Klaus Iohannis: Dragi romani, mergeti la vot / Nu lasati pe altul sa hotareasca in locul vostru ce se intampla cu Romania noastra

de G.S.     HotNews.ro
Vineri, 9 decembrie 2016, 10:24 Actualitate | Esenţial

Klaus Iohannis
Foto: Presidency.ro
Presedintele Klaus Iohannis le-a cerut romanilor sa mearga la vot, duminica, indiferent daca au o optiune sau inca nu, avertizand ca "absenteismul nu e niciodata o solutie".

"Dragi romani, mergeti la vot, mergeti la vot si nu lasati pe altul sa hotareasca in locul vostru ce se intampla cu Romania noastra", a spus seful statului, cu doua zile inainte de votul in care romanii sunt chemati sa aleaga noul Parlament.

Intr-un discurs in care a subliniat importante si succesele inregistrate de lupta anticoruptie, Klaus Iohannis i-a indemnat pe romani sa mearga la vot chiar daca se hotaresc in ultimul minut pe cine vor alege.

Iata mai jos cele mai importante declaratii ale presedintelui:
  • Am ajuns la finalul campaniei electorale si in acest moment mesajul cel mai important pe care vreau sa-l dau romanilor este unul clar si simplu: dragi romani, mergeti la vot!
  • Mergeti la vot si nu lasati pe altul sa hotarasca in locul vostru ce se intampla cu Romania noastra. Indiferent daca aveti o optiune sau inca nu aveti o optiune, este important sa mergeti sa votati. S-a spus in aceste zile ca aceasta campanie electorala nu a reusit sa emotioneze, nu a reusit sa produca o emotie, cum au reusit alte campanii electorale.
  • Totusi, ziua votului produce emotii. Duminica, mergem si alegem Parlamentul Romaniei pentru urmatorii patru ani. Este o alegere importanta. Este importanta pentru ca vrem impreuna sa continuam sa facem Romania mai buna. Este importanta fiindca trebuie impreuna sa construim o Romanie puternica si prospera.
  • Absenteismul nu este niciodata o solutie in ziua votului. In democratie, alegatorul devine activ si participant numai in ziua votului. Nu ratati, dragi romani, aceasta ocazie! Mergeti si votati, chiar daca va hotarati in ultimul moment pe cine sa votati!
  • Astazi, 9 decembrie, se sarbatoreste in intreaga lume Ziua Internationala a Luptei impotriva Coruptiei.
  • Coruptia inseamna saracie. Coruptia inseamna stagnare. Coruptia inseamna dispret pentru cetateni, dispret pentru lege. Cum am mai spus o data, coruptia ucide.
  • De aceea, imi doresc o Romanie fara coruptie. De aceea, am spus de fiecare data ca eu sprijin lupta anticoruptie. De aceea, cred ca este foarte important ca in Romania lupta anticoruptie sa continue in forta.
  • Apreciez in mod deosebit activitatea Directiei Nationale Anticoruptie si a celor care si-au facut datoria pentru ca astazi Romania sa nu mai figureze pe lista tarilor  corupte, ci sa fie un exemplu de actiune si determinare in lupta anticoruptie.
  • Lupta anticoruptie trebuie sa continue pana cand respectarea legii si corectitudinea devin normalitate, devin regula, pana cand construim o societate care ea insasi nu mai suporta, nu mai tolereaza coruptia. Cred ca suntem pe drumul cel bun, dar este important sa continuam, si, ca sa continuam bine, este nevoie sa votam.
  • Va astept duminica la vot! Va doresc o zi buna!
--------------------------------

Declaratia sefului statului vine in contextul in care duminica au alegeri parlamentare iar vineri este ultima zi de campanie electorala.

Intrebat joi daca vreun politician a creat emotie in aceasta campanie electorala, Iohannis a spus zambind ca "poate provoc eu acea emotie, poate adresandu-ma romanilor si indemnandu-i sa iasa la vot".

"Campania la final mi se pare ca si la final, cam linistita", spusese joi seful statului.

Iohannis si-a schimbat vineri dimineata imaginea de profil de pe contul de Facebook, punand un indemn pentru exercitarea dreptului de a alegere repezentantii in Parlament.


