Pe cine vrea ministrul Iordache pe post de secretar de stat la justitie. Mariana Mot, “moasa” lui Judecator, unul din copiii lui Bercea Mondial

de D.Tapalaga     HotNews.ro
Miercuri, 11 ianuarie 2017, 17:12 Actualitate | Esenţial

Ministerul justitiei solicita detasarea judecatoarei Marian Mot in cadrul institutiei, iar surse din minister sustin aceasta urmeaza sa fie secretar de stat. In prezent judecator la Curtea de Apel Craiova, Mariana Mot este cunoscuta drept o apropiata a baonului de Olt, Paul Stanescu iar presa a scris despre ea ca a fost "moasa" (adica nasa pana la botez) lui "Judecator", unul din cei opt copii ai interlopului Bercea Mondial. Fiul judecatoarei Marian Mot este fostul deputat PSD Emil Mot, intre timp ales primar de Slatina.
  • UPDATE 17.30 Potrivit surselor HotNews.ro, sectia de judecatori a CSM i-a aprobat detasarea Marianei Mot.

In iunie 2014, ziarul Adevarul realiza profilul lui Bercea Mondial si nota urmatoarele detalii: "Printre personalitatile care s-au inrudit cu clanul Bercea, unele recunoscand franc acest lucru, altele negand - in ciuda marturiilor si a martorilor prezenti la momentele cu pricina, se numara: Theodor Stolojan (finul lui "Printisor"); judecatorul Maria Huza (l-a botezat pe "Judecator"; judecatorul Sofia Mariana Mot (moasa pentru acelasi "Judecator") de la Tribunalul Olt, transferata din 2004 la Sectia Comerciala a Curtii de Apel Craiova unde activeaza si acum".

Potrivit informatiilor HotNews.ro, Bercea Mondial s-a laudat mereu cu rudele sale din justitie, invocand si numele Marianei Mot. Pe data de 4 iunie 2014, site-ul magistrati.ro mentiona numele Marianei Mot pe lunga lista a celor care i-au  nasit copiii interlopului: "Bercea Mondialu' detine o adevarata "colectie" de nasi celebri. Lista a fost deschisa de Maria Huza, fost presedinte al Tribunalului Bucuresti, care l-a botezat, in anul 2005, pe Judecator, unul dintre fiii lui Bercea. Moasa micutului Judecator a fost Mariana Sofia Mot, magistrat la Tribunalul Olt.Lista nasilor ii mai contine pe Gheorghe Brenciu (fost procuror sef), care l-a botezat pe Televizor, Gabriel Diaconu (fost viceprimar al Slatinei) si Marian Chitea (director Hidroserv Slatina), care l-a botezat pe unul dintre nepotii lui Bercea. Pe lista se afla si Theodor Stolojan, cel care l-a botezat, in anul 2004, pe Printisor, alt fiu al interlopului."

Bercea Mondial a devenit cunoscut la nivel national dupa scandalul cu Mircea Basescu. Fratele fostului presedinte Traian Basescu a fost condamnat in iunie 2016 la patru ani cu executare de Curtea de Apel Constanta,  in dosarul in care a fost acuzat ca ar fi primit 600.000 de euro mita de la familia lui Sandu Anghel (Bercea Mondial). (Detalii aici)

Fiul Marianei Mot este Emil Mot, fost deputat PSD, in prezent primar la Slatina. Emil Mot ajuns deputat PSD in 2012 gratie baronului PSD Olt, Paul Stanescu. Acesta l-a promovat candidat in 2012 la colegul 1 pe fiul judecatoarei Mariana Mot, in timp ce Florin Iordache, actualul ministru al justitiei, a candidat in urma cu patru ani tot in Olt la colegiul 4. Presa locala a speculat atunci ca Emil Mot a fost rasplatit cu un loc eligibil gratie relatiei foarte apropiate dintre baronul PSD Olt, Paul Stanescu si judecatoarea Mariana Mot.

Anul acesta, la alegerile parlamentare din toamna, baronul PSD Paul Stanescu l-a promovat pe primul loc la Camera Deputatilor pe Florin Iordache, actualul ministru al Justitiei. Pe locul doi l-a impus pe fratele sau, Alexandru Stanescu iar pe locul trei pe Dan Ciocan, partenerul sau de afaceri. Lista pentru Senat a fost deschisa de Paul Stanescu. Fost presedinte al Consiliului Judetean Olt cu doua mandate, Stanescu este si presedintele filialei PSD Olt. (Vezi detalii aici despre Ofensiva baronilor)

CSM n-a comunicat inca oficial daca a aprobat cererea de detasare, insa potrivit informatiilor HotNews.ro, judecatoarea Mariana Mot va fi unul dintre cei patru secretari de stat din Ministerul Justitiei proveniti din randul magistratilor. Potrivit surselor HotNews.ro, un alt secretar de stat va fi procurorul Constantin Sima, presedintele Asociatiei Procurorilor din Romania. Sectia de procurori din CSM a aprobat miercuri cererea de detasarea a procurorului Sima in MJ pentru o perioada de trei ani. Vezi aici cine este Constantin Sima.

