15 tari europene, inclusiv Romania, sustin o initiativa a Germaniei de redeschidere a discutiilor cu Rusia privind controlul armamentului

de V.M.     HotNews.ro
Vineri, 25 noiembrie 2016, 21:38 Actualitate | Esenţial

Vladimir Putin si Frank-Walter Steinmeier
Foto: Wikimedia Commons / Kremlin.ru
Cincisprezece state europene - inclusiv Romania - s-au alaturat unui proiect al Germaniei vizand incheierea unui nou acord cu Rusia privind controlul armamentului si apreciaza ca este necesar un dialog suplimentar in vederea prevenirii unei curse a inarmarii in Europa, in urma anexarii de catre Moscova a peninsulei ucrainene Crimeea si sustinerii separatistilor pro-rusi in estul Ucrainei, scrie un ziar german citat de Reuters.

"Securitatea Europei este in pericol", declara ministrul german de Externe Frank-Walter Steinmeier pentru Die Welt, intr-un interviu publicat in editia de vineri, citeaza News.ro.

"Oricat de dificile ar fi relatiile cu Rusia in prezent, avem nevoie de mai mult dialog, nu de mai putin", subliniaza seful diplomatiei germane.

Steinmeier, un social-democrat care a fost nominalizat sa devina presedintele Germaniei anul viitor, a indemnat la semnarea unui acord privind armamentul cu Moscova in august, cu scopul de a evita o escaladare a tensiunilor in Europa.

Alte 15 tari - toate membre ale Organizatiei pentru Securitate si Cooperare in Europa (OSCE) - s-au alaturat de atunci initiativei lui Steinmeier, si anume Franta, Italia, Austria, Belgia, Elvetia, Cehia, Spania, Finlanda, Olanda, Norvegia, Romania, Suedia, Slovacia, Bulgaria si Portugalia.

Grupul urmeaza sa emita o declaratie comuna vineri si se va intalni in marja reuniunii OSCE la nivel ministerial prevazuta pe 8 si 9 decembrie la Hamburg, gazduita de Germania, care detine in prezent presedintia Organizatiei.

Steinmeier a condamnat anexarea Crimeei de catre Rusia si sustinerea pe care rusii o acorda separatistilor pro-rusi din estul Ucrainei, apreciind ca asemenea actiuni submineaza relatiile delicate de incredere construite timp de decenii si ameninta sa lanseze o noua cursa a inarmarii.

El indeamna si alte tari sa se alature acestei initiative in domeniul controlului armamentului.

"Avem responsabilitatea de a nu lasa nicio piatra neintoarsa in efortul nostru de a consolida securitatea si pacea", a declarat el pentru ziar.

Oficialii americani sunt sceptici in privinta acestei initiative si citeaza esecul Rusiei de a se conforma acordurilor si tratatelor in vigoare.

Steinmeier a fost criticat, de asemenea, de oficiali americani si de NATO in iunie, dupa ce a avertizat ca manevrele militare occidentale din Europa de Est pot fi interpretate drept "un zanganit de arme si un strigat puternic de razboi", care pot agrava tensiunile cu Rusia.

Partidul sau Social-Democrat (SPD) are, in general, o pozitie mai concilianta fata de Rusia decat blocul conservator al cancelarului Angela Merkel.

Ambele partide sunt ingrijorate de declaratiile pe care presedintele-ales american Donald Trump le-a facut in timpul campaniei prezidentiale despre relatiile cu presedintele rus Vladimir Putin si in care a sugerat ca ar putea reduce protectia aliatilor NATO.










4338 vizualizari
  • -3 (23 voturi)    
    ashes to ashes (Vineri, 25 noiembrie 2016, 21:53)

    un domn [utilizator]

    dust to dust...deserve Sovietzia
    • +4 (10 voturi)    
      Bun (Sâmbătă, 26 noiembrie 2016, 10:25)

      sentenced [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Sa inteleg ca intr-un razboi impotriva Rusiei te vei inrola si vei fi in linia intai, corect?
      • -1 (5 voturi)    
        cu tigva Ta in forma de Steag (Sâmbătă, 26 noiembrie 2016, 13:12)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui sentenced

