DIICOT face verificari in cazul reportajului The Sun privind copiii folositi de parinti la asamblarea jucariilor. Femeia care apare in reportaj sustine ca materialul este "o inscenare"

de Alina Neagu     HotNews.ro
Marţi, 22 noiembrie 2016, 17:53 Actualitate | Esenţial

Directia de Investigare a Infractiunilor de Criminalitate Organizata si Terorism (DIICOT) face verificari in cazul informatiilor din reportajul realizat de publicatia britanica The Sun in care apare o familie dintr-o localitate satmareana care si-ar folosi copiii, pana la 13 ore pe zi, pentru a asambla jucarii alaturi de parinti, anunta News.ro, citand surse judiciare. Mama copiilor din reportaj a declarat, marti, la Digi 24, ca materialul The Sun este o inscenare.

Procurorii DIICOT vor verifica daca informatiile din articolul publicat de cotidianul The Sun sunt reale, vor sta de vorba cu membrii familiei care apar in inregistrare si vor stabili daca se impune o cercetare penala pentru fapte de exploatare a minorilor sau este vorba despre o comunicare de informatii false.

Mama copiilor din reportaj a declarat, la Digi 24, ca nu a inteles toate intrebarile in engleza, iar cei doi copii ai ei merg la scoala si nu lucreaza 13 ore pe zi. Femeia sustine ca raspunsurile sale si ale familiei au fost modificate de jurnalistii britanici si ca acestia i-au promis sotului sau un loc de munca in Anglia. Femeia a mai spus ca este speriata de posibilele consecinte.

"Eu n-am inteles tot in engleza. A spus ca totul este ok. Au spus ca vor sa promoveze ouale. Am doi copii care umbla la scoala, la gradinita, nu lucreaza nicidecum 13 ore si a fost bagata si nepoata mea. A spus <Haide, fa si tu poza>. S-a uitat si n-a inteles ce zice pe engleza",
a declarat femeia.

Scandalul privind exploatarea prin munca a minorilor romani proveniti din familii sarace vizeaza doua firme care au contracte cu gigantul industriei dulciurilor Ferrero.

In reportajul The Sun se vorbeste despre "sclavii" minori din Romania, care asambleaza, uneori cate 13 ore pe zi, jucarii de care se bucura copiii britanici.

Reportajul The Sun a fost realizat in intr-un sat de langa Carei si prezinta o familie intreaga care asambleaza jucarii - mama, tatal, fiul in varsta de 11 ani, fiica in varsta de 6 ani si o verisoara a acesteia, tot in varsta de 6 ani.

Copiii romani si parintii lor sunt platiti cu cate 20 de lei pentru fiecare 1.000 de oua cu surprize pe care le livreaza asamblate.

"Stiu ca plata este teribil de mica, dar nu avem de ales. Trebuie sa castigam bani ca sa ne putem hrani si sa ne ingrijim copiii", spune mama.

Ouale cu surprize sunt trimise la o fabrica din Carei, iar apoi ajung in Ungaria, unde sunt invelite in ciocolata.

Reactia companiei Ferrero (sursa: Digi 24): "Suntem consternati si foarte ingrijorati de acuzatiile privind practici inacceptabile in Romania, privind comportamentul unuia dintre furnizorii nostri, aparute in presa. Ferrero are un cod de conduita strict, prevazut in contractele cu furnizorii. Confirmam ca lucram cu Romexa si Preloegis (subcontractor aprobat al Romexa - n.red.). Vom analiza in regim de urgenta aceste acuzatii."

Dupa ce cazul a fost semnalat in presa britanica, reprezentantii Inspectoratului Teritorial de Munca Satu-Mare au anuntat ca vor efectua verificari la doua firme implicate.

De asemenea, Politia si Directia de Sanatate Publica au anuntat ca vor descinde la sediile celor doua fabrici in care se monteaza jucarii.

Contactat de Antena 3, reprezentantul uneia dintre firmele subcontractate a afirmat ca oamenii nu aveau cum sa ambaleze jucarii acasa, motivand ca in firma pe care o conduce totul se face controlat sanitar-veterinar.










2268 vizualizari
  • +5 (17 voturi)    
    Alo HN (Marţi, 22 noiembrie 2016, 18:00)

    Snitzelvienez [utilizator]

    Informati despre cazul recent de pedofilie din Norvegia 50 de arestati de la politicieni, avocati, profesori, politisti.
    Mai ales ca sunt multi sustinatori romani ai Bernaverdet-ului.
  • -2 (10 voturi)    
    dar sacii cu componente? (Marţi, 22 noiembrie 2016, 18:08)

    king david hotel [utilizator]

    le-au adus englezii si au pacalit-o pe femeie sa se prefaca ca le asambleaza?

