Ciolos: Inspectorul Padurii.ro, o forma de transparentizare a tuturor taierilor de masa lemnoasa. Masurile adoptate in acest an impotriva taierii ilegale din paduri au inceput sa dea roade

de I.C.     HotNews.ro
Sâmbătă, 17 decembrie 2016, 20:46 Actualitate | Esenţial

Dacian Ciolos
Foto: Facebook - Dacian Ciolos
Inspectorul Padurii.ro arata orice taiere ilegala si genereaza automat o alerta catre cei care trebuie sa intervin, dar este si o forma de transparentizare a tuturor taierilor de masa lemnoasa din Romania pentru publicul larg, spune premierul Dacian Ciolos. Cu ajutorul acestei aplicatii, oricine poate vedea, pe harta,"cine taie, unde taie, cat taie, cu acordul cui, de unde incarca marfa, plus posibilele taieri ilegale", scrie seful Guvernului intr-o postare pe Facebook.

Dacian Ciolos mai arata ca instrumentele introduse de Guvern in ultimul an impotriva taierilor ilegale din paduri au inceput sa dea roade, "iar de aici inainte depinde de vointa oamenilor si a viitorului guvern sa le foloseasca in interesul tarii".

  • Redam integral mesajul premirului Dacian Ciolos
"Taierea ilegala a padurilor a fost un subiect prezent in mod constant in mesajele venite din partea cetatenilor. A fost clar, inca de la inceputul mandatului, ca problema e una care vine din timp si care necesita atat solutii imediate pentru a tine sub control procesul, dar si solutii pe termen mai lung pentru a eradica fenomenul taierilor ilegale.

Am luat in acest an mai multe masuri de ordin legislativ pentru controlul taierilor ilegale de paduri. In paralel cu acestea, Ministerul Mediului a lucrat la un sistem complet si complex de supraveghere a taierilor de material lemnos, in timp real, cu imagini prin satelit, care este functional de cateva zile si usor de folosit.

InspectorulPadurii.ro arata orice taiere ilegala si genereaza automat o alerta catre cei care trebuie sa intervina. Pe de alta parte, este o forma de transparentizare a tuturor taierilor de masa lemnoasa din Romania pentru publicul larg. Oricine poate vedea, pe harta, ce se intampla in padurile Romaniei: cine taie, unde taie, cat taie, cu acordul cui, de unde incarca marfa, plus posibilele taieri ilegale.

In acelasi timp, amintesc ca masurile adoptate pe tot parcursul anului au inceput deja sa dea rezultate: paza pentru proprietarii de paduri mici este asigurata integral din banii statului; am inceput inventarierea si punerea sub protectie a padurilor virgine din Romania, proces amanat din 2012; am introdus dreptul de preemptiune in licitatiile de masa lemnoasa pentru producatorii de mobila autohtoni; am dublat si triplat amenzile pentru contraventiile silvice intr-o dinamica a controalelor silvice fara precedent - peste 162.000 anul acesta.

De aici inainte tine de vointa oamenilor de a utiliza toate instrumentele pe care le-am pus la dispozitie si de viitorul guvern sa le foloseasca in interesul tarii
."



Citeste mai multe despre   






















​MASA ROTUNDA Ce fac si ce ar putea sa faca bancile pentru economie si companii? Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, in dialog cu cititorii  HotNews.ro, luni, de la ora 9:00

Am vazut saptamana trecuta ca Institutul de Statistica a anuntat o crestere economica record - insa analistii si economistii, ne anuntam ca de fapt lucrurile nu sunt chiar atat de roz. Este economia bine finantata in acest moment? Se fac investitii private? Dar publice? Cum pot ajuta bancile mai mult economia, statul si companiile private? La toate aceste intrebari vor raspune Horia Braun, economistul sef al BCR, alaturi de Florian Libocor (economistul sef al BRD-GSG) si de Andrei Radulescu (economist sef al BT) in cadrul mesei rotunde care va avea loc, luni, 20 noiembrie, incepand cu ora 9:00.

3698 vizualizari

  • +28 (30 voturi)    
    un om bine intentionat (Sâmbătă, 17 decembrie 2016, 21:39)

    marameda [utilizator]

    Omul acesta a fost bine intentionat, si a facut intr-un an mai multe lucruri bune pt tara asta decat altii in nenumaratele lor mandate. Asta este (vorba lui Celentano)! Noi nu-l meritam; preferam penalii si smecherii. Unde era Romania cu astfel de prim-ministri?
    • +20 (22 voturi)    
      DA (Sâmbătă, 17 decembrie 2016, 22:37)

      Consonant [utilizator] i-a raspuns lui marameda

      Oamenii care muncesc si care fac lucruri in mod eficient, transparent, si profesionist, nu sunt apreciati de majoritatea dintre locuitorii acestei tari, din pacate.
      Ciolos si ministrii lui sunt un exemplu de cum ar trebui sa fie guvernul Romaniei.
      • +11 (11 voturi)    
        normal (Duminică, 18 decembrie 2016, 6:30)

        toxx [utilizator] i-a raspuns lui Consonant

        pentru ca noi astia care muncim trasparent suntem ca intrun club select de golf, lumea se uita la noi cu dispret , nu pentru ca avem bani si putere ca in clubul de golf, ci pentru ca avem creier inteligenta si educatie. Pentru un caz particular ca in domeniul forestier, normal ca nu vrea nimeni aplicatia asta, micul ciubuc unde mai e ? o basculanta de lemne de foc, ii dai 200 de lei soferului in loc sa iei legal doar un sfert de basculanta cu 250 lei, asta de la micul consumator care pune lemne pe foc pana la firme care cumpara ilegal pt mobila si altele. Este ADN-ul natiei.
    • +10 (10 voturi)    
      Unde sa fie? (Sâmbătă, 17 decembrie 2016, 22:49)

