Ministerul Educatiei, nevoit sa explice ca nu interzice serbarile de Craciun in gradinite

de C. Ionel     HotNews.ro
Luni, 28 noiembrie 2016, 13:25 Actualitate | Esenţial

Serbari de Craciun
Foto: Agerpres
Ministerul Educatiei a anuntat la sfarsitul saptamanii trecute ca nu a incercat sa interzica sau sa restrictioneze desfasurarea serbarilor scolare in gradinite, si ca ele pot fi organizate in continuare de catre educatori. Precizarile vin dupa ce pe internet a circulat o notificarea trimisa de un inspectorat judetean in care se arata ca inspectorul general Viorica Preda si-a anuntat omologii din teritoriu cu privire la interzicerea acestor evenimente. La confuzie pare sa fi contribuit si o formulare nefericita din scrisoarea metodica trimisa dupa conferinta, in care li se recomanda educatorilor sa organizeze evenimente in care parintii si copiii sa poata petrece "un timp de calitate impreuna", cu precizarea semnatarului: "Eu m-as gandi la altceva decat la o serbare...".

Avocatul Gheorghe Piperea a postat pe 24 noiembrie, pagina sa de Facebook, un document din care reiese ca se interzice organizarea serbarilor scolare in gradinite. Piperea precizeaza ca a gasit textul pe internet. Documentul nu poarta nicio stampila, semnatura sau antet al vreunei institutii publice.

O parte din mesaj, inclusiv cea care prevede ca "nu se vor mai organiza serbari cu copiii decat, eventual, la sfarsitul anului scolar" se regaseste intr-o notificare trimisa de Inspectoratul Judetean Olt catre educatori.

"In videoconferinta din data de 15.09.2016, doamna inspector general MENCS, Viorica Preda a facut urmatoarele precizari privind activitatea gradinitelor:

- nu se vor mai organiza serbari cu copiii decat, eventual, la sfarsitul anului scolar; se vor gasi alte modalitati de intalnire cu parintii (excursii, plimbari, activitati demonstrative, proiecte, etc. la care acestia pot participa)
", se arata in mesajul semnat de Leontina Manea, inspector scolar pentru educatie timpurie in cadrul ISJ Olt.



Notificarea transmisa gradinitelor din judet de ISJ Olt / Foto: Telegrama

In urma videoconferintei, in data de 11 octombrie, Ministerul Educatiei a transmis inspectoratelor judetene o Scrisoare metodica pentru anul scolar 2016-2017 pentru a fi distribuita gradinitelor. Documentul este semnat de inspectorul general Viorica Preda si directorul general Alin-Catalin Paunescu.

In Scrisoarea metodica li se face urmatoarea recomandare educatorilor:

"Organizeaza evenimente/momente in care parintii si copiii pot petrece un timp de calitate impreuna! Eu m-as gandi la altceva decat la o serbare..."

Scrisoare Metodica pentru Invatamantul prescolar 2016-2017



Nu doar parintii de prescolari din Olt au fost informati ca anul acesta nu se va mai organiza serbarea de Craciun.

Consiliile profesorale din mai multe gradinite sibiene au decis ca nu se mai organizeaza serbari de Craciun, scrie presa locala. Inspectoratul Scolar judetean Sibiu spune insa ca nu a facut niciun fel de recomandari gradinitelor in acest sens.

"Noi nu le-am facut niciun fel de recomandari gradinitelor, pana la urma exista si autonomie scolara. Orice decizie vor lua, noi nu vom lua masuri impotriva lor. Cel mai corect ar fi sa se ia acordul parintilor, iar ce decid parintii, sa fie litera de lege", a declarat inspectorul general scolar din Sibiu, Stefan Firu, pentru Turnul Sfatului.

Reprezentantii ISJ Prahova spun si ei ca nu a existat nicio interdictie in aceasta privinta, ci doar s-a recomandat sa fie abordate metode mai putin traditionale

"S-a discutat la inceputul anului scolar ca ar fi bine sa fie abordate si metode mai putin traditionale, ca unitatile de invatamant sa vina si cu ceva nou. A fost vorba despre niste recomandari, nu exista niciun document care sa se refere la o interdictie de a organiza serbarile de Craciun sau cu alte ocazii, in gradinite", a declarat purtatorul de cuvant al ISJ Prahova a declarat pentru Telegrama.

