Presedintele Curtii Constitutionale, despre sesizarea Avocatului Poporului pe Legea 90/2001: "Este o speta foarte complicata, cu incarcatura politica"

de I.R.     HotNews.ro
Joi, 12 ianuarie 2017, 14:31 Actualitate | Esenţial

Valer Dorneanu, presedintele CCR
Foto: Agerpres
Presedintele Curtii Constitutionale (CCR), Valer Dorneanu, a declarat joi despre sesizarea Avocatului Poporului in ceea ce priveste Legea 90/2001, care nu permite celor condamnati penal sa fie membri ai Guvernului, este "o speta foarte complicata" si ca, din acest motiv, nu a stabilit inca un termen de judecata, transmite News.ro.

"E o speta foarte complicata, pentru ca are o incarcatura politica si o presiune mediatica extraordinara, nu ca continutul ei ar fi foarte complicat. Este si asa, dar este complicata mai ales prin reverberatiile pe care opinia publica le creeaza in jurul acestei chestiuni", a declarat Valer Dorneanu.

Presedintele CCR a spus ca a cerut puncte de vedere de la Senat, Camera Deputatilor si Guvern, pe care inca nu le-a primit. "Dupa ce le vom primi si dupa ce judecatorul raportor va redacta raportul, va pot spune care e termenul (de judecata - n.r.)", a precizat el.

Dorneanu a mai spus ca speta este complicata si prin prisma presiunilor opiniei publice, pe care el le simte ca "se rasfrang" inclusiv asupra sa, deoarece a semnat Legea 90/2001 in calitate de presedinte al Camerei Deputatilor.

"Este complicata (speta ¬-n.r.) mai ales prin reverberatiile pe care opinia publica le creeaza in jurul acestei chestiuni, unele din ele rasfrangandu-se si asupra multora dintre judecatori, inclusiv a mea, ca am vina ca as fi semnat acea lege. Care lege a facut parte din vreo o mie de legi pe care le-am semnat, obligat fiind ca presedinte sa semnez proiectele de legi care au fost adoptate", a explicat Valer Dorneanu.

Intrebat daca faptul ca legea care este acum supusa judecatii Curtii Constitutionale, al carei presedinte este, poarta semnatura sa il face incompatibil sa se pronunte in aceasta speta, Valer Dorneanu a negat. "Nu, nu exista institutia recuzarii si a incompatibilitatii la CCR", a precizat el.

Legea 90/2001, care interzice persoanelor condamnate penal sa fie membri ai Guvernului, a fost atacata la CCR de catre Avocatul Poporului pe 5 ianuarie.


Citeste mai multe despre   






















7536 vizualizari

  • +35 (35 voturi)    
    hai nu zau (Joi, 12 ianuarie 2017, 14:39)

    Francisc 1 [utilizator]

    da cand ai scris legea si cei 15 ani dupa ce s-a aplicat de ce nu ti s-a parut asa " complicata" bai nea valer?
    • +16 (16 voturi)    
      e si mai complicat (Joi, 12 ianuarie 2017, 15:13)

      om simplu din multime [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

      sa recunoasca . :-))
      • +7 (7 voturi)    
        prin iulie 2012 cand USL pregatea celebra lovitura (Joi, 12 ianuarie 2017, 16:57)

        ty [utilizator] i-a raspuns lui om simplu din multime

        de stat au revocat prin vot avocatul poporului. Atunci Dorneanu a devani avocat al poporului interimar pana in ianuarie 2013
        Interesant ca in CV-ul lui de la CCR apare scris doar: 2010 – iunie 2013
        Adjunct al Avocatului Poporului

        Prin decembrie 2013 Basescu spunea: „De la instalarea guvernului Ponta, s-au emis 80 de ordonanţe simple şi 105 ordonanţe de urgenţă. Total: 185 de ordonanţe, când ai o majoritate de 70% în Parlament. Asta arată că priorităţile acestor oameni sunt să scape de sub orice control, având în vedere că Avocatul Poporului, care este singurul care poate ataca ordonanţe şi ordonanţe de urgenţă, nu îşi face datoria. El este un supus al puterii şi nicidecum Avocatul Poporului. Numai la Preşedinţie au fost depistate peste 30 de ordonanţe suspecte de neconstituţionalitate, dar nu avem ce le face. Avocatul Poporului este parte a puterii politice, degeaba se numeşte Avocatul Poporului, el este avocatul USL-ului, nu al poporului. Nu îl reprezintă, atât timp cât tolerează ca acte normative extrem de importante să intre în vigoare, să producă efecte, deşi sunt neconstituţionale”
        De data aceasta aceleasi aprecieri fata de un avocat al poporului sunt exprimate de cetateni si este cu mult mai bine. Roamania nu este tara lor chiar daca au castigat alegerile.
        • +1 (1 vot)    
          At trebui sa o declare constitutinala si sa o com- (Joi, 12 ianuarie 2017, 19:37)