        Da !
        • +2 (6 voturi)    
          :)) (Sâmbătă, 26 noiembrie 2016, 15:51)

          sentenced [utilizator] i-a raspuns lui un domn

          Esti si tu un mare razboinic de tastatura. :))
          Cand ai iesit ultima oara din casa?
          • +1 (3 voturi)    
            cand s a citit Sentinta ta (Sâmbătă, 26 noiembrie 2016, 21:35)

            un domn [utilizator] i-a raspuns lui sentenced

            dea fi sovietic !
      • +1 (1 vot)    
        2 chestii (Duminică, 27 noiembrie 2016, 9:05)

        cladob [utilizator] i-a raspuns lui sentenced

        Razboi impotriva NATO poate si al doilea daca esti atacat sa inteleg ca tu te vinzi din prima, stai in ultima linie.

        Nu cred ca vreo tara EU va ataca vreodata Rusia cum sugerezi, ci mai degeaba invers..
        • 0 (2 voturi)    
          N-ai inteles nimic (Duminică, 27 noiembrie 2016, 11:27)

          sentenced [utilizator] i-a raspuns lui cladob

          Stai jos, nota 2.

          Razboinicul de tastatura de mai sus care are nevoie de ochelari de soare cand iese din casa instiga la un razboi in care vor muri altii, nu el. Pentru ca el se va ascunde ca sobolanul.
  • -15 (29 voturi)    
    not bad (Vineri, 25 noiembrie 2016, 21:55)

    L8MA [utilizator]

    O initiativa foarte buna, aducatoare de speranta.
    EU trebuie sa-si rezolve pozitiile economice,divergentele militare si negocierile cu Rusia fara sa se mai uite in gura lui Trump care am vazut ca nu da 2 bani pe ceilalti, il intereseaza doar propriul qr.
    EU poate crea un echilibru militar cu Rusia fara ''ajutorul'' trumpizatilor din noua configuratie americana.
    Franta si Germania au o abordare normala in contextul geopolitic mondial.
    O sa spuna unii ca avand in vedere trecutul nu poti avea incredere in astfel de ''garantii'' rusesti.Pai sa nu uitam ca EU are o populatie mai mare, o economie de 10 ori mai mare ca a Rusiei si o armata superperformanta.Singura vulnerabilitate e cea nucleara dar si aici Europa poate recupera rapid daca exista vointa politica, mai ales ca daca brexitul se va face nu vor maiputea pune bete in roate ca pana acum cei din siretul Albion.
    • +23 (33 voturi)    
      Polonezii au o vorba (Vineri, 25 noiembrie 2016, 22:52)

      Getodac_ [utilizator] i-a raspuns lui L8MA

      "Sa nu ai niciodata incredere in rusi sau nemti!"
      • +6 (18 voturi)    
        corect (Vineri, 25 noiembrie 2016, 23:11)

        korkodell [utilizator] i-a raspuns lui Getodac_

        bate la ochi cum de o dau pe langa nato ...
        oare, se simt asa tari, fara uncle sam si uk ?!
        cinspe negrii mititei se duceau la putina....
        se va uita volodiea de sus la dansii...
        ce putere de negociere pot avea ei fara nato ?!
        ce obligatii ar avea americanii, britanicii si canadienii sa se conformeze ?!
        cum vor interpreta americanii pozitia cotrocestilor, cand pe deoparte le cerem o prezenta cat mai mare si mai activa, si pe de alta parte negociem cu inamicul prin spatele lor ?!
      • -3 (13 voturi)    
        vorba aia e doar pt polonezi (Sâmbătă, 26 noiembrie 2016, 0:19)

        nu_am [utilizator] i-a raspuns lui Getodac_

        Ca si-au luat-o si din fata si din spate in WWII.
        • +12 (16 voturi)    
          Oare? (Sâmbătă, 26 noiembrie 2016, 1:06)

          Getodac_ [utilizator] i-a raspuns lui nu_am

          Zeci de milioane de europeni au murit din cauza ambitiilor acestor doua natiuni.
          • -5 (15 voturi)    
            bn, iesi in strada da-l jos pe Iohanis (Sâmbătă, 26 noiembrie 2016, 2:58)

            nu_am [utilizator] i-a raspuns lui Getodac_

            Expresia "am intors armele" e sinonima cu tradarea. Si acum nemtii nu ne merita increderea. Bai ma lasi?
            • +1 (1 vot)    
              .... serios? (Duminică, 27 noiembrie 2016, 17:18)

