Victor Ciorbea despre cei care ii critica decizia de a sesiza CCR: Bieti oameni care nu stiu despre ce este vorba

de G.S.     HotNews.ro
Marţi, 10 ianuarie 2017, 16:42 Actualitate | Esenţial

Victor Ciorbea (foto arhiva)
Foto: Agerpres
“Bieti oameni care nu stiu despre ce este vorba”, a spus Victor Ciorbea despre cei care l-au criticat dupa sesizarea la Curtea Constitutionale in privinta legii care nu permite persoanelor condamnate penal sa fie in Guvern. 

“Ce pot sa va spun… eu am convingerea ca nicio persoana de buna credinta care a citit aceasta exceptie nu ar putea fi deranjata ca toti cei care fac parte din conducerea celor trei puteri ale statului ar trebui sa indeplineasca aceleasi conditii extrem de inalte de cinste si moralitate”, a spus Avocatul Poporului. 

El a sustinut ca este convins ca “toti cei care dau lectii de constitutionalitate” nici “n-au rasfoit” exceptia inaintata de institutia sa. 

“Problema este foarte simpla: Eu ma solicitat acelasi tratament juridic pentru cei care sunt in fruntea celor trei puteri ale statului”, a spus el despre decizia Avocatului Poporului, criticata pentru ca ar permite, de exemplu, daca ar fi acceptata de CCR, ca Liviu Dragnea sa devina premier. 

O petitie demarata recent pentru demiterea lui Victor Ciorbea a ajuns marti la aproape 140.000 de semnaturi.  

Demersul Avocatului Poporului, Victor Ciorbea, de a ataca la Curtea Constitutionala Legea 90/2001 care prevede ca pot fi membri ai Guvernului doar persoanele care nu au suferit condamnari penale "poate deschide poartea condamnatilor penal sa ajunga sa ne conduca", a declarat purtatorul de cuvant al Presedintiei, Madalina Dobrovolschi.  


Citeste mai multe despre   






















VIDEO Economistii-sefi ai primelor 3 banci comerciale, despre evolutia economiei romanesti. Ce proiecte mari de investitii finanteaza bancile la ora actuala?

Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, Horia Braun (BCR), Florian Libocor (BRD-GSG) si Andrei Radulescu (BT) au discutat luni dimineata, in cadrul unei mesei rotunde organizate de HotNews.ro si StartupCafe.ro, despre investitiile bancilor in economie romaneasca si starea actuala a economiei, precum si despre fluctuatiile care au tinut prima pagina in ultima perioada.
  • A. Radulescu: Daca statul nu investeste, atunci de ce sa isi asume sectorul privat riscuri?
  • F. Libocor: Banii se duc acolo unde exista certitudini, predictibilitate, stabilitate. Lipsa acestor caracteristici loveste in mai multe zone, cu precadere in investitii.
  • H. Braun: Speram la o dinamica pozitiva, insa trebuie sa puna umarulul statul,bancile, si managementul companiilor.

14659 vizualizari

  • +61 (69 voturi)    
    Afara cu el (Marţi, 10 ianuarie 2017, 16:46)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    https://campaniamea.de-clic.ro/petitions/victor-ciorbea-te-concediem?source=facebook-share-email-button&time=1483643948
    • +59 (67 voturi)    
      In tara asta doar democratie nu este (Marţi, 10 ianuarie 2017, 16:52)

      Lawrenciu [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      Avocatul Poporului, ce gluma! Mai bine spus avocatul hotilor.
      • +15 (17 voturi)    
        Foarte bine, sa vina altcineva (Marţi, 10 ianuarie 2017, 18:35)

        Caligula [utilizator] i-a raspuns lui Lawrenciu

        “Problema este foarte simpla: Eu ma solicitat acelasi tratament juridic pentru cei care sunt in fruntea celor trei puteri ale statului”, mi se pare corect, niciunde condamnati penal si niciunde imunitate.

        Toate lucrurile fiind egale, ar trebui inceput cu prevederile acordarii imunitatii penale pentru parlamentari, nu cu legea 90 dupa 16 ani de la promulgare.

