Doi soferi care au parcat neregulamentar, condamnati pentru ucidere din culpa

de R.M.     HotNews.ro
Marţi, 29 noiembrie 2016, 17:10 Actualitate | Esenţial

Accident
Foto: youtube.com
Premiera in justitia din Constanta. Judecatorii Curtii de Apel Constanta au condamnat definitiv pentru ucidere din culpa doi soferi care au parcat neregulamentar, actiune care a dus la producerea unui accident rutier, scrie digi24.ro, care citeaza Ziua de Constanta.

Conform procurorilor din cadrul Parchetului de pe langa Tribunalul Constanta, pe data de 7 ianuarie 2010, un barbat a condus un automobil marca Renault, model Clio, pe strada Oborului din municipiul Constanta, cu o viteza neadaptata la starea drumului. La un moment dat, conducatorul automobilului a pierdut controlului volanului si a lovit doua autoturisme parcate neregulamentar.

In urma accidentului, doua persoane au fost ranite, una dintre ele decedand ulterior.

Dupa mai bine de sase ani de la producerea evenimentului, prima instanta, respectiv Judecatoria Constanta, a anuntat primele pedepse, potrivit Ziua de Constanta: soferul care automobilului marca Renault - 1,9 ani de inchisoare cu suspendare, pentru ucidere din culpa si vatamare corporala din culpa, iar cei doi soferi care si-au parcat neregulamentar masinile au luat cate noua luni de inchisoare, tot cu suspendare, pentru ucidere din culpa si vatamare corporala din culpa.
 
Decizia Judecatoriei Constanta a fost atacata la Curtea de Apel Constanta. Vineri, judecatorii  de la Curtea de Apel Constanta au mentinut decizia Judecatoriei Constanta.
 
Instanta a stabilit si gradele de culpa in prezenta cauza, respectiv 15% in sarcina fiecaruia dintre inculpatii care si-au parcat neregulamentar masinile, culpe concurente cu cea a inculpatului care a produs efectiv accidentul.










38162 vizualizari
  • +16 (38 voturi)    
    cu suspendare (Marţi, 29 noiembrie 2016, 17:30)

    rsbl [utilizator]

    Omori un om si iei "cu suspendare".
    Incurajator.
    • +15 (19 voturi)    
      omiteti cateva aspecte (Marţi, 29 noiembrie 2016, 22:28)

      gnd [utilizator] i-a raspuns lui rsbl

      Vad multa lume revoltata ca de ce cu suspendare. Pai stati asa ca asta e doar o jumatate de poveste. Asta a fost judecata si procesul in Penal. Dupa asta urmeaza acum procesele in civil. Adica dupa ce acesti oameni au fost declarati vinovati, si li s-au atribuit si cotele de vinovtie in procente, ranitul si rudele mortului urmeaza sa se indrepte in procese civile impotriva celor vinovati. Aici sa va tineti bine ce despagubiri o sa primeasca victima ranita si rudele celei moarte. Un an sau doi de puscarie sunt o nimica toata fata de o decizie in civil prin care tre' sa platesti zeci sau sute de mii de euro victimelor. Nu-si mai revin vinovatii tot restul vietii, si vor face credite la banci sau li se vor pune popriri pe proprietati, salarii, venituri, absolut tot pana la stingerea datoriilor. Asa ca, think again.
      • -20 (28 voturi)    
        Condamnat omor ca a parcat = Smecherii despagubiri (Miercuri, 30 noiembrie 2016, 4:43)

        dumitrica [utilizator] i-a raspuns lui gnd

        Condamnările pentru omor din culpa deoarece ai parcat neregulamentar reprezinta o noua hoție prin care mii de persoane vor fi tarate prin tribunale cu scopul obținerii unor despăgubiri de sute de mii Euro, banii obținuți de rudele victimei urmând sa fie împărțiți cu avocații și judecătorii.

        Foarte ușor poți scoate din buzunar parcați în neregula ce ar fi obstrucționat șoferul băut care a produs accidentul.