          UnOarecare [utilizator] i-a raspuns lui ty

          -pleteze cu aceiasi conditie pana la nivel de sef de birou in ministere, personalul Parlamentului, Presedintiei, etc
  • +32 (32 voturi)    
    incompetenta (Joi, 12 ianuarie 2017, 14:45)

    anirdin [utilizator]

    Nu, nu e complicata lingaule, ca de-aia esti judecator, sa nu te afecteze opinia publica si sa judeci independent. Ai cerut puncte de vedere la Senat si Camera Deputatilor. Pentru ce ai cerut? In functie de raspunsul lor vezi daca e legea constitutionala ori ba? ar fi trebui sa ceri punctul de vedere al constiintei tale cu Constitutia-n fata
    • +21 (21 voturi)    
      pesedistul dorneanu (Joi, 12 ianuarie 2017, 15:20)

      marinar.basist [utilizator] i-a raspuns lui anirdin

      a fost bagat in ceata de reactia noastra de ieri si trebuie sa continuam aceleasi miscari si de-acum inainte.

      sa nu le dam pace ca sa-si faca de cap si sa ne fure tara odata pentru totdeauna

      azi au aratat ca nu le pasa de noi cu legea condamnatului dracnea pentru abilitarea guvernului sau... nu ramane decat ca Presedintele sa o retrimita inapoi si sa-l sesizeze pe jegul dorneanu cu ordonantele deja emise de condamnatul asta de cand a convocat asa zisa sesiune extraordinara ca sa nu mai fie nevoie de adoptarea lor!

      haideti pe ei in strada (ei sunt doar majoritatea minoritatii care i-au votat - doar 18% din toata tara)!
      • -10 (10 voturi)    
        Mare fis! (Joi, 12 ianuarie 2017, 16:08)

        Ardiles [anonim] i-a raspuns lui marinar.basist

        Hai iesiti in strada sa vedeti cati sunteti! Tura asta cati, 149?
  • +15 (15 voturi)    
    CCR (Joi, 12 ianuarie 2017, 14:46)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Cîndva, părea o instituție ceva mai serioasă...
  • +19 (19 voturi)    
    Strada (Joi, 12 ianuarie 2017, 14:49)

    Soljenitin [utilizator]

    Nea Dragneo, ia pune tu niste presiune pe chestia asta si ai sa fii cu adevarat in situatia in care lumea va vrea sa iasa in strada iar tu nu ai sa ii mai poti struni!

    Cum a fost ponta dat jos de strada, tot asa puteti fi dati jos si tu si guvernul tau de martafoi!
  • +19 (19 voturi)    
    Comunistul (Joi, 12 ianuarie 2017, 14:50)

    vaxalbina [utilizator]

    Valer Dorneanu pregateste terenul pentru declararea legii ca fiind neconstitutionala si atunci Drum bun Ciresari cu Dragnea PM in frunte.
  • +31 (31 voturi)    
    chiar asa? (Joi, 12 ianuarie 2017, 14:52)

    lerim70 [utilizator]

    Daca incerc sa ma angajez la stat si am cazier nu pot, dar unul care ajunge ministru si conduce un intreg minister de sute de functionari publici si poate hotari schimbari in viata noastra poate fi un condamnat?
    Chiar ca este greu.
    Amin!
    • +4 (4 voturi)    
      Asa e , e foarte greu.... (Joi, 12 ianuarie 2017, 18:33)

      blackarrow [utilizator] i-a raspuns lui lerim70

      dar ce nu se poate in tara asta ? s-a mai vazut , astia sint in stare de orice ...
  • +20 (20 voturi)    
    legea e facuta de PSD (Joi, 12 ianuarie 2017, 14:56)

    Kivek [utilizator]

    culmea e ca PSD se plange de lege desi e legea facuta de ei. acum presedintele CCR - alt fost membru PSD - va decide daca legea PSD e constitutionala!

