VIDEO Mircea Dumitru: Reglementam cate ore poate sa lucreze la teme un elev in afara scolii. Invatamantul primar - o ora, invatamantul gimnazial - doua ore

de I.C     HotNews.ro
Joi, 24 noiembrie 2016, 21:33 Actualitate | Esenţial

Mircea Dumitru la sesiune online "De vorba cu Ministrul tau"
Foto: Captura Privesc.eu
Ministrul Educatiei, Mircea Dumitru, a declarat la sesiunea online "De vorba cu Ministrul tau" ca luni va semna un ordin prin care se va reglementa cate ore poate si trebuie sa lucreze la teme un elev in afara scolii, informeaza Agerpres. Ministrul a precizat ca pentru invatamantul primar, timpul pe care trebuie sa il petreaca un elev pentru a face teme nu trebuie sa depaseasca o ora iar la gimnaziu, doua ore.

"Luni voi semna un ordin de ministru prin care reglementam cate ore poate si trebuie sa lucreze un elev sau o eleva in afara scolii. Ceea ce se intampla este ca vacantele de vara se transforma intr-un fel de competitie, de concurs - cate sute sau mii de probleme sa rezolvam. Noi, oamenii maturi, asteptam vara pentru a putea sa ne relaxam, sa ne odihnim. Iar o eleva sau un elev care este in clasa a VIII-a, a IX-a, a X-a, a XII-a trebuie sa lucreze incontinuu, in asa fel incat in septembrie, cand ajunge la scoala, sa nu o supere pe doamna invatatoare sau pe doamna diriginta si sa vina cu caietul de teme facute. Daca nu se intelege chestiunea aceasta printr-o pedagogie naturala, pe care ar trebui sa o traim, sa o respiram in mod firesc, atunci legiuitorul, in cazul de fata ministrul Educatiei, da un ordin prin care spune, de pilda, ca la invatamantul primar, la casa pregatitoare, nu se dau teme acasa", a explicat demnitarul.



El a aratat ca pentru invatamantul primar, timpul pe care trebuie sa il petreaca un elev pentru a face teme nu trebuie sa depaseasca o ora iar la gimnaziu, doua ore.

"Pentru invatamantul primar, de asemenea, este un cuantum de ore pe care trebuie sa il petreaca acasa ca sa faca temele, care nu trebuie sa depaseasca o ora. Pentru invatamantul gimnazial, creste gradul la doua ore. Pentru liceu, sigur ca trebuie sa fie ceva mai mare. Asta este o obligatie pe care trebuie sa o coreleze fiecare dascal, fiecare profesor, fiecare educator cu ceea ce gandeste ca este cuantumul de rezolvare a unei probleme sau sarcini sau a unei teme. Trebuie sa gandeasca ca este un prag, o limita de tolerabilitate pentru un elev care se afla la o varsta foarte frageda si care nu poate, nu are capacitatea psihologica si biologica sa se concentreze intelectual asupra unei astfel de sarcini dupa ce a stat un numar foarte mare de ore la scoala", a sustinut demnitarul.

Mircea Dumitru a precizat ca acest lucru nu inseamna ca elevilor li se interzice sa lucreze mai mult daca ei vor acest lucru.

"Asta nu inseamna ca cineva nu este lasat sa munceasca mai mult. Noi spunem ce este obligatoriu. Daca dorinta elevului este sa citeasca mai multe ore pe zi, este decizia elevului", a subliniat ministrul Educatiei.


Citeste mai multe despre   























[P] Bucurie in bucatarie - traieste fresh cu electrocasnicele colorate LDK!

Dupa succesul remarcabil inregistrat de aragazurile colorate in 2016, LDK pregateste acum o gama larga de electrocasnice in culori. Frigidere, plite si cuptoare incorporabile rosii, verzi, mov, portocalii, bej, negre, maro - sunt produsele cu care LDK vrea sa cucereasca piata romaneasca. La un pret competitiv si de buna calitate, electrocasnicele LDK sunt alegerea celor care vor sa aduca culoare si bucurie in propria bucatarie.

11073 vizualizari

  • -2 (42 voturi)    
    ? (Joi, 24 noiembrie 2016, 21:52)

    popescu_dtru [utilizator]

    Dacă tot sunteți puși pe reglementări, reglementați greutatea maximă a ghiozdanului pe care un elev ”poate și trebuie” să-l care în spinare. Poate nu știi, stimate ministru, că un elev de școală ”poate și trebuie” să care vreo 5-6kg, zilnic.

    În rest, ce să zic, înființați un Consiliu pentru sancționarea părinților ai căror copii mai lucrează și-n vacanță mai mult de N ore. Consiliul va intra în case când va dori, va constata și va pedepsi.

