Replica Ambasadei SUA dupa ce Melescanu i-a cerut ambasadorului american sa ii transmita direct mesajele, nu prin presa: Ambasada pretuieste dialogul continuu cu Guvernul si cu alte institutii ale statului roman, precum si cu publicul din Romania

de RH     HotNews.ro
Vineri, 20 ianuarie 2017, 15:37 Actualitate | Esenţial


Ambasada SUA la Bucuresti
Foto: Facebook/ U.S. Embassy Bucharest
"Ambasada Statelor Unite preţuieşte dialogul continuu cu Guvernul şi cu alte instituţii ale statului român, precum şi cu publicul din România, pe teme de interes comun", scrie institutia intr-un comunicat de presa. Comunicatul a fost facut public la cateva ore dupa ce un alt comunicat, al Ministerului roman de externe, arata ca ministrul Teodor Melescanu i-a cerut ambasadorului american sa comunice direct cu oficialitatile romane, si nu prin intermediul presei.
"Ambasada Statelor Unite la Bucureşti confirmă că ambasadorul Hans Klemm s-a întâlnit cu Ministrul Afacerilor Externe, Teodor Meleşcanu, mai devreme, în cursul acestei zile. Ambasadorul l-a felicitat pe ministru pentru numirea sa şi a subliniat angajamentul Statelor Unite faţă de consolidarea parteneriatului nostru strategic, parteneriat bazat pe valorile şi obiectivele comune ale promovării securităţii regionale, prosperităţii economice şi statului de drept. Ambasada Statelor Unite preţuieşte dialogul continuu cu Guvernul şi cu alte instituţii ale statului român, precum şi cu publicul din România, pe teme de interes comun", se mai arata in comunicatul Ambasadei SUA la Bucuresti.

Cei doi oficiali s-au intalnit la o zi dupa ce Klemm a criticat intr-un interviu pentru News.ro proiectele de ordonanta de urgenta privind gratierea si modificarea Codului Penal. Klemm a spus ca "nu consideram oportuna nici o masura care slabeste statul de drept in Romania".






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















22910 vizualizari

  • +78 (92 voturi)    
    Ha ! (Vineri, 20 ianuarie 2017, 15:43)

    mircea_cjn [utilizator]

    A luat mos Mele o directa la barbie, scurt !
    • +23 (35 voturi)    
      Pai se putea... (Vineri, 20 ianuarie 2017, 17:00)

      Cataleya [utilizator] i-a raspuns lui mircea_cjn

      ...sa nu se faca Meleasca de tot ccatul? :) :)
      • -9 (15 voturi)    
        Mentalitate de sclavi (Vineri, 20 ianuarie 2017, 21:24)

        Shaolin [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

        .
    • +16 (28 voturi)    
      Pai ambasada SUA nu stie cine e Mele? (Vineri, 20 ianuarie 2017, 17:09)

      transalpinarum [utilizator] i-a raspuns lui mircea_cjn

      Si mai ales cate grade are... la umbra? Bai melescanule, sigur, sunt ambasadori in tzara ta, dar totusi vorbesti cu SUA nu cu Georgia, bai!

      sper sa fie si mai incisiv ambasadorul SUA, mai ales ca o sa fie retras la vatra datorita luiTrump.
    • -15 (35 voturi)    
      Comment sters de user (Vineri, 20 ianuarie 2017, 17:36)

      Reticentul [anonim] i-a raspuns lui mircea_cjn

      • +22 (36 voturi)    
        tolomacule (Vineri, 20 ianuarie 2017, 18:34)

        sorvas [utilizator] i-a raspuns lui Reticentul

        de ce sa ne stresam pentru lucruri care nu depind de noi? America nu fura de la romani, in schimb PSD-ul da..... fura si de la tine, iti fura viitorul copiilor tai...dar ce te doare pe tine.

        pe trump orice am face nu-l putem schimba noi, in schimba putem opri mizeriile pe care le face PSD-ul.

