"Cadoul" lui Dodon de Craciun: A inlocuit limba romana cu limba moldoveana pe site-ul presedintiei Republicii Moldova

de I.C.     HotNews.ro
Duminică, 25 decembrie 2016, 13:14 Actualitate | Esenţial

Igor Dodon
Foto: Facebook - Dodon Igor
Presedintele Republicii Moldova Igor Dodon a schimbat limba oficiala a site-ului presedintiei din romana in "moldoveneasca", scrie Unimedia.info.

Curtea Constitutionala de la Chisinau a declarat, in 2013, limba romana drept limba oficiala a Republicii Moldova.

Proaspat- inauguratul presedinte moldovean sustine insa ca limba oficiala a Republicii Moldova este cea "moldoveneasca", care de altfel este si limba sa nativa.

Unimedia precizeaza ca, daca pana acum vizitatorii site-ului presedintiei puteau alege din limba romana, rusa sau engleza, incepand cu prima zi de mandat a presedintelui Igor Dodon, presedinte.md ofera vizualizarea site-ului in limba moldoveneasca, rusa si engleza.



Citeste mai multe despre   






















​MASA ROTUNDA Ce fac si ce ar putea sa faca bancile pentru economie si companii? Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, in dialog cu cititorii  HotNews.ro, luni, de la ora 9:00

Am vazut saptamana trecuta ca Institutul de Statistica a anuntat o crestere economica record - insa analistii si economistii, ne anuntam ca de fapt lucrurile nu sunt chiar atat de roz. Este economia bine finantata in acest moment? Se fac investitii private? Dar publice? Cum pot ajuta bancile mai mult economia, statul si companiile private? La toate aceste intrebari vor raspune Horia Braun, economistul sef al BCR, alaturi de Florian Libocor (economistul sef al BRD-GSG) si de Andrei Radulescu (economist sef al BT) in cadrul mesei rotunde care va avea loc, luni, 20 noiembrie, incepand cu ora 9:00.

11286 vizualizari

  • +33 (33 voturi)    
    Fiecare pasăre pe limba ei moare (Duminică, 25 decembrie 2016, 13:20)

    Reticent [anonim]

    Probabil o să întindă coarda până o să (-l) pleznească. Ăsta este stilul rusesc.
    • 0 (0 voturi)    
      De acord,dar pina atunci (Luni, 26 decembrie 2016, 19:46)

      ana-pat [utilizator] i-a raspuns lui Reticent

      Vreau sa vad si eu o reactie oficiala din partea Romaniei :guvern, presedentie, BOR, parlament . Am bagat capul in nisip si asteptam. CE ? Un "referendum" de tip Crimeea ?
  • +26 (26 voturi)    
    Cred ca (Duminică, 25 decembrie 2016, 13:23)

    Nickson [utilizator]

    la altceva nici nu-l duce capul. Cata minte iti trebuie ca sa schimbi placuta de pe usa biroului sau un text de pe site?
    • +2 (2 voturi)    
      are minte (Duminică, 25 decembrie 2016, 22:17)

      boogiewoogie [utilizator] i-a raspuns lui Nickson

      asa se "prosteste" lumea si schimba societatea
  • -32 (38 voturi)    
    O limbă este un dialect cu armată (Duminică, 25 decembrie 2016, 13:35)

    Nyk1 [utilizator]

    Are R.Moldova armată? Are!

    Prin urmare, limba moldovenească poate să existe!
    • +27 (27 voturi)    
      .... (Duminică, 25 decembrie 2016, 16:06)

      ak33 [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      Cel mai bine o inlocuia cu rusa atat de draga lui si tie,ca asta e tendinta mascata
    • +24 (24 voturi)    
      Octavian Goga, 1916 (Duminică, 25 decembrie 2016, 18:08)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      Ţară de secături, ţară minoră,
      căzută ruşinos la examenul
      de capacitate în faţa Europei.

      Aici ne-au adus politicienii ordinari,
      hoţii improvizaţi astăzi în moralişti,
      miniştrii care s-au vândut o viaţă întreagă,
      deputaţii contrabandişti.