    Rău am mai ajuns!
    • -12 (20 voturi)    
      5-6 kg la sase ani ... (Vineri, 25 noiembrie 2016, 9:30)

      Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui popescu_dtru

      ... e rezonabil. Ba chiar foarte rezonabil. La varsta aia incepeam sa umblu la munte, cu zece, chiar 12 kilograme in spate, desi pana dupa terminarea facultatii ziceau colegii ca hainele stau mai bine pe umeras decat pe mine, din cauza de cat de slab eram. Nu mi-a facut in nici un fel rau, ba chiar din contra. Si-acuma, oameni mai sportivi si mai atletic construiti decat mine gafaie mai repede pe scari, cand suntem convocati impreuna la mutarea vreunui coleg sau chestii similare.

      Dupa parerea mea, trebuie tinut cont de faptul ca evolutia noastra ca specie, vreme de zeci de mii de ani, de cand a aparut omul pe pamant Cum zicea un biolog american, acum zece mii de ani inca, daca te opreai in loc din cautatul hranei deveneai hrana. Ca atare, noi functionam mai bine si cerebral si fizic daca suntem expusi unui efort fizic moderat dar de durata - exista studii care demonstreaza de exemplu ca pedalatul usor in timp ce stai la birou creste performanta intelectuala.

      De-aia, organizarea activitatii copilului in asa fel incat sa fie supus frecvent cate unui efort fizic, ca de exemplu caratul ghiozdanului, spalatul farfuriei dupa ce mananca, descarcat/despachetat cumparaturile, dus gunoiul, ajutat la curatenie, plimbat catelul, ajutat la gatit, tot felul de chestii de risc si efort redus dar care pur si simplu sa nu-l lase sa stea, ii fac in fapt bine, nu rau. Si-i fac mult mai mult bine daca-s distribuite pe parcursul intregii zile decat o ora de activitate intensa in parc intr-o zi in rest complet sedentara. Mai ales in conditiile vietii moderne, in care gadget-urile electronice si televizorul stimuleaza intr-un mod foarte puternic sedentarismul inca de la o varsta frageda.
        #showComment#showComment#showComment#showComment
    • +9 (9 voturi)    
      esti rautacios (Vineri, 25 noiembrie 2016, 10:56)

      misunel [utilizator] i-a raspuns lui popescu_dtru

      Se refera la obligatiile cadrelor didactice..ii forteaza sa nu exagereze si sa nu incarce copii inutil..copii tebuie sa aiba si ei copilarie,nu sa stea 4-5 ore sa faca teme.
      Deci nu e nevoie de nici o comisie de control..fiecare lucreaza acasa cat vrea..chestia e sa nu fie obligati sa piarda toata ziua cu teme decatre profesori
  • -12 (38 voturi)    
    si ce mecanisme de control ai ? (Joi, 24 noiembrie 2016, 22:15)

    mmmircea [utilizator]

    si cum imparti cele doua ore: o jumatate de ora pentru limba si literatura, 30 de minute la matematica, 10 la fizica si o ora intreaga la regilie. Serios ? deja insumate depasesc 100%, fix ca in sondajele mincinoase de la tv.
    Cine decide ce materie primeste cate minute si pe ce criterii. Sa legiferezi asa ceva e noaptea mintii.
    • +26 (38 voturi)    
      ! (Joi, 24 noiembrie 2016, 23:56)

      Natasa [utilizator] i-a raspuns lui mmmircea

      Domnul ministru e un intelectual si un profesor desavarsit si poate primul care se gandeste la copii si nu la parinti si profesori! Are chiar gandul absurd ca un copil ar trebui sa fie fericit la scoala (vedeti interviul).

      Si ca sa raspund la treaba cu imparteala, ce-ar fi sa nu aiba in fiecare zi teme la romana sau la matematica? Sa faca un proiect la fizica si pe urma sa citeasca dintr-o carte care ii place! S-ar scufunda lumea?
      Eu am propus intr-o sedinta ca pe catedra sa exista o agenta in care fiecare profesor sa noteze ce teme a dat si in cat timp estimeaza ca se fac, pentru ca in functie de asta sa se echilibreze programul. Mi s-a spus sec: nu se poate!! Fara explicatii, pur si simplu nu se poate. Asta intr-un liceu din buricul Bucurestiului! Prin urmare, inainte sa dea ministrul vreo reglementare, i-am reglementat eu programul- dupa 6 ore de scoala, maxim 2 ore de teme. Opt ore de munca si de stat pe scaun/zi sunt suficiente si din pacate, prin structura programei si a manualelor, oricum inutile. Dar majoritatea parintilor ase uita la copiii lor cum isi termina temele la 10 seara si dau din cap multumiti! Pentru ei reglementarea asta e "noaptea mintii" si impreuna cu profesorii vor continua in acelasi stil!
        #showComment
    • +11 (13 voturi)    
      .... (Vineri, 25 noiembrie 2016, 7:31)

      tirolez [utilizator] i-a raspuns lui mmmircea

      Poate daca nu s-ar mai cumpara nspe caiete suplimentare n-ar mai avea unii copii teme cu orele, cum e cazul la unele scoli. Suplimentar sa lucreze cei care au probleme (sunt amenintati de corigente) sau cei care vor performanta la o anumita materie. Daca s-ar INTERZICE achizitionarea de caiete speciale si datul de fise suplimentare ar fi mult mai bine. "Pe vremea mea" era manualul si atat. Exista cerc de matematica etc.pentru cine voia suplimentar. Acolo se lucra din Gazeta Matematica sau se recomandau si alte surse. Pentru cine avea tragere de inima si chemare, nu toata clasa.
        #showComment#showComment
    • +4 (14 voturi)    
      Sa vedem utilitatea temelor (Vineri, 25 noiembrie 2016, 8:33)

      ArkadeArk [anonim] i-a raspuns lui mmmircea

      Daca exista asa ceva.

