Sefa Autoritatii Electorale a recunoscut ca a primit un apartament si o masina de la sefa Siveco, insa spune ca au fost "un cadou, nu o conditionare" - motivare judecatori

de G.S.     HotNews.ro
Marţi, 29 noiembrie 2016, 14:34 Actualitate | Esenţial

Ana Maria Patru
Foto: Agerpres
Presedintele demisionar al Autoritatii Electorale Permanente, Ana Maria Patru, a recunoscut in fata procurorilor DNA ca a primit un apartament si un autoturism, insa invoca relatia de prietenie cu Irina Socol si spune ca bunurile primite au fost "un cadou, nu o conditionare", se arata in motivarea instantei care a decis definitiv arestarea preventiva a lui Patru, potrivit News.ro.

"(Avocatul Anei Maria Patru - n.r.) solicita a se aprecia in sens pozitiv pozitia inculpatei de a recunoaste aceste fapte. Inca de la prima declaratie data in 16.11.2016 la procuror, aceasta a recunoscut ca a primit acel apartament si acel autoturism. Pozitia acesteia a fost constanta de a colabora si a recunoaste faptele asa cum s-au intamplat in realitate", se arata in motivarea arestarii preventive, redactata de Curtea de Apel Ploiesti care a confirmat mandatul de arestare emis pe numele Anei Maia Patru de catre instanta de fond, Tribunalul Prahova. 

Conform aceleiasi surse, Ana Maria Patru a invocat, in apararea sa, faptul ca "era tanara, avea 27 de ani, era singura in Bucuresti , nu avea o locuinta si a legat o stransa relatie de prietenie" cu Irina Socol, care a dat declaratii impotriva sa si despre care avocatul spune ca "a abordat-o, intreband-o daca nu doreste acest apartament".  

Totodata, Ana Maria Patru a recunoscut si circuitul financiar prin care acel apartament a ajuns in proprietatea firrmei administrate de catre sotul sau.  

Ana Maria Patru sustine, totodata, ca nu a conditionat oferirea acelui apartament de castigarea sau derularea vreunui contract, intrucit in calitate de vicepresedinte al AEP nici nu avea atributii care sa poata influenta derularea contractelor. 

Avocatii lui Patru sustin, de asemenea, ca in schimbul bunului primit "nu s-a cerut nimic la schimb, si nici macar Parchetul nu a depus vreo proba care sa arate in ce consta acel ajutor sau vreo alta interventie". 

In privinta autoturismului despre care procurorii sustin ca ar fi fost primit de catre Ana Maria Patru in schimbul traficului de influenta, avocatii acesteia sustin ca intre Patru si Irina Socol exista o relatie de prietenie, lasand sa se inteleaga ca acest autoturism ar fi fost facut cadou.

Patru a pretins de la reprezentantii SC Siveco Romania contravaloarea unui apartament si a unui autovehicul pentru a asigura derularea in bune conditii a unor contracte pe care firma le avea cu AEP si pentru a sustine in continuare societatea in obtinerea de noi contracte cu institutia, se arata in motivarea deciziei Tribunalului Prahova, care a dispus in prima instanta arestarea preventiva pentru 29 de zile.

Ana Maria Patru, fost presedinte al Autoritatii Electorale Permanenta, a fost arestata preventiv, pe 16 noimebrie, in dosarul in care este acuzata de savarsirea a trei infractiuni de trafic de influenta si a doua infractiuni de spalare de bani.










10451 vizualizari
  • -9 (13 voturi)    
    Din 2009... (Marţi, 29 noiembrie 2016, 14:47)

    FaneManaCalda [utilizator]

    ....am stiu ca justitia este independenta. Existenta faptelor ca existenta faptelor - sincronizarea, in schimb, delicioasa !
  • +24 (24 voturi)    
    mai draga - inteleg... (Marţi, 29 noiembrie 2016, 14:49)

    ..13 [utilizator]

    Curata si cinstita - nu a cerut, doar i s-a dat si dansa ca o femeie educata si rafinata nu putea refuza un astfel de cadou...

    evident ca nici Siveco nu stia perfect de ce acorda acele bunuri, era asa din greseala, si de aceea a ales calea cea mai simpla pentru a perfecta tranzactia!

    Aferim!
    Cat sunteti de simpatici!