        O sa ajungem în situația când cineva care a plecat cu zece minute înaintea terminării programului și a fost tamponat, deși mergea regulamentar, de un șofer băut fără servici, sa primească condamnare pentru omor din culpa pe motiv ca accidentul soldat cu victime în care a fost implicat nu s-ar fi produs dacă pleca de la job după terminarea programului pentru ca în acest mod cei doi șoferi nu s-ar fi întâlnit, cel băut trecând de locul accidentului cu cel putin 10 minute înainte.
        • +6 (12 voturi)    
          trei observații (Miercuri, 30 noiembrie 2016, 8:34)

          Radu_Luci [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

          1. Justiția română, așa cum e ea, nu judecă pe „dacă”, ci pe fapte.
          2. în Justiția română, așa cum e ea, nu există instituția precedentului (cred că așa i se spune). adică o instanță din alt județ poate să țină seama de decizia celor din Constanța sau nu. pentru ca abordarea să devină obligatorie, trebuie să decidă curtea supremă în sensul ăsta. până atunci, fiecare judecător va decide cum vrea el.
          3. articolul nu redă toate împrejurările. presupun că, dacă cei doi șoferi ar fi parcat mașinile ca la avarie (cu triunghi reflectorizant etc etc), atunci n-ar fi pățit nimic. altfel, se deduce că nu mai ai voie să faci pană, ba chiar nici măcar să deschizi un șantier de reparații pe vreo stradă - decât dacă oprești toată circulația pe acolo. bănuiesc că băieții ăia doi au tras pe dreapta și au pus avariile, cum face oricine care oprește/ staționează aiurea.
          • -5 (9 voturi)    
            A pierdut control volan. Asta e cauza accident. (Miercuri, 30 noiembrie 2016, 11:40)

            dumitrica [utilizator] i-a raspuns lui Radu_Luci

            Citat: "pe data de 7 ianuarie 2010, un barbat a condus un automobil marca Renault, model Clio, pe strada Oborului din municipiul Constanta, cu o viteza neadaptata la starea drumului. La un moment dat, conducatorul automobilului a pierdut controlului volanului si a lovit doua autoturisme parcate neregulamentar."

            Un șofer a pierdut controlul volanului. Asta este cauza accidentului deoarece dacă nu-l pierdea nu murea nimeni chiar cu automobile staționate necorespunzător în zona.

            Masina parcata neregulamentar o vezi și adaptezi viteza (ca la ploaie sau ceata) în asa fel încât sa nu produci accidentul.
          • 0 (2 voturi)    
            Nici macar (Miercuri, 30 noiembrie 2016, 17:29)

            tudor74 [utilizator] i-a raspuns lui Radu_Luci

            Chiar daca puneau triunghiul reflectorizant nu scapau, codul rutier spune ca trebuie sa scoti masina in afara carosabilului
        • +10 (14 voturi)    
          Așa te înveți minte. (Miercuri, 30 noiembrie 2016, 9:23)

          asavreau [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

          Și vei ține minte.Altădată nu vei mai parca aiurea,nici tu nici prietenii tăi,dacă știi că poți fi condamnat pentru omor.Poți bloca accesul unei ambulanțe sau mașini de pompieri și trebuie să fii pedepsit.
    • +4 (18 voturi)    
      @rsbl: vax ! (Marţi, 29 noiembrie 2016, 23:24)

      dekar [utilizator] i-a raspuns lui rsbl

      Ce te miri,omule ! Huidu a omorat trei, si-l doare-n cur.Traieste,bea,fute,are opinii si,desigur, conduce o masina.Mortii cu mortii,(nu?) si NOI, viii,ce p...lele noastre,cu viii ! 'Le-a- muma'n cur de morti, azi si maine,...
    • +7 (15 voturi)    
      Deci daca zgarii masina parcata neregulamentar... (Marţi, 29 noiembrie 2016, 23:53)

      liviul2006 [utilizator] i-a raspuns lui rsbl

      Deci daca zgarii accidental cu cheia o masina parcata neregulamentar e culpa comuna ? :)
      • 0 (8 voturi)    
        Nu (Miercuri, 30 noiembrie 2016, 0:10)

        banel [utilizator] i-a raspuns lui liviul2006

        .
      • +9 (9 voturi)    
        Nu (Miercuri, 30 noiembrie 2016, 9:30)

        bfc [utilizator] i-a raspuns lui liviul2006

        Eu am patit cu un stergator rupt pt ca am parcat regulamentar pe marginea unui bulevard unde nu era interzisa oprirea si stationarea, dar cineva parca acolo de 10 ani. Si nu era parcare platita, era doar o banda lata de 6m si locul era liber.

