Sute de oameni sunt si vineri dimineata la coada la Directia Permise din Capitala. Prefectii de Bucuresti si Ilfov, convocati de ministrul de interne

de G.S.     HotNews.ro
Vineri, 25 noiembrie 2016, 8:31 Actualitate | Esenţial

Coada la Directia Permise din Pipera
Foto: Facebook / Mircea Dunka
Aproximativ 300 de oameni asteapta din nou, vineri dimineata, la cozi la sediul Directiei Regim Permise de Conducere si Inmatriculare a Vehiculelor (DRPCIV) din Pipera, coada intinzandu-se pe o distanta de 30-40 de metri, transmite Mediafax.

"Trebuie sa venim de la prima ora, ca sa ajungem la timp la munca. Oricum ne-am invoit pentru cateva ore. Nu e normal sa stam la cozi, dar la noi asa a fost mereu si nu o sa se schimbe prea curand", a spus Adrian, unul dintre cei de la coada.

"Asteptam afara in frig si o sa mai asteptam si inauntru la ghiseu. Parerea mea este ca sunt prea putine ghisee, prea putini angajati pentru cati oameni vin aici zilnic", a declarat si Mircea. 

Ministrul de Interne, Dragos Tudorache, i-a chemat vineri pe prefectii de Bucuresti si Ilfov, dar si pe reprezentantii conducerii Directiei de Permise la sediul Ministerului de Interne, pentru o sedinta astfel incat sa fie gasite solutii imediate dupa ce joi sute de oameni au asteptat la cozi.

Tudorache, a declarat, pentru agentia de presa Mediafax, ca i-a chemat vineri, la sediul Ministerului de Interne, la discutii pe prefectul de Bucuresti, Paul Nicolae Petrovan, si pe cel de Ilfov, Adrian Petcu, dar si pe cei din conducerea Directiei Regim Permise de Conducere si Inmatriculare a Vehiculelor (DRPCIV), pentru o sedinta astfel incat sa fie gasite solutii imediate pentru situatia de la directie.

Cozile de joi s-au intins pe sute de metri, fiind oameni care au fost nevoiti sa astepte inca de la miezul noptii.












[P] JYSK Romania plateste 15 lei / zi pentru tichetele de masa ale angajatilor sai

JYSK Romania, parte a grupului scandinav JYSK Nordic, unul dintre cei mai mari retaileri de mobilier si decoratiuni interioare din Europa, a majorat, incepand cu data de 1 decembrie 2016, valoarea tichetelor de masa acordate angajatilor sai. Astfel, valoarea nominala a unui tichet de masa a ajuns la 15 lei, suma maxima prevazuta de lege.
9263 vizualizari
  • +25 (31 voturi)    
    In conditiile in care firmele private (Vineri, 25 noiembrie 2016, 8:49)

    rov [utilizator]

    Alearga dupa clienti, isi fac reclama, il atrag, incearca sa faca servicii din ce in ce mai bune, negociaza si reduc preturile, NEMERNICII astia de bugetari ce au tarife fixe si mari, nu au concurenta, nu au stres, au totul pe tava, aleg sa-si bata joc de semenii lor.
    Pe langa faptul ca i-as da pe toti afara, i-as condamna si pentru bataia de joc asupra neamului romanesc...
  • +23 (25 voturi)    
    De ce nu se face si online/prin corespondenta? (Vineri, 25 noiembrie 2016, 8:52)

    Prea_Tarziu [utilizator]

    Procedura actuala apartine secolului 19. Totul se poate face in 10 minute online, fara armata de militieni supraponderali de acolo, fara hatisul birocratic care joaca ping pong cu omul. Daca iti iei o masina trebuie sa-ti folosesti concediul de odihna si sa-ti iei si un concediu fara plata!
    • +21 (23 voturi)    
      CA nu se vrea! (Vineri, 25 noiembrie 2016, 9:16)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui Prea_Tarziu

      Cine sa faca asa un sistem? Pai atunci de unde sporuri, prime, lefuri mari? Ca sa nu mai spunem ca astia nu stiu bine nici sa scrie, darămite sa foloseasca un calculator.
    • +13 (13 voturi)    
      ! (Vineri, 25 noiembrie 2016, 9:40)

      clauv [utilizator] i-a raspuns lui Prea_Tarziu

      Dati-i frate, dracului, cu inmatricularea lor cu tot !
      NU va mai duceti ! Eu am masina de 3 ani, care e declarata numai la Taxe si Impozite pe numele meu.
      Nu am trecut nici acum pe la Politie. Am scutit bani si timp. Da, esti obligat sa te duci, dar nu se prevede nicio sanctiune daca nu te duci.
      Am fost si in R. Moldova cu ea....
      • +9 (9 voturi)    
        Esti mic incepator ... (Vineri, 25 noiembrie 2016, 10:45)