      Context:

      elevului ii place informatica si vrea sa fie programator


      Se da:

      100 de exercitii pentru vacanta de iarna la matematica. (70% sunt acelasi exercitiu care are cifrele schimbate sau se aplica exact aceeasi metoda de rezolvare)

      100 de exercitii la romana (cam la fel)

      Intrebare:
      Cat de relevante sunt aceste teme pentru elevul de mai sus? Daca gasesti un motiv rezonabil pentru care un copil isi distruge vacanta facand teme in timp ce profesorul se bucura de timp liber, aceasta lege este o prostie.

      Toti profesorii cer ca elevul sa invete materia lui foarte bine, dar elevul mai are de invatat si la alte materii. Profesorul de mate de ce nu face teme si la romana? De ce nu invata romana?

      Adica scoala are pretentia ca elevul sa stie toate materiile, dar are cadre didactice pentru fiecare materie care stiu doar bucatica lor.

      Sa mai discutam de faptul ca un elev sta in banca 6 ore la scoala + 3-4 ore acasa facand teme in timp ce un profesor sta 4 ore la scoala + meditatii pe care le face acasa?

      PS: eu am terminat scoala si am intrat in campul muncii, dar acea scoala mi-a distrus copilaria si nu vreau sa mai distruga si alte copilarii.
        #showComment#showComment
    • +1 (1 vot)    
      Bunul simț. (Vineri, 25 noiembrie 2016, 13:05)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui mmmircea

      Dacă ești printre cei care cred că viața trebuie controlată/stabilită de niște autorități,nu te băga.Vei avea de câștigat,cei deștepți vor găsi soluții bune și în interesul tău.Termenul"repetiția este mama înțelepciunii",este valabil pentru papagali.Preferi o viață controlată?
  • 0 (30 voturi)    
    decat sa va scremeti (Joi, 24 noiembrie 2016, 23:31)

    cristianaxl [utilizator]

    sa scoateti ceva bombastic...care oricum este o idiotenie...nu mai bine va intoarceti la programa si calitatea invatamantului de pe vremea lui ceasca?...scoala aia fara calculatoare...fara fite...fara psihologi ...dar care au scos generatii si generatii se somitati...
    cu matematica aia de-atunci: gheba, petrica, titeica, olivotto...
    cu manualelel alea...nu 100 de variante alternative...
    cu literatura, geografia si mai ales istoria de-atunci...nu laturile si dejectiile pe care voi le numiti manuale...

    nu mai bine incepeti sa cenzurati audio vizualul ca sa nu ne mai umpleti creierii copiilor cu tigani manelisti pe posturi...cu stiri senzationale despre silicoanele nu stiu cui...cu melodii difuzate pana la extrem despre cum sa bem in fara parintilor....

    nu mai bine puneti insitutiile statului in miscare...gen politia...sa tina ordinea si disciplina in scoli?
    de asemenea sa scoateti din amorteala profesorii...care vin la ore doar ca sa stea pe tableta...si cu castile la urechi...si care ii doare in paispe de scoala si de rezultatele copiilor?...nu?

    N-ar fi mai bine sa interziceti pentru totdeauna si sa respectanti lucrul asta..si anume...telefoanele si orice consum de electronica la nivelul copiilor cel putin la nivelul gimnazial...si cel putin in cadrul scolii?

    I-a sa vedem cum ar fi sa infiintati iar scolile ajutatoare..ca sa nu mai stea copiii cu probleme psihice alaturi de cei sanatosi...ptr ca un astfel de colectiv nu va progresa..si nici individul cu apucaturi de animal nu se va indrepta ci mai mult va fi marginalizat.

    cum ar fi daca profesorii ar avea oua si nu s-ar mai lasa intimidati de parintii cu fasoane si cu figuri ca "copilul lor...bla bla...este cel mai cel..nu putea sa faca asta"....protejati profesorii de astfel de comportamente ale parintilor....