        Am facut plangere penala si s-a deschis dosar penal pentru distrugere de proprietate.
  • +22 (32 voturi)    
    Marca Hotnews (Marţi, 29 noiembrie 2016, 17:37)

    OvidiuTudor [anonim]

    ”1,9 ani de inchisoare cu suspendare” ??? serios ? Nu 1 an si 9 luni ?
    • +27 (35 voturi)    
      depinde (Marţi, 29 noiembrie 2016, 18:33)

      paranoid_android [utilizator] i-a raspuns lui OvidiuTudor

      daca autorul articolului gandeste in baza 12, e in regula, desi nu cunsosc pe nimeni care sa faca asta :)
  • +47 (53 voturi)    
    Foarte bine (Marţi, 29 noiembrie 2016, 17:40)

    banel [utilizator]

    Sunt foarte situatii cu masini care obstructioneaza trecerea de pietoni si pun in pericol atat viata celor care traverseaza cat si libertatea celor care conduc prin zona.

    Din pacate politia romana te sanctioneaza pentru neacordare de prioritate chiar si atunci cand, obiectiv vorbind, nu aveai cum sa vezi pietonul din cauza unor masini parcate neregulamentar.
    • +30 (34 voturi)    
      e un inceput (Marţi, 29 noiembrie 2016, 18:00)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui banel

      la cati soferi parcheaza langa sau pe trecerea de pietoni, cred ca sunt multe accidente in care se poate lejer declara culpa comuna.
      "cu suspendare" este inutil. sa speram ca pe viitor e cu munca in folosul comunitatii si plata unor daune morale.
    • +14 (24 voturi)    
      Curaj (Marţi, 29 noiembrie 2016, 18:02)

      t4v1 [utilizator] i-a raspuns lui banel

      Data viitoare sa le dea cu executare. Au omorat totusi un om.
    • +5 (11 voturi)    
      Sincer e chiar straniu (Marţi, 29 noiembrie 2016, 20:49)

      serbanTeodor [utilizator] i-a raspuns lui banel

      Psihologic cred ca semnul de zebra declanseaza ceva reflex pavlovian in unii soferi care o asociaza cu zona de parcare, ptr ca de multe ori observ cand desi nu sunt masini se prefera oprirea si parcarea pe / chiar langa ea.
  • +9 (11 voturi)    
    .... (Marţi, 29 noiembrie 2016, 18:00)

    tirolez [utilizator]

    mda. o pedeapsa "exemplara", sigur ii va descuraja pe toti care faceau la fel.
  • +15 (19 voturi)    
    La cat mai multe (Marţi, 29 noiembrie 2016, 18:05)

    tudor74 [utilizator]

    Bucuresti, str Mihail Sebastian, pe o strada cu 3 benzi sunt masini parcate si pe banda 1 si pe banda 3, la mijlocul strazii e o trecere de pietoni, daca nu incetinesti la 20 km/h risti sa nu poti sa opresti la timp daca se trezeste unu/una sa traverseze fara sa se asigure. Chiar si la 20 km/h tot il iei pe capota daca e vorba de un copil sau un batran de 1,60m inaltime. De claxoane si injuraturi nu iti mai zic cate iei daca incetinesti preventiv la trecerea asta de pietoni.

    Nu ma credeti, uitati aici pe google maps cu street view
    https://www.google.ro/maps/@44.4213191,26.0653964,3a,75y,344.34h,74.43t/data=!3m6!1e1!3m4!1snfJk7ZaAtG9nbpliTH8mtQ!2e0!7i13312!8i6656?hl=en
    • +9 (13 voturi)    
      Stai bine (Marţi, 29 noiembrie 2016, 18:27)

      Ord [utilizator] i-a raspuns lui tudor74

      macar are zebra. Eu aveam una care nici zebra pe asfalt nu avea iar pe dreapta inaintea trecerii era parcata mai tot timpul o duba.
    • +6 (8 voturi)    
      Astea sunt conditiile de drum (Marţi, 29 noiembrie 2016, 19:29)