Dupa ce pe internet s-a propagat ideea ca inspectorul general ar fi cerut interzicerea serbarilor de Craciun la gradinita, Viorica Preda a revenit cu explicatii pe pagina sa de Facebook spunand ca "in invatamantul prescolar se pot derula serbari cu copiii" si considerand ca la baza zvonului se afla neintelegerea ori necitirea Scrisorii metodice.

"Pentru cei care nu au citit sau nu au inteles Scrisoarea metodica de anul acesta si pentru cei care isi ascund propriile decizii, punandu-le in seama Consiliului de Administratie sau a mea, anunt public faptul ca in invatamantul prescolar se pot derula serbari cu copiii si orice fel de manifestari care aduc bucurie si implinire acestora si parintilor lor", a scris Viorica Preda, potrivit ziarului Turnul Sfatului. Intre timp, mesajul a fost sters de pe pagina de Facebook.

Ministerul Educatiei a clarificat vineri intreaga situatie, explicand ca "afirmatia inspectorului general pentru invatamant prescolar din Ministerul Educatiei a avut ca scop accentuarea rolului pe care un cadru didactic/educator trebuie sa-l aiba pentru a crea un dialog robust intre scoala si parinti, nicidecum interzicerea sau restrictionarea desfasurarii unor astfel de evenimente. In concluzie, serbarile scolare pot fi organizate in continuare si eventual completate cu alte activitati interactive, dedicate oricarui eveniment din an, cu activitati de tip atelier sau de tip proiect, toate avand ca tinta implicarea si participarea parintilor din dorinta de a creste dimensiunea participativa a comunitatii in viata scolii".

"In cadrul videoconferintei din data de 15 septembrie 2016, la care au participat, in principal, inspectorii scolari pentru invatamantul prescolar din toate judetele tarii si din cele sase sectoare ale municipiului Bucuresti, a fost prezentata tema generica a anului scolar 2016 - 2017 pe acest segment de invatamant: 'Traieste, cultiva si promoveaza bucuria unui timp de calitate, ca bucurie a cresterii personale!'. Alegerea si abordarea temei au tinut cont de perspectiva celor trei actori implicati in educatie: cadre didactice/educatori, copii si parinti. In acest context, una dintre recomandarile care viza parintii a fost organizarea unor evenimente/momente, implicit sebari, in care parintii si copiii pot petrece un timp de calitate impreuna la gradinita", a aratat MENCS.


Citeste mai multe despre   









12378 vizualizari
  • -7 (19 voturi)    
    . (Luni, 28 noiembrie 2016, 13:50)

    Evq [utilizator]

    S-a inflamat rău Piperea, și apoi în loc să recunoască faptul că a dezinformat într-o oarecare (mare) măsură, a făcut reclamă la un documentar scris/regizat/jucat/etc de el.

    Oricum, cunosc destui copii din clasele primare care nici nu mai au serbarea „tradițională” și nu au nicio problemă cu ea, ba eu m-am mirat mai tare când am aflat.
  • +8 (36 voturi)    
    se testeaza terenul (Luni, 28 noiembrie 2016, 13:51)

    Adran [utilizator]

    sa vada cum reactioneaza lumea. Deja in lumea "civilizata" totul a devenit neutru ca sa nu "jigneasca" pe nimeni (in traducere: sa suprime pe toti si sa uniformizeze globalizarea ca sa fie creierul neted pentru noua indoctrinare progresista). Cam asa e: https://www.youtube.com/watch?v=DR8W_O_TRAk
    • +8 (18 voturi)    
      Bine zis Adran. (Luni, 28 noiembrie 2016, 15:08)

      Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui Adran

      1 - Ce au in cap aia care ti au dat minus?????? Le sta Mosul in gat?
      2 - Asa e, in lume vine marea teroare a minoritatilor.
      • -2 (2 voturi)    
        .... (Marţi, 29 noiembrie 2016, 15:35)

        tirolez [utilizator] i-a raspuns lui Toni_Romania

        Ma indoiesc ca la noi se va aplica prea curand. Intre altele "serbarea" este momentul in care dna primeste atentia din partea comitetului de parinti. O intreaga armata umbla luna asta dupa costumase de ren/fulg de nea/craiasa etc etc. dupa care umple facebook-ul de poze. In cazul in care comitetul de parinti are dare de mana inchiriaza si un mos (da bine in poze) care sa dea copiilor cadouri. Daca bugetul e de austeritate cadourile stau sub brad :D
        Cum sa se renunte la asa ceva? Ar iesi revolutie :))
    • -3 (5 voturi)    
      aia e! (Marţi, 29 noiembrie 2016, 9:35)

