Florian Coldea, numarul doi in SRI, suspendat si pus la dispozitia directorului Hellvig - Comisie speciala pentru verificarea acuzatiilor aduse de Sebastian Ghita

de Victor Cozmei     HotNews.ro
Joi, 12 ianuarie 2017, 18:18 Actualitate | Esenţial

Florian Coldea
Foto: Agerpres
Florian Coldea, numarul doi din SRI, a fost pus la dispozitia directorului general Eduard Hellvig, anunta Serviciul Roman de Informatii (SRI), ca urmare a acuzatiilor aduse de Sebastian Ghita cum ca a avut o relatie de prietenie stransa cu generalul Coldea. La nivelul SRI, conform unui comunicat transmis de institutie, va fi formata o comisie speciala "de verificare a eventualelor incalcari ale legii sau deontologiei profesionale".

"In urma informatiilor aparute in spatiul public referitoare la domnul general-locotenent Florian Coldea si care au fost supuse unor verificari preliminare, directorul SRI, domnul Eduard Hellvig, a dispus, conform procedurilor,  constituirea unei comisii speciale de verificare a eventualelor incalcari ale legii sau deontologiei profesionale. In acest sens, pana la finalizarea verificarilor, domnul general locotenent Florian Coldea este pus la dispozitia Directorului, potrivit prevederilor legale, iar atributiile  functiei de prim-adjunct al Serviciului Roman de Informatii vor fi preluate de catre Directorul SRI, domnul Eduard Hellvig. Sunt analizate toate circumstantele prezentate public precum si documentele puse la dispozitie de general-locotenent Florian Coldea", se arata intr-un comunicat publicat de SRI.

SRI precizeaza ca "a dezvoltat mecanisme interne de investigare a oricaror indicii cu privire la incalcari ale legii ori a cadrului normativ intern, pe baza unei metodologii si proceduri validate in timp. Structuri interne specializate si subordonate directorului institutiei  intreprind, ori de cate ori situatia o impune, masuri complexe de verificare a informatiilor cu privire la posibile incalcari ale legii ori a ordinelor si regulamentelor militare si ulterior adopta masurile adecvate".

"Institutia noastra apreciaza ca deosebit de important principiul legalitatii, care  guverneaza intreaga activitate a Serviciului, ca fiind o garantie a respectarii drepturilor omului si a reputatiei cadrelor institutiei. Ne reafirmam determinarea de a mentine standardele de profesionalism pe care sunt construite aliantele din care SRI face parte alaturi de servicii partenere din state cu traditie si democratii consolidate.
Reiteram faptul ca Serviciul Roman de Informatii isi indeplineste misiunile cu buna credinta, in interesul securitatii nationale si a cetatenilor romani" se mai arata in comunicatul institutiei.

Sebastian Ghita: "Mi-am facut vacanta cu Coldea in Seychelles"

Reactia SRI vine dupa ce miercuri seara, Sebastian Ghita, intr-un nou clip video transmis de Romania TV, a pretins ca a avut o relatie foarte stransa de prietenie cu generalul Florian Coldea, petrecand mai multe vacante impreuna cu familia acestuia.

Ghita sustine ca familiile lor si-au petrecut mai multe vacante impreuna si ofera cateva exemple: in februarie 2010 la Seychelles, octombrie 2012 Toscana unde ar fi fost si Dancu, dar si la Disneyland la Paris, intr-o data neprecizata.

Ghita a prezentat fotografii ale celor doua familii, impreuna cu copiii, si a sustinut ca in imagini apare si sotia lui Coldea, la randul sau general in SRI.

Sebastian Ghita a mai spus ca i-a cerut lui Coldea sa il sustina pe Victor Ponta la sefia PSD, dar Coldea i-ar fi raspuns ca Traian Basescu nu il vrea.

Ghita a mai declarat ca presedintele Iohannis ar fi sub presiunea lui Coldea si Kovesi: "Ii e frica de ce i sa va intampla dupa ce isi termina mandatul de presedinte si de dosarele care i se pot face sotiei sale, Carmen Iohannis".


Citeste mai multe despre   
























Material sustinut de Siemens

"Comorile" detinute de primarii: cum pot fi folosite marile baze de date pentru a imbunatati serviciile oferite cetatenilor. Studiu de caz City Pulse

Brasovul si orasul Aarhus din Danemarca au luat parte timp de trei ani la un proiect inedit de cercetare - City Pulse, finantat de Uniunea Europeana. Pe scurt, scopul proiectului a fost sa colecteze si sa coreleze cat mai multe date despre cele doua orase, iar pe baza acestora primariile sau companiile sa dezvolte aplicatii gratuite care sa imbunatateasca serviciile oferite cetatenilor.

28639 vizualizari

  • +7 (109 voturi)    
    Asta nu inseamna ca Ghita nu minte (Joi, 12 ianuarie 2017, 18:26)

    Kivek [utilizator]

    Pana cand se vor dovedi minciunile lui Ghita, Coldea e suspendat din functie ! E normal la halul de abuz pe care PSD il face de cateva zile prin intermediul televiziunilor de propaganda Antena 3 si Romania TV la adresa SRI


    se va face verificarea, se va dovedi ca Ghita MINTE cu nerusinare si lucrurile vor reveni la normal ! cu Ghita in PUSCARIE
    • +19 (29 voturi)    
      rotatia cadrelor (Joi, 12 ianuarie 2017, 19:04)

      Joseph_Lacroix [utilizator] i-a raspuns lui Kivek

      in orice stat normal sefii de servicii sunt schimbati la maxim 5-7 ani, tocmai pentru a preintampina aparitia abuzurilor, numai la noi avem presedinte de banca nationala de peste 20 de ani in functie, sefi de servicii operativi cu peste 10 ani vechime si generali nemuritori, in orice stat normal acestia r trebui schimbati periodic.

      Mai mult, este inacceptabil ca un sef operativ de serviciu sa faca concediile cu un suspect/presupus infracor.
      • +5 (19 voturi)    
        de ce (Vineri, 13 ianuarie 2017, 7:43)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui Joseph_Lacroix

        esti asa de sigur ca a facut concediile cu un suspect/presupus infractor?
        doar pt. ca zice guita?
        pe de alta parte, in 2010 nu stia aproape nimeni de guita. membrache de partid psd a devenit in 2012 cand a si ajuns in parlament, iar infractor ceva mai tarziu.
        curios cat de bine prind "strigaturile" urmaritului si mai mult ca sigur infractor (de ce altfel ar fi sarit parleazul ?).
        • -1 (1 vot)    
          nu-i tocmai asha (Vineri, 13 ianuarie 2017, 11:41)

          bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui nahir

          Avea dosar penal si pe vremea aia.
          • +1 (1 vot)    
            Esti sigur? (Vineri, 13 ianuarie 2017, 11:50)

            Kivek [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

            Arata-ne dovada. Eu am cautat pe google si n-am gasit niciun articol care sa spuna ca el avea dosar penal in 2010
            • +3 (3 voturi)    
              Ghiță în 2010 (Vineri, 13 ianuarie 2017, 12:34)

              aqualung [utilizator] i-a raspuns lui Kivek

              Caută aici pe hotnews, la anticoruptie.hotnews.ro - se lămurește totul: în 2010 Ghiță fusese achitat în dosarul Tracia-Asesoft (o combinație cu petrol pe care Ghiță a explicat-o plauzibil pentru destui judecători ca fiind plata unor datorii pe care le avea de încasat), dar instanța supremă dispusese rejudecarea, deci era în stadiul de "trimis în judecată". În 2012 a fost achitat din nou în primă instanță, apoi a început un ping-pong între instanțe și în fine în 2014 s-au prescris faptele. Acum Ghiță e cercetat pentru altceva, de care nu are cum să mai scape așa ușor.
            • 0 (0 voturi)    
              aici (Vineri, 13 ianuarie 2017, 17:09)

              bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Kivek

              http://www.gandul.info/stiri/diicot-i-a-inchis-lui-sebastian-ghita-trei-dosare-in-care-era-cercetat-pentru-infractiuni-vizand-legea-sigurantei-nationale-spalare-de-bani-si-contrabanda-13726470

              Citind articolul vezi ca avea un dosar macar din 2005. Daca sapi mai adinca gasesti mai multe, doar ca trebuie cautat adinca pentru ca pina-n 2010 Ghita nu era un personaj cunoscut.
          • -1 (3 voturi)    
            deci PSD a pus pe liste un condamnat PENAL ??? (Vineri, 13 ianuarie 2017, 11:51)

            Kivek [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

            deci dupa tine si altii PSD nu are nicio vina ca a pus un PENAL in Parlament si in comisia SRI (in 2012)
            • 0 (2 voturi)    
              unde am zis eu asha ceva? (Vineri, 13 ianuarie 2017, 17:13)

              bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Kivek

              1. in 2012 nu era condamnat penal, ci doar cercetat, poate trrimis in judecata
              2. PSD e vinovat de extrem de multe lucruri, foarte mare parte din membri avind dosar penal daca nu si o condamnare. daca as putea as aduna tot PSD-ul in casa poporului, as pbate toate usile in cuie si le-as da foc.

              Dar asta nu inseamna ca, daca e adevarat, faptul ca Coldea isi face vacantele cu Ghita e ceva in regula. Fratia intitutii ale statului - afaceristi penali e nociva in orice tabara politica s-ar pentrece.
          • 0 (2 voturi)    
            Ghita NU AVEA DOSAR PENAL in 2010-2011 (Vineri, 13 ianuarie 2017, 12:01)

            Kivek [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

            unde e dovada ca avea dosar, la ce dosar te referi? avea dosar la SRI, poate. Eu am cautat pe google pt perioada 2009-2011 si nu exista niciun articol despre Ghita de al PSD cu dosar !