    societatea este bolnava...degradarea individului a fost continua de 26 de ani...in alti 26 de ani vom fi animale...exact ce se intampla acum in scolile din franta, norvegia, sua....animale
    • 0 (18 voturi)    
      exact, stimate domn (Vineri, 25 noiembrie 2016, 1:09)

      popescu_dtru [utilizator] i-a raspuns lui cristianaxl

      pe vremea mea, ghizdanul avea cel mult 2kg. Iar elevii care au ieşit din şcolile alea au făcut Cernavodă, Metroul, Canalul. Ce vremuri!
        #showComment#showComment#showComment
    • +6 (10 voturi)    
      ..... (Vineri, 25 noiembrie 2016, 7:36)

      tirolez [utilizator] i-a raspuns lui cristianaxl

      Ati vazut manualele de 1-4? Mie nu mi se par deloc "dejectii". Sunt disponibile si online, manuale.edu.ro , varianta digitala. Problema mea este ca unii invatatori sar calul si se arunca sa ceara si multe caiete si culegeri de unde dau teme. Profesorii luau spaga pe vremea lui Ceasca, stim toti cum erau tratati copiii de medici sau lucratori la "abator", nu va faceti ca uitati. Sau cum degeram pe camp, copii de 10 ani la cules de struguri in noiembrie!! N-am timp sa scriu, ca as putea scrie volume despre "calitatea" invatamantului comunist, cat am prins eu din ea.
        #showComment
    • 0 (10 voturi)    
      Societatea noastra (Vineri, 25 noiembrie 2016, 8:10)

      eGerula [utilizator] i-a raspuns lui cristianaxl

      s-a degradat treptat pe toata perioada comunismului, a continuat dupa '89 si efectele le vedem astazi. Nu eram mai buni inainte de '89. Daca obtii niste rezultate fiind constrans sau amenintat nu inseamna ca esti mai bun.
      Faceti un exercitiu de imaginatie si scoateti perioada comunista din istoria noastra si am fi fost si noi o societate civilizata astazi.
      Lucrurile de care vorbiti mai sus trebuie reglate de societate, in mod liber pe baza gradului de civilizatie, cultura si educatie nu cu politie si militarie cum propuneti. Problema e ca nu prea se vrea sa devenim mai culti si civilizati, ba chiar sunt piedici. Ce pretentii sa ai de la un Dragnea sau un Ponta sau Tariceanu. Niste imbecili fac legea in tara asta.... asta-i problema si NOI trebuie sa rezolvam problema asta.
        #showComment#showComment
    • 0 (0 voturi)    
      :)) (Vineri, 25 noiembrie 2016, 11:06)

      misunel [utilizator] i-a raspuns lui cristianaxl

      Da' ce ti se pare asa gresit la tehnologie?tablete,telefoane..pc-uri??

      In scoli ,in timpul orelor copii deja nu au voie cu nici un fel de ''consum de electronica( :))))) ''

      Oricum,cu manualele iti dau dreptate ,acum sunt o porcarie mare ,in care copii trebuie sa recunoasca eroi gen superman,zana maseluta si sa sarbatoreasca''holloween'' .
    • 0 (0 voturi)    
      acuma e ca atunci+inca pe atit (Vineri, 25 noiembrie 2016, 13:29)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui cristianaxl

      Un copil de clasele 5-8 care vrea sa isi faca constiincios toate temele si sa participe si la citeva concursuri, ajunge la 12 ore/zi de munca, plus citeva ore bune simbata si duminica. In conditiile in care un om matur are reglementat prin lege 8 ore de munca pe zi, 5-6 zile/saptamina. Ceea ce a disparut insa e motivatia de a invata.
      Pe vremea noastra trageai tare in 1-4 ca sa intri la un gimnaziu bun, dupa aia trageai tare in gimnaziu ca sa prinzi un liceu bun, si trageai tare in leceu ca sa faci fata la admiterea la facultate. Acuma, de cind -sa scos admiterea la facultate si s-a inlocuit cu media notelor la liceu, tragi la liceu sa ai note mari, adica pregatire cu proful de la clasa contra nota 10 la ascultare si la lucrarea de control, in gimnaziu tragi tare la atentie ca nu cumva sa faci vro greseala la avaluarea de clasa a 8-a, ca la un liceu bun se intra cu 9.50, iar in 1-4 nu prea conteaza ce faci.
  • +20 (24 voturi)    
    ! (Joi, 24 noiembrie 2016, 23:41)

    Natasa [utilizator]

    S-a ajuns la asta pentru ca scoala de fapt se face acasa si rezultatele bune sunt obtinute datorita parintilor sau meditatorilor platiti cu bani grei! E foarte comod sa pui in spatele copiilor si parintilor tone de culegeri, proiecte, teme! Se vede drama cand iesi din mediile care isi permit sa dubleze scoala prin efortul de acasa!
    Sigur, e un pas care ar trebui sa opreasca nebunia temelor fara noima, dar cel mai important ar fi regandirea programei si pregatirea profesorilor pentru a intelege cu ce se mananca meseria asta! Din pacate, ministrul acesta sta prea putin, iar toti cei numiti politic au un singur scop: sa nu supere sindicatele! Sa nu ne amagim ca ar conta copiii, manualele, programa, greutatea ghiozdanului, accesul la o scoala in zonele rurale! Tot ce conteaza e ca sute de mii de oameni sa-si pastreze norma! Gimnaziu, clasa a 6a: Patru ore pe luna/religie, patru ore-tehnologie (nu se stie cu ce se ocupa materia asta), 2 ore biologie- un manual anost si searbad si tot 2 de engleza, ce le trebuie mai mult!. Asa zisele optionale sunt facute sa umple catedre, nu e nimic de ales. Materia e predata ca la 1800, profesorul sta la catedra, zice ce are de zis, da teste, pleaca! Asta daca vine! Nu intereseaza pe nimeni ca dupa 6-7 ore de stat pe scaun un copil nu pleaca uneori cu nimic ! Parintii sunt cei mai multi partasi la aceasta hora! Se cauta scolile cu teme multe, profesori care "cer", care "fac oameni". Parinti care uita ca la 13 -14 ani ai dreptul sa te joci, sa citesti, sa faci un sport! Stiu copii care muncesc zilnic 12 ore si nu au weekendul liber vreodata! Nu se va schimba nimic cu reglementarea asta pentru ca scoala romaneasca va fi aceeasi, parintii si profesorii vor trage la fel de copii pentru ca pur si simplu nu stiu sa faca altceva!
    • +4 (4 voturi)    
      in completare, dintr-o alta perspectiva (Vineri, 25 noiembrie 2016, 11:49)

