O fata de 14 ani, cu rujeola in forma severa, a decedat. Adolescenta nu era vaccinata

de V.M.     HotNews.ro
Joi, 15 decembrie 2016, 19:04 Actualitate | Esenţial

O fata in varsta de 14 ani, cu rujeola in forma severa, a decedat la Institutul Matei Bals din Capitala, unde fusese transferata de la Spitalul "Marie Curie". Adolescenta nu era vaccinata si avea mai multe boli asociate, a declarat pentru News.ro directorul Centrului National de Prevenire si Control al Bolilor Transmisibie (CNPCBT), dr Adriana Pistol.

"Copila avea mai multe boli asociate. A fost internata mai intai la Spitalul de copii "Marie Curie" din Capitala. Starea ei era tot mai grava si a fost transferata la Institutul National de Boli Infectioase "Matei Bals" cu rujeola in forma severa", a precizat directorul Adriana Pistol.

Potrivit medicului, fata, care a decedat la sfarsitul saptamanii trecute, nu era vaccinata.

Datele  centralizate de Centrul  National de Supraveghere si Control al Bolilor Transmisibile arata ca pana in 9 decembrie in Romania au fost confirmate 1.489 cazuri de rujeola, fiind raportate sase decese. Alte doua decese au survenit in jurul datei de 9 decembrie, pentru unul dintre ele asteptandu-se confirmarea diagnosticului de rujeola, a adaugat directorul CNSCBT, dr Adriana Pistol.























14927 vizualizari

  • +5 (9 voturi)    
    Ramane cum am stabilit (Joi, 15 decembrie 2016, 19:09)

    UnOarecare [utilizator]

    :((
  • +31 (41 voturi)    
    vaccinare (Joi, 15 decembrie 2016, 19:30)

    ArmandOlvedi [anonim]

    D-zeu sa-i ierte. Sa vina Olivia Steer si sa le spuna parintilor ca tinerii nu au murit de... autism. Tara in care prostii sfatuiesc prostii
    • +12 (20 voturi)    
      Nu ai ce sa faci cu acesti "oameni" (Vineri, 16 decembrie 2016, 7:52)

      quietguy58 [utilizator] i-a raspuns lui ArmandOlvedi

      Nenea Dumnezeu (de altfel o constructie culturala) nu are nimic de a face cu stupiditatea unor "oameni" care si-au condamnat la moarte propriul copil nelasindu-l sa fie vaccinat.
      • 0 (0 voturi)    
        In lipsa acestei "constructii culturale"... (Sâmbătă, 17 decembrie 2016, 9:53)

        Skipper1 [utilizator] i-a raspuns lui quietguy58

        ...de ce atata agitatie ca a murit un copil? Copii mor in fiecare zi, toti oamenii mor pana la urma, dupa ce au aparut accidental, la intamplare si au trait mai mult sau mai putin, o viata fara nici un sens. De ce va agitati atat? De ce atata drama?
    • -2 (6 voturi)    
      dumneata esti atat de ignorant!!!! (Vineri, 16 decembrie 2016, 17:15)

      akillies [utilizator] i-a raspuns lui ArmandOlvedi

      Uite titlul din nou:
      "O fata in varsta de 14 ani, cu rujeola in forma severa, a decedat la Institutul Matei Bals din Capitala, unde fusese transferata de la Spitalul "Marie Curie". Adolescenta nu era vaccinata si avea mai multe boli asociate, a declarat pentru News.ro directorul Centrului National de Prevenire si Control al Bolilor Transmisibie (CNPCBT), dr Adriana Pistol.".

      Subliniere:
      "si avea mai multe boli asociate"

      Adica:
      Din cauza unor boli grave, nu putea face niciun vaccin, sau cel putin nu acest vaccin ROR!
      Dar, cand e nevoie de emotie, se gasesc suficiente gaturi cu dop si niciodata minti luminate!
      • -2 (2 voturi)    
        La 14 ani? (Vineri, 16 decembrie 2016, 19:09)

        AdrianBorza [utilizator] i-a raspuns lui akillies

        Vaccinul ala nu se face la 14 ani si nu se face dupa ce te imbolnavesti, e prea tarziu.
  • -11 (31 voturi)    
    Ghicitoare (Joi, 15 decembrie 2016, 19:36)

    CezarN [utilizator]