      Nu ne prăbuşim
      nici de numărul duşmanului,
      nici de armamentul lui,
      boala o avem în suflet,
      e o epidemie înfricoşătoare
      de meningită morală”.
      • -9 (15 voturi)    
        Goga vorbea (Duminică, 25 decembrie 2016, 19:29)

        Frank777 [utilizator] i-a raspuns lui ty

        de ai lui.Stia el bine ce se intampla.
        • +4 (4 voturi)    
          Iar Dodon se pare ca refuza sa fie presedintele (Duminică, 25 decembrie 2016, 23:43)

          ty [utilizator] i-a raspuns lui Frank777

          tuturor cetatenilor din republica Moldova.
        • +1 (3 voturi)    
          ...mda... (Luni, 26 decembrie 2016, 8:21)

          Observatore [utilizator] i-a raspuns lui Frank777

          ...si se pare ca este actual ...probabil pt multa vreme ...
    • +11 (11 voturi)    
      ce armata? (Duminică, 25 decembrie 2016, 21:51)

      Ciprian77 [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      Rep. Moldova are si o armata de ocupatie rusa pe propriul teritoriu. Si asta este unul din motive pentru care Dodon, o sluga a rusilor, a reusit sa castige presidentia.

      Evident ca rusofonii n-ar vrea sa existe o armata moldoveneasca. Nu exista nici o legatura intre existenta unei armate si o limba: sunt o gramada de tari cu armata proprie care recunosc adevarul stiintific ca vorbesc spaniola, engleza, franceza, portugheza, germana, etc - spre exemplu toate tarile din America (de Nord si Sud).
    • +2 (2 voturi)    
      si Austria (Luni, 26 decembrie 2016, 9:41)

      cladob [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      are armata si limba oficiala e germana
  • -1 (31 voturi)    
    E bine, e bine (Duminică, 25 decembrie 2016, 13:41)

    mitg [utilizator]

    Asta au votat moldovenii.

    Dar ... cetateniile duble ce li le-am dat la un milion revocate pe cand?
    • +9 (15 voturi)    
      Pai, (Duminică, 25 decembrie 2016, 18:49)

      Nickson [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      revoca-le chiar maine si considera ca dodon si-a atins scopul. Sau poate lucrezi mana la mana cu dodon?
    • -3 (3 voturi)    
      Stii cum a votat un milion? (Luni, 26 decembrie 2016, 1:50)

      ValLerushka [anonim] i-a raspuns lui mitg

      Fac parte din acel milion si nu l-am votat.

      Dar celor care au votat masiv PSD tot vrei sa le iei cetatenia?
  • +28 (30 voturi)    
    Republica Moldova. (Duminică, 25 decembrie 2016, 13:48)

    MirceaGeorgescu1 [anonim]

    Dragoste cu sila, nu se face! Lasati-i in pace, timpul va face dreptate. A citit vreodata Dodon, Doina lui Eminescu? Nu cred!
  • +31 (31 voturi)    
    In Moldova, ca Romania sau Bielorusia (Duminică, 25 decembrie 2016, 13:59)

    Un Nene [utilizator]

    Se intampla urmatoarele: vitele voteaza si raman, nemultumitii sunt liberi sa plece peste granita la munca sau la un trai mai bun. Castigator ramane rusul.
    • +2 (2 voturi)    
      ... mai degraba ... (Luni, 26 decembrie 2016, 8:24)

      Observatore [utilizator] i-a raspuns lui Un Nene

      ...jocul dublu al moldovenilor ca deh " mielul blind suge de la doua oi " ...
  • +26 (28 voturi)    
    Asta n-are limba proprie... (Duminică, 25 decembrie 2016, 14:02)

    Ritzi Pitzi [utilizator]

    ... are mai multe limbi, printre care si cea dedicata lui Putin
    • +12 (14 voturi)    
      , trifermentul marele preten cu dottore (Duminică, 25 decembrie 2016, 15:24)

      mnicku [utilizator] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

      ne trezim intr-o zi ca limba romana e copiata dupa ce numeste el limba modoveneasca ...
  • +30 (32 voturi)    
    Am încercat (Duminică, 25 decembrie 2016, 14:07)

    Niste tarani [anonim]