        Acest impostor, ce se agata de functie prin contestarea legilor cu dedicatie, nu are increderea celor care au semnat petitia de demitere, nu e avocatul poporului.
        • +10 (10 voturi)    
          bietul Ciorbea are dreptate...nu numai (Marţi, 10 ianuarie 2017, 23:28)

          ilex2013 [utilizator] i-a raspuns lui Caligula

          ministrii dar si parlamentarii si toti cei cu functii inalte nu pot sa sa aiba un dosar penal.
          Mie mi se pare corect si de minim bun simt sa nu dai tara pe mana unor infractori. Mi-as dori CC sa-i dea dreptate si sa solicite o lege care sa interzica infractorilor dovediti si condamnati sa aceada la putere.
    • +11 (15 voturi)    
      betii oameni (Marţi, 10 ianuarie 2017, 18:09)

      Mawrkuss [anonim] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      betii oameni s-au cam saturat sa-i faca politicienii dupa cum le pica lor bine. Cam asta e dom'le avocat al poporului.

      Pana una alta, fie ca ne place sau nu, PSD-ul este cel mai mare partid al Romaniei, si asta nu de azi de ieri - CHIAR nu se gasesc oameni acolo care sa ne conduca, fiind departe de orice acuzare.

      ...se pare ca nu, si aici macar ii dau dreptate lui Ciorbea... suntem toti niste "bieti oameni" :(
    • +13 (15 voturi)    
      Ciorbea trebuie scos afara...nu cu petitii (Marţi, 10 ianuarie 2017, 18:17)

      Gryphus [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      cu astia de la PSD nu poti discuta civilizat
      • +2 (10 voturi)    
        Petitia (Marţi, 10 ianuarie 2017, 20:09)

        Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

        Daca jumatate din cei care au semnat pun mâna pe topoare, nu rămâne un gram din Ciorboi intreg. De ce oare nu pricepe ca trebuie sa DEMISIONEZE? Dacă vor manifestatii de strada, le vor avea, dar mai bine sa-i dea un sut in f...!
        • -1 (3 voturi)    
          simplu (Miercuri, 11 ianuarie 2017, 14:30)

          srpc [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

          fiindca derbedeii care fac circ la comanda, iar acum vorbesc si de topoare, ar fi masacrati iute daca ar iesi in strada sustinatorii celorlalti, mult mai multi! bafta lor e ca, INCA, pesedistii nu-si scot in strada sustinatorii
  • +47 (51 voturi)    
    Un biet om stramb care judeca drept (Marţi, 10 ianuarie 2017, 16:47)

    Gabu [utilizator]

    Io, bietul de mine, cred ca tu esti in rahat cu banii si acum pupi si sugi cam tot ce prinzi...
    • +17 (19 voturi)    
      Ba stim foarte bine despre ce este vorba... (Marţi, 10 ianuarie 2017, 18:10)

      Gheorghescu [utilizator] i-a raspuns lui Gabu

      Uite, de exemplu, Gabu a spus exact despre ce este vorba in doar cateva cuvinte: Ci orbea are 1 milion de euro datorie si daca pesedeul il schimba, e in plin rahat.
      Despre asta este vorba. De ce crede Ci orbea ca toti romanii sunt ca bietii oameni care se uita la Latrina 3 si la Retevei si care nu inteleg nimic si in general voteaza pesedeul si aldea?
  • +46 (52 voturi)    
    sindicalist Obraznic (Marţi, 10 ianuarie 2017, 16:48)

    un domn [utilizator]

    bietul ce or bea
    • +1 (7 voturi)    
      I see what you did there :D (Marţi, 10 ianuarie 2017, 18:10)

      Mawrkuss [anonim] i-a raspuns lui un domn

      :)
  • +39 (45 voturi)    
    biet nenorocit amoral (Marţi, 10 ianuarie 2017, 16:50)

    NWalker [utilizator]

    vandut dator si santajabil
  • +51 (59 voturi)    
    Ciorbea este doar un slugoi (Marţi, 10 ianuarie 2017, 16:51)

    SilaDe Antrei1 [anonim]