    Am cautat, de curiozitate, pe google numele celor doua spitale implicate. Si am gasit "perchezitii la ..", "achizitii cu scandal de la hexifarma", etc
    Acuma, ia ghiciti boieri domneavoastra: ce face mai rau populatiei?, un sistem medical corupt si risipitor de bani,nevaccinat carevasazica impotriva coruptiei, in fapt un dealer si un distribuitor(pe spagi, of course) al marilor lanturi farma, care prescrie medicatie nu avand in vedere interesul bolnavului ci targetuul de vanzari de la care lanturile farma le deconteaza deplasari la congrese si alte avantaje, sau lipsa unei vaccinari cu un vaccin importat(caci de grija populatiei guvernele au falimentat Institutul Cantacuzino), vaccin care nu poate nici macar fi verificat in Romania, daramite produs?
    • -2 (4 voturi)    
      spune (Vineri, 16 decembrie 2016, 11:44)

      rrat [utilizator] i-a raspuns lui CezarN

      asta parintilor
  • -14 (32 voturi)    
    mda (Joi, 15 decembrie 2016, 19:38)

    mihai.mihaita [utilizator]

    Hai sa bagam vaccinul in fata! Propaganda!
    Ceilalti nevaccinati care au scapat?
    Stati fratilor pana in ultima faza si apoi va plangeti ca o sa crapati (deh va plang altii).
  • +10 (24 voturi)    
    Avea mai multe boli, a luat rujeola in spital ! (Joi, 15 decembrie 2016, 20:11)

    liviul2006 [utilizator]

    Sigur a luat rujeola in spital unde fusese internata pentru complicatii cu celelalte boli.

    Nepoata mea a facut poliomielita la un an, incepuse sa cada din picioare, si asta din culpa unui dobitoace de medic care a facut concomitent vaccinul polio cu cel de hepatita desi se specificau si atunci ca trebuie un interval.

    Iar alti dobitoci de medici (Spitalul Judetean Valcea) ii ziceau cumnatei ca nu stie ea ca fetita nu mersese deloc de atunci (avea 3 luni de cand mergea in picioare).

    Nu sunt impotriva vaccinarii, ci impotriva dobitocilor care nu le fac corect sau care nu informeaza parintii de riscuri si beneficii.
    • +4 (10 voturi)    
      ati citit stirea? (Vineri, 16 decembrie 2016, 11:45)

      rrat [utilizator] i-a raspuns lui liviul2006

      fata avea 14 ani. destul timp de vaccinat
      • -4 (8 voturi)    
        si mai multe boli asociate! (Vineri, 16 decembrie 2016, 17:18)

        akillies [utilizator] i-a raspuns lui rrat

        E CHIAR IN TITLU.
        Adica nu a putut fi vaccinata din cauza bolilor asociate pe care le avea !!!
  • +15 (19 voturi)    
    In plus, stiu de la bebele meu acum (Joi, 15 decembrie 2016, 20:12)

    liviul2006 [utilizator]

    un copil trebuie sa fie sanatos cand e vaccinat. Nici asta nu cred ca este respectat de toti medicii...
  • +10 (20 voturi)    
    Mda.. (Joi, 15 decembrie 2016, 21:24)

    Petre Cusuru zis si Barba Trista [utilizator]

    Bineinteles. Parinti iresponsabili, conspirationisti si/sau pocaiti cel mai probabil.
  • -15 (33 voturi)    
    Lobby pro vaccinare (Vineri, 16 decembrie 2016, 0:37)

    Snitzelvienez [utilizator]

    Propaganda pro-vaccinare ar trebui pedepsita
    • +19 (23 voturi)    
      corect (Vineri, 16 decembrie 2016, 2:36)

      anonimicus [utilizator] i-a raspuns lui Snitzelvienez

      Ca să nu fie discriminare.
      Căci campania anti-vaccinare e oricum pedepsită de virușii înșiși.
    • +5 (11 voturi)    
      Pe ce baza legala? (Vineri, 16 decembrie 2016, 8:39)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui Snitzelvienez

      Sa pedepsim pe cei ce informeaza?
      • 0 (12 voturi)    
        Si cei anti informeaza (Vineri, 16 decembrie 2016, 10:12)

        CezarN [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan_100

        Numai religia nu admite pareri contrare. si este detinatoarea adevarului absolut.

