Vlad Voiculescu: Parintii vor putea lua decizia sa nu vaccineze copilul numai dupa ce se vor informa

de R.M.     HotNews.ro
Vineri, 2 decembrie 2016, 15:18 Actualitate | Esenţial

Vaccin
Foto: MorgueFile.com
Ministrul Sanatatii, Vlad Voiculescu, a declarat, vineri, ca Legea vaccinarii este in stadiul avizarii, dar si ca aceasta prevede ca parintii nu vor avea obligatia de a-si vaccina copiii, in conditiile in care decizia lor va fi una informata, scrie Agerpres.

'Legea vaccinarii este in stadiul de avizare. (...) Legea are trei capitole mari, importante. Pe de o parte, ne da baza legala pentru asigurarea stocurilor de vaccinuri, ceea ce este esential. Daca ai baza legala, poti sa faci rezerve. Daca ai rezerve, atunci nu mai ramai fara vaccinuri. Al doilea lucru pe care il face este ca ne asigura ca exista responsabilitati foarte clare pentru fiecare autoritate: fie medicul de familie, fie comisiile judetene de vaccinare, fie Ministerul Sanatatii si celelalte institutii', a precizat ministrul, intr-o declaratie acordata presei.

El a facut de asemenea referire la faptul ca Ministerul Sanatatii isi va asuma responsabilitatea in cazul in care vaccinul are efecte secundare. Totodata, parintii vor fi obligati sa ia decizii informate.

'Al treilea lucru pe care il face foarte clar (legea, n.r.) este ca stabileste care sunt responsabilitatile ministerului pentru eventualele efecte secundare pe care, pentru prima data, Ministerul Sanatatii le va recunoaste. Va spune: 'da, daca exista efecte secundare, Ministerul Sanatatii isi asuma responsabilitatea'. De asemenea: care sunt responsabilitatile parintilor, si anume de a fi informati. Vor putea lua decizia sa nu vaccineze copilul, respectiv sa stabileasca un plan de vaccinare, dar asta vor face numai dupa ce se vor informa. Legea presupune obligatia familiei de a se informa, de a lua o decizie informata. (...) Exista sanctiuni, dar sanctiunile se refera strict la obligativitatea de a fi informat, de a lua o decizie informata', a spus el.





















Jurnal din Israel

FOTOGALERIE Israel pe repede inainte: kit de informatii pentru o calatorie reusita

De la nord la sud, Israelul are putin peste 400 de kilometri, iar de la est la vest, putin peste 100. E printre putinele tari ale lumii in care, in aceeasi zi, poti face si baie in mare si ski la munte. E taramul miracolelor si al sperantelor, tara sfanta a pelerinilor, teritoriu complet liber si dezinhibat pentru hedonistii de pretutindeni. Ca vrei sa te regasesti spiritual sau ca vrei sa gasesti energia unor petreceri fantastice, mergi in Israel. O sa capeti ce cauti si, uneori, chiar mai mult decat atat.

10372 vizualizari

  • -7 (55 voturi)    
    lol (Vineri, 2 decembrie 2016, 15:24)

    AnderT [utilizator]

    parintii pot decide asupra vietii si a mortii copiilor lor, cam asa suna nene... pai atunci de ce mai platim pentru sanatate?
    • +20 (56 voturi)    
      nu numai "copiilor lor" (Vineri, 2 decembrie 2016, 15:28)

      Adri4n [utilizator] i-a raspuns lui AnderT

      sa nu uitam de cei care nu pot fi vaccinati si nu mai pot fi protejati de ceilalti din cauza unor parinti imbecilo-medievali.
      • -19 (57 voturi)    
        Supravietuirea rasei umane (Vineri, 2 decembrie 2016, 16:05)

        Snitzelvienez [utilizator] i-a raspuns lui Adri4n

        N-a depins niciodata de vaccinuri ci dimpotriva virusii i-au facut pe oameni si mai puternici eliminandu-i pe cei slabi.
        Sunt voci care sustin cu probe ca vaccinurile slabesc rasa umana dar acele voci dispar subit , multi dintre ei se sinucid cu un cutit infipt in spate
        • +13 (23 voturi)    
          Afirmații fără acoperire (Vineri, 2 decembrie 2016, 18:29)

          Furnicuta [utilizator] i-a raspuns lui Snitzelvienez

          Și uite așa bat unii câmpii, iar tembelii chiar îi cred.
          Care sunt vocile alea? Care sunt probele alea? Care sunt cazurile alea când autorii respectivi au murit cu un cuțit înfipt în spate?
          Hai, uimește-mă!
          • -4 (10 voturi)    
            natural doctors (Sâmbătă, 3 decembrie 2016, 10:49)

            Snitzelvienez [utilizator] i-a raspuns lui Furnicuta

            Doctorul Breadstreet si colegii sai
            • +5 (11 voturi)    
              Breadstreet (Sâmbătă, 3 decembrie 2016, 12:15)

              grongobar [utilizator] i-a raspuns lui Snitzelvienez

              Asa zisul studiu a lui Breadstreet a fost "debunked" de mult.Cazuri putine,informatii incomplete,ascunderea deliberata a unor date ... reteta clasica pentru dezinformare tavarisci.
              • -2 (8 voturi)    
                saracii 12 doctori (Sâmbătă, 3 decembrie 2016, 15:25)

                Snitzelvienez [utilizator] i-a raspuns lui grongobar

                In frunte cu Breadstreet s-au sinucis in 3 luni de inima rea c-au fost "debunked" ..multi dintre ei si-au tras un glont in spate..mai sunteti multi?
                • +2 (6 voturi)    
                  voi sunteti multi... (Sâmbătă, 3 decembrie 2016, 18:33)

                  grongobar [utilizator] i-a raspuns lui Snitzelvienez

                  ... unii remunerati,altii doar creduli gata sa accepte orice teorie a conspiratiei reptiliano-serpiliano-sorosista.Unicul necaz e, ca in cazul de fata, pusul botului la aiureli medievale poate face victime inocente atat in familiile credulilor cat si in cele ale oamenilor informati si responsabili.
        • +5 (29 voturi)    
          Cauta pe net (Vineri, 2 decembrie 2016, 19:47)

          siska [utilizator] i-a raspuns lui Snitzelvienez

          poze cu bolnavi de poliomielita sau tbc si vei vedea cit de "puternici" i-au facut virusii pe aia ...
          • +2 (14 voturi)    
            bati campii (Sâmbătă, 3 decembrie 2016, 11:52)

            Snitzelvienez [utilizator] i-a raspuns lui siska

            Poliomelita nu mai este in Ro de 22 de ani..va dati de gol agentilor
            • +5 (5 voturi)    
              de ce oare ... (Sâmbătă, 3 decembrie 2016, 18:34)

              grongobar [utilizator] i-a raspuns lui Snitzelvienez

              ... nu mai e poliomielita in RO ? Nu cumva datorita vaccinarii intensive si extensive a populatiei ?
          • -6 (12 voturi)    
            daca nu esti vaccinat nu inseamna ca esti bolnav (Sâmbătă, 3 decembrie 2016, 12:26)

            Boham [utilizator] i-a raspuns lui siska

            tu pleci de la ipoteza ca toti cei care nu sunt vaccinati se vor inbolnavi ceea ce e fals!

            oamenii au voie sa fie liberi sa decida ce vor ei cu viata lor atat timp cat nu ii afecteaza pe altii iar faptul ca unii parinti nu isi vaccineaza copiii nu afecteaza pe nimeni pt ca acei copii nevaccinati NU SUNT BOLNAVI!

            singurul moment cand ei ar trebui fortati sa faca ceva e cazul in care se inbolnavesc
            • +5 (9 voturi)    
              ma (Sâmbătă, 3 decembrie 2016, 13:02)

              nahir [utilizator] i-a raspuns lui Boham

              intreb de ce nu te-ai nascut in epoca de piatra. erai nevaccinat toata viata ta lunga de vreo 30-40 ani. daca-i apucai si pe aia.
            • +4 (4 voturi)    
              Daca se imbolnavesc (Duminică, 4 decembrie 2016, 8:25)

              adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui Boham

              vaccinul nu mai are nici un rol. Vaccinul este pentru prevenire , nu pentru vindecare.
          • +3 (3 voturi)    
            Si sa mai caute (Duminică, 4 decembrie 2016, 8:23)

            adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui siska

            in cartile de istorie despre epidemiile de ciuma din Evul Mediu.Variola a fost prima boala care a fost prevenita prin vaccin. Si nu au mai existat acele groaznice epidemii.
        • +15 (19 voturi)    
          xx sau xy (Vineri, 2 decembrie 2016, 20:31)

          AnderT [utilizator] i-a raspuns lui Snitzelvienez

          stii de ce? ca sa fim mai "prefecti". E la baza genticii, dar voi inca traiti in Sparta...
          Apropo tu ai curajul sa-i spui unui parinte care si-a pierdut copilul din cauza nevaccinarii ca e vina copilului pentru ca nu a fost detul de puternic si ca natura si-a facut treaba bine?