    Codul Penal spune clar ca cei cu pedepse trebuie sa stea pe tusa cativa ani. 2-5-10 asta poaye decide CCR

    culmea e ca daca vrei sa te angajezi la STAT,oricune, ti se cere sa nu ai cazier, sa nu fii membru de partid. daca esti in guvern pare ca orice lege nu se mai aplica
  • +19 (19 voturi)    
    LOL (Joi, 12 ianuarie 2017, 14:59)

    AlexisMD [utilizator]

    "Presedintele CCR a spus ca a cerut puncte de vedere de la Senat, Camera Deputatilor si Guvern"

    lol, de la PSD
    • 0 (0 voturi)    
      nu de la psd , (Joi, 12 ianuarie 2017, 21:23)

      kokos [utilizator] i-a raspuns lui AlexisMD

      de la dracnea
  • +22 (22 voturi)    
    cum asa ? (Joi, 12 ianuarie 2017, 15:01)

    Marsak [utilizator]

    De ce este complicat ?
    Nu vrem sa ne conduca infractorii !
    Nu vi se pare normal ceea ce cerem ? De ce este complicat ? Legea este lege si nu tine cont de "incarcatura politica".
    Politicienii trebuie sa respecte Legea !!
  • +14 (14 voturi)    
    ! (Joi, 12 ianuarie 2017, 15:05)

    Kpriciu [utilizator]

    Ba, esti prost!?
    Vezi, ba, de-aia nu mai cred romanii onesti in justitia voastra de 2lei, si din cauza unor astfel de afirmatii din partea unui prea inalt judecator! Si neincrederea asta va continua sa se-nteteasca cat timp astfel de specimene de judecatori reprezinta justia in Romania!
  • +20 (20 voturi)    
    Daca Dorneanu incepe cu... (Joi, 12 ianuarie 2017, 15:07)

    JestersTear [utilizator]

    ... "pai sa vedem, sa consultam, sa ne foim, sa ne codim", atunci nu-mi miroase a bine...
    • +17 (17 voturi)    
      S-a dus naibii (Joi, 12 ianuarie 2017, 15:18)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui JestersTear

      S-a cam naruit si increderea in CCR. JUSTITA ROMANA E DE CACAO. MCV e si mai necesar acum, când pina si aceasta institutie s-a inrosti!
  • +10 (12 voturi)    
    Justitia trebuie sa ramana oarba (Joi, 12 ianuarie 2017, 15:11)

    Heruvim [utilizator]

    Judecatorii sa judece in conformitate cu legea si NUMAI legea (in cazul acesta Constitutia).

    Luarea in consideratie a "opiniei publice" sau a "incarcaturii politice" NU ISI ARE LOCUL nici macar in considerarea termenului.

    Un judecator care se lasa influentat de opinia publica sau incarcatura politica - NU isi face treaba profesionist. Ei sunt platiti sa judece conform legilor si a constitutiei,
  • +12 (12 voturi)    
    pai, (Joi, 12 ianuarie 2017, 15:12)

    om simplu din multime [utilizator]

    ciorbea nu'i tot politic ?!
    si tot ccr ...
    • +10 (10 voturi)    
      Unde e presiunea? (Joi, 12 ianuarie 2017, 15:20)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui om simplu din multime

      Sunt 150.000 de semnaturi
      https://campaniamea.de-clic.ro/petitions/victor-ciorbea-te-concediem

      CHIAR NU VA ESTE FRICA? (de rusine nu putem bb pentru ca sunteti si hoti., si nesimititi)
      • +7 (7 voturi)    
        E vina noastra... (Joi, 12 ianuarie 2017, 16:25)

        triciupa [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

        ... ca nu le este frica. Cu 200 de insi rebegiti de frig in Piata Universitatii nu bagi frica in nimeni. Indignarile pe facebook, petitiile online, comentariile spumoase pe forumuri nu inspaimanta nici macar pe secretara de scoala din Videle ajunsa ministru.
        Astia se sperie doar de ciomag dar noi suntem prea delicati, prea fini, prea democrati, prea corecti pentru asa ceva...
        • +1 (1 vot)    
          Cu ticalosii... (Joi, 12 ianuarie 2017, 18:36)

          blackarrow [utilizator] i-a raspuns lui triciupa

          trebuie sa fii ticalos !
      • +1 (1 vot)    
        Omul asta, Dorneanu este o imensa (Joi, 12 ianuarie 2017, 19:58)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

        cacofonie verbala !

