Gheorghe Marmureanu: Urmeaza liniste si pace, nu se pune problema unui cutremur mare in viitorul apropiat

de Alina Neagu     HotNews.ro
Miercuri, 28 decembrie 2016, 11:00 Actualitate | Esenţial

Gheorghe Marmureanu
Foto: Agerpres
Presedintele de onoare al Institutului National pentru Fizica Pamantului, Gheorghe Marmureanu, afirma, dupa seismul de 5,3 inregistrat miercuri, ca "urmeaza liniste si pace" si ca "nu se pune problema" sa se produca "un cutremur mare cel putin in viitorul apropiat", potrivit News.ro.

"Urmeaza liniste si pace, nu se pune problema de un cutremur mare cel putin in viitorul apropiat. A fost o descarcare in sistem, care a fost foarte buna", a declarat, miercuri dimineata, presedintele de onoare al Institutului National pentru Fizica Pamantului.

Gheorghe Marmureanu a afirmat ca seismul de 5,3 pe Richter inregistrat in zona Vrancea "nu a fost nici macar un cutremur mediu", ci unul "mic": "Un cutremur obisnuit, de 5,3 - 5,4 grade. Au fost ceva balbaieli in ce priveste magnitudinea, dar asa cum s-a stabilit acum, 5,3 - 5,4 mi se pare in regula. Vrancea, daca vreti, este cu rosu cand se produce un cutremur de peste 7 -7,1, dar de la 5,4 pana la 7,1 chiar 7,2 e distanta de la cer la pamant. Nu a fost nici macar un cutremur mediu, ci un cutremur mic. Vorbim despre cutremure moderate de la peste 6 grade."

Seismul s-a simtit in mai multe orase din tara, inclusiv in Capitala, dar in niciunul nu s-au inregistrat pagube materiale. In judetul Galati, trei persoane, o femeie de 39 de ani, un barbat de 34 de ani si o tanara de 22 de ani, au facut atacuri de panica si au sunat la Ambulanta, primii doi fiind transportati la spital pentru ingrijiri medicale, a declarat seful serviciului de Ambulanta, Mihai Polinschi.

De asemenea, un apel la 112 a fost dat si in Brasov, tot de catre o femeie care a facut un atac de panica, aceasta primind ajutor acasa. In alte zone in care s-a resimtit seismul, cum ar fi Bucuresti, Buzau, Vrancea sau Constanta, nu au fost apeluri la 112, potrivit reprezentantilor Inspectoratelor pentru Situatii de Urgenta.

Un seism de 5,3 pe Richter s-a inregistrat miercuri, la ora 1.20, la o adancime de 98,9 kilometri, in zona seismica Vrancea.

Un cutremur cu magnitudine 5,3 a avut loc si in 24 septembrie, la ora 2.11, resimtindu-se si in Bucuresti. Seismul s-a produs in zona Vrancea, la o adancime de 112,3 kilometri.

Cele mai mai puternice cutremure produse in Romania dupa Revolutie sunt cele inregistrate pe 30 si respectiv 31 mai 1990, cu magnitudini de 6,9 si respectiv 6,4 grade.





















Jurnal din Israel

FOTOGALERIE Israel pe repede inainte: kit de informatii pentru o calatorie reusita

De la nord la sud, Israelul are putin peste 400 de kilometri, iar de la est la vest, putin peste 100. E printre putinele tari ale lumii in care, in aceeasi zi, poti face si baie in mare si ski la munte. E taramul miracolelor si al sperantelor, tara sfanta a pelerinilor, teritoriu complet liber si dezinhibat pentru hedonistii de pretutindeni. Ca vrei sa te regasesti spiritual sau ca vrei sa gasesti energia unor petreceri fantastice, mergi in Israel. O sa capeti ce cauti si, uneori, chiar mai mult decat atat.

7030 vizualizari

  • +2 (4 voturi)    
    Gheorghe Chilleanu (Miercuri, 28 decembrie 2016, 11:15)

    Un Nene [utilizator]

    Da și nouă un fum, bro.
  • -4 (10 voturi)    
    Nu-l mai bagati in seama ... (Miercuri, 28 decembrie 2016, 11:24)

    dandra [utilizator]

    ...pe cacatul asta cu ochi.