    Cind ma gindesc ce prim ministri a avut tara asta ma apuca jalea...
    • +10 (10 voturi)    
      ...mda... (Marţi, 10 ianuarie 2017, 17:49)

      Observatore [utilizator] i-a raspuns lui SilaDe Antrei1

      ...se respecta traditzia ...
  • +46 (52 voturi)    
    Am citit atent... (Marţi, 10 ianuarie 2017, 16:56)

    JestersTear [utilizator]

    ... exceptia lui Ciorbea. Imi venea sa mototolesc ecranul monitorului. O mizerie teribila, argumente trase de par si intinse ca o guma de mestecat.
    Cred ca i-ar fi necesar si un consult psihiatric distinsului Ciorbea.
    Mi-e mila de toti angajatii institutiei Avocatului Poporului pusi sa stea drepti si sa execute ordinele sefului pesedist.
    • +30 (34 voturi)    
      Observatie (Marţi, 10 ianuarie 2017, 17:02)

      Sani [utilizator] i-a raspuns lui JestersTear

      PSD-ist acum, taranist prin anii 2000, lider de sindicat anterior,...

      Cred ca este un exemplu elocvent de infiltrare a partidelor de opozitie cu intriganti PSD.

      CONCLUZIE:
      Din '90 pana in 2015 Romania a fost condusa de FSN (85% ramura Iliescu + 15% ramura Basescu..)

      In 2016 rromanii au votat tot cu ei!

      CONCLUZIE:
      ORGOLIUL BOBORULUI ROMAN ESTE INTRECUTA DE MULTE ORI DOAR DE PROSTIE!
  • +32 (36 voturi)    
    Jos mantaua,jos epoletii tov Ciorbea ! (Marţi, 10 ianuarie 2017, 16:59)

    Plagarus [utilizator]

    Martie 1990 se " naste " Confederația Națională a Sindicatelor Libere din România (CNSLR),afiliat Partidului Social Democrat.
    Mosesc - organizează in iunie 1990 un congres în urma căruia un tânar de 30 de ani, pe nume Victor Ciorbea, este propulsat în funcția de președinte al CNSLR ?!
    Marele mismas a fost menţiunea din statutul CNSLR, referitoare la preluarea prin absorbţie, ca succesor universal al Uniunii Generale a Sindicatelor din România, de către CNSLR a patrimoniului sindicatelor constituie o menţiune nereală, CNSLR reprezentând doar o parte a mişcării sindicale, în timp ce Uniunea Generală a Sindicatelor din România nu îşi încetase existenţa.
    In ’89, UGSR deţinea un patrimoniu uriaş, compus din sedii, case de vacanţă, hoteluri, terenuri, apartamente, birotică de patrimoniu şi fonduri de miliarde de lei comunişti şi milioane de dolari americani, plasaţi în diferite conturi deschise ulterior la BCR, CEC şi Bancorex.
    Imensa avere a fost prădată de noii lideri sindicali
    • +10 (10 voturi)    
      ...mda... (Marţi, 10 ianuarie 2017, 17:53)

      Observatore [utilizator] i-a raspuns lui Plagarus

      ...si sa mai zica cineva ca nu se traieste bine in tzara asta ....
  • +27 (35 voturi)    
    recapitulare (Marţi, 10 ianuarie 2017, 17:01)

    Marsak [utilizator]

    ... sa recapitulam deci:
    Avocatul PoporuLui a contestat la CC Legea care interzice condamnatilor penal sa acceada in functii la varful Statului !!!
    ... ce mai este de discutat ?
    Ciorbea - un borfas de rand !
  • +26 (30 voturi)    
    Nu doar o mentiune (Marţi, 10 ianuarie 2017, 17:01)

    alegzandru [utilizator]

    Pe cand un articol intreg al Hotnews despre petitia cu pricina? In care sa explicati cat de multumita e societatea civila de avocatul ei? Rolul presei e sa puna presiune pe sobolanii astia corupti, luati-va rolul in serios!
  • -3 (11 voturi)    
    Intrebare (Marţi, 10 ianuarie 2017, 17:22)

    Vladescu [utilizator]

