VIDEO Mircea Dumitru: Reglementam cate ore poate sa lucreze la teme un elev in afara scolii. Invatamantul primar - o ora, invatamantul gimnazial - doua ore

de I.C     HotNews.ro
Joi, 24 noiembrie 2016, 21:33 Actualitate | Esenţial

Mircea Dumitru la sesiune online "De vorba cu Ministrul tau"
Foto: Captura Privesc.eu
Ministrul Educatiei, Mircea Dumitru, a declarat la sesiunea online "De vorba cu Ministrul tau" ca luni va semna un ordin prin care se va reglementa cate ore poate si trebuie sa lucreze la teme un elev in afara scolii, informeaza Agerpres. Ministrul a precizat ca pentru invatamantul primar, timpul pe care trebuie sa il petreaca un elev pentru a face teme nu trebuie sa depaseasca o ora iar la gimnaziu, doua ore.

"Luni voi semna un ordin de ministru prin care reglementam cate ore poate si trebuie sa lucreze un elev sau o eleva in afara scolii. Ceea ce se intampla este ca vacantele de vara se transforma intr-un fel de competitie, de concurs - cate sute sau mii de probleme sa rezolvam. Noi, oamenii maturi, asteptam vara pentru a putea sa ne relaxam, sa ne odihnim. Iar o eleva sau un elev care este in clasa a VIII-a, a IX-a, a X-a, a XII-a trebuie sa lucreze incontinuu, in asa fel incat in septembrie, cand ajunge la scoala, sa nu o supere pe doamna invatatoare sau pe doamna diriginta si sa vina cu caietul de teme facute. Daca nu se intelege chestiunea aceasta printr-o pedagogie naturala, pe care ar trebui sa o traim, sa o respiram in mod firesc, atunci legiuitorul, in cazul de fata ministrul Educatiei, da un ordin prin care spune, de pilda, ca la invatamantul primar, la casa pregatitoare, nu se dau teme acasa", a explicat demnitarul.



El a aratat ca pentru invatamantul primar, timpul pe care trebuie sa il petreaca un elev pentru a face teme nu trebuie sa depaseasca o ora iar la gimnaziu, doua ore.

"Pentru invatamantul primar, de asemenea, este un cuantum de ore pe care trebuie sa il petreaca acasa ca sa faca temele, care nu trebuie sa depaseasca o ora. Pentru invatamantul gimnazial, creste gradul la doua ore. Pentru liceu, sigur ca trebuie sa fie ceva mai mare. Asta este o obligatie pe care trebuie sa o coreleze fiecare dascal, fiecare profesor, fiecare educator cu ceea ce gandeste ca este cuantumul de rezolvare a unei probleme sau sarcini sau a unei teme. Trebuie sa gandeasca ca este un prag, o limita de tolerabilitate pentru un elev care se afla la o varsta foarte frageda si care nu poate, nu are capacitatea psihologica si biologica sa se concentreze intelectual asupra unei astfel de sarcini dupa ce a stat un numar foarte mare de ore la scoala", a sustinut demnitarul.

Mircea Dumitru a precizat ca acest lucru nu inseamna ca elevilor li se interzice sa lucreze mai mult daca ei vor acest lucru.

"Asta nu inseamna ca cineva nu este lasat sa munceasca mai mult. Noi spunem ce este obligatoriu. Daca dorinta elevului este sa citeasca mai multe ore pe zi, este decizia elevului", a subliniat ministrul Educatiei.


Citeste mai multe despre   









10973 vizualizari
  • -2 (42 voturi)    
    ? (Joi, 24 noiembrie 2016, 21:52)

    popescu_dtru [utilizator]

    Dacă tot sunteți puși pe reglementări, reglementați greutatea maximă a ghiozdanului pe care un elev ”poate și trebuie” să-l care în spinare. Poate nu știi, stimate ministru, că un elev de școală ”poate și trebuie” să care vreo 5-6kg, zilnic.

    În rest, ce să zic, înființați un Consiliu pentru sancționarea părinților ai căror copii mai lucrează și-n vacanță mai mult de N ore. Consiliul va intra în case când va dori, va constata și va pedepsi.

    Rău am mai ajuns!
    • -12 (20 voturi)    
      5-6 kg la sase ani ... (Vineri, 25 noiembrie 2016, 9:30)

      Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui popescu_dtru

      ... e rezonabil. Ba chiar foarte rezonabil. La varsta aia incepeam sa umblu la munte, cu zece, chiar 12 kilograme in spate, desi pana dupa terminarea facultatii ziceau colegii ca hainele stau mai bine pe umeras decat pe mine, din cauza de cat de slab eram. Nu mi-a facut in nici un fel rau, ba chiar din contra. Si-acuma, oameni mai sportivi si mai atletic construiti decat mine gafaie mai repede pe scari, cand suntem convocati impreuna la mutarea vreunui coleg sau chestii similare.

      Dupa parerea mea, trebuie tinut cont de faptul ca evolutia noastra ca specie, vreme de zeci de mii de ani, de cand a aparut omul pe pamant Cum zicea un biolog american, acum zece mii de ani inca, daca te opreai in loc din cautatul hranei deveneai hrana. Ca atare, noi functionam mai bine si cerebral si fizic daca suntem expusi unui efort fizic moderat dar de durata - exista studii care demonstreaza de exemplu ca pedalatul usor in timp ce stai la birou creste performanta intelectuala.

      De-aia, organizarea activitatii copilului in asa fel incat sa fie supus frecvent cate unui efort fizic, ca de exemplu caratul ghiozdanului, spalatul farfuriei dupa ce mananca, descarcat/despachetat cumparaturile, dus gunoiul, ajutat la curatenie, plimbat catelul, ajutat la gatit, tot felul de chestii de risc si efort redus dar care pur si simplu sa nu-l lase sa stea, ii fac in fapt bine, nu rau. Si-i fac mult mai mult bine daca-s distribuite pe parcursul intregii zile decat o ora de activitate intensa in parc intr-o zi in rest complet sedentara. Mai ales in conditiile vietii moderne, in care gadget-urile electronice si televizorul stimuleaza intr-un mod foarte puternic sedentarismul inca de la o varsta frageda.
      • +12 (16 voturi)    
        Exact (Vineri, 25 noiembrie 2016, 10:49)

        zigzag [utilizator] i-a raspuns lui Eu the first

        La 5-6 ani copilul are 20 de kg, de ce sa nu care zilnic in spate jumatate din greutatea lui? Si noi, adultii, la 70 de kg, ar trebui sa ducem zilnic 35 de kg in spate.
        Toti trebuie sa facem ca tine, ca doar esti povestea noastra nationala de succes. Felicitari!
        • +2 (2 voturi)    
          Ghiozdan (Vineri, 25 noiembrie 2016, 18:16)

          adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui zigzag

          se cara incepand cu clasa intaia, Dec de la 7 ani. Nu are rost sa exagerezi si sa spui 5 ani ,doar ca sa arati ce mult gresete preopinentul tau.
      • +5 (11 voturi)    
        NU e rezonabil (Vineri, 25 noiembrie 2016, 11:22)

        Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui Eu the first

        Oasele copiilor au in ele un cartilaj de crestere care daca e traumatizat prin efort repetat se compromite, ceea ce duce la reducerea cresterii sau la diformitati.
      • +4 (6 voturi)    
        Ce compari? (Vineri, 25 noiembrie 2016, 11:24)

        Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui Eu the first

        Compari hamalitul zilnic la un ghiozdan greu cu plimbatul lui cutzi? Nimeni nu a zis ca un copil nu trebuie sa umble / sa faca miscare / activitati in gospodarie.
      • +4 (4 voturi)    
        fugi bre de-aici (Vineri, 25 noiembrie 2016, 13:00)

        bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Eu the first

        Un copil, ca sa se dezvolte armonios, ar trebui sa care maxim 10% din propria greutate, adica la 6 ani 2-3 kg. Asta o gasesti peste tot ca si recomandare de la medic.
    • +9 (9 voturi)    
      esti rautacios (Vineri, 25 noiembrie 2016, 10:56)

      misunel [utilizator] i-a raspuns lui popescu_dtru

      Se refera la obligatiile cadrelor didactice..ii forteaza sa nu exagereze si sa nu incarce copii inutil..copii tebuie sa aiba si ei copilarie,nu sa stea 4-5 ore sa faca teme.
      Deci nu e nevoie de nici o comisie de control..fiecare lucreaza acasa cat vrea..chestia e sa nu fie obligati sa piarda toata ziua cu teme decatre profesori
  • -12 (38 voturi)    
    si ce mecanisme de control ai ? (Joi, 24 noiembrie 2016, 22:15)

    mmmircea [utilizator]

    si cum imparti cele doua ore: o jumatate de ora pentru limba si literatura, 30 de minute la matematica, 10 la fizica si o ora intreaga la regilie. Serios ? deja insumate depasesc 100%, fix ca in sondajele mincinoase de la tv.
    Cine decide ce materie primeste cate minute si pe ce criterii. Sa legiferezi asa ceva e noaptea mintii.
    • +26 (38 voturi)    
      ! (Joi, 24 noiembrie 2016, 23:56)

      Natasa [utilizator] i-a raspuns lui mmmircea

      Domnul ministru e un intelectual si un profesor desavarsit si poate primul care se gandeste la copii si nu la parinti si profesori! Are chiar gandul absurd ca un copil ar trebui sa fie fericit la scoala (vedeti interviul).

