Florin Iordache despre legea amnistiei: Cand ai spatiu insuficient, ai doua solutii: ori construiesti o casa, ori dai pe cineva afara

de Red. Stiri     HotNews.ro
Luni, 9 ianuarie 2017, 18:13 Actualitate | Esenţial

"O astfel de lege poate fi discutata. Cand ai spatiu insuficient, ai doua solutii: ori construiesti o casa, ori dai pe cineva afara", a declarat luni ministrul Justitiei, Florin Iordache, cand a fost intrebat daca sustine o lege a amnistiei.

El a facut referire la supra-aglomerarea inchisorilor si la necesitatea de a imbunatati conditiile de detentie.

"Pana nu finalizam discutiile despre oportunitate, nu avem ce sa discutam", a mai spus Iordache.

In urma cu o saptamana, Iordache declarase ca o astfel de lege "ar fi de bun augur".
























[P] Companie romaneasca cu ADN german. Echipa Kaufland in cifre

Kaufland Romania, lider in industria retail, cu o retea de 112 hipermarketuri, este cel mai mare angajator privat din economie, cu peste 16.000 de salariati si este urmat in top de catre OMV Petrom si Automobile Dacia. 84% dintre angajatii Kaufland lucreaza in vanzari, in timp ce 16% dintre acestia lucreaza in logistica sau in departamente suport din cadrul sediului central. 

3928 vizualizari

  • +25 (29 voturi)    
    mda (Luni, 9 ianuarie 2017, 18:17)

    tirolez [utilizator]

    Construiesti o casa, ca n-avem toti SPP-ul dupa noi sa ne apere de borfasi. Si, vorba lui Tariceanu, ce vor, hotel? Sunt oameni care stau in canale.
    • +3 (3 voturi)    
      ... (Luni, 9 ianuarie 2017, 22:07)

      Flaviius [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

      Deci eu m-am saturat de circul asta ieftin ce are ca scop eliberarea celor 15-20 corupti mari pe care ii avem in inchisoare.

      In primul rand , Romania nu are nici pe departe cel mai mare grad de ocupare in puscarii . In al doilea rand , in orice stat normal , daca aglomerarea devine o problema , construiesti puscarii noi , nu ii lasi liberi pe puscariasi ?!

      SI nu in ultimul rand, verificati cat cheltuie primaria Bucuresti pe panselute anual . Fara gluma , verificati .Doar de banii aia faci 2-3 inchisori .
  • +23 (25 voturi)    
    Asta are ordin? Numai de amnistie e preocupat! (Luni, 9 ianuarie 2017, 18:21)

    UnOarecare [utilizator]

    ...le-ar traiul numai pe salariu!
  • +31 (33 voturi)    
    Pai mai faceti inchisori atunci (Luni, 9 ianuarie 2017, 18:22)

    cetateanul_md [utilizator]

    Pentru asta sunt de acord sa dau bani din taxele mele. Mai degraba decat pomeni electorale, sa se faca inchisori suficient de mari cat sa poata fi "gazduiti" toti mafioti colegi de-ai domnului ministru...
    • +7 (7 voturi)    
      vorba lui fi.rea (Luni, 9 ianuarie 2017, 18:35)

      Crist y [anonim] i-a raspuns lui cetateanul_md

      la cate sunt de facut in tara asta, ii pune permanent la dat zapada, asfaltat, etc, un fel de " pre-canal" si o sa se faca loc in puscarii!
  • +30 (32 voturi)    
    Nea Florine (Luni, 9 ianuarie 2017, 18:23)

    ady77 [utilizator]

    Nu mai bine, te pui pe treaba, construiesti ceva ca lumea, si bagi tot psd-ul acolo.
    Or sa plinga citiva asistati, dar le trece.
  • -27 (35 voturi)    
    exista si o a treia varianta... (Luni, 9 ianuarie 2017, 18:23)

    demaGOGU [utilizator]

    ...sa platesti sute de milioane de EUR despagubiri CEDO ptr aglomeratia din casa!
    • +9 (9 voturi)    
      DA domnule demaGOGU (Luni, 9 ianuarie 2017, 18:39)

      Acidutu [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      exista si o a treia varianta, respectiv sa-i cazeze in vilele lor, ale mafiotilor de politicieni, care in ultimii 26 ani au distrus si furat aceasta tara si si-au facut vile si case de vacanta prin toate zonele din Romania si nu numai.
      • +4 (4 voturi)    
        pot (Luni, 9 ianuarie 2017, 20:08)