          Nu cred !!!
          • -5 (19 voturi)    
            te inteleg (Vineri, 2 decembrie 2016, 22:46)

            Snitzelvienez [utilizator] i-a raspuns lui AnderT

            Exista un procent mic de "oameni" in Romania binevoitori care insista si tin enorm la sanatatea celor din jur din pura modestie si altruism , calitati ce-i caracterizeaza
          • +5 (11 voturi)    
            comunitatile se vor apara (Sâmbătă, 3 decembrie 2016, 4:09)

            tufa_de_venexia [utilizator] i-a raspuns lui AnderT

            si in Italia nu este obligatorie vaccinarea!
            Asa ca in anumite regiuni si orase au inceput sa nu mai primeasca la gradinita copii nevaccinati:
            http://www.ilsole24ore.com/art/notizie/2016-11-23/il-bambino-non-e-vaccinato-trieste-non-puo-iscriversi-nido-104737.shtml?uuid=ADqhVK0B
          • -3 (7 voturi)    
            Dar (Sâmbătă, 3 decembrie 2016, 11:33)

            ionisus [utilizator] i-a raspuns lui AnderT

            Unui parinte care a murit sau e autist, DIN CAUZA VACCINULUI, tu ce ai putea sa-i spui?
            https://youtu.be/-Dahdh1QOAw.
            Vezi aici ce pot face vaccinurile!
        • +9 (17 voturi)    
          sa fim cat mai puternici!.. (Sâmbătă, 3 decembrie 2016, 8:42)

          pehash [utilizator] i-a raspuns lui Snitzelvienez

          Mai bine eliminam complet medicina. Cine se imbolnaveste si moare n-a fost destul de puternic.. asta este.. ajuta rasa umana prin moarte. Si cred ca in aceeasi nota putem sa eliminam si semafoarele - daca nu ai reflexe sa eviti ceilalit soferi in intersectie, nu meriti sa traiesti. Politia? inutila.. trebuie sa-i eliminam pe cei slabi, care nu se pot apara singuri. Pentru supravietuirea rasei umane..
          • -3 (11 voturi)    
            Universitatile de medicina (Sâmbătă, 3 decembrie 2016, 11:40)

            Snitzelvienez [utilizator] i-a raspuns lui pehash

            Au scos muuulti "medici" ..multi au devenit agenti de vanzari ce tin la sanatatea romanului
          • -4 (14 voturi)    
            si in alte tari din Vest se refuza vaccinarea (Sâmbătă, 3 decembrie 2016, 12:21)

            Boham [utilizator] i-a raspuns lui pehash

            in toate tarile din vest exista multi oameni care refuza vaccinarea copiilor lor.

            copii sunt in grija parintilor si nu pot fi obligati sa ii vaccineze si n-am auzit nicaieri de vreo lege care obliga la vaccinare.

            nu inseamna ca esti bolnav daca nu esti vaccinat
          • +1 (3 voturi)    
            Si caminele de batrani (Duminică, 4 decembrie 2016, 8:30)

            adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui pehash

            Eliminate si ucisi prin infometare. Si invalizii. Nu sunt destul de puternici? Sa fie lasati sa se descurce singuri. Sau eutanasiati. Acesta gandire duce la orori.
        • +7 (15 voturi)    
          Asa e, toate vaccinurile sut mortale! (Sâmbătă, 3 decembrie 2016, 9:28)

          Lespezi [utilizator] i-a raspuns lui Snitzelvienez

          Ca dovada, toti cei care sunt vaccinati mor!
          unii peste 70 de ani, altii peste 50 sau 90 de ani, dar toti mor, parol!
          E doar o chestiune de timp si toate statisticile si articolere spun claaar ca vaccinurile nu te protejeaza de moarte.
          E clar ca sunt mortale si e musai sa nu se mai faca!
          • -2 (10 voturi)    
            musai sa se faca (Sâmbătă, 3 decembrie 2016, 11:42)

            Snitzelvienez [utilizator] i-a raspuns lui Lespezi

            Autismul e o poveste spusa de R de Niro ..merita riscul mai ales la rujeola si plliemelita aia des invocata (eradicata prin '94)
      • +5 (23 voturi)    
        intrebare pt "antivaccinisti" (Vineri, 2 decembrie 2016, 17:20)

        grongobar [utilizator] i-a raspuns lui Adri4n

        Si cand va reparati masina,televizorul sau centrala termica stiti totul mai bine ca mecanicul,electronistul sau depanatorul ? Sau doar in medicina sunteti mai doctori decat doctorii ? Vedeti ca poate si mecanicul auto de fapt vrea sa vanda franele alea si voi puteti merge cu cele vechi cu 300000 de km...
        • -1 (9 voturi)    
          Nu e doar vaccinul in sine ci si cine il vinde (Sâmbătă, 3 decembrie 2016, 9:28)

          JohnR [utilizator] i-a raspuns lui grongobar

          Sunt in inginer si iti spun urmatorul lucru: Question/challenge everything. Asta sta la baza progresului. Vaccinarea trebuie sa se faca corect, prin institutii publice care isi asuma public responsabilitatea, nu big pharma cu raspundere limitata. A crede orbeste in vaccinuri create si promovate de institutii private care urmaresc in primul rand profitul, e instinct de turma.
          • +3 (9 voturi)    
            tocmai... (Sâmbătă, 3 decembrie 2016, 11:51)

            grongobar [utilizator] i-a raspuns lui JohnR

            ...asta spunea si ministrul ca MS isi va asuma raspunderea.In alta ordine de idei nici pana acum nu "big pharna" a facut vaccinarile ci tot MS.Iar faptul ca la inceputul secolului XX (20 pentru ingineri :))) ) eram 1,5 milioane ,iar acum 7,5 se datoreaza in proportie de 90% tratarii sau prevenirii bolilor infectioase.Adica antibioticelor si vaccinurilor.
    • +10 (30 voturi)    
      Baga studiul (Vineri, 2 decembrie 2016, 15:33)

      Snitzelvienez [utilizator] i-a raspuns lui AnderT

      Care evidentiaza decesele datorate vaccinurilor si decesele datorate virusilor
      • -2 (18 voturi)    
        Baga studiul (Vineri, 2 decembrie 2016, 21:24)

        CristianG [utilizator] i-a raspuns lui Snitzelvienez

        care arata fara echivoc faptul ca vaccinurile sunt eficiente.
        • +2 (8 voturi)    
          Eradicarea (Sâmbătă, 3 decembrie 2016, 12:28)

          siska [utilizator] i-a raspuns lui CristianG

          poliomielitei in unele tari ?
    • -9 (29 voturi)    
      Mirosi a penal p$dist! (Vineri, 2 decembrie 2016, 15:37)

      Miky60 [utilizator] i-a raspuns lui AnderT

      Trebuie sa scapam de voi la 11 Decembrie, ziua in care USR va veni a putere cu 55% si vom scapa de voi, toti penalii care voteaza p$d-ul. Vom avea o tara adevarata, fara coruptie, saracie, prostie, hotie!
      • +15 (15 voturi)    
        cata naivitate (Vineri, 2 decembrie 2016, 16:20)

        Adran [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

        de la 11 decembrie o sa se schimbe complet totul :D, toti oamenii din tara asta se vor transforma, toti cei care au interese aici vor pleca si ne lasa tara noua romanilor. vai vai.... nu naivitate, dar ceva care sa para ca nu te duce capul prea mult.
      • +3 (7 voturi)    
        daca intelegi... (Vineri, 2 decembrie 2016, 20:28)

        AnderT [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

        eu deja am votat !

        pentru restul care vor sa decida daca e bine sau nu sa-si vaccineze copii sa faca cei 7-10 de medicina si dupa sa decida... generatia de dupa 80 judeca influentati de efectul turma si genul "hoax". Peste 80% din povestile de pe net sunt niste cretinisme bazate pe "studii dupa ureche" etc etc.
        Stiu foarte bine ca marile Co farmaceutice ne vor dependenti si mai stiu ca nu sunt un doctor, deci un minim de preventie nu strica.
        • +2 (6 voturi)    
          uite un studiu pe tema asta (Sâmbătă, 3 decembrie 2016, 1:17)

          georgebb [utilizator] i-a raspuns lui AnderT

          scientists: earth endangered by new strain of fact-resistant humans

          http://www.newyorker.com/humor/borowitz-report/scientists-earth-endangered-by-new-strain-of-fact-resistant-humans
        • -6 (12 voturi)    
          medicina (Sâmbătă, 3 decembrie 2016, 6:20)