      provest [utilizator] i-a raspuns lui Adran

      Vine globalizarea si ne fura "traditiile".
      Bai, dar neted e creierul conspirationist!
      Ia intreab-o pe maica-ta cum era cu Craciunul pe ascuns, interzis de romanasi get-beget!
      Oh, sau ea e din alea care crede ca inainte era mai bine?
  • +8 (26 voturi)    
    Evident! (Luni, 28 noiembrie 2016, 13:57)

    CetateanulRoman [utilizator]

    Doar nu e hallpween, thnk's givin, etc... Ce naiba sintem asa de retrograzi!
    Aveti un link cu toate sarbatorile maimult sau mai putin internationale. Pe 18 dec se sarbatoreste international "ziua emigrantului" , ce subiect generos!

    http://calendar.city-star.org/worlddays/ro/c0/12
    Haide, alegeti ceva de aici, taiati porcul de pe lista, frigeti un pui de ceapa si la distractie!
  • +9 (27 voturi)    
    Festina lente................. (Luni, 28 noiembrie 2016, 13:57)

    LegatusAugusti [utilizator]

    "Felicitari de sezon" asa se celebreaza.......Craciunul in Consiliul Europei ! De anul trecut ! Atacul impotriva crestinismului se desfasoara pe toate fronturile. Sarbatorile altor culte sunt OK in acelasi Consiliu !
    Oare cine concerteaza campania ? Chiar nu stiti ? In general oamenii sunt "vrajiti" ca este stanga europeana ! Prostii !
    Ai nostri, ca brazii, administratori devotati, incearca sa implementeze ce pot........mai oficial, mai pe sest. Si cu Craciunul, si cu familia "el-el"/"ea-ea"............... Asa e ordinul............... "de undeva" ! Altfel..........
  • 0 (34 voturi)    
    Traducere (Luni, 28 noiembrie 2016, 14:07)

    CezarN [utilizator]

    Se traduce asa:

    Dragi educatori,
    Pe din dos, cum noua ne place, faceti pe dracu-n patru sa departati romanii de religie si de traditiile lor milenare inca din frageda pruncie. Spalati-i pe creier, inviati-l pe mos Gerila, la o adica evocati moartea lui Ceausescu, dar in nici un caz nasterea Domnului.
    Ma rog, la o adica puteti evoca si nasterea, dar insistati mai mult pe modul neconventional si "progresist" in care a fost facuta conceptia. Profitati de moment sa si vorbiti-le mai mult de conceptie si contraceptie decat de nastere. Daca nu puteti sa le spuneti pana la capat(ca or mai fi parinti fanatici religiosi pe acolo), macar starniti-le curiozitatea, semanati in ei samanta "progresului", ca de restul se va ocupa sectia noastra de propagada.
    Mai bine vorbiti-le de conceptele perimate de familie, gen, mama si tata si cum aceste concepte le lezeaza dreptul de a-si alege genul de la 8-9 ani, o data sau de doua ori pe an.

    Va pup unde va place voua,
    Al vostru,
    Sarsaila
  • +10 (22 voturi)    
    Războiul cu Moș Crăciun (Luni, 28 noiembrie 2016, 14:25)

    Amerlocu [utilizator]

    Tot ce se lipește din occident de birocrații de la noi sunt excesele corectitudinii politice și cretinismul ridicat la rang de supremă virtute. Obama a pierdut războiul cu Moș Crăciun, care a fost purtat cam în același mod. Cu excepția, getto-urilo unde Crăciunul a fost suugrumat rapid prin metode administative, de „organizatorii comunitari”, în rest s-a încercat tactica învârtelii motanului în jurul vasului cu lapte. Tot soiul de mesaje confuze și alambicate, care erau apoi explicate că stai să vezi nene că de fapt nu-i chiar așa. Eșecul a fost total contrare așteptărilor. Afară de ăia din getto-uri pentru care întunericul a deveit și mai întunecat, oamenii au reacționat sănătos ridiculizând tentativele tâmpe ale borâtului de la Casa Albă și au dat și mai multă străucire sărbătorii Crăciunului.

