Radu Carp, membru in CA al TVR din partea PNL, ii cere directorului general al TVR ca amanarea interviului cu Ciolos sa fie lamurita de Comisia de Etica

de Alina Neagu     HotNews.ro
Duminică, 27 noiembrie 2016, 18:26 Actualitate | Esenţial

Radu Carp, membru in Consiliul de administratie al TVR din partea PNL, i-a adresat duminica o scrisoare deschisa presedintelui - director general al TVR, Irina Radu, in care solicita oficial "ca toate circumstantele care au dus la nedifuzarea unei emisiuni la care participa prim-ministrul sa fie lamurite de Comisia de Etica a televiziunii publice", potrivit Agerpres.

"In calitate de membru al Consiliului de Administratie al TVR, solicit oficial ca toate circumstantele care au dus la nedifuzarea unei emisiuni la care participa prim-ministrul (in conditiile in care TVR are ca menire asigurarea dreptului la informatie, inclusiv a mesajelor inaltilor demnitari pe probleme de politici publice) sa fie lamurite de Comisia de Etica a TVR pentru a identifica persoanele care se fac vinovate de acest grav incident", se arata in scrisoarea deschisa.

In opinia lui Radu Carp, motivarea de catre conducerea SRTv a amanarii interviului acordat de premierul Dacian Ciolos in emisiunea 'Viata Satului' "este total falsa".

"In realitate, domnul Ciolos nu candideaza la alegerile parlamentare, imaginea sa fiind folosita de anumite partide care sprijina actuala guvernare si doresc ca mandatul acestuia de prim - ministru sa continue si ulterior acestor alegeri. Decizia TVR este cu atat mai surprinzatoare, cu cat acest interviu a fost realizat, dar nu si difuzat. TVR, inainte de momentul realizarii interviului, de ce nu a oferit aceeasi motivatie ca si cea oferita astazi, pe canale neoficiale? Ce anume s-a intamplat intre realizarea interviului si momentul la care ar fi trebuit difuzat? Va adresez oficial intrebarea daca ati stiut sau ati luat parte la luarea deciziei de a nu difuza acest interviu", mai afirma Carp.

Acesta reaminteste ca, in 2014, realizatorii emisiunii 'Viata Satului' l-au invitat pe premierul de atunci, Victor Ponta, " in contextul in care acesta era candidat la alegerile prezidentiale": "In 2014, un premier candidat participa la o emisiune la care in 2016 i se interzice unui alt premier care nu este candidat sa participe. Exista vreo logica editoriala care sa explice cele doua decizii?"

Radu Carp solicita si "urgentarea procedurii de evaluare a managerilor", sustinand ca aceasta procedura este blocata de mai bine de un an de cand Irina Radu se afla la conducerea TVR.

"Consider ca o evaluare obiectiva a managerilor ar fi dus la eliminarea posibilitatilor de luare a unor decizii arbitrare, precum cea care a dus la nedifuzarea unui interviu cu prim-ministrul, in aceasta calitate si in cea de fost comisar european pentru agricultura a carui expertiza in acest domeniu nu poate fi contestata", incheie Radu Carp.












[P] JYSK Romania plateste 15 lei / zi pentru tichetele de masa ale angajatilor sai

JYSK Romania, parte a grupului scandinav JYSK Nordic, unul dintre cei mai mari retaileri de mobilier si decoratiuni interioare din Europa, a majorat, incepand cu data de 1 decembrie 2016, valoarea tichetelor de masa acordate angajatilor sai. Astfel, valoarea nominala a unui tichet de masa a ajuns la 15 lei, suma maxima prevazuta de lege.
1340 vizualizari
  • -10 (12 voturi)    
    ce (Duminică, 27 noiembrie 2016, 18:55)

    vi_escu [utilizator]

    poata sa mai spuna ciolos despre agricultara dupa ce a fost comisar european si nu a facut nimic pentru agricultura romaneasca. Nici subventiile nu afost in stare sa le dea la timp.
    • +1 (1 vot)    
      Alegerile pentru Parlamentul European (Duminică, 27 noiembrie 2016, 21:32)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui vi_escu

      s-au desfășurat în România în data de 25 mai 2014

      Fiind vorba despre un comisar roman m-a dus gandul la actualul nostru comisar pentru politici regionale. Oare face ceva?
      Cea ce m-a amuzat teribil a fost una dintre atributiile domniei sale: "protejarea bugetului UE împotriva fraudelor, asigurându-se că fondurile de dezvoltare regională sunt utilizate conform normelor"
    • +1 (1 vot)    
      Ancheta si demiteri. (Luni, 28 noiembrie 2016, 6:59)