        morala: nu te stresa pt lucruri care nu depind de tine.
      • +19 (31 voturi)    
        Nu vrei sa puna PSD si ambasadorul SUA? (Vineri, 20 ianuarie 2017, 19:11)

        Kivek [utilizator] i-a raspuns lui Reticentul

        Trump nu va schimba Ambasadorul SUA in Romania pt ca el e ambasador de cariera, nu e numit politic asa ca degeaba latra PSD-istii
        • -1 (7 voturi)    
          Comment sters de user (Vineri, 20 ianuarie 2017, 20:23)

          Reticentul [anonim] i-a raspuns lui Kivek

          • +2 (6 voturi)    
            Cine e impotriva lui Trump? (Sâmbătă, 21 ianuarie 2017, 12:14)

            Kivek [utilizator] i-a raspuns lui Reticentul

            Eu nu sunt impotriva lui Trump si ii urasc pe rusi deci sigur ma confunzi. Trump a zis ca va schimba doar ambasadorii care au fost pusi politic iar Klem e de cariera deci nu va fi schimbat inainte de finalizarea mandatului -peste vreo 2-3 ani.

            daca vrei p[unem si pariu dar nu vreau sa-ti iau ajutorul social sau ce-ti da PSD
    • +15 (25 voturi)    
      mosul (Vineri, 20 ianuarie 2017, 19:34)

      Mawrkuss [anonim] i-a raspuns lui mircea_cjn

      mosul a avut impresia ca vorbeste cu romanii din diaspora.

      l-a executat de nu s-a vazut, bravo!
  • +55 (71 voturi)    
    mda... (Vineri, 20 ianuarie 2017, 15:44)

    Dr.Mythnick [utilizator]

    Melescanu e doar o paparuda...
  • +57 (73 voturi)    
    Pumn in bot (Vineri, 20 ianuarie 2017, 15:46)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Mele daca nu o ia peste bot, nu se potoleste. A mers cu NESIMTIREA prea departe - o mostenire de pe cind era inalt functionar ceausist, altiota cu grobianismul sefului lui de la haita de hoti numita ALDE:
    • +19 (29 voturi)    
      Spune-mi cu cine te imprietenesti ca sa-ti spun (Vineri, 20 ianuarie 2017, 17:50)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      cine esti.
      Dragnea, Tariceanu, Iordache, Melescanu . . .
      Vine puternic din urma tanarul Grindeanu
      Nu l-am auzit pe Melescanu spunand ceva despre Dodonul lui Putin.
  • -45 (69 voturi)    
    pasalic (Vineri, 20 ianuarie 2017, 15:50)

    vodatepes [utilizator]

    Comportament de pasa sef peste un pasalic. Parca la 1877 Romania si a castigat independenta si nu este inchinata la poarta numita SUA. Daca mister Klemm face remarcile astea in Rusia lui Putin zbura de nu se vedea.
    • +5 (11 voturi)    
      mda (Vineri, 20 ianuarie 2017, 16:48)

      OvidiuTudor [anonim] i-a raspuns lui vodatepes

      au mai fost in decembrie unii cu voda tepes si au terminat-o cu o betie apoi cu seriale la rtv
    • +13 (23 voturi)    
      Muilescanu s-a inselat (Vineri, 20 ianuarie 2017, 16:55)

      kkciosuldelahamangia [utilizator] i-a raspuns lui vodatepes

      Ambasada SUA nu este presa din Romania careia sa-i pui pumnul in gura.
    • +17 (25 voturi)    
      da' matale la care poarta vrei, aia sovietica? (Vineri, 20 ianuarie 2017, 16:56)

      wethgtew [anonim] i-a raspuns lui vodatepes

      sau crezi ca Romania o fi vreo mare putere, capabila sa se descurce de una singura?
    • +14 (20 voturi)    
      Tara civiliazta rusia nu gluma (Vineri, 20 ianuarie 2017, 16:58)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui vodatepes