Citeste mai multe despre   






















VIDEO Economistii-sefi ai primelor 3 banci comerciale, despre evolutia economiei romanesti. Ce proiecte mari de investitii finanteaza bancile la ora actuala?

Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, Horia Braun (BCR), Florian Libocor (BRD-GSG) si Andrei Radulescu (BT) au discutat luni dimineata, in cadrul unei mesei rotunde organizate de HotNews.ro si StartupCafe.ro, despre investitiile bancilor in economie romaneasca si starea actuala a economiei, precum si despre fluctuatiile care au tinut prima pagina in ultima perioada.
  • A. Radulescu: Daca statul nu investeste, atunci de ce sa isi asume sectorul privat riscuri?
  • F. Libocor: Banii se duc acolo unde exista certitudini, predictibilitate, stabilitate. Lipsa acestor caracteristici loveste in mai multe zone, cu precadere in investitii.
  • H. Braun: Speram la o dinamica pozitiva, insa trebuie sa puna umarulul statul,bancile, si managementul companiilor.

7868 vizualizari

  • -16 (18 voturi)    
    doubling down... (Vineri, 9 decembrie 2016, 11:57)

    demaGOGU [utilizator]

    ...nu sunt convins ca nu va face mai degreba rau decat bine PNL si "guvernului meu" prin aceasta iesire electorala!
    • +9 (11 voturi)    
      unde vezi ca scrie (Vineri, 9 decembrie 2016, 12:31)

      cladob [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      de PNL sau guvernul meu ? Indemnul e unul general si se bazeaza pe absenteismul din ultimiii ani, mai ales pe cel de la locale.

      Romanii nu trebuie sa fie dezinteresati de tara lor si trebuie sa iasa la vot de cate ori se organizeaza alegeri.
      Avem obligatia civica sa ne informam, citind programele electorale, sa ne formam propria convingere si sa alegem, daca vrem sa avem si sa ne bucuram in continuare de drepturi conferite ca cetateni ai Romaniei.

      Altfel somnul natiunii naste monstri.
    • +7 (9 voturi)    
      cui pasa (Vineri, 9 decembrie 2016, 12:48)

      zicsieu [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      atata timp cat noi devenim cat mai constienti de drepturile si obligatiile noastre poporul asta evolueaza. cu cat sunt mai multi care voteaza cu atat scade si suspiciunea de fraudare (parerea mea). iesire electorala sau nu cred ca intra in atributiile presedintelui sa indemne poporul sa participe la evenimente care ii hotaresc viitorul. te rog nu te mai umple de respect si tine un pic si cu tara asta si mai da-i in ... pe cei care ne conduc.
  • -14 (20 voturi)    
    emotii (Vineri, 9 decembrie 2016, 11:57)

    vodatepes [utilizator]

    Vineri 09.12.2016 orele 12.00 Buna ziuuuua dragi romani va rog sa ........
    Luni 12.12.2016 orele 12.00..... iesiti la voooot . Sefu vezi ca de ieri s-a terminat votarea. Asta emotie.
    • +10 (14 voturi)    
      Si,unde este emotia ? (Vineri, 9 decembrie 2016, 12:26)

      persuasiv [utilizator] i-a raspuns lui vodatepes

      Te-ai vrut spiritual,nu prea ti-a iesit.Asta e veche.Mai toti cei din Ardeal au vorba asta domoala.Nu cred ca trebuie sa le-o tot scoatem pe nas.Haide,iesi cu ceva nou.
    • 0 (4 voturi)    
      Romania (Vineri, 9 decembrie 2016, 12:33)

      cladob [utilizator] i-a raspuns lui vodatepes

      nu e o tara a smecherasilor. Nu cred ca lui Voda Tepes i-ar fi placut asta.
  • +21 (25 voturi)    
    PSD = forta dependenta de cei ce stau acasa! (Vineri, 9 decembrie 2016, 11:59)

    cinevatus [utilizator]

    Nu exista entuziasm in aceasta campanie.
    Nu a fost nici un partid sau candidat care sa genereze o emotie cu adevarat mobilizatoare asa incat prezenta sa fie mare sau mai mare decat ce a fost vreodata pana acum.