        LilianaChivu [anonim] i-a raspuns lui Acidutu

        sa dau 2 like -uri?
    • +13 (13 voturi)    
      Exista si o a patra solutie: (Luni, 9 ianuarie 2017, 19:08)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      pedeapsa capitala pentru furturi mai mari de 10.000 EUR. E mai ieftin asa, goguta?
    • +4 (4 voturi)    
      Ce zici de urmatoarea varianta ?!? (Luni, 9 ianuarie 2017, 22:50)

      13adi [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      Din sumele confiscate de instante, sa construim puscarii, doar cu bani de cautiune a lui Ghita cele 13 mil de EUR facem 2 blocuri de 10 etaje, deci ce zici ?!
    • +2 (2 voturi)    
      Olanda are o problema ciudata - inchisorile stau (Luni, 9 ianuarie 2017, 22:51)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      goale.
      Noi nu mai avem loc de atatia infractori.
      Pai sa inchiriem temnite olandeze pentru detinutii nostri voluntari cu o reducere a pedepsei.
      Poate ne va costa mai putin decat constructia de noi temnite.
      Asta in speranta ca poate odata vom ajunge si noi intr-o situatie similara in ce priveste numarul de detinuti. Asta fara legi speciale.
  • +21 (23 voturi)    
    Platiti (Luni, 9 ianuarie 2017, 18:24)

    Sati [utilizator]

    Faceti licitatie si datii in puscariile altor tari(Somalia, Etiopia, Eritrea sau Madagascar).Dupa un an faceti un studiu,
  • +24 (26 voturi)    
    forta de munca (Luni, 9 ianuarie 2017, 18:25)

    LC71 [utilizator]

    pai si care-i problema, nu exista forta de munca in penitenciare? Dan Voiculescu sef de santier ca la cat a citit si a scris are priceperea necesara!
  • +7 (7 voturi)    
    Vrajeli pesediste (Luni, 9 ianuarie 2017, 18:31)

    man_and_twin [utilizator]

    Atunci sa ne apucam de construit odata. Cu gratierea n-am face decat sa ne reintalnim cu aceeasi situatie peste cativa ani. Si-o sa tot dam legi de gratiere si amnistiere la fiecare nou mandat parlamentar?

    Dar cu inflatia asta de doctori in drept n-or sa se ma construiasca decat proiecte de tara.
  • +8 (8 voturi)    
    Omul are dreptate (Luni, 9 ianuarie 2017, 18:35)

    v_sile [utilizator]

    E inuman sa il pui un politician intr-o celula de 6 metri patrati. Se sufoca.

    Nu poti sa ii gasesti macar un duplex de 150 de metri patrati? Atunci e evident ca solutia e numai una: legea amnistiei.

    Da-I inainte, nene Iordache, nu asculta de carcotasi. O sa iti faca politicienii statuie in curtea parlamentului.
  • +12 (12 voturi)    
    SuPtila ingineria juridica a tov. "dr" Iordache (Luni, 9 ianuarie 2017, 18:49)

    Plagarus [utilizator]

    Gogoritza cu supra-aglomerarea,este de rasul curcilor.
    In Romania exista peste 30.000 de detinuti, 45,78 la suta sunt recidivisti.
    Nr. de detinuti la 100.000 de locuitori : Marea Britanie (151), Germania (88), Japonia (63). China (123), Romania - 141, iar ultima pe lista este San Marino cu doar 3 (in acest stat cu 30.000 de locuitori exista un singur detinut)
    RO are cel mai mic grad de ocupare a penitenciarelor (81,4%), dupa Letonia (70,4%). La celalalt pol se afla Bulgaria (155,6%), Italia (153%), Cipru (150,5%) si Spania (136,3%).
    1. Letonia - 314 detinuti la 100.000 locuitori
    2. Lituania - 260
    3. Estonia - 256
    4. Polonia - 217

    23. Germania – 85
    24. Suedia – 78
    25. Danemarca – 71
    26. Slovenia – 67
    27. Finlanda - 60
  • +10 (10 voturi)    
    Nu gândește d-l ministru. (Luni, 9 ianuarie 2017, 18:59)

    asavreau [utilizator]