      Un ambasador ce se exprima public este "zburat". Ca tot bate cracanel recordul de jurnalisti ucisi. Mirarea e ca sunteti imbecili care cred ca e un lucru rau sa vorbesti public, in calitate de anbasador, singura scuza ar fi ca sunteti platiti si trebuie sa asigurati un trai mizer familiei.
    • +16 (24 voturi)    
      Chiar? (Vineri, 20 ianuarie 2017, 17:01)

      Cataleya [utilizator] i-a raspuns lui vodatepes

      De-aia e Dragnea acum pe sub masa lui Trump? Oare cauta licuriciul?
    • +4 (14 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Vineri, 20 ianuarie 2017, 17:48)

      [anonim] i-a raspuns lui vodatepes

  • +48 (58 voturi)    
    pe scurt, (Vineri, 20 ianuarie 2017, 15:50)

    Martinezu [utilizator]

    Elegant.
    Tradus intr-un limbaj academic, un fel de Puie Melescanu, atat tie cat si guvernului din care faci parte!
    • -12 (20 voturi)    
      Principiu (Vineri, 20 ianuarie 2017, 17:03)

      Adline [anonim] i-a raspuns lui Martinezu

      Si voua va place ca un ministru al Romaniei este tratat in acest fel? Facand abstractie de cine este la un moment dat acel ministru...
      • +15 (23 voturi)    
        Comentariu sters de utilizator (Vineri, 20 ianuarie 2017, 18:51)

        [anonim] i-a raspuns lui Adline

      • 0 (6 voturi)    
        principiu (Vineri, 20 ianuarie 2017, 20:58)

        Ilidia [utilizator] i-a raspuns lui Adline

        Stimabile, esti prost din principiu sau din nastere?
  • +37 (51 voturi)    
    Melescanu o muscat mai mult decat poate sa mestece (Vineri, 20 ianuarie 2017, 15:50)

    catalinmz [utilizator]

    S-ar putea sa se si inece
    • +4 (12 voturi)    
      cu ce ? daca are dantura de serviciu (Vineri, 20 ianuarie 2017, 16:50)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui catalinmz

      a lu Draqnea..nici de supa strecurata...nu merge
    • +7 (15 voturi)    
      ii dau si eu lui melescanu ceva de mestecat (Vineri, 20 ianuarie 2017, 19:46)

      Kivek [utilizator] i-a raspuns lui catalinmz

      a ajuns agnetul KGB Melescanu sa se ratoiasca la SUA, el cu 3 milioane de voturi de la asistatii social...Melescanu, acest nimeni pe lume - stai * jos
  • +43 (53 voturi)    
    Mele, diplomatul ce se face de cacao ! (Vineri, 20 ianuarie 2017, 15:53)

    Susufler0 [utilizator]

    Daca tacea, filozof ramanea, dar Mele nu si nu : Batman, Batman !

    Ce calcule si-o fi facut mosul ? Klemm e pe duca, sefu' abia ce a aratat romanilor cum se bate el pe burta cu Presedintele ales al SUA, asa ca ... pot sa fiu dur, sa fiu ferm, sa fiu intransigent. Zis si facut, doar ca...

    PS. abia ce i-a dat prilejul ambasadorului american sa-l puna elegant, diplomatic, la punct si sa ni-l devoaleze ca pe unul care a invatat diplomatia de la securitatea ceausista.
  • +34 (44 voturi)    
    B... (Vineri, 20 ianuarie 2017, 15:57)

    vitan.sandu [utilizator]

    ... oul recidiveaza!
  • -35 (45 voturi)    
    Ducă-se .....................! (Vineri, 20 ianuarie 2017, 15:57)

    TEO [anonim]

    Hans Klema nu s-a dus acsă încă?
  • +45 (55 voturi)    
    Comment sters de user (Vineri, 20 ianuarie 2017, 16:00)

    polonyca [anonim]

  • +40 (50 voturi)    
    SUA a dat un raspuns "cald si deschis" (Vineri, 20 ianuarie 2017, 16:01)

    tropotaru [utilizator]

    pe care Melescanu il va digera "intr-un cadru restrans".
  • +38 (48 voturi)    
    :)) (Vineri, 20 ianuarie 2017, 16:02)

    yoyo [anonim]