    Întrebarea e ce-i tot freacă grija pe diverși birocrați inepți din România să reglementeze relațiile dintre părinți, copii și școală tocmai de Crăciun?!
    • +1 (11 voturi)    
      BUN MESAJ (Luni, 28 noiembrie 2016, 15:43)

      Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui Amerlocu

      ps-ce au in cap aia de ti au dat minus??
    • 0 (4 voturi)    
      Despre care Mos Craciun vorbesti? (Marţi, 29 noiembrie 2016, 9:41)

      provest [utilizator] i-a raspuns lui Amerlocu

      Despre ala rosu al lui Coca-Cola?
      Sau despre Mos Gerila?
      Sau despre MOs Neculai, defapt?
      Nimeni nu va interzice nimic, conspirationisti dragi si cu mintea scurta.
      Serbati ce vreti si unde vreti, fara sa impuneti altora obiceiurile voastre. NIci macar mie, care sunt roman si ortodox.
      Si mie mi se pare o stupizenie serbarea de o ora jumate - doua de la gradinita cu niste colinde depresive, cand ar putea, efectiv, sa ne ajute sa petrecem timpul frumos cu copiii nostri, serband momentul si tema Craciunului.
      Despre asta cred ca e vorba, nu despre conspiratii mondiale.
  • -6 (12 voturi)    
    Unde dai și unde crapă! (Luni, 28 noiembrie 2016, 14:28)

    asavreau [utilizator]

    De fapt PSD,ALDE,PRU au vrut să meargă cu Crăciunul înainte de alegeri,pentru a fi "jmecheri".Dădeau niște bombonele,minciunele și se milogeau la cei mici să inflențeze pe cei mari să-i voteze.Spre cinstea lor,majoritatea directorilor le-au spus că nu se poate.De aici turbarea borfașilor și minciunile împrăștiate în media.Cu ajutorul unor jurnaliști,că altfel nu sunt în stare borfașii să prostească populația.Bată-i-ar D-zeu să-i bată.
    • +3 (11 voturi)    
      Aparent (Luni, 28 noiembrie 2016, 15:39)

      CezarN [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

      Aparent ai dreptate, insa daca luam in calcul greselile nefortate le dnei Pruna care acuza Romanaia ca nu si-a facut planul la amenzi si arestari la xenofobie si homofobie, sau discriminarea la adresa romanilor facuta de min. educatiei, trimitandu-i obligatoriu in ultima banca a clasei(prin prevederea ca daca stau minoritarii in ultima banca se considera discriminare), atunci pare ca afirmatia ta nu are acoperire, ca exista un program clar privind stresarea majoritatii cu tot felul de inventii corect politice care nu mai sunt de actualitate nici in tarile care le-au inventat.
      Vom ajunge in curand sa ne para rau ca suntem majoritari in tara noastra.
  • +3 (13 voturi)    
    Ministerul minte ! (Luni, 28 noiembrie 2016, 15:00)

    Chim_Cardejian [utilizator]

    Informarea spune clar: ”din data de 22.11.2016, NU vor avea loc SERBĂRI DE CRĂCIUN, în sensul în care era înțeles până acum acest concept, în grădiniță”. Pentru tovarășa inspector, Crăciunul este un simplu ”concept”, nu nașterea Domnului și nici măcar o sărbătoare.
  • +5 (19 voturi)    
    facatorii de opinie (Luni, 28 noiembrie 2016, 15:11)

    Toni_Romania [utilizator]

    DEGEABA se screm facatorii de opinie aflati in slujba Elitelor Mondiale care vor sa relativizeze si sa spurce tot ce e normal: Romanul e traditionalist, va face brad de Craciun, va merge cu colindul, va taia cu cutitul porcul de Ignat si va sarbatori crestineste nunta intre un El si o Ea.
  • -5 (15 voturi)    
    Sfanta Corectitudine Politica !! :) (Luni, 28 noiembrie 2016, 15:23)

    Susufler0 [utilizator]

    Pana in 22 dec. 89 lumina ne venea de la Rasarit. Apoi a inceput sa ne vina de la Apus iar din 2007, sigur ne vine de la... Bruxelles !!