      Arlington [utilizator] i-a raspuns lui tudor74

      Sunt situatii in care 20 km/h e mult, fiecare conduce cat de responsabil se simte. Noaptea cand sensul opus masinile sunt bara la bara si farurile iti bat in fata in dreptul unei treceri trebuie sa fii foarte atent. Iar cand ai o trecere exact prin spatele unui troleibuz oprit in statie pe o strada ingusta (exemplu: str. Pajura, statia Dridu) nu ai ce sa faci decat sa fii foarte atent si sa incetinesti
    • -2 (10 voturi)    
      si ce preferi? (Marţi, 29 noiembrie 2016, 20:11)

      king david hotel [utilizator] i-a raspuns lui tudor74

      Claxoane si injuraturi (chiar te deranjeaza?) sau sa accidentezi un nevinovat si sa suferi consecintele legale?
      • +8 (12 voturi)    
        ... (Marţi, 29 noiembrie 2016, 23:13)

        VladSnow [anonim] i-a raspuns lui king david hotel

        Banuiesc ca ar prefera sa nu mai parcheze lumea pe trecere si langa trecere.
        • 0 (0 voturi)    
          evident, dar asta nu se intampla.... (Miercuri, 30 noiembrie 2016, 14:49)

          king david hotel [utilizator] i-a raspuns lui VladSnow

          si e din vina cui?
          Tot a soferilor.
    • +8 (10 voturi)    
      Oh, acolo (Marţi, 29 noiembrie 2016, 21:43)

      RedGuard [utilizator] i-a raspuns lui tudor74

      e foarte bine. Spațiu mare, nu se compară cu ce e pe aici.

      Cel mai tare e când oprește un SUV/dubă fix lângă trecere.
    • +2 (10 voturi)    
      De acord... (Marţi, 29 noiembrie 2016, 22:15)

      B.Dan [utilizator] i-a raspuns lui tudor74

      De acord ca trebuie sanctionati acei soferi care au parcat la mai putin de 50m de trecerea de pietoni, dar ca sa fie acuzati de omor din culpa in cazul unui accident in urma caruia cineva a murit, trebuie sa fie implicati in mod direct in accident, ceea ce este putin probabil, intrucat se afla inainte de trecere.

      Si da @hotnews! Ar trebui mediatizate mai des cazurile in care soferi care parcheaza ilegal sunt acuzati si de producerea accidentelor (intr-o oarecare masura, cum a fost cazul de fata: 15%), pentru ca majoritatea ghiolbanilor au impresia ca pot parca oriunde si daca se intampla vreun accident nu pot fi trasi la raspundere cumva (ca doar erau parcati).
    • +2 (2 voturi)    
      Claxoane (Miercuri, 30 noiembrie 2016, 1:12)

      RicaZice [anonim] i-a raspuns lui tudor74

      Claxoane, claxoane, dar macar nu ramai cu un om pe constiinta sau cu dosar penal...
  • +7 (9 voturi)    
    "din culpa" (Marţi, 29 noiembrie 2016, 19:39)

    calexe [utilizator]

    Nu sunt jurist, dar cred ca "din culpa" inseamna cu vinovatie, dar fara intentie. Legea ar trebui definita mai clar si ar trebui sa fie mult mai dura cu cei care parcheza ilegal pe trecerea de pietoni, in preajma acesteia sau in apropierea intersectiilor. Nu se poate invoca "n-am stiut ca moare omul", "n-am avut intentia sa...", "n-aveam unde să parchez", etc.. Din pacate nu se includ in statistici pietonii care sunt accidentati tocmai datorita unor astfel de imbecili. Daca s-ar include - ne-am ingrozi.

    Dar parlamentul are alte preocupari decat sa dea legi clare si utile. Iar onor ministrul de interne ar face bine sa impuna politistilor un comportament ferm in cazul celor care parcheza / stationeaza in zone unde pericliteaza viata unor nevinovati.
  • +4 (10 voturi)    
    Mda (Marţi, 29 noiembrie 2016, 20:54)

    electron [utilizator]