    Comunist stie, comunist face. La ce va puteati astepta de la belescanu?
  • +33 (43 voturi)    
    adica "nu vorbim cu hotii" (Vineri, 20 ianuarie 2017, 16:03)

    dan.c [utilizator]

    Sau mai bine zis, "Vorbim, dar hotii sunt hoti, vor incerca sa ne abureasca si sa ne distorsioneze mesajul. Asa ca mai bine dam mesajul direct la public."
  • +27 (39 voturi)    
    azi se schimba lumea (Vineri, 20 ianuarie 2017, 16:06)

    xanti [utilizator]

    Odata cu alegerea lui Trump Romania va schimba discursul pentru a ne apropia de Rusia si de Eurasia.
    Pentru hotii de la PSD este singura sansa sa scape de puscarie iesind din chingile UE .
    Veti vedea un razboi pe viata si pe moarte intre Romania si ambasade in special pana le va fi lehamite alora sa ne mai tina in UE.
    Razboiul a inceput odata cu declaratiile lui Melescanu si asta este doar inceputul.
    • +5 (7 voturi)    
      Trump nu va apropia pe nimeni de Rusia (Vineri, 20 ianuarie 2017, 19:40)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      Aia care cred asta sunt mai prosti ca madam Clinton!
  • +36 (44 voturi)    
    Servil, ca de obicei... (Vineri, 20 ianuarie 2017, 16:09)

    purplehaze [utilizator]

    Melescanu nu isi poate folosi inteligenta conferita de anii de varsta si sare iute in siajul ideilor Mai Marilor Zilei, Dragnea si Tariceanu de a pune punct comunicarilor libere ale ambasadei SUA cu presa.
    Bravo, mai Mele, IAR ai comis-o, jaaalnica figura !
  • +39 (45 voturi)    
    Melescanu. (Vineri, 20 ianuarie 2017, 16:15)

    MirceaGeorgescu1 [anonim]

    Bartanul securist se face de ras! Nu te lasa, Tariceanu e deja invidios!
  • +25 (33 voturi)    
    Bravo! (Vineri, 20 ianuarie 2017, 16:23)

    evita15 [utilizator]

    ca doar n-o aprecia dialogul cu melescanu!!!
  • +35 (43 voturi)    
    "tanara speranta" (Vineri, 20 ianuarie 2017, 16:35)

    nahir [utilizator]

    melescanu o fi crezut ca vorbeste cu ambasadorul lui putin, pe vremea lui ceasca.
  • -8 (14 voturi)    
    Romania, drepti!!! Comanda sua (Vineri, 20 ianuarie 2017, 16:46)

    Numele Prenumele [anonim]

    Li se falfaie amerlocilor despre pretentiile de respectare a protocoalelor diplomatice pe care mos Flescaianu le emite!!!! Dovada e raspunsul Hambasadorului sua...
    Nici intr-o mie de ani n-o sa mai atinga Romania nivelul international avut cu Ceasca conducand politica externa!!!
    Tara noastra e calcata in picioare de toti vecinii si falsii aliati.
    Sa ne asteptam la un blat murdar intre " trompeta" amerloca si kgb-istul de la Kremlin, unde noi vom fi iar vite de taiere in interesul lor!
    • +5 (5 voturi)    
      gard (Vineri, 20 ianuarie 2017, 21:00)

      Ilidia [utilizator] i-a raspuns lui Numele Prenumele

      Mare-i gradina lui D-zeu si multi au sarit gardul... Dovada vie sunt vorbele tale...
    • +5 (5 voturi)    
      Pai deh (Vineri, 20 ianuarie 2017, 22:24)

      KostasP [utilizator] i-a raspuns lui Numele Prenumele

      Daca avem prea multi din astia ca tine care nu aduc nici un plus valoare tarii in care locuiesc. Gunoiul din fata blocului l-ai strans? Si vorbesti de respect.
  • +13 (19 voturi)    
    Si cand te gandesti ca individul asta.. (Vineri, 20 ianuarie 2017, 17:04)

