Moment inedit la sedinta de guvern: Klaus Iohannis nu a lasat presa sa iasa din sala pana nu a vorbit despre "cei doi elefanti de care nu vrea sa vorbeasca nimeni"

de Red. Stiri     HotNews.ro
Miercuri, 18 ianuarie 2017, 10:27 Actualitate | Esenţial

Iohannis si Grindeanu la ultima aparitie a presedintelui la Palatul Victoria
Foto: Agerpres
Moment inedit la sedinta de guvern de azi, la care presedintele a venit in ultimul moment: Klaus Iohannis a retinut ziaristii pana cand si-a dat mesajule esential legat de intentia guvernului de a da o ordonanta de urgenta pentru gratierea unor infractiuni si o ordonanta de urgenta pentru modificarea codului penal. Jurnalistii au fost invitati de doua ori, de catre angajatii Guvernului, sa paraseasca sala de sedinte, insa tot de atatea ori au fost intorsi pentru ca Iohannis sa-si poata transmite mesajele.

Succesiunea faptelor a fost urmatoarea:

- Iohannis a ajuns, surprinzator, la sedinta de guvern
- Ziaristii au fost anuntati ca nu vor mai exista obisnuitele declaratii de dinaintea sedintei si vor putea doar filma/fotografia momentul in care vor intra presedintele si premierul in sala de sedinte, timp de un minut sau maxim doua.
- A urmat o discutie in trei: Iohannis, Grindeanu, ministrul Justitiei, Florin Iordache
- Dupa un minut din momentul in care ajuns presedintele si premierul, reprezentantii biroului de presa al Guvernului au incercat sa scoata jurnalistii din sala. Unii dintre jurnalisti chiar au si iesit, insa Grindeanu a cerut ca presa sa ramana, in conditiile in care presedintele Iohannis avea de transmis un mesaj.
- Iohannis a vorbit un minut generalitati despre activitatea guvernului si i-a pasat microfonul premierului Grindeanu cu rugamintea de a detalia ce au discutat inaintea sedinte
- Grindeanu a vorbit timp de un minut generalitati, fara a spune nimic despre OUG-urile din justitie
- Ziaristii se pregateau iar sa iasa din sala, moment in are Iohannis a luat din nou cuvantul si a spus urmatoarea replica: "Sunt doi elefanti in camera si nimeni nu vorbeste despre ei: Ordonanta de gratiere si cea de modificare a codurilor penale. Evident ca si despre ele am discutat cu premierul de dimineata, mi-a spus ca discutia avusese loc cu anumiti colegi din guvern. El mi-a spus ca nu va fi pusa pe ordinea de zi suplimentara aceste chestiuni. Subliniez si sper sa fiu in asentimentul premierului, s-a angajat ca aceste chestiuni sa nu fie bagate peste noapte in nici o sedinta de guvern".

Dupa aceste asigurari ca ordonantele dedicate penalilor nu vor fi adoptate azi, ziaristii au putut pleca din sala si a inceput sedinta de guvern.





















Articol sustinut de Superbrands

AmCham  - 25 de ani de impact in Romania, prin sustinerea consultarii intre mediul public si privat, pentru dezvoltarea Romaniei

Camera de Comert Americana in Romania (AmCham Romania) este de 25 de ani intre cele mai reprezentative asociatii ale comunitatii de afaceri din Romania, fiind recunoscuta drept un promotor al dialogului public-privat pe teme ce privesc mediul de afaceri, politicile publice cu impact asupra economiei, competitivitatea Romaniei sau dinamica relatiilor comerciale intre SUA si Romania.

42313 vizualizari

  • 0 (36 voturi)    
    Ha,ha (Miercuri, 18 ianuarie 2017, 10:34)

    Ardiles [anonim]

    Iohanis va fi maine, poimaine si raspoimaine la guvern dupa care se va muta definitiv acolo ca sa pazeasca elefantii!
  • +42 (44 voturi)    
    Acum, (Miercuri, 18 ianuarie 2017, 10:35)

    Altiro [utilizator]

    deconspirati, elefantii pot sa plece in America..
    • +8 (8 voturi)    
      Viza de USA (Miercuri, 18 ianuarie 2017, 11:24)