        Prea_Tarziu [utilizator] i-a raspuns lui clauv

        Eu am una dintre masini in aceeasi situatie de 9 ani. Nu ca nu am bani, nu ca nu am acte, nu ca nu vreau, ci exact pentru ca nu am timp! Nu pot sa trag obloanele cu anii cum ar fi nevoie dupa mintea militienilor astia pentru o masina!
      • 0 (0 voturi)    
        bine da'.. (Vineri, 25 noiembrie 2016, 12:10)

        misunel [utilizator] i-a raspuns lui clauv

        acum ,pe bune ,fara ironii,cum ai facut asta?
        daca nu o inmatriculezi..nu poti face nici rca,nu ?
        si cu numerele din afara Ro stiam ca nu poti conduce mai mult de un anumit numar de zile...??
    • 0 (2 voturi)    
      Nu poti sa faci asta peste noapte (Vineri, 25 noiembrie 2016, 11:07)

      MasP [anonim] i-a raspuns lui Prea_Tarziu

      Pentru un sistem online trebuie facuta o analiza + desigen cel putin 1 an inainte, apoi implementarea + testare cel putin 1 an. Pana sa se regleze si sa functioneze coerent dureaza. In plus, sunt multe bariere birorcratice. De pilda, daca vreau sa-mi iau carnetul de sofer si imi fac analizele la o clinica, acea clinica ar trebui automat sa inregistreze rezultatele in acest mega sistem public. La fel, eu fac aplicarea online pe net in acest sistem, platesc totul online iar la ghiseu ma duc doar pentru un simpla verificare vizuala. Iar carnetul imi vine prin curier, nu trebuie sa ma duc eu acolo. Dar ca sa faci un sistem din asta, trebuie multa organizare in avans, multe lucruri corelate intre ele, multe institutii sa poata sa comunice online datele (precum IGP sa comunice datele din buletin automat).
      Ce se poate face acum e doar suplimentarea personalului.
  • +16 (24 voturi)    
    Protestati, altfel nu se schimba nimic (Vineri, 25 noiembrie 2016, 8:59)

    tropotaru [utilizator]

    Nu stati la coada pasivi, ca inghetati. Aplaudati-l pe ministrul de interne, pe prefect, pe Ciolos. Faceti zgomot. Scandati "jos prefectul". Cand ajungeti la ghiseu, urlati la functionar si intrebati-l: de ce nu-ti cauti, ba, un serviciu unde sa nu-ti bati joc de oameni?

    Priviti-va cum stati cuminti la coada si nu protestati absolut deloc si intrebati-va cata demnitate v-a mai ramas.
    • +7 (9 voturi)    
      ! (Vineri, 25 noiembrie 2016, 9:40)

      clauv [utilizator] i-a raspuns lui tropotaru

      Corect, ca numai functionarul de la ghiseu e de vina. El e raspunzator pentru tot !
      • +1 (3 voturi)    
        Si el e vinovat (Vineri, 25 noiembrie 2016, 10:21)

        aniod [utilizator] i-a raspuns lui clauv

        La sfarsitul programului si Dupa program lucreaza pentru cei care vin cu mai multe "lucrari".
  • +5 (9 voturi)    
    Romania cozilor (Vineri, 25 noiembrie 2016, 9:08)

    Joiner [utilizator]

    Greu, tare va mai mobilizati... asteptam rezultate!!!
  • +15 (15 voturi)    
    vis frumos (Vineri, 25 noiembrie 2016, 9:12)

    lambda [utilizator]

    citez: "Trebuie sa venim de la prima ora, ca sa ajungem la timp la munca. Oricum ne-am invoit pentru cateva ore.(...)" Vise taica, dar erai inca la coada de afara, aveai sperante! Am fost marti pentru inmatriculare, la 7.00 eram acolo (se deschide la 8.00). Aveam ~40 persoane inaintea mea si m-am gandit ca e bine: unele sunt pentru IF, altele cu examene etc. La 8, cand s-a deschis usa, am intrat, pana m-am dumirit incotro sa merg (sunt niste afise, dar nu suficient de clare), am constatat ca s-a intrat si pe alta usa. Da, usa de la pasapoarte. Am reusit sa iau bonul #94. La 10.30 se ajunsese la bonul #280. Bonurile au inceput sa fie prelucrate la 8.30, iar nrumarului 94 i-a venit randul la 11.30 (5 ghisee din 8 functionau, din care unul cu intermitente - cred ca tipul era deranjat la somac). Restul de calcule il faceti voi. Se inchide la 16.30 (exceptie marti, cand e program pana la 18.30). Erau persoane care venisera a treia zi la rand.
  • -8 (16 voturi)    
    nesimtirea (Vineri, 25 noiembrie 2016, 9:12)

    nesuferitu [utilizator]

    ''organelor'' statului este fare de limite. ete cu ce ne alegem musiu' Julien dupa ''lupta'' ta cu biricratia!
  • +14 (14 voturi)    
    Traim in era digitala (Vineri, 25 noiembrie 2016, 9:14)

    RobertRO [utilizator]

    In prezent, consider ca nu mai are sens existenta cartii de identitate a masinii pe hartie. Ea poate fi un document electronic in serverele Serviciului Inmatriculari, accesat oricand de persoane autorizate (posesorul + organe ale statului).