    Cataleya [utilizator]

    ..are 76 de ani, are avere de n-o poate cuprinde, are o pensie de nabab si , cu toate astea, inca se preteaza la astfel de porcarii.
    Vai de capul lui. Un nimeni.
    • 0 (2 voturi)    
      ...tu... (Sâmbătă, 21 ianuarie 2017, 7:45)

      Observatore [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

      ... muncitor la saiba cam in cit timp ai face averea asta ... de pensie nu mai vorbesc ... .
  • -15 (21 voturi)    
    La revedere! (Vineri, 20 ianuarie 2017, 17:19)

    tontu [utilizator]

    Sper ca excelenta sa HK sta cu bagajele facute si-si va lua si textele cu el sa le vanda si altor fraieri...
    • +9 (13 voturi)    
      Ia zi-ne (Vineri, 20 ianuarie 2017, 18:40)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui tontu

      Care e tariful pe zi cu care esti platit? Si de cine?
  • +7 (11 voturi)    
    Panseu (Vineri, 20 ianuarie 2017, 17:20)

    DanTeo [utilizator]

    Hans Klemm este o persoana cu viitorul în fata.
  • +8 (14 voturi)    
    PCR ul KGB ist i da lecti SUA pe Teritoriul NATO ? (Vineri, 20 ianuarie 2017, 17:24)

    MartinLutheran [anonim]

    Ultima poercarie PCR ista facuta de Melescanu :

    PCR ul KGB- ist , Sectia PSD-ALDE i da lectii Ambasadorului SUA in Romania ca sa nu sustie PUBLIC valorile supreme al DEMOCRATIEI !
  • +13 (19 voturi)    
    Cu noi, nu cu el (Vineri, 20 ianuarie 2017, 17:25)

    aqualung [utilizator]

    Ambasadorul Klemm vorbește cu noi, nu cu Meleșcanu. Meleșcanu să înceteze cu nesimțirea de a se băga între noi.
  • +15 (21 voturi)    
    altu-i de vina (Vineri, 20 ianuarie 2017, 18:15)

    anion [utilizator]

    Melescanu este un senil ajuns ministru la 87 ani. Este un comunist cu vechime. Dar Tariceanu este cel care are un ghimpe impotriva americanilor. Nu uit ca Moto5nevestele a cerut retragerea militarilor din Irak in momentul cand alianta cu SUA se afirma foarte bine. Asta trebuie sa primeasca primul scuipatul nostru.
  • +2 (4 voturi)    
    prostie (Vineri, 20 ianuarie 2017, 21:03)

    Ilidia [utilizator]

    In prostia lui, acest mos crede ca ambasadorul american este PSD-ist si ii cere sa puna batista pe tambal...ca asa vrea "gasca"...
  • +1 (3 voturi)    
    infractorii lucreaza numai pe ascuns... (Vineri, 20 ianuarie 2017, 21:15)

    yellowdog [utilizator]

    ei servesc interesele borfasilor reuniti sub steagul psd nu vor ca omul de rand sa le vada fata groteasca...
  • -1 (1 vot)    
    OOPs (Vineri, 20 ianuarie 2017, 21:47)

    Miky113 [utilizator]

    Melescanu este plangaciosul din dosarul :
    "Eterna si Fascinanta Romanie" .

    In garderoba are costume de toate felurile senatorul melcilor, dandanache, aliosha, om cu caracter mai mare decat a lu Bica, eternul diplomat de cariera. shpion nedescoperit , T vandama...