    Am accesat pagina președinției moldovene și am selectat limba moldoveneacă. Nu merge. Tot în limba română îmi afișa conținutul. Chiae eram curios să văd ceva scris în moldovenește...
  • +22 (22 voturi)    
    Ce gogoman (Duminică, 25 decembrie 2016, 14:23)

    Frank777 [utilizator]

    limba moldoveneasca nu exista ,adica el vorbeste o limba care nu exista vrea sa zica el.Comedian si bufon al rusilor .
  • +20 (22 voturi)    
    Se repede ca proasta la maritat (Duminică, 25 decembrie 2016, 14:38)

    valll [utilizator]

    Daca era mai destept, nu demara atat de fara perdea cu rusofonia si rusofilia. Si-ar fi manifestat mai cu discretie tradarile.
    Ce rezolva cu asta inafara faptului ca ii va face sa regrete pe multi dintre cei care l-au votat, pe cei carora sevilismul si tradarea, statul in patru labe in fatza unei puteri straine ii dezgusta, dar l-au votat din necunoasterea completa a persoanei? Cred ca si rusilor li se va face sila.
  • +17 (19 voturi)    
    Bourul rus (Duminică, 25 decembrie 2016, 14:50)

    krampus [utilizator]

    "presedinte.md ofera vizualizarea site-ului in limba moldoveneasca, rusa si romana". De fapt variantele oferite sunt moldoveneasca (care este de fapt romana), rusa si engleza. Site-ul arata asa cum cred ca ar fi aratat cel al lui Ceausescu, daca ar fi avut unul. Trist, dar si un pic caraghios.

    N.Red. Am corectat. Multumim pentru observatie.
  • +14 (22 voturi)    
    Dar Dracnea ce face, doarme?! (Duminică, 25 decembrie 2016, 14:51)

    un_deget_de_secaturi [utilizator]

    La noi ce face Dracne, este ocupat cu sarbatorirea Craciunului?!

    Situl guv.ro ofera in continuare optiunile RO, EN sau FR, ceea ce este inadmisbil pentru noua orientare a tarii!
    Ttrebui sa bage urgent romana, rusa si turca!
  • +19 (21 voturi)    
    Dle. ILIESCU esti multumit ? (Duminică, 25 decembrie 2016, 14:53)

    ana-pat [utilizator]

    Acesta este doar inceputul.....Trebuie sa multumim tov. iliescu si tuturor emanatilor.
  • -5 (23 voturi)    
    Le urez frățiilor moldoveni un Crăciun fericit ! (Duminică, 25 decembrie 2016, 15:50)

    JoshuaTree [utilizator]

    Pana la urma exista exemple de națiuni surori care supraviețuiesc ok și separate fără aspirații de unire, dimpotrivă separate după 1990. Pentru toată lumea ar fi ideal sa învețe ca istoria nu se repeta decât dacă verși sânge. Nu e cazul. România e bine fără Moldova iar Moldova are propriile decizi si își clădește viitorul singura. Sa respectam asta.
    • +2 (4 voturi)    
      Chiar asa ??? (Luni, 26 decembrie 2016, 0:12)

      LegatusAugusti [utilizator] i-a raspuns lui JoshuaTree

      "România e bine fără Moldova iar Moldova are propriile decizi si își clădește viitorul singura. Sa respectam asta."
      ==============================
      Eroare crunta, mon cher ! In Romania exista (intre Prut si Carpati) 8 (opt) judete cu moldoveni (Iasi-Neamt-Botosani-Suceava-Bacau-Vaslui-Vrancea-Galati), cu cateva milioane de locuitori in ele, care nu se simt bine fara fratii lor dintre Prut si Nistru. Cu care au facut istoria Principatului Moldovei sute de ani. Cine are un pic de materie cenusie intelege ! Cine nu..............
      O intrebare: scrii de la Moscova ? Sau din Orient ?
    • +2 (2 voturi)    
      ddr (Luni, 26 decembrie 2016, 9:46)

      cladob [utilizator] i-a raspuns lui JoshuaTree

      de ce s-a desfiintat si s-a unit cu germania federala ? aia de ce au voie si noi nu ?
  • +23 (25 voturi)    
    intoarcere in timp (Duminică, 25 decembrie 2016, 16:25)