          Va Sile [utilizator] i-a raspuns lui AnderT

          Sotia are 7+ ani de medicina si nu ne-am vaccinat copiii. Nu ne-a interesat efectul turmei, a vazut destule in practica medicala astfel incat sa ia aceasta decizie. O sustin 100%.
          Dar fiecare sa ia ce decizie doreste!
          • +2 (8 voturi)    
            medicina... (Sâmbătă, 3 decembrie 2016, 11:53)

            grongobar [utilizator] i-a raspuns lui Va Sile

            ... se studiaza in mod normal 6 ani.Sa intelegem ca a fost repetenta ? Asta ar explica si faptul ca nu va vaccinati copiii.
          • +5 (9 voturi)    
            Pe bune ? (Sâmbătă, 3 decembrie 2016, 12:33)

            siska [utilizator] i-a raspuns lui Va Sile

            Nici macar bcg-ul si nici hexavalentul ? La ce facultate a facut medicina ? Profeseaza cu licenta ??
    • +6 (34 voturi)    
      Oricum nu poti obliga parintii sa vaccineze copiii (Vineri, 2 decembrie 2016, 15:48)

      Boham [utilizator] i-a raspuns lui AnderT

      e cea mai buna solutie, un compromis pt ca oricum nu poti obliga parintii sa isi vaccineze copiii.

      Cum ai vrea, sa le spargi usa la casa si sa-i iei cu politia si sa-i vaccinezi cu forta?
      • +7 (33 voturi)    
        Mai sint si alte cai (Vineri, 2 decembrie 2016, 16:07)

        ac [utilizator] i-a raspuns lui Boham

        Amenzi, nu ii primesti la scoala, gradinita etc.
        • +4 (10 voturi)    
          gresite (Vineri, 2 decembrie 2016, 19:02)

          Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui ac

          Ar trebui sa se dea de ales. De ex, poate nu esti impotriva vaccinurilor, ci doar impotriva schemelor actuale. Nu vad de ce nu se da posibilitatea sa se aleaga schema aplicata decreteilor, eventual facute vaccinurile tot de Cantacuzino.
        • -3 (19 voturi)    
          pai de ce? (Vineri, 2 decembrie 2016, 21:12)

          gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui ac

          cum sa nu ii primesti copiii la scoala? e cumva bolnav? mai terminati cu nazismele astea, primul factor de lupta impotriva bolilor este curatenia, nu vaccinarile.
          • +10 (14 voturi)    
            si daca e bolnav? (Sâmbătă, 3 decembrie 2016, 8:44)

            pehash [utilizator] i-a raspuns lui gigel de luxembourg

            aproape toate bolile contagioase au o perioada de incubatie in care sunt transmisibile, dar simptomele nu sunt evidente.
            poti sa nu-l primesti la scoala la fel cum nu primesti pe strazi un sofer fara rca. simplu.
            • -3 (7 voturi)    
              nevaccinat nu inseamna bolnav (Sâmbătă, 3 decembrie 2016, 12:22)

              Boham [utilizator] i-a raspuns lui pehash

              nu inseamna ca esti bolnav daca nu esti vaccinat.
              • +2 (8 voturi)    
                Nu, e si mai rau (Sâmbătă, 3 decembrie 2016, 14:43)

                ac [utilizator] i-a raspuns lui Boham

                Inseamna ca esti un purtator CONSTIENT de boala.
          • +4 (6 voturi)    
            Fantastic (Sâmbătă, 3 decembrie 2016, 14:42)

            ac [utilizator] i-a raspuns lui gigel de luxembourg

            Varsat de vint, oreion, pojar - toate se fac oricit de curat ai fi.Sau poate stai ca raposatul Jackson sub sticla.
        • +1 (7 voturi)    
          si nu se vor duce la scoala, gradinita (Sâmbătă, 3 decembrie 2016, 12:13)

          Boham [utilizator] i-a raspuns lui ac

          dar te vei intalni cu ei in parcuri, copii tai se vor lovi de copiii lor prin parcuri. si ce-ai rezolvat
          • -3 (7 voturi)    
            Frica, bat-o vina! (Sâmbătă, 3 decembrie 2016, 14:15)

            Nastia [utilizator] i-a raspuns lui Boham

            Copiii tai DEJA se joaca cu multi copii nevaccinati, sunt deja sute de mii!! Ce faci, le pui banderole ca sa fie identificati?
      • +2 (10 voturi)    
        Obligații legale (Vineri, 2 decembrie 2016, 18:35)

        Furnicuta [utilizator] i-a raspuns lui Boham

        Să fii un om neinformat nu este o infracțiune, dar dacă iei decizia de a refuza vaccinarea copilului și acesta moare din cauza lipsei protecției sau, mai grav, dacă comunitatea de copii este afectată de această decizie, atunci mi se pare normal ca și părinții SĂ-ȘI ASUME RESPONSABILITATEA precum și-o asumă și Ministerul Sănătății. Altfel, nu este echitate. Nici față de minister, nici față de comunitate.
        • -2 (8 voturi)    
          Daca (Sâmbătă, 3 decembrie 2016, 11:39)

          ionisus [utilizator] i-a raspuns lui Furnicuta

          Ti-ai vaccinat copilul si e imun, cum mai poate sa
          fie afectat de cei nevaccinati?
          Realizezi ce aberatie debitezi?
          • +1 (3 voturi)    
            Stii ce e misto si ipocrit? (Duminică, 4 decembrie 2016, 0:04)

            Lespezi [utilizator] i-a raspuns lui ionisus

            Ca toti antivaccinistii se bazeaza pe efectul imunitatii de turma, deci exact pe ce zic ca nu e bine sau ca nu exista.
            Adica e super ok daca toti ceilalti din jur sunt vaccinati, mai putin eu.
            Logica pura!
            E ca si logica cu spalatul pe maini: pai daca tu folosesti dezinfectant, de ce sa mai folosesc si eu sapun?
            Apoi nici un antivaccinist nu are curajul sa isi ia familia si sa locuiasca in India, Africa sau alte zone unde lumea merge pe jos sa isi vaccineze copii.
            E foarte comod sa fii antivaccin in Europa, din spatele tastaturii.
            As vrea insa sa le vad curajul testat in realitate, traind in medii unde oamenii se zbat sa se vaccineze. Si atunci i-as respecta ca traiesc conform convingerilor.
            Altfel sunt doar niste blatisti sanitari.
            Pacat in schimb ca risca sanatatea copiilor lor.
            Am cunostinte antivacciniste care au mereu copiii bolnavi, desi ii hranesc doar eco-bio.
            Deci...logica este ..?
    • -3 (5 voturi)    
      Daca ai sa viziionezi (Sâmbătă, 3 decembrie 2016, 11:27)

      ionisus [utilizator] i-a raspuns lui AnderT

      acest film(documentar) o sa intelegi ce sunt cu adevarat, vaccinurile:https://youtu.be/-Dahdh1QOAw.
      Da, parintii trebuie sa se informeze iar statul sa raspunda pentru efectele secundare ale vaccinurilor.
      In sfarsit, o lege buna! Felicitari celor care au elaborat-o!
      • +3 (5 voturi)    
        Ce video? (Sâmbătă, 3 decembrie 2016, 13:48)

        AnderT [utilizator] i-a raspuns lui ionisus

        Eu ating cu mana cazuri de autism si nu numai... ascult zi de zi parintii acestor copii, am un copil cu mici probleme, calatoresc mult, ma informez foarte mult, incerc sa selectez informatia dar totusi dupa ani si ani nu sunt in stare sa judec. Altii cum pot? Eu spun ca tratam problema cu foarte multa superficialitate, ambele tabere. Desi in acest caz nu trebuie sa existe tabere. Singurul punct comun este ca guvernul nu-si face treaba in interesul nostru!!!
  • +9 (57 voturi)    
    Si noi ceilalti? Cum ne protejati de tampitzi? (Vineri, 2 decembrie 2016, 15:25)

    ddanescu [utilizator]

    Ne dati cumva dreptul sa ii dam afara din scoala pe copii nevaccinati?
    • +5 (33 voturi)    
      in mod normal (Vineri, 2 decembrie 2016, 15:30)

      AnderT [utilizator] i-a raspuns lui ddanescu

      al tau e imun.....
      • +1 (19 voturi)    
        Rtarzi (Vineri, 2 decembrie 2016, 16:38)

        tudor74 [utilizator] i-a raspuns lui AnderT

        @AnderT
        @Snitelvienez
        @samka
        @Bohan
        @Belrut
        @ddanescu

        Postacii Oliviei Steer sau un singur postac cu mai multe conturi.