      Remarque [utilizator] i-a raspuns lui Natasa

      Alfie Kohn, scriitor şi psiholog pe probleme de educaţie a dat un interviu in vara pe care il consider de referinta.

      Extrag din cuprins:
      "Familia trebuie să decidă ce trebuie să se petreacă în timpul dedicat familiei. Şcoala nu ar trebui să aibă dreptul să spună copiilor şi părinţilor ce să facă atunci când nu sunt la şcoală."

      "Toţi românii ar trebui să se întrebe care este scopul educării. Dacă vrei ca România să se întoarcă în era dictatorilor, atunci ar trebui ca elevii să urmeze direcţii, fără să le pună sub semnul întrebării, să memoreze evenimente şi să le expună în cadrul testelor. Şi apoi să fie judecat după test, din dorinţa de a primi o anumită notă. Dacă vrei ca România să fie o societate democratică, nu este suficient ca ei să memoreze informaţii cu care au fost bombardaţi. Profesorii trebuie să îi asculte mai mult, iar elevii să vorbească mai mult, sistemul de învăţământ ar trebui să fie organizat în jurul problemelor, proiectelor şi întrebărilor cu adevărat importante, nu asupra informaţiilor pe care le pot citi pe telefon. Trebuie să fie "critical thinkers", să aibă un dialog constant, de la vârste foarte fragede, nu să citeze autorităţi sau să ofere informaţii care le-au fost predate. O societate liberă începe cu o şcoală care nu seamănă deloc cu educaţia tradiţională, bazată pe memorare şi examene."

      Interviul integral aici: http://www.digi24.ro/stiri/actualitate/educatie/exclusiv-psiholog-american-fara-teme-niciun-studiu-nu-a-aratat-ca-e-nevoie-ca-elevii-sa-invete-in-runda-a-doua-dupa-o-zi-la-scoala-535348
  • +13 (15 voturi)    
    In sfarsit! Sa terminam cu culturismul educational (Vineri, 25 noiembrie 2016, 7:06)

    MVM [utilizator]

    Invatamantul actual, bazat pe volum, cat mai mare de exercitii este inuman si nu produce decat accidental persoane capabile. Acest culturism educational poate produce intr-adevar si campioni dar cei mai multi copii se pierd pe drum sau ajung si la chestii mai rele, cum ar fi depresia si epuizarea neuro-psihica.
    Nicaieri in Europa, cel putin, nu mai exista asa ceva. Educatia inseamna aptitudini practice, transmise de profesori cu har, nu formalismul kilogramelor de exercitii si teme.
  • +9 (9 voturi)    
    Propunere (Vineri, 25 noiembrie 2016, 9:05)

    Remarque [utilizator]

    Reganditi programa scolara, unde de ani de zile se tot adauga lucruri si nu se scoate niciodata nimic. Plina de balast.

    Nu introduceti norme fara mecanisme de control.
    • +2 (2 voturi)    
      ar trebui dati afara foarte muli profesori (Vineri, 25 noiembrie 2016, 9:44)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui Remarque

      daca se face asa ceva, si asta nu e bine. este programa scolara, si daca in ea scrie ca ai 2 ore de geografie pe zi, asa ramane.
  • +2 (4 voturi)    
    de stiut (Vineri, 25 noiembrie 2016, 9:22)

    Toni_Romania [utilizator]

    Desi contractul le impune pe global o activitate de 40 ore pe sapt, profesorii de scoala sunt obligati ca pt. activitate IN SCOALA sa stea doar maximum 18 ore pe sapt (aia de grad inalt - 16 ore).
    Intre timp copiii stau si 30 ore in scoala.
  • -2 (14 voturi)    
    FALS (Vineri, 25 noiembrie 2016, 9:26)

    rosa [utilizator]

    Am copii la cel mai bun colegiu din Sibiu.
    NU se mai dau teme acasa decat foarte, foarte putine.Am ajuns sa CEREn teme! cC sa le distragem atentia de la gadgeturi.
    Proiectul d-voastra este o tampenie! DEFINITI notiunea de TEME si veti vedea ca mai multe tipuri de instrumente de invatare duc la indelinirea obiectivului. Ce doriti de fapt sa reglementati???
    • +1 (3 voturi)    
      ROSA ai noroc (Vineri, 25 noiembrie 2016, 10:41)

      Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui rosa

      Majoritatea profesorilor din RO dau teme la greu copiilor. Si probleme pe vacanta.
        #showComment
    • +2 (4 voturi)    
      Gresit (Vineri, 25 noiembrie 2016, 10:48)

      ArkadeArk [anonim] i-a raspuns lui rosa

      V-ati gandit ca poate copilului ii place sa joace snooker,biliard sau sa faca balet,dans de societate sau sa invete sa cante la un instrument?