    Stiu ca multi nu o sa fie de acord cu mine si o sa zica pentru omor de ce primesti cu suspendare. Si partial au dreptate. Dar nici sa faci inchisoare nu e o solutie.
    Sa faci o greseala se poate intampla oricui. Nu vorbesc de ceva nebun care merge cu 150 in oras, sau cu o alcoolemie de e mai mult mort decat viu, dar oricui i se poate intampla sa nu fie atent un moment, sa ii patineze spatele intr-o curba ca a intrat cu 5km/h prea tare si pentru asta sa faci ani de puscarie e cam mult. Cum credeti ca iese un om obisuit care nu a avut probleme cu legea dupa 2 ani de inchisoare? Eu zic ca o sa aiba traume pe viata. O sa ziceti ca foarte bine ca doar a omorat un om. Pai suntem in epoca cu ochi pentru ochi si dinte pentru dinte? Parca am trecut de faza aia. Da cu suspendare pare putin, dar nici alternativa nu e buna, eu zic chiar mai rea
  • +3 (7 voturi)    
    Incepem sa intram in normalitate (Marţi, 29 noiembrie 2016, 22:32)

    Saturn [utilizator]

    ... era si timpul!
  • +2 (6 voturi)    
    parcare neregulamentara (Marţi, 29 noiembrie 2016, 22:56)

    drup [utilizator]

    sper ca pe viitor sa se dea pe langa 10 ani cu suspendare si macar o noapte la celula cu cei mai nenorociti puscariasi. asa de proba.
  • +7 (9 voturi)    
    Imi pare rau! (Marţi, 29 noiembrie 2016, 23:39)

    Cetateanu [utilizator]

    Trebuie sa dezamagesc pe unii: 50 la % din vina apartine Politiei (locale si circulatie - ce putin) care nu-si face datoria si asta de ani buni desi incaseaza salariile lunar.
    Daca macar la 2 zile POLITIA at respecta legile - adica at actiona in spiritul si litera lor - nu numai post si la spaga, accidentele ar fi pe sfert. Lasa ca si situatiile "tensionate" din traffic s-at diminua, etc..
    • 0 (0 voturi)    
      subscriu (Miercuri, 30 noiembrie 2016, 17:35)

      tudor74 [utilizator] i-a raspuns lui Cetateanu

      Bizonul e bizon, pana nu ii arzi una peste bot (aka amenda, suspendarea permisului de conducere) nu o sa respecte regulile de circulatie! In cazul asta as spune ca Politia are mai mult de 50% parte din vina.
  • -7 (13 voturi)    
    a innebunit lupu (Marţi, 29 noiembrie 2016, 23:52)

    AlexVlahul [anonim]

    chiar nu vede nimeni absurdul situatiei ? un tampit circula cu viteza si loveste 2 masini parcate, omorand si un om.

    cu logica de aici, in orice colt al capitalei s-ar intampla un accident, gasesti cel putin o masina parcata aiurea cu care sa se imparta vinovatia.

    in primul rand autoritatile sa ia masuri ca parcarea ilegala sa nu mai fie tolerata (prin amenzi drastice) si abia apoi sa se gandeasca sa bage oameni in puscarie pt asta.
    • -1 (7 voturi)    
      Habarnisti. (Miercuri, 30 noiembrie 2016, 0:22)

      Scapa cine poate [utilizator] i-a raspuns lui AlexVlahul

      Ifi dai seama ca masina poate fi considerata parcata neregulamentar si daca este permisa parcarea dar ai parcat pe partea opusa, cu botul invers, intre alte masini.Daca se loveste fraierul si moare de masina parcata cu botul in sensul de mers e ok, daca se loveste de masina ta faci puscarie. Legea e buna si clara, judecatorii au creierul prajit de atat efort intelectual, cred !
      • +2 (4 voturi)    
        Reguli parcare (Miercuri, 30 noiembrie 2016, 8:09)

        Nicu Nicu [anonim] i-a raspuns lui Scapa cine poate

        De curiozitate, îmi puteți arăta și mie articolul din lege în care este scris că parcarea trebuie făcută doar cu fața spre sensul de mers?
  • -2 (12 voturi)    
    Urechisti. (Miercuri, 30 noiembrie 2016, 0:14)

    Scapa cine poate [utilizator]

    Eu v-as lua permisul la toti si pe judecatori i-as da afara ! Pai ce prevede domnilor soferi si judecatori codul rutier pt parcare neregulamentara, o simpla amenda si cateva puncte de penalizare, nu poti sa ii judeci pe acei oameni dupa alte legi decat cele din tara ta.Restul sunt speculatii iar justitia isi depaseste cadrul legislativ dupa care functioneaza. Azi-maine or sa ierte pe altii daca sunt persoane suspuse pe motiv ca victima era batrana si bolnava si oricum nu mai traia mult. EU VREAU LEGE, NU HAZARD IN JUSTITIE !
    • +2 (4 voturi)    
      din pacate nu intelegi nici spiritul si (Miercuri, 30 noiembrie 2016, 7:52)

      clint [utilizator] i-a raspuns lui Scapa cine poate

      nici litera legii...

