Cozile uriase de la serviciul de inmatriculari auto din Pipera continua sa fie o trista realitate

de Vlad Barza     HotNews.ro
Joi, 24 noiembrie 2016, 13:34 Actualitate | Esenţial

La serviciul de inmatriculari din nordul Bucurestiului cozile interminabile continua sa fie o realitate. In ultimele sase luni cei care au avut treaba acolo s-au plans ca aglomeratia este de nedescris si oameni care vor sa ajunga sa intrem se pun la coada la 1-2 noaptea. Reamintim ca in august a fost un urias scandal dupa ce Calin Popescu Tariceanu si-a reinnoit permisul dupa ce a "sarit" peste coada de o mie de oameni.

Nici dupa revolta starnita pe internet de incidentul cu Tariceanu lucrurile nu s-au imbunatatit la DRPCIV si oamenii ajung sa se considere norocosi daca stau "doar" trei-patru ore pentru a rezolva treburile. Cea mai recenta semnalare a nebuniei de la DRPCIV ii apartine jurnalistului Dorin Chiotea care a postat pe Facebook fotografii cu "cozile ceausiste".

Multi isi iau zile de concediu cand au treaba la DRPCIV, stiind ca va dura enorm si nu in putine cazuri izbucnesc certuri legate de ordinea in care se intra.

Autoritatile dau vina pe faptul ca personalul este insuficient si pe numarul tot mai mare de oameni care isi iau permisul de conducere.

Fenomenul cozilor nu este nou: inca din iunie si iulie oamenii se plangeau ca le ia multe ore sa rezolve lucruri care ar trebui sa fie gata in cateva minute.



Citeste mai multe despre   









3369 vizualizari
  • -3 (3 voturi)    
    sa mai circule si cu RATB-ul (Joi, 24 noiembrie 2016, 13:46)

    Mihaitza_P [utilizator]

    nu sunt destule masini, si stam la cozi sa inmatriculam altele? Ieri am cautat 45 de minute un loc de parcare.
    • +1 (1 vot)    
      ... (Joi, 24 noiembrie 2016, 15:58)

      dragonfly [utilizator] i-a raspuns lui Mihaitza_P

      altii sa mearga cu RATB-ul dar tu nu? Fii un exemplu pentru restul!!
  • +6 (6 voturi)    
    Solutie simpla! (Joi, 24 noiembrie 2016, 14:00)

    Prea_Tarziu [utilizator]

    Concediati toti militienii de acolo, faceti un site care sa faca treaba asta pana la plata online, trimiteti numerele prin posta si problem solved!
  • +7 (7 voturi)    
    Aroganta maxima. (Joi, 24 noiembrie 2016, 14:00)

    Johanis [utilizator]

    Dupa ce ca programul a fost redus pana la ora 16.30 (de la ora 20) nici macar functionarii de acolo nu doresc sa se miste un pic mai cu talent, sa poate ajunge oamenii la munca.
    Ieri la 8.12 dimineata, dupa cca o ora de stat in frig, afara, fiind primul la ghiseul de numere provizorii am fost apostrofat de catre o doamna functionara aflata in prag de pesionare. Supararea provenea din faptul ca eu ma grabeam iar dumneaei nici nu-si deschisese calculatorul.
    Credeti-ma pe cuvant, este bataie de joc maxima!
    Nu vor sa rezolve solicitarile oamenilor, se misca in dorul lelii, vorbesc cu un aer de superioritate de parca ar fi dumnezeu pe pamant.
    Isi bat joc de oameni, le refuza actele din te miri ce motive.
    Uneori oamenii ajung sa se bucure mai mult de obtinerea placutelor de inmatriculare decat de achizitia masinii.
    Acolo trebuie sa lucreze numai tineri si nu neaparat politisti. Ce fac ei acolo nu e munca de politist!
  • +4 (4 voturi)    
    De ce nu se face programare online? (Joi, 24 noiembrie 2016, 14:31)

    Andor74 [utilizator]

    E chiar asa de greu sa faci un site cu programare online? (ceva similar cu RAR-ul)
    10min/om la un ghiseu.
    Te prezinti civilizat cu 5min inainte de ora programata si asta e. N-ai programare, esti indrumat la ghiseul unde un alt amarat de student te poate invata sa-ti faci programare.
  • -7 (7 voturi)    
    sigur sunt cozi? (Joi, 24 noiembrie 2016, 15:04)

    bancher [utilizator]

    eu am fost de vreo cateva ori acolo in acest an, si nu erau cozi...ba la preschimbari permise auto nu era chiar nimeni.
    PS: poza unde este facuta? La Inmatriculari Pipera, la intrarea principala dinspre Bd Pipera ar trebui sa se vada clar bd Pipera, cu autoturismele care trec nonstop pe acest bulevard si cu toata pleiada de cladiri mari de pe cealalta parte a bulevardului...in poza noastra se vede un gard si niste copaci rasfirati, nu cred ca poza e de la PIpera. Mai mult, poza nu este nici de la intrarea de pe lateral pentru ca masinile sunt parcate altfel acolo...Poza ar vrea sa para ca arata o coada la intrarea principala, numai ca nu se potriveste deloc cu peisajul de pe Bd Pipera.
    • +2 (4 voturi)    
      sigur e trucata cu photoshopul. (Joi, 24 noiembrie 2016, 15:43)

      Johanis [utilizator] i-a raspuns lui bancher

      toma necredinciosul...fotograful sta cu spate la sos. pipera. in fata se vede parcarea institutiei.
      sigur nu esti detectiv? ca prea te pricepi!
      • -1 (1 vot)    
        ha, (Joi, 24 noiembrie 2016, 16:54)

        bancher [utilizator] i-a raspuns lui Johanis

        am fost acolo de o gramada de ori...daca ar sta cu spatele la soseaua Pipera, ar filma cladirea din fata, nu din lateral. Nu zic ca pozele sunt trucate, dar cred ca sunt din alta parte...nu seamana deloc cu amplasamentul de la Pipera.
  • 0 (0 voturi)    
    In Maria Britanie (Joi, 24 noiembrie 2016, 21:40)

    Ion2050 [anonim]

    Trimiti prin posta fotografia si pasaportul si-ti elibereaza in 5 zile un permis provizoriu (ai voie sa conduci daca in masina ai un sofer cu 5 ani vechime. Cu instructorul de la scoala sau cu parintele, daca e vorba de un copil de minim 16 ani.
    La reinoire trimiti permisul vechi cu o fotografie noua si-ti trimit ei pe cel nou. Fisa medicala, numai dupa ce ai trecut de 70.
    Dupa ce ai luat testul, trimiti permisul provizoriu si-ti trimite inapoi permisul definitiv.
    Ai vandut masina, completezi ceva pe documentul de inmatriculare si il trimiti la DVLA, care ii trimite cumparatorului un nou document.