Ministerul Sanatatii: Numarul deceselor provocate de rujeola a urcat la 10. Cazul unui copil de un an si 6 luni, care a murit la Spitalul Victor Babes din Timisoara, nu a fost raportat

de Alina Neagu     HotNews.ro
Vineri, 30 decembrie 2016, 17:15 Actualitate | Esenţial

Cazul unui copil de un an si sase luni, nevaccinat, care a murit de rujeola la Spitalul "Victor Babes" din Timisoara nu a fost raportat autoritatilor, de aceea el nu a aparut in informarile saptamanale ale Centrului National pentru Supravegherea si Controlul Bolilor Transmisibile, anunta Ministerul Sanatatii, precizand ca numarul deceselor provocate de rujeola ajunge, astfel, la 10.

Purtatorul de cuvant al Spitalului de Boli Infectioase "Victor Babes" din Timisoara, medicul Virgil Musta, sustine, insa, ca in cazul copilului de un an si sase luni a avut loc o confuzie. El spune ca el este cel care a anuntat initial ca baiatul a avut rujeola, dar cazul nu a mai fost raport deoarece copilul nu ar fi avut aceasta boala, potrivit News.ro.

"Acolo e o confuzie, s-ar putea sa nu fi fost declarata rujeola si sa fi fost o viroza eruptiva. E o viroza care e similara cu rujeola. A fost o confuzie a mea cand am dat vestea. A fost un copil cu malformatii multiple, cu septicemie cu bronhopneumonie si a fost si o eruptie, eu crezand ca e in context de rujeola, dar nu era rujeola. De aceea nu figureaza la DSP, nu figureaza la minister, nu figureaza niciunde. Cred ca eu am gresit stirea pe care am dat-o. Spitalul nu a raportat pentru ca nu e rujeola. A fost o confuzie a mea, crezand ca e rujeola, dar de fapt era o viroza eruptiva, era altceva. Copilul a murit in 29 noiembrie. A fost un baiat cu malformatii multiple de cord, digestive care a venit la noi pentru o septicemie, o bronhopneumonie cu septicemie si a facut si o eruptie si eu credeam ca e in context de rujeola, dar nu a fost", spune purtatorul de cuvant al spitalului.

Ministerul Sanatatii a transmis, insa, ca "In urma informatiilor aparute in media, Centrul National pentru Supravegherea si Controlul Bolilor Transmisibile a solicitat informatii suplimentare de la DSP Timis si de la Spitalul Victor Babes din Timisoara in legatura cu decesul din cauza rujeolei al unui copil de un an si sase luni. Din informatiile obtinute telefonic, se pare ca acest copil a fost confirmat cu rujeola, dar spitalul nu a raportat acest deces catre autoritati, de aceea el nu a aparut in informarile saptamanale ale CNSCBT."

Copilul nu era nevaccinat impotriva rujeolei, oreionului si rubeolei (ROR), precizeaza MS, care adauga ca numarul deceselor provocate de rujeola ajunge, astfel, la 10.

Purtatorul de cuvant al DSP Timis, Dana Spac, a declarat, joi, pentru News.ro ca o fetita de un an si trei luni care a murit in 18 decembrie, in urma complicatiilor provocate de rujeola, s-a nascut cu probleme grave de sanatate si din acest motiv nu a fost vaccinata.

"Copilul s-a nascut cu multiple malformatii congenitale, iar din cauza gravelor probleme de sanatate nu a fost vaccinat niciodata cu niciun fel de vaccin. De asemenea a suferit interventii chirurgicale la diferite spitale din tara", a spus Dana Spac.

Fetita a fost internata initial la Sectia de boli infectioase a Spitalului "Victor Babes" din Timisoara, in urma complicatiilor a fost mutata in sectia de Terapie Intensiva, iar in 18 decembrie a decedat, a declarat purtatorul de cuvant al Ministerului Sanatatii, Valentin Popescu.

Institutul Cantacuzino a confirmat ca fetita de un an si trei luni a murit din cauza rujeolei. Numarul deceselor provocate de rujeola a ajuns la zece, dintre care cinci in judetul Arad,  trei in Timis si cate unul in Dolj si Bucuresti.

Fetita de un an din Craiova care a murit in urma unor complicatii aparute din cauza rujeolei nu se afla in evidentele unui medic de familie si nici nu fusese vaccinata impotriva bolii, spuneau reprezentantii Directiei de Asistenta Sociala si Protectia Copilului Dolj.

Totodata, fata de 14 ani, cu rujeola in forma severa, care a decedat la Institutul "Matei Bals" din Capitala, unde fusese transferata de la Spitalul "Marie Curie", nu fusese vaccinata si avea mai multe boli asociate, declara pentru News.ro, directorul Centrului National de Prevenire si Control al Bolilor Transmisibie (CNPCBT), dr Adriana Pistol.

In acest an, pana in 29 decembrie au fost confirmate 1.969 de cazuri de rujeola in 33 de judete, dintre care zece decese, trei fiind copii sub un an.