    Insa, daca nu exista emotie ar fi bine sa facem recurs la ratiune.
    PSD e mai puternic cu cat mai multi stau acasa!
  • -10 (12 voturi)    
    Convingere (Vineri, 9 decembrie 2016, 12:25)

    A310 [utilizator]

    Domnule Johannis , este Romania ta , a guvernului tău , a SRI-ului , DNA-ului , nicidecum a noastră . Tot timpul afirmați ca Romania mustește de corupție , iar voi sunteți salvatorii mesianici , toți romani sunt catalogați drept corupți și dușmani ai statului , când în realitate absolut toate instituțiile care sunt populata cu paraziți care au salarii și benefici NESIMȚITE tratează cetățeanul drept inamic , inclusiv tu trăiești din bani noștri .
  • -9 (11 voturi)    
    Convingere (Vineri, 9 decembrie 2016, 12:25)

    A310 [utilizator]

    Domnule Johannis , este Romania ta , a guvernului tău , a SRI-ului , DNA-ului , nicidecum a noastră . Tot timpul afirmați ca Romania mustește de corupție , iar voi sunteți salvatorii mesianici , toți romani sunt catalogați drept corupți și dușmani ai statului , când în realitate absolut toate instituțiile care sunt populata cu paraziți care au salarii și benefici NESIMȚITE tratează cetățeanul drept inamic , inclusiv tu trăiești din bani noștri .
    • +8 (12 voturi)    
      Esti balbait ? (Vineri, 9 decembrie 2016, 12:38)

      NicolaeA [utilizator] i-a raspuns lui A310

      De ce postezi prostii de doua ori ?
      • -5 (5 voturi)    
        Perceptie (Vineri, 9 decembrie 2016, 14:37)

        A310 [utilizator] i-a raspuns lui NicolaeA

        Nu sunt bâlbâit , dar a fost o problema cu conexiunea de Internet . Faptul ca dvs. considerați ca eu postez prostii , nu este nici o problema , eu asa percep situația din Romania , seamăna foarte mult cu situația din anii 1950-1965 .
  • -4 (8 voturi)    
    Stimate domn (Vineri, 9 decembrie 2016, 12:32)

    Un cititor [utilizator]

    Indiferent pe cine am vota, noi cețenii, nu avem mijloace pentru a-i sancționa pe cei care promit una și fac alta. la aste se reduce „democrația”. La adăpostul votului, cei aleși fac ce vor.
    • +12 (14 voturi)    
      Nu dar (Vineri, 9 decembrie 2016, 13:05)

      vindicomvs [utilizator] i-a raspuns lui Un cititor

      cand sistematic ii votezi tot pe aia care ti au promis si n au facut iar tu continui sa crezi ca vor face, atunci esti prost.
      Te ai intrebat de ce nu se sinchisesc sa faca ce au promis?
    • +7 (7 voturi)    
      nu-i mai votam a doua oara (Vineri, 9 decembrie 2016, 13:11)

      cladob [utilizator] i-a raspuns lui Un cititor

      sau in timpul mandatului putem ca cetateni care am votat sa ne intalnim cu alesii, sa le cerem audienta personala si sa-i intrebam de ce nu au facut ce au promis, sa ne dea raspunsuri la cererile noastre. Putem sa mergem si la ziar sau sa ne implicam in organizatii care ne reprezinta mai bine interesele sau sa formam altele noi, organizatii care tocmai asta fac si anume dialogheaza cu parlamentarii, guvernul si alte institutii ale statului

      Votul e doar o mica parte din democratie, iar libertatea are sens cand actionam, altfel vin altii si ne hotaresc viitorul.
    • +7 (7 voturi)    
      Mai nou si mai grav! (Vineri, 9 decembrie 2016, 13:11)

      cinevatus [utilizator] i-a raspuns lui Un cititor

      Mai nou si mai grav e cand partidele nici nu mai zic ce o sa faca sau ce nu o sa faca. Astfel, chiar daca nu fac ceva bun n-ai cum sa-i sanctionezi pentru ca nu au zis ca o vor face iar daca fac ceva ce nu te asteptai, nu au zis ca nu o vor face.
      Alegatorul in orice situatie este luat in bataie de joc.