        Imunitatea de grup, denumita si “imunitatea comunitatii”, se refera la protectia oferita tuturor membrilor unei comunitati de ratele de vaccinare ridicate. Daca suficient de multe persoane se vaccineaza contra unei anumite boli, devine mai greu pentru acea boala sa afecteze comunitatea respectiva, astfel incat virusul nu gaseste gazde neprotejate unde sa se dezvolte, sa ajunga la maturitate si sa poata infecta alte gazde.
        Astfel, chiar si cei care nu pot fi vaccinati – inclusiv sugarii si persoanele cu boli cronice sau cu sistem imunitar compromis – se bucura de un anumit grad de protectie, caci se reduce probabilitatea unei epidemii care i-ar expune acelei boli.

        E cam si cum ai spune "pai ai facut curat in casa, ce daca intru cu bocancii plini de noroi nu am cum sa fac mizeria ca deja ai facut curat".

        Postacii ca voi demonstreaza ca imbecilitatea cu "parintii informati" e o mare tampenie.
        • -2 (10 voturi)    
          ??? (Vineri, 2 decembrie 2016, 23:15)

          AnderT [utilizator] i-a raspuns lui tudor74

          Tu cand citesti... intelegi? Am dubii, mari dubii.
          • 0 (8 voturi)    
            doar citeste (Sâmbătă, 3 decembrie 2016, 3:05)

            Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui AnderT

            in rest... face proiectii :D
        • +4 (4 voturi)    
          dar ei se cred informati.. (Sâmbătă, 3 decembrie 2016, 8:58)

          pehash [utilizator] i-a raspuns lui tudor74

          Cred ca tocmai aici a atins ministrul un punct sensibil. Parintii nu inteleg toate implicatiile deciziilor lor, pentru ca informatia pe internet nu este suficient de structurata. Unii par sa creada ca vaccinul te imunizeaza complet. Majoritatea nu au vazut in viata lor un copil cu deformatii cauzate de poliomielita.. din pacate s-ar putea sa vada la propriul copil.

          Cel mai bine ar fi daca ministerul sanatatii pune banul jos si pregateste un videoclip cu toate informatiile importante, 10-15 minute, care sa contina informatii clare atat despre boli, cat si despre modul in care vaccinurile actioneaza si limitele de siguranta, efectele secundare etc.
          Ii strangi la un loc, ii pui sa se uite, eventual cu un specialist care sa le raspunda la intrebari, apoi le dai un test ca sa confirme ca au fost prezenti si au inteles subiectul. Daca vrem sa decida fiecare, cred ca putem face macar atat.
        • -7 (9 voturi)    
          Lista lui Schindler (Sâmbătă, 3 decembrie 2016, 10:57)

          Snitzelvienez [utilizator] i-a raspuns lui tudor74

          Apucaturi naziste mai ai..nu doar in Romania vaccinarea nu este obligatorie.
    • +11 (29 voturi)    
      daca esti vaccinat esti protejat (Vineri, 2 decembrie 2016, 15:31)

      Snitzelvienez [utilizator] i-a raspuns lui ddanescu

      Sau ai interese ?
    • +12 (36 voturi)    
      protectie (Vineri, 2 decembrie 2016, 15:47)

      samka [utilizator] i-a raspuns lui ddanescu

      impotriva a ce? daca copilul tau e vaccinat la zi, e clar ca nu are cum sa ia la scoala boala de la un copil nevaccinat
      • +8 (16 voturi)    
        da si nu,mai mult nu (Vineri, 2 decembrie 2016, 17:14)

        grongobar [utilizator] i-a raspuns lui samka

        Vaccinurile nu se fac toate incepand de la nastere.Unele se fac pentru prima oara la 3 ani,pana atunci copilul fiind complet neprotejat.Tocmai aici intervine rolul vaciinarii tuturor,copiimici care nu au atins varsta la care pot dezvolta anticorpi in urma vaccinarii sa nu fie infectati de cei nevaccinati.In plus de asta NU exista niciun studiu care sa arate veridicitatea aiurelilor de pe siteurile de vegani si panicarzi.Unicul asa-zis studiu a fost pe un nr mic de copii selectati special si absolut infirmat de realitate.
      • +7 (9 voturi)    
        e clar (Sâmbătă, 3 decembrie 2016, 9:05)

        pehash [utilizator] i-a raspuns lui samka

        e clar ca habar nu ai despre ce vorbesti.
        vaccinul nu inseamna imunitate 100%. in plus, unele se fac mai tarziu si copilul este in pericol pana atunci, altele se fac de mai multe ori pentru ca efectul (anticorpii) se diminueaza in timp.
        daca vrei o analogie, vaccinarea e ca permisul de conducere - degeaba l-ai luat pe bune daca te intalnesti cu un analfabet fara permis sau un piedone cu permis de arges.
        • -7 (7 voturi)    
          Multi copii (Sâmbătă, 3 decembrie 2016, 12:20)

          siska [utilizator] i-a raspuns lui pehash

          la nastere "beneficiaza" de anticorpii mamei VACCINATE, de aceea pericolul de care vorbesti este redus, iar vaccinurile se fac mai tirziu. La asta te-ai gindit ?
      • -2 (2 voturi)    
        Asta, da (Sâmbătă, 3 decembrie 2016, 12:15)

        siska [utilizator] i-a raspuns lui samka

        dar te-ai gindit si invers ? Ca un copil nevaccinat POATE sa ia boala de la unul vaccinat, care poate fi purtator sanatos ?
        • +2 (2 voturi)    
          gresit (Sâmbătă, 3 decembrie 2016, 18:37)

          grongobar [utilizator] i-a raspuns lui siska

          Nu, un copil vaccinat nu poate fi purtator sanatos.Punct.
    • +9 (27 voturi)    
      daca ai tai sunt vaccinati, sunt protejati (Vineri, 2 decembrie 2016, 15:49)

      Boham [utilizator] i-a raspuns lui ddanescu

      asta e si motivul pt care copii sunt vaccinati, pt a fi protejati impotriva celor nevaccinati
      • +8 (30 voturi)    
        vaccinul nu este 100% eficient (Vineri, 2 decembrie 2016, 16:11)

        georgebb [utilizator] i-a raspuns lui Boham

        Este o sansa de cateva procente ca fiul meu sa nu fi dezvoltat imunitate, ori vaccinul nu a fost suficient de bun, ori fiul meu nu a raspuns tratamentului.
        In mod normal aceste cateva procente nu ar trebui sa fie o problema mare; cand apare un caz undeva se va izola repede.
        Dar daca mai adaug 10-20-30% de copii care nu au fost vaccinati, atunci sunt sanse mari ca respectiva boala sa se raspandeasca si sa fie greu de izolat, afectand astfel si copii "vaccinati" pe langa cei nevaccinati.

        O cautare rapida pe google:
        https://shotofprevention.com/2011/04/12/why-worry-about-the-unvaccinated/
    • -6 (26 voturi)    
      mda... (Vineri, 2 decembrie 2016, 15:49)

      belurt [utilizator] i-a raspuns lui ddanescu

      tu esti si mai idiot decat parintii care nu isi vaccineaza copiii, copilul tau daca e vaccinat nu v-a contact bolile care acei copii pot fi suspusi la ele. Varsat de vant, rubeola , rujeola, otita si altele printe care si vaccinul anti hepatic A si B ( primul e A si pt B cred ca e mai scump si e o sesiune de 3 vaccinuri in la interval de cateva luni )....
    • 0 (32 voturi)    
      De ce ne temem? (Vineri, 2 decembrie 2016, 15:59)

      poatedapoateba [utilizator] i-a raspuns lui ddanescu

      Eu nu inteleg de ce am da afara copiii nevaccinati. Se presupune ca cei care nu sunt "tampitzi" si-au vaccinat copiii, nu?
      • +11 (23 voturi)    
        Herd Immunity (Vineri, 2 decembrie 2016, 16:15)

        radu.a [utilizator] i-a raspuns lui poatedapoateba

        Sunt situatii particulare in care vaccinul nu te poate proteja (boala auto-imuna, nou-nascuti, etc.) sau isi pierde din eficienta in timp.
        Dar daca comunitatea din care faci parte este vaccinata, sansele tale de a lua boala, respectiv de a o transmite mai departe, scad semnificativ. (motiv pentru care multe boli teribile au fost eradicate)

        https://en.wikipedia.org/wiki/Herd_immunity
  • +2 (38 voturi)    
    Dreptul de a alege (Vineri, 2 decembrie 2016, 15:31)

    Gelu007 [utilizator]

    Ar trebui sa li se faca si un examen psihologic celor ce decid anti-vaccinare.
    • +7 (25 voturi)    
      DNA doarme (Vineri, 2 decembrie 2016, 16:08)

      Snitzelvienez [utilizator] i-a raspuns lui Gelu007

      Ar trebui sa se autosesizeze cand presa relateaza 5 cazuri de rujeola si titreaza cu litere mari EPIDEMIE
      • -4 (10 voturi)    
        DNA (Vineri, 2 decembrie 2016, 19:53)

        VladSnow [anonim] i-a raspuns lui Snitzelvienez

        Da, dar DNA ar trebui sa se autosesizeze si cand trolli rusi bat campii pe forumuri cu 5 cazuri, cand in realitate au fost 675 cazuri.