    Certificatul de inmatriculare trebuie sa existe in continuare pe hartie, in mod special pentru calatoriile in afara tarii.

    Un sistem informatic gandit cu cap ar rezolva simplu si eficient "problema" inmatricularilor.

    1. Autoturisme noi:
    dealer-ul transmite online Serviciului Inmatriculari datele cumparatorului si ale autoturismului, eventual selecteaza un numar preferential, dupa care Serviciul Inmatriculari trimite dealer-ului, prin posta, certificatul de inmatriculare si placutele. Clientul pleaca de la dealer cu masina noua gata inmatriculata.

    2. Autoturisme second-hand deja inmatriculate in RO: cumparatorul trimite prin Posta catre Serviciul Inmatriculari contractul de vanzare-cumparare, certificatul de inmatriculare si eventual solicitarea de numar preferential. Serviciul Inmatriculari ia legatura cu vanzatorul pentru a confirma veridicitatea contractului, apoi trimite cumparatorului noul certificat de inmatriculare + placutele.

    3. Autoturisime second-hand importate din strainatate.
    Acceasi cu procedura de la 2, doar precedata de vizita la RAR pentru autenticitate si inspectie tehnica.

    Bazele de date ale Serviciului Inmatriculari, RAR si Fisc trebuie sincronizate.

    Si gata, s-a termitat cu orice fel de coada si timp pierdut aiurea.
    M-as mira ca o implementarea unei astfel de proceduri, realizata printr-o licitatie corecta, sa coste mai mult de cateva milioane de Euro.

    Dar, desigur, nu "se vrea".
    • +2 (2 voturi)    
      Intr-adevar, (Vineri, 25 noiembrie 2016, 11:58)

      BibiAfricanul [utilizator] i-a raspuns lui RobertRO

      traim in era digitala si asta ar trebui sa modifice esential toate serviciile statului.
      Problema este ca asta presupune sa reduca personalul si nu se potriveste cu strategia de a mentine o masa cat mai mare de angajati la STAT (ce ironie - sa stea la STAT) sa isi plateasca "datoriile" si pe care sa o manevreze cu salariile cand au mai mare nevoie - la alegeri.
      Asta este, pana la urma, cheia restructurarii aparatului de stat - mai putini, mai eficienti si mai bine platiti.
      Dar - cum spuneai - desigur, "nu se vrea".
  • +15 (17 voturi)    
    Viata dulce (Vineri, 25 noiembrie 2016, 9:15)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Jumatate stau prin concedii, altii sunt invoiti - asta daca nu cumva sunt in greva ca sa le cresca leafa. NESIMITIREA castei numite bugetari in Ro a ajuns de NESUPORTAT. Prime, prime de vacanta, tichete. sporuri, si MUNCA-NIMIC. Ba ii si platim ca sa fim umiliti !
    • +5 (7 voturi)    
      program de lauze (Vineri, 25 noiembrie 2016, 9:37)

      rosa [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      nu sunt invoiti, sunt la activitati sportive :). Si ei se rostogolesc de umflati.
  • +12 (12 voturi)    
    transparenta (Vineri, 25 noiembrie 2016, 9:35)

    rosa [utilizator]

    Domnule Ministru,
    faceti pe site MAI si pe cel al structurilor BUTON de sesizari. Si cereti LISTINGURI!
    Sa vedeti atunci cum ies la iveala problemele si mai ales persoanele care le genereaza. Ca ele se stiu, dar nu ies la lumina din cauza terorii instituite in institutii. cand sefii numiti se inconjoara de camarile, nu mai razbate nimeni si nimic la d-voastra.
  • +3 (5 voturi)    
    Ciolos trebuie sa mai adauge un zero (Vineri, 25 noiembrie 2016, 9:42)

    tropotaru [utilizator]

    Vreau de la Ciolos sa poata spune ca format un Guvern: "zero persoane la cozi in fata ghiseelor".
  • +9 (9 voturi)    
    avantaj (Vineri, 25 noiembrie 2016, 11:18)

    vlad.pe [utilizator]

    Pozele acestea fac reclama firmelor care se ocupa cu inmatricularea in locul tau, le faci procura si iti inmatriculeaza masina.


    As vrea sa semnalez o problema, dacă vii pe jos de la metrou, cum ajungi la DRPCIV, se termina trotuarul asa ca trebuie sa circuli pe strada printre masini pentru a intra in curtea institutiei, ceea ce e ilegal mai ales in fata unui departament care se ocupa de permise de conducere.