      Si ca sa raspund la treaba cu imparteala, ce-ar fi sa nu aiba in fiecare zi teme la romana sau la matematica? Sa faca un proiect la fizica si pe urma sa citeasca dintr-o carte care ii place! S-ar scufunda lumea?
      Eu am propus intr-o sedinta ca pe catedra sa exista o agenta in care fiecare profesor sa noteze ce teme a dat si in cat timp estimeaza ca se fac, pentru ca in functie de asta sa se echilibreze programul. Mi s-a spus sec: nu se poate!! Fara explicatii, pur si simplu nu se poate. Asta intr-un liceu din buricul Bucurestiului! Prin urmare, inainte sa dea ministrul vreo reglementare, i-am reglementat eu programul- dupa 6 ore de scoala, maxim 2 ore de teme. Opt ore de munca si de stat pe scaun/zi sunt suficiente si din pacate, prin structura programei si a manualelor, oricum inutile. Dar majoritatea parintilor ase uita la copiii lor cum isi termina temele la 10 seara si dau din cap multumiti! Pentru ei reglementarea asta e "noaptea mintii" si impreuna cu profesorii vor continua in acelasi stil!
      • -11 (17 voturi)    
        O agenta ... (Vineri, 25 noiembrie 2016, 9:34)

        Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui Natasa

        ... CIA sau NSA? Sau SRI?

        Mi se par inacceptabile greselile de ortografie din partea oricui considera ca are o parere demna de impartasit in scris. Daramite din partea unui dascal.

        Asta pe de-o parte. Pe de alta parte, mi se par ilustrative pentru scaderea nivelului educatiei in Romania.
        • +6 (8 voturi)    
          Exagerezi (Vineri, 25 noiembrie 2016, 10:56)

          zigzag [utilizator] i-a raspuns lui Eu the first

          Omul a facut vreo vreo doua greseli de tehnoredactare, nu exagera.
          • -6 (8 voturi)    
            "Omul" (Vineri, 25 noiembrie 2016, 11:06)

            rcb [utilizator] i-a raspuns lui zigzag

            ... poate sa reciteasca ce a scris. De doua ori. De sapte ori. Pana scrie bine. Nu are timp? Nu-i bai. Nu trebuie sa mai scrie. Ok?
            • +1 (3 voturi)    
              :) (Vineri, 25 noiembrie 2016, 15:05)

              cvi [utilizator] i-a raspuns lui rcb

              Cineva nu si-a luat pastilele de dimineata!
        • +1 (1 vot)    
          :))) (Sâmbătă, 26 noiembrie 2016, 13:59)

          Natasa [utilizator] i-a raspuns lui Eu the first

          Dar de unde ai intuit ca-s dascal???? Pentru ca am spus despre ce am propus intr-o sedinta? Era una cu parintii, dar dormi mai departe! In al doilea rand, pentru ca am tastat pe telefon agenta in loc de agenda, sa spui ca "asemenea greseli sunt inacceptabile", arata de fapt ca nu poti sustine o idee ci te iei precum dragnea (numele boilor nu merita majuscula) de detalii pentru ca nu ai argumente! Ai hahait copios cand ai aflat ca pe Dacian Ciolos il cheama Julien, nu? ;)
    • +11 (13 voturi)    
      .... (Vineri, 25 noiembrie 2016, 7:31)

      tirolez [utilizator] i-a raspuns lui mmmircea

      Poate daca nu s-ar mai cumpara nspe caiete suplimentare n-ar mai avea unii copii teme cu orele, cum e cazul la unele scoli. Suplimentar sa lucreze cei care au probleme (sunt amenintati de corigente) sau cei care vor performanta la o anumita materie. Daca s-ar INTERZICE achizitionarea de caiete speciale si datul de fise suplimentare ar fi mult mai bine. "Pe vremea mea" era manualul si atat. Exista cerc de matematica etc.pentru cine voia suplimentar. Acolo se lucra din Gazeta Matematica sau se recomandau si alte surse. Pentru cine avea tragere de inima si chemare, nu toata clasa.
      • +4 (8 voturi)    
        Pe vremea mea ... (Vineri, 25 noiembrie 2016, 9:56)

        Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

        ... era de asteptat sa-ti faci temele. Nu-si batea nimeni capul cu cat timp iti ia.

        Cred ca o concentrare pe continut, mai mult decat pe forma, ar fi un control mai bun asupra duratei activitatii in afara clasei.

        Ciclul primar, dupa parerea si din experienta mea, e cel mai important pentru educatia copilului. Atunci e momentul ca copilul sa invete sa invete singur. In perioada aia are nevoie si de cea mai mare asistenta la facutul temelor. Daca nu e in stare sa invete singur in mod eficient, concentrat, si sa-si organizeze timpul cand ajunge in ciclul gimnazial, scoala va fi foarte dificila in continuare, si temele ii vor lua mult timp nu pentru ca sunt multe ci pentru ca e el ineficient.

        In acelasi timp, aia e si varsta la care copilul e in cea mai buna pozitie pentru a-si dezvolta abilitatil intelectuale esentiale - capacitatea de concentrare, rationalitatea, munca organizata si eficienta. Curiozitatea copilului e maxima in ciclul primar, nivelul de energie e de asemenea foarte ridicat. Fara o supervizare, o conducere, o provocare careia copilul sa-i fie expus continuu, curiozitatea si energia specifice varstei se descarca in activitati dezordonate si fara nici o utilitate. De-aia, copii care nu-s invatati sa faca ceva organizat, cu finalitate, la varsta aia, pot foarte usor capata apucaturi destructive in adolescenta - pentru ca nu stiu si nu sunt obisnuiti cu nimic altceva.

        Nu trebuie musai sa stea copilul pe scaun opt ore pe zi. Dar sa fie lasat de capul lui cu orele, facand efectiv orice-i trece lui prin cap, fara nici un fel de interactiune cu alti copii si cu adulti, si fara nici o finalitate, e destructiv de-a dreptul. Spre exemplu, in ciclul primar, parintii m-au invatat tabla inmultirii in timp ce bateam mingea impreuna, am invatat mai multa biologie de la un bunic gradinar decat la scoala iar geometria mi-a devenit mult mai familiara prin intermediul unui unchi tamplar. Toate astea au presupus foarte mult timp, dar foarte putin stat pe scaun.
      • 0 (0 voturi)    
        Tirolez (Vineri, 25 noiembrie 2016, 18:22)

        adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

        La alte surse, parca im amintesc Kvant ? Gresesc ?
    • +4 (14 voturi)    
      Sa vedem utilitatea temelor (Vineri, 25 noiembrie 2016, 8:33)

      ArkadeArk [anonim] i-a raspuns lui mmmircea

      Daca exista asa ceva.

      Context:

      elevului ii place informatica si vrea sa fie programator


      Se da:

      100 de exercitii pentru vacanta de iarna la matematica. (70% sunt acelasi exercitiu care are cifrele schimbate sau se aplica exact aceeasi metoda de rezolvare)

      100 de exercitii la romana (cam la fel)

      Intrebare:
      Cat de relevante sunt aceste teme pentru elevul de mai sus? Daca gasesti un motiv rezonabil pentru care un copil isi distruge vacanta facand teme in timp ce profesorul se bucura de timp liber, aceasta lege este o prostie.