    Minunata declaratia dansei - era doar tanara si nelinistita - acum are prilejul sa se linisteasca pentru o vreme si sa inteleaga mai multe despre viata - "era tanara, avea 27 de ani, era singura in Bucuresti , nu avea o locuinta si a legat o stransa relatie de prietenie" cu Irina Socol,"
    • +1 (1 vot)    
      Well ... Anitza se viseaza Janis Joplin ... dar .. (Marţi, 29 noiembrie 2016, 21:01)

      MiticaPalarierul [utilizator] i-a raspuns lui ..13

      Well ... Anitza saracutza se viseaza Janis Joplin ... dar .. a fost cantata ... nu de Pearl, ci de Irina:

      "Oh Lord, won't you buy me a Mercedes Benz?
      My friends all drive Porsches, I must make amends,
      Worked hard all my lifetime, no help from my friends,
      So oh Lord, won't you buy me a Mercedes Benz?"

      Mercedes Benz - Janis Joplin, Pearl 1971

      S-a rugat un pic si a primit ... acum decizia in plic.

      La cat mai multi ani !

      "Patria si Dreptul Meu!"
      .
  • +18 (18 voturi)    
    /// (Marţi, 29 noiembrie 2016, 14:52)

    hmara [utilizator]

    Si eu tot astept, poate se gaseste cineva sa-mi dea cadou o casa de vacanta la munte.
    Dar nu vine nimeni.
    Oare de ce?
    • +7 (7 voturi)    
      cum de ce? (Marţi, 29 noiembrie 2016, 16:38)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui hmara

      Nu esti prieten cu cine trebuie :D
  • +17 (17 voturi)    
    asa a dat d-na Socol (Marţi, 29 noiembrie 2016, 15:11)

    moka [utilizator]

    cate un cadou fiecarui prieten al dansei? Sau doar doamnei de fata si inca catorva care au incheiat/platit contracte/facturi.
  • +11 (15 voturi)    
    unde-i Dragnea (Marţi, 29 noiembrie 2016, 15:14)

    georgebb [utilizator]

    Cum ramane cu Iohannis si PNL-ul care au bagat sarmana fata in puscarie ca sa fraudeze alegerile ?

    Sau si fata face parte din scenariu, un kamikaze care se baga singura in puscarie ?
  • +7 (13 voturi)    
    SIVECO (Marţi, 29 noiembrie 2016, 15:20)

    CRMS [utilizator]

    Siveco era si sponsor Hotnews..nu stiu daca mai este.
    Nici un comentariu critic de al meu cu privire la aceasta companie cunoscuta ca mare furnizor de spagi nu a fost publicat de Hotnews.
    • +3 (5 voturi)    
      .... (Marţi, 29 noiembrie 2016, 15:59)

      tirolez [utilizator] i-a raspuns lui CRMS

      Eu imi amintesc ca era plin de comm negative in perioada cand a fost arestata Socol.
  • +11 (11 voturi)    
    tupeu de borfas (Marţi, 29 noiembrie 2016, 15:30)

    Razvan_M [utilizator]

    Auzi la ea, cadou un apartament si o masina. Eu ma gandeam ca o casa in miniatura pt. hamsteri ar fi fost un cadou obisnuit intre prieteni. 'ra-ti-ai dreaq de ciorditori nesimtiti.
  • +2 (4 voturi)    
    asta merita .... (Marţi, 29 noiembrie 2016, 15:56)

    Ponta [utilizator]

    ... sa-i tragi un cane.Dar cu toata ura de care dispui in momentul ala, pana incepe sa urle.
  • 0 (4 voturi)    
    Legea in Franta (Marţi, 29 noiembrie 2016, 16:46)

    aniod [utilizator]

    Nici copiilor tai sau nepotilor nu poti sa le dai mai mult de cateva zeci de mii de euro fara a fi impozitat. Un "cadou" de valoarea unei case trebuie impozitat corespunzator.
    • +2 (2 voturi)    
      pai si ce? (Marţi, 29 noiembrie 2016, 23:05)

      moka [utilizator] i-a raspuns lui aniod

      zici ca cadoul de la d-na Socol nu trebuia impozitat?
      Eu zic ca trebuie sa-i ia si pentru evaziune ca n-au declarat cadoul.
  • +4 (4 voturi)    
    Cadouri ? (Marţi, 29 noiembrie 2016, 16:52)

    Sati [utilizator]

    De Mos Nicolae as vrea o masina mare iar de Mos Craciun o casa mare......dar sa nu fie de la Socol ca este periculos si te baga la bulau.