    Lemn Iordache.Spun unii că-i tâmplar!Nu cred că știe să bată un cui.Să vorbim de prietenii lui Iordache, pușcăriașii.Se poate reorganiza activitatea,nu trebuie să stea 24 ore în celulă.Pot fi organizați în ture de muncă odihnă,curățenie și va fi și spațiu și condiții mai bune.Pușcăriașii nu sunt închiși pentru a trăi bine și trebuie puși să-și facă condiții mai bune.Din păcate Iordache nu mimează bine grija pentru pușcăriașii de drept comun,este vizibilă grija pentru borfașii politici,iar aceștia ar merita dublarea pedepsei.
  • +9 (9 voturi)    
    Puneti-i la treba... (Luni, 9 ianuarie 2017, 19:06)

    morometu [utilizator]

    De ce nu ii folositi la constructii? Amnistie inseamna ca nici nu vor mai avea cazier. La asta te-ai gandit? Adica unul care a muncit cinstit si onest este egal cu un borfas.
    Ce societate poate fi asta?
  • +12 (12 voturi)    
    Case sa fie atunci. (Luni, 9 ianuarie 2017, 19:10)

    No way! [utilizator]

    Daca trebuie lansati licitatii si privatizati domeniul ca in SUA, dar faceti-le.

    Multe sa-i incapa pe TOȚI!
  • +7 (7 voturi)    
    Solutie. (Luni, 9 ianuarie 2017, 19:22)

    generalu [utilizator]

    Puscariasilor condamnati pentru orice infractiuni in afara celor savarsite cu violenta sa li se comute pedeapsa in arest la domiciliu. Sa li se puna o bratara electronica si sa intepeneasca acolo, sa-si plateasca intretinerea, utilitatile, sa ajute familia. Politia sa controleze prezenta la domiciliu.
    In acest fel reducem cheltuiala de la buget si aglomeratia din inchisori.
    O conditie: cei in cauza sa dea inapoi ce au furat si sa plateasca penalitati.
  • +6 (6 voturi)    
    donam caramizi.. (Luni, 9 ianuarie 2017, 19:35)

    roman_antiPSD [utilizator]

    Apoi domule ministru, ia propune mataluta sa doneze fiecare roman sau cine o vrea, materiale de constructii pt costructia de "case". O caramida daca da fiecare, cred ca faci suficiente case. Da io-s sigura ca lumea o sa dea si ciment ba chiar o sa se ofere voluntari sa ajute la contruirea casutelor.
    Pune mana si contruieste "case"!!! te'n ...
  • +9 (9 voturi)    
    Poporul? (Luni, 9 ianuarie 2017, 19:41)

    AngryDan [utilizator]

    Dacă ar avea cu adevărat co*** Iohannis ar convoca urgent un referendum cu întrebarea : sunteți de acord ca se construiască în regim de urgenta 10 pușcării, ca să rămână borfașii după gratii?

    Nu ca s-ar tine prea tare cont de el, dar fi amuzant de văzut cum ar mai încerca presa sclava la dea a întors ca amnistia e de fapt pentru binele tarii.
  • +16 (16 voturi)    
    Nu mai trebuie construit ! (Luni, 9 ianuarie 2017, 19:43)

    NicolaeA [utilizator]

    Folositi Casa Poporului iar septelul sa ramana inauntru !
  • +12 (12 voturi)    
    Cind esti PSDist ai dous solutii ... (Luni, 9 ianuarie 2017, 19:43)

    za-k [utilizator]

    ori ajungi la bulau, ori bulesti legea ca sa scapi :)
  • +1 (1 vot)    
    sa aplice acelasi principiu (Luni, 9 ianuarie 2017, 21:13)

    boogiewoogie [utilizator]

    si la masini & parcari.. nu ai spatiu, da-le afara! hai hai...
  • +1 (1 vot)    
    In alta ordine de idei, ... (Marţi, 10 ianuarie 2017, 9:37)

    Eu the first [utilizator]

    ... data fiind traditia din care se inspira si se trage PSD, ar putea la fel de bine sa mai faca un canal - ca tot aveau unii din PSD vise umede cu un canal Bucuresti - Dunare.
  • +1 (1 vot)    
    Va dau eu o solutie . . . . (Marţi, 10 ianuarie 2017, 10:09)

    Vali Cel Batran [utilizator]

    . . . buna! Avem cateva ocne de sare in care intra absolut toti ba chiar se lafaie in spatiu. Si ca sa nu inghete ii puneti la taiat de sare ca si asa se cauta in lume.