      Daca mergi cu 51 km/h in localitate nu primesti vreo amenda fiindca sanctiunile sunt de la 60km/h insa daca esti implicat intr-un accident si moare cineva atunci situatia se schimba si esti culpabil... In ce masura, depinde de la caz la caz...

      Daca am constientiza acest lucru poate s-ar diminua din zmeii care merg ca nebunii prin localitati aglomerate.
    • +2 (4 voturi)    
      Amenda (Miercuri, 30 noiembrie 2016, 7:53)

      V. Veroiu [utilizator] i-a raspuns lui Scapa cine poate

      Uriasa pt parcare neregulamentara. Asta cu "culpa" mi se pare neverosimila pentru ca la fel si politia are partea ei de culpa pentru ca nu a ridicat masinile sau pentru ca nu ridica masinile si deci poate genera accidente.
    • +4 (6 voturi)    
      TACI (Miercuri, 30 noiembrie 2016, 8:48)

      Cetateanu [utilizator] i-a raspuns lui Scapa cine poate

      Daca nu stii taci!
      Judecatorul trebuie sa judece chiar daca n-are lege. Totul este sa nu incalce o lege in vigoare.
      Judecatorul/ii au procedat nu numai corect dar si bine pentru viitor. MARLANII se vor gandi (daca au cu ce) de 2 ori cand isi mai lasa masinile unde vrea muschiul lor. Evident, dupa cum se vede si pe aici dupa minusuri si pozitii, sunt multi.
      Cum spuneam - daca politia si-ar face datoria am avea mult mai putini morti in accidente de circulatie. Acum au un cadru legal suplimentar.
      Sper ca nu se va gasi un marlan de parlamentar care sa puna in afara legii aceasta solutie.
      • -1 (3 voturi)    
        Fara lege pacatul este mort. (Miercuri, 30 noiembrie 2016, 10:32)

        Scapa cine poate [utilizator] i-a raspuns lui Cetateanu

        Iar daca nu este lege se judeca in favoarea inculpatului.Asa a fost, este si va fi.Punct.
        • -1 (1 vot)    
          eroare (Miercuri, 30 noiembrie 2016, 18:25)

          srpc [utilizator] i-a raspuns lui Scapa cine poate

          se judeca in favoarea societatii, nu a inculpatului
    • +1 (1 vot)    
      probabil (Miercuri, 30 noiembrie 2016, 14:47)

      gear six [utilizator] i-a raspuns lui Scapa cine poate

      dar sa stii ca legea exista.

      1) OUG 195,art 63
      "-Se consideră oprire imobilizarea voluntară a unui vehicul pe drumul public, pe o durată de cel mult 5 minute. Peste această durată, imobilizarea se consideră staţionare.
      -Se consideră parcare staţionarea vehiculelor în spaţii special amenajate sau stabilite şi semnalizate corespunzător."

      =>Ca sa fim corecti, nu exista parcare neregulamentara definita in lege , ci stationare voluntara.
      Parcarea se face doar in spatiul definit corespunzator ca parcare.

      asta e primul motiv pentru care judecatorii au dreptate.

      2)regulamentul din 2006, art 142
      " - Se interzice oprirea voluntara a vehiculelor:..."
      si urmeaza 16 cazuri in care NU ai voie sa stationezi voluntar.

      aici ar putea fi al doilea motiv pentru care judecatorii au dreptate.

      Nu stiu cazul si nu cunosc imprejurarile, dar exista legi perfect aplicabile.

      Trebuie doar citite.Cu FOARTE MARE atentie.
  • 0 (2 voturi)    
    Foarte bine le-a facut ! (Miercuri, 30 noiembrie 2016, 20:46)

    Ochiana [utilizator]

    Acum despagubirile trebuie platite si de cei care si-au parcat masinile aiurea. Sa vedem daca le mai da mana sa parcheze unde si cum "vrea muschiul" lor !
    Asteptam si alte condamnari de genul asta