            PSD l-a pus in comisia SRI, doar nu crezi ca punea PSD un PENAL in comisie...
            • 0 (0 voturi)    
              aici (Vineri, 13 ianuarie 2017, 17:14)

              bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Kivek

              http://www.gandul.info/stiri/diicot-i-a-inchis-lui-sebastian-ghita-trei-dosare-in-care-era-cercetat-pentru-infractiuni-vizand-legea-sigurantei-nationale-spalare-de-bani-si-contrabanda-13726470
        • +2 (4 voturi)    
          Infractor in slujba SRI (Vineri, 13 ianuarie 2017, 12:38)

          man_and_twin [utilizator] i-a raspuns lui nahir

          Nu stiai tu de Ghita, dar SRI il inventase deja demult, de pe vrema lui Timofte. Prin 2010-2012 l-au lansat si in politica.
          Coldea isi facea concediile cu invatacelul si noii lui prieteni din PSD-ul cu epoleti. Asa s-a si imprietenit el cu Ponta.
      • +13 (15 voturi)    
        concedii ? (Vineri, 13 ianuarie 2017, 8:51)

        codrean [utilizator] i-a raspuns lui Joseph_Lacroix

        Din cate stiu eu, un simplu angajat al SRI trebuie sa-si anunte IN PERMANENTA sefii despre locul in care se afla. De parasirea tarii fara aprobare nu mai vorbesc. Poti crede ca Gen.Coldea, daca a plecat (?) in strainatate a plecat de capul lui, fara sa-si anunte sefii ? Fara protectie personala ? Adica, oricine-l putea rapi/sechestra si stoarce de la el secrete de stat importante ?
        Hai sa fim seriosi !
      • +1 (1 vot)    
        Șefia serviciilor secrete și publice (Vineri, 13 ianuarie 2017, 12:22)

        aqualung [utilizator] i-a raspuns lui Joseph_Lacroix

        Coldea nu e șeful serviciului, Hellvig este, și el a fost numit în 2015, are într-adevăr mandat limitat.

        La băncile naționale e altceva. Acolo e chiar bine să ai același lider mult timp, indiferent de guvernare, care să asigure coerența politicii monetare. În SUA, de exemplu, Bernanke a fost președinte FED 9 ani, iar Greenspan înaintea lui, 20 de ani. Ce-i drept, noi acum am avea nevoie acolo de o viziune nouă care să ne conducă spre zona euro, dar asta e altă poveste decât aici.
    • -6 (24 voturi)    
      hmm (Joi, 12 ianuarie 2017, 19:05)

      /./ [utilizator] i-a raspuns lui Kivek

      Eu nu am vazut nici o dovada clara , sa suspectezi pe cineva doar ca cineva ( si care e si cercetat penal ) face niste afirmatii fara sa le probeze e cam abuz in serviciu.
      • +1 (1 vot)    
        in mod sigur nu a fost doar atit (Vineri, 13 ianuarie 2017, 11:44)

        bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui /./

        "În urma informaţiilor apărute în spaţiul public referitoare la domnul general-locotenent Florian Coldea, care au fost supuse unor verificări preliminare" - decis-au facut niste cercetari preliminare ca sa vada daca Ghita fabuleaza sau nu. Si banuiesc ca s-au gasit ceva indicii cum ca nu chiar totul e fabulatie. Oricum, ancheta urmeaza sa stabileasca ce si cum.
      • +2 (2 voturi)    
        mhm (Vineri, 13 ianuarie 2017, 12:44)

        man_and_twin [utilizator] i-a raspuns lui /./

        SRI nu se autosesiza asa, din senin, dupa ce-a tacut malc atat de mult timp. Initiativa trebuie sa fi venit de mai sus. De la Iohannis, prin Helvig. Era suficient sa-l fi intrebat pe Coldea: Ai fost in vacanta cu Sebastian Ghita?
        La nivelul asta, si in spatele usilor inchise, Coldea nu-si permitea sa minta. Mai ales cand stia tot servicilul ce hram poarta Ghita.
        Un simplu raspuns afirmativ ar fi fost suficient pt a-l trage imediat pe linie moarta.
    • +3 (11 voturi)    
      s'a terminat ancheta ?! (Joi, 12 ianuarie 2017, 19:21)

      om simplu din multime [utilizator] i-a raspuns lui Kivek

      ???????????????????????????????
    • +3 (41 voturi)    
      Ghita vrea sa slabeasca Statul Roman (Joi, 12 ianuarie 2017, 19:37)

      Frank777 [utilizator] i-a raspuns lui Kivek

      atacurile lui Ghita sunt coordinate si au ca tinta slabirea Statului Roman.Dragnea este parte a acestui plan.Statul Roman este in pericol sa cada pe mana unui grup infractional deosebit de periculos.Coldea lupta impotriva lor si a fost atacat prin campania lui Ghita.Cine este in spatele lui Ghita si Dragnea.O putere straina ostila.
      • +2 (30 voturi)    
        Agenturili lucrează (Vineri, 13 ianuarie 2017, 0:18)

        Shaolin [utilizator] i-a raspuns lui Frank777

        Eu cred că domnul Coldea a fost atât de dedicat luptei împotriva corupției încât s-a infiltrat printre cei mai mari corupți ai țării! Pe sistemul ține-ți dușmanii mai aproape.

        A ajuns până acolo încât să fie nevoit să meargă în vacanțe scumpe alături de aceștia! Vă închipuiți ce coșmar! Ohhh oroarea!!
      • 0 (8 voturi)    
        se schimba stapanul tau (Vineri, 13 ianuarie 2017, 10:19)

        Zamolx11 [utilizator] i-a raspuns lui Frank777

        "serviciul facebook-hotnews" de la sri (preluare de la pdl) va trece sub coordonare psd. si o sa-l laudati pe dragnea toata ziua. :)
        • 0 (4 voturi)    
          Cititi dexul (Vineri, 13 ianuarie 2017, 11:11)

          Frank777 [utilizator] i-a raspuns lui Zamolx11

          IMBECÍL, -Ă, imbecili, -e, s. m. și f. (Adesea termen de ocară) Persoană cu capacități mintale foarte reduse, lipsită de facultatea de a înțelege ușor; slab de minte, neghiob, nătărău. Numai imbecililor le e indiferent ce opinie au. CAMIL PETRESCU,
          • +1 (3 voturi)    
            ne jignim acum? (Vineri, 13 ianuarie 2017, 12:17)

            Zamolx11 [utilizator] i-a raspuns lui Frank777

            PROSTITUÁTĂ s. cocotă, curvă, târfă, femeie de stradă, (pop. și fam.) damă, madamă, (înv. și reg.) pârțotină, telăliță, teleleică, (reg.) lele, madaranță, scorțotină, tearfă, târnoață, (prin Transilv.) bandură, bulă, (prin Bucov.) crăiță, (prin Maram.) landră, (prin Mold. și Bucov.) mișarcă, (înv.) magopață, tălaniță, femeie publică, (fam.) fleoarță, fleorțotină, șuleandră, (fig.) buleandră, pupăză, putoare, târâtură, (reg. fig.) haită, pupezoaică, terfeloagă, (Transilv. fig.) gudă, (prin Mold. fig.) ruptură, (arg.) maimuță, marcoavă, mastroacă.
      • +3 (3 voturi)    
        asta asha e (Vineri, 13 ianuarie 2017, 11:46)

        bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Frank777

        Dar daca se dovedeste macar partial ceea ce zice Ghita... Coldea tot trebe sa plece (banuiesc ca oricum va fi schimbat, indiferent de rezultatul anchetei). Si oricum 10 ani de sefie operativa la SRI sunt suficienti... prea multa putere duce la pierderea ratiunii. S-o gasi un adjunct al lui suficient de capabil sa preia sefia.
    • +3 (39 voturi)    
      Ghita nu prezinta incredere si nici probe (Joi, 12 ianuarie 2017, 20:08)

      Boham [utilizator] i-a raspuns lui Kivek

      - Ghita spune ca a fost in vacante cu Coldea

      sa zicem ca e adevarat, asta nu e ceva ilegal sau anormal mai ales ca Ghita nu era urmarit penal in acel moment.

      doar ca Ghita nu a prezentat pana in acest moment nici o dovada ca a fost in vacanta cu Coldea

      - Ghita spune ca Ponta a fost amenintat de Coldea cu PUSCARIA pt o autostrada comarnic brasov de 50 KM pt care PSD voia sa plateasca 8 miliarde de euro (BECHTEL 2)

      problema e ca Ponta nu a zis nimic nici autnci si nici acum plus ca nu exista dovezi

      care e totusi acuzatia pt Coldea? pare ca totul e o inscenare PSD-ista pt a schimba conducerea SRI
    • +2 (16 voturi)    
      Omule, (Joi, 12 ianuarie 2017, 20:09)

      firuierbii [utilizator] i-a raspuns lui Kivek

      calmeaza-te!
    • +5 (21 voturi)    
      ţie, ca "simplu cetăţean", ce ţi se pare mai... (Joi, 12 ianuarie 2017, 20:14)

      let_s_twist_again [utilizator] i-a raspuns lui Kivek

      periculos?
      "propaganda" unor televiziuni comerciale sau subversiunea acoperită de întreaga forţă de represiune a statului, cu întreg noianul de legi care îi cântă în strună????????
      • +6 (30 voturi)    
        sustin represiunea mafiei PSD-iste (Joi, 12 ianuarie 2017, 23:56)

        Kivek [utilizator] i-a raspuns lui let_s_twist_again

        PSD tocmai a anuntat ca si-a cumparat sediul cu 1 milion de euro, nu inteleg cum pot exista oameni ca tine care sa le planga de mila

        SRi si DNA baga PSD-isti la puscarie, care e problema? aia sunt 100% dovediti corupti
        • +10 (20 voturi)    
          Nu ai dreptate (Vineri, 13 ianuarie 2017, 0:21)

          Shaolin [utilizator] i-a raspuns lui Kivek

          SRI și DNA nu sunt 100% corupte! Estimez că în jur de 70-80 %.

          Mai sunt și oameni onești în acele instituții! Nu generaliza!
          • +3 (5 voturi)    
            Sigur ca da .... (Vineri, 13 ianuarie 2017, 7:47)

            Observatore [utilizator] i-a raspuns lui Shaolin

            ... stiu sigur portarul si femeia de servici ...
            • -2 (2 voturi)    
              Să nu uităm de (Vineri, 13 ianuarie 2017, 10:29)

              Shaolin [utilizator] i-a raspuns lui Observatore

              Să nu uităm de personalul auxiliar: tehnicienii, it-iștii, etc!
          • -2 (2 voturi)    
            PSD si Antena 3 nu sunt corupte? (Vineri, 13 ianuarie 2017, 11:54)

            Kivek [utilizator] i-a raspuns lui Shaolin

            cinstea si onoarea sunt la PSD si Antena 3.

            dar se stie ca cei mai cinstiti din Romania sunt cei de la Romania TV in frunte cu penalul Ghita
    • +5 (25 voturi)    
      tu (Joi, 12 ianuarie 2017, 20:25)

      miculescu-rucar [utilizator] i-a raspuns lui Kivek

      o tii langa cu psdul in dinti?
      schimba dreaku placa ca ne-am plictisit!
    • -4 (14 voturi)    
      Și Troncotă minte? (Joi, 12 ianuarie 2017, 21:19)

      Harald [utilizator] i-a raspuns lui Kivek

      așa, de control ...
      • +1 (23 voturi)    
        Cine e si ce-a zis? (Vineri, 13 ianuarie 2017, 0:04)

        Kivek [utilizator] i-a raspuns lui Harald

        Cine e Troncota si ce a zis?

