Dragos Tudorache, in control la Directia de Pemise din Pipera: Toate ghiseele sunt deschise si a fost prelungit programul pana la 9 seara/ Mai sunt cateva problemele cu sistemul de programari online

de I.C.     HotNews.ro
Luni, 28 noiembrie 2016, 10:09 Actualitate | Esenţial

Dragos Tudorache
Foto: Agerpres
Ministrul de Interne Dragos Tudorache a mers luni dimineata in control la serviciul de inmatriculari din nordul Bucurestiului, unde saptamana trecuta s-au inregistrat cozi uriase, si a declarat ca s-a dispus prelungirea programului, toate ghiselele fiind deschise de la ora 7:00 pana la ora 21:00. Ministrul a adaugat ca se mai inregistreaza probleme la sistemul de programari online, acestea datorandu-se faptului ca a fost implementat in acest weekend.

"Toate ghiseele sunt deschise, sunt in lucru, iar asa e un lucru foarte bun. Ghiseele s-au deschis la 7:00 iar programul va merge para la 9:00 seara", a precizat Dragos Tudorache.

Ghiseele subordonate Finantelor s-au deschis insa cu circa o ora jumtate dupa cele de la Inmatriculari. Ministrul a precizat ca va discuta si cu Finantele astfel incat sa isi schimbe programul.

"Sper ca lucrrurile sa mearga bine, ca lumea sa nu mai simta ca trebuie sa vina mai devreme", a adaugat Tudorache.

In ceea ce priveste sistemul de programari online, ministrul a precizat ca l-a testat si el si a constatat ca sunt si momente in care nu functioneaza. "Cred ca este parte din faptul sa softul a fost implementat in weekend si mai sunt ceva probleme."


Citeste mai multe despre   











[P] JYSK Romania plateste 15 lei / zi pentru tichetele de masa ale angajatilor sai

JYSK Romania, parte a grupului scandinav JYSK Nordic, unul dintre cei mai mari retaileri de mobilier si decoratiuni interioare din Europa, a majorat, incepand cu data de 1 decembrie 2016, valoarea tichetelor de masa acordate angajatilor sai. Astfel, valoarea nominala a unui tichet de masa a ajuns la 15 lei, suma maxima prevazuta de lege.
4508 vizualizari
  • +3 (3 voturi)    
    Totusi (Luni, 28 noiembrie 2016, 10:29)

    Casargoz [utilizator]

    Sistemul de programare online poate functiona perfect.
    Cata vreme plata prin internet banking nu este acceptata in acelasi conditii ca alte forme de plata.
    (Exista o diferenta de 4 zile intre plata prin internet banking si cea prin trezorerie. ) Sunt descurajat sa ma programez online.
    • +2 (2 voturi)    
      Intr-adevar (Luni, 28 noiembrie 2016, 10:50)

      TheLionKing [anonim] i-a raspuns lui Casargoz

      Sincer, cred programul prelungit + case deschise + bonuri de ordine nominale vor rezolva problema in mare masura.

      Sa te apuci sa faci un site intr-un week-end (chit ca e luat de la altii) mi se pare munca heirupista cam inutila (probabil nerve la maxim pe acolo). Dar bravo lor.
      • 0 (2 voturi)    
        De acord (Luni, 28 noiembrie 2016, 12:03)

        Gelum [utilizator] i-a raspuns lui TheLionKing

        In zonele cu densitatea populatiei redusa, solutia cu programul prelungit + bonuri e cea mai indicata.

        In zonele cum e Bucuresti sau alte aglomerari urbane, programarea in schimb e o solutie superioara. Evita impredictibiliatea si poti planifica mai bine.

        Similar ar fi si pentru buletin sau pasaport. Din cate stiu, la Iasi te poti programa pentru pasaport online, totul decurge la ghiseu in 15 min, max inclusiv poza.

        PS. unele directii de pasapoarte accepta chiar poze biometrice care nu sunt facute la ei. Am ramas surprins.
        • -2 (2 voturi)    
          cam greu sa respecti programarea in (Luni, 28 noiembrie 2016, 12:53)

          bancher [utilizator] i-a raspuns lui Gelum

          Bucuresti....totusi Pipera e la capatul de nord al orasului,,,daca vii din Berceni cu masina sa o inmatriculezi, si dai peste 5 ambuteiaje si 3 coloane oficiale, ai sansele sa ratezi programarea. Parca mai bine e cu bonuri de ordine...
          • 0 (0 voturi)    
            pt astia din Berceni (Luni, 28 noiembrie 2016, 14:43)

            eu sunt [utilizator] i-a raspuns lui bancher

            nu se aplica programarea. zici ca esti din Berceni si intri direct in fata... nici bon nu iti trebuie daca esti din Berceni
      • +1 (1 vot)    
        nu chiar (Luni, 28 noiembrie 2016, 12:53)

        catateanu [utilizator] i-a raspuns lui TheLionKing

        Tocmai am depus un dosar in Cluj. Am stat 4 ore la coada.
        Problema nu o rezolvi cu numere de ordine cu cu o lista clara de documente, eventual mai putine si interconectarea sistemelor informatice (RAR, Primarie, ANAF, Trezorerie)

        Cu numere de ordine nu rezolvi, erau unii, nu demult, in cj, luau nr de ordine si le vindeau la altii...
  • 0 (0 voturi)    
    Dar in Prahova? (Luni, 28 noiembrie 2016, 11:19)

    intruderul [utilizator]

    Pe cand astfel de masuri? http://www.observatorulph.ro/viata-prahovei/73540-cozi-la-permise-si-la-inmatriculari-in-prahova-mi-am-luat-concediu-sa-stau-la-rand
  • 0 (0 voturi)    
    are cineva adresa pt programare online ??? (Luni, 28 noiembrie 2016, 11:50)

    Boham [utilizator]

    la cum arata aceste site-uri ale institutiilor din romania e lucru mare daca cineva reuseste sa faca orice online.

    am intrat pe pagiona pt permise: http://www.prefecturabucuresti.ro/index.php?d=serviciu_permise
    si am cautat cuvantul PROGRAMARE in pagina dar nu l-am gasit. In loc sa faca aceste lucruri mai simple ei le complica.
    • +1 (1 vot)    
      link din drpciv.ro (Luni, 28 noiembrie 2016, 12:49)

      Ritzi Pitzi [utilizator] i-a raspuns lui Boham

      In stanga ecranului
  • 0 (0 voturi)    
    Sistemul de programari nu functioneaza (Luni, 28 noiembrie 2016, 11:59)

    banel [utilizator]

    Am incercat sa fac programare pentru preschimbare permis si imi zice ca e CNP-ul gresit.
    • +1 (3 voturi)    
      si daca chiar este? (Luni, 28 noiembrie 2016, 12:53)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui banel

      la asta te-ai gandit?
      • +1 (1 vot)    
        Ai dreptate (Luni, 28 noiembrie 2016, 13:51)

        banel [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        S-ar putea sa am CNP-ul gresit in buletin si in certificatul de nastere. Am trait toata viata intr-o eroare, noroc cu cei de la permise ca se face lumina dupa peste 30 de ani.
        Dar stii cum e vorba aia, mai bine mai tarziu decat niciodata.
        • 0 (0 voturi)    
          Exista si CNP-uri gresite in acte.... (Luni, 28 noiembrie 2016, 16:41)

          Ritzi Pitzi [utilizator] i-a raspuns lui banel

          Dar se poate verifica dpa algoritmul de aici:

          http://www.scientia.ro/stiinta-la-minut/cultura-economie/459-cnp-codul-numeric-personal.html