Cele mai multe cazuri de rujeola au fost inregistrate in judetele Arad (462) Caras-Severin (345), Timis (296), Mures (256), Bistrita-Nasaud (129) si Dolj (110), potrivit Centrului National de Prevenire si Control al Bolilor Transmisibile.























2101 vizualizari

  • +4 (16 voturi)    
    Multumim Antena 3 si Olivia Steer.... (Vineri, 30 decembrie 2016, 17:57)

    taro [utilizator]

    Campania anti-vaccinare si-a atins scopul. Pana acum am crezut ca romanii pot sa fie prostiti doar ca sa voteze contra propriilor intese.

    Din pacate vad ca sunt atat de prosti in cat sa puna in pericol vietiile propriilor copii.
  • +7 (19 voturi)    
    . (Vineri, 30 decembrie 2016, 18:02)

    adi.i [utilizator]

    Mulțumim, Olivia Steer! Oficial ești autorul celei mai mari epidemii de rujeolă de la introducerea vaccinului ROR.
  • +2 (12 voturi)    
    vaccinul ROR vindeca tot (Vineri, 30 decembrie 2016, 18:19)

    Nevermind [utilizator]

    " malformatii multiple de cord, digestive care a venit la noi pentru o septicemie, o bronhopneumonie cu septicemie si a facut si o eruptie"

    Cum sa faci o stire ultra mega senzationala si care sa sensibilizeze corazonul. Gratuit din absoluut toate punctele de vedere, bineinteles :D
    • +1 (5 voturi)    
      pai, cine mai stia azi ce e aia septicemie... (Sâmbătă, 31 decembrie 2016, 9:31)

      akillies [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

      ..sau de ce apare in corp?!?!
      maine poimaine o sa apara ca efect al rujeolei si septicemia, apoi decesul.

      Lasand gluma la o parte, medicii romani se fac de ras in fiecare zi(sau ziaristii vuvuzele si activistii pro-vaccinare vuvuzele). E clar ca acel copil era aproape decedat cu atatea complicatii si septicemie, dar ce l-a omorat a fost o rujeola pe care ar fi putut-o face in spital(unde ai cele mai mari sanse sa faci aceasta boala cand nu se respecta protocoalele sanitare pentru aceasta boala).
  • -1 (11 voturi)    
    ... (Vineri, 30 decembrie 2016, 18:35)

    cartograful [utilizator]

    Probl nu e atat a Oliviei Steer. Femeia poate avea probleme de natura psihica. Problema e a acestor portavoci de purulenta care au ajuns TV-urile. Apropos, mai exista institutia aia CNA? Sau se ocupa doar de corectarea clipurilor publicitare? Sa fie trecut gramajul corect, sa fie trecut TM-ul unde trebuie, etc.
    • -2 (4 voturi)    
      nu are! (Vineri, 30 decembrie 2016, 20:06)

      Crioan [utilizator] i-a raspuns lui cartograful

      "Femeia poate avea probleme de natura psihica. "

      poate ca are, dar nu este inconstienta - copii ei SUNT vaccinati!
    • -4 (4 voturi)    
      Femeia e proasta (Vineri, 30 decembrie 2016, 23:04)

      Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui cartograful

      Acum depinde cum e considerata prostia.
  • +1 (13 voturi)    
    mai cautati, doar doar primiti comisionul (Vineri, 30 decembrie 2016, 19:12)

    andipetre [utilizator]

    Hai, faceti planul la raportari spre big pharma. Pe ultimul l-ati gasit dupa ce v-ati dat seama la 2 saptamani dupa deces ca sarmanul avusese si rujeola. Caci, nu e asa, rujeola e o boala care nu se vede, niciunul din medici nu au depistat-o in momentul respectiv. Acum ati mai dezgropat un caz "uitat" si s-au facut 10. Care e planul? E nevoie de un numar rotund? Of!...

    Lasand gluma la o parte, e dezgustatoare propaganda asta insistenta si are efecte complet contrare: ne face si pe noi, cei care ne-am vaccinat copiii, sa ne intrebam: oare n-o fi totusi ceva necurat cu campania asta la vaccinul ROR din jmport?
  • -2 (6 voturi)    
    dar Statul ce face? (Vineri, 30 decembrie 2016, 19:46)

    revo [utilizator]

