Patronul firmei care a sapat groapa in care a murit Gigina: Semnalizarile au fost corecte. Probabil ca o mare vina o are si el

de G.S.     HotNews.ro
Miercuri, 7 decembrie 2016, 11:58 Actualitate | Esenţial

Groapa in care a murit politistul Bogdan Gigina, semnalizata defectuos
Foto: Mediafax
Petre Mazilu, patronul societatii General MPM Impex SRL, firma care a sapat groapa in care a cazut cu motocicleta Bogdan Gigina, s-a prezentat miercuri la DNA in calitate de suspect, el afirmand ca semnalizarile in zona, la acel moment, au fost facute corect, iar, in opinia sa, o mare parte din vina a avut-o si tanarul politist, transmite Agerpres.

''Semnalizarile au fost corecte, se stia de groapa, s-a lucrat trei zile inainte. Inainte cu o ora a trecut o delegatie, era a presedintelui. Deci nu se poate spune ca nu a fost semnalizata corect. (...) Erau doua lampi. (...) Eu zic ca s-a respectat intru totul legea in ceea ce priveste semnalizarea gropilor. (...) La cativa metri, nu as putea sa precizez cu exactitate, dar erau semnale luminoase si semne de presemnalizare cat ne-a putut permite sa nu incurcam intersectia, era foarte aproape si nu se putea face o presemnalizare cu 200 de metri, in niciun caz. Nicaieri nu scrie ca la 200 de metri in oras'', a spus Mazilu, la sediul DNA. 

Acesta a fost pus sub acuzare de procurorii DNA in acest dosar. ''Am fost chemat ca suspect pentru acuzatia ca nu au fost semnale, din cate mi s-a spus, reflectorizante si ca nu am respectat cei 240 de metri de presemnalizare. (...) Cateodata in viata esti vinovat numai ca existi, nu ca ai o vina anume. Din toate punctele de vedere eu cred ca a fost semnalizata corecta si a ramas semnalizata inca doua zile cat au mai durat lucrarile'', a aratat el. 

Intrebat a cui a fost responsabilitatea in acest caz, el a raspuns: ''N-as putea sa ma pronunt. Probabil ca o mare vina o are si tanarul si pacat ca a murit asa de tanar. (...) Din neatentie, probabil, a dansului. Din cate am inteles i s-a spus sa se retraga din dispozitiv din cauza conditiilor meteo. (...) El stia de ea (n.r. de groapa) cand a ajuns acolo, in intersectie, din informatii, erau doi politisti care restrictionau circulatia in momentul trecerii coloanei'', a mentionat Mazilu.


Citeste mai multe despre   






















VIDEO Economistii-sefi ai primelor 3 banci comerciale, despre evolutia economiei romanesti. Ce proiecte mari de investitii finanteaza bancile la ora actuala?

Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, Horia Braun (BCR), Florian Libocor (BRD-GSG) si Andrei Radulescu (BT) au discutat luni dimineata, in cadrul unei mesei rotunde organizate de HotNews.ro si Startup Cafe, despre investitiile bancilor in economie romaneasca si starea actuala a economiei, precum si despre fluctuatiile care au tinut prima pagina in ultima perioada.
  • A. Radulescu: Daca statul nu investeste, atunci de ce sa isi asume sectorul privat riscuri?
  • F. Libocor: Banii se duc acolo unde exista certitudini, predictibilitate, stabilitate. Lipsa acestor caracteristici loveste in mai multe zone, cu precadere in investitii.
  • H. Braun: Speram la o dinamica pozitiva, insa trebuie sa puna umarulul statul,bancile, si managementul companiilor.

2970 vizualizari

  • +7 (7 voturi)    
    caz clar... (Miercuri, 7 decembrie 2016, 12:09)

    Xorciser [utilizator]

    De acum incolo angajatii nu ar mai trebui sa cedeze la presiunile celui care da ordinele pentru coloana. Se merge regulamentar, e mai sigur pentru toata lumea.