        Tu-l crezi pe Ghita? Pana si Antena 3 spunea deseori ca televiziunea lui Ghita dezinformeaza, minte...iar astazi Antena 3 accepta tot ce spune Ghita si mai baga si de la ei


        'am facut vacante impreuna' ...ok, unde e dovada?

        eu nu il cred pe Ghita pe cuvant, eu vreau dovezi
        • 0 (14 voturi)    
          Dacă nu știi cine e Troncotă, (Vineri, 13 ianuarie 2017, 0:14)

          Harald [utilizator] i-a raspuns lui Kivek

          caută și tu pe Google. E clar cât habar ai despre ce scrii, dacă vii să întrebi pe HN cine e Troncotă
        • +3 (5 voturi)    
          :) (Vineri, 13 ianuarie 2017, 10:22)

          Zamolx11 [utilizator] i-a raspuns lui Kivek

          Deci te uiti la antena 3.... rusinica... :)
        • +4 (6 voturi)    
          troscota (Vineri, 13 ianuarie 2017, 10:56)

          om simplu din multime [utilizator] i-a raspuns lui Kivek

          e un securist batran, tras pe dreapta la cacademia de inalte studii a secoritatii.
          indrumator de doftorate, marca gen. groapa.
          stalp al otv ghitza, alaturi de ciuntacu, cretzaleasca si nil jmeker, dar si la latrina 3, cu ing. dumitrescu, ursul si raspopitu.
          consultant de tembeliziune, datator cu parerea.
          profesor, tot ca fota, dancu, gen. oprea.
          cu el si'o fi dat pandelica doftoratu'.
          stai linistit, e de baza ! :-)
    • +9 (19 voturi)    
      ghita nu e prost (Joi, 12 ianuarie 2017, 21:19)

      lambda [utilizator] i-a raspuns lui Kivek

      Ghita stie ca pentru a trage cat mai mult in jos si pe altii, sau pentru a-si face jocurile lui (ce stiu eu...), trebuie sa amestece minciunile cu adevarul. Ca romanul spalat pe creier de tembeliziuni sa nu mai distinga, sa nu isi puna prea multe intrebari ci doar sa serveasca pe tava concluzii. Deci nu m-as grabi sa spun ce e adevarat si ce nu, inaintea unor anchete. Cei patati sa plateasca, indiferent de nume si functie!
      • +5 (9 voturi)    
        Vor plăti cu toții! Cu vârf și îndesat! (Vineri, 13 ianuarie 2017, 0:24)

        Shaolin [utilizator] i-a raspuns lui lambda

        Un mililon de euro! Două? Cât mai costă un proces în România?
    • +8 (34 voturi)    
      Ipoteza (Joi, 12 ianuarie 2017, 21:24)

      valll [utilizator] i-a raspuns lui Kivek

      Instinctul imi spune ca acest Coldea este un om de calitate si Kovesi o persoana serioasa, iar tevatura pe care o face Ghita este prea regizata si prea amplificata. Nu pare doar in scopul de a salva pielea lui si a echipei, dimpotriva, situatia li s-a agravat mult prin circul mediatic si trebuia sa fie prea prostanac ca sa nu fi inteles asta.
      Poate ca miza este Coldea, Kovesi si destabilizarea DNA si, implicit, salvarea pieilor si averilor lui Ghita, Ponta, Basescu, Udrea si a celoralalti care mai sunt. Dar asta se putea face cu putina rabdare, PSD fiind la putere. Dar daca e o miza mai grava?
      E posibil ca interesele coruptilor sa coincida partial cu alte interese care doresc producerea unui cutremur serios in Romania, comparabil cu cel din Turcia.
      • -1 (15 voturi)    
        Cine se aseamănă se adună (Vineri, 13 ianuarie 2017, 0:30)

        Shaolin [utilizator] i-a raspuns lui valll

        Dacă generalul Coldea a fost în vacanță cu maiorul (colonelul sau ce rang o mai avea și ăsta) Ghiță, înseamnă ce cei doi au fost la un moment dat prieteni sau foarte buni apropriați.

        Astea ce înseamnă oare? O fi și Ghiță om de calitate? Sau o fi Coldea și el un neserios?
      • +2 (4 voturi)    
        Garantat Gabriel Oprea. (Vineri, 13 ianuarie 2017, 14:39)

        man_and_twin [utilizator] i-a raspuns lui valll

        Un om de calitatea propriului indrumator de doctorat, nu?

        E clar de ce l-a ales Basescu, era un ofiter de informatii tanar, dar era pe fata nu acoperit. Ingrijorator e ca acesta s-ar putea sa fi fost si criteriul deselectie pt Kovesi. Altfel un student modes si un procuror mediocru, care nu se remarcase de fel in lupta anticoruptie.
    • +3 (9 voturi)    
      sweet dreams ! (Joi, 12 ianuarie 2017, 21:25)

      om simplu din multime [utilizator] i-a raspuns lui Kivek

      problema este daca in binom e tot nr. 2, sau acolo e nr. 1 ...
      who's the boss ?! :-)
    • 0 (28 voturi)    
      Ei au razboaiele lor, noi vrem binele Romaniei! (Joi, 12 ianuarie 2017, 22:22)

      Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui Kivek

      SRI si DNA sunt singurele institutii impotriva PSD. Pleaca Coldea si Kovesi, pe cine punem in locul lor cand PSD are prima optiune? De bine de rau, Coldea a fost numit de Basescu si e pro-american, Hellvig e omul lui Voiculescu si e pro-rus, ca toti comunistii....
      • +2 (22 voturi)    
        SRI și DNA nu au de ce să se implice politic (Vineri, 13 ianuarie 2017, 0:00)

        Harald [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

        Lupta politică se desfășoară între PSD și alte partide.

        SRI și DNA nu sunt o formă de opoziție la PSD, stimate ”democrat”. Asta ai tu impresia că înseamnă democrația, PSD-ul obține voturi, iar SRI și DNA au puterea statului împotriva electoratului sau cum?
      • -2 (14 voturi)    
        Nino, nino, nino! (Vineri, 13 ianuarie 2017, 0:13)

        Chaosty [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

        Alo, SMURD-ul? Un caz grav!
      • -1 (17 voturi)    
        Ce fumați prieteni? (Vineri, 13 ianuarie 2017, 0:33)

        Shaolin [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

        Că numai comuniști visați! Unde vezi tu comuniști în România? Toți sunt capitaliști de le ies banii pe nas!

        Și pentru informația ta: comuniștii români nu prea se aveau bine cu rușii!
        • -1 (5 voturi)    
          ...asta... (Vineri, 13 ianuarie 2017, 7:56)

          Observatore [utilizator] i-a raspuns lui Shaolin

          ...DUPA ce au fost instatzi la putere ! ( drept multzam ).
        • -1 (1 vot)    
          Unii (Vineri, 13 ianuarie 2017, 14:43)

          man_and_twin [utilizator] i-a raspuns lui Shaolin

          Ca exista comunism nationalism si erau si comunisti KGBisti. N-am dus lipsa nici de unii nici de altii. Nici inainte de '89 si nici dupa '89.
    • -1 (7 voturi)    
      Scot astia la pensie punem pariu? (Vineri, 13 ianuarie 2017, 0:16)

      Coco Whistle [utilizator] i-a raspuns lui Kivek

      Ca oricum are virsta.
    • 0 (10 voturi)    
      read my lips (Vineri, 13 ianuarie 2017, 0:35)

      om simplu din multime [utilizator] i-a raspuns lui Kivek

      koldea kaput.
      done deal.
    • -2 (2 voturi)    
      De ce scandalul asta? (Vineri, 13 ianuarie 2017, 8:17)

      Hababaeba [utilizator] i-a raspuns lui Kivek

      Cred ca cei de la SRI nu au altceva mai serios de lucru. De ce trebuie sa reactioneze la tot felul de ipoteze ale unui fugar? Asteapta-l sa vina si investighezi atunci, sau eventual investighezi cu maxima discretie pana apare sau gasesti ceva concret. Asta e exact reactia pe care infractorul o astepta de la niste aburiti...

      Pe mina ma crede cineva daca le zic ca eu am regizat plecarea lui Ghita, acum un an intr-un concediu cu Ponta?
      Ii credeam mai destepti. Dar nu mai zic nimic ca poate ma gasesc... Ha ha am glumit. Cine sa ma gasesca?!
      • +2 (2 voturi)    
        Pt ca Ghita a fost inventat de SRI (Vineri, 13 ianuarie 2017, 14:49)

        man_and_twin [utilizator] i-a raspuns lui Hababaeba

        Pe tine nu te crede nimeni nici daca ai spune cum te cheama. Pt ca nu te cunosc decat niste apropiati.