    Bine, bine, parintii sunt prosti, neinformati, slabi de minte sau foarte saraci.
    Este epidemie de cateva luni de zile. Statul ce face pentru a-si proteja cetatenii? Se mai tine evidenta copiilor, in general, si pe cea a celor vaccinati, in special? Mai ales ca acum sunt foarte dotati, au la dispozitie si dosarul electronic! Sau astea sunt doar pentru scos miliardele de la Buget, ca sa-i umfle pe Ghita si Securitatea cu bani?
    Eu stiu ca pe vremuri nu statea nimeni la discutii: asistentul intra in clasa, toata lumea isi dezgolea bratul si gata, ne facea vaccinul!
    Parintii mei au fost amendati numai pentru ca n-au declarat ca au vaccinat-o pe sora-mea in alta parte decat la policlinica de care tineam. Eram vara, la tara si au vaccinat-o acolo. Nici prin gand nu le-a trecut ca ar trebui sa anunte pediatrul de la Bucuresti, asa ca au fost executati scurt si au platit amenda.
    • +1 (5 voturi)    
      Frumoase vremuri comuniste, bravo! (Vineri, 30 decembrie 2016, 20:38)

      andipetre [utilizator] i-a raspuns lui revo

      Acum ti-e dor de zilele in care omul nu avea individualitate, nu avea voie sa riposteze, era condus de un stat autoritar si corupt. Bravo, ce sa zic, ai inteles cum sta treaba cu libertatea!

      Vaccinarea e importanta, esentiala, dar facuta cu forta devine un act dement, dictatorial. Maine iti vine un stat fascist si o sa primesti cu bucurie injectiile pe care ti le dau aia, pentru binele Patriei...
      • -3 (9 voturi)    
        dement, dictatorial (Vineri, 30 decembrie 2016, 21:25)

        revo [utilizator] i-a raspuns lui andipetre

        Spune-le asta si copiilor alora! Si cat mai repede, iti doresc. Tie sau copiilor sau nepotilor tai, nu conteaza mesagerul, dar sa fie din familia ta libera!

        Dement esti tu! Si iresponsabil, cretinule! Crapi odata, du-te dracu de bou! AICI E VORBA DESPRE SUFERINTA SI MOARTE! STII CE INSEAMNA ASTA? E CEEA CE-TI DORESC, ASA SA TE BATA DUMNEZEU!
        • +2 (6 voturi)    
          WOW! (Vineri, 30 decembrie 2016, 23:06)

          Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui revo

          sevraj, much?

          nu ti-ai facut vaccinul de seara, drept-credinciosule?
        • +3 (7 voturi)    
          interesant cum HN nu cenzureaza asa ceva (Vineri, 30 decembrie 2016, 23:15)

          andipetre [utilizator] i-a raspuns lui revo

          Injurii explicite, hate speech sunt lasate de moderatori fare probleme, pe cand comentarii decente dar impotriva sistemului, nu.

          Pentru revo: se pare ca nu ai inteles ce am scris, ura ta te distruge mai mult decat e necesar. Nu sunt un sustinator al aberatiilor contra vaccinare, din contra, copiii mei sunt vaccinati, iar in familie avem o traditie pozitiva in sensul asta. Dar daca nu intelegi ca vaccinarea se poate face si cu respectarea libertatii personale, nu am ce sa iti fac.

          Cat despre injurii si ura, te rog sa ti le retragi. Altfel vor avea efect doar asupra ta. Back to you.
  • +3 (7 voturi)    
    Interesant... (Vineri, 30 decembrie 2016, 21:24)

    Skipper1 [utilizator]

    La fiecare caz in care e implicata rujeola, se stie exact ca a murit de rujeola, si nu din cauza multiplelor boli si malformatii pe care le avea copilul. In schimb la altii, chiar la vedete ca George Michael, se spune ca "i-a cedat inima", fara sa se spuna cauza. Modul in care alegi sa raportezi un deces are un anumit efect asupra opiniei publice si asupra statisticilor.

    Al 2-lea lucru interesant este ca din spusele medicului Virgil Musta de la Victor Babes, reiese ca rujeola poate fi confundata cu o viroza eruptiva.

    Al 3-lea lucru interesant e ca desi medicul de la spitalul Victor Babes spune ca a fost o confuzie si ca nu a fost rujeola, ministerul se incapataneaza sa sustina ca din cauza rujeolei a murit copilul. Iar postacii de serviciu mai adauga o "crima" in dosarul Oliviei Steer.

    4. "Copilul nu era nevaccinat impotriva rujeolei" - exprimarea asta cu dubla negatie e putin... ridicola.
    • +1 (5 voturi)    
      tactici de panicare a populatiei.. (Sâmbătă, 31 decembrie 2016, 9:48)

      akillies [utilizator] i-a raspuns lui Skipper1

      ..care e dovedita analfabet-functionala (citesc textul si nu-l inteleg) sau ignoranta(nu citesc textul cu atentie, sau nu-l citesc deloc) si atot stiutaore(citesc doar titlul apoi stiu deja -sau stiau deja-ca Olivia Steer e de vina)..
      Unul din copii a venit la spital cu septicemie!
      Nu aveau ce sa-i mai faca la 1 an si cateva luni cu septicemie!
      E trist ca a murit ace copilas si in acelasi timp revoltator si suparator din atatea motive, dar septicemia se face de la infectii, nu de la virusi!
  • 0 (6 voturi)    
    Unde nu-i cap, vai de picioare (Sâmbătă, 31 decembrie 2016, 11:59)

    pro_bono [utilizator]