        PS. ... si logica !
  • +12 (12 voturi)    
    dorneanu dixit (Joi, 12 ianuarie 2017, 15:28)

    tropotaru [utilizator]

    nu continutul speţei e complicat, ci elaborarea deciziei prin care noi, CCR-ul trebuie sa aburim opinia publica.
  • +8 (8 voturi)    
    Sau in mai putine cuvinte (Joi, 12 ianuarie 2017, 15:38)

    Bogdan_100 [utilizator]

    Astept sa vad in ce parte se ridica mustata de teleorman sa stim cum judecam.
  • +6 (6 voturi)    
    Nu este ... (Joi, 12 ianuarie 2017, 15:43)

    AEV [utilizator]

    Nu este nici o speță, dle. Dorneanu, totul este o enorma magarie!!!
  • +8 (8 voturi)    
    daca CCR incepe sa judece politic... (Joi, 12 ianuarie 2017, 15:50)

    demaGOGU [utilizator]

    ...s-a terminat cu statul de drept din Ro.
  • +9 (9 voturi)    
    Nu era mai simplu (Joi, 12 ianuarie 2017, 15:51)

    Ursuletul de Plus [utilizator]

    sa ceara direct din Kisselef? Si mai ieftin, era o singura scrisoare, nu trei.
  • -6 (12 voturi)    
    Dupa comentariile de mai sus,pline de (Joi, 12 ianuarie 2017, 16:09)

    xrogo [utilizator]

    "iubire" fata de acest demers,sigur CCR va constata ca legea trebuie schimbata si Dragnea repus in drepturi!
  • -4 (4 voturi)    
    o sa zica ca e constutionala! (Joi, 12 ianuarie 2017, 16:15)

    Ardiles [anonim]

    Si ce daca? Cu ce va incalzeste? Nu o sa fie Dragnea PM, da tot el e la putere. Suna mai bine?
  • +3 (3 voturi)    
    puncte de vedere (Joi, 12 ianuarie 2017, 16:25)

    ras-putin [utilizator]

    Senat, Camera Derutatilor si Guvern. Nu ca ar fi avut nevoie de aceste "puncte de vedere" care stim ce vor spune, dar atunci de ce nu si la Presedintie?
    Ah, pt ca de acolo va primi sigur aviz nefavorabil penalului Dracnea.
  • +8 (8 voturi)    
    Condusi de penali (Joi, 12 ianuarie 2017, 16:32)

    gdans [utilizator]

    Pentru un pesedist e foarte greu de deliberat daca sa fim condusi de penali sau nu.
  • +7 (9 voturi)    
    De ce protest la Universitate? (Joi, 12 ianuarie 2017, 16:42)

    triciupa [utilizator]

    Nu era mai bine sa fi mers acasa la ciorbea, atunci cand e si el acolo si sa-i spunem direct ce avem de zis?
    Cred ca stiti unde sta ciorbea, nu?
    Am impresia ca si valer dorneanu are nevoie de niste explicatii directe. Vad ca i se pare complicata speta, acuza si ceva presiuni, in sfarsit, are omu' niste crampe metafizice, niste carcei existentiali.
    Hai sa-i facem o vizita acasa si sa-i explicam speta de la om la om. Sunt sigur ca daca o explicam convingator, n-o s-o mai gaseasca asa de complicata. In plus, va intelege si ce e aia presiune...
  • +7 (7 voturi)    
    Eu nu inteleg ... (Joi, 12 ianuarie 2017, 18:45)

    blackarrow [utilizator]

    de ce e asa ticalos asta, Dorneanu , prea miroase a psd ce declara . Pai ce e complicat asa , de ce ar fi , vezi -doamne legea neconstitutionala ? de ce ar fi ilegitim dvdv constitutional sa nu vrei ministri penali , cand dimpotriva asta ar fi ceva absolut normal , nu ? ce e normal si de bun -simt pt. noi , devine frana pt. PSD si al sau paduche din frunte ,Dragnea .
    Constitutia proclama dreptul la munca , dar nu oricine poate munci orice si oriunde ! saracii condamnati penal, nu se pot scoate decat cu functii serioase , de ministru , dar la noi se negociaza orice ,orice se poate pune pe tapet ...
    Adevarat ca daca CCR face o tampenie, statul de drept se va clatina serios .