        Pe Sebastian Ghita il stie o tara intreaga. Un om care acaparase piata de tehnologia informatiei in realtia cu instituiile de forta ale stautlui, nu e fitecine. Fara girul SRI nu misca un colt de foaie Ghita, in schimb au rulate sute de milioane de euro prin firmele aparent sub semnatura lui.
    • +5 (5 voturi)    
      uite aici (Vineri, 13 ianuarie 2017, 9:13)

      gear six [utilizator] i-a raspuns lui Kivek

      cine este Sebastian Ghita.

      https://www.riseproject.ro/articol/ghita-din-panama-2/

      + cine sunt Corneliu Paltanea si Constantin Samson

      aici
      http://www.romanialibera.ro/special/investigatii/cum-se-putea-ajunge-in-anturajul-presedintelui-ion-iliescu-pentru-a-infiinta-un-centru-de-spionaj-232322

      si aici
      http://www.flux24.ro/exclusiv-mafia-italiana-republica-de-la-ploiesti-si-seful-sri-dambovita/

      Retine: Ghita minte doar acolo unde nu-i convine sau nu are interes sa forteze, mistifica la greu si abureste + editeaza la montaj anumite "chestiuni" care ar atinge si alte persoane sensibile la zicerile lui (altele decat targetul lui consacrat).
      E si greu sa-ti dai seama, nu?...:)))
    • 0 (2 voturi)    
      De sus (Vineri, 13 ianuarie 2017, 12:18)

      aqualung [utilizator] i-a raspuns lui Kivek

      Privit de sus și de departe, mi se pare extrem de dubios cum jubilează și Ponta și Udrea și Ghiță la suspendarea lui Coldea. Am vaga senzație că Coldea era cel care îi cam deranja și că au cusut toate astea cu ață albă împreună cu oamenii lor din interior cu care vor să-l înlocuiască. Cred că vedem doar vârful icebergului, iar partea îngropată spune cu totul altă poveste.
  • -12 (76 voturi)    
    Vrajeala (Joi, 12 ianuarie 2017, 18:26)

    Gigi Kent [utilizator]

    Cazul e de competenta Parchetului Militar. Asta cu "ne verificam intre noi, ca nici noi nu mai stim cati suntem" e o metoda clasica de bagat gunoiul sub pres.
    • -7 (13 voturi)    
      nu (Joi, 12 ianuarie 2017, 20:19)

      let_s_twist_again [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      "parchetul militar" ar avea competenţă pt. cazuri de trădare la vreme de război, altfel nu.
      dar mai avem şi parlament, şi comisii parlamentare de supraveghere a serviciilor, nu doar "parchete", de altfel nu prea credibile după evoluţiile ultimilor ani...
      iar despre "locatarul' de la cotroceni, refuz să îmi mai fac iluzii...
    • +1 (13 voturi)    
      clar... (Joi, 12 ianuarie 2017, 20:43)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      eu zic sa-i verifice pe toti dragnea si tariceanu ca ei stiu totu....
  • +16 (46 voturi)    
    "comisie speciala"!!!! (Joi, 12 ianuarie 2017, 18:33)

    exilatul [utilizator]

    ce gluma!..in romania singurele persoane in care poti avea incredere sunt...de fapt nu cred ca exista...cind un mare escroc ajunge ( parca ) seful comisiei sri din parlament, atunci nu cred ca mai poti sa te miri de tot circul asta din politica romaneasca...iar pe asta , cine din sri sa l "controleze" cind e nr 2....adica subalternii lui o sa ajunga la concluzia ca a "gresit"...hai sic-ir!!...
  • -33 (97 voturi)    
    Hai cu binomul la ghena,primul iese din (Joi, 12 ianuarie 2017, 18:40)

    xrogo [utilizator]

    schema Coldea,urmeaza cu mare viteza Codruta,poate totusi se termina cu amenintarile cu dosare contrafacute,cu arestari televizate si intram si noi in randul tarilor civilizate!
    • -2 (16 voturi)    
      mircica, breh (Joi, 12 ianuarie 2017, 19:00)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      in Visele Tale Umede, nu spera sa vezi Varanul gesticuland, ci doar cu mainile pe piept !
    • -3 (23 voturi)    
      PSD vrea sa puna mana pe DNA si SRI (Joi, 12 ianuarie 2017, 19:59)

      Kivek [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      Ieri la Antena 3, Dragnea a zis ca va rezolva problema justitiei din Romania! Asta se intampla acum, Antena 3 o denigreaza pe KOVESI in incercarea de-a scapa de ea pt ca PSD sa puna mana pe DNA.

      PSD il denigreaza pe nr 2 din SRI pt ca sa-si puna omul lor si acolo. E aceiasi reteta: un infractor PSD - Ghita - acuza oamenii care il baga la puscarie (poate ca suntunii care cred ca Ghita e o faptura nevinovata)
    • +8 (20 voturi)    
      Deruta (Joi, 12 ianuarie 2017, 20:11)

      firuierbii [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      Iti dai seama ce dezorientati sunt acum cititorii Hotnews? Unul dintre sfanti a picat, nu mai inteleg nimic, nu mai stiu ce sa creada.
      • +5 (7 voturi)    
        curios ce va scrie (Vineri, 13 ianuarie 2017, 0:12)

        om simplu din multime [utilizator] i-a raspuns lui firuierbii

        dan tapalaga, maine.
        vad un titlu mare, o lovitura data de ghitza si basescu, justitiei !
        • +1 (3 voturi)    
          xzxzxzx (Vineri, 13 ianuarie 2017, 13:28)

          solar [utilizator] i-a raspuns lui om simplu din multime

          In logica analizelor HT din ultimii ...5 ani, așa ar trebui sa se întample. Dar nu se va mai intampla de data asta. Circumspectia își va intra in rol,inevitabil. Si dl Tapalaga si...Coldea (și altii multi si mai de soi!) sunt victimele propriilor lor ”miopii ”. ”IDEOLOGIA OBAMA” fiind resursa de bază în toata aceasta inspiratie, lucrurile se vor aseza altfel, pe masura ce ac. ideologie se dovedește eronata. Ma rog, una peste alta, n-ar conta prea mult, dar noi nu suntem SUA ! Noi suntem o tara slaba si cu destule fisuri , care fac posibila oricand derapaje majore de la ESENTIAL:. ACTUALA OPOZITIE ,anihilata prin iuresul de ”nestavilit” al unora , nu stiu daca mai poate face fata cu succes real tavalugului PSD, instaurat cu vot popular si...”democratic”. Succesul de etapa in lupta cu comunismul /neocomunismul s-a dus pe apa sîmbetei si va fi dificil de recuperat. Existau niste fenomene care m-au pus serios pe ganduri , insa n-as fi crezut ca vor eroda atat demult ceea ce s-a ”construit” cu atata zbatere in 27 de ani. Ce urmeaza? Zau, ca poate urma ceea ce ar fi cel mai rau.
          • +1 (1 vot)    
            restaruatia, dupa dragnea (Vineri, 13 ianuarie 2017, 15:43)

            om simplu din multime [utilizator] i-a raspuns lui solar

            dottore era mai umblat, si ceva mai citit decat nicu dracnea. avea scoala lui bombonel, si el un om umblat, fost ministru de ext, fost pm.
            tonta mai umbla si prin cercurile socialistilor ioropeni, pe la internationala socialista, pretenar cu toni blaig. ca de'acolo li se trage, si lui si lui ghitza.

            nicu dracnea, injiner de transporturi, care n'a practicat niciodata, mic antreprenor de pravalie la coltul strazii, ridicat prin politica si imbogatit tot asa, este fiu de melitzean, dintr'un sat de rudari din zona turnu magurele. umblatura sa, prin prazilia la niscai afaceri marca mazare si in china, unde a promis ca va duce taromul in zbor si de unde vor veni vagoane de bani.
            deci, cam astea sunt relatiile lui nicusor dracnea. educat in iepoca de aur, probabil trecut prin soimii patriei, pionieri si utecisti, dintr'o familie, cum spuneam de melitzean...
            probabil ca baza educatiei sale politice atunci s'a facut.

            de unde, tare mi'e frica intr'o restauratie mult mai adanc inradacinata, decat ce dorea ponta, de tipul socialismului ioropean.
            ma tem ca memoria lui nicu dracnea, invataturile trecutului il vor duce pe un drum al socialismului multilateral dezvoltat si al centralismului democratic.
            de fapt, conduce psd exact prin metodele centralismul...democratic, de tip pcr.
            si in psd se vorbeste de intarirea proprietatilor de stat, formarea unei intreprinderi de stat gigant, etc.
            fabricili si uzinili mai toa'shi !

            feri'ne doamne !
            • 0 (0 voturi)    
              Absolut de acord !! (Sâmbătă, 14 ianuarie 2017, 13:08)

              solar [utilizator] i-a raspuns lui om simplu din multime

              Asa e !! Pionerii si utecestii aplica in viata ceea ce au invatat in 45 de ani in scoala, acasa si la invatamantul politic de la locul de munca. Pana si generatia de soimi ai patriei tot dupa aceleasi invataturi se ghideaza ! Furtul generalizat, cu alte cuvinte CORUPTIA GENERALIZATA de atunci, domneste si azi! Un exemplu de care imi amintesc: instalatiile de irigatii din RO. Imediat dupa revolutie au fost furate ...instantaneu. CEAPISTII nostri atat au stiut din ceea ce inseamna proprietate privata. Furtul de la CAP-urile ajunse la faliment.ILIESCU si banda lui de comunisti cu față umana au dat liber la furt !! Suntem in al 28-lea an si nu se mai termina din furat ! dar de alacerile cu petrol pe vremea razboiului din Jugoslavia iti mai amintesti? Nu era petrolul... bun al intregului popor ?
      • -1 (5 voturi)    
        E agitatie mare (Vineri, 13 ianuarie 2017, 0:16)

        Chaosty [utilizator] i-a raspuns lui firuierbii

        Si pe noi cine ne mai conduce? De la ce caserie mai luam salar (cum scris Kovesi in declaratia de avere)?
    • -12 (44 voturi)    
      postare decentă. (Joi, 12 ianuarie 2017, 20:22)

      let_s_twist_again [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      de ce l-aţi depunctat? ce v-a supărat? aluzia la coldea/ sau la codruţa? sau ambele?
      hai că sunteţi sub orice critică...
      • -1 (17 voturi)    
        decenta? (Joi, 12 ianuarie 2017, 21:01)

        1anonim [utilizator] i-a raspuns lui let_s_twist_again

        Nu, tu esti sub orice critica ca nu ai inteles ceva ce toti ceilalti au inteles: binomul nu exista, este doar o inventie a ziaristilor ce vor sa prosteasca lumea; e adevarat ca exista oarece legatura Codruta-Coldea, dar nu asa cum stii-banuiesti tu. Alta data fii mai atent.
    • -4 (14 voturi)    
      esti caraghios! (Joi, 12 ianuarie 2017, 20:34)

      un.om [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      din contra tarile civilizate mentionate de tine o apreciaza pe fata pe Codruta... doar astia de la est si postacii lor au probleme cu activitatea "binomului".
  • -25 (81 voturi)    
    Ghita -Coldea (Joi, 12 ianuarie 2017, 18:41)

    xanti [utilizator]

    1-0
    Urmeaza meciul Ghita -Kovesi,meci usor avand in vedere ca a cazut capul.
    • +7 (19 voturi)    
      Nu-i asa ca tu nu realizezi ca Ghita, (Joi, 12 ianuarie 2017, 19:23)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      indiferent de cat e scorul in meciul lui cu Coldea sau cu Kovesi, a pierdut deja partida cu Justitia ?

