Trafic blocat aproape complet in Bucuresti vineri seara

de R.M.     HotNews.ro
Vineri, 16 decembrie 2016, 19:36 Actualitate | Esenţial

Trafic in bucuresti
Foto: Hotnews
Vineri seara, traficul in Bucuresti era blocat aproape complet atat in centrul orasului, cat si la principalele iesiri, masinile mergand bara la bara, potrivit ziaristilor HotNews si cititorilor.

Aglomeratie mare era si in zona marilor centre comerciale, acesta fiind ultimul week-end inaintea Craciunului.





















Jurnal din Israel

FOTOGALERIE Israel pe repede inainte: kit de informatii pentru o calatorie reusita

De la nord la sud, Israelul are putin peste 400 de kilometri, iar de la est la vest, putin peste 100. E printre putinele tari ale lumii in care, in aceeasi zi, poti face si baie in mare si ski la munte. E taramul miracolelor si al sperantelor, tara sfanta a pelerinilor, teritoriu complet liber si dezinhibat pentru hedonistii de pretutindeni. Ca vrei sa te regasesti spiritual sau ca vrei sa gasesti energia unor petreceri fantastice, mergi in Israel. O sa capeti ce cauti si, uneori, chiar mai mult decat atat.

26490 vizualizari

  • +17 (25 voturi)    
    Previzibil si iremediabil repetabil (Vineri, 16 decembrie 2016, 19:45)

    Plagarus [utilizator]

    Dronele articulate si de mare capacitate ''donate " de PGMB & Primaria Voluntari vor rezolva nebunia asta.
    In 2-3 ani se va circula alternativ ( prin centru la inceput) numere pare / numere impare.
    • +22 (36 voturi)    
      Voi v-ati ales toti primarii!!! (Vineri, 16 decembrie 2016, 20:23)

      Amad [utilizator] i-a raspuns lui Plagarus

      De ce plangeti acum?
    • -6 (28 voturi)    
      numere pare (Vineri, 16 decembrie 2016, 20:47)

      Deme [utilizator] i-a raspuns lui Plagarus

      e o prostie. la cat de ieftine sunt masinile SH va fi mai rau fiecare familie va avea 2 masini para si impara.
      trebuie taxa suplimentara sau amenda daca dimineata sunt mai putin de 2 persoane in masina sau trecerea prin centru sa se plateasca cum e de pilda in Milano sau alte metropole. sau sa faci RATB-ul si metroul 1 leu calatoria
      • +3 (9 voturi)    
        SERIOS? (Sâmbătă, 17 decembrie 2016, 8:04)

        schroedinger [utilizator] i-a raspuns lui Deme

        Amenda daca sunt mai putin de doua persoane? A fatat ma-ta mai multi?
        Asta este! Sa nu fim suparati, dar Romania a devenit centrul universal al prostiei!
    • -9 (31 voturi)    
      i-auzi! (Vineri, 16 decembrie 2016, 21:06)

      srpc [utilizator] i-a raspuns lui Plagarus

      ai cumva impresia ca vreun primar, fie el si Rudolf Giuliani, poate rezolva problema milioanelor de masini din Bucuresti? mergeti ba cu autobuzul si lasati boieria de neam prost acasa!
      • -2 (4 voturi)    
        corect (Sâmbătă, 17 decembrie 2016, 14:20)