De mentiont ca secretar general in ministerul condus de Florin Iordache a fost numit Claudiu Teodorescu, fost consilier al lui Victor Ponta si fost prefect al judetului Gorj. Teodorescu a fost demis din functia de secretar general adjunct al Ministerului Justitiei in decembrie 2015 de ministrul Raluca Pruna, la cateva zile dupa ce numele sau a fost implicat intr-un scandal de presa privind organizarea “unui concurs ilegal”. (Vezi aici detalii)


Citeste mai multe despre   






















9637 vizualizari

  • +24 (30 voturi)    
    Ostas fidel (Miercuri, 11 ianuarie 2017, 17:22)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Justitia trebuie „omorâtă” cu orice preț (atât cât este), iar acest MAFIOT recunoscut, autor al unei tentative de lovitura impotriva statului de drept, nu e decât un executant fidel al juntei securisto-pesediste (PSD+ALDE+UDMR) care a pus stapânore pe țară ca să fure cum au făcut su până acum. Bineinteles ca aduce in minister corupti si ticalosi ca si el.
    • +4 (4 voturi)    
      Când penalii fac legea, (Joi, 12 ianuarie 2017, 10:11)

      Spiky [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      interlopii fac guvernul, iar mafioții aplică legea... lor: omerta!
    • -2 (4 voturi)    
      "lovitura impotriva statului de drept" (Joi, 12 ianuarie 2017, 10:40)

      jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      V-a invatat base o poezie si voi o recitati. Numai la Erdogan a fost un fals de puci, la noi a fost unul adevarat:)) Ce ti este si cu istoria asta, numai invingatorii au dreptul la replica.
      Vezi in text ca mondialii astia sunt rude cu base, cel care ii era teama sa nu primeasca lovitura in falca pe care o numea el "stat de drept".
  • -29 (35 voturi)    
    pai e judecator (Miercuri, 11 ianuarie 2017, 17:28)

    xanti [utilizator]

    Conteaza ca a fost "moasa" cuiva?
    Poate e bun profesionist.
    • +27 (31 voturi)    
      prestanta si profesionalism de 2 bani (Miercuri, 11 ianuarie 2017, 17:37)

      mnicku [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      o fi judecator/judecatoare insa nu-i normal sa stai la masa cu infractorii .... numai in RO vezi asa ceva .

      nu ma mir de ce in RO infractorii au doar drepturi si omul onest doar obligatii
      • +1 (1 vot)    
        OARE DE CE A STAT LA MASA CU INFRACTIRII? (Joi, 12 ianuarie 2017, 9:21)

        nick24 [utilizator] i-a raspuns lui mnicku

        nu e cel putin ciudat?
        ce avanataje poti avea?
        poate vin unii corecti si te dau afara din justitie sau asta nu se va intampla niciodata-
    • +12 (20 voturi)    
      PSD isi pune oamenii si in justitie (Miercuri, 11 ianuarie 2017, 17:40)

      Kivek [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      Antena 3 toata ziua vorbeste de Basescu si Bercea dar de fapt interlopul e din famiglia PSD !

      Judecatoarea e nasa unui interlop dar famiglia e mai extinsa: Fiul Marianei Mot este Emil Mot, fost deputat PSD, in prezent primar la Slatina. Emil Mot ajuns deputat PSD in 2012 gratie baronului PSD Olt, Paul Stanescu. Acesta l-a promovat candidat in 2012 la colegul 1 pe fiul judecatoarei Mariana Mot, in timp ce Florin Iordache, actualul ministru al justitiei, a candidat in urma cu patru ani tot in Olt la colegiul 4.
    • +4 (14 voturi)    
      teoretic se poate (Miercuri, 11 ianuarie 2017, 17:44)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      Da' cind te tragi de sireturi cu bercea mondialu' e si foarte imrpobabil sa fie asha. Vezi ce legaturi interesante s-au descoperit intre fratele lu' base si bercea mondialu' si cam intelegi la ce ma refer... bine, tu irocum vei spune ca nu e asha, ca doaresti postac rosu, da' daca cumva chiar te intrebai in sinea ta care o fi problema, ti-am raspuns eu.
    • +9 (13 voturi)    
      Nu a "cuiva" (Miercuri, 11 ianuarie 2017, 17:50)