      Toti profesorii cer ca elevul sa invete materia lui foarte bine, dar elevul mai are de invatat si la alte materii. Profesorul de mate de ce nu face teme si la romana? De ce nu invata romana?

      Adica scoala are pretentia ca elevul sa stie toate materiile, dar are cadre didactice pentru fiecare materie care stiu doar bucatica lor.

      Sa mai discutam de faptul ca un elev sta in banca 6 ore la scoala + 3-4 ore acasa facand teme in timp ce un profesor sta 4 ore la scoala + meditatii pe care le face acasa?

      PS: eu am terminat scoala si am intrat in campul muncii, dar acea scoala mi-a distrus copilaria si nu vreau sa mai distruga si alte copilarii.
      • -4 (12 voturi)    
        daca ai intelege (Vineri, 25 noiembrie 2016, 9:41)

        cristianaxl [utilizator] i-a raspuns lui ArkadeArk

        cam cum functioneaza creierul si la ce ajuta toate celelalte materii n-ai mai scrie aberatii pe comenturi...
        creierul nu e conceput ca sa functioneze pe o singura idee...altfel ai fi un retard care repeta la nesfarsit o fingura fraza...cunoasterea lumii asteia, complexitatea proceselor neurologice se face invatand toate celelalte materii...
        memoria este o expresie a inteligentei...creierul nu poate compara experientele si deciziile zilnice, daca nu are o baza de referinta...exact asta se dinstruge in scoli acum...procesele de memorare.
        cand faci 100 de integrale duble la scoala poate ca le vei uita in 2 ani...dar modalitatea de gandire analitica iti va ramane pentru toata viata...
        cand inveti istorie la nivel profesionist...poate ca vei uita anumiti ani...dar poti intelege societatea prezenta prin analogii cu evenimentele memorate din istorie...si tot asa...
        omul are nevoie de memorie...de a memora si de cunoasterea in ansamblul ei...
        aplecarea asupra temelor si pentru a rezolva exericii dezvolta copilului o gandire analitica profunda, procesele cognitive sunt dezvoltate atunci cand stai si iti framanti creierii ca sa rezolvi o problema....
        se dezvolta rutine bune...cu aplicabilitate in viata de zi cu zi...
        acum copiii mai mult de 10 minute nu stau aplecati asupra unei probleme...si daca nu reusesc sa o rezolve renunta la ea in maxim 6 minute....acest lucru va fi un dezastru pentru viatade adult...el nu-si desvolta obisnuinta de a gandi....de a-si framanta creierul....imaginati-va un medic care dupa 20 de minute de operatie nu se mai poate concentra si renunta la actul medical....
        Societatea nu poate progresa fara cunoastere...fara idei marete...limbajul electronic este unul simplist...creierul involueaza atunci cand este expus computerelor, pentru ca procesele de care el este in stare sunt infinit mai complexe decat ceea ce ii ofera limbajul masina...de aceea ne simtim si relaxati in prezenta computerelor....
        • +7 (9 voturi)    
          ... (Vineri, 25 noiembrie 2016, 9:56)

          ArkadeArk [anonim] i-a raspuns lui cristianaxl

          Ce bine suna toata prelegerea ta, dar cum reusesc alti elevi sa fie buni in ceea ce fac fara sa aiba teme pentru acasa?

          Hai sa ne uitam si la alte tari nu la ce ne este noua comod sa facem. Inteleg ce spui, dar nu sunt si alte metode mai atractive decat temele alea?

          Mai mult, pe mine m-au plictisit foarte mult temele alea cu 100 de exercitii...pentru ca era fix aceeasi chestie aplicata de 100 de ori.

          Ca programator am mintea invatata sa gaseasca paternuri, metode de rezolvare, template-uri.... in 100 de exercitii gaseam 1 pattern si pe ala il aplicam peste tot. Mereu ieseau exercitiile de nota 10, dar nu invatam nimic pentru ca imi venea natural.
          • -2 (8 voturi)    
            tu nu faci programare (Vineri, 25 noiembrie 2016, 10:26)

            cristianaxl [utilizator] i-a raspuns lui ArkadeArk

            ci utilizezi niste softuri gandite de altii si le ansamblezi intr-o forma...
            programare inseamna sa intelegi matematic totul...sa cunosti psihologia consonantista si umarea ei in cibernetica...
            creierul uman, procesele de gandire, constiinta umana, precum si ratiunea sunt niste minunatii ale acestei lumi....nu cred ca exista pe acest pamant forme si experiente mai frumoase ca si cunoasterea pe care ne-o ofera creierul....dar sa-ti spun un secret...procesul de invatare este unul incomod...dificil si nenatural...asa ca oricum ai da-o...copiilor niciodata n-o sa le placa sa invete...de aceea societatea trebuie regandita ca sa poata oferi experiente si rutine sanatoase si dincolo de statul in banci...
            ajutorul dat prin casa....vacantele petrecute la bunici...munca campului...libertatea de a experimenta natura....acestea trebuiesc cultivate...pentru ca ofera o sfera de cunoastere completa.
            trebuiesc tinuti la distanta de tot ceea ce inseamna electronica pentru ca creierul lor se muleaza foarte usor pe limbajul masina...si nu-si mai poate dezvolta gandirea umana care este mult mai complexa.
            societatea in ansamblu ei trebuie sa protejeze si sa promoveze o crestere sanatoasa a copiilor nostrii....fara agresiuni fizice, vizuale, auditive...fara exacerbarea sexului si a violentei prin toate formele ei. Copilaria este cea mai pura perioada din viata, in care informatia este hrana pentru creierul lor...educatia morala din Biserica este un stalp ce va ramane pentru toata viata...de aceea trebuiesc dusi sa asculte acele cuvinte.
            Vrem mai putina violenta, insa toti ne lasam copii pe telefoane si pe youtube...
            vrem mai putin sex...dar toti copii stau si se uita la videoclipuri muzicale, care cu o frecventa marita le succed imagini sexuale.
            Si ne miram apoi ca mai mult de 5 minute copilul nostru nu este in stare sa stea locului, aplecat asupra unei probleme.
            • +6 (6 voturi)    
              Discutia devine filosofica (Vineri, 25 noiembrie 2016, 10:57)

              ArkadeArk [anonim] i-a raspuns lui cristianaxl

              Si totusi nu ai raspuns la o intrebare: cum alti copii din alte state reusesc fara teme si cu tehnologie?

              Daca ceea ce fac eu e programare sau nu, ii las pe altii sa decida....eu stiu doar ca sunt programator.
              • 0 (6 voturi)    
                copiii din alte state nu reusesc (Vineri, 25 noiembrie 2016, 11:22)

                cristianaxl [utilizator] i-a raspuns lui ArkadeArk

                esecul si incltura in occident sunt evidente...du-te in orice state de la ungaria spre veste...pana in sua si sa vezi cum cum se comporta copiii prin scoli si cam ce cunostinte scolare au...
                mi-a picat in mana acum ceva vreme un manual pentru clasa 6 din italia...daca te uiti prin el tragi o singura concluzie: pregatesc generatii de retarzi...
                carti colorate, imagini cu desene...cam ceea ce fac copii nostrii pe la clasa 1...maxim clasa 2...
                du-te sa vezi in norvegia comportamentul de animale ale copiilor...sexualizati din ciclul primar...grasi...retarzi...am o cunostinta care lucreaza ca femeie de servici la o scoala din norvegia...si povestea....te apuca groaza.
                Noua ni se servesc articole de ziar frumos impachetate...dar realitate in occident este sumbra. de ce crezi ca nu au medici?...ingineri...si tot iau din Romania?...In mod normal conform legii pietii...unde e cerere ar trebui sa se canalizeze si oferta...scolile ar trebui sa scoata pe banda rulanta ingineri si medici...dar nu e asa...in vest pe foarte multi elevi nu-i mai duc capul sa invete si sa urmeze astfel de profesii...generatiile de copiii studiosi se imputineaza de la an la an...toti sunt semi retarzi...executa ordine in corporatii...cateva comenzi si targeturi...niste simple masinarii umane...daca ii intrebi ceva...orice altceva in afara comenzilor primite se uita la tine cu o privire goala de continut...si repeta ca un robot "nu-i treaba mea"....
                • +1 (3 voturi)    
                  ... (Vineri, 25 noiembrie 2016, 11:30)

                  ArkadeArk [anonim] i-a raspuns lui cristianaxl

                  Interesant ca in testele PISA noi stam cam prost si ei stau bine.