        Hans Metter [utilizator] i-a raspuns lui srpc

        punct ochit.
    • +15 (17 voturi)    
      Și la mai mare! (Vineri, 16 decembrie 2016, 21:25)

      mr_mojo [utilizator] i-a raspuns lui Plagarus

      Nu se învață minte românu', dacă are ce mânca i se rupe. Pe unii îi vezi astenizați la volan, și-au creat propriul univers în mașină ca să nu o ia razna; lor li se pare normal să pierzi zile din viață la volan.
      Ok, unii nu au ce face, dar atunci sunt interesați să schimbe treaba și monotorizează situația și ALEG pe cineva care are un plan.
      Acum ei au ales pe madam sau nu au ieșit deloc la vot; nu pot să îi plâng. Eu până una-alta folosesc alte mijloace de transport și sunt departe se a-i plânge.
      • -1 (3 voturi)    
        .... (Sâmbătă, 17 decembrie 2016, 8:36)

        tirolez [utilizator] i-a raspuns lui mr_mojo

        Toata marea asta de masini inseamna poluare pentru toata lumea, inclusiv pentru alesi. Dar, ca si lui Trump, nu li se pare mare lucru.
        Ar trebui sa ne intereseze pe toti, dar a venit cineva cu un plan concret? Ce se mai aude cu banda aia pentru ratb?
        Ca ratb-ul si metroul.... sunt jale si ele la orele de varf. In tramvaiul 1 se circula pe scara. Nu mai spun ca din cauza traficului are un orar foarte imprevizibil.
        Daca ar veni cineva sa prezinte un plan serios si sa-l popularizeze timp de 4 ani, poate ca ar reusi sa trezeasca din adormire multa lume.
    • +23 (25 voturi)    
      ... (Vineri, 16 decembrie 2016, 21:51)

      Nautilus [utilizator] i-a raspuns lui Plagarus

      E în Firea lucrurilor să se circule în Bucureşti ca la bariera Voluntari-Andronache la orele de vârf.
  • +21 (29 voturi)    
    cum a zis si madam firea (Vineri, 16 decembrie 2016, 20:24)

    vagabond [utilizator]

    despre inbunatatirea traficului:
    "Se va vedea in jumatate de an"
    • +23 (33 voturi)    
      Citatul exact al cucoane e și mai si: (Vineri, 16 decembrie 2016, 20:46)

      gmb72 [utilizator] i-a raspuns lui vagabond

      "La 6 luni după ce voi fi aleasa, va fi o revoluție în traficul bucureștean!"
      A fost promisiune în campanie.
      Iar cei care spera ca după sărbători va fi mai bine, vor avea un soc: va fi la fel.... Caci problema consta în incapacitatea primăriei de a restabili conexiunile dintre centrul de control al semafoarelor cu intersecțiile mari din capitala. Când era aleasa madam de cca o cincime din bucureșteni (adica 45% din cei 30% care s-au prezentat la vot) centrul de trafic pierduse legătura cu cca 40% din intersecții. Acum o luna, aveau 60% pierdute, dar cel mai tare era ca, citez: nu putem estima când vom reface sistemul. De parca distantele pe care trebuie refăcute conexiunile sunt niște necunoscute și variabile pe deasupra!
      Sunt bucureștean, dar abia aștept ca în doi ani, după ce stam în trafic 2-3 ore, sa ajungem acasă unde vom găsi frig ca afara, căci radet-ul e în insolventa iar intre timp hamesitii din PSD vor fura și banii de gaze, să-i sature și pe ăștia de avem centrale....
      Și asa, la lumina lumânării, inghetsti de frig, poate vor pricepe și puterile care au stat în casa la alegeri, ca faptul ca nu ai cu cine alege, se exprima PRIN VOT NU-L, NU STAND ACASĂ, căci dacă și pentru primărie și pentru șParlament se prezentau încă 30%-40% care exprimau voturi nule, toate procentele se reducea la jumătate. Și nu era de colea sa nu mai pupe mandat de-alde Tăriceanu, Baselu și mai ales ungurii de la UDMR....
      Dar de, ce sa priceapă matematica de clasa 5-a niște analfabeți functional?
      Pentru ca instinctul de conservare e cel mai puternic, poate vor pricepe când incepem sa ne luam gatul în trafic pentru a avansa cu o lungime de mașina mai repede pana la următorul semafor.....
      • 0 (6 voturi)    
        Poate doar "liber"la armele de foc sa "rezolve"... (Sâmbătă, 17 decembrie 2016, 9:41)