      valll [utilizator] i-a raspuns lui vi_escu

      Am convingerea ca Ciolos avea bunul simt sa nu faca campanie electorala in cadrul emisiunii si ca avea ce spune agricultorilor. In plus, ce logica e asta? Prim-ministrul nu poate sta ascuns in perioada electorala, chiar si cand e politic, cu atat mai mult din cauza unor afise. A fost o tampenie!
      Chiar daca sefii acestui post tv sunt numiti politic, prim-ministrul tarii, nu poate fi tratat asa, in urma unui telefon venit de la PSD.
      Eu, ca platitor de taxe despre care nu m-a intrebat nimeni daca vreau sau nu sa le dirijez spre acest post, cer ancheta si demiteri.
  • -8 (12 voturi)    
    ceva îmi scapă... (Duminică, 27 noiembrie 2016, 19:03)

    vrempeBaselamititica... [utilizator]

    păi dacă interviul respectiv are un caracter pur agricol şi nici un fel de influenţă electorală, atunci de ce s-a inflamat aşa respectivul Carp ? nu cumva chiar prin iritarea sa recunoaşte rolul electoral ce l-ar putea avea acest interviu, prin simpla apariţie a meclei lui Cioloş pe sticlă într-un moment când mai mulţi debusolaţi în lipsă gravă de personalităţi, trag de el în toate părţile ???
  • -4 (6 voturi)    
    Păi domnul de la PNL să-și întrebe partidul... (Duminică, 27 noiembrie 2016, 20:00)

    andipetre [utilizator]

    Dl. Carp ar trebui în primul rând să ceară socoteală partidului său, PNL, pentru că acesta l-a târât pe Cioloș în campanie, impânzind orașul cu afișe și reclame cu poza lui...
    • 0 (0 voturi)    
      da da (Luni, 28 noiembrie 2016, 5:40)

      VladSnow [anonim] i-a raspuns lui andipetre

      Dupa logica ta, daca PNL punea afise prin tot Bucurestiul ca reduc taxele, la TVR nu mai era voie sa fie emisiuni despre taxe pe perioada campaniei, sau cum?
  • +1 (1 vot)    
    Subversiune electorala (Luni, 28 noiembrie 2016, 6:53)

    Cremenarul [utilizator]

    Jos ipocrizia !
    Noi - liberalii ne-am suparat foc pe dl PONTA când a dat un interviu in campania electorala prezidentiala.
    Acum tot noi - liberalii am vrea ca dl CIOLOS sa faca aceeasi frauda electorala ca dl PONTA !
    Cine este acest domn CARP și ce vrea - da fapt - Domnia sa ?
    Vad ca in timp ce dl CIOLOS se cam indeparteaza de noi - de liberali, mai sunt unii - ca dl CARP - care se mai gudura pe langa dl CIOLOS !?
    Pacat, mare pacat ca noi - liberalii nu avem candidatul nostru propriu la functia de Prim Ministru al Romaniei !
  • -1 (1 vot)    
    mmm PNL e din nou in ofside (Luni, 28 noiembrie 2016, 10:34)

    bogdan1477 [utilizator]

    Mi se pare totalmente deplasat sa compari ce-a facut TVR sub Ponta cu ce face TVR acum... Toti suntem de acord ca Ponta a fost poate cel mai ticalos premier din citi a avut Romania dupa revolutie. De aia a si pierdut la 10 procente diferenta, desi parea ca detine toate pirghiile, pentru ca poporul a sesizat ca un asemenea personaj megaloman, mitoman, hraparets, etc ar fi o nenorocire pentru Romania. Si toti am raspuflat usurati ca am scapat si de data asta de ticalosi.

    Iar in conditiile astea nu inteleg de ce se foloseste argumentul Pontaq aici... Vrem ca Ciolos sa se comporte ca si Ponta, sau sa fie asociat ca imagine cu Ponta?!? Mie mi se pare rezonabila decizia TVR, ca atit timp cit e campanie si PNL a impinzit toata tara cu afise cu Ciolos, sa nu se difuzeze acel interviu pe timpul campaniei. Si nu inteleg atitudinea PNL.... Daca erau baieti destepti, saultau decizia TVR, su aminteau ca asha ar fi trebuit sa faca si cind era Ponta premier. Da' la PNL se vede de la o posta ca nu exista nimeni cu minime cunostinte de campanie electorala.
  • -1 (1 vot)    
    TVR (Luni, 28 noiembrie 2016, 16:33)

    scridon radu-lucian [utilizator]

    Fiind o televiziune publica, sprijinita si cu fondurile populatiei, este anormala decizia de a amana un interviu al Primului Ministru. Actiunile Mass-Media de prezentare a unor realizari si de combatere a unor actiuni potrivnice dezvoltarii Romaniei, au sprijinul populatiei, desi unele posturi prezinta aceleasi personaje si aceleasi teorii, departe de realitatea zilnica.