      PS. Bineinteles ca respect prezumtia de nevinovatie, nicio grija in sensul asta !
      • +2 (4 voturi)    
        adevarul e (Vineri, 13 ianuarie 2017, 7:50)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

        ca din cauza prezumtiei de nevinovatie a sarit guita gardul.
        • +2 (4 voturi)    
          Imediat dupa ce ti-am citit commentul (Vineri, 13 ianuarie 2017, 9:32)

          Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui nahir

          ma pregateam sa te contrazic, sa iti spun in mod cordial ca nu ai dreptate si ca totul se datoreaza faptului ca traim in democratie, intr-un stat de drept in care individul are dreptul sa se dezvolte si sa se exprime liber, la fel si presa si etc, etc, etc.

          De fapt ai perfecta dreptate si, din fericire, (sau din nefericire) nu avem ce face in acest sens !
    • -12 (38 voturi)    
      ce cap a căzut? (Joi, 12 ianuarie 2017, 20:29)

      let_s_twist_again [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      că eu aştept demult să cadă nişte capete care se tot încapăţânează să nu mai cadă...
      băsescu, boc, kovesi, coldea, zegrean, stanciu, etc. etc. (e mult prea lungă lista ca să o reproduc aici!)...
      capetele trebuie "să cadă" la figurat, nu la propriu, căci ar fi prea uşor (pentru ei) să cadă prin decapitare, ar fi mult mai rezonabil (pentru noi) să "cadă" prin puşcărie PE VIAŢĂ !!!
      • +1 (17 voturi)    
        ai gresit fituica...handi... (Joi, 12 ianuarie 2017, 20:43)

        timp tamp [utilizator] i-a raspuns lui let_s_twist_again

        ghiță, ponta, dâncu, gioană, dracnea, abramburica, maior, firea, oprea, pop ... e lista corecta!
      • +7 (15 voturi)    
        de la PSD nu vrei niciun cap? (Joi, 12 ianuarie 2017, 21:02)

        Boham [utilizator] i-a raspuns lui let_s_twist_again

        observ ca vrei capete doar de la cei care fac opozitie la PSD. Si vrei ' puşcărie PE VIAŢĂ'...se mai face proces sau ii judecati voi acolo la PSD in studio la Antena 3?
    • -6 (14 voturi)    
      si apoi urmeaza meciul... (Joi, 12 ianuarie 2017, 20:41)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      romanii care muncesc vs penalii, prostiipensionarii si asistatii sociali...
      o sa se termine cam 2000000 la 0 .... ca o sa plecam si o sa va plateasca dracu ajutoarele sociale!
      • +3 (9 voturi)    
        da' pleaca odata, viteazule (Vineri, 13 ianuarie 2017, 0:19)

        andipetre [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

        Ca realitatea e ca tu nu platesti pe nimeni, nu pierde nimeni nimic daca pleci. Tu doar vorbesti asa, sa iti dai importanta, dar cel mai probabil nu ai nici curajul sa pleci nici unde sa te duci.
    • +4 (12 voturi)    
      PS: (Joi, 12 ianuarie 2017, 20:42)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      nu era psd ala care urla ca trebuie sa se restecte nevinovatia ?! ca trebuie sa nu fii executat public sa sa fii nevinovat pana la proba contrarie?!

      nu se contrazic singuri acum?! da esti psdist... tu votezi, nu gandesti!
    • +2 (6 voturi)    
      1-1 (Joi, 12 ianuarie 2017, 21:04)

      1anonim [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      Eu zic sa nu te hazardezi, ca o sa fii total descumpanit daca nu se va intampla sa fie asa cum zici tu... mai urmareste meciul asta si compileaza...
  • +16 (60 voturi)    
    Afacerile SRI (Joi, 12 ianuarie 2017, 18:43)

    Joseph_Lacroix [utilizator]

    Domnul coldea ar trebui intrebat despre companiile care finanteaza o parte din activitatea SRI, este f bine stiut in anumite cercuri ca f multi baieti din sistem isi fac concedii in tari exotice pe banii Euroavipo Murfatlar, tebuiesc intrebati de unde are bani un baiat din sistem sa faca concediul Africa -Safari care costa peste 8000 de euro in momentul in care el castiga 1500 euro pe luna, sau de unde are bani sa plateasca studiile copiilor in statele unite si UK, in conditiile in care acesti copii nu sunt niste genii si nu beneficiaza de bursa , iar un an de studiu pleaca de la 18000 euro.

    Cum a fost posibila tolerarea unor companii ce activeaza in sectorul producerii si distributie bauturilor alcoolice si tigari sa produce un prejudiciu in 5 ani de peste 800 milioane euro iar ei sa nu reactioneze in niciun fel.
    • +1 (13 voturi)    
      un amanunt Semnificativ ai uitat (Joi, 12 ianuarie 2017, 19:03)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Joseph_Lacroix

      ascensiunea baiatilor cu vinul...a fost in anii 1999...pai cine era la butoane ? io ? tu ? nehhh..era P$D...podgoria de la Murfatlar tot pe vremea "iepocii P$D" s a privatizat..pai cum ? pai intrebati un cetatean din Cornu..cate oua a facut pe vremea aceea ?
    • +1 (13 voturi)    
      de ce Coldea? e singurul angajat al SRI ? (Joi, 12 ianuarie 2017, 20:17)

      Boham [utilizator] i-a raspuns lui Joseph_Lacroix

      sau voi la PSD aveti o problema cu Coldea si il faceti doar pe el responsabil de orice va trece prin cap?
      • +8 (12 voturi)    
        Ticalosia si ignoranta sunt apolitce (Vineri, 13 ianuarie 2017, 0:12)

        Joseph_Lacroix [utilizator] i-a raspuns lui Boham

        Am spus si ma repet, in toate tarile sefii de servicii de informatii, contraspionaj, de diferite organizatii judiciare(curti, parchete, tribunale) sunt schimbati periodic la maxim 7 ani) nu trebuie lasat un om intr-o functie operativa atat de mult timp, problema cea mai mare este ca SRI-ul a tolerat si incurjat distrugerea unor domenii intregi.
        Exemplu Prin implicarea lor in grupul Euroavipo murfatlar si aevaziunii colosale create de acestia a dus la pierderea a peste 630 milioane euro doar din TVA si acciza la alcool, -acestia vindeau produse accizabile la pretur f mici ducand la decapitalizarea celorlalti producatori de bauturi spirtoase si vinuri, dublate de crearea in laboaratoarele SRI a unor doasre false cum este cel al patronului de la Marex care a facut pur si simplu puscarie degeaba

        falimentand producatorii de alcool au inchis un alt domeniu important si anume acela al dezinfectantilor , deoarece Alcoolul sanitar ( spirtl ) poate fi produs doar de catre cei care distileaza alcool , falimentand o industrie intreaga ( din 63 producatori de alcool in 2011 astazi mai sunt 3) au creat un culoar deosebit de profitabil companiilor pharma specializate in dezinfectanti-si aici intra in scena HEXIPHARMA care este o companiei tot a SRI. Partea frumasa este ca 500 ml alcool sanitar care costa3-4 lei dezinfeceaza la fel de bine ca 1 litru de dezinfectant care costa intre 38-45 Ron. Acelasi lucru s-a intamplat si in cazul producatorilor si distribuitorilor de tigari ( exista si in momentul de fata o companie aflata vesnic in insolventa care nu face decat sa produca bani pentru baietii din servicii)
        Exemplele pot continua cu un anumit producator de ape minerale si bere, un anumit distribuitor de carburanti si o anume banca (BRD) prin care se desfasoara majoritatea operatiunilor.
    • +3 (11 voturi)    
      you're right (Joi, 12 ianuarie 2017, 21:03)

      Jupanu1970 [utilizator] i-a raspuns lui Joseph_Lacroix

      ...ma intristez sa vad ca la un aticol ca al tau sa vad atitea minusuri. Asta inseamna ca sunt foarte multi infiltrati printre cititori. Sa i FIG.
    • +2 (8 voturi)    
      naivitate sau prostie? (Joi, 12 ianuarie 2017, 21:10)

      1anonim [utilizator] i-a raspuns lui Joseph_Lacroix

      Sfanta naivitate... sa afirmi ca pe banii lui a platit 8000 din salariu de 1500.. cine te-a prostit asa rau a facut-o bine... evident ca nu din 1500 s-a platit 8000...evident ca nu din 1500 se platesc 18000.... evident ca banii au venit din alta parte.. of, mai existati?
      • 0 (2 voturi)    
        1500??? (Vineri, 13 ianuarie 2017, 9:43)

        Fanfan la tulipe [utilizator] i-a raspuns lui 1anonim

        Atat crezi ca are salariul un general SRI???:)))
    • +5 (7 voturi)    
      eu cred ca copiii lor.. (Joi, 12 ianuarie 2017, 21:13)

      exilatul [utilizator] i-a raspuns lui Joseph_Lacroix

      sunt totusi niste "genii" , daca ai in vedere ca parintii ( ma refer la escroci ) au toti "doctorate" si "studii" pe la academia de politie sau sri...cit priveste "prejudicile de milioane" de ce ai vrea sa se sesiseze cineva atit timp cit este "furt de la stat" ( ca vorba aia : "ce fura de la mine, fura de la stat"...parca asa spune mentalitatea de ra-at a romanilor" )...
    • +4 (4 voturi)    
      Ai uitat... (Joi, 12 ianuarie 2017, 23:24)

      Grexit [utilizator] i-a raspuns lui Joseph_Lacroix

      sa spui si de platformele de stiri online si de postacii naimiti.
  • +43 (107 voturi)    
    Bataie de joc! (Joi, 12 ianuarie 2017, 18:46)

    Andradda [utilizator]

    Nici macar Ceausescu, in vremurile lui de glorie, nu a avut atata putere cat are ordinarul infractor Ghita, la ora actuala.
    La fiecare pârtz tras de Ghita, vuieste presa, se aduna parlamentul, cad capete, se trag sfori, se fac scenarii...
    Romania a ajuns de rasul curcilor si de batjocura infractorilor.
    • +3 (5 voturi)    
      pai (Joi, 12 ianuarie 2017, 19:22)

      om simplu din multime [utilizator] i-a raspuns lui Andradda

      aia care l'au pus pe ghita in pozitia aia n'au nicio vina!
      ghitza e produsul Sistemului.
      nu sistemul al ghitzului.
    • +3 (11 voturi)    
      sorry, but... (Joi, 12 ianuarie 2017, 19:36)

      freejack [utilizator] i-a raspuns lui Andradda

      nu toate partzurile. e vorba de partzul in care se arata ca directorul SRI a fost in vacanta pe banii unei persoane private. asta e un exemplu clasic de coruptie. in rest...sa auzim numai de bine.
    • -1 (15 voturi)    
      aici se vede puterea celor de la Antena 3 (Joi, 12 ianuarie 2017, 20:23)