                  Si asta e tot vrajeala mediatica.. Nu zic ca nu e posibil
                • +4 (4 voturi)    
                  da, romania e leaganul inteligentei mondiale (Vineri, 25 noiembrie 2016, 13:14)

                  bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui cristianaxl

                  De aia la testele PISA rezulta ca 40% din absolventii de 8 clase sunt analfabeti functional, de aia absolventii nostri de liceu abia de stiu sa articuleze doua propozitii, de aia absolventii e facultate nu stiu sa faca mai nimic.... Invatamantul nostru bazat pe doparea cu informatii, cit mai multe si din cit mai multe domenii, genereaza 70% absolventi care la un moment dat au refuzat sa mai toceasca, 20% care stiu pe de rost informatia dar nu stiu s-o proceseze, si poate 10% care stiu sa si creeze ceva cu informatia acumulata. Sistemul asta e de secol 19, inceput de secol 20. Invatamantul modern de azi se bazeaza pe acumularea de competente, pe invatarea cautarii informatiilor si a folosirii lor. In afara 75 % din activitate e dedicata proiectelor, individuale sau de grup. Acolo elevii invata cum sa isi gaseasca singuri informatia, cum s-o foloseasca, cum sa caute solutii, cum sa relationeze, cum sa lucreze in echipa, etc.Iar rezultatul se vede in nivelul de trai.
                  • -1 (5 voturi)    
                    nu...nu mai suntem... (Vineri, 25 noiembrie 2016, 15:04)

                    cristianaxl [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

                    27 de ani de jeg capitalist si-au pus amprenta si pe copii nostrii...si inca nu e tot...inca vom involua...

                    daca ti-ar fi spus cineva la revolutie ca de fapt in 27 de ani ajungem o ruina de tara ai fi zis ca e nebun nu?...probabil l-ar fi impuscat aia ca terorist si ceusist....daca ti-ar spune cineva ca in 30 de ani de-acum incolo o mare parte din populatie nu va fi diferentiata de animale ai spune ca e nebun nu?..ca fabuleaza...
                    daca ti-as spune ca in maxim 50 de ani lumea va fi scindata dureros intre elita puternic protejata si dictatoriala si o gloata semi-animalica needucata, manipulata, robotizata...fara istorie...fara credinta...care vor muncii intr-o forma moderna de sclavie...
                    Ti se pare ca acum castigi bine?..tine cont cat timp dedici pentru acei bani?...tine cont ce libertati ai acum...si cum esti indoctrinat sa muncesti mai mult...mai mult....
                    Daca ti-as spune ca in 50 de ani vom muncii din greu doar ca sa poti trai...efectiv iti vei plati sanatatea zi de zi...omenirea va fi intr-o stare de semi virtualitate si de semi-sanatate....vei fi dependent de tratamente medicale fara de care nu vei supravietui
      • -2 (4 voturi)    
        Dupa parerea mea, ... (Vineri, 25 noiembrie 2016, 10:09)

        Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui ArkadeArk

        ... de programator, ... respectivele exercitii sunt foarte relevante si foarte importante.

        Zicea un dascal din facultate ca asa cum exista muzicieni si muzicanti, exista si fizicieni si fizicanti, matematicieni si matematicanti ... intelegi matale ce vreau sa zic.

        Un programator fara o baza matematica solida, fara o capacitate buna de intelegere a limbajului, fara extrem de bune capacitati de comunicare verbala, va fi toata viata un amator, chiar daca (din cauza cererii foarte mari) va fi relativ bine platiti si nu-si va da seama cat de putin stie in fapt.

        Profesorul de mate, la vremea lui, a facut teme si la biologie, si la romana, si la istorie, ba foarte probabil si la muzica. Si daca-l intrebi, foarte probabil o sa fie in stare macar la modul superficial sa-ti povesteasca de aplicatiile matematicii in lingvistica sau biologie. Doar ca si-a ales ca specializare matematica.

        In plus, matale foarte probabil nu cunosti ce inseamna viata de profesor, cel putin in cazul unui profesor calificat. Inseamna multa libertate in organizarea programului si mult timp liber in vacante, dar de obicei inseamna de asemenea multe ore lucrate in afara clasei - mai ales pentru profesorii la inceput de cariera macar doua ore in afara clasei pentru fiecare ora in clasa, poate chiar mai mult.

        In plus, iti spun din experienta ca o ora de predare e de departe mai epuizanta decat o ora de dat cu sapa, de crapat lemne sau de programare - le-am facut pe toate, nu vorbesc din auzite.
        • +3 (3 voturi)    
          Vezi? Nu ai inteles ce am spus (Vineri, 25 noiembrie 2016, 11:25)

          ArkadeArk [anonim] i-a raspuns lui Eu the first

          Daca dai 100 de exercitii care folosesc aceeasi metoda de rezolvare, mai bine nu le dai.

          Da 100 de exercitii UNICE. Adica fa-le sa fie interesante si sa nu fie legate unele de celelalte.

          Eu asta am zis. Nu am zis ca matematica e inutila sau alte chestii de genu.

          100 de exercitii care ma invata sa rezolv integralele duble folosind aceeasi metoda...sunt plictistoare.
          • 0 (0 voturi)    
            nici macar (Vineri, 25 noiembrie 2016, 13:23)

            bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui ArkadeArk

            Da ca tema un proiect care sa oblige la folosirea acelor formule, sa le scoata in evidenta utilitatea, si vei avea un copil care va intleege mult mai bine de ce e util sa stii care e aria sau perimetrul unui cer, ca le ajuta trigonometria, si tot asha.
        • 0 (2 voturi)    
          Intamplator (Vineri, 25 noiembrie 2016, 11:27)

          ArkadeArk [anonim] i-a raspuns lui Eu the first

          exemplul a fost de matematica, dar le fel de bine putea sa fie si de limba romana sau orice alta materie.

          Ca sa intelegi ce vreau sa spun: daca dai 100 de exercitii de facut in pascal sau orice alt limbaj de programare si toate vor trebui sa calculeze:

          aria unui cerc,
          aria unui patrat,
          aria unui dreptunghi.

          Toate sunt de aruncat la gunoi. Punct.
        • 0 (0 voturi)    
          pai... (Vineri, 25 noiembrie 2016, 13:22)

          bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Eu the first

          1. matematica solida se poate face fara 100 de exercitii similare, cu niste proiecte simple in care elevul sa fie nevoit sa calculeze o arie, un perimetru, o circumferinta, un sinus, eventual chiar o integrala pentru un spatiu mai neregulat, etc, etc. Nu tocind 3 formule si aplicindu-le papagaliceste la 100 de exemple de vaori.
          2. intelegerea limbajului in general, comunicarea, relationarea, etc nu se invata deloc la scoala.
          3. nu spune nimeni sa nu se faca multe materii, ci sa se reduca continutul la un nivel acceptabil, astfel incit copilul sa nu fie nevoit sa isi ocupe 10-12 ore cu scoala si temele. Si in plus sa se renunte la sistemul asta ruginit de memorare papagaliceasca a informatiei cu un sistem bazat pe proiecte, unde elevul sa foloseasca informatiile, sa relationeze cu colegii, sa prezinte o anumita tema in fata clasei, sa caute diverse surse de informatii despre un eveniment istoric, sa le compare si sa genereze o imagine de ansamblu, etc, etc.

          P.S. parere tot de programator.
    • +1 (1 vot)    
      Bunul simț. (Vineri, 25 noiembrie 2016, 13:05)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui mmmircea

      Dacă ești printre cei care cred că viața trebuie controlată/stabilită de niște autorități,nu te băga.Vei avea de câștigat,cei deștepți vor găsi soluții bune și în interesul tău.Termenul"repetiția este mama înțelepciunii",este valabil pentru papagali.Preferi o viață controlată?
  • 0 (30 voturi)    
    decat sa va scremeti (Joi, 24 noiembrie 2016, 23:31)

    cristianaxl [utilizator]

    sa scoateti ceva bombastic...care oricum este o idiotenie...nu mai bine va intoarceti la programa si calitatea invatamantului de pe vremea lui ceasca?...scoala aia fara calculatoare...fara fite...fara psihologi ...dar care au scos generatii si generatii se somitati...
    cu matematica aia de-atunci: gheba, petrica, titeica, olivotto...
    cu manualelel alea...nu 100 de variante alternative...
    cu literatura, geografia si mai ales istoria de-atunci...nu laturile si dejectiile pe care voi le numiti manuale...

    nu mai bine incepeti sa cenzurati audio vizualul ca sa nu ne mai umpleti creierii copiilor cu tigani manelisti pe posturi...cu stiri senzationale despre silicoanele nu stiu cui...cu melodii difuzate pana la extrem despre cum sa bem in fara parintilor....

    nu mai bine puneti insitutiile statului in miscare...gen politia...sa tina ordinea si disciplina in scoli?
    de asemenea sa scoateti din amorteala profesorii...care vin la ore doar ca sa stea pe tableta...si cu castile la urechi...si care ii doare in paispe de scoala si de rezultatele copiilor?...nu?