        Imi da cu virgula, inteleg ce interese aveti sa postati chestii negative despre UE, dar cu vaccinurile ce v-a venit?

        Doar din inertie, sau are si aici ceva interese Rusia?
        • -4 (14 voturi)    
          Vaccinarea e o cultura de castraveti (Vineri, 2 decembrie 2016, 22:54)

          Snitzelvienez [utilizator] i-a raspuns lui VladSnow

          Plantezi semintele (vaccinezi ) apoi astepti recoltarea castravetilor ( efectele secundare) care se consuma pe bani buni...
      • +2 (2 voturi)    
        corolarul? (Sâmbătă, 3 decembrie 2016, 9:09)

        pehash [utilizator] i-a raspuns lui Snitzelvienez

        si ar trebui sa se sesizeze tot DNA cand unii spun ca sunt 5 cazuri si ministerul sanatatii raporteaza 935 de cazuri si 6 decese?

        http://www.ms.ro/index.php?pag=62&id=16521&pg=1
        • 0 (4 voturi)    
          DNA sa se sesizese (Sâmbătă, 3 decembrie 2016, 11:50)

          Snitzelvienez [utilizator] i-a raspuns lui pehash

          Pt medicinistii care sunt agenti de vanzari si au 6 case
    • -3 (25 voturi)    
      Vaccin (Vineri, 2 decembrie 2016, 16:20)

      Marius_23 [utilizator] i-a raspuns lui Gelu007

      Eram angajat la o firma si in sezonul rece au venit cu vaccinurile . Au fost care au refuzat, s-a facut o lista si cineva a venit sa ne intrebe pe fiecare care sunt motivele .
      Eu le-am zis adevarul . Nu am fost niciodata racit desi am peste 30 de ani ( nick-ul este unul mai vechi ) in timp ce multi colegi care si-au facut au racit .
      Astazi dadeam la lopata si un domn vine si-mi spune sa-mi iau in o sapca ( ningea ) ca o sa racesc . I-am raspuns politicos ca nu am racit niciodata si ca nu e cazul .
      Un sistem imunitar sanatos respinge rapid tot ce este strain si deci organismul se imbolnaveste greu .
      • +5 (13 voturi)    
        Clar (Vineri, 2 decembrie 2016, 18:18)

        tudor74 [utilizator] i-a raspuns lui Marius_23

        Daca tii si un cristal tamaduitor in buzunar nici cancerul sau SIDA nu se lipesc de tine *facepalm*
      • +7 (19 voturi)    
        Inteleg ca (Vineri, 2 decembrie 2016, 18:34)

        ipolitic [utilizator] i-a raspuns lui Marius_23

        tu esti natural imun la poliomielitis, variola, rujeola, HPV, tetanos, holera, pesta bubonica, turbare...
        Felicitari. NASA stie?
        • -7 (11 voturi)    
          Amuzant (Sâmbătă, 3 decembrie 2016, 0:10)

          Marius_23 [utilizator] i-a raspuns lui ipolitic

          Daca ajung si eu la 70 de ani 'fara reparatii" inseamna o imunitate excelenta comparand cu ce vad in jurul meu .
          Sunt milioane de bolnavi in tara sub varsta 70 de ani . Pe tatal meu de cand ma stiu nu l-am vazut racit/bolnav sau sa aiba o simpla febra .
          • +7 (7 voturi)    
            super (Sâmbătă, 3 decembrie 2016, 11:55)

            grongobar [utilizator] i-a raspuns lui Marius_23

            sunteti robocop si pinocchio in aceeasi familie,bravo.
            • 0 (4 voturi)    
              E frustrant pentru unii (Sâmbătă, 3 decembrie 2016, 13:17)

              Marius_23 [utilizator] i-a raspuns lui grongobar

              Sa traiesti o viata de om fara sa ai nevoie de medicamente si suplimente alimentare .
      • +5 (11 voturi)    
        Problema e ca (Vineri, 2 decembrie 2016, 19:26)

        siska [utilizator] i-a raspuns lui Marius_23

        sint vaccinuri si vaccinuri. Nici eu, exact ca si tine, nu m-am vaccinat cu antigripalul si nici nu o voi face, pt.ca, exact ca si tine, o banala raceala o combat cu sfintul usturoi, ceai fierbinte/ tuica fiarta cu piper. DAR, altul e discursul pt, anti-TBC, anti-POLIOMIELITA, PERTUSSIS, si altele importante, pe care, din cauza unor imbecili ca steer, parintii nu-si vor da consimtamintul !Ca sa "informezi" trebuie sa fii sigur ca cel informat are minima cultura ca sa inteleaga datele prezentate. Avem inca, pe la sate (din pacate, fara sa jignesc sau sa generalizez), oameni care cred mai repede in ceea ce spune popa, baba rada sau mama omida decit in ceea ce spune doctorul.
        • -2 (6 voturi)    
          alt samaritean (Sâmbătă, 3 decembrie 2016, 11:03)

          Snitzelvienez [utilizator] i-a raspuns lui siska

          Poliomelita s-a eradicat in 1994 In Romania conform Ministerului.
          • +3 (5 voturi)    
            Corect, (Sâmbătă, 3 decembrie 2016, 12:10)

            siska [utilizator] i-a raspuns lui Snitzelvienez

            si ast s-a intimplat datorita vaccinarilor, nu a sfintului duh ! Pericolul e ca nu a fost eradicata in lume ! Si tocmai asta e problema, asta nu pricep multi : cu tot "tranzitul" de straini care exista in ultimul timp (imigrati, turisti, etc.), nevaccinarea copiilor poate expune in orice moment la contact cu purtator sanatos (vaccinat ) . Repet : nu toate vaccinurile pot fi necesare, dar cele importante trebuie facute in continuare. Tu ai avea curajul, sper exemplu, sa-ti duci copilul nevaccinat anti-TBC prin mijloace de transport in comun, oricare ar fi ele, cu persoane care tusesc (nu mai zic ca fara sa puna mina la gura) in jurul lui ?
            • +2 (2 voturi)    
              daca poliomelita s-a eradicat (Sâmbătă, 3 decembrie 2016, 15:52)

              Snitzelvienez [utilizator] i-a raspuns lui siska

              Tu continui sa vaccinezi folosind vaccinuri pe baza de metale? Vezi istoricul vaccinarii antipolio in America , Suedia unde se recunoaste contaminarea a sute de milione de recipienti cu ingrediente cancerigene.
              Am de ales..mai degraba TBC decat autism sau cancer.eu zic ca exista chiar o sansa mare ca sistemul imunitar necompromis sa respinga orice virus sau bacterie..
              Docada este din primul razb mondial cand Imperiul Hapsburgic si-a trimis spionii cu antrax pt a sabota trupele britanice.culmea au fost multi cai morti si nu soldati
        • -1 (5 voturi)    
          Doctori... (Sâmbătă, 3 decembrie 2016, 12:21)

          ionisus [utilizator] i-a raspuns lui siska

          Am un caine care mi-a salvat de multe ori viata: nu a lasat niciun doctor sa se apropie de mine!(Mark Twain)
        • 0 (0 voturi)    
          Nu sunt impotriva, dar pentru adultii sanatosi (Sâmbătă, 3 decembrie 2016, 14:07)

          Marius_23 [utilizator] i-a raspuns lui siska

          Mi se pare exagerat .
    • -3 (3 voturi)    
      Sa-ti dau un pont (Vineri, 2 decembrie 2016, 17:02)

      Marius_23 [utilizator] i-a raspuns lui Gelu007

      Apropo de examen psihologic . Oamenii optimisti sunt mai sanatosi . Deci ce facem ?
    • +5 (5 voturi)    
      Din ce am buchisit si eu (Vineri, 2 decembrie 2016, 19:09)

      Marius_23 [utilizator] i-a raspuns lui Gelu007

      Va pot spune ca sanatatea unei populatii depinde de trei factori principali : fondul genetic, factorii de mediu si sistemul de sanatate .
  • +14 (30 voturi)    
    E destul de periculos (Vineri, 2 decembrie 2016, 15:33)

    banel [utilizator]

    Epidemia de rujeola de anul acesta ne-a aratat ce se poate intampla daca nu se vaccineaza copiii.