    Se pricepe la predictia cutremurelor cum se pricepe motanul meu la astrofizica.

    Macar motanul meu a simtit aseara cutremurul inaintea lui.
  • +2 (2 voturi)    
    M-am "linistit" ... (Miercuri, 28 decembrie 2016, 11:24)

    Carcalete [utilizator]

    Nu stiu de ce insa declaratiile astuia ma "linistesc" ...
    Apropo, chestia de mai jos mai functioneaza sau a fost o spalatura ??

    http://www.marketwatch.ro/articol/12045/Institutul_pentru_Fizica_Pamantului_a_lansat_sistemul_care_spune_cand_vine_cutremurul/
  • +5 (5 voturi)    
    am trait si cutremurul din 1977, si (Miercuri, 28 decembrie 2016, 11:25)

    bancher [utilizator]

    pe cel din 1986 si pe cel din 1990. De cel din 1977 nu imi mai amintesc cat de tara s-a zgaltait casa, pentru ca eram copil, m-a scos mama afara din casa, insa cele din 1986 si 1990 au fost incomparabil mai mari fata de cel de asta noapte. Hai sa fim seriosi, am avut un cutremur mic care a durat putin....nu se compara cu 1986 si 1990.
    Insa, eu stiam ca aceste cutremure mici il amana pe cel mare, adica cel mare nu mai are loc maine, ci peste cativa ani. In nici un caz nu il elimina.
    • +1 (1 vot)    
      cate ceva ca raspuns.... (Joi, 29 decembrie 2016, 9:13)

      minus [utilizator] i-a raspuns lui bancher

      Pe site-ul USGS cutremurele pe care le mentionati au magnitudinea de moment 7.5, 7.2 si 7.0, pe cand cel de ieri 5.6. Scarile sunt logaritmice, o diferenta de 1 pe scara de magnitudine (intre 6 si 7 sa zicem) inseamna un raport al energiilor degajate de 10^1.5=31.6. Iar 7.5 fata de 5.6 insemana un raport de 708 al energiilor.
      Iar remarca dvs....sigur ca aveti dreptate, in Vrancea faliile se vor rupe cu siguranta fie in zona Nereju (cum s-a rupt ieri si in 77) fie in zona Gura Teghii (valea Siriului) ca in 86. Dar cand? Este clar ca habar nu avem- intre 86 si 90 nu au fost nici 4 ani, dupa 90 nu a mai fost ceva de speriat....
  • +3 (3 voturi)    
    Contradictii . (Miercuri, 28 decembrie 2016, 11:55)

    Andrei_Fieraru [utilizator]

    Vad ca la Centrul European se anunta 5,6 , la americani , tot atat si ma intreb cum au stabilit ai nostri intensitatea , cand nici situl INFP nu merge si cand stim cat de ageri sunt romanii la o adica .
    • +2 (2 voturi)    
      pentru ca... (Miercuri, 28 decembrie 2016, 23:14)

      minus [utilizator] i-a raspuns lui Andrei_Fieraru

      este vorba de o alta scara de magnitudine.
      Noi suntem indragostititi de scara Richter, americanii folosesc acum calculul magnitudinii din moment seismic, marime proportionala cu produsul dintre aria suprafetei de rupere si deplasarea medie pe falie.
  • +1 (3 voturi)    
    Un papagal care... (Miercuri, 28 decembrie 2016, 12:04)

    gigiN [utilizator]

    ....pune mereu aceeasi placa si caruia ii plac.... luminile scenei.
  • -1 (1 vot)    
    liniste si pace... (Miercuri, 28 decembrie 2016, 13:50)

    vasiem [utilizator]

    pina nu da din nou livache cu tariceanu in masa sa se zguduie rromanica!!
  • 0 (0 voturi)    
    predictie (Miercuri, 28 decembrie 2016, 15:33)

    kripton [utilizator]

    nu cred o iota din ce spune don Profesor.
    ptea e sigur pe el.
    pur si simplu nu miroase a bine.