        Plagarus [utilizator] i-a raspuns lui gmb72

        ...............Broblema ! (gluma neagra & trista )
        Bucurestiul nu are nici macar o centura decenta,ce sa mai vorbim de restul infrastructurii rutiere.
        Totusi din pacate,riscul de a exista arme de foc pe strada e prea mare (procentul de soferi prosti e fara numar fie el par / impar…)
        Nu m-as simti bine sa stiu ca orice om poate avea in torpedou o arma letala. La cati descreierati isi ies din minti de la un simplu claxon, tind sa cred ca o parte din ei ar apela la ea fara sa realizeze ce fac in secundele alea.
      • +2 (2 voturi)    
        Votul nul nu se numara (Sâmbătă, 17 decembrie 2016, 10:03)

        Dodel540 [utilizator] i-a raspuns lui gmb72

        Votul nul nu se numara si nu conteaza la procentele finale
  • +32 (36 voturi)    
    E vina DNA (Vineri, 16 decembrie 2016, 20:27)

    reiand [utilizator]

    Oameni răi, i-au arestat pe geniile de Oprescu și Oprea. Dacă îi lăsau în pace să își facă treaba, azi am fi mers cu toții pe autostrăzi suspendate, lejer, cu girofar.
  • +2 (14 voturi)    
    ReGenesis (Vineri, 16 decembrie 2016, 21:38)

    Irina25 [utilizator]

    "ReGenesis" este un serial canadian de televiziune. La inceputul fiecarui episod este aratat personajul principal, un genetician genial, venind la institut cu bicicleta...
    • +2 (4 voturi)    
      si eu ma citit basme.. (Sâmbătă, 17 decembrie 2016, 16:04)

      akillies [utilizator] i-a raspuns lui Irina25

      ..cu fat frumos calare pe cal!
      Ce diferenta e de un serial canadian despre un personaj fictiv, intr-un oras fictiv, intr-un serial produs intr-un studio?!?!?!?!?

      Super tare: cica un genetician genial vine la birou cu bicicleta :)) : pai asta e si ideea manipularii, dorele, sa sublinieze aspectele importante pentru victima!

      Eu te rog sa iti eii bicicleta si sa traversezi cu ea orasul al ora de varf. Apoi mai discutam.
  • +9 (11 voturi)    
    PRIMARIA CAPITALEI (Vineri, 16 decembrie 2016, 22:14)

    rexulet [utilizator]

    o alta promisiune a d-nei firea a fost ca pasajul de la piata sudului va fi gata de craciui si de sarbatori in sectorul 4 se va circula ok. datr si -a dat seama ca pentru terminarea unui pasaj de 80m strapungere este nevoie de 4 ani nu de trei ani ( TIMP IN CARE ELVETIENII AU FACUT O STRAPUNGERE PRIN MUNTE DE 59 KM (59000M)) si a promis ca va fi gata in martie 2017. din pacate era mai corect sa fi spus ca este gata in martie si nu spunea anul. Toti soferii din berceni ar trebui sa blocheze primaria capitalei la sfarsitul lunii martie. Numai atuci cand oamenii se revolta incep sa se miste lucrurile care in mod normal in alte tari civilizate nici nu se intampla.
    ASTEPTA LUNA MARTIE 2017.
  • -4 (8 voturi)    
    si care (Vineri, 16 decembrie 2016, 22:49)

    gopo2016 [utilizator]

    este "the news" balarie de oras, mai bine il nivelati cu buldozerele si construiti un altul mai normal
  • +13 (13 voturi)    
    Mai rau (Vineri, 16 decembrie 2016, 23:07)

    vlad.pe [utilizator]