    Dacă un cetățean e condamnat penal, toată viața nu va avea voie să dețină o funcție in guvern ?!
    • +9 (11 voturi)    
      Da! (Marţi, 10 ianuarie 2017, 18:32)

      Caprioara [utilizator] i-a raspuns lui Vladescu

      Da. In lumea civilizata e normal sa nu aiba nici o functie publica.daramite in guvern! Ce ti se pare anormal?
    • +8 (10 voturi)    
      da... (Marţi, 10 ianuarie 2017, 18:42)

      predator [utilizator] i-a raspuns lui Vladescu

      NU ar trebui sa fim condusi de penali, ca acum!
      Tu crezi ca ar trebui???
      Acum te intreb si eu pe tine acum, care ti-e parerea???
    • +7 (9 voturi)    
      Da. (Marţi, 10 ianuarie 2017, 18:43)

      Gelum [utilizator] i-a raspuns lui Vladescu

      Nici macar portar!!!
    • +3 (3 voturi)    
      Pune-l tu paznic la oile tale.... (Miercuri, 11 ianuarie 2017, 15:12)

      Spiky [utilizator] i-a raspuns lui Vladescu

      Apropo de lupul paznic la oi.... si un alt proverb, ca să înțelegi de ce tot restul vieții n-are ce căuta în NICI O FUNCȚIE PUBLICĂ.: lupul își schimbă părul, dar NĂRAVUL BA!
  • +12 (12 voturi)    
    sef de sindicate (Marţi, 10 ianuarie 2017, 17:25)

    simi00032 [utilizator]

    la postul tv -goarna lui Ghita- la megafonul -latrina a lui voiculescu si mai nou b1 apar mai toata ziua sefi de sindacat care mananca ....si nu peste mult timp ajung in parlament,guvern in functii ,culmea ironiei care sunt in opozitrie cu doctina sindicalista Va amintiti cand acest obedient a fost prim ministru ``doamnelor si domnilor guvernul lucreaza `` asa ca guvernul (de fapt dragnea) trebuie sa -l lasam sa lucreze
  • +10 (12 voturi)    
    vox populi! (Marţi, 10 ianuarie 2017, 17:42)

    liviu_ [utilizator]

    la fel cum "bieti oameni care nu stiu despre ce este vorba" au votat un partid condus de hoti... alti oameni ii cer demisia!

    intr-un stat de drept vointa poporului conteaza! nu conteaza daca poporul are su nu dreptate, ci conteaza ce vrea poporul!

    oricum o dai chiombea... tot afara esti!

    oricum declaratia lui dovedeste inca odata ca nu are ce cauta in aceasta functie!
  • +8 (10 voturi)    
    Demisia! (Marţi, 10 ianuarie 2017, 17:45)

    T1beriu [utilizator]

    Restul încercărilor in zadar timp de 2 ore și jumate de a purta un dialog transparent le puteți viziona aici: https://www.facebook.com/mihail.bum/videos/10209440094258450/
    Petitie:
    https://campaniamea.de-clic.ro/…/victor-ciorbea-te-concediem
    Protest Bucuresti
    https://www.facebook.com/events/169212850228212
    Protest Cluj-Napoca
    https://www.facebook.com/events/1203916646312726/
    Protest Craiova
    https://www.facebook.com/events/1863735003907017/
    Protest Iasi
    https://www.facebook.com/events/172345139913358/
    Protest Arad
    https://www.facebook.com/events/1218850168229170/
  • +11 (11 voturi)    
    acelasi tratament juridic (Marţi, 10 ianuarie 2017, 17:51)

    bzp [utilizator]

    Daca asta il macina atunci ar fi trebuit sa ceara ca in fruntea celor trei puteri ale statului sa nu poata accede cei cu condamnari penale; articolul din Legea 90/2001 e ok, celelalte legi ar trebui fi completate.
    • +3 (5 voturi)    
      Bietul om care stie precis despre ce este vorba (Marţi, 10 ianuarie 2017, 18:54)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui bzp

