Politico: Politistul Marian Godina - pe lista personalitatilor care definesc Europa alaturi de Erdogan, Jaroslaw Kaczynski, primarul Londrei si George Soros

de Red. Stiri     HotNews.ro
Miercuri, 7 decembrie 2016, 9:48 Actualitate | Esenţial

Marian Godina
Foto: Facebook / Marian Godina
"Politistul cinstit" Marian Godina este personalitatea care defineste Romania, potrivit unui top realizat de influenta publicatie online Politico.eu. Godina este intr-o companie selecta de politicieni, oameni de afaceri si ganditori despre care Politico spune ca vor influenta in 2017 tarile din care provin.

Marian Godina a fost selectat pe lista Politico.eu pentru curajul de a demasca presiunile la care l-au supus sefii sai din politia brasoveana cand a amendat o personalitate locala pentru incalcarea legislatiei rutiere. E vorba despre cazul sefei Crucii Rosii din Brasov, totodata consilier judetean PSD, oprita de Godina dupa ce era sa loveasca un pieton. Seful lui Godina i-a cerut politistului sa renunte la caz, dar Godina a scris pe Facebook toata povestea, ducand la declansarea unei anchete penale si la demisiile sefului Politiei Brasov si a consilierei PSD.

Autorii topului Politico remarca atat curajul lui Godina intr-o tara care se lupta cu coruptia, dar si talentul sau literar exprimat atat pe contul de Facebook, cat si in cele doua carti publicate pana acum.

Alaturi de Godina, pe lista se mai afla primarul Londrei - Sadiq Khan, presedintele partidului de guvernamant din Polonia - Jaroslaw Kaczynski, presedintele turc Recep Tayip Erdogan, multimiliardarul George Soros, presedintele Lituaniei.

Citeste aici lista completa

























​MASA ROTUNDA Ce fac si ce ar putea sa faca bancile pentru economie si companii? Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, in dialog cu cititorii  HotNews.ro, luni, de la ora 9:00

Am vazut saptamana trecuta ca Institutul de Statistica a anuntat o crestere economica record - insa analistii si economistii, ne anuntam ca de fapt lucrurile nu sunt chiar atat de roz. Este economia bine finantata in acest moment? Se fac investitii private? Dar publice? Cum pot ajuta bancile mai mult economia, statul si companiile private? La toate aceste intrebari vor raspune Horia Braun, economistul sef al BCR, alaturi de Florian Libocor (economistul sef al BRD-GSG) si de Andrei Radulescu (economist sef al BT) in cadrul mesei rotunde care va avea loc, luni, 20 noiembrie, incepand cu ora 9:00.

7114 vizualizari

  • -5 (15 voturi)    
    l-au bagat in mocirla (Miercuri, 7 decembrie 2016, 10:31)

    Snitzelvienez [utilizator]

    Alaturi de Soros
    • +2 (4 voturi)    
      si Erdogan (Miercuri, 7 decembrie 2016, 10:55)

      varu_maftei [utilizator] i-a raspuns lui Snitzelvienez

      e aceeasi imagine: un punct alb intre puncte gri si negre
  • -14 (20 voturi)    
    MAI -politica (Miercuri, 7 decembrie 2016, 10:40)

    OvidiuStoica [anonim]

    Godina a fost facut "star media" in mod artificial, a fost "pompat" de media, dar totusi ..de cand au dreptul tablagii (angajatii MAI) sa faca politica ?
    • +4 (8 voturi)    
      Stii de cand? (Miercuri, 7 decembrie 2016, 11:08)

      Keni [utilizator] i-a raspuns lui OvidiuStoica

      Din acelasi moment de cand ai si tu dreptul de a comenta.
    • +7 (7 voturi)    
      Nu chiar (Miercuri, 7 decembrie 2016, 11:10)

      CristiNuan [anonim] i-a raspuns lui OvidiuStoica

      Sti care e chestia, e mai bine ca media sa prezinte personaje pozitive ca si Godina iar faptele lui sunt de laudat. Daca toti i-am urma pasii si am denunta toata coruptia din institutii Romania ar fi altfel azi. Totusi nu cred ca media e singura care l-a facut cunoscut, Godina avea oameni pe facebook care il urmareau inca dinainte sa fie cunoscut si de restul.
    • +5 (5 voturi)    
      Politica (Miercuri, 7 decembrie 2016, 11:19)

      mihai [anonim] i-a raspuns lui OvidiuStoica

      Fraiere, nu tot ce zboara e politica.
    • +3 (3 voturi)    
      nu e politician (Miercuri, 7 decembrie 2016, 12:00)