      Va este mult mai usor sa spuneti: le distragem atentia de la gadgeturi cu teme, dar cat de mult le distrageti atentia cu timp petrecut impreuna cu ei?

      Da stiu, tot ce am spus mai sus costa, dar nimic nu e gratis. Asa cum nici copilaria nu e gratis si cand iti dai seama ca ai pierdut-o facand teme.
    • +3 (3 voturi)    
      pai (Vineri, 25 noiembrie 2016, 11:11)

      misunel [utilizator] i-a raspuns lui rosa

      Scuze,dar daca ai nevoie de teme ca sa-ti ''distragi'' copilul de la gadgeturi... si vii cu astfel de argumente pentru mai multe teme ,ai o problem,ca si parinte .
      Cand zice ca sunt prea multe teme se refera in general ,in majoritatea cazurilor,. Ministrul nu vorbea despre cazul tau,in particular unde copilul nu primeste teme.
      Al meu,in cl.1 cel putin 4 pagini(A4) de teme zilnic .minim si nu doar gen grila..
  • +2 (4 voturi)    
    Scoala in centru Bucurestiului (Vineri, 25 noiembrie 2016, 9:48)

    aniod [utilizator]

    Invatatoare deja in varsta, 4 ore pe zi/6 zile pe saptamana. Facea in felul urmator: de luni pana joi, matematica si romana. Vineri parca incepea si cu alte materii, sambata se faceau in clasa temele pentru luni.
    Parintii nu s-au uitat vreodata pe vreun manual sau tema.
    Da, veneau si inspectii, caci era chiar vis-a vis de Ministerul Educatiei.
    Trebuie sa se inteleaga ca scoala in primul rand trebuie sa formeze gandirea.
  • +1 (5 voturi)    
    Scoala trebuie sa redevina atractiva (Vineri, 25 noiembrie 2016, 9:53)

    sands [utilizator]

    atat pentru elevi dar si pentru profesori si invatatori.
    De ce nu mai este atractiva scoala ?! Pentru ca societatea s-a schimbat fata de acum 20-30-40 de ani. S-a schimbat in primul rand datorita tehnologiei dar si al schimbarii politice. Acum avem libertate dar odata cu ea avem si acces usor la TV, internet etc. Daca acum 30 de ani poate cea mai interesanta activitate pe care un copil putea sa o faca era sa joace fotbal/basket sau sa citeasca o carte acum :)) sunt jocuri PC, internet, Facebook, Capatos la TV sau mai stiu eu ce emisiuni, desene animate cel putin 10 posturi care transmit 24 din 24 etc. Toate acestea concureaza pentru atentia copilului cu ...SCOALA. In tot acest timp scoala a ramas parca mai anosta, mai "puscarie" deca era iar profesorii cred ca daca tipa sau bat cu pumnul in masa rezolva ceva.
    Ar putea scoala sa redevina atractiva in aceste conditii ? Da ! Scoala are un element pe care TV-ul si internetul nu-l au si anume poate fi INTERACTIVA. Ei bine facand teme de unu singur acasa nu e interactiv. In schimb purtand un DIALOG la ora cu profesorul, care nu mai DICTEAZA ci explica, pune intrebari constructive arata exemple usor de inteles din viata cotidiana, elevul are astfel o experienta interactiva. Sunt sigur ca astfel va fi atras de scoala si in final de cunoastere. Pentru ca scoala asta trebuie sa faca in primul rand. Sa invete oamenii sa invete singuri. Apoi sa lucreze in grupuri sa dialogheze etc.
    Da, stiu , pentru asta e nevoie de un profesor la maxim 10-15 elevi si deci de bani la minister. Dar e singura solutie.
    Exercitiu : Incercati fiecare dintre voi sa gasiti un exemplu PRACTIC in care ati folosit in viata voastra ecuatia de gradul 2 :)))
  • -1 (5 voturi)    
    Scoala o sa produca imbecili (Vineri, 25 noiembrie 2016, 9:59)

    skanda7 [utilizator]

    Nu cred ca scopul ar fi ca scoala sa fie usoara ci ca ea sa educe, cultive si dezvolte abilitati mentale si emotionale pentru copii.
    Super, daca isi fac temele in 2 ore le raman si mai multe de stat pe net si pierdut vremea jucand tampenii pe PC/console etc.
  • -1 (1 vot)    
    Cateva intrebari (Vineri, 25 noiembrie 2016, 10:44)

    mircea112 [utilizator]