    Bucurestenii s-au invatat, stau cu capul plecat, inspira aerul poluat si isi duc crucea pentru ca sunt constienti ca va fi din ce in ce mai rau, foarte multi se muta la marginea orasului asa ca se plimba doar cu masina, familiile au acum cel putin 2 masini asta intr-un oras cu peste 3 milioane de locuitori dar proiectat pentru mai putin de 2 milioane.
    • 0 (6 voturi)    
      exact (Sâmbătă, 17 decembrie 2016, 8:35)

      thebblack [utilizator] i-a raspuns lui vlad.pe

      multi, de fapt aproape toti, nu vad cu adevarat problema si ofera care mai de care solutii ma fanteziste sau inaplicabile... parcari subterane/supraetajate, supra impozitare, taxa de tranzit, amenzi, circulatie alternativa, minim 2 oameni in autoturism, transport in comun, etc... da, toate astea ar ajuta, dar doar minimal si doar daca densitatea de populatie a orasului ar fi mult mai mica.

      aceasta este adevarata problema si ar fi fost rezolvata daca la conducerea bucurestiului ar fi fost alesi nisrte oameni luminati incepand din '90 incoace in locul menajeriei halaicu, lis, ciorbea, basescu, videanu, oprescu si acum firea (daca am ratat vreunul imi cer scuze, considerati-l adaugat). orasul trebuia extins mult in afara limitelor lui de astazi incluzand aici toate cartierele si dormitoarele limitrofe de genul voluntari, otopeni, pantelimon, bragadiru, ca sa le mentionez doar e cele mai mari, care trebuiau inglobate si puse sub aceeasi primarie. si evident extinderea aia trebuia facuta respectand legile si normativele, nu cu spaga si nepotism.
  • -7 (11 voturi)    
    Daca (Sâmbătă, 17 decembrie 2016, 0:10)

    vi_escu [utilizator]

    alegeau bucurestenii pe nicusor acum nu mai erau probleme (banc)
  • +4 (8 voturi)    
    Solutia salvatoare exista! (Sâmbătă, 17 decembrie 2016, 9:41)

    Ioizu [utilizator]

    Aseara pe Victoriei era plina ochi pista de biciclete si 2-3 masini doar pe drum. Oprescu a fost un vizionar. Trebuie extinsa imediat pista de pe Victoriei la 2 benzi si de asemenea alocata cate o banda dedicata si din Cantemir, Magheru, Catargiu, Aviatorilor si Kiseleff. Numai ingustand marile bulevarde vom putea face fata afluxului de biciclete din perioada Sarbatorilor si in general din lunile de iarna.
    • +1 (1 vot)    
      GLUMESTI, DAR AI DREPTATE TOTUSI (Sâmbătă, 17 decembrie 2016, 20:40)

      nick24 [utilizator] i-a raspuns lui Ioizu

      trebuie descurajat traficul spre centru si prin centru, unde trebuie sa fie incurajat transportul in comun, cu banda exclusiva si 9 luni pe an pistele de biciclete.
      Masinile trebuie sa se scoase din oras prin trasee pe centura tip autostrada pe cate 3 benzi pe sens si strapungeri spre toate cartierele.
  • +9 (9 voturi)    
    hai lasa! (Sâmbătă, 17 decembrie 2016, 10:00)

    CRMS [utilizator]

    Mai lasati-ii pe bucuresteni in pace. Restul tarii cu ce-i mai breaz ? ca a iesit PSD-ul peste tot. E harta RO rosie toata zici ca-i URSS.
  • +1 (1 vot)    
    Revolutie in materie de trafic (Sâmbătă, 17 decembrie 2016, 21:10)

    pestisorul_auriu [utilizator]

    Nu asta a promis doamna primar ca o sa faca in 6 luni? Uite ca se intampla.
  • +1 (1 vot)    
    multumesc. doamne (Sâmbătă, 17 decembrie 2016, 21:10)

    Sophie [utilizator]

    ...ca m-am mutat...mai la periferie...Si ce frumos e...