DIICOT a retinut un barbat roman suspectat ca a furat doua diamante si doua inele in valoare de peste 5 milioane de euro - EXCLUSIV

de Catalin Stavri     HotNews.ro
Sâmbătă, 14 ianuarie 2017, 15:32 Actualitate | Esenţial

Romanul retinut de DIICOT
Foto: Facebook.com
Un barbat roman a fost retinut de DIICOT - serviciul teritorial Ploiesti pentru furtul a doua diamante si doua inele in valoare de peste cinci milioane de euro. Sambata, 14 ianuarie 2017 suspectul a fost prezentat Tribunalului Prahova cu propunere de arestare preventiva.

Potrivit datelor din dosar, suspectul roman pe numele sau George Ploscaru, ar fi furat pe 30.12.2016 dintr-un magazin de bijuterii din Franta doua diamante si doua inele cu pietre pretioase in valoare de 5,2 milioane de euro. Romanul, care este acuzat si de constituirea unui grup infractional organizat, ar fi fost ajutat de doi cetateni sarbi. Acestia doi au primit, ca urmare a intelegerii, jumatate din prada: un inel si un diamant. Din cercetari a reiesit ca George Ploscaru ar fi vandut diamantul in afara Romaniei, iar inelul ar fi incercat sa il vanda pe 12.01.2017 unor cetateni straini in Bucuresti la hotelul Radisson Blu, dar vanzarea nu a avut loc pentru ca nu s-au inteles asupra pretului. Inelul a fost gasit, ulterior, de anchetatori la o perchezitie.

Surse judiciare au precizat ca suspectul roman s-a prezentat la magazinul de bijuterii drept un evaluator de bijuterii al unui potential client evreu si profitand de neatentia angajatilor magazinului de bijuterii a inlocuit diamantele si inelele cu copii fara valoare.

In acelasi dosar se fac cercetari privind si o femeie din Ploiesti, iubita suspectului, care este acuzata de tainuire.
























[P] Acces gratuit la ultimul targ de nunti al sezonului, daca vii insotit!

Cel mai important targ de nunti al anului incepe vineri, 31 martie, la Palatul Parlamentului. Dupa o editie record in Februarie, Mariage Fest pregateste editia cu numarul 23, ultimul targ de nunti al sezonului, in perioada 31 martie – 1 – 2 aprilie

12858 vizualizari

  • +20 (20 voturi)    
    Vând diamant preț bun (Sâmbătă, 14 ianuarie 2017, 16:45)

    Fane Babanu [utilizator]

    Aoleu am crezut ca pun anunț pe Olx
    • 0 (2 voturi)    
      LOL (Sâmbătă, 14 ianuarie 2017, 22:53)

      mikef [utilizator] i-a raspuns lui Fane Babanu

      exact la asta ma gandeam si eu, cred ca ala a fost un ageamiu
  • +6 (6 voturi)    
    HAOLEU ...MANCATI-ASI ... (Sâmbătă, 14 ianuarie 2017, 17:41)

    arheopterix [utilizator]

    Sigur e absolvent al scolii de hoti de la Turnu Severin clasa -,, Sustrageri de bijuterii din magazin in prezenta vanzatorului,, . Aloo !Organu* ...S-aude ?
  • +7 (9 voturi)    
    Barbatii adevarati... (Sâmbătă, 14 ianuarie 2017, 18:43)

    Irina25 [utilizator]

    ...au cu totul alte preocupari. Asta-i un simplu cocalar, viitor parnaias.
  • +11 (11 voturi)    
    pe adrian nastase il umfla rasul. (Sâmbătă, 14 ianuarie 2017, 20:41)

    __alex__ [utilizator]

    sa te deranjezi pentru suma asta... gainar! Cu inele din alea merge Dana la Cornu.
  • +9 (9 voturi)    
    Hehehe (Sâmbătă, 14 ianuarie 2017, 23:11)

    moima [utilizator]

    Orice ati zice, e amuzant. E ca-n filme :) I-a pacalit pe experti ca e expert si le-a facut maradona :))))). I-a lipsit infrastructura ca sa scape de "acaret".

    Astia sunt o specie aparte si nu sunt deloc departe de aia care vand diamantele. Alea oricum nu au nicio valoare whatsoever. Zacaminte de diamante zac inchise si neexploatate ca sa se pastreze pretul.

    Nu folosesc la nimic si absolut toata valoarea lor e pur fabricata prin povesti cu inele de logodna si diademe cu nestemate... cam atat.
  • +2 (2 voturi)    
    greu (Duminică, 15 ianuarie 2017, 6:16)

    toxx [utilizator]

    sa vinzi asemenea produse pe piata neagra, trebuie sa ai intrari la persoane influente, iar toata lumea cere comision, eventual inainte sa-ti faca legatura, pt ca nu esti credibil. asta a vazut prea multe filme cu 007...
  • +1 (1 vot)    
    Excelam in ceva (Duminică, 15 ianuarie 2017, 13:52)

    hamangiu [utilizator]

    Suntem buni,suntem fantastici 5 milioane dintr-o miscare de poanie ...si respectând vecinii impartim frateste cu sarbii...asta da brend de tara.