    Altiro [utilizator]

    Dodon devine de-a dreptul caraghios prin resuscitarea absurdului"dictionar moldavo-roman" inventat de Voronin..
  • +19 (21 voturi)    
    completare (Duminică, 25 decembrie 2016, 16:45)

    ovidiu6111 [utilizator]

    informatiile nu sunt corecte.Pe site-ul respectiv variantele de limba sunt :MD, EN si RU.Nu se face diferentiere intre moldoveneasca si romana.Insa asa cum spuneti varianta aleasa de noua conducere este in contradictie cu hotararea Curtii Constitutionale.
    Omul este consecvent cu discursul sau pana a fi ales si dupa.Ne vom mira sau scandalize si in viitor.De ce ne-am mira de ce se intampla in Md. ca nici noi nu suntem departe,Ieri Ponta a fost decorat pt. merite deosebite in R.Mo. iar Igor vrea sa-i ridice cetatenia lui Base.
    Imi si inchipui cum vor prezenta televiziunile partenere ale PSD aceasta situatie, echidistant si cu professionalism.

    N.Red. Am corectat. Va multumim pentru observatie







    ;
    • -8 (10 voturi)    
      Decorare versus Cetatenie. (Duminică, 25 decembrie 2016, 19:01)

      Dinu-I [utilizator] i-a raspuns lui ovidiu6111

      A nu se amesteca - chiar daca nu va place proverbul - mere cu perele: decorarea unui cetatean strain este altceva decat acordarea cetateniei.
      • +6 (6 voturi)    
        amestecatura (Duminică, 25 decembrie 2016, 22:01)

        Ciprian77 [utilizator] i-a raspuns lui Dinu-I

        De fapt rusii fac o mare amestecatura cand vine vorba de Moldova si moldovenesc.
        Sunt milioane de moldoveni (romani) in Romania si fostele capitale ale Moldovei (Suceava, Iasi), sunt in Romania.
        Rusii doresc cu tot pretul sa se faca o diferentiere intre "moldovean" si "roman".
        Moldova apartine Romaniei. Daca Dodon tine neaparat la denumirea de "Moldova", ar trebuie sa schimbe numele statului in "Moldova de est". Insa Dodon vrea sa bage zazanie intre romani.
        Personal l-as trata cu sila si dispret pe acest individ. N-are decat sa stea in patru labe la Moscova.
  • +11 (11 voturi)    
    Dodon furnizează, (Duminică, 25 decembrie 2016, 18:02)

    hohoho [utilizator]

    involuntar, un argument că limba română și "limba moldovenească" sunt una și-aceeași, de vreme ce conținutul paginii nu suferă nici cea mai mică modificare după recategorisire.
    Dar chestia asta pare a fi prea subtilă pentru văcarul supărat pe sat
  • -3 (9 voturi)    
    Pina una, alta , ia sa remarcam ceva (Duminică, 25 decembrie 2016, 18:12)

    Sparafucile [utilizator]

    Ce ? Ca "moldoveneasca" , asa cum este scrisa la Chisinau este mai romaneasca decit romana . Fiindca foloseste grafia cu î din i , grafie adoptata de mari condeie ale limbii romane , in pofida recomandarilor Academiei Romane . Recomandari total lipsite de legitimitate intrucit nu au fost votate de lingvistii Academiei ci doar de INGINERII ei , in frunte cu Mihai Draganescu , presedintele de atunci al Academiei . Citeva nume din tabara PRO î din i : regretatii Romulus Vulpescu si George Pruteanu dar si mult apreciatul si mai viul Andrei Plesu . George Pruteanu isi argumenta astfel pozitia sa PRO î din i : este absurd sa folosesti , intr-o limba , doua semne diferite pentru acelasi sunet , in functie de pozitia sunetului in cuvint . Ca fapt divers , Hot News foloseste grafia repudiata , cu â din a . Dar noi nu pentru asta il iubim .
    • -5 (11 voturi)    
      â vs. î (Duminică, 25 decembrie 2016, 19:31)