      Ord [utilizator] i-a raspuns lui marameda

      ce intrebare este asta? Era in randul tarilor europene conduse de sorosisti, reptilieni, binomisti... Oamenii educati nu mai luau pribegia prin tari straine si stateau naibii acasa sa puna osul la treaba, copiii aveau si ei un sistem educational conform secolului, la fel si doctorii si sistemul medical, era mai putin furt si mai multa munca. Aaa am ujitat noua ne plac maririle de salarii din gura si asistenta sociala marita.
      PS. Nu ne vindem tara strainilor, sa o fure ai nostri.
  • +6 (6 voturi)    
    Lucruri bune dar ministrul mediului slab... (Sâmbătă, 17 decembrie 2016, 23:50)

    Fanfan la tulipe [utilizator]

    S-a exprimat ca exploatarile forestiere sunt normale desi padurile se defriseaza la greu...Am ajuns sub media EU de terenuri cu vegetatie forestiera....Parcurile nationale - vezi Nera, sunt asaltate de drujbistii protejati de Romsilva. De ce nu s-au interzis taierile macar in parcurile nationale si zonele protejate? De ce nu se interzice exploatarea forestiera pe 10 ani ca in Albania, Moldova, Norvegia? De ce nu s-au introdus in catalog toate padurile virgine inventariate? De ce trebuie ca Romsilva-cea care face bani din exploatare, sa se ocupe de administrarea parcurilor nationale? Inspectorul padurii e util dar cum controlam transportul feroviar de lemn? De ce min. mediului da autorizatii pt. minihidrocentralele pe rauri de munte care distrug mediul inconjurator??? D-le Ciolos, d-na Palmer v-a tras in jos...
  • +5 (5 voturi)    
    Romania rurala saracita din toate partile (Duminică, 18 decembrie 2016, 0:04)

    EUROPA*EUROPA*EUROPA [utilizator]

    o masura care trebuia luata demult dar smecherii psd stiu ca este extrem de sensibil subiectul si s-au facut ca nu vad nimic an dupa an...
    si asta nu din perspectiva baronilor si ''afaceristilor'' de cumetrie care au afaceri in domeniu ci din cea a votantilor din mediul rural care isi incalzesc preponderent casele cu lemn cumparat de la hotii de lemne care sunt mana in mana cu autoritatile locale.
    lemnul furat e mai ieftin si mai usor de procurat.
    aceasta categorie sociala, saracita si de comunisti si de pesedisti dupa 89 , se simte pedepsita de impunerea unei tolerante zero la furat lemn si daca ne punem putin in papucii lor e clar ca prefera ''politica'' pesedista, furam si noi ( cu sutele de milioane) si inchidem ochii la furatul vostru de subzistenta....furat win-win!
    cu siguranta si aceasta masura implementata de guv. Ciolos a influentat (implementata cu programe care verifica cu imagini din satelit unde se fura) alegerile parlamentare.si a adus la o inrosire a Romaniei.
  • +6 (6 voturi)    
    Poze din satelit... (Duminică, 18 decembrie 2016, 6:36)

    DanPlesoianu [utilizator]

    Totul suna bine si frumos, numai ca si la APIA se face supraveghere din satelit de mult timp, dar fraudele sint in continuare masive, pentru ca se inlocuiesc fotografiile curente (care in cazul padurii ar arata lipsa de copaci) cu fotografii mai vechi (care in cazul padurii ar arata-o fara lipsa de copaci). Acesta este cazul meu (cu APIA), in care am facut plingere la DNA, dar DNA (prin procurorul de serviciu) mi-a ris in fata (de doua ori), si, in doi ani, nu a luat nici o masura !!!
    • +1 (1 vot)    
      care e procurorul de servicu ? (Duminică, 18 decembrie 2016, 11:39)

      cladob [utilizator] i-a raspuns lui DanPlesoianu

      care ti a ras in nas ? anunta la guvern
  • +2 (2 voturi)    
    Legala Defrisarea... (Duminică, 18 decembrie 2016, 11:45)

    OvidiuStoica [anonim]

    Ciolos "uita" sa spuna ca majoritatea taierilor, si deci defrisarea Romaniei, se face in primul rand LEGAL si in primul rand de catre trusturile austro-germane.
    In Austria nu au voie sa taie un singur copac asa ca ni le taie pe ale noastre. Legea privind padurilor trebuie schimbata pentru ca sa protejeze fondul forestier... ori o sa le lasam copiilor muntii goi, cheliti si desert.
  • 0 (0 voturi)    
    Cu o floare, nu se face florarie ! (Duminică, 18 decembrie 2016, 19:53)

    Miky113 [utilizator]

    Mare noroc a avut ciolos vara asta: oprirea defrisarilor a adus ploaia la timp (doar in Ardeal) !

    Dealtfel, ciolos poate scrie in memorii : 0km autostrada, 0m canal irigatie, tz prorogari, ...
  • 0 (0 voturi)    
    las' ca-ti sare tie din cap! (Luni, 19 decembrie 2016, 16:08)

    iodixit [utilizator]

    au revenit psd si tariceanu la putere.