    N-ar fi mai bine sa interziceti pentru totdeauna si sa respectanti lucrul asta..si anume...telefoanele si orice consum de electronica la nivelul copiilor cel putin la nivelul gimnazial...si cel putin in cadrul scolii?

    I-a sa vedem cum ar fi sa infiintati iar scolile ajutatoare..ca sa nu mai stea copiii cu probleme psihice alaturi de cei sanatosi...ptr ca un astfel de colectiv nu va progresa..si nici individul cu apucaturi de animal nu se va indrepta ci mai mult va fi marginalizat.

    cum ar fi daca profesorii ar avea oua si nu s-ar mai lasa intimidati de parintii cu fasoane si cu figuri ca "copilul lor...bla bla...este cel mai cel..nu putea sa faca asta"....protejati profesorii de astfel de comportamente ale parintilor....

    societatea este bolnava...degradarea individului a fost continua de 26 de ani...in alti 26 de ani vom fi animale...exact ce se intampla acum in scolile din franta, norvegia, sua....animale
    • 0 (18 voturi)    
      exact, stimate domn (Vineri, 25 noiembrie 2016, 1:09)

      popescu_dtru [utilizator] i-a raspuns lui cristianaxl

      pe vremea mea, ghizdanul avea cel mult 2kg. Iar elevii care au ieşit din şcolile alea au făcut Cernavodă, Metroul, Canalul. Ce vremuri!
      • +4 (18 voturi)    
        Du-te ma... (Vineri, 25 noiembrie 2016, 5:16)

        Stef_and [utilizator] i-a raspuns lui popescu_dtru

        Vremuri de rahat... au fost alea - cand cei care nu munceau luau bani...
        cand painea era necomestibila- cand primeai laptele pe cartela... si in loc de carne mancai oase cu legume...
        Du-te inapoi in timp - comunistule..
        • 0 (2 voturi)    
          Alea au fost doar dupa 1983 (Vineri, 25 noiembrie 2016, 11:25)

          Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui Stef_and

          Alea le ai prins tu.
      • +5 (7 voturi)    
        cred c-ai uitat (Vineri, 25 noiembrie 2016, 8:13)

        eGerula [utilizator] i-a raspuns lui popescu_dtru

        cine a facut canalul! Cred c-ai uitat cine facea agricultura.
        • +1 (1 vot)    
          Da, am fost ca studenta (Vineri, 25 noiembrie 2016, 9:43)

          aniod [utilizator] i-a raspuns lui eGerula

          la depasunat de porumb, o luna.
          O porcarie, bineinteles. Dar acest lucur nu are legatura cu orele de stiinte pe care le-am avut.
          • 0 (0 voturi)    
            depanusat (Vineri, 25 noiembrie 2016, 12:31)

            baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui aniod

            nu depasunat...,,,,,,,
      • +4 (4 voturi)    
        Ba pardon, ... (Vineri, 25 noiembrie 2016, 10:38)

        Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui popescu_dtru

        ... canalul l-au facut in cea mai mare parte detinutii politici - sute de mii de oameni care n-au avut alta vina decat c-au avut o educatie de calitate si ceva coloana vertebrala.

        Matale probabil n-ai avut nici coloana vertebrala, nici educatie, si-ai stat si te-ai uitat de pe margini, de-aia ti se par vremurile alea atat de interesante.

        Pe vremea mea - tot aia ca a matale, probabil - ghiozdanul avea relaxat si frecvent 5-6 kile. Probabil de-aia educatia mea a fost ceva mai buna ca a a matale, si ma face mai putin uituc, asa ca imi aduc aminte si de nasolelile din vremea aia, gen lipsa alimentelor (coada la lapte in mod tipic de la 3-4 dimineata, coada la mezeluri de la sapte dimineata, cand se stia ca mezelurile vin dupa amiaza - si oricum totul cu portia, ceea ce dezavantaja familiile mai mari), frig si taieri de curent iarna in blocurile comuniste (aveam colegi care de la scoala mergeau acasa si se bagau direct sub trei plapumi, venind la scoala a doua zi la sase ca sa aibe lumina si caldura sa-si faca temele), apa calda o data pe saptamana, care oricum nu urca decat la etajul unu (cele trei etaje de sus de la bloc coborau la cei de la unu si de la parter ca sa apuce sa faca dus odata pe saptamana, si tot blocul trebuia sa faca dus in doua ore, ca mai mult nu dura apa calda), oameni arestati si inchisi sau batuti crunt doar pentru ca nu acceptau sa li se bage pumnul in gura. Nu doar de maretele realizari de lut si de carton.

        Scoala se facea pentru ca cu scoala aveai totusi o sansa sa lucrezi in oras, pe cand la tara aveai sanse minime sa ai apa curenta, canalizare si curent. Ca sa nu zic ca daca ieseai la pensie de la CAP mureai de foame la modul cel mai propriu daca n-avea familia grija de tine. Multora pensia de la CAP nu le ajungea nici cat sa-si cumpere o paine pe saptamana.
    • +6 (10 voturi)    
      ..... (Vineri, 25 noiembrie 2016, 7:36)

      tirolez [utilizator] i-a raspuns lui cristianaxl

      Ati vazut manualele de 1-4? Mie nu mi se par deloc "dejectii". Sunt disponibile si online, manuale.edu.ro , varianta digitala. Problema mea este ca unii invatatori sar calul si se arunca sa ceara si multe caiete si culegeri de unde dau teme. Profesorii luau spaga pe vremea lui Ceasca, stim toti cum erau tratati copiii de medici sau lucratori la "abator", nu va faceti ca uitati. Sau cum degeram pe camp, copii de 10 ani la cules de struguri in noiembrie!! N-am timp sa scriu, ca as putea scrie volume despre "calitatea" invatamantului comunist, cat am prins eu din ea.
      • +4 (4 voturi)    
        Programa 1-4 NU e deloc Ok. (Vineri, 25 noiembrie 2016, 9:23)

        Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

        Nu are nicio legatura cu capacitatile intelectuale ale unor copii de 7-8 ani. Ps-Sunt tata din 2002.
    • 0 (10 voturi)    
      Societatea noastra (Vineri, 25 noiembrie 2016, 8:10)

      eGerula [utilizator] i-a raspuns lui cristianaxl

      s-a degradat treptat pe toata perioada comunismului, a continuat dupa '89 si efectele le vedem astazi. Nu eram mai buni inainte de '89. Daca obtii niste rezultate fiind constrans sau amenintat nu inseamna ca esti mai bun.
      Faceti un exercitiu de imaginatie si scoateti perioada comunista din istoria noastra si am fi fost si noi o societate civilizata astazi.
      Lucrurile de care vorbiti mai sus trebuie reglate de societate, in mod liber pe baza gradului de civilizatie, cultura si educatie nu cu politie si militarie cum propuneti. Problema e ca nu prea se vrea sa devenim mai culti si civilizati, ba chiar sunt piedici. Ce pretentii sa ai de la un Dragnea sau un Ponta sau Tariceanu. Niste imbecili fac legea in tara asta.... asta-i problema si NOI trebuie sa rezolvam problema asta.
      • -1 (7 voturi)    
        daca ai cunoste istorie (Vineri, 25 noiembrie 2016, 10:34)

        cristianaxl [utilizator] i-a raspuns lui eGerula

        ai sti ca in acea perioada "mareata" de dinainte de comunisti, scoala faceau foarte putini copii...restul stateau in picioarele goale la tara pe mosiile boierilor...
        Noi suntem foarte vorbareti cand vine vorba de educatie, dar uitam un lucru...nu intodeauna accesul la educatie a fost pentru oricine....ne-am obisnuit cu comunismul in care toti faceau scoala, obligat-fortat si ni se pare normal acum...nu oameni buni...obisnuiti-va cu ideea ca analfabetismul si abandonul scolar va creste, pana cand vom ajunge ca acum 100 de ani cand la sate preda domnul Trandafir...si se faceau 4 clase...apoi abandonau scoala...
        si cand smecherii si copii celor avuti se duceau in Franta si la "Viana" la studii...acolo ne indreptam...aia este perioada de maxima prosperitate in care a fost Romania pe vremea regilor....perioada in care drumurile erau de pamant iar in Germania se construiau autostrazi (inceputul anilor 1910-deja existau autostrazi in germania)...iar romanasii nostrii munceau la Malaxa si la toti smecherii straini...
        Nimic atunci nu era romanesc...nimic acum nu e romanesc...acolo am ajuns...da...in perioada aia cand curgea lapte si miere...dar nu pentru romani ci ptr cei care capusase aceasta tara
      • +1 (3 voturi)    
        Nu doar din comunism (Vineri, 25 noiembrie 2016, 10:43)

        Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui eGerula

        In tot secolul XX scoala romaneasca a functionat pe baza unei retete din secolul XIX, o combinatie stranie de stil francez cu stil german, in care proful e Dumnezeu si elevul un dracusor impielitat care trebuie mereu sanctiona/pocnit.
        • +1 (3 voturi)    
          Chicos-Rostogan (Vineri, 25 noiembrie 2016, 10:56)

          Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui Toni_Romania

          NU UITATI pe Chicos-Rostogan, personaj grotesc, dar modelat de Caragiale dupa realitatea secolului XIX.
    • 0 (0 voturi)    
      :)) (Vineri, 25 noiembrie 2016, 11:06)

      misunel [utilizator] i-a raspuns lui cristianaxl

      Da' ce ti se pare asa gresit la tehnologie?tablete,telefoane..pc-uri??

      In scoli ,in timpul orelor copii deja nu au voie cu nici un fel de ''consum de electronica( :))))) ''

      Oricum,cu manualele iti dau dreptate ,acum sunt o porcarie mare ,in care copii trebuie sa recunoasca eroi gen superman,zana maseluta si sa sarbatoreasca''holloween'' .
    • 0 (0 voturi)    
      acuma e ca atunci+inca pe atit (Vineri, 25 noiembrie 2016, 13:29)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui cristianaxl

      Un copil de clasele 5-8 care vrea sa isi faca constiincios toate temele si sa participe si la citeva concursuri, ajunge la 12 ore/zi de munca, plus citeva ore bune simbata si duminica. In conditiile in care un om matur are reglementat prin lege 8 ore de munca pe zi, 5-6 zile/saptamina. Ceea ce a disparut insa e motivatia de a invata.
      Pe vremea noastra trageai tare in 1-4 ca sa intri la un gimnaziu bun, dupa aia trageai tare in gimnaziu ca sa prinzi un liceu bun, si trageai tare in leceu ca sa faci fata la admiterea la facultate. Acuma, de cind -sa scos admiterea la facultate si s-a inlocuit cu media notelor la liceu, tragi la liceu sa ai note mari, adica pregatire cu proful de la clasa contra nota 10 la ascultare si la lucrarea de control, in gimnaziu tragi tare la atentie ca nu cumva sa faci vro greseala la avaluarea de clasa a 8-a, ca la un liceu bun se intra cu 9.50, iar in 1-4 nu prea conteaza ce faci.
  • +20 (24 voturi)    
    ! (Joi, 24 noiembrie 2016, 23:41)

    Natasa [utilizator]

    S-a ajuns la asta pentru ca scoala de fapt se face acasa si rezultatele bune sunt obtinute datorita parintilor sau meditatorilor platiti cu bani grei! E foarte comod sa pui in spatele copiilor si parintilor tone de culegeri, proiecte, teme! Se vede drama cand iesi din mediile care isi permit sa dubleze scoala prin efortul de acasa!
    Sigur, e un pas care ar trebui sa opreasca nebunia temelor fara noima, dar cel mai important ar fi regandirea programei si pregatirea profesorilor pentru a intelege cu ce se mananca meseria asta! Din pacate, ministrul acesta sta prea putin, iar toti cei numiti politic au un singur scop: sa nu supere sindicatele! Sa nu ne amagim ca ar conta copiii, manualele, programa, greutatea ghiozdanului, accesul la o scoala in zonele rurale! Tot ce conteaza e ca sute de mii de oameni sa-si pastreze norma! Gimnaziu, clasa a 6a: Patru ore pe luna/religie, patru ore-tehnologie (nu se stie cu ce se ocupa materia asta), 2 ore biologie- un manual anost si searbad si tot 2 de engleza, ce le trebuie mai mult!. Asa zisele optionale sunt facute sa umple catedre, nu e nimic de ales. Materia e predata ca la 1800, profesorul sta la catedra, zice ce are de zis, da teste, pleaca! Asta daca vine! Nu intereseaza pe nimeni ca dupa 6-7 ore de stat pe scaun un copil nu pleaca uneori cu nimic ! Parintii sunt cei mai multi partasi la aceasta hora! Se cauta scolile cu teme multe, profesori care "cer", care "fac oameni". Parinti care uita ca la 13 -14 ani ai dreptul sa te joci, sa citesti, sa faci un sport! Stiu copii care muncesc zilnic 12 ore si nu au weekendul liber vreodata! Nu se va schimba nimic cu reglementarea asta pentru ca scoala romaneasca va fi aceeasi, parintii si profesorii vor trage la fel de copii pentru ca pur si simplu nu stiu sa faca altceva!
    • +4 (4 voturi)    
      in completare, dintr-o alta perspectiva (Vineri, 25 noiembrie 2016, 11:49)

      Remarque [utilizator] i-a raspuns lui Natasa

      Alfie Kohn, scriitor şi psiholog pe probleme de educaţie a dat un interviu in vara pe care il consider de referinta.

      Extrag din cuprins:
      "Familia trebuie să decidă ce trebuie să se petreacă în timpul dedicat familiei. Şcoala nu ar trebui să aibă dreptul să spună copiilor şi părinţilor ce să facă atunci când nu sunt la şcoală."

      "Toţi românii ar trebui să se întrebe care este scopul educării. Dacă vrei ca România să se întoarcă în era dictatorilor, atunci ar trebui ca elevii să urmeze direcţii, fără să le pună sub semnul întrebării, să memoreze evenimente şi să le expună în cadrul testelor. Şi apoi să fie judecat după test, din dorinţa de a primi o anumită notă. Dacă vrei ca România să fie o societate democratică, nu este suficient ca ei să memoreze informaţii cu care au fost bombardaţi. Profesorii trebuie să îi asculte mai mult, iar elevii să vorbească mai mult, sistemul de învăţământ ar trebui să fie organizat în jurul problemelor, proiectelor şi întrebărilor cu adevărat importante, nu asupra informaţiilor pe care le pot citi pe telefon. Trebuie să fie "critical thinkers", să aibă un dialog constant, de la vârste foarte fragede, nu să citeze autorităţi sau să ofere informaţii care le-au fost predate. O societate liberă începe cu o şcoală care nu seamănă deloc cu educaţia tradiţională, bazată pe memorare şi examene."

      Interviul integral aici: http://www.digi24.ro/stiri/actualitate/educatie/exclusiv-psiholog-american-fara-teme-niciun-studiu-nu-a-aratat-ca-e-nevoie-ca-elevii-sa-invete-in-runda-a-doua-dupa-o-zi-la-scoala-535348
  • +13 (15 voturi)    
    In sfarsit! Sa terminam cu culturismul educational (Vineri, 25 noiembrie 2016, 7:06)

    MVM [utilizator]

    Invatamantul actual, bazat pe volum, cat mai mare de exercitii este inuman si nu produce decat accidental persoane capabile. Acest culturism educational poate produce intr-adevar si campioni dar cei mai multi copii se pierd pe drum sau ajung si la chestii mai rele, cum ar fi depresia si epuizarea neuro-psihica.
    Nicaieri in Europa, cel putin, nu mai exista asa ceva. Educatia inseamna aptitudini practice, transmise de profesori cu har, nu formalismul kilogramelor de exercitii si teme.
  • +9 (9 voturi)    
    Propunere (Vineri, 25 noiembrie 2016, 9:05)

    Remarque [utilizator]

    Reganditi programa scolara, unde de ani de zile se tot adauga lucruri si nu se scoate niciodata nimic. Plina de balast.