    La cum aranjeaza astia apele, o sa il scoata vinovat pe Gigina ca a mers cu viteza si nu a vazut marcajele.
    • +2 (4 voturi)    
      mda (Miercuri, 7 decembrie 2016, 12:48)

      Cosmin-cel-Mare [utilizator] i-a raspuns lui Xorciser

      Bine ca nu ii dau si o amenda post-mortem pentru viteza si mers pe contrasens...
    • +1 (1 vot)    
      El, nu înseamnă Gigină. (Miercuri, 7 decembrie 2016, 13:02)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Xorciser

      El,înseamnă cel care l-a grăbit pe Gigină,iar Gigină nu a mai putut urmări traseul fiind împins în groapă de Grandomanul beat.A făcut cineva o verificare a alcolemiei lui Gabriel Oprea?
  • +6 (6 voturi)    
    tipic romanesc (Miercuri, 7 decembrie 2016, 12:33)

    Cosmin-cel-Mare [utilizator]

    Tipic romanesc. Mortul e de vina! Pe aceeasi logica, cei ce au murit in Colectiv au fost de vina. Sper sa-i vad la puscarie pe acest patron si pe Oprea. La noi legea e doar pentru fraieri.
    • 0 (0 voturi)    
      patronul ce vina are? (Joi, 8 decembrie 2016, 1:28)

      miss sloane [utilizator] i-a raspuns lui Cosmin-cel-Mare

      legea spune ca trebuia sa marcheze groapa cu 240 de metri inainte?
      si daca groapa e la 180 de metri de intersectie?
  • -2 (10 voturi)    
    Agree (Miercuri, 7 decembrie 2016, 12:37)

    qwertyuiop [utilizator]

    Eu sunt de acord, omul asta nu e neaparat vinovat.
    Uneori lucrurile nasoale se intampla fara ca cineva sa fie neaparat vinovat, put si simplu sunt conditiile defavorabile si hop.
    • -2 (2 voturi)    
      este foarte vinovat (Miercuri, 7 decembrie 2016, 12:52)

      DSS [utilizator] i-a raspuns lui qwertyuiop

      ok, nu poti respecta cei 200 m din motive obiective. atunci cat mai mult trebuie sa iei toate masurile posibile sa semnalizezi lucrarea prin semnale luminoase, si nu doar 2 lampi amarate. ei pun niste bande, 2 lampi palide si gata, s-au spalat pe maini.
      Faptul ca legea nu prevede explicit nu te absolva 100% de vina, cat timp nu ai luat toate masurile posibile pt a evita o tragedie
      Evident asta nu inlatura culpa lui Oprea, a Politiei Rutiere, a primariei (ca beneficiar) si a constructorului.
      Am vazut nenumarate lucrari de drumuri prost sau deloc semnalizate. In cazul asta este bine sa se dea un exemplu ca sa se evite alte tragedii
      • 0 (0 voturi)    
        ce sustine DNA nu se putea face! (Joi, 8 decembrie 2016, 1:31)

        miss sloane [utilizator] i-a raspuns lui DSS

        DNA sustine ca gropa care se afla la 150 de metri de intersectie trebuia semnalizata cu 240 de inainte.
        DNA trebuie sa vina cu alta acuzatie, asta nu tine in instanta, parerea mea
  • +3 (3 voturi)    
    sictir.... (Miercuri, 7 decembrie 2016, 12:50)

    liviu_ [utilizator]

    firma probabil de casa , cu contracte luate pe spagi care se spala pe mani...

    bai ba boule! au fost fotografii, au fost poze, au fost martori ... TOATE dovezile arata ca acea groapa NU ERA semnalizata corect...

    vine patronu sa zica altfel...

    inca putin si aflam ca cei din colectiv si-au dat foc singuri, ca cei de la revolutie s-au impuscat singuri s.a.m.d.
  • +4 (4 voturi)    
    Furia populara dezlantuita (Miercuri, 7 decembrie 2016, 12:58)

    alegzandru [utilizator]

    e de multe ori de natura sa mazileasca oameni nevinovati.

    Si daca ofirma aia chiar a pus indicatoare luminoase, si chiar nu putea face presemnalizare din moment ce era o intersectie inainte de groapa? De ce ar trebui sa plateasca managerul pentru ceva ce nu a comis?

    Oare daca Oprea nu punea presiune pe subordonatii lor doar pt ca avea orgasm cand vedea cum se agitau toti cand sultanul dadea un ordin, si ei nu il goneau ca pe vite pe bietul Gigina, oare nu ar fi vazut el 2 semnale luminoase (daca ele existau, ceea ce nu contesta nimeni in momentul asta) si nu ar fi putut evita groapa?

    Vinovatul e destul de clar, nu trebuie detrunata atentia. Oprea criminalul l-a trimis la groapa.