    PS. Totusi decat nebuniile cu iz clinic ale dacopatilor autohtoni, eu unulmai prefer excesele astea de democratie, carora cred ca le putem opune argumente si sunt convins ca le le putem si domoli !

    PPS. In my opinion !
    • +2 (10 voturi)    
      macar (Luni, 28 noiembrie 2016, 15:31)

      Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      Macar capeteniile de la Kremlin nu ne bagau pe gat "normalitatea" homo.
      • +4 (4 voturi)    
        Nu mai inteles, din pacate eu nu sunt (Luni, 28 noiembrie 2016, 16:37)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Toni_Romania

        de partea ta !

        Doar ca nu imi plac excesele indiferent din ce directie ar veni ele si apreciez ca, fata de cei care considera ca Romania e buricul pamantului si leaganul civilizatiilor si bla-bla-bla, sunt de preferat corectii politic, pt ca eu consider ca excrescenta asta a democratiei poate fi tratata si redusa la forme acceptabile. Nici nu stiu daca nu cumva extirparea totala chiar ar dauna lasand loc manifestarilor "dacopate".
  • -4 (14 voturi)    
    Stiti ce dovedeste aceasta propunere? (Luni, 28 noiembrie 2016, 15:32)

    Toni_Romania [utilizator]

    Ca in randul guvernantilor (din Ro si din Lume) sunt tot mai putini crestini.
    • +1 (11 voturi)    
      Dovedeste o laie (Luni, 28 noiembrie 2016, 16:14)

      rcb [utilizator] i-a raspuns lui Toni_Romania

      Dovedeste doar ca "indrumarea" a fost scrisa prosteste, lasand loc la interpretari, prin urmare fiecare a inteles ce-a vrut.

      A murit Mosu... cata lipsa de sensibilitate in fata acestui lucru.

      Bou' tot bou ramane, cu sau fara mos.
  • +2 (14 voturi)    
    de-ale paganilor (Luni, 28 noiembrie 2016, 16:09)

    Toni_Romania [utilizator]

    "De exemplu, La Bruxelles, Târgul de Crăciun a fost redenumit în ''Plăcerile iernii'', iar oficialii europeni au înlocuit urarea "Crăciun Fericit" cu "Felicitări de Sezon!" , scriu cei de la news-republic.com, citaţi de b1.ro.
    Între timp, Parlamentul European a tipărit felicitări cu urarea Felicitări de Sezon. Şi în Statele Unite, la Universitatea din Tennessee, şefii istituţiei au elaborat un plan pentru suprimarea Crăciunului care interzice apariția lui Moș Crăciun, urările, felicitările și mâncărurile tradiționale. "
    • +4 (8 voturi)    
      Iar in UK (Luni, 28 noiembrie 2016, 16:43)

      CezarN [utilizator] i-a raspuns lui Toni_Romania

      Se introduce toaleta unisex la clasele 1-4 pentru CA COPIII sa se obisnuiasca de mici cu diversitatea sexuala.
      Traiasca "progresul"!
      • 0 (0 voturi)    
        SI ce-i rau aici? (Marţi, 29 noiembrie 2016, 15:53)

        provest [utilizator] i-a raspuns lui CezarN

        Schimbarea e ochiu dracului asa-i?
        Sau te temi ca ve trebuie sa-i oferi niste explicatii mai inteligente decat "nu e voie" copilului si nu prea ai cu ce?
  • +1 (7 voturi)    
    sa vina mos gerila (Luni, 28 noiembrie 2016, 16:17)

    ColdNews2013 [utilizator]

    fuck za system....sa vina mos gerila si sa le aduca pantofi din china si gume de plastic plus 2-3 eugenii....mai bine haimana gen
    • +2 (4 voturi)    
      gumele (chinezesti) miroseau frumos (Luni, 28 noiembrie 2016, 16:41)

      simur [utilizator] i-a raspuns lui ColdNews2013

      la fel si bradul. bomboanele si ciocolata din el, chiar si micile lumanari, nu mai spun ca erau toate colorate ..