    In acelasi timp inteleg temerile unora, opiniile vis-a-vis de efectele vaccinurilor au fost tot timpul controversate, pe de o parte avem industria pharma care nu a fost niciodata transparenta cu privire la vaccinuri si diversi formatori de opinie fara experienta in domeniu pe de alta parte. Eu pentru al meu am ales vaccinarea, neavand in momentul de fata o baza solida pentru a o refuza.
    • 0 (6 voturi)    
      lol (Vineri, 2 decembrie 2016, 16:54)

      HP [utilizator] i-a raspuns lui banel

      Tu cum ai crescut cu vaccinuri ?

      A dracu, cu internetul asta, cum va apuca mania si paranoia pe toti.
      • +3 (3 voturi)    
        Ai probleme in a intelege un text simplu? (Sâmbătă, 3 decembrie 2016, 14:44)

        banel [utilizator] i-a raspuns lui HP

        Am scris in final faptul ca eu am ales sa il vaccinez pe al meu.
  • +18 (22 voturi)    
    Este bine (Vineri, 2 decembrie 2016, 15:55)

    VioP [utilizator]

    Este bine sa fie informati parintii.

    Daca s-ar insista referitor la vaccin, ce a insemnat pentru omenire descoperirea lui, astfel eradicandu-se molimele care au decimat populatii intregi de-alungul istoriei...

    Azi se insista pe faptul ca vaccinul este o afacere, in loc sa ne preocupe siguranta producerii lui.

    Nu am cunostinte medicale, dar cred ca siguranta producerii lui si faptul ca parintii trebuie sa fie convinsi ca in momentul vaccinarii copilul trebuie sa fie foarte sanatos ar fi un minim necesar.
    • -3 (15 voturi)    
      Explica ce a fost cu Zika (Vineri, 2 decembrie 2016, 16:11)

      Snitzelvienez [utilizator] i-a raspuns lui VioP

      Daca vrei..
  • -3 (21 voturi)    
    ? (Vineri, 2 decembrie 2016, 16:08)

    Gigi Kent [utilizator]

    De ce mai cuvanteaza (si face legi) acest ministru ilegitim cu 1 saptamana inainte de alegeri?
    • +1 (5 voturi)    
      ?? (Vineri, 2 decembrie 2016, 18:22)

      ipolitic [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      De ce mai comentezi inca cu cateva zile inainte de a se intoarce la Moscova?
  • +7 (13 voturi)    
    Pai nu-i corect asha (Vineri, 2 decembrie 2016, 16:14)

    bogdan1477 [utilizator]

    Ar trebui ca si parintii cu copii nevaccinati sa raspunda in caz de imbolnavire.

    De exemplu: nu ai facut vaccin BCG (anti-TBC) la copil si a facut tuberculoza? Ti-l iau, il bag in spital, il tratez si ti-l dau sanatos acasa in paralel cu nota de plata pentru tratament si spitalizare, din care deduc valoarea vaccinului.

    Nu l-ai vaccinat de Rujeola? La fel.

    Pin la urma fiecare are libertatea de a alege ce e mai bine pentru copil, dar cine nu vrea sa respecte regulile impuse de stat, peirde asigurarea medicala a copilului pentru respectiva boala. Si dupa citeva cazuri mediatizate cu facturi de spitalizare de citeva mii-zeci de mii de euro, sa vezi cum le trece anti-vaccinistilor elanul revolutionar.
    • -2 (8 voturi)    
      Conform logicii tale (Vineri, 2 decembrie 2016, 23:56)

      intruderul [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

      de doi bani: fumatorul cu cancer la plamani sa-si plateasca spitalizarea ca doar nu i-am bagat eu tigara pe gat. Alcoolicul sa-si plateasca spitalizarea ca doar nu i-am turnat eu pe gat.etc etc.
      • +6 (6 voturi)    
        fac deja asta.. (Sâmbătă, 3 decembrie 2016, 1:10)

        georgebb [utilizator] i-a raspuns lui intruderul

        O mare parte din pretul tigarilor sau pe alcool sunt accize. Si o parte din aceste accize se duc la Ministerul Sanatatii.

        Nu am gasit la o cautare rapida pe Google cate procente din bugetul MS vine din accizele pe tutun; dar am gasit o stire din Decembrie 2014 in care se spune ca a scazut bugetul MS din cauza ca multi romani s-au lasat de fumat (dar totusi cheltuielile pentru bolile cauzate de fumat au crescut):
        http://www.hotnews.ro/stiri-doctorh_actualitate-18902290-ministerul-sanatatii-vrea-taxa-mai-mare-tutun-alcool-pentru-convinge-fumatori-renunte-tigari.htm
      • +1 (5 voturi)    
        accize.. (Sâmbătă, 3 decembrie 2016, 9:12)

        pehash [utilizator] i-a raspuns lui intruderul

        vrei sa platesti acciza la copilul nevaccinat? :)
      • 0 (0 voturi)    
        logica mea de doi bani... (Duminică, 4 decembrie 2016, 19:53)

        bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui intruderul

        Pai s-a vrut si asta. Doar ca e dificil sa stabilesti ca cineva e fumator. Sau betiv. Si in consecinta s-a pus acciza pe tigari si alcool, din care sa se acopere chletuielile suplimentare ale asigurarilor medicale cu fumatorii si betivii. Deci... deja se intimpla ceea ce tu denumesti logica mea de doi bani.

        Nu vad de ce as plati eu ca si asigurat pentru cineva care refuza masurile de preventie obligatorii si gratuite, dupa care se imbolnaveste... In tarile cu apa calda, spre exemplu, fiecare asigurat are obligatia sa-si faca un set de analize gratuite anual, si cine refuza pierde asigurarea medicala. Deci nu e noua ideea. Cine se vrea haiduc, sa-si asume si riscurile actiunilor sale.
    • +1 (7 voturi)    
      Eroare ! (Sâmbătă, 3 decembrie 2016, 10:07)

      Andra99 [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

      vaccinul BCG NU protejeaza impotriva tuberculozei, cu toate ca se foloseste din 1921 !!! Deoarece BCG nu are absolut nici o valoare epidemiologica, folosirea lui ar trebui limitata strict la grupele de risc, si oprita vaccinarea de rutina a tuturor nou-nascutilor. Aceasta ar favoriza depistarea din timp a celor care au avut contact cu bacilul Koch si economisirea unor fonduri care sa fie folosite la alte programe de preventie. Vaccinuri eficiente sunt de exemplu cele impotriva poliomielitei, difteriei, tetanosului, tusei convulsive, hepatitelor A si B. Singurul vaccin care a dus la eradicarea completa a unei boli a fost vaccinul anti-variolic. Un vaccin controversat este cel antirujeolic, folosit in combinatie cu cel antirubeolic si anti-oreion (MMR/ROR). Multi dintre cei vaccinati cu acest trivaccin au facut rubeola. Mergeti la profesionistul in care aveti incredere si cereti-i sfatul, nu va luati dupa ce scrie in forumurile de pe internet. Cereti eventual mai multe pareri, si pe urma luati decizia potrivita pentru Dv.
      • 0 (8 voturi)    
        Tu vorbesti serios ? (Sâmbătă, 3 decembrie 2016, 12:51)

        siska [utilizator] i-a raspuns lui Andra99

        Sau citezi din "dr." christa-todea gross si acolitii ? Cred ca tu esti prima care ar trebui sa nu mai citesti pe net ... Sau, daca o faci, citeste STUDII DE SPECIALITATE FACUTE DE SPECIALISTI !
        • +3 (5 voturi)    
          placa cu specialisti (Sâmbătă, 3 decembrie 2016, 15:54)