        De cand exista, stiinta a evoluat numai din dispute. Dar, de exemplu, cand stabilesti prin lege ca oricine va propune un tratament al homosexualitatii va fi pasibil de inchisoare, atunci deja te indepartezi de paradigmele stiintei.

        Faptul ca activistii pro scot in evidenta numai partile pozitive ale unui vaccin nu inseamna ca vaccinarea nu are si riscuri si parti negative.
        • -2 (8 voturi)    
          Atunci vino cu argumente (Vineri, 16 decembrie 2016, 10:52)

          Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui CezarN

          contrarii, nu cu interziceri. Paradigmele stiintei nu pot fi utilizate pentru restrangerea drepturilor individuale ce ar trebui sa fie drepturile primordiale inaintea celor de grup/natiune/stat
          • +3 (11 voturi)    
            dreptul (Vineri, 16 decembrie 2016, 11:49)

            rrat [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan_100

            tau primordial nu poate pune in pericol viata celorlalti. daca nu vrei sa fi supus regulilor societatii, esti invitat sa iesi afara
        • 0 (8 voturi)    
          ce legatura are (Vineri, 16 decembrie 2016, 11:47)

          rrat [utilizator] i-a raspuns lui CezarN

          homosexualitate cu vaccinul? din aberatia dvs parca sunteti de acord cu "tratarea" homosexualitatii... no comment
          • +5 (5 voturi)    
            Am sus eu ca exista vreo legaura? (Vineri, 16 decembrie 2016, 13:03)

            CezarN [utilizator] i-a raspuns lui rrat

            Doar am sugerat implicarea legii (penale sau civile) in dezbaterea stiintifica nu este buna si nici indicata !
            • -4 (4 voturi)    
              argumentul tau (Vineri, 16 decembrie 2016, 13:28)

              rrat [utilizator] i-a raspuns lui CezarN

              "Dar, de exemplu, cand stabilesti prin lege ca oricine va propune un tratament al homosexualitatii va fi pasibil de inchisoare, atunci deja te indepartezi de paradigmele stiintei."

              ????
      • +2 (8 voturi)    
        Ma refer (Vineri, 16 decembrie 2016, 13:45)

        Snitzelvienez [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan_100

        La cei care scriu articole sau comenteaza care fie sunt din industria farma ori sunt lobby-sti ii vezi pe forumuri sunt aia care te injura ca tu vrei sa mori nevaccinat si ii e teama de copilul lui vaccinat. .Romania consuma multe medicamente si are hoarde de absolventi la medicina cat Franta dar cu o populatie de 3 ori mai mica. Multi dintre acesti absolventi sunt intermediari, agenti de vanzari.
  • +9 (19 voturi)    
    Aici se aplica legile lui Darwin (Vineri, 16 decembrie 2016, 8:41)

    Bogdan_100 [utilizator]

    Cei slabi, cei cu parinti inepti sunt eliminati. In cateva generatii vom avea tineri sanatosi si cu parinti inteligenti. Pana atunci combatem la greu conspiratia mondiala.
    • -6 (14 voturi)    
      . (Vineri, 16 decembrie 2016, 10:13)

      clam [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan_100

      mi se pare halucinant ca opinia dvs. e apreciata. Adica ce vina au copiii ca parintii sunt cretini?Din contra, ei trebuie protejati de stat impotriva parintilor cretini.
      • +8 (12 voturi)    
        . (Vineri, 16 decembrie 2016, 10:34)

        samuraijack [utilizator] i-a raspuns lui clam

        Omul e sarcastic :)
      • +5 (11 voturi)    
        Cu adevarat halucinant (Vineri, 16 decembrie 2016, 10:57)

        Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui clam

        Ca mai exista oameni cu un nivel de inteligenta suficient pentru a aprecia ironia si sarcasmul. Intrebarea e daca numarul lor e in crestere sau in scadere. Ultimele evolutii internationale si nationale ar acredita teza ca acest numar e in scadere.
    • -2 (10 voturi)    
      Uite de asta castiga PSD (Vineri, 16 decembrie 2016, 10:59)

      galeo [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan_100

      Uite de asta castiga PSD alegerile.
      Dreapta romaneasca e formata din fascisti paranoici rupti de realitate
      • 0 (10 voturi)    
        daca atat te duce capul (Vineri, 16 decembrie 2016, 11:26)

        g01an [utilizator] i-a raspuns lui galeo

        daca atat te duce capul incat sa dai tara celor care au adus sistemul de sanatate si de educatie in starea care se afla, iti meriti soarta. psd castiga alegerile ca exista oameni ca tine, suficient de ignoranti incat sa voteze intr-un fel pentru o singura tema care ii intereseaza, incapabili sa vada imaginea de ansamblu. pune mana pe o carte, gandeste cat mai este inca permis...
        • +1 (7 voturi)    
          Tu vorbesti de ignoranta ? (Vineri, 16 decembrie 2016, 12:56)

          galeo [utilizator] i-a raspuns lui g01an

          Tu vorbesti de ignoranta ejectand adevaruri absolute despre altii?

          De unde stii tu cu cine am votat si cat de educat sunt eu?

          Vezi ca aroganta asta impertinenta se plateste.
          Va credeti mult prea destepti fata de cat sunteti in realitate, mult prea aroganti, mult prea multa stima de sine.

          Va mai loviti si voi de realitate cand sunt alegeri...
          • -2 (6 voturi)    
            Cu cine ai votat nu stim (putem insa banui) (Vineri, 16 decembrie 2016, 14:31)

            Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui galeo

            Dar nivelul (scazut) de educatie se vede din postarea agramata.
          • -2 (4 voturi)    
            simtul ironiei? (Vineri, 16 decembrie 2016, 19:39)

            g01an [utilizator] i-a raspuns lui galeo

            sa vorbesti de aroganta dupa ce l-ai facut pe cineva fascist pentru ca a folosit arma lui caragiale este cel putin ironic.

            dar este de-a dreptul tupeu nesimtit sa tii lectii din aceasta pozitie celor care platesc taxele din care este tinuta in functiune tara asta. si nu mi-e rusine sa ti-o spun in fata pentur ca asta este realitatea.

            ps: eu ti-am raspuns foarte clar la ce ai pretins despre alegeri, nu ti-am dat in ghioc cu cine votezi tu, ca de-ar fi sa ghicesc, ti-as da 4/5 sansa ca nu te duci deloc la vot (ceea ce te baga in aceeasi categorie cu cei care aleg hoti si penali si pe urma tin lectii altora de corectitudine).
    • +2 (8 voturi)    
      peste mari si peste tari (Vineri, 16 decembrie 2016, 12:57)

      revo [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan_100

      ai absoluta dreptate, vom avea tineri sanatosi si cu parinti inteligenti,dar in diaspora!
      Desi mi-e greu sa cred ca se vor mai numi diaspora; vor deveni de urgenta cetateni ai statului strain care se va bucura de ei.
  • +5 (11 voturi)    
    dreptul fiecaruia (Vineri, 16 decembrie 2016, 11:20)

    g01an [utilizator]

    este dreptul fiecarui parinte sa nu-si vaccineze copiii, dar aceste drepturi vin cu responsabilitati. daca in urma deciziei lor isi omoara copiii, la inchisoare cu ei, nu au ce cauta in libertate in societate oameni care isi bat joc de viata propriilor copii.
    • -2 (8 voturi)    
      este absolut groaznic, (Vineri, 16 decembrie 2016, 12:54)

      revo [utilizator] i-a raspuns lui g01an

      dar stii ce m-am gandit? Este mai bine pentru copiii loviti de napasta sa moara decat sa ramana handicapati toata viata, ca dupa o poliomielita grava.
      Cine are grija de ei, ce viitor profesional pot sa-si faca, ce familie isi mai pot intemeia? Si cine si cum plateste pentru suferinta indurata?
      Legea va intoarce poporul roman in Evul Mediu, din asta doar Biserica va avea de castigat, pt. ca toti idiotii care or sa-si nenoroceasca copiii + viitorii adulti cu sechele vor incerca sa-si explice de unde vine nenorocirea? De la Dumnezeu, fireste! Alta explicatie nu exista! De ce tocmai ei sa fie loviti asa de crud de soarta? Aaaa, pai platesc PACATELE parintilor, nu prostia si hotia si iresponsabilitatea unor imbuibati din ministere si afaceri, criminali pe timp de pace. Care se trateaza la Viena sau Geneva, of course, daca se imbolnavesc ei insisi cumva.