      dar afara era gri cu ceva nuante de alb sau negru

      poate micutii nostrii sa prinda mai bine, deocamdata folosim sarbatorile de craciun pt politica
  • +5 (7 voturi)    
    sarbatoriti hanuka si ramadanul (Luni, 28 noiembrie 2016, 16:19)

    jackalphonse [utilizator]

    ca sa fie multumiti cu totii...
    cel mai frumos mesaj l am auzit la o publicitate: "creditul pe repede inainteee..."
  • +1 (5 voturi)    
    s-a interzis la Sibiu serbarea Craciunului? (Luni, 28 noiembrie 2016, 16:19)

    mihaitzateo [utilizator]

    Referitor la ideea ca s-ar fi interzis in mai multe gradinite sibiene serbarea Craciunului, mergem sa intrebam ?
    Nu s-a interzis, astea sunt informatii false.
  • +2 (8 voturi)    
    paganii au zis (Luni, 28 noiembrie 2016, 16:20)

    Toni_Romania [utilizator]

    http://www.thepoliticalinsider.com/muslims-successful-in-banning-christmas-in-maryland-schools-because-offensive/
  • -2 (8 voturi)    
    am avertizat deja cu ceva timp in urma... (Luni, 28 noiembrie 2016, 17:14)

    press_to_reset_the_world [utilizator]

    liberalii si derivatii lor (USR, ALDE, etc) sunt cei mai periculosi politicieni la ora actuala pentru Romania. Ei aplica marxismul cultural la sange! Multi cred ca liberalii sunt de dreapta....s-o credeti voi...liberalii se situeaza mult mai la stanga decat neo-comunistoizii din PSD. Liberalismul (sau progresismul/globalismul) alaturi de verzii de pretutindeni sunt extrema stanga a extremei stangi...Ei sunt tovarasi de drum cu islamistii in telul lor comun de a distruge crestinismul si democratia in Europa, SUA si in restul lumii (acolo unde ea exista!)...Totusi dupa distrugerea crestinismului drumurile neo-marxistilor si islamistilor se vor desparti pentru ca scopul final al ambelor ideologii (neomarxista si a islamului) este diferit...
  • -1 (9 voturi)    
    va inflamati si voi (Luni, 28 noiembrie 2016, 18:08)

    Francisc 1 [utilizator]

    Am citit comunicatul si mi s-a parut clara treaba, se poate face proiect de craciun sau alte activitati . Eu sunt ateu asa ca povestea asta anuala nu ma impresioneaza dar nu vad nici vreun motiv anume sa fie interzisa , nu va mai ridicati fustele cu un kilometru inaintea raului ca da nasol!
    • -2 (8 voturi)    
      "prietene"... (Luni, 28 noiembrie 2016, 18:43)

      press_to_reset_the_world [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

      ce nu intelegi tu, poponarii si musulmanii este urmatorul fapt;

      - chiar daca voi aveti alte viziuni, apucaturi respectiv ideologii, traiti intr-o societate care este profund crestina. Drept urmare, fie ca va convine sau nu, trebuie sa o respectati!...daca nu, sunteti liberi sa zburdati unde va simtiti voi mai bine... in arabia saudita, iran, belgia, canada (am auzit ca marxismul cultural face ravagii acolo, deci te-ai simti ca pestele in apa!), etc. Nu va opreste nimeni sa plecati!...e democratie....
      • -1 (5 voturi)    
        mai idiotule nu-ti sunt prieten! (Luni, 28 noiembrie 2016, 21:08)

        Francisc 1 [utilizator] i-a raspuns lui press_to_reset_the_world

        si nu sunt nici poponar nici musulman.
        • 0 (0 voturi)    
          vad ca esti protejat de HN... (Marţi, 29 noiembrie 2016, 18:33)

          press_to_reset_the_world [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

          altfel nu-mi explic de ce tot mi se refuza dreptul la replica impotriva unui badaran ca tine...imi pare rau ca HN nu iti da posibilitatea sa citesti cu ochii tai ce parere am despre un !!!!! ca tine...Cu o altadata ocazie nu o sa ma mai cobor la nivelul tau...promit!
    • 0 (6 voturi)    
      Industria sarbatorilor va place? (Luni, 28 noiembrie 2016, 20:24)

      jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

      Dar hai sa eliminam sarbatoarea de tot!
      De ce musai sa mai tinem o sarbatoare stabilita de crestini, daca facem ceva pe religia lor.
      Raspuns: sarbatoarea este utila dpdv comercial. Sa faci o industrie din traditie este ok. Sa ai o traditie pe care sa o respecti, nu mai este ok.
      Civilizatie de doi bani...