Slujbele de Boboteaza din Portul Tomis si de pe faleza Dunarii din Braila au fost anulate. Agheasma a inghetat in Constanta. In Braila nu se va mai sari in apa dupa cruce

de G.S.     HotNews.ro
Vineri, 6 ianuarie 2017, 8:44 Actualitate | Esenţial


Bobotează Constanţa 2014
Foto: USER UPLOADED
Arhiepiscopia Tomisului a anuntat anularea procesiunii religioase si a slujbei de Sfintire mare a apei Marii Negre, programata a avea loc vineri in jurul orei 11.30, in Portul Tomis.

Purtatorul de cuvant al Arhiepiscopiei Tomisului, Eugen Tanasescu, a declarat pentru Agerpres ca din cauza conditiilor meteorologice s-a decis anularea traditionalei procesiuni religioase si a slujbei de Sfintire mare a apei Marii Negre, ce urma sa se tina in Portul Tomis. 

Reprezentantul Arhiepiscopiei Tomisului a precizat ca gerul a inghetat pana si Agheasma Mare imbuteliata in cele 17.000 de peturi, ce urmau sa fie oferite credinciosilor, in cursul procesiunii de Boboteaza.

Evenimentele programate de Boboteaza pe Faleza Dunarii din Braila se anuleaza din cauza viscolului puternic, potrivit informatiilor furnizate de primarul municipiului, Marian Dragomir. 

"Sfintirea apei se va face la ora 10,45, la Catedrala. Evenimentele programate pe Faleza se anuleaza, deoarece la scena este viscol puternic. Inotatorii nu vor mai avea ocazia sa recupereze crucea din Dunare, deoarece valurile puternice le vor pune viata in pericol. Nu se vede absolut nimic si trebuie sa punem pe primul plan viata si sanatatea oamenilor", a afirmat Dragomir.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















10059 vizualizari

  • +9 (9 voturi)    
    Agheasma!!! (Vineri, 6 ianuarie 2017, 8:47)

    13adi [utilizator]

    Probabil este contrafacuta pentru ca alfel nu pot sa-mi explic ?!!
    • +5 (5 voturi)    
      E din China (Vineri, 6 ianuarie 2017, 12:10)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui 13adi

      Si cum cei de acolo nu cred in Dumnezeu ci in Mao si Yuan a inghetat sigur :-)))))))))))))
  • +10 (10 voturi)    
    apa "sfiintita"... (Vineri, 6 ianuarie 2017, 8:50)

    demaGOGU [utilizator]

    ..trebuia sa sfideze legile fizicii...sau nu?

    just wondering.
  • +6 (6 voturi)    
    ... (Vineri, 6 ianuarie 2017, 8:53)

    simplex [utilizator]

    Or fi zis ca meteorologia e stiinta satanei si ca ei sunt imuni pentru ca au credinta,
  • +1 (1 vot)    
    sic! (Vineri, 6 ianuarie 2017, 9:27)

    Francisc 1 [utilizator]

    .
  • +6 (6 voturi)    
    tara vesela (Vineri, 6 ianuarie 2017, 10:04)

    thebblack [utilizator]

    aghiasma se vinde la pet? pentru cei care vor mai putina nu scoateti si varianta la doza? si oricum cred ca ar trebui sa ii adaugati putina sare, ca asa, doar cu apa chioara, uite ce patiti...

    iar pe inotatorii aia nu ii salveaza dumnezeu de la inec?
    sau dumnezeu functioneaza selectiv, inec da, hipotermie nu?

    si oricum, nu vreti voi mai bine sa organizati boboteaza in iulie?
  • +4 (4 voturi)    
    Adica... (Vineri, 6 ianuarie 2017, 10:13)

    MosGheorghe [utilizator]

    A mintit de a inghetat apele :) Chiar si cele de la Boboteaza :)
  • +4 (4 voturi)    
    Pai cum de a inghetat doar la Arhiepiscopia Tomis (Vineri, 6 ianuarie 2017, 10:14)

    societatea_civila [utilizator]

    Sa facem si noi un site de postaci in care le zicem la oameni ca a inghetat agheasma din cauza ca Presmecheritul Tomisului e corupt si hot.
    Daca dosarele DNA sunt doar politice si false acuma avem dovada ca ala e vinovat :)).

    Daca masinaria de propaganda reuseste sa prosteasca apeland la orice hai sa le aratam si noi ca putem.