      t_beriu [utilizator] i-a raspuns lui OvidiuStoica

      E intr-o lista care cuprinde politicieni, dar si oameni de afaceri, sau ganditori. El nu e niciuna, doar un functionar public.
      Oricum, ma bucur ca avem o personalitate cu influenta pozitiva in acest clasament.
      • 0 (0 voturi)    
        si care (Joi, 8 decembrie 2016, 13:12)

        baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui t_beriu

        e ginditorul din lista?
    • -12 (12 voturi)    
      cam mult pentru baiatul asta (Miercuri, 7 decembrie 2016, 12:12)

      mary [anonim] i-a raspuns lui OvidiuStoica

      cred ca sunt altii , si ei baieti cinstiti si care isi fac treaba care merita aprecieri.
      Cred ca e cam mult pentru el, are talent literar si cam atat...niste eroi ceva ?!
      Sunt de acord ca a fost facut" star media" si ca sunt calcule politice la mijloc, e ok sa fie asa dar totusi cred ca mai sunt si altii care au facut mai multe decat sa scoata carti.
      No offence pentru d-l Godina care e baiat bun de altfel...capetele de sus trebuie sa se gandeasca pe cine promoveaza. Poate unii care salvat oameni in situatii grele, care au avut capturi impresionante la droguri etc...nu stiu eu, ganditi-va, faceti o strategie
    • -10 (10 voturi)    
      TOT (Miercuri, 7 decembrie 2016, 12:26)

      IOI [anonim] i-a raspuns lui OvidiuStoica

      asa zic si eu! Astia de la MAI...sunt chiar asa ...chitit pe eseuri! Cred ca ar trebui trimis...sa scrie la gazeta..ca vad ca alta treaba nu are!
      de asta fac astia scoala de politie ...sa isi dea poarerea despre lumea larga! Pardon!
      Plus ca parererile lui sunt date ca referinte! adica de ce?
      Ce il crediteaza sa defineasca teme si situatii in presa!???
    • +4 (4 voturi)    
      ce intelegi dumneata prin (Miercuri, 7 decembrie 2016, 12:33)

      cladob [utilizator] i-a raspuns lui OvidiuStoica

      politica ?
    • +8 (8 voturi)    
      Faptul ca are ce spune ... (Miercuri, 7 decembrie 2016, 13:06)

      paonipao [utilizator] i-a raspuns lui OvidiuStoica

      Nu inseamna ca face politica!
      Probabil ca in opinia ta trebuia sa se comporte ca o sluga si sa ceara voie sefului sa poata sa spuna ce nu este in regula in sistemul lor...
      Nu te vei ridica niciodata la nivelul si curajul lui Godina.
      Daca in tara asta ar fi mai multi oameni gen Godina Romania ar fi departe...!
      Felicitari Marian GODINA!
  • -10 (10 voturi)    
    haha (Miercuri, 7 decembrie 2016, 11:08)

    Mazeta [utilizator]

    Ce-i asta, banc cu milițieni?
    • +6 (6 voturi)    
      tov.plt.maj. Mazeta (Miercuri, 7 decembrie 2016, 15:33)

      voinic [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Hotnews e plin de bancuri cu Mazeta. Ai ajuns proverbial, ca milițianul dinainte de revoluțție.
  • +4 (6 voturi)    
    bravo marian (Miercuri, 7 decembrie 2016, 11:20)

    iodixit [utilizator]

    nu te lasa, ca pare-se ca tu ai noroc. alti colegi de ai tai au cazut la "datorie" fara sa se auda despre ei.
  • -6 (6 voturi)    
    Intrigat (Miercuri, 7 decembrie 2016, 11:34)

    marian [anonim]

    Domnul in cauza este reprezentantul politiei romane? Pt ca este subiectul unor posibile controverse ceea ce dumnealui spune acolo...sa speram ca este doar un sergent care a terminat scoala de subofiteri la Campina si caruia i se accepta atunci anumite circumstante atenuante....
  • -2 (6 voturi)    
    sincer? (Miercuri, 7 decembrie 2016, 12:05)

    anonim [anonim]

    Pe mine nu m-a influentat nici cum personajul Godina.

    Mi se pare ca este mereu bine sa gandesc cu mintea mea - bine sau rau urmeaza sa vad si sa ma lamaresc si sa imi imbunatatesc/schimb parerea.

    In rest numai de bine sa auzim!