      Boham [utilizator] i-a raspuns lui Andradda

      propaganda mincinoasa de la Antena 3 are rezultate. desi Ghita n-a prezentat nicio poza cu el si Coldea din asa zisele concedii la Antena 3 se calculeaza cat s-a platit ba chiar se spune ca e spaga desi nu se stie cine a platit

      a ajuns un infractor urmarit international sa schimbe sefii unui serviciu secret, e de noaptea mintii
    • +2 (16 voturi)    
      să înţeleg că tu eşti de partea lui coldea? (Joi, 12 ianuarie 2017, 20:33)

      let_s_twist_again [utilizator] i-a raspuns lui Andradda

      tare urât din partea ta!
      în ţara asta, securiştii au fost meru nişte ticăloşi.
      cel puţin în ultimii 72 de ani...
      • +5 (17 voturi)    
        Antena 3 e televiziunea unui SECURIST (Joi, 12 ianuarie 2017, 23:59)

        Kivek [utilizator] i-a raspuns lui let_s_twist_again

        Romania TV e televiziunea unui PSD-isti securist, Antena 3 e televiziune unui fost SECURIST si tot ii acuz\i pe altii de asta....esti normal la cap?
        • 0 (0 voturi)    
          Colaborarea cu SRI (Vineri, 13 ianuarie 2017, 15:00)

          man_and_twin [utilizator] i-a raspuns lui Kivek

          Si Realitatea e televiziunea unor securisti din genereatia lui Coldea. Cum ar fi geopolitrucul dar cum a Gusa sa taie si spanzure acolo?
          Daca raspunzi o sa dai de Kovesi de doua ori pe parcurs, dar conducand doua parchete diferite.
    • +4 (10 voturi)    
      nici macar ceausescu nu a avut atatia adulatori (Joi, 12 ianuarie 2017, 20:41)

      miss sloane [utilizator] i-a raspuns lui Andradda

      securitatea lui nici atat!
      jos securitatea !
    • +3 (15 voturi)    
      ...gresesti amice (Joi, 12 ianuarie 2017, 20:57)

      Jupanu1970 [utilizator] i-a raspuns lui Andradda

      Ghita e mic copil pe linga Coldea. Ei au fost colegi dar Coldea e mai oportunist. E normal el e securist plin. Ghita a fost doar acoperit.
      SRI e ciuma ...nu Ghita.
    • +9 (17 voturi)    
      Ghiță e creația SRI (Joi, 12 ianuarie 2017, 21:26)

      Harald [utilizator] i-a raspuns lui Andradda

      E lipsită de sens comparația cu Ceaușescu, erai în cel mai bun caz la grădiniță pe vremea aceea.

      Ceaușescu era șeful Partidului, iar Partidul controla Securitatea, nu invers. Ghiță n-are nicio putere, e un fugar. A fost creat de SRI, iar acum încercau să i-o tragă exact cum i-au tras-o și lui Vântu sau celui de la Hexi Pharma (alte creații SRI).

      Problema României e Coldea, nu Ghiță. SRI-ul lui Coldea face dosare în numele și în locul DNA, iar judecătorii coordonați tot de SRI pronunță condamnări la comandă. Asta nu e justiție, e o glumă proastă, chiar dacă gen.Dumbravă are impresia că așa trebuie să acționeze SRI.

      Justiția făcută de serviciile secrete e poliție politică, iar abia aici comparația cu Ceaușescu se justifică: Securitatea făcea într-adevăr dosare în locul Procuraturii, exact cum face și SRI astăzi în locul DNA. Însă ăsta nu e stat de drept, e stat polițienesc.
  • +7 (7 voturi)    
    Si uite cum ajunse un civil sef operativ la SRI ! (Joi, 12 ianuarie 2017, 18:52)

    Susufler0 [utilizator]

    Deci Hellvig nu a delegat atributiile lui Coldea unui alt adjunct al SRI, unui specialist ci le-a preluat el.

    Oare de ce ? Sa fie lipsa de incredere ?

    PS. Doamna General Coldea va trebui sa-l puna la detectorul de minciuni pe domnul sot ! :))

    PPS. Cool ! ;)
    • +1 (3 voturi)    
      Mda (Vineri, 13 ianuarie 2017, 15:08)

      man_and_twin [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      Nu e deloc in regula cu caratorul de mape al lui Voiculescu ajuns sef la SRI, dar asta a fost optiunea lui Iohannis. Toti oamenii cu care s-a inconjurat sunt ori dubiosi ori amatori.
      Totusi, cand te uiti in jurul lui Coldea si vezi ca toti adjunctii lui l-au avut indrumator de doctorate pe Gabriel Oprea, nu prea-ti vine sa te increzi in ei. Si oricum, Coldea n-a facut nimic singur, ci intr-o echipa.
      Normal ar fi fost sa se caute optiuni in afara cercului de putere din jurul lui Coldea, dar Iohannis nu e omul care sa inteleaga ce se intampla in SRI.
      • +1 (1 vot)    
        Asta cam asa e ! (Vineri, 13 ianuarie 2017, 16:48)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui man_and_twin

        Iohannis s-a dovedit de-a dreptul netalentat ori neinspirat in a-si alege colaboratorii, consilierii, nu mai vorbesc de desemnarea sefilor de institutii.

        Toata inabilitatea lui devine insa ingrijoratoare atunci cand se manifesta in domenii in care nici cel mai inspirat si priceput sef de resurse umane nu poate fi sigur ca a ales cum trebuie, pe cine trebuie.

        Cred ca o sa urmeze datul cu praf de tamaie si, culmea ar fi, ca intr-un tarziu sa-l vedem pe Coldea consilier prezidential pe probleme de securitate !!! :))))

        PS. Glumesc, evident, dar asa, cu o nuanta de albastru ! ;)
  • +4 (14 voturi)    
    cangrenă (Joi, 12 ianuarie 2017, 18:54)

    Mazeta [utilizator]

    CInevA se întreabă: trebuie tăiat mai sus sau mai jos de Kovesi?
    • -2 (4 voturi)    
      Foarte Sigur Bucurestiul (Vineri, 13 ianuarie 2017, 10:29)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      TREBUIE evacuat de Sovietici, fie invitati la ceai Litvinenko, fie calare pe o capota cand zebra e insuficienta, fie...
    • +1 (3 voturi)    
      hahaha (Vineri, 13 ianuarie 2017, 10:59)

      om simplu din multime [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      mazeto, adreseaza intrebarea la radio erevan.
  • -4 (6 voturi)    
    asta e intr-adevar o veste proasta (Joi, 12 ianuarie 2017, 18:54)

    gic [utilizator]

    mai proasta decat castigarea alegerilor de catre PSD.
  • -12 (30 voturi)    
    coldea in Sus, coldea in Jos (Joi, 12 ianuarie 2017, 18:55)

    un domn [utilizator]

    in fapt Se.Guitza asta avea in cap,sa ii faca de petrecanie lui Coldea..LCK e o miza..mult prea sus pentru Se.Guitza..acest Snowden de Prahova !
    • +1 (7 voturi)    
      Ceva, ceva este! (Joi, 12 ianuarie 2017, 21:31)

      Ardiles [anonim] i-a raspuns lui un domn

      Ceva trebuie sa se schimbe, de asta atata tevatura. Apropo, MRU mai e la SIE?
    • +2 (12 voturi)    
      În fapt, Coldea îi făcea de petrecanie lui Ghiță (Joi, 12 ianuarie 2017, 22:02)

      Harald [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      cu largul concurs al lui Kovesi. Numai că Ghiță e un pic mai deștept decât Vântu, după ce s-a lăsat folosit de Coldea și Kovesi ca să i-o ragă lui Vântu.
  • -9 (23 voturi)    
    Back Cube (Joi, 12 ianuarie 2017, 18:56)

    costea14 [utilizator]

    Tare mi-e ca i se trage de la Kovesi. Dragomir, 'fost' ofiter SRI, nu putea sa o lucreze pe Kovesi fara aprobarea 'fostilor' sefi de la SRI. Aproape ca as face pariu ca Ghita este in tara, protejat de DNA. Spun asta pentru ca nimeni in fara de DNA nu ar avea puterea de a lovi in SRI. Nimeni!
    • +1 (7 voturi)    
      nu zău? (Joi, 12 ianuarie 2017, 21:27)

      let_s_twist_again [utilizator] i-a raspuns lui costea14

      dar cine este sri ăsta?
      cineva care poate juca pe degete nişte zeci de milioane de români?
      căci în urma recensământului girat de "genialul" boc, nici măcar câţi mai suntem nu mai ştim...
  • -2 (6 voturi)    
    s'a zis cu justitia ... (Joi, 12 ianuarie 2017, 19:06)

    om simplu din multime [utilizator]

    ........................
    un taler al ei..:-)
  • -3 (13 voturi)    
    Nu e bine (Joi, 12 ianuarie 2017, 19:07)

    Daniels22026 [utilizator]

    Despre Codlea nu stim altceva decat rezultatele extraordinare ale SRI in combaterea coruptiei. Tot despre el mai stim ca a fost atacat public intotdeauna de catre mafie. Ceea ce iarasi e o bila mare alba pentru generalul Codlea.

    As putea zice totusi, haideti sa avem incredere in presedintele Iohannis. Poate ca stie ce face. Dar o chestie mult prea suspecta s-a petrecut continuu, permanent, de cand presedintele l-a numit pe Hellvig director SRI. S-a intamplat continuu ca Hellvig sa nu fi fost atacat de mafie. Chestia sare in ochi.