      Frank777 [utilizator] i-a raspuns lui Altiro

      s-a dat pe cuvant ca iese azi OG si Dragnea va fi curat cand atinge solul SUA.Acum ca nu le-a iesit nu mai poate Dragnea sa faca poze cu Trump ca iese scandal.Deaia era urgent azi.Ca le iasa manevra cu USA.Se vede ca ambasada USA era la curent cu evenimentele si anticipand ca iese i-a dat viza.Acum a ramas ambasada cu parerile de rau.
  • +53 (55 voturi)    
    ete ca e bun si KJ la ceva (Miercuri, 18 ianuarie 2017, 10:39)

    jackalphonse [utilizator]

    Si au mai fost destule legi urate pe care nu le a promulgat.
    pesedeu' nu se impiedica de o promisiune, dar s a deschis cafteala publica pe acest subiect si asta este bine. Nu se mai face pe usa din spate cum voia psd-ul.
    Presa, avem pretentii sa fiti cu ochii pe ei: FIGHT!
    • +8 (8 voturi)    
      bineinteles ca este bun (Miercuri, 18 ianuarie 2017, 15:33)

      cladob [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

      fofota din politica Romaneasca facea ca multe lucruri sa treaca neobservate. Omul asta face ce a spus de la inceput: ordine si nu oricum ci anuntata. Inca de la inceputul mandatului a cerut TUTUROR partidelor sa se reformeze, in primul rand nemaipromovand in functii oameni condamnati penal. de asemenea le-a cerut sa faca programe electorale care sa dezvolte Romania, nu numai imparteli de pomeni si actiuni simplute usoare fara responsabilitate mare.
  • +37 (37 voturi)    
    Infractorii (Miercuri, 18 ianuarie 2017, 10:46)

    Frank777 [utilizator]

    au pus mana pe guvernare.Grupul infractional organizat care conduce Romania a pus la cale o actiune de gratiere a tovarasilor lor hoti care lupta pentru libertate cu justitia si a mai aranjat si o modificare a Codului penal in sensul ca este liber la furat dupa principiul hotul neprins este negustor cinstit.Transformarea hotilor in negustori cinstiti se va face prin declararea hotiei ca obicei si traditie a unui grup etnic si dezincriminarea se va face pe baza Declaraţie ONU cu privire la drepturile persoanelor aparţinând minorităţilor naţionale, etnice, religioase şi lingvistice.Etnia minoritara a hotilor va beneficia de sprijin de la bugetul de stat sub forma atribuirii de contracte masluite si licitatii trucate.Va beneficia de consultanta psihologica oferita de experti in contracte bechtel cu statul si credite neperformante cu garantia statului.Pe linie culturala se va promova melodia la Chilia in port.
  • +71 (73 voturi)    
    Politica saseasca (Miercuri, 18 ianuarie 2017, 10:47)

    MPopa [utilizator]

    Aseara eram cu totii indignati ca Iohannis pare a accepta imobil manevrele PSD-ului. Astazi s-a dus la guvern (desi a declarat elegant ca l-a invitat premierul), a discutat confidential cu Grindeanu si Iordache, l-a lasat pe Grindeanu sa anunte ca nu e vorba de amnistie ca sa nu-i diminueze prestigiul de premier. Cand Grindeanu a incercat sa se eschiveze Iohannis a luat microfonul si a spus lucrurilor pe nume, vizibil enervat.
    Trebuie sa admitem ca Iohannis nu e un mototol, are doar o abordare ponderata specifica locului din care provine si e de apreciat ca tine la pastrarea unei aparente de civilitate in politica. Cred ca prea usor il blamam pentru ceea ce multor romani ni se pare apatie dar e doar ponderatie.
    • +10 (10 voturi)    
      In general (Miercuri, 18 ianuarie 2017, 11:15)

      Ursuletul de Plus [utilizator] i-a raspuns lui MPopa

      romanii confunda politetea cu slabiciunea. Ei cred ca doar daca esti bataus esti puternic.
    • +1 (1 vot)    
      ! (Miercuri, 18 ianuarie 2017, 11:18)