    Nu introduceti norme fara mecanisme de control.
    • +2 (2 voturi)    
      ar trebui dati afara foarte muli profesori (Vineri, 25 noiembrie 2016, 9:44)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui Remarque

      daca se face asa ceva, si asta nu e bine. este programa scolara, si daca in ea scrie ca ai 2 ore de geografie pe zi, asa ramane.
  • +2 (4 voturi)    
    de stiut (Vineri, 25 noiembrie 2016, 9:22)

    Toni_Romania [utilizator]

    Desi contractul le impune pe global o activitate de 40 ore pe sapt, profesorii de scoala sunt obligati ca pt. activitate IN SCOALA sa stea doar maximum 18 ore pe sapt (aia de grad inalt - 16 ore).
    Intre timp copiii stau si 30 ore in scoala.
  • -2 (14 voturi)    
    FALS (Vineri, 25 noiembrie 2016, 9:26)

    rosa [utilizator]

    Am copii la cel mai bun colegiu din Sibiu.
    NU se mai dau teme acasa decat foarte, foarte putine.Am ajuns sa CEREn teme! cC sa le distragem atentia de la gadgeturi.
    Proiectul d-voastra este o tampenie! DEFINITI notiunea de TEME si veti vedea ca mai multe tipuri de instrumente de invatare duc la indelinirea obiectivului. Ce doriti de fapt sa reglementati???
    • +1 (3 voturi)    
      ROSA ai noroc (Vineri, 25 noiembrie 2016, 10:41)

      Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui rosa

      Majoritatea profesorilor din RO dau teme la greu copiilor. Si probleme pe vacanta.
      • 0 (0 voturi)    
        care-i problema cu temele de vacanta?? (Vineri, 25 noiembrie 2016, 12:14)

        neurino [utilizator] i-a raspuns lui Toni_Romania

        Copilul daca nu face studiu continuu, uita (si e normal)....Evident, nu ii dai 500 d eprobleme si 100 de carti de citit intr-o saptamana dar nu stiu cum sa spun, eu cred ca in Romania problema e pusa prost atat de anumiti parinti care nu vor nici o tema cat si de aia care vor pentru ocuparea timpului liber, vezi cazul de mai sus.
    • +2 (4 voturi)    
      Gresit (Vineri, 25 noiembrie 2016, 10:48)

      ArkadeArk [anonim] i-a raspuns lui rosa

      V-ati gandit ca poate copilului ii place sa joace snooker,biliard sau sa faca balet,dans de societate sau sa invete sa cante la un instrument?

      Va este mult mai usor sa spuneti: le distragem atentia de la gadgeturi cu teme, dar cat de mult le distrageti atentia cu timp petrecut impreuna cu ei?

      Da stiu, tot ce am spus mai sus costa, dar nimic nu e gratis. Asa cum nici copilaria nu e gratis si cand iti dai seama ca ai pierdut-o facand teme.
    • +3 (3 voturi)    
      pai (Vineri, 25 noiembrie 2016, 11:11)

      misunel [utilizator] i-a raspuns lui rosa

      Scuze,dar daca ai nevoie de teme ca sa-ti ''distragi'' copilul de la gadgeturi... si vii cu astfel de argumente pentru mai multe teme ,ai o problem,ca si parinte .
      Cand zice ca sunt prea multe teme se refera in general ,in majoritatea cazurilor,. Ministrul nu vorbea despre cazul tau,in particular unde copilul nu primeste teme.
      Al meu,in cl.1 cel putin 4 pagini(A4) de teme zilnic .minim si nu doar gen grila..
  • +2 (4 voturi)    
    Scoala in centru Bucurestiului (Vineri, 25 noiembrie 2016, 9:48)

    aniod [utilizator]

    Invatatoare deja in varsta, 4 ore pe zi/6 zile pe saptamana. Facea in felul urmator: de luni pana joi, matematica si romana. Vineri parca incepea si cu alte materii, sambata se faceau in clasa temele pentru luni.
    Parintii nu s-au uitat vreodata pe vreun manual sau tema.
    Da, veneau si inspectii, caci era chiar vis-a vis de Ministerul Educatiei.
    Trebuie sa se inteleaga ca scoala in primul rand trebuie sa formeze gandirea.
  • +1 (5 voturi)    
    Scoala trebuie sa redevina atractiva (Vineri, 25 noiembrie 2016, 9:53)

    sands [utilizator]

    atat pentru elevi dar si pentru profesori si invatatori.
    De ce nu mai este atractiva scoala ?! Pentru ca societatea s-a schimbat fata de acum 20-30-40 de ani. S-a schimbat in primul rand datorita tehnologiei dar si al schimbarii politice. Acum avem libertate dar odata cu ea avem si acces usor la TV, internet etc. Daca acum 30 de ani poate cea mai interesanta activitate pe care un copil putea sa o faca era sa joace fotbal/basket sau sa citeasca o carte acum :)) sunt jocuri PC, internet, Facebook, Capatos la TV sau mai stiu eu ce emisiuni, desene animate cel putin 10 posturi care transmit 24 din 24 etc. Toate acestea concureaza pentru atentia copilului cu ...SCOALA. In tot acest timp scoala a ramas parca mai anosta, mai "puscarie" deca era iar profesorii cred ca daca tipa sau bat cu pumnul in masa rezolva ceva.
    Ar putea scoala sa redevina atractiva in aceste conditii ? Da ! Scoala are un element pe care TV-ul si internetul nu-l au si anume poate fi INTERACTIVA. Ei bine facand teme de unu singur acasa nu e interactiv. In schimb purtand un DIALOG la ora cu profesorul, care nu mai DICTEAZA ci explica, pune intrebari constructive arata exemple usor de inteles din viata cotidiana, elevul are astfel o experienta interactiva. Sunt sigur ca astfel va fi atras de scoala si in final de cunoastere. Pentru ca scoala asta trebuie sa faca in primul rand. Sa invete oamenii sa invete singuri. Apoi sa lucreze in grupuri sa dialogheze etc.
    Da, stiu , pentru asta e nevoie de un profesor la maxim 10-15 elevi si deci de bani la minister. Dar e singura solutie.
    Exercitiu : Incercati fiecare dintre voi sa gasiti un exemplu PRACTIC in care ati folosit in viata voastra ecuatia de gradul 2 :)))
  • -1 (5 voturi)    
    Scoala o sa produca imbecili (Vineri, 25 noiembrie 2016, 9:59)

    skanda7 [utilizator]

    Nu cred ca scopul ar fi ca scoala sa fie usoara ci ca ea sa educe, cultive si dezvolte abilitati mentale si emotionale pentru copii.
    Super, daca isi fac temele in 2 ore le raman si mai multe de stat pe net si pierdut vremea jucand tampenii pe PC/console etc.
  • -1 (1 vot)    
    Cateva intrebari (Vineri, 25 noiembrie 2016, 10:44)

    mircea112 [utilizator]

    1) La gimnaziu pentru 5 ore de studiu cat se aloca pentru fiecare 24 minute?
    2)Daca un profesor da o tema ce dureaza mai mult de 24 de minute ? Cum poate fi sanctionat, cum poate fi demonstrat ca tema lui a depasit timpul alocat pentru rezolvare?
    3) Cine se va ocupa de sanctionarea profesorului a carei tema a depasit timpul, politia? inspectoratul? Se face plangere? exista vreun formular online?
    4)Daca la liceu sunt 7 ore de studiu , iar durata temelor este mai mare de 1 ora asta ar inseman mai mult de 8 ore de munca pe zi, pentru un elev? asta nu intra in contraventie cu durata de munca pe zi a unui om?
  • -3 (5 voturi)    
    pe vremea mea se facea carte (Vineri, 25 noiembrie 2016, 10:54)

    Francisc 1 [utilizator]

    de asta e acum romania gradina maicii domnului
  • +2 (4 voturi)    
    Foarte bine (Vineri, 25 noiembrie 2016, 11:01)

    MPopa [utilizator]

    Este o initiativa excelenta desi va trebui sa fie si constientizata de profesori. In ciclul primar e mai simplu, copiii au o invatatoare si ea poate aprecia timpul total necesar pentru teme la toate materiile.
    Imi e si acum sila cand imi amintesc de unii profesori de-ai mei care credeau ca fac un lucru bun cocosandu-ne cu teme. O profesoara de matematica intreba "cand avem ora urmatoare? luni? a, deci aveti tot weekend-ul la dispozitie, luati de-aici". Dobitoaca nu se gandea ca un copil trebuie sa-si foloseasca weekend-ul ca sa se odihneasca. Nu mai zic ca in timpul saptamanii aveam 6 ore de scoala si minim 4 pentru teme si daca ma gandesc cat imi foloseste din ce-a trebuit sa memorez inutil ma inunda un sentiment de revolta.
    Am 40 de ani acum, trebuie sa invat constant pentru ca lucrez intr-un domeniu unde se dau examene periodice si curicula se schimba odata cu evolutia tehnicii IT si stiti ce? Imi dau seama ca mi-am omorat memoria in scoala si facultate si acum ma chinui efectiv sa retin ce citesc.
  • -2 (4 voturi)    
    hohoho (Vineri, 25 noiembrie 2016, 11:01)

    ..13 [utilizator]

    Nu pot sa cred - din lac in put.