      (sau ar fi trebuit sa stie ca asta-i e meseria) dar nu a miscart un deget ca sa verifice de constitutionalitate ordonantele cu care ponta si Andronescu au macelarit legea educatiei.
      E drept noi nu prea stim. Noi doar vedem efectele: 42% analfabeti functionali, 19% abandon scolar, locul 121 din 138 tari in cea ce priveste calitatea invatamantului romanesc.
      Unde erai Ciorbea pe vremea acestor ordonante?
    • +1 (1 vot)    
      corect! (Marţi, 10 ianuarie 2017, 21:52)

      kokos [utilizator] i-a raspuns lui bzp

      Ai dreptate!
  • +13 (15 voturi)    
    bietii oameni (Marţi, 10 ianuarie 2017, 17:52)

    zigot [utilizator]

    au inteles ca din salariul minim al lor platesc un borfas care nu le reprezinta interesele, cu un salariu imens.
    borfasul nu intelege acest lucru si de aceea "bietii oameni'
    vor DEMITEREA lui
  • +8 (8 voturi)    
    "fruntea celor trei puteri ale statului" (Marţi, 10 ianuarie 2017, 18:00)

    minus [utilizator]

    Un ne-jurist care abia intelege subiectul poate sa creada ca cele trei puteri ale statului au numele legislativă, judiciară și executivă. Acum sigur ca cea executiva este sparta-n doua iar cea judecatoreasca are o frunte anonima.
    Ca-n Caragiale insa, in fruntea puterii legislative ar fi cam ... doua frunti, iar la cea executiva tanjeste unul din fruntea legislativa. Domnu' Ciorbea spuneti-o mai clar dom'le, lasati-le incolo de frunti.... acume vreo 15 ani PSD-ul dvs a dat o lege cu dedicatie, pentru cineva pe care sperati sa-l infundati cu puterea judecatoreasca de atunci...si azi va doare-n frunte!
  • +18 (18 voturi)    
    Dl Ciorbea este un avangardist. (Marţi, 10 ianuarie 2017, 18:04)

    guuuu [utilizator]

    Nu ati inteles nimic din demersurile institutiei conduse de Dl Ciorbea.

    Dumnealui urmareste progresul tarii noastre impuscand 4 (patru) carente ale societatii moderne romanesti:

    1. Simplificarea birocratiei prin eliminarea cerintei de a prezenta cazierul la angajare.

    2. Recuperarea prin munca a indivizilor condamnati de justitie pentru fapte minore (vezi schimbarea vietii poporului roman prin modificarea voita a unor alegeri).

    3. Eliminarea unei legi care ne afecteaza daca am uitat sa platim la iesirea din supermarket (si ghinion! suntem prinsi..).

    4. Demonstrarea prostiei monumentale a societatii romanesti (formata din "bieti oameni") care nu intelege ca daca un hot poate lucra la spatii verzi, el poate in aceeasi masura sa ajunga si prim-ministru al Romaniei.

    Toata stima pentru cei care au suferit si au trait oprimati timp de 15 ani de catre legea aflata in discutie.
  • +2 (4 voturi)    
    Gregare (Marţi, 10 ianuarie 2017, 18:18)

    FFlorin [utilizator]

    Gregare, marea intrebare este: De ce te-ai trezit acum?! Stai ca un parazit.
  • +9 (9 voturi)    
    Ciorbea (Marţi, 10 ianuarie 2017, 19:11)

    CarmenO [utilizator]

    Sustine ca toti cei din fruntea statului sa aiba aceleasi drepturi.
    Inteleg ca se refera si la Tariceanu, care este incupat si totusi e presedintele Senatului si la Dragnea care e condamnat si presedintele Camerei Deputatilor.
    Atunci sa aiba toti aceleasi drepturi si restrictii: nici Tariceanu sa nu mai fie presedintele Senatului ca e inculpat, nici Dragnea la deputati ca e condamnat.
    Deci sa modificam legea in sensul ca nu numai in guvern ci si in toate institutiile de conducere sa nu mai fie inculpati si condamnati!
  • +4 (4 voturi)    
    L-am vazut si auzit ... (Marţi, 10 ianuarie 2017, 19:32)

    AEV [utilizator]