      Nyk1 [utilizator] i-a raspuns lui Sparafucile

      Ideea a fost să se folosească „â” în mijlocul cuvintelor pentru a face evidenția asemănarea lb. române cu latina, deși nu iese de fiecare dată: de exemplu rivus (lat) > râu (rom).
      • +3 (3 voturi)    
        Sârb (Luni, 26 decembrie 2016, 5:04)

        Caucazian [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

        Exact! Sîrb trebuie scris cu î, nu â, pentru că ei își spun srb, fără nicio vocală, iar de latini, sunt la fel de latini ca bolșevicii de la est. Iar rumînii numiți Sîrbu sunt caraghioși când își scriu numele cu â. La fel, unii analfabeți dar habotnici nevoie mare scriu sânt în loc de sunt.
  • +14 (14 voturi)    
    Dodon (Duminică, 25 decembrie 2016, 19:40)

    DanAndrei2 [anonim]

    Opinez ca, inainte ca domnul Presedinte al RM sa aiba o astfel de initiativa, sa verifice prevederea Art 13 din Constitutia RM care stipuleaza ca "limba de stat, oficiala in RM, este limba Romana.
    Asta daca domnia sa vrea sa actioneze in respect cu legea fundamentala; daca nu-l intereseaza aceasta sau daca nu vrea sa actioneze astfel, ma tem ca domnia sa se apropie cu pasi repezi de statutul de Dictator.
    In fond ce mai conteaza unul in plus?
    • 0 (2 voturi)    
      esti sigur? (Luni, 26 decembrie 2016, 10:56)

      demaGOCU [utilizator] i-a raspuns lui DanAndrei2

      Constitutia pe care o vad aici: https://constitutii.files.wordpress.com/2013/01/constitutia-republicii-moldova4.pdf vorbeste de limba moldoveneasca. S-a schimbat intre timp?
  • 0 (4 voturi)    
    Vremuri triste (Duminică, 25 decembrie 2016, 20:12)

    Coco Whistle [utilizator]

    Oameni buni, incep vremuri triste pt noi si unii cu mai multa experienta ar trebui sa arate cit de ingrijoratoare sint ultimile 2 evenimente ptr noi romanii, as spune chiar 3. Intilniri la 3 dimineta cine naiba face asta in timp de pace, programul right? ruso-siriene legaturi prin numirea unui pm cu tinuta ireprosabila in romania....iar 3 popa daniel zis kgb a ramas afurisit de Craciun acceptind tacit ce fac ruso-psdistii.traian e doar opozitie guraliva sau capat de fir al uneia din tentaculele sistemului. As adauga unca una ...procuratura militara isi arata coltii..e un razboi pe romania sau bate saua sa priceapa calul? Romania ti se pregateste deva urit, ca la revolutie. Rcuperati tezaurul abia atunci stim ca rusii nu au nimic de rezolvat in romania.
  • -3 (9 voturi)    
    Fiecare cu treaba lui (Duminică, 25 decembrie 2016, 21:10)

    AlexAlx [anonim]

    De ce trebuie sa suga basarabenii bani de la bugetul Romaniei? Fiecare cu treaba lui; frate - frate, branza e pe bani; simplu si corect ! Retragerea cetateniei la toti basarabenii.
    • +4 (4 voturi)    
      Oare de ce (Luni, 26 decembrie 2016, 10:17)

      mopsu [utilizator] i-a raspuns lui AlexAlx

      primesti minusuri ? Basarabenilor din Romania le convine sa primeasca bani , gratis de la noi si sa-i pupe-n fund pe rusnaci...
  • +4 (4 voturi)    
    N-are dreptul! (Duminică, 25 decembrie 2016, 22:38)

    Habermas [utilizator]

    Ce vorba-i asta? De ce cadou? Ia mai da-l in pacea mamii lui! Atata-l duce mintea, atat face. Poate sa-si numeasca limba si Chisinauana, ca tot aia-i. Il bagati in seamna pe individ si nu merita.