      __Bogdan_ [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      ci a unui infractor.
      • +8 (12 voturi)    
        Si ce? (Miercuri, 11 ianuarie 2017, 18:56)

        Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui __Bogdan_

        Nu e normal, de vreme ce partidul care o numeste e condus tot de un infractor? E vb de o logica a continuitatii aci, pe linia Nastase>Pontac>Dracnea, nu?
    • +4 (4 voturi)    
      Of cors ca e bun profesionist (Joi, 12 ianuarie 2017, 7:41)

      Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      dar pt borfasi. Felicitari inca odata xanti, ai dat tara la ticalosi si hoti.
  • +16 (20 voturi)    
    Hidra pesedista se extinde... (Miercuri, 11 ianuarie 2017, 17:35)

    gigiN [utilizator]

    ....si nu mai este mult pana va cuprinde totul.As vrea sa "felicit"inca o data pe cei care nu au avut...timp,chef,etc.sa mearga la vot.Au un mare ...merit !!!
    • +5 (5 voturi)    
      bine punctat (Miercuri, 11 ianuarie 2017, 20:56)

      anonim_2017 [utilizator] i-a raspuns lui gigiN

      bine punctat! alta ar fi fost situatia daca era macar 60-70 % prezenta la vot.
  • +14 (18 voturi)    
    ! (Miercuri, 11 ianuarie 2017, 17:37)

    Kpriciu [utilizator]

    Romania-i impartita din ce in ce mai clar in doua. Pe de o parte mafia rosie a pesedeului, cu grupul lor de votanti, redus de altfel, de orientare cel mai probabil pro-estica, si restul populatiei, plecata sau nu, de cealalta parte.
    Acum, ipotetic vorbind, cum ar arata gruparile astea doua in strada, vocale si satule pana-n gat, fiecare de cealalta, fiindca modul asta birjaresc, golanesc al pesedeului de a conduce si guverna tara sigur n-are viata lunga?!
    • +13 (15 voturi)    
      .... (Miercuri, 11 ianuarie 2017, 17:58)

      tirolez [utilizator] i-a raspuns lui Kpriciu

      da, dar nu stau degeaba cu "marketingul". Faptul ca dau tuturor studentilor indiferent de varsta sau orice alt criteriu calatorii nelimitate CFR spune multe. Si parintii vor aprecia, ca ii mai scutesc de cheltuieli.
      • +9 (11 voturi)    
        evident ca vor aprecia doar dau (Miercuri, 11 ianuarie 2017, 18:34)

        ty [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

        resursele statului pentru interesul partidului. Interesul unei natiuni cu mana intinsa la partidul coruptilor.
    • +11 (13 voturi)    
      Ba io cred ca ... (Miercuri, 11 ianuarie 2017, 18:32)

      Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui Kpriciu

      ... la cat de inerti sunt romanii mai nou, cand vine vorba de indeplinit vreo indatorire civica, PSD va guverna bine mersi patru ani de zile. (Nu c-as vedea asta ca pe ceva imbucurator.)

      Singura sansa, dupa parerea mea, e sa ajunga in maxim cateva luni de zile Dragnea la puscarie, pe cauza a doua, aia cu angajarea ilegala. Aia ar cauza ceva degringolada si lupta pt. putere in PSD, chestie care ar fi pe moment benefica pentru Romania, dupa parerea mea - niste hoti dezorganizati fura mai putin eficient decat niste hoti organizati.
  • +11 (13 voturi)    
    Nu inteleg.. (Miercuri, 11 ianuarie 2017, 18:21)

    Pseudoandrei [utilizator]

    Sa-l puna direct pe Sile.. ce ne mai incurcam atata?
  • +7 (9 voturi)    
    Asta doar asa, ... (Miercuri, 11 ianuarie 2017, 18:33)

    Eu the first [utilizator]

    ... pentru cine mai avea vreo indoiala ca in PSD se mai gasesc doar infractori - unii dintre ei, putini, inca neimplicati in procese, da' macar complici, daca nu faptuitori directi ai unor fapte de coruptie.
  • +5 (7 voturi)    
    e clar !!! (Miercuri, 11 ianuarie 2017, 18:38)

    clevetitor [utilizator]

    Mafiiia continua si mai mult de atat .....
  • +1 (1 vot)