Raluca Pruna: Justitia din Romania a atins nivelul in care sa nu mai poata fi influentata politic

de Alina Neagu     HotNews.ro
Marţi, 20 decembrie 2016, 13:25 Actualitate | Esenţial

Raluca Pruna
Foto: Facebook.com
Justitia din Romania a atins nivelul in care sa nu mai poata fi influentata politic, a declarat marti ministrul Raluca Pruna, la prezentarea bilantului mandatului sau.

"In materie de agenda europeana, am participat la Consiliile JAI, cred ca am avansat destul de bine pe aceasta agenda si am avut, de asemenea, numeroase misiuni de monitorizare in cadrul MCV. In tot cursul acestui an, am inceput sa explic interlocutorilor europeni, Comisiei Europene si expertilor care au venit ca sistemul judiciar din Romania a ajuns la un grad de maturitate in care, indiferent de existenta sau inexistenta vointei politice cu privire la justitie independenta, drumul inapoi sa nu mai poata fi facut. Reafirm astazi, fara sa am nicio ezitare, ca justitia din Romania a atins acest nivel in care sa nu mai poata fi influentata politic", a afirmat Raluca Pruna.

Ministrul Justitiei spune ca ar dori sa vada o mai buna colaborare cu Parlamentul viitor si, daca se poate, o concentrare pe aplicarea legislatiei din Romania si nu pe schimbarea ei.

"Exista o tentatie intotdeauna de a modifica legislatia. (...) Ceea ce trebuie sa facem este sa ne aratam noua insine, dar si partenerilor nostri, ca ceea ce s-a facut in Romania este sustenabil si ca suntem seriosi in ceea ce priveste aplicarea legilor in aceasta tara", a Raluca Pruna.

Intrebata ce va face dupa incheierea mandatului, Raluca Pruna a raspuns ca se va intoarce sa lucreze la Comisia Europeana: "Din prima zi am spus ca am venit pentru un mandat limitat si ca ma intorc acolo de unde am venit."























​VIDEO MASA ROTUNDA Ce fac si ce ar putea sa faca bancile pentru economie si companii? Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, in dialog cu cititorii HotNews.ro

Am vazut saptamana trecuta ca Institutul de Statistica a anuntat o crestere economica record - insa analistii si economistii, ne anuntam ca de fapt lucrurile nu sunt chiar atat de roz. Este economia bine finantata in acest moment? Se fac investitii private? Dar publice? Cum pot ajuta bancile mai mult economia, statul si companiile private? La toate aceste intrebari vor raspune Horia Braun, economistul sef al BCR, alaturi de Florian Libocor (economistul sef al BRD-GSG) si de Andrei Radulescu (economist sef al BT) in cadrul mesei rotunde care a avut loc luni dimineata.
  • Intalnirea s-a incheiat. Urmareste VIDEO in articol

2096 vizualizari

  • +3 (7 voturi)    
    Serios?! (Marţi, 20 decembrie 2016, 13:39)

    evoque [utilizator]

    Dar daca nu mai este influentata de politicieni, atunci de cine este influentata ca tot prost merge.
    • +4 (4 voturi)    
      gresel (Marţi, 20 decembrie 2016, 16:30)

      codrean [utilizator] i-a raspuns lui evoque

      De incompetenta, de lipsa de curaj, de idei si convingeri proprii preconcepute de interese pecuniare sau de "prietenii',linguseli, atractii sexuale, etc
      Cred ca in magistratura din Romania se ajunge la o varsta prea tanara. Experienta de viata conteaza !
  • +6 (6 voturi)    
    ei cum sa nu (Marţi, 20 decembrie 2016, 13:57)

    Bogdan31415 [anonim]

    in 3 luni se poate reveni la traditie, familie si prieteni
  • +2 (6 voturi)    
    norocul Justitiei (Marţi, 20 decembrie 2016, 13:59)

    victor L [utilizator]

    ati fost dvoastra, dna ministru; ati resuscitat-o, caci era in moarte clinica.
  • +7 (7 voturi)    
    :)))))... sa o crezi tu, vrei exemple ?? (Marţi, 20 decembrie 2016, 14:01)

    mnicku [utilizator]

    chiar ne crezi prosti pe toti ? ia tanti la puricat Tribunalele si o sa te ingrozesti ce gasesti acolo tanti..... lucreaza baietii si fetele din sistem mai ceva ca mafia ,
  • +8 (8 voturi)    
    Nu cred (Marţi, 20 decembrie 2016, 14:04)

    Eucamine [utilizator]

    Atat timp cat numirilie procurorului general si seful DNA sunt facute politic, oricand prin numirea unora care asculta comanda politica se poate schimba directia. Cu tot respectul pentru judecatori dar acestia judeca doar dosarele care le primesc, nu pe cele care nu le primesc. In concluzie, cheia scaparii de hoti (nume generic dat infractorilor) se afla in mana procurorilor.
  • +5 (5 voturi)    
    draga raluca, (Marţi, 20 decembrie 2016, 14:07)

    iodixit [utilizator]

    ori esti naiva, ori ai baut mai multa tuica de pruna!
  • +7 (9 voturi)    
    La fel ca in 1945 (Marţi, 20 decembrie 2016, 14:08)

    gdans [utilizator]

    Sa-i spuna cineva ca la fel era si in 1945.
  • -1 (1 vot)    
    bravo (Marţi, 20 decembrie 2016, 14:10)

    cladob [utilizator]

    sa dea Domnul!
  • +8 (10 voturi)    
    esti naiva Doamna (Marţi, 20 decembrie 2016, 14:13)

    titiacs [utilizator]

    sau subestimezi capacitatea "creativa" a unora ca dragnea , ponta, ghita, nicolicea, olguta, firea, serban-nicolae, udrea, tariceanu, basescu, felix-turnatoru, bombonel ( da, da, nu ride ca habar n-ai ce influienta mai are ) etc X 1000. Mai ales acum cind sunt validati de "boborul " electoral, care nu mai are nevoie de "sistem", le este suficenta "gargara" !
  • +3 (3 voturi)    
    sper sa fie asa... (Marţi, 20 decembrie 2016, 14:41)

    liviu_ [utilizator]

    dar ma indoiesc...
  • -6 (10 voturi)    
    Are perfecta dreptate (Marţi, 20 decembrie 2016, 15:14)

    UpNext [utilizator]

    Acum, Justitia din Romania a atins nivelul in care ea, aceasta "justitie", influenteaza politica, creand preferential si selectiv dosare, orientate politic la comanda.
    • +2 (2 voturi)    
      Sustinatorii unor astfel de ineptii (Marţi, 20 decembrie 2016, 16:17)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui UpNext

      Dau apa la moara politicienilor corupti pentru a anihila justiatia si a o subordona intereselor de partid.