    Intre Codlea si Hellvig, voi cine credeti ca este personajul pozitiv? Cel atacat continuu de mafie sau ala care n-a fost atacat niciodata de mafie?
    • +4 (4 voturi)    
      N-om fi stiind nimic, dar tu nu-i stii nici numele (Vineri, 13 ianuarie 2017, 0:23)

      andipetre [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

      Il cheama Coldea, nu Codlea.
      • -1 (3 voturi)    
        Ai dreptate (Vineri, 13 ianuarie 2017, 2:29)

        Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui andipetre

        Scuze pentru eroare
    • +3 (7 voturi)    
      Iohannis e un pion al secu (Vineri, 13 ianuarie 2017, 0:46)

      Shaolin [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

      Este un om care a adunat 6 case din „meditații”! Deci e clar că tipul e mânjit. Și este clar că secu are tot ce trebuie pentru a-l îngropa!

      Ei l-au făcut, ei îl termină!

      Vrei să ai încredere în „președinte”? Ești invitatul meu! Cugetă, însă, înainte, la ceea ce am spus eu!
      • 0 (0 voturi)    
        La umbra cred ca sta si Ghita azi (Vineri, 13 ianuarie 2017, 15:17)

        man_and_twin [utilizator] i-a raspuns lui Shaolin

        Manevrele total opace prin care Iohannis l-a scos din joc pe Antonescu si-a ajuns presedintele partidului cand abia ce fusese inscris in PNL, indica clar ca are are o umbra mai mare decat el. Asta e specialitatea SRI.
  • -6 (12 voturi)    
    Romania stat de drept? (Joi, 12 ianuarie 2017, 19:18)

    Fanfan la tulipe [utilizator]

    In care actorii luptei anticoruptie sunt inlaturati urmare a fumigenelor aruncate de un inculpat in 5 dosare, urmarit general, sustinut si de alti penali??? De cand o televiziune e folosita in scopul unui inculpat urmarit general in loc sa informeze corect cetatenii??? Ce face CNA??? De ce nu amendeaza si suspenda televiziunile care manipuleaza di dezinformeaza??? Probele se depun la organele de urmarire penala nu faci tu inculpat telejustitie...
  • +1 (11 voturi)    
    Scor la pauza "favorabil" râtanului,dar finalul... (Joi, 12 ianuarie 2017, 19:19)

    Plagarus [utilizator]

    ...... conteaza.
    Ghitza si-a tras toate gloantele oarbe,
    Cum se poate afla greutatea penala a unui râtan, fara sa-l cantaresti ? Exista o metoda prin care se poate face o buna estimare a greutatii unui râtan, fara sa-l pui pe cantar (eroarea e de numai 3%). E nevoie de sfoara si ruleta, un calculator si formula magica pe care o veti afla curand..... tAmman.
  • +1 (9 voturi)    
    Pana la 19.14 (Joi, 12 ianuarie 2017, 19:19)

    MyGame [utilizator]

    Pana la ora 19.14 au comentat doar penalii si complicii lor? Gigi Kent, Xrogu, Xanti...(sigur unii sunt penali, altii doar asteapta sa fie invitati. Stiu ei de ce!).

    Nu va bucurati, cred ca baietii va pregatesc ceva. Probabil in cateva luni nu mai aveti posibilitatea sa postati.
  • 0 (6 voturi)    
    se aude si la Bucuresti ce se trumpeteaza (Joi, 12 ianuarie 2017, 19:20)

    U_swamp [utilizator]

    Hait! Sa intelegem ca factiunea lui Ghita din Securitate are pilnia mai larga la trumpetile de la Washington? Tz, tz, tz.... se potriveste titlul „Aripioara sau picior?”...
  • -3 (9 voturi)    
    Coldea sper sa fi inregistrat... (Joi, 12 ianuarie 2017, 19:25)

    demaGOGU [utilizator]

    ...un foileton a la Ghita in care sa descrie cu lux de amanunte mecanismul prin care statia locala CIA impune deciziile binomului SRI-DNA.


    chiar daca asta ii va atrage, probabil, mazilirea.
  • +3 (7 voturi)    
    Apa de ploaie (Joi, 12 ianuarie 2017, 19:37)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Noua fosta Securitate va continua sa jaca jocurile prin insfiltratii ei in toate institutiile statului si apararea mafiei care a pus stapinire pe tara.
  • +6 (12 voturi)    
    Seful operativ SRI anchetat de subordonati (Joi, 12 ianuarie 2017, 19:59)

    Explicit [utilizator]

    Nu credeam ca ce spune Ghita va genera suspendarea lui Coldea, insa daca tot ati facut-o, cum sa cred ca ditamai seful operativ al SRI va avea vreo problema cu asa zisa "comisie speciala de verificare"?

    Cine va face parte din comisia asta atat de speciala, daca nu subordonatii suspendatului?

    Ancheta interna este o decizie care-i dauneaza lui Coldea indiferent de concluzii pentru ca, si daca n-ar fi comis ceva ilegal ori nedeontologic, rezultatul va putea fi mereu chestionat si pus la indoiala, tocmai pentru ca nu e credibila o "comisie" cu membri care-si "ancheteaza" seful.

    Pe de alta parte, 10 ani de sefie la SRI ar putea fi de ajuns. Cine stie, poate omul n-a inteles bine semnalele...
    • -3 (11 voturi)    
      de cine ai vrea sa fie anchetat, de Antena 3? (Vineri, 13 ianuarie 2017, 0:00)

      Kivek [utilizator] i-a raspuns lui Explicit

      cine ai vrea sa-l ancheteze, Mugur Ciuvica sau alt PSD-ist?
  • -4 (14 voturi)    
    un sincer bravo pt. Hellvig! (Joi, 12 ianuarie 2017, 20:10)

    let_s_twist_again [utilizator]

    un liberal adevărat, aşa cum nu mai sunt prea mulţi prin actualul pnl invadat de ciumele portocalii...
  • +1 (17 voturi)    
    am inteles (Joi, 12 ianuarie 2017, 20:20)

    pardalian [utilizator]

    postacii astia sunt ai lui guitza nu ai rusilor. Penibil... bai fraierilor, ghitza asta al vostru batea copiii din clasele primare si le fura banii si sendvisurile. El fiind la liceu. Ce putea sa ajunga dintr-un astfel de vierme? Un infractor, evident.
    • +2 (4 voturi)    
      Ai dovezi? (Vineri, 13 ianuarie 2017, 0:49)

      Shaolin [utilizator] i-a raspuns lui pardalian

      Dacă pretinzi că ai înregistrări arată-le!!!

      See what I did there?
  • +6 (10 voturi)    
    Romania, un stat puternic? (Joi, 12 ianuarie 2017, 20:32)

    ww [utilizator]

    Poate că evenimentele care au loc acum atat in plan international, cât si intern, ne vor determina să iesim din sfanta naivitate în care ne complacem și să ne întrebam: oare cine își doreste cu adevărat ca Romania să fie un stat puternic? Cu siguranta își doresc acest lucru palmasii si plebeii, sărmanii acestei tări care visează la dreptate, părinții nevoiti să-si abandoneze copiii ca sa mearga la sters de funduri in luminosul Occident, fetele sărace care au ajuns să îsi vanda trupurile pentru deliciul aceluiasi Occident care ne tine noua predici de morala.
    Mafiotii nostri, cuprinsi de isterie in aceste zile, cu siguranta nu isi doresc un stat puternic, cu institutii care să îi poată stăpani. Dar oare occidentalii, care ne tin predici despre democratie, și care intretin relatii fratesti cu Rusia lui Putin sau cu statul chinez care nu a avut probleme in a trage cu tunul in studenti, ei ce îsi doresc oare? Căci semnalele venite din partea lor in ultimele zile parca ar trebui să ne dea de gandit. Se pare că Romania ar cam trebui să o lase mai moale cu lupta asta anticoruptie. Intr-adevăr, în ultima vreme, anchetele DNA, dar si marile scandaluri (vezi spionarea sefei DNA) au dus parca tot mai des in afara granitelor (vezi Microsoft, marile retrocedari etc) și nu de putine ori înspre "state-prietene" ca SUA și Israel.
    Dar oare "marii investitori"? Isi doresc ei un stat roman puternic? Cum vor mai putea atunci tipa la unison cu guvernatorul BNR de fiecare data cand aud ca trebuie crescut salariul minim cu 100 de lei sau cum mai scot ei capitalurile daca finantele încep să ii ia serios la intrebări?
    In concluzie, apartinem de zona gri a Europei, si suntem furnizori de materii prime, prostitutie si mana ieftina de lucru pentru "marile democratii europene", la fel cum e America de Sud pt SUA, și așa trebuie să rămanem. Restul e teatru.
    Cam asta trebuie sa intelegem din marile miscari pe scena mondiala dar si din cele interne. Trebuie sa ne vedem de lungul nasului! Punct
    • -3 (3 voturi)    
      sabia nu taie capul plecat (Vineri, 13 ianuarie 2017, 0:41)

      NWalker [utilizator] i-a raspuns lui ww

      si nici limba moale si alunecoasa.
      asa sa iti cresti tu copiii!
  • +2 (12 voturi)    
    ok... (Joi, 12 ianuarie 2017, 20:40)

    liviu_ [utilizator]

    e o acuzatie care trebuie verificata...
    dar pana unde mergem cu verificarile?! ca o dam in "am vazut-o calare pe matura" "da?! ha isa o ardem pe rug!"

    este un FUGAR urmarit penal! cine plateste daca se dovedeste (cel mai probabil) ca minte?!

    este INADMISIBIL , ABERANT si o bataie de joc la adresa justitiei si aceste tari ca tot ce spune un FUGAR la tv sa se ia de buna!!!
    un traim nene in republica socialista bananiera africana Romania?!
  • -4 (22 voturi)    
    a venit iarna... (Joi, 12 ianuarie 2017, 20:45)

    timp tamp [utilizator]

    ...și ați rămas fără plăpumioară! tremurați nu-i așa?
    • -3 (9 voturi)    
      ce ? (Joi, 12 ianuarie 2017, 21:28)

      GeorgeT [utilizator] i-a raspuns lui timp tamp

      Ce zici, noi tremuram??, de ce ??

      Romanii, marea majoritate, or sa ramana la curu' gol cu PSDul votat de citiva, pentru nepasarea majoritatii ...