    Era candva o blonda in banca intai in parlament, care a votat in numele acestui dubios; ,, continuarea a fost fuga pe geamul cabinetului unui udemerist....preten cu jinerisu....
  • +5 (7 voturi)    
    Bravo Hans Klemm!!! (Vineri, 20 ianuarie 2017, 21:52)

    europeanul2 [utilizator]

    Domnule Ambasador va felicit pentru raspunsul potrivit pentru omul potrivit!
    Melescanu nu e decat un slugoi si merita pus la punct alaturi de ceilalti rusofili si rusofagi!
    Thank you!
  • +5 (5 voturi)    
    Offf... (Vineri, 20 ianuarie 2017, 22:46)

    brado730 [utilizator]

    Bai, ce ticalos Klemm asta!!! Sa vina duamna Firea, sa-l demita, ce declaratii sunt astea?!
  • -6 (8 voturi)    
    Cred că n-am (Vineri, 20 ianuarie 2017, 22:46)

    Non.e [utilizator]

    citit niciodată atâtea înjurături și atacuri abjecte la persoana câte sunt în comentariile de aici.
    Bravos Hotnews, halal să-ți fie.
    • +1 (3 voturi)    
      ti-e dor (Sâmbătă, 21 ianuarie 2017, 12:48)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Non.e

      de cenzura lui ceausescu?
      n-am sesizat nicio injuratura si nicun atac abject.
      mai curand ceea ce a facut melescanu este un lucru abject. cum isi permite sa blocheze acesul populatiei la informatie?
      sunt curios cum categorisesti interpelarea mai mult decat obraznica a ambasadorului rus, pentru ca nu a fost bagat in seama de mass media.
  • +3 (5 voturi)    
    ........ (Sâmbătă, 21 ianuarie 2017, 0:11)

    tudorr [utilizator]

    Teodor Melescanu....wtf, ce mai urmeaza, iliescu presedinte?
    • +4 (4 voturi)    
      Hehe (Sâmbătă, 21 ianuarie 2017, 1:49)

      KostasP [utilizator] i-a raspuns lui tudorr

      Nici nu stii tu cati inca l-ar vota pe ilici.
  • +3 (7 voturi)    
    mosule (Sâmbătă, 21 ianuarie 2017, 1:46)

    pardalian [utilizator]

    Melescanule partz batran... pensioneaza-te si vezi-ti de nepoti..
  • -2 (4 voturi)    
    Mentaliate de supusi coloniali,adica voi (Sâmbătă, 21 ianuarie 2017, 10:30)

    xrogo [utilizator]

    tineti cu ursu conform bancului cunoscut,romanii nu tin cu ambasadorul lor ci cu ambasadorul stapanilor,daca nu va certa cineva si nu va da na na la fundulet nu va simtiti bine,noroc ca Trump schimba garnitura si scapam de mister Klemm!
    • +3 (3 voturi)    
      Cum sa nu tin cu un strain care e mai dornic (Sâmbătă, 21 ianuarie 2017, 13:13)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      decat un roman ca tine, sau ca basinosul ala batran ca Romania sa fie un stat de drept, in care justitia sa fie libera si sa poata lupta impotriva coruptiei, fara teama ca politicienii o sa-si bata joc de ea, dand legii de dezincriminare a faptelor de coruptie si de gratiere a coruptilor ?

      PS. Mentalitate de supus as avea daca as aplauda ca tine incercarile pesedistilor si a celor care ii slujesc !
  • +2 (4 voturi)    
    nu se stia apartenenta (Sâmbătă, 21 ianuarie 2017, 11:36)

    Tinam [utilizator]

    acestui specimen din 1990 incoace!? cine este vinovat ca l-a propulsat in aceasta pozitie?
    cumva prtidul care i-a numit pe tinerii protestatari drept nazisti?
    toarase asta se aplica numai pe relatia cu popoarele din fosta urss!!
  • +1 (3 voturi)    
    pe linie de partid (Sâmbătă, 21 ianuarie 2017, 12:28)

    ..13 [utilizator]

    Melescanu a primit directiva de la partidul sau sau mai corect spus de la PM inca in exercitiu de a notifica Ambasadorul American la Bucuresti.

    Melescanu a zis.
    AMbasadorul a raspuns - deuce!

    PS
    Cat de marunt trebuie sa fii sa accepti sa executi ordine atat de proaste primite de la sluga aia de Grindeanu sau chiar de la maretii conducatori 7Neveste sau Mustatacucarii....