      Kpriciu [utilizator] i-a raspuns lui MPopa

      Ti-am dat minus din greseala, Mea Culpa!
      Considera click-ul meu thumb up! Ms.
    • +6 (6 voturi)    
      nu a fost rau de loc (Miercuri, 18 ianuarie 2017, 12:54)

      florin& [utilizator] i-a raspuns lui MPopa

      pozitiva interventie!
  • +39 (39 voturi)    
    intrebarea este (Miercuri, 18 ianuarie 2017, 10:49)

    alx__ [utilizator]

    daca i-a stopat Iohannis sau Iohannis+Grindeanu ? Pana la urma, Grindeanu nu trebuie decat sa fie corect cateva luni de zile si sa nu promoveze amnistia, astfel incat jupanul Dragnea sa-si primeasca sentinta si sa elibereze locul din fruntea PSD-ului ... Doamne-ajuta ! :)
    • +3 (3 voturi)    
      Aici era bun Coldea (Miercuri, 18 ianuarie 2017, 11:20)

      Frank777 [utilizator] i-a raspuns lui alx__

      sa il recruteze pe Grindeanu si sa il lucreze pe Dragnea.
    • +6 (6 voturi)    
      nu e lipsit de sens (Miercuri, 18 ianuarie 2017, 12:24)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui alx__

      In primul rind nu stiu in ce masura grindeanu e dispus sa-si termine cariera politica atit de devreme si atit dde urit. Deocamdata nu are probleme cu justitia si istoricul de la Timisoara ne arata ca e mai degraba mitsa blinda care zgirie rau decit un simplu servitor. Sunt curios ce i-o fi zis Johannis.

      In al doilea rind Grindeanu poate face joc de glezne citeva luni, pina intra livache la bulau, dupa care, din pozitie de premier de facto, poate deveni lider PSD. Si e foarte posibil ca scenariul asta sa fie sustinut si de Johannis, si de SUA. Si sunt convins ca si o parte buna din PSD nu e dispusa sa-si dea atit mde intempestiv foc la valiza, pentru ca odata ordonanta cu amnisita votata, vor urma proteste masive si credibilitatea PSD se va face tandari.
  • +48 (50 voturi)    
    CATA MARLANIE, CATA JOSNICIE LA ACEST Grindeanu (Miercuri, 18 ianuarie 2017, 10:52)

    Ed___ [utilizator]

    Doreau pe ascuns sa treaca aceasta HG si care deja luata IMEDIAT isi produce efectele si coruptii care trebuie scapati de PSD scapa definitiv !!!

    Acesti PSD infecti au facut totul ca la carte !!!!

    - AU MITUIT PENSIONARII
    - AU MITUIT directorii de scoli cu reingimentarea
    - AU MITUIT si studentii cu calatorii gratuite
    - AU MITUIT CU BANI pe toata lumea - reducerea de TVA, reduceri de taxe

    si la -10* C ca sa nu poata sa iasa lumea in strada - aplica de fapt MASURA CARE II DOARE CEL MAI TARE - scaparea de puscarie a complicilor lor si scaparea BANILOR FURAT sa nu fie recuperati !

    Sa va ia dracu de draci ce sunteti, astia coruptii din PSD !!
    • +4 (4 voturi)    
      Ia aminte (Miercuri, 18 ianuarie 2017, 11:22)

      Colebil Clinton [utilizator] i-a raspuns lui Ed___

      Nu e guvernul Grindeanu, e guvernul Grajdeanu!
    • +3 (3 voturi)    
      nu le iese pasa (Miercuri, 18 ianuarie 2017, 12:17)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui Ed___

      Pentru simplul motiv ca nu are CUM!!!!

      Nu poti sa aduci o tara intreaga in sapa de lemn pentru ca vrei tu sa iti onorezi promisiunile electorale,

      Acestea sunt ultimile miscari ale unui partid care trebuie si va muri. AFERIM prostilor!

      P.S.
      Sper ca dna Vice sa nu apuci sa isi face ciocul prin nu stiu ce documente pentru ca cretinul ala de Dragnea ajutat de patachina Grindeanu o tin pe aceea pozitie
  • +30 (30 voturi)    
    Grindeanu avea de gand sa se comporte precum cel (Miercuri, 18 ianuarie 2017, 10:57)

    Susufler0 [utilizator]

    mai ordinar pietar care dupa ce ca iti vinde marfa de proasta calitate, spunandu-ti insa ca este cea mai buna din piata, te mai si insala la cantar si "uita" sa-ti dea restul iar cand ii spui toate astea te ia la injuraturi si si-i face martori pe ceilalti pietari cum ca el a fost corect iar tu esti cel care minti.

