Presedintele unei comisii din CNATDCU, dupa ce Parchetul a deschis un dosar penal in urma unui demers al lui Petre Toba: Nu ajunge ca a plagiat, mai face si plangeri 

de G.S.     HotNews.ro
Miercuri, 7 decembrie 2016, 14:15 Actualitate | Esenţial

Presedintele Comisiei de Stiinte Juridice din CNATDCU, Dan Mircea Bob, a declarat, pentru Mediafax, ca daca va fi chemat la Parchet in dosarul deschis ca urmare a plangerii lui Petre Toba, va face la randul sau sesizare pentru denunt calomnios pentru ca "nu ajunge ca a plagiat, mai face si plangeri".

"Daca este asa si voi fi citat, voi face plangere pentru denunt calomnios. Ce am facut noi este perfect legal. Avem temei legal. (...) Plangerea este de-a dreptul fantezista iar domnul Toba daca vrea sa se joace cu focul, sa se joace cu focul", a declarat Dan Mircea Bob, presedintele Comisiei de Stiinte Juridice din CNATDCU.  

La jumatatea lunii octombrie, Petre Toba a depus plangere penala la Parchetul General impotriva membrilor Consiliului General al Consiliul National de Atestare a Titlurilor, Diplomelor si Certificatelor Universitare (CNATDCU) care au votat constituirea ultimei comisii tehnice in cazul analizei doctoratului sau, dar si a membrilor acesteia din urma. 

Procurorii Parchetului General au inceput deja urmarirea penala in dosarul constituit, pentru presupuse fapte de abuz in serviciu. 

"Nu ajunge ca a plagiat, a si formulat plangere penala. Nu ne jucam cu justitia aici. Noi ne chinuim aici sa verificam, sa stabilim daca s-a plagiat sau nu, si dansul face si plangere. Regulamentul de organizare si functionare al CNATDCU este clar. Este o chestiune atat de banala, ma mir ca domnul Toba se preteaza la asa ceva. Totusi, nu avem nimic de facut?! Ne plictisim?! Plangerea este neintemeiata, exista temei perfect legal pentru ca altfel nu am fi indraznit sa luam o astfel de decizie", a mai spus Dan Mircea Bob.


Citeste mai multe despre   




















Articol sustinut de Superbrands

AmCham  - 25 de ani de impact in Romania, prin sustinerea consultarii intre mediul public si privat, pentru dezvoltarea Romaniei

Camera de Comert Americana in Romania (AmCham Romania) este de 25 de ani intre cele mai reprezentative asociatii ale comunitatii de afaceri din Romania, fiind recunoscuta drept un promotor al dialogului public-privat pe teme ce privesc mediul de afaceri, politicile publice cu impact asupra economiei, competitivitatea Romaniei sau dinamica relatiilor comerciale intre SUA si Romania.

1775 vizualizari

  • -20 (22 voturi)    
    Nea Bobule,pai daca voi ati avut o comisie (Miercuri, 7 decembrie 2016, 14:25)

    xrogo [utilizator]

    si asta a spus ca Toba n-a plagiat cu ce tupeu ati desfiintat aceaa comisie si ati facut alta,cu alte concluzii,daca si asta ajungea la concluzia de neplagiat cate comisii mai faceati?
    • +8 (8 voturi)    
      pentru (Miercuri, 7 decembrie 2016, 14:42)

      fuscustm1 [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      ca aceea comisie a facut un raport fantezist, daca va utati pe acel raport comisia il exonera de plagiat pe domnul Toba pentru simplu motiv ca nu se stie cu calculatorul, pai in CV domnului Toba era trecut ca se stie foarte bine cu calculatorul. Toata explicatia din raportul acelei comisii era aberanta si deci vadit partinitoare , ca sa nu mai spunem ca si membri acelei comisii erau de o calitate profesionala indoielnica .
    • +7 (7 voturi)    
      Luati-l ! (Miercuri, 7 decembrie 2016, 14:45)

      NicolaeA [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      Luati-l la voi la Moscova pe Toba ! Facem o comisie si vi-l dam !
    • -3 (7 voturi)    
      Este taman invers. (Miercuri, 7 decembrie 2016, 14:57)

      Andradda [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      Problema e ca a 2-a comisie a decis deja ca Toba a plagiat. Deci, problema se pune in felul urmator. De ce decizia celei de a 2-a comisii primeaza in fata deciziei date de prima comisie? Am inteles ca nu a fost vb de o comisie superioara dpdv legal ci pur si simplu o alta comisie, cu exact aceleasi drepturi de decizie ca si prima. Bineinteles ca decizia finala apartine plenului, indiferent de deciziile comisiilor anterioare, decizii care sunt doar facultative. Cred ca s-au legat la cap fara sa-i doara iar Toba are perfecta dreptate sa atace in justitie mecanismul folosit de CNATDCU. Probabil ca tocmai de aceea Parchetul i-a admis cererea si a deschis dosar penal.
  • +10 (10 voturi)    
    Toba asta suna petetic sau jalnic? (Miercuri, 7 decembrie 2016, 14:56)

    UnOarecare [utilizator]

    hotii psdisti nu mai au limita la tupeul lor de borfasi penali!
    • +3 (3 voturi)    
      De la PSD nu poti avea alte pretentii (Miercuri, 7 decembrie 2016, 16:21)

      Andradda [utilizator] i-a raspuns lui UnOarecare

      Au construit o legislatie care le permite aproape orice. Cand vezi cate 5 sentinte (in acelasi dosar) una dupa alta dar niciuna definitiva te iei cu mainile de cap.
      Vorba unuia de la TV.
      Daca si presedintele Romaniei a cerut stramutarea dosarului sau in legatura cu casa din Sibiu, pe motiv ca nu are incredere in obiectivitatea judecatorilor din Brasov, ce sa mai creada un om simplu? Bine ca si-a stramutat dosarul la Pitesti, locul in care mafia din justitie este mai puternica decat la Bucuresti sau Teleorman!
  • 0 (0 voturi)    
    tupeu (Joi, 8 decembrie 2016, 10:14)

    Ilidia [utilizator]

    Tupeu de borfas...