      La mine, la cules de capsuni, este inca bine si cald ..
  • +4 (16 voturi)    
    Convenabila suspendare (Joi, 12 ianuarie 2017, 20:46)

    MPopa [utilizator]

    Nu stiu daca e ceva adevarat in ce a spus Ghita. Omul e un manipulator profesionist. In calitate de membru al comisiei de control a SRI s-a intalnit des cu Coldea si asta in sine nu dovedeste nimic.
    Ma preocupa faptul ca in urma "destainuirilor" unui infractor a fost suspendat un om care, pana una alta, a sustinut mereu lupta anticoruptie si orientarea occidentala a Romaniei. Pe cine vor pune in locul lui? Probabil pe unul care va reduce la minimum implicarea serviciului in probleme de mare coruptie si care s-ar putea dovedi un mare prieten al unor tari mai apropiate de Asia.
    • -1 (3 voturi)    
      Profesionistii (Vineri, 13 ianuarie 2017, 6:46)

      Cetateanu [utilizator] i-a raspuns lui MPopa

      Profesionistul Cotlet s-a intalnit cu colegul Guitz (care ii verifica activitatea-democratic) in locuri conspirative: Seychelles, Bahamas... ca sa faca economie de energie pt institutii! Ma lesi!
  • -2 (10 voturi)    
    mascaricilor (Joi, 12 ianuarie 2017, 20:52)

    Jupanu1970 [utilizator]

    ...pina nu se desfiinteaza aceasta institutie totu va fi ca inainte. Odata desfiintata, lucrurile se vor schimba radical in Romania. Period !
  • +8 (18 voturi)    
    mafiotii zdruncina S.R.I. (Joi, 12 ianuarie 2017, 20:55)

    kkciosuldelahamangia [utilizator]

    prologul a fost scris de eculubratiile maestrului(cu ghilimele) din Gagesti prin acel serial cu binoame, trinoame, suspendari, etc. dezvaluirile fugar-penalului ghita par o continuare video a acestor povestiri aiuritoare.
    se pare ca pas cu pas, mafiotii distrug instutiile de forta si pun mana pe putere.
  • -6 (12 voturi)    
    Ce va fi? (Joi, 12 ianuarie 2017, 21:04)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Alti zeci de Codlea si Guitza vor aparea. Sistemul securisto-mafiot din RO e o caracatita cu sute de brate. Toate institutiile statului sunt infiltrate de asemenea scursuri, Justitia e de partea lor, Parlamentul e condus de un hot si un cercetat penal, serviciile sunt de parte mafiotilor... ROMANIA NU ARE VIITOR SI NU MERITA SA MAI EXISTE CA STAT.
  • +4 (16 voturi)    
    Parerea mea (Joi, 12 ianuarie 2017, 21:23)

    CezarN [utilizator]

    De fapt parerile mele. :)

    1. Acest scandal afecteaza atat imaginea SRI, cat si pe cea a Romaniei.
    2. Scandalul nu se datoreaza cartelelor prepay. Deci, dragi securisti din SRI, va amintesc ca in ultimul timp au fost mai multe scandaluri in SRI(PH cu deosebire) decat in familia Zavoranu.

    3. Sunt doua posibilitati:
    3.1. Ghita a fost ofiter acoperit al SRI, deci dl Coldea trebuie sa plece caci nu si-a stapanit subalternul.
    3.2. Ghita a fost un golanas (vorba lui Vantu) si atunci dl Coldea trebuie sa plece caci a fost "lucrat" cu succes de un amator.
    3.2.1. Ca golanas, dl Ghita stie foarte bine sa dea parandaratul. Nu putea obtine sute de milioane de EUR din contracte cu SRI si alte institutii de forta ale statului fara sa dea parandarat. DACA parte din acest parandarat i se cuvenea lui Coldea, acum putem asista la o teapa de zeci de milioane de EUR cu care Ghita tocmai il tepuieste pe Coldea. In acest caz, cei 13 milioane de EUR cautiune, pe care se presupune ca Ghita i-a pierdut, au fost platiti din banii lui Coldea. :)))

    De-aia nu ne plictisim in Romania. :))
  • +3 (19 voturi)    
    trist (Joi, 12 ianuarie 2017, 21:37)

    dum_i [utilizator]

    Probabil unul dintre singurii adevarati patrioti romani, tarat in mizerie de haitele de penali.

    Pana cand o sa mai rabdati, rumanilor??!
    • +3 (9 voturi)    
      adevarat (Vineri, 13 ianuarie 2017, 0:12)

      gic [utilizator] i-a raspuns lui dum_i

      culmea e ca nici nu poate iesi public sa se apere;
      si toata lumea sta si se uita in gura lui Ghita

      incredibil
    • -2 (10 voturi)    
      Da sărmanul (Vineri, 13 ianuarie 2017, 0:53)

      Shaolin [utilizator] i-a raspuns lui dum_i

      Târât cu forța în vacanțe de lux prin insule exotice!

      Un adevărat erou! Ar trebui să îi ridicăm statuie!
  • +1 (11 voturi)    
    ca sa vezi (Joi, 12 ianuarie 2017, 21:41)

    srpc [utilizator]

    ieri s-a strigat Jos Ciorbea iar azi a cazut Coldea :))) oare ce nume seamana cu Kovesi?
  • +3 (5 voturi)    
    lucruri complicate (Joi, 12 ianuarie 2017, 21:58)

    traiang [utilizator]

    Nu ne putem pronunta atat tip cat nu stim nimic de demisiile intempestive ale lui Maior,Ungureanu sau Black Cube Deocamdata pare o lupta intre gasti iar fumigenele lui Ghita care nu sunt verificate nu sunt decat un prilej sa se mai rascheteze unii pe altii.Ma intreb cat mai este un stat de drept din moment ce in spatele cortinei se fac toate jocurile murdare care distrug orice democratie !!!
    • +2 (2 voturi)    
      Mica eroare (Vineri, 13 ianuarie 2017, 8:14)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui traiang

      Cine a zis că Ro ar fi stat de drept? Greșit monșer.
  • -1 (9 voturi)    
    cold index (Joi, 12 ianuarie 2017, 22:15)

    U_swamp [utilizator]

    inteleg ca s-a infundat o proptea, dar nu ma mai cenzurati.... trebuie sa aveti diveristate de comentarii, nu numai ale postacilor mai mult sau mai putin motivati...
  • +1 (5 voturi)    
    Ghita si altii ca el (Joi, 12 ianuarie 2017, 22:15)

    ady77 [utilizator]

    Sunt instruti sa faca bani, sunt probabil niste pioni, care pioni au vazut una alta stiu cate un pic despre fiecare.
    Unele din dosare nu sar fi finalizat, fara ajutorul sri, care penali vazand ca se stringe latul, au inceput sa toarne.
  • -2 (4 voturi)    
    Asta da, nunta de cani !! (Joi, 12 ianuarie 2017, 22:58)

    Miky113 [utilizator]

    Mireasa dalmatiana,
    mirele un ciobanesc;
    perechile de nasi: rottwaileri dobermani;
    muzicanti: ogari, pechinezi, maidanezi
    ciuful nuntii: pulley cutkio
    nuntasi: serviciile la cheie, temelia societatii capitaliste
    staroste: Ghitza Ghost jr.
    decorul: Grivco Press sr

    Urmeaza lunile de miere, apoi botezurile, divortu, si iarasi nunta !!
    Roman Empire ep 88.
  • +9 (25 voturi)    
    dubios (Joi, 12 ianuarie 2017, 23:27)

    gigel de luxembourg [utilizator]

    toti coruptii astia il urasc pe Coldea. Nu stiu care-i adevarul dar daca Ghita, Udrea si alti politicieni corupti zic ca nu e bun Coldea inseamna ca e bun. Nu stiu cum e Coldea dar Ghita stiu ca e corupt, si inca unul mare.
  • -2 (6 voturi)    
    Gata (Vineri, 13 ianuarie 2017, 0:39)

    vi_escu [utilizator]

    Se sparge binomul !!!
  • +1 (11 voturi)    
    double agent? (Vineri, 13 ianuarie 2017, 1:25)

    EUROPA*EUROPA*EUROPA [utilizator]

    din tot acest talmes balmes se contureaza din ce in ce mai clar sugestia ca Ghita ar fi putut fi agent dublu cu rolul de af urniza imformatii pretioase din interiorul PSD ''prietenului'' Coldea pana in momentul in care tovarasii de la est au considerat ca-l pot folosi eficient in destabilizarea nucleului dur pro NATO.

    Un asalt extrem de bine orchestrat iar de o asemenea strategie ar fi greu de crezut ca prostovanii manglitori ai PSD-ului ar fi capabili...
    • 0 (0 voturi)    
      Made in Romania (Vineri, 13 ianuarie 2017, 15:28)

      man_and_twin [utilizator] i-a raspuns lui EUROPA*EUROPA*EUROPA

      Nu teroristii lui Ceausescu de la Moscova si nici manglitorii prostovani ai PSD-ului, ci agenti profesionisti ai SRI-ului.
      Daca tii tu neaparat, poti sa-i zici si agent dublu lui Ghita. Impartit intre interesele de grup ale SRI si dorinta personala de preamarire.
  • -2 (6 voturi)    
    interesant (Vineri, 13 ianuarie 2017, 7:12)

    rei [utilizator]

    nu stiu exact procedura de avansare in grad in cadrul SRI dar parerea mea e ca acest Coldea are o cariera destul de frumoasa daca a ajuns general la o varsta la care altii sunt inca capitani.....basca sotia tot general

    va imaginati ca nu au 8k pt un concediu?.....la stat au inventat astia tot felul de prime,indemnizatii si cateva salarii peste cele 12 logice(cei mai amarati au prima de vacanta si indemnizatie de vacanta.......da.... sunt doua venituri separate)

    pare decat o rafuiala intre puteri......doar ca la nivelul asta nu pica capete ci doar sunt retrasi un pas din primul rand si traiesc bine mersi pana la adanci batraneti
  • +3 (7 voturi)    
    Unde sunt toti care spuneau ca sunt minciuni? (Vineri, 13 ianuarie 2017, 10:08)

    Miky60 [utilizator]

    Este interesant ca inainte forumul era plin de cei care spuneau ca sunt doar miniciuni. Acum o parte din ei neaga ca spuneau ca sunt minciuni.
  • +5 (7 voturi)    
    Din toata tarasenia asta (Vineri, 13 ianuarie 2017, 10:15)

    GT44 [utilizator]

    am pierdut doar noi, platitorii onesti de taxe din Romania.
    Din toate acele contracte de aplicatii IT, atribuite cu dedicatie lui Ghita, care la randul sau le subcontracta pe la Siveco si aiurea, s-a ales praful ( ca sa nu spun ca sunt de c-t ). Miliarde de EUR aruncate pe apa sambetei si rezultatul este un pospai de informatizare in ro.