    L-am vazut si auzit pe Ciorbea, intr-un filmulet, facand declaratia obraznica despre ”bietii oameni”. Avea totusi o fatza mult mai botzita decat de obicei!
  • +3 (5 voturi)    
    Bietul om... (Marţi, 10 ianuarie 2017, 19:45)

    justin puscasu [utilizator]

    ce-o sa ramana el fara slujba si cu ratele alea imense!
  • +7 (7 voturi)    
    Parol, monșer, că mă-ngropi! (Marţi, 10 ianuarie 2017, 19:57)

    BokassaOficial [utilizator]

    Dacă te ocupi de ”cei care sunt in fruntea celor trei puteri ale statului”, de ce draqu ți se mai spune ”avocatul poporului”?

    PS - Te asigur că am reușit să citesc cele 15 pagini de inepții pe care le-ai produs. Am supraviețuit, dovadă comentariul de față.
  • 0 (0 voturi)    
    alesi vs numiti (Marţi, 10 ianuarie 2017, 23:41)

    jorj_bv [utilizator]

    Daca poporul permite partidelor politice sa nu se reformeze si sa aiba pe liste condamnati penali sau potentiali infractori - atunci este vina lui daca ii ALEGE. Dar ca un partid sa decida sa NUMEASCA un (prim) ministru condamnat penal - asta reprezinta tupeu de borfas. Chiar si daca speta inculparii e discutabila, si pardonata de norod (vezi Dragnea cu referendum). La naiba, prezenta in guvern nu e garantata prin constitutie (vezi cazierul necesar pentru a fi casier, paznic, referent fiscal in primarie) - chiar si unul care a primit o condamnare cu suspendare pentru un accident rutier sau alta infractiune minora este manipulabil sau va incerca sa isi curete numele sau teapa.
  • +4 (4 voturi)    
    Zise CIORBEA: (Miercuri, 11 ianuarie 2017, 9:49)

    NIKKI99 [utilizator]

    Bietii oameni, ce-or manca si ciorbea
  • +1 (1 vot)    
    din putul gandirii (Miercuri, 11 ianuarie 2017, 12:58)

    Gaby51 [utilizator]

    acum suntem niste,,bietii de noi' ,
    anul trecut ne spunea: ,,tara moare de foame..."
  • 0 (2 voturi)    
    Ciorbea e politicos. (Miercuri, 11 ianuarie 2017, 16:04)

    cerceteaza [utilizator]

    "Bietii oameni nu stiu ce spun" este doar o forma de politete de a lui Ciorbea, pentru ca e convins ca toti care il critica stiu foarte bine ce vorbesc si de asemenea stiu ca Ciorbea a actionat in deplina legalitate, dar, pentru ca deranjeaza o serie de politicieni, in frunte cu Johannis si mai ales pentru ca Curtea Constitutionala mai mult ca sigur va considera legea neconstitutionala, cauta sa-l desfiinteze.
    Ce vor mai spune dupa ce CCR va da verdictul - lege neconstitutionala?
    Pentru scopuri politice erau toti acestia, in frunte cu presedintele nostru Johannis, de acord sa ne guverneze o lege neconstitutionala? Asa de josnici pot fi unii, batandu-se in acelas timp cu caramida in piept ca sunt aparatorii statului de drept? Pai, ce stat de drept e ala, in care o lege in vigoare este de preferat sa fie neconstitutionala?
    • -1 (1 vot)    
      bum bum (Miercuri, 11 ianuarie 2017, 16:33)

      Bolovanul [utilizator] i-a raspuns lui cerceteaza

      Legile sunt facute de oameni.
      O vorba de bun simt spune ca nu pui lupul paznic la oi.

      Cum a fost ok legea asta cand a fost data de el insusi, Adrian Nastase si acum cand alt el insusi nu poate pohta ce-am pohtit se doreste abrogarea legii?

      Amice, comportamentul tau e schizoid. Nu are rost sa adopti asa comportament pentru niste politicini care nu dau 2 bani pe tine. Pentru ca este nociv ce faci in primul rand pentru tine si pentru cei din jurul tau.