              Matusalem [utilizator] i-a raspuns lui nu_am

              Ba tu esti oltean! Voteaza-l pe ponta !
        • +3 (3 voturi)    
          vorba aia..........e valabila si pt. noi (Sâmbătă, 26 noiembrie 2016, 11:58)

          oxxxxxyyyyya [utilizator] i-a raspuns lui nu_am

          reciteste atent istoria ww2 si .....incerca sa o memorezi , eventual sa o spui si la nepoti.
    • -5 (15 voturi)    
      vulnerabilitate nucleara? (Vineri, 25 noiembrie 2016, 23:30)

      demaGOGU [utilizator] i-a raspuns lui L8MA

      doar arsenalul nuclear al Frantei poate rade Russia de pe suprafata Terrei...si nu o data, ci de aprox. 50 de ori!
      • -3 (15 voturi)    
        not needed.. (Sâmbătă, 26 noiembrie 2016, 0:10)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

        boogie men..coming to get Cracanat !
      • +4 (12 voturi)    
        da (Sâmbătă, 26 noiembrie 2016, 0:16)

        L8MA [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

        Cu siguranta daca Franta este atacata.Sau Anglia. Dar presupunand urmatorul scenariu in care tensiunile din Siria sau Ucraina cresc si ajung la punctul in care se aprinde scanteia si se doboara cateva avioane Nato sau rusesti,si dupa ce se escaladeaza si se ajunge la distrugeri de capacitati militare navale .Reactiile ultrarapide in lant degenereaza si Doamne fereste rusii ataca cu arme nucleare tactice cu incarcatura mica bazele din Romania sau Polonia sau chiar capitalele, ca ultim avertisment de oprire a confruntarii.
        Crezi ca Franta, Sua,UK o sa fie de acord sa atace Moscova simetric in configuratia actuala Nato?Niciodata.
        Ar insemna the end pentru Terra!

        Dar daca Europa face o retea de raspuns nuclear in toate tarile membre,guvernat de principiul fiecare tara are dispozitive de raspuns daca e atacata rusii se vor gandi de 100 de ori inainte sa se sinucida!
        Politica practicata de Israel in Orientul mijlociu, fara de care ar fi sucombat demult la cat de mica e si la cat de inconjurata e de tari ostile...
        Pe rusi nu-i opresti decat cu forta bruta, iar America pare preocupata doar de interesul sau mai nou prin vocea clovnului ales presedinte.
      • +1 (1 vot)    
        sunt convins (Sâmbătă, 26 noiembrie 2016, 0:25)

        korkodell [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

        numai sa'i prinda dormind...
      • +4 (4 voturi)    
        estimare din "Bulletin of the Atomic Scientists" (Sâmbătă, 26 noiembrie 2016, 11:35)

        un.robot [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

        Arsenal nuclear 2016
        Rusia 7300
        SUA 7000
        Franta 300
        China 260
        Marea Britanie 215
        Pakistan 130
        India 120
        Israel 80
        Coreea de Nord 6-8

        Nu toate sunt active (gata de folosire imediata), majoritatea fiind depozitate.
  • +3 (13 voturi)    
    Pe mujic il doare la basca (Sâmbătă, 26 noiembrie 2016, 0:02)

    Locke Lamora [utilizator]

    De europeni.
  • +6 (10 voturi)    
    vorba aia: arde curul! (Sâmbătă, 26 noiembrie 2016, 0:21)

    nu_am [utilizator]

    Nu e totuna un razboi in Africa la draq in praznic cu unul la tine in Europa! Si europenii si rusii ar trebui sa se kce pe ei de frica unui astfel de razboi si sa ajunga la un compromis.
  • +6 (14 voturi)    
    Nu ii iubesc pe rusi insa (Sâmbătă, 26 noiembrie 2016, 1:37)

    clint [utilizator]

    cred ca sunt mai europeni decat aia cu turban care au invadat Europa. La fel cum Turcia ( al carei Erdogan si-a dat arama pe fata ) nu are ce cauta in Europa.