    1) La gimnaziu pentru 5 ore de studiu cat se aloca pentru fiecare 24 minute?
    2)Daca un profesor da o tema ce dureaza mai mult de 24 de minute ? Cum poate fi sanctionat, cum poate fi demonstrat ca tema lui a depasit timpul alocat pentru rezolvare?
    3) Cine se va ocupa de sanctionarea profesorului a carei tema a depasit timpul, politia? inspectoratul? Se face plangere? exista vreun formular online?
    4)Daca la liceu sunt 7 ore de studiu , iar durata temelor este mai mare de 1 ora asta ar inseman mai mult de 8 ore de munca pe zi, pentru un elev? asta nu intra in contraventie cu durata de munca pe zi a unui om?
  • -3 (5 voturi)    
    pe vremea mea se facea carte (Vineri, 25 noiembrie 2016, 10:54)

    Francisc 1 [utilizator]

    de asta e acum romania gradina maicii domnului
  • +2 (4 voturi)    
    Foarte bine (Vineri, 25 noiembrie 2016, 11:01)

    MPopa [utilizator]

    Este o initiativa excelenta desi va trebui sa fie si constientizata de profesori. In ciclul primar e mai simplu, copiii au o invatatoare si ea poate aprecia timpul total necesar pentru teme la toate materiile.
    Imi e si acum sila cand imi amintesc de unii profesori de-ai mei care credeau ca fac un lucru bun cocosandu-ne cu teme. O profesoara de matematica intreba "cand avem ora urmatoare? luni? a, deci aveti tot weekend-ul la dispozitie, luati de-aici". Dobitoaca nu se gandea ca un copil trebuie sa-si foloseasca weekend-ul ca sa se odihneasca. Nu mai zic ca in timpul saptamanii aveam 6 ore de scoala si minim 4 pentru teme si daca ma gandesc cat imi foloseste din ce-a trebuit sa memorez inutil ma inunda un sentiment de revolta.
    Am 40 de ani acum, trebuie sa invat constant pentru ca lucrez intr-un domeniu unde se dau examene periodice si curicula se schimba odata cu evolutia tehnicii IT si stiti ce? Imi dau seama ca mi-am omorat memoria in scoala si facultate si acum ma chinui efectiv sa retin ce citesc.
  • -2 (4 voturi)    
    hohoho (Vineri, 25 noiembrie 2016, 11:01)

    ..13 [utilizator]

    Nu pot sa cred - din lac in put.

    Cum sa reglementezi numarul de ore pe care un elev il petrece cu temele??? Nu cumva se doreste reglementarea copilului si/sau a capacitatii intelectuale a copilului???

    Si daca sta ca un bou/o vaca in fata temelor fara sa miste o linie o cifra asta inseamna ca isi face temele???

    Nu pot sa cred!
    • 0 (0 voturi)    
      de fapt (Vineri, 25 noiembrie 2016, 12:24)

      Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui ..13

      Ca un bou/vaca in fata temelor stau paralizati parintii care nici ei uneori nu stiu sa rezolve ce se da ca tema copiilor! Asa grele si aberante fiind.
  • +3 (3 voturi)    
    Prea multa vorbarie (Vineri, 25 noiembrie 2016, 11:02)

    RaduMischie [utilizator]

    E o realitate ca elevii au prea multe teme. Si acasa vad asta, si in jur. Plus alte probleme (chestii complicate de matematica pe care eu le faceam in liceu se fac acum in generala, prea multe carti, caiete speciale, ghiozdane prea mari si prea grele). Si, cu toate astea, calitatea invatamantului romanesc nu creste, dimpotriva.
    Ce face ministrul este sa rezolve o problema punctuala, si anume copiii sa nu mai stea pana noaptea tarziu sa isi faca temele. Ca daca nu vine ordin de la ministru, sigur nimeni nu respecta (ati fost vreodata la o sedinta cu parintii, sa vedeti cati parinti ridica problema temelor prea consumatoare de timp, si totusi nimic nu se intampla?). Vor respecta asa? Nu se stie, dar totusi e mai mult decat nimic.
    E un pas mic, da, dar e un pas intr-o directie buna. Se vor intampla si alti pasi? Nu stiu, dar macar daca vor sta copiii mai putin la teme, si tot va fi un castig.
  • +2 (2 voturi)    
    poate citeste cineva din guvern (Vineri, 25 noiembrie 2016, 11:13)

    Toni_Romania [utilizator]