          Snitzelvienez [utilizator] i-a raspuns lui siska

          Nu mai tine..coruptia a cuprins toate institutiile , in media de ex in America exista 6% incredere..
          Premiul Nobel se da pe pile
          • +1 (1 vot)    
            asha, si? (Duminică, 4 decembrie 2016, 20:00)

            bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Snitzelvienez

            Ce treaba are presa cu vaccinul? Ce-ai vrea acum, sa ne luam dupa ce zice orice snitel vienez pe forum? E intr-adevar coruptie in big pharma, dar asta nu inseamna ca trebuie sa facem fix invers decit sic ei, mai ales ca nu platesti direct costurile...
        • +2 (2 voturi)    
          Da ! (Sâmbătă, 3 decembrie 2016, 20:28)

          Andra99 [utilizator] i-a raspuns lui siska

          Anii grei si frumosi petrecuti in amfiteatrele Facultatii de Medicina si prin spitalele din tara si strainatate imi dau dreptul sa comentez. Daca tot vorbesti de articole scrise de specialisti si pricepi ceva din ele, citeste http://www.viata-medicala.ro/*articleID_5957-dArt.html si pe urma comenteaza !
      • 0 (0 voturi)    
        Asta e interpretarea ta (Duminică, 4 decembrie 2016, 19:59)

        bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Andra99

        Comunitatea medicala zice ca nu e asha. Acum eeu pe cine sa cred? Sa cred ce zice comunitatea medicala sau pe andra99? Ministerul sananatii stabileste niste masuri de preventie a unor boli la nou-nascuti si copii. Si mi se pare normal ca cine le refuzxa sa piarda asigurarea medicala i cazul imbolnavirii. De ce sa platesc eu din asigurarea mea pe toti naucii care sunt convinsi ca toata lumea medicala e o mare conspiratie impotriva bebelusilor si copiilor??? Nu vrei vaccinarea, iti asumi si eventualele costuri ale deciziei tale.
        • 0 (0 voturi)    
          Aberatie ! (Luni, 5 decembrie 2016, 18:31)

          Andra99 [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

          ai citit macar articolul ? Nu am spus ca trebuie sa-mi asculte nimeni parerea, ci ca ar fi bine sa te adresezi specialistului in care ai incredere. Dr. P. Stoicescu si Dr. C. Neagoe sunt experti in domeniu. 98% din pacientii care se imbolnavesc de TBC sunt vaccinati! Unii au beneficiat chiar si de 2-4 rapeluri, ceea ce nici nu mai este indicat, neavand nici un efect, numai reactii adverse. Sa obligi pe cineva sa suporte costul tratamentului la asa o rata de "succes" a vaccinului mi se pare o aberatie.
          • 0 (0 voturi)    
            uite citat din docturul tau preferat: (Marţi, 6 decembrie 2016, 12:21)

            bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Andra99

            "Datele şi ideile pe care le conţine acest articol nu au scopul de a fi interpretate ca „dispoziţii“ sau „critici“ la politicile actuale privind vaccinarea BCG, ci au numai valoarea unor comentarii, care pot fi luate sau nu în considerare"

            "Majoritatea cercetătorilor care apreciază eficacitatea vaccinului sunt de acord că protecţia se referă în special la dezvoltarea formelor grave la copil (miliara şi meningita), care ar putea ajunge până la 75%. Nu sunt mulţi cei care cred că protecţia privind dezvoltarea tuberculozei la adult sau alte forme de tuberculoză ar putea ajunge la 50%. Procentele menţionate nu sunt agreate de toată lumea, dar se ţine cont de ele când sunt necesare decizii privind menţinerea sau abandonarea vaccinării „universale“."

            Acuma, ca tu citesti articolele astea convinsa fiind ca vaccinarea e o inventie a imperialismului ca sa suga singele poporului, aia e altceva.
    • 0 (4 voturi)    
      Cum asa? (Sâmbătă, 3 decembrie 2016, 14:36)

      Nastia [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

      Nu exista in presa niciun parinte de copil nevaccinat care sa spuna ca i s-a imbolnavit copilul. Copilul nevaccinat e sanatos, bine mersi. Panica este data doar de scaderea cifrelor la vanzari la vaccinuri. Cica se sperie doctorii si anunta molime, dar parintii nevaccinati sunt cei mai linistiti si impacati cu hotararea lor.
      • 0 (0 voturi)    
        pai in cazul asta esti de acord, nu? (Duminică, 4 decembrie 2016, 20:10)

        bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Nastia

        Daca nu exista copii nevaccinati si bolnavi, atunci ar trebui sa fii de acorrd cu propunerea mea. Iti asumi riscul, sau in cazul tau convingerea ca doar copiii vaccinati de imbolnavesc.
        Tot ce spun e sa-ti asumi si raspunderea pentru convingerea ta.
  • +1 (3 voturi)    
    Halal modificare! (Vineri, 2 decembrie 2016, 16:42)

    max# [utilizator]

    Deci cu ce e diferita situatia fata de cea actuala? Toti cei care refuza se considera foarte informati, de pe diverse bloguri si fb. Practic se ofera o modalitate legala de refuz cu semnatura pe proprie raspundere pe un "formular de informare". Nu cred ca un asemenea formular compus pe la Ministerul Sanatatii ii va putea convinge pe fanii blogurilor antivaccinare. Probabil are mai mult legatura cu alegerile declaratia asta.
  • +7 (9 voturi)    
    informare? (Vineri, 2 decembrie 2016, 16:51)

    Humbert [utilizator]

    pai anti-vaccinistii asta sustin, ca EI sunt informati si ca noi, ceilalti, nu suntem informati in legatura cu efectele negative ale vaccinurilor.

    adica, wtf? o sa vina parintele anti-vaccinisti si o sa zica ca el s-a informat si a aflat ca vaccinurile provoaca autism si ca e o conspiratie a big pharma la mijloc cu vaccinurilor ca sa ne ia banii si sa ne faca pe toti autisti.

    ce e cu prostia asta? sa fii informat nu e niciodata suficient: trebuie sa fii si bine informat, nu doar informat, si sa ai capacitatea sa gandesti rational, nu sa iei decizii emotionale pe baza a ceea ce ai citit tu la piersicuta sau la alta tampita pe blog.

    foarte dezamagitor, domnule ministru.
    • +2 (2 voturi)    
      ma astept la informare oficiala (Sâmbătă, 3 decembrie 2016, 1:04)

      georgebb [utilizator] i-a raspuns lui Humbert

      Ma astept ca informarea la care se refera sa fie un fel de curs; ca cel de puericultura.
      Special ca sa nu vina oamenii si sa spuna ca sunt informatii.. de pe blogul lui 50 Cent sau Selena Gomez.
    • 0 (2 voturi)    
      Mass production (Sâmbătă, 3 decembrie 2016, 15:59)

      Snitzelvienez [utilizator] i-a raspuns lui Humbert

      Sa nu-mi spui ca cei ce auvschimbat legile din vest care au pus taxa pe zahar nu cunosc cum functioneaza mecanismele pietii/lacomia
      Economia in capitalism spune asa..existi pt a maximiza profitul .pt asta toti se lupta pt intaietate, monopol,aloca 10-20% din capital pt lobby , publicitate-sume imense alocate
  • +4 (10 voturi)    
    Bai nenorocitilor ordinari! (Vineri, 2 decembrie 2016, 17:58)

    Prea_Tarziu [utilizator]

    MI-am petrecut 1 Decembrie in Bulgaria incercand sa iau Engerix B, vaccin obligatoriu pentru bebelusi pentru ca nici un spital din Bucuresti nu il are!
    Nu mai pomeniti nimic despre obligativitatea vaccinurilor in conditiile in care ministerul sanatatii NU ARE VACCINURI OPBLIGATORII!
    NE OMORATI CU ZILE!
    Exacti viitorul tarii il asasinati!
    Jigodiilor!
    Ce fac unitatile de colectare spaga DSP? De ce nu dau vaccinuri? De 2 ani nu au! De ce?
    Am invatat bulgara!
    Izvinete vaksina Engerix b bebeta?
    Murir-ati!
    • +3 (3 voturi)    
      fix asta rezolva legea (Sâmbătă, 3 decembrie 2016, 0:42)

      georgebb [utilizator] i-a raspuns lui Prea_Tarziu

      Si eu am alergat dupa vaccin pentru copil (din fericire nu a trebuit sa ma duc chiar pana in Bulgaria) si sunt bucuros sa vad ca fix asta adreseaza aceata lege.

      Din articol:
      "Pe de o parte, ne da baza legala pentru asigurarea stocurilor de vaccinuri, ceea ce este esential. Daca ai baza legala, poti sa faci rezerve. Daca ai rezerve, atunci nu mai ramai fara vaccinuri. "

      De ce nu s-a gandit nimeni pana acum sa faca dracului stocuri, si daca n-au baza legala atunci sa o creeze nu stiu.