    Noroc cu "elefantul" Klaus care s-a invartit ce s-a invartit prin magazinul de portelanuri, fara sa sparga nimic, pana ce a reusit cum necum sa prinda "soricelul" (OUG privind amnistia si gratierea) care daca ar fi ramas liber peste noapte in magazin ar fi facut prapad printre cristaluri si portelanuri.

    PS. Concluzia ? Ajutati-l pe "elefantul" Klaus sa pazeasca Romania de "rozatoarele" pesediste !
  • +17 (21 voturi)    
    oare ? (Miercuri, 18 ianuarie 2017, 10:57)

    corinasionescu [utilizator]

    Chiar sa fi avut impact implicarea lui Johannis ? Sa mai speram ca guvernul PSD nu va proceda la fel cum au procedat colegii lor parlamentari in martea neagra ? Depinde si de cetateni acest lucru, sa fim cu ochii pe ei in permanenta si sa si actionam in consecinta. Hai ca se poate !
  • -6 (6 voturi)    
    ELEFANTII (Miercuri, 18 ianuarie 2017, 11:29)

    Burebista10 [utilizator]

    -ati vazut cei doi elefanti ce se ascund in cires?
    - Nu, nu ii vedeti?!
    - Vedeti ce bine s-au ascuns?
    • -3 (3 voturi)    
      ... si nici nu au coada.. (Miercuri, 18 ianuarie 2017, 12:56)

      florin& [utilizator] i-a raspuns lui Burebista10

      .. ca sa nu se termine brusc :)
  • -13 (15 voturi)    
    Ipocrizie (Miercuri, 18 ianuarie 2017, 11:36)

    Burebista10 [utilizator]

    1. ieri guvernul era unul fogarte slab, azi a zis ca e foarte multumit de el
    2. OG dat de Pruna pe Penal nu a trezit nici un sentiment in mediul social...dar acum cand doar se pune in discutie, dupa alte multe dezbateri, mai ales ca CEDO ne da cu 100 milioane de euro pe an in cap... se face multa propaganda fara sa se discute in esenta
    3. cica a fost invitat, dar la 9.05 nimeni nu stia de venirea presedintelui.
    nu mai cred deloc in presedintele meu ce a devenit asa un presedinte a unor anumite grupuri de interese si de aceea a devenit mai jucator chiar decat Basescu... e periculos.
    • -5 (7 voturi)    
      pai, nu te'ai prins ? (Miercuri, 18 ianuarie 2017, 13:10)

      om simplu din multime [utilizator] i-a raspuns lui Burebista10

      base l'a trimis. :-))
      pmp e ..partidu' meu..:-)
  • -4 (8 voturi)    
    manere de neamtz cotropitor :-) (Miercuri, 18 ianuarie 2017, 12:02)

    om simplu din multime [utilizator]

    la viktoria 'n poarta, oare cine bate ?!
    io mi's mai drignene, hai ca te'am facut !!
  • -13 (15 voturi)    
    Asa mari au fost elefantii din mintea imbacsita (Miercuri, 18 ianuarie 2017, 12:22)

    xrogo [utilizator]

    a lui Johann ca nimeni nu i-a vazut,s-a mai facut odata de cacao!
  • +11 (13 voturi)    
    Presedintele, ultima reduta in fata penalilor??? (Miercuri, 18 ianuarie 2017, 12:37)

    Fanfan la tulipe [utilizator]

    In ce situatie a ajuns Romania...penalii au pus mana pe Parlament, guvern, Av. poporului, mare parte din Ccr, au infiltrati in justitie prin asociatiile profesionale si prin madam baltag de la CSM, controleaza administratia si politia, au televiziuni si ziare proprii care dezinformeaza si manipuleaza, au mituit populatia cu salarii si pensii marite si reducerea unor taxe, au reusit sa schimbe adjunctul SRI si ataca non stop DNA cheltuind in campania antijustitie milioane de euro furati de la stat iar acum vor sa dea si legi pt. infractori si sa scape acolitii de inchisoare...Sa nu lasam Presedintele singur, romanii sa fie uniti impotriva atacului penalilir la statul de drept!! Daca justitia cade, moare orice speranta...