    Cum sa reglementezi numarul de ore pe care un elev il petrece cu temele??? Nu cumva se doreste reglementarea copilului si/sau a capacitatii intelectuale a copilului???

    Si daca sta ca un bou/o vaca in fata temelor fara sa miste o linie o cifra asta inseamna ca isi face temele???

    Nu pot sa cred!
    • 0 (0 voturi)    
      de fapt (Vineri, 25 noiembrie 2016, 12:24)

      Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui ..13

      Ca un bou/vaca in fata temelor stau paralizati parintii care nici ei uneori nu stiu sa rezolve ce se da ca tema copiilor! Asa grele si aberante fiind.
  • +3 (3 voturi)    
    Prea multa vorbarie (Vineri, 25 noiembrie 2016, 11:02)

    RaduMischie [utilizator]

    E o realitate ca elevii au prea multe teme. Si acasa vad asta, si in jur. Plus alte probleme (chestii complicate de matematica pe care eu le faceam in liceu se fac acum in generala, prea multe carti, caiete speciale, ghiozdane prea mari si prea grele). Si, cu toate astea, calitatea invatamantului romanesc nu creste, dimpotriva.
    Ce face ministrul este sa rezolve o problema punctuala, si anume copiii sa nu mai stea pana noaptea tarziu sa isi faca temele. Ca daca nu vine ordin de la ministru, sigur nimeni nu respecta (ati fost vreodata la o sedinta cu parintii, sa vedeti cati parinti ridica problema temelor prea consumatoare de timp, si totusi nimic nu se intampla?). Vor respecta asa? Nu se stie, dar totusi e mai mult decat nimic.
    E un pas mic, da, dar e un pas intr-o directie buna. Se vor intampla si alti pasi? Nu stiu, dar macar daca vor sta copiii mai putin la teme, si tot va fi un castig.
  • +2 (2 voturi)    
    poate citeste cineva din guvern (Vineri, 25 noiembrie 2016, 11:13)

    Toni_Romania [utilizator]

    INSPECTORII SI SCOALA
    Fiul meu de 14 ani are ca profesor de romana un inspector de romana.
    In acest an acest domn a lipsit de vreo 15 ori de la ore, in general fara sa aduca un inlocuitor, fiind prins si cu activitatea de inspector.
    Intrebarile mele:
    - E normal sa lipseasca de la ore, apoi sa mane pe copii sa invete din urma ca nebunii, ca sa recupereze?
    - Stiu ca este o lege a cumulului de functii, dar e normal sa ia bani si de acolo, si de acolo?
    - E normal sa fie si profesor, si inspector, sa administreze si "proiecte europene", si totusi la ora 14 sa plece acasa ?
    - Cum poate el presta la bune standarde calitative in atatea sectoare, simultan?
    • 0 (0 voturi)    
      stiu despre ce vorbesti (Vineri, 25 noiembrie 2016, 15:17)

      cristianaxl [utilizator] i-a raspuns lui Toni_Romania

      si la noi este la fel...profesoara de engleza a baiatului este si directoare....noroc ca il pregatim la engleza ca fufa aia pusa politic nu da prin clasa deloc...niste nenorociti...am zis ca o sa ma duc odata pe-acolo sa le tin o prelegere cu baga-mi-as si scotea-mi-as...ca doar asa poti vb cu imbecilii...
  • +1 (1 vot)    
    Sa nu satanizam toti profesorii (Vineri, 25 noiembrie 2016, 11:29)

    Toni_Romania [utilizator]

    Sunt si profesori in RO care stiu sa atenueze programa imbecila si sa faca atragatoare pt. copii predarea disciplinei lor (fiul meu de 14 ani are 4 sau 5 asemenea dascali).
  • 0 (0 voturi)    
    numar ore efectuare teme (Vineri, 25 noiembrie 2016, 11:30)

    cosele [utilizator]

    Buna ziua,

    Nu cred ca numarul de ore petrecute la teme ar trebui reglementat, ci caliatea actului de invatamant.

    Daca profesoara ii da copilului 15 probleme, copilul X poate face tema in 30 min, iar copilul Y in 90 minute. Si care este avantajul??
    Parerea mea este ca dascalii sa aiba un salariu fix si UN BONUS pentru performanta elevilor pe care ii indruma. Adica, daca ai 2-3 elevi la olimpiada pe judet/tara atunci da primesti acel BONUS, daca nu NU.

    De ce nu trebuie inteleasa ESENTA: DAca scoala NU CERE performanta copiilor, COPII nu vor face nimic...?

    De ce sa impingem copii spre a deveni "sclavi pe plantatie" la altii, cand putem sa investim IN PERFORMANTA si altii sa devina sclavii lor??

    Asta e parerea mea umila de parinte...
    • 0 (0 voturi)    
      bonusul pe olimpiada (Vineri, 25 noiembrie 2016, 12:11)

      neurino [utilizator] i-a raspuns lui cosele

      a mai fost si rezultatul...volens-nolens tota lumea se duce la olimpiade concursuri etc chiar daca nu are treaba.

      Nu performanta e problema ci nivelul mediu...insa poti intruduce bonus daca copii tai au laut la o capacitate, bac, cu supraveghere video note peste 7.
  • 0 (0 voturi)    
    DE vorba cu Ministrul tau (Vineri, 25 noiembrie 2016, 11:51)

    cosele [utilizator]

    Buna ziua,

    Parerea mea este ca trebuie stabilit la nivel national strategia in acest domeniu: DEGRADAREA invatamantului sau PERFORMANTA .

    Daca se doreste DEGRADARE, asa cum s-a procedat pana acum, atunci sa se dea fel de fel de regului in aceasta DIRECTIE (teme putine sau deloc, cadre didactice platie cu acelasi SALARIU indiferent daca are sau nu PERFORMANTA, etc...).

    Daca se tinde spre PERDORMANTA atunci trebuie schimbata calitatea cadrelor didactice care indiferent de PRESTATIA si PERFORMANTELE EKEVILOR pe care ii indruma iau ACELASI SALARIU (deci lipseste MOTIVATIA) .

    Copilul meu mi-a spus: "DAca SCOALA nu-mi cere sa fac, tu DE CE VREI mai mult??".
    Care din elevi face suplimentar acasa 1 h. in plus fata de temele date de profesor?

    Sau hai sa vedem CINE INVESTESTE mai mult in ELEV, cadrele didactice sau PARINTII prin meditatii pe bani grei...

    DE ce?
  • +1 (5 voturi)    
    Alte modele (Vineri, 25 noiembrie 2016, 13:04)

    zigzag [utilizator]

    Un elev finlandez de gimnaziu petrece in medie 50 de minute facand teme. In primii 6 ani de scoala nu primeste note sau calificative.
    Finlandezii au o singura evaluare nationala - pentru elevii de 16 ani.
    Programa scoalara are caracter de ghid, profesorul avand putere de decizie pentru ceea ce invata elevii.
    In Finlanda diferenta intre elevii eminenti si cei slabi este cea mai mica din lume.
    In Finlanda procentul de absolventi la sfasitul liceului este 93% si rata abandonurilor este de 9%. In Romania valorile sunt 66% respectiv 18%. In Finlanda aproape 70% din absolventii de liceu se inscriu la o facultate. In Romania sunt sunt 30%. Scorurile PISA ale studentilor finlandezi domina statisticile internationale.
    Sistemul de invatamant finlandez este considerat cel mai bun din lume.
    • 0 (0 voturi)    
      ma omorati (Vineri, 25 noiembrie 2016, 16:19)

      Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui zigzag

      Ma omorati cu Finlanda lui peste.