    De fapt, nici n-are dreptul, Gogonel asta sa-si numeasca limba "Moldoveneasca" in mod oficial. Cel mult "Limba Republicii Moldova". Nu Moldoveneasca, pentru ca Republica Moldova nu este continuatoarea legala a Moldovei. Romania este continuatoarea legala a Moldovei. Romania are dreptul sa-si numeasca limba "Moldoveneasca" daca vrea. Republica Moldova nu are dreptul asta. Sa se uneasca cu Romania, si atunci va obtine legal dreptul asta.
  • -2 (2 voturi)    
    No zaietz pogadty (Duminică, 25 decembrie 2016, 23:34)

    Miky113 [utilizator]

    moldova e o fata batrana data tzarului petre de nora starpa...Are haremu baie turceasca ???
  • +2 (2 voturi)    
    Dobidon (Luni, 26 decembrie 2016, 4:59)

    Caucazian [utilizator]

    Dobidon
  • +2 (2 voturi)    
    sovietismul nemuritor (Luni, 26 decembrie 2016, 9:25)

    Ilenuca1 [utilizator]

    "Moldovineasca" este româna corcită de rusă, de o hidoşenie perfectă, iar la dinozauri li se mai zice d'iboli.
    "Şi-S neguri grele pe Moldova", iarăşi...
  • -3 (3 voturi)    
    si in Romania e doar propaganda depre (Luni, 26 decembrie 2016, 10:57)

    kkciosuldelahamangia [utilizator]

    Republica Moldova, nu sunt promovati deloc oameni de cultura si artisti din Moldova, a, ca mai sunt invitati Nicolae Botgros si Anastasia Lazariuc pe la diferite emisiuni, e bine, dar nu cred ca Moldova are doar acesti artisti, stiu ca sunt mult mai multi, dar care lipsesc cu desavarsire atat de pe posturile private radio-tv cat si pe cele de stat din Romania, eu nu stiu ca Sofia Rotaru sa fi fost vreodata invitata la emisiunea o data in viata, sau Ion Suruceanu, sau...
    cand fluturi steagul unirii, doar asa din lisa de ocupatie, fara masuri concrete din partea Romaniei, faptul ca este ales unul ca Dodon dincolo de prut, nu ar trebui sa mire. in 27 de ani s-ar fi putut construi macar un pod real, trainic, nu doar unul simbolic dus de apele Prutului.
    • 0 (2 voturi)    
      dar aia vroiau? (Luni, 26 decembrie 2016, 11:44)

      revo [utilizator] i-a raspuns lui kkciosuldelahamangia

      Bine, bine, dar aia vroiau sau dadea prost la dosar, ca au cantat frumos dusmanului natural al mandrei Republici Moldave, Romania?
      Cum se scuza fata aia, vedeta mai tinerica, care luase cetatenia romana si s-a sters cu ea la cur? De ce a simtit nevoia sa se dezvinovateasca in public? E doar un pasaport, parca asa zicea.
  • +2 (2 voturi)    
    haraso! (Luni, 26 decembrie 2016, 11:41)

    revo [utilizator]

    Bravo, imi place, e hotarat! Asa neica, sa nu-si ai faca nimeni iluzii. Tranteste-le pe toate, frans, in fata!
    Intr-un fel e foarte bine, ptr. ca acum viitorul Guvern al Romaniei poate sa intocmeasca bugetul corect, fara sa mai arunce aiurea cu banii si ajutoarele.
    Ati auzit, ba? Destul au supt 27 de ani! Ajunge! Nu avem nicio datorie fata de ei, sa va intre foarte bine in cap!
  • +3 (3 voturi)    
    marioneta rusa (Luni, 26 decembrie 2016, 12:33)

    Dreiu [utilizator]

    ce cretin! si cica se inchina la statuia lui Stefan! isi merita moldiiovanii soarta,..
  • +1 (1 vot)    
    Urât (Luni, 26 decembrie 2016, 18:42)

    grimis [utilizator]

    Cine ne-au adus Muscalii
    Prapadi-l-ar focul jalei
    Sa-l arza sa-l dogoreasca
    Neamul sa i-l prapadeasca

    Cine tine cu strainii
    Mânca-i-ar inima cânii
    Mânca-i-ar casa pustia
    Si neamul nemernicia

    Doină - Mihai Eminescu
    (fragment)
    • 0 (0 voturi)    
      e o doina antisemita (Luni, 26 decembrie 2016, 20:33)

      demaGOCU [utilizator] i-a raspuns lui grimis

      Chiar daca nu ai citat tot textul.