    Sau femeia si-a dat seama ca o poate pati acum si zice ca e inscenare?
    • +3 (9 voturi)    
      alta magarie englezeasca (Marţi, 22 noiembrie 2016, 18:58)

      Gustav555 [utilizator] i-a raspuns lui king david hotel

      Daca femeia are contract cu acea firma pentru munca la domiciliu este din nou o magarie tipic englezeasca. Si daca nu are, tot magarie ramane.
      Faptul ca pe femeie o ajutau copiii e o chestiune de familie pe care trebuie sa o analizeze Parchetul, nu-i asa?. Dar sa monteze LEGO au voie? Sa nu uite si trimiterea copiilor la cumparaturi si ajutorul acordat mamei la spalat vase si aspirat,
      Autoritatile romane sunt de tot rahatul prin lipsa unor reactii vehemente la astfel de "anchete jurnalistice".
      Apropos, ce se mai aude cu traficantii de arme?
      • -1 (3 voturi)    
        contract la domiciliu? (Marţi, 22 noiembrie 2016, 21:38)

        king david hotel [utilizator] i-a raspuns lui Gustav555

        sunt sigur ca poti face contract prin care sa asambalezi fara manusi, pe cuvertura din "sufragerie" elemente care intra in contact cu alimente!!!!
  • +1 (9 voturi)    
    The Sun (Marţi, 22 noiembrie 2016, 18:19)

    Snitzelvienez [utilizator]

    A avut un mesaj catre Theresa May folosindu-se de o familie de romani ce lucrau la negru pe bani de sclav pt o firma britanica
  • +1 (9 voturi)    
    cititi articolul original... (Marţi, 22 noiembrie 2016, 18:21)

    king david hotel [utilizator]

    "Romexa SA, whose millionaire boss also owns a shopping mall, has just eight registered employees but had a turnover of £3.63million in 2015."

    Hm, poate pentru ca foloseste sclavi?
  • +11 (15 voturi)    
    Presa din Anglia are o problema cu est europenii (Marţi, 22 noiembrie 2016, 18:58)

    Boham [utilizator]

    eu fiind in anglia multi ani, am urmarit presa engleza si acolo nu se spune niciodata nimic rau de vestici ci doar de estici.

    polonezi, romani, estonieni etc e o propaganda impotriva europei de est cu bani veniti -cel mai probabil- de la Moscova!

    acest caz, indiferent daca e real sau nu, face parte din acelasi tip de propaganda anti EST
  • +1 (3 voturi)    
    Prostia distruge Romania (Marţi, 22 noiembrie 2016, 22:30)

    Maniu [utilizator]

    cu cat cretinism a raspuns femeia aia! ”Da, muncesc copiii 6,7,8 ore pe zi”. Ce mai poți spune după asta.
    Apoi, jucăriile alea nu trebuie ținute, asamblate într-un mediu igienic?
    Poate mai sunt mulți proști care să le deschidă casa oricăror reporteri că ”oamenii e buni”.
    • 0 (0 voturi)    
      mamele de prosti (Miercuri, 23 noiembrie 2016, 10:59)

      GBMihai [utilizator] i-a raspuns lui Maniu

      Asta e de fapt problema cu Romania... Concentratie de prostie pe metrul patrat e mult prea mare.
  • -1 (1 vot)    
    Jurnalistii britanici si Transilvania (Miercuri, 23 noiembrie 2016, 7:28)

    MoldovanMircea [anonim]

    Ceea ce sare în ochi, este că toate știrile false ale jurnaliștilor britanici au ceva în comun: filulețele sunt făcute în Transilvania, cu cetățeni de etnie maghiară. Cum de nu dau știri false realizate în regat sau Moldova, cu români? Filmul realizat de SkyNews, în 1990, legat de evenimentele interetnice din Tg. Mureș, au făcut înconjurul lumii, conținând o minciună: cel bătut cu bestialitate, nu era un cetățean de etnie maghiară ci un român (Cofariu). Filmul SkyNews cu contrabanda de arme, este realizat tot în Transilvania și tot cu cetățeni de etnie maghiară. Filmul recent, al The Sun, este tot în Transilvania realizat, tot cu etnici maghiari. Ceva miroase urât de tot și ar trebui investigat de organele competente dar și de jurnaliștii români, cine este în spatele acestor știri denigratoare la adresa României.
  • +1 (1 vot)    
    O fi facatura? (Miercuri, 23 noiembrie 2016, 8:10)

    BEDE [utilizator]

    sunt firma care au angajati la negru. Fata de cum era cu vreo 10 ani in urma, acum este mult mai rau de ei daca sunt prinsi. Si totusi exista.
    Dar, pe de alta parte, se prea poate sa fie o facatura. Si nu stiu daca nu cumva o fi o chstie si cu sprijin rusesc exact cu scopul de a inflama opinia publica si de a-i face pe romani sa ii urasca pe britanici si pe britanici sa ii urasca pe romani. Divide et impera in epoca dezinformarii pe internet. Oare nu ajuta aceasta cel mai mult tocmai ambitiilor expansioniste ale tov Putin?
    Daca este adevarat ca sunt muncitori la negru, trebuie pedepsit cu toata asprimea.
    Dar cred ca principalul este ca sa nu se strice relatiile cu UK si ca Europa sa prezinte un front comun, gata sa se opuna toti laolalta unei agresiuni rusesti.
  • 0 (0 voturi)    
    Ca e facatura sau nu . . . . (Miercuri, 23 noiembrie 2016, 9:52)

    Vali Cel Batran [utilizator]

    . . . vor decide organele de ancheta. In situatia in care s-ar decide ca este o facatura femeia aceia trebuie pedepsita exemplar pentru ca in viitor a le piere cheful si altora dispusi sa minta in numele tarii, pentru o anumita suma de bani iar firma care permite ca elemente componente ale produselor destinate alimentatiei copiilor sa fie manipulate in asemenea hal de neigiena, trebuie pur si simplu desfiintata. Daca nu e facatura, ci doar o regie a jurnalistilor pe un fapt real, trebuie sa se intample acelasi lucru. Femeia pedepsita pentru ca isi exploata copii si firma desfiintata pentru pericolul in care punea populatia, permitand astfel de lucrari la domiciliu.