Mai multe proteste anuntate in Bucuresti si in tara: "NU legii gratierii"

de Red. Stiri     HotNews.ro
Miercuri, 18 ianuarie 2017, 10:21 Actualitate | Esenţial


The Day We Give In is The Day We Die
Foto: Facebook
Mai multe proteste, in mai multe orase din tara, impotriva tentativelor de amnistie si gratiere sunt anuntate pe Facebook. Comunitatea "Coruptia Ucide" a lansat proteste in Bucuresti, Cluj-Napoca si Craiova, iar "Uniti Salvam" a publicat un mesaj annti-gratiere si anti-amnistie.

"Acesta este un event facut in urma semnalelor privind posibila gratiere a unor fapte grave de coruptie.  Va fi anulat daca Guvernul respecta principiile si valorile democratiei. Data este relativa si va fi schimbata pentru prima zi in care Guvernul ar pune in aplicare intentiile respective", scrie comunitatea "Coruptia Ucide" in descrierea eventului pentru Bucuresti.

Protestul, pus pentru intreaga perioada 18 ianuarie - 1 februarie, are deja peste 2.000 de oameni care anunta ca participa.

Similar, comunitatea a publicat si proteste la Cluj-Napoca, Sibiu si Craiova.


Comunitatea "Unitati Salvam", una dintre cele mai active pagini din timpul protestelor ultimilor ani, a publicat un mesaj impotriva oricaror masuri de gratiere si amnistie.

"Doamnelor si domnilor guvernanti, parlamentari, ne dam seama ca doriti sa va scoateti tovarasii infractori din puscarii si sa va stergeti propriile dosare penale ca si cand nici nu s-ar fi intamplat. Simpatic, dar n-o sa va iasa.

Nu va pacaliti pe voi insiva, suntem atenti la fiecare miscare pe care o faceti, mai ales la inginerii juridice frauduloase si la combinatii penale. N-are rost sa va credeti intangibili - sunteti doar niste servitori ai poporului. "Public servants", cum zice englezul.

Caderea din posturile inalte pe care le-ati primit temporar e mult mai dureroasa. Societatea civila nu a uitat nici de #colectiv, nici de #rosiamontana, nici de #domnialegii. Sa nu indrazniti!

#Unitisalvam Romania de amnistie, gratiere, restauratie, domnia penalilor!"








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















14867 vizualizari

  • +16 (16 voturi)    
    Mobilizarea ! (Miercuri, 18 ianuarie 2017, 10:33)

    adrian88000 [utilizator]

    Sa sune trompetele , sa bata tobele !
  • +19 (19 voturi)    
    Protestam (Miercuri, 18 ianuarie 2017, 10:34)

    mikeyu [utilizator]

    dar protestam degeaba. Mie inca nu-mi vine sa cred ca in ziua de 11 decembrie, cand aveam si noi sansa unui prim ministru mai mult decat decent, unii oameni s-au pi**t pe el de vot. Acum, plm, avem ceea ce s-a votat.

    A trecut doar putin mai mult de o luna de atunci. Acum ne umflam iarasi "democratic" cu sticle si pietre...
  • +15 (15 voturi)    
    Bravo! (Miercuri, 18 ianuarie 2017, 10:49)

    evita15 [utilizator]

    Vin si eu!
  • -15 (23 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 18 ianuarie 2017, 10:56)

    [anonim]

    • +8 (8 voturi)    
      Politic corect (Miercuri, 18 ianuarie 2017, 11:13)

      Frank777 [utilizator] i-a raspuns lui

      Asa este,Dreapta PNL a distrus tara si a adus PCR-PSD la putere.Hotii din PNL au facut blat cu PCR-PSD intelesi fiind ca astia sa dea aministia si sa scape si ei.La hotii toti sunt tovarasii.Dar aici nu este vorba sa vina Dreapta la putere.Aici este vorba numai de anti hoti.Merita sa iesi in strada si numai ca treci pe acolo anti hoti.
    • +3 (5 voturi)    
      nu ne vindem tara!! (Miercuri, 18 ianuarie 2017, 11:17)

      sanutevad [utilizator] i-a raspuns lui

      Cam asta e sloganul, invechit si prafuit si fara sens pe care il promovezi. Incetati sa mai credeti ca d-aia nu ne merge bine. Corporatiile vin si platesc salarii bune din care se platesc taxe, pensii, etc. Daca am fi ramas in baza a ceea ce facem noi intern muream de foame deja. E o placa stricata pe care acest nationalism gresit inteles o tot foloseste, nu are nici o baza reala. Tara se transforma in colonie din cauza oamenilor cu mintea odihnita si fara chef de gandit. Pe principiul ''ce imi bat eu capul''.
    • +4 (8 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 18 ianuarie 2017, 11:26)

      [anonim] i-a raspuns lui

    • +4 (8 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 18 ianuarie 2017, 11:28)

      [anonim] i-a raspuns lui

    • +4 (4 voturi)    
      prea tarziu... (Miercuri, 18 ianuarie 2017, 11:29)

      predator [utilizator] i-a raspuns lui

      pentru cei ca tine sa mai poata spera la o viata mai buna! Somn usor!
  • +20 (20 voturi)    
    exact ! (Miercuri, 18 ianuarie 2017, 11:04)

    corinasionescu [utilizator]

    M-a uns pe suflet acest mesaj ! Eram distrusa cand am deschis Hotnews dimineata si am citit de intentia guvernului de a amenda legile justitiei in favoarea penalilor. Oameni buni depinde si de implicarea fiecaruia dintre noi ca acest lucru sa nu se repete/intample. Sa nu-i lasam sa ne fure ca ei sa traiasca pe picior mare si sa mai si rada de noi....
  • +4 (6 voturi)    
    suspect dupa alegeri (Miercuri, 18 ianuarie 2017, 11:33)

    ColdNews2013 [utilizator]

    dar la alegeri unde ati fost ? acuma e doar distractie
  • +8 (10 voturi)    
    pentru cei ce au ramas fixati pe alegeri (Miercuri, 18 ianuarie 2017, 11:48)

    dinfranta [utilizator]

    Democratia se apara in FIECARE ZI, nu doar o data la patru ani !!!
    • +1 (1 vot)    
      Mda, dar una din bataliile decisive sunt alegerile (Miercuri, 18 ianuarie 2017, 21:05)

      UnOarecare [utilizator] i-a raspuns lui dinfranta

      Altfel ajungi la asemenea ordonante, adica lasi penali sa castige!