      #goVlad
    • -1 (3 voturi)    
      Te-ai desconspirat (Sâmbătă, 3 decembrie 2016, 16:15)

      Snitzelvienez [utilizator] i-a raspuns lui Prea_Tarziu

      Traficantule...
  • +1 (15 voturi)    
    Să dai explicații pentru refuz!! (Vineri, 2 decembrie 2016, 18:37)

    Un cititor [utilizator]

    Deci trebuie să dai explicații pentru a refuza ceva, nu-i așa? Asta e metodă bolșevică. Numai la ei trebuia să dovedești că ești nevinovat.
    Ministerul să facă bină să dovedească el:
    1. Faptul că vaccinarea e benefică organismului uman.
    2. Faptul că ceea ce se găsețte în fiolă corespunde cu ceea ce scrie pe fiolă.
    Să vaccineze pe cine reușește să convingă , iar pe restul oamenilor să-i lase să-și vadă de treaba lor , că nu-i plătește nimeni să-și piardă timpul cu prostiile ministerului.
    • +2 (8 voturi)    
      de ce avem ITP pentru masini ? (Sâmbătă, 3 decembrie 2016, 0:55)

      georgebb [utilizator] i-a raspuns lui Un cititor

      Ca sa se demonstreze ca vehiculul cu care intentionam sa mergem pe drumurile publice nu va produce daune sau rani unor terti. Preferi sa se mearga cu orice hoasca pe sosea si in caz ca da cineva peste tine sa trebuiasca sa demonstreze Politia ca hoasca avea probleme tehnice ?

      Doua probleme pe care le vad eu referitor la vaccinuri:
      1. sistemul de sanatate este public; daca trebuie sa cheltuim bani pentru ca cineva a refuzat un vaccin, atunci devine si problema mea.
      2. Dupa cum am spus mai sus, vaccinurile nu garanteaza imunitate; sunt cateva procente care ori au avut un vaccin prost, ori corpul nu a raspuns cum trebuie. Daca apare o epidemie din cauza ca 10-20-30% din populatie nu s-a vaccinat pe proprie raspundere, atunci ii afecteaza si pe acestia.

      La nivel individual poate iti asumi sansele.. "adica probabilitatea sa faca complicatie nasoala din cauza de pojar/rujeola/etc este doar 1%, nu o fi copilul meu ala". Dar la nivel nationala, din 1 milion copii (cifra inventata) acei 1% se transforma in 10.000 cazuri garantate !

      In alte tari s-a dat lege: nu vaccinezi copilul, nu ai voie la scoala. Varianta propusa de Ministru mi se pare foarte permisiva: nu iti vaccinezi copilul, este alegerea ta, dar vrem sa fim siguri ca stii ce iti asumi, studii stintiifice, nu informatii de pe vreun blog.

      Si, ca paranteza, diferenta enorma dintre un blog si un studiu stiintific este obiectivitatea datelor. Pe un blog fiecare scrie ce vrea si cel mult ii pune cineva un comment ca nu este ok. Un studiu stiintific, publicat intr-un jurnal de specialitate, inainte de publicare trece printr-un proces de verificare, in care alti cercetatori valideaza ipoteza, metodologia de testare, validitatea testelor si relevanta interpretarii. Apoi alti cercetatori au toate datele pe baza carora pot repeta testele pentru o verificare suplimentara. Daca cineva identifica o hiba intr-un studiu poate publica unul la fel de obiectiv si verificat prin care se arata ce s-a ratat in primul studiu.
  • +2 (6 voturi)    
    informare (Vineri, 2 decembrie 2016, 18:51)

    revo [utilizator]

    Informezi daca ai pe cine! Dar cum rata de abandon scolar creste vertiginos, in timp ce varsta la care copiii parasesc scoala scade, vor aparea parinti cu 4 clase, care poate ca or sa stie sa se semneze. Vor avea capacitatea intelectuala sa inteleaga informarea?

    Este o masura idioata, care va arunca tara cu sute de ani in urma, asta daca nu cumva se urmareste altceva - decimarea populatiei fara razboaie. Si, bineinteles, este o portita de scapare pentru responsabilii din minister vinovati de crizele de vaccinuri - vor putea spune, aparati de lege, ca n-au fost doritori care sa se inscrie din timp pe lista de vaccinare!
    • +1 (5 voturi)    
      din acest motiv exista specialistii (Sâmbătă, 3 decembrie 2016, 1:03)

      georgebb [utilizator] i-a raspuns lui revo

      Daca n-ai capacitatea intelectuala sa intelegi ce ti se spune urmezi recomandarea doctorului.

      In ultima vreme tot vad miscarea asta: sa n-avem incredere in nimeni. Sa stam langa mecanic sa-i spunem cum sa repare masina; sa le spunem meseriasilor din casa cum sa-si faca treaba; sa le spunem de pe fotol antrenorilor pe cine sa bage in joc si ce strategie; si sa le spunem doctorilor ce medicament sa ne dea.

      Nu am nimic impotriva ca oamenii sa conteste recomandarile unor specialisti cu ani de zile de pregatire; dar sa demonstreze ca inteleg in ce se baga !


      Isaac Asimov: “There is a cult of ignorance in the United States, and there has always been. The strain of anti-intellectualism has been a constant thread winding its way through our political and cultural life, nurtured by the false notion that democracy means that 'my ignorance is just as good as your knowledge.”
  • +3 (11 voturi)    
    O mica problema: parintii nu sunt competenti... (Sâmbătă, 3 decembrie 2016, 0:49)

    taro [utilizator]

    sa ia o asemene decizie. De aia mergi la doctor cand esti bolnav sau la mecanic cand e stricata masina.

    Ei au competenta necesara sa rezolve problema.

    Daca cauti pe net cine stie ce "studiu" legat de pericolul vacinarii ai sa-l gasesti. In schimb nu o sa gasesti restul de 100 de studii care-l contrazic.
    • -3 (3 voturi)    
      tu compari masina cu un copil (Sâmbătă, 3 decembrie 2016, 16:21)

      Snitzelvienez [utilizator] i-a raspuns lui taro

      Masina daca se strica din cauza incompetentei mecanicului iti poti cumpara alta dar copilul? Stiu ai sa spui ca faci altul ca asa e in capitalism -mai dur
  • 0 (8 voturi)    
    Libertate vs Stat grijuliu (Sâmbătă, 3 decembrie 2016, 7:20)

    PuscaSiCureaua [utilizator]

    Ce bine că avem un minister al sănătății și corporații farmaceutice care au grijă să fie plătitiorii de taxe/clienții imunizați! Intenții nobile, dar realitatea e că nu sunt în stare să păstreze curățenia și să dezinfecteze prin spitale iar personalul, de la infirmieră la medicul primar, sunt ahtiați după plicul cu recompensa sau șpaga. Dar nu-i nimic, același sistem ne va informa științific și apoi injecta cu vaccinuri neexpirate.

    Sunt oameni și oameni: unii liberi ca păsările cerului, care își asumă răspunderea pentru deciziile lor, și alții ca găinile la Avicola, trăiesc toată viața într-o boxă și se bucură pentru furajele concentrate și antibioticele pe care le primesc gratis. Mă surprinde că și pe pagina Hotnews predomină găinile.

    Hai să fim puțin mai toleranți cu deciziile aproapelui, iar pentru prevenția bolilor să fim toți mai exigenți cu calitatea alimentelor și să facem mai multă mișcare. O viață avem, să nu fim găini!
    • +1 (3 voturi)    
      pe HN nu sunt gaini (Sâmbătă, 3 decembrie 2016, 16:27)

      Snitzelvienez [utilizator] i-a raspuns lui PuscaSiCureaua

      Sunt indivizi bine antrenati si care au o traditie in comertul /producerea de vaccinuri/medicamente.
      Daca vrei sa imunizezi o societate tu -i dai medicamente la discretie? Un doctor bine intentionat iti va spune imediat ca vei obtine contrariul. Vezi publicitatea la medicamente si nr de farmacii..acestea ar trebui interzise respectiv reduse .exista datorita coruptiei endemice
  • +2 (4 voturi)    
    Informarea e buna (Sâmbătă, 3 decembrie 2016, 14:12)

    Nastia [utilizator]

    E bine asa din cum vad eu lucrurile, oricum doar parintii informati refuza vaccinarea, daca te informezi automat refuzi. Dar daca se mai informeaza si ceilalti care se duc ca oile la vaccin, poate afla si ei ce este ala "vaccinul de 4 luni" sau "vaccinul de 11 luni", caci chiar habar nu au daca ii intrebi, si chiar trebuie obligati sa se informeze si ei ce se injecteaza in corpul copiilor lor.