    INSPECTORII SI SCOALA
    Fiul meu de 14 ani are ca profesor de romana un inspector de romana.
    In acest an acest domn a lipsit de vreo 15 ori de la ore, in general fara sa aduca un inlocuitor, fiind prins si cu activitatea de inspector.
    Intrebarile mele:
    - E normal sa lipseasca de la ore, apoi sa mane pe copii sa invete din urma ca nebunii, ca sa recupereze?
    - Stiu ca este o lege a cumulului de functii, dar e normal sa ia bani si de acolo, si de acolo?
    - E normal sa fie si profesor, si inspector, sa administreze si "proiecte europene", si totusi la ora 14 sa plece acasa ?
    - Cum poate el presta la bune standarde calitative in atatea sectoare, simultan?
    • 0 (0 voturi)    
      stiu despre ce vorbesti (Vineri, 25 noiembrie 2016, 15:17)

      cristianaxl [utilizator] i-a raspuns lui Toni_Romania

      si la noi este la fel...profesoara de engleza a baiatului este si directoare....noroc ca il pregatim la engleza ca fufa aia pusa politic nu da prin clasa deloc...niste nenorociti...am zis ca o sa ma duc odata pe-acolo sa le tin o prelegere cu baga-mi-as si scotea-mi-as...ca doar asa poti vb cu imbecilii...
  • +1 (1 vot)    
    Sa nu satanizam toti profesorii (Vineri, 25 noiembrie 2016, 11:29)

    Toni_Romania [utilizator]

    Sunt si profesori in RO care stiu sa atenueze programa imbecila si sa faca atragatoare pt. copii predarea disciplinei lor (fiul meu de 14 ani are 4 sau 5 asemenea dascali).
  • 0 (0 voturi)    
    numar ore efectuare teme (Vineri, 25 noiembrie 2016, 11:30)

    cosele [utilizator]

    Buna ziua,

    Nu cred ca numarul de ore petrecute la teme ar trebui reglementat, ci caliatea actului de invatamant.

    Daca profesoara ii da copilului 15 probleme, copilul X poate face tema in 30 min, iar copilul Y in 90 minute. Si care este avantajul??
    Parerea mea este ca dascalii sa aiba un salariu fix si UN BONUS pentru performanta elevilor pe care ii indruma. Adica, daca ai 2-3 elevi la olimpiada pe judet/tara atunci da primesti acel BONUS, daca nu NU.

    De ce nu trebuie inteleasa ESENTA: DAca scoala NU CERE performanta copiilor, COPII nu vor face nimic...?

    De ce sa impingem copii spre a deveni "sclavi pe plantatie" la altii, cand putem sa investim IN PERFORMANTA si altii sa devina sclavii lor??

    Asta e parerea mea umila de parinte...
    • 0 (0 voturi)    
      bonusul pe olimpiada (Vineri, 25 noiembrie 2016, 12:11)

      neurino [utilizator] i-a raspuns lui cosele

      a mai fost si rezultatul...volens-nolens tota lumea se duce la olimpiade concursuri etc chiar daca nu are treaba.

      Nu performanta e problema ci nivelul mediu...insa poti intruduce bonus daca copii tai au laut la o capacitate, bac, cu supraveghere video note peste 7.
  • 0 (0 voturi)    
    DE vorba cu Ministrul tau (Vineri, 25 noiembrie 2016, 11:51)

    cosele [utilizator]

    Buna ziua,

    Parerea mea este ca trebuie stabilit la nivel national strategia in acest domeniu: DEGRADAREA invatamantului sau PERFORMANTA .

    Daca se doreste DEGRADARE, asa cum s-a procedat pana acum, atunci sa se dea fel de fel de regului in aceasta DIRECTIE (teme putine sau deloc, cadre didactice platie cu acelasi SALARIU indiferent daca are sau nu PERFORMANTA, etc...).

    Daca se tinde spre PERDORMANTA atunci trebuie schimbata calitatea cadrelor didactice care indiferent de PRESTATIA si PERFORMANTELE EKEVILOR pe care ii indruma iau ACELASI SALARIU (deci lipseste MOTIVATIA) .

    Copilul meu mi-a spus: "DAca SCOALA nu-mi cere sa fac, tu DE CE VREI mai mult??".
    Care din elevi face suplimentar acasa 1 h. in plus fata de temele date de profesor?

    Sau hai sa vedem CINE INVESTESTE mai mult in ELEV, cadrele didactice sau PARINTII prin meditatii pe bani grei...

    DE ce?
  • +1 (5 voturi)    
    Alte modele (Vineri, 25 noiembrie 2016, 13:04)

    zigzag [utilizator]

    Un elev finlandez de gimnaziu petrece in medie 50 de minute facand teme. In primii 6 ani de scoala nu primeste note sau calificative.
    Finlandezii au o singura evaluare nationala - pentru elevii de 16 ani.
    Programa scoalara are caracter de ghid, profesorul avand putere de decizie pentru ceea ce invata elevii.
    In Finlanda diferenta intre elevii eminenti si cei slabi este cea mai mica din lume.
    In Finlanda procentul de absolventi la sfasitul liceului este 93% si rata abandonurilor este de 9%. In Romania valorile sunt 66% respectiv 18%. In Finlanda aproape 70% din absolventii de liceu se inscriu la o facultate. In Romania sunt sunt 30%. Scorurile PISA ale studentilor finlandezi domina statisticile internationale.
    Sistemul de invatamant finlandez este considerat cel mai bun din lume.
    • 0 (0 voturi)    
      ma omorati (Vineri, 25 noiembrie 2016, 16:19)

      Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui zigzag

      Ma omorati cu Finlanda lui peste.