      Alegem iar raul cel mai mic, inca nesiguri si sperand sa nu creasca mai mare pana la urmatoarele alegeri.
  • -7 (11 voturi)    
    nu credeam (Vineri, 9 decembrie 2016, 12:49)

    xanti [utilizator]

    Ca o sa ma bucur ca este KJ presedinte .
    Datorita acestui neamt caruia i-a fost lene sa faca propaganda pentru PNL ,partidul poporului PSD va lua peste 40% .
    Din pacate nu scapa de suspendare,trebuie sa luam TOT.
    • -7 (9 voturi)    
      mergeti la vot pentru tara noastra (Vineri, 9 decembrie 2016, 13:06)

      vodatepes [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      •Mergeti la vot si nu lasati pe altul sa hotarasca in locul vostru ce se intampla cu Romania noastra. care Romania noastra? Adica a voastra a lu KJ. PNL, USR, PMP, Ciolos? Sau a noastra a romanilor?
    • +9 (11 voturi)    
      nu te bucua prea tare (Vineri, 9 decembrie 2016, 13:09)

      vindicomvs [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      1. inca nu ai vazut rezultatele

      2. psd singur sigur nu scoate peste 50%. si deci iohannis poate numi ce prim minstru vrea, de 2 ori. Iar daca se ajunge la anticipate se va crea suficienta emotie pentru a scoate din case peste 50% din electorat. Iar atunci psd scade sub 40% iar alde nici nu intra.
  • -7 (11 voturi)    
    ficusul sa trezit - "ziua votului produce emotii" (Vineri, 9 decembrie 2016, 13:05)

    mnicku [utilizator]

    doar ca nu-l tine mult.

    ne mai si impartaseste cugetarile lui profunde din somnul ratiunii , ce emotii adormitule ?
  • 0 (8 voturi)    
    cand ai 8,000,000 de saraci... (Vineri, 9 decembrie 2016, 13:24)

    demaGOGU [utilizator]

    ...cu necesitate, matematic! PSD tinde spre un scor de 50%.
    • +4 (4 voturi)    
      de saraci cu duhul.. (Vineri, 9 decembrie 2016, 14:34)

      vindicomvs [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      ca niciun caz psd nu scoate pe nimeni din saracie, cel putin nu s-a vazut pana acum. Nu de alta dar insusi liderul partidului pastoreste cel mai sarac judet in tara, de multa vreme
  • -7 (11 voturi)    
    emotie (Vineri, 9 decembrie 2016, 13:30)

    bobyrou [utilizator]

    a creat puturosul romaniei o emotie de n-o mai vezi. Daca PSD-ul castiga este pentru ca tu, puturosul romaniei, nu ai facut nimic timp de 2 ani. Din cauza ta romania intra iar in mainile psd-ului.
  • -6 (10 voturi)    
    Adicatelea ? (Vineri, 9 decembrie 2016, 14:07)

    LegatusAugusti [utilizator]

    Nu mai taie Holzindustrie Schweighofer padurile din Romania ? De ce atata panica ?
  • +3 (5 voturi)    
    Nonsensuri politice si nu numai . (Vineri, 9 decembrie 2016, 14:50)

    Andrei_Fieraru [utilizator]

    Si de aceasta data , electoratul este impins intr-o lupta care nu-i aduce niciun avantaj . In fond , ca sa alegi ? Coruptii din oricare partid ? Nu s-a facut curatenie la nivel de partide si nici nu se poate . Tot mecanismul de existenta a unui partid este gripat de apucaturile universale a celor ce sunt sau vin in partide . Trebuie sa acceptam ca sistemul de astazi nu mai corespunde pentru o reprezentativitate conforma cu secolul si nivelul la care traim . Partidele nu mai pot fi tribune de reprezentare , atata timp cat mentin si perpetueaza actiunile mafiote de spaguire a bugetelor . Variante sunt destule si organizatiile civice trebuie sa lupte pentru schimbare . O treime din alesi sa fie din randul celor mai buni platitori individuali la impozite , o treime prin tragere la sorti din grupuri fara probleme cu comportamentul social si o treime sa ramana la partide . Va fi o concurenta la nivelul dorintei de a reprezenta pe cineva in Parlament sau consilii locale .
  • +2 (2 voturi)    
    Interesant este (Vineri, 9 decembrie 2016, 16:29)

    Observatory [utilizator]

    ca majoritatea celor ce se plang de hotii din tara nici nu voteaza.
    Mai recititi cu voce tare poezia lui Celentano !
    Mergeti si alegeti pe cei inteligenti, sinceri si cu dragoste de tara !
    Success !!