    Ar fi frumos ca si rusii sa se inteleaga cu NATO si UE si sa coopereze mai mult economic si militat, si nu vad de ce nu ar face asta.

    Nu inseamna ca noi am uitat de Basarabia, unde ne e tezaurul si multe altele, ci doar ca privind problema mai "de sus", trebuie sa ajungem la un compromis cu ei de dragul continetului, crestinismului, samd.
    • +5 (7 voturi)    
      situatia nu e roza (Sâmbătă, 26 noiembrie 2016, 2:47)

      L8MA [utilizator] i-a raspuns lui clint

      Mai ales in contextul actual in care Trump ne spune ca America vrea sa trateze doar pentru ea,Nato e secundar daca nu se plateste cat vrea Trump,tratatele comerciale de liber schimb suspendate,incalzirea globala e un moft etc.
      Adica cand ti se spune in fata ca nu te mai intereseaza vechile intelegeri,planuri,relatii etc prea tare daca nu ai un avantaj ce sa faci?
      Trebuie sa urmaresti acelasi lucru, in primul rand soliditatea pozitiei comerciale si de securitate.
      UK zice spalati-va pe cap cu migrantii, asta dupa ce a manipulat grosolan cu intel-ul despre existenta armelor de distrugere in masa in Irak, lucru care a dus la atacarea ilegala a Irakului si destabilizarea zonei.America ia contractele de petrol,UK inchide granita iar culmea ironiei EU sa plateasca nota de plata?Noi putem fi dusi cu presul usor la ce clica corupta de politicieni am avut numai ca EU e mai greu de manipulat.Rusia si-a jucat cartile cu tancul, SUA isi face jocurile proprii.
      EU e obligata sa-si gaseasca propriul drum de stabilitate si securitate cu rusii daca mai vrea sa fie o uniune.
      • 0 (0 voturi)    
        Se va plati (Duminică, 27 noiembrie 2016, 9:29)

        cladob [utilizator] i-a raspuns lui L8MA

        Fiindca statele membre au nevoie de aparare.
    • -2 (2 voturi)    
      compromis (Sâmbătă, 26 noiembrie 2016, 2:53)

      cladob [utilizator] i-a raspuns lui clint

      ca altfel ne ataca ?
      adevarat, capul care se pleaca sabia nu-l taie
  • +1 (3 voturi)    
    cand a fost facut proiectul ? (Sâmbătă, 26 noiembrie 2016, 2:51)

    cladob [utilizator]

    nu scrie de nici o intalnire sau ce inseamna acest proiect. E doar la nivelul ministerelor externe ?

    o cautare online pe cateva ziare din Germania:

    http://www.spiegel.de/suche/index.html?suchbegriff=Steinmeier

    http://www.zeit.de/suche/index?q=steinmeier&type=article

    http://www.sueddeutsche.de/news?search=steinmeier&sort=date&all%5B%5D=dep&all%5B%5D=typ&all%5B%5D=sys&all%5B%5D=time

    nu e nimic despre Steinmeier si acest proiect. Si cine este V.M. ?
  • -1 (5 voturi)    
    In fine (Sâmbătă, 26 noiembrie 2016, 14:57)

    UpNext [utilizator]

    oficialii romani iau o decizie cat de cat rationala. In general, romanii creeaza impresia, prin vocea unor decidenti politici iresponsabili, ca sunt gata-gata sa se alature oricui si sa atace Rusia, ca-n iunie 1941.

    Nu cred ca exista natiune (implicit clasa politica) in lume, la ora actuala, care sa-si urasca vecinii asa cum o fac romanii. Obsesia extinderii spre est si pofta de harta cu natiunile din jur ne-au caracterizat dintotdeauna politica externa (mai putin in perioada comunista), de-aia am si fost izolati si/sau marginalizati si suntem, acum, una din problemele UE.
    • +1 (1 vot)    
      Ca urmare a ocupatiei sovietice din '40 (Duminică, 27 noiembrie 2016, 9:44)

      cladob [utilizator] i-a raspuns lui UpNext

      In urma ultimatumului din 29 iunie 1940, urss cerea Romaniei sa cedeze Basarabia De aceea a intrat atunci Romania in lupta, pentru recuperarea teritoriilor pierdute, pana atunci fiind neutra.