DOCUMENT Numarul romanilor care cred ca apartenenta la UE e un lucru bun a scazut cu 11 puncte fata de anul trecut

de Alina Neagu     HotNews.ro
Vineri, 18 noiembrie 2016, 14:31 Actualitate | Esenţial

Romania in UE
Foto: AGERPRES
 documente
(18 Nov 2016) PDF, 2MB
Numarul romanilor care cred ca apartenenta la UE e un lucru bun a scazut in 2016 cu 11 puncte fata de anul trecut, arata cel mai recent Eurobarometru. Este a doua cea mai drastica scadere din UE, dupa Grecia. Spre deosebire de Grecia, Romania a inregistrat in acest an cea mai mare cresterea economica din UE. Scaderea vine insa si pe fondul unei campanii electorale prelungite (locale si parlamentare) in care nationalismul si demonizarea UE a fost calul de bataie al multor partide si lideri de opinie, pe fondul intetirii propagandei ruse. De asemenea, ultimul an a adus in UE o avalansa de evenimente cu impact emotional major (Brexit, atentate teroriste, criza refugiatilor).

Chiar daca numarul romanilor care cred ca apartenenta la UE e un lucru pozitiv pentru tara lor a saczut, el a ramas totusi in media UE - 53%, exact valoarea medie a Uniunii Europene. 

De asemenea, in Romania a crescut intr-un an cu 9 puncte procentajul romanilor care cred ca apartenenta la UE e un lucru rau (pana la 17%)

De asemenea, a scazut cu 8 puncte (pana la 64%) procentul romanilor care cred ca Romania a beneficiat de apartenenta la UE. Media europeana e de 60%.

Fata de anul trecut a crescut dramatic numarul romanilor care cred ca UE se indreapta intr-o directie gresita (+19 puncte, pana la 40%).

Dintre cei care considera ca statutul de membru a adus beneficii, 44% nominalizeaza printre acestea accesul la noi locuri de munca.

La polul opus, cele mai mari cresteri se inregistreaza in Slovacia, Finlanda si Suedia.


  • Sustinerea pentru UE ramane stabila, dar europenii sunt pesimisti in privinta viitorului Uniunii

Eurobarometrul mai arata ca sustinerea pentru Uniunea Europeana ramane stabila, dar europenii sunt pesimisti in ceea ce priveste viitorul blocului comunitar.

Ceea ce ii uneste pe cetatenii UE este mai puternic decat ceea ce ii desparte, sunt de parere 71% dintre europeni, in timp ce 53% cred ca este benefic pentru tara lor sa fie membra UE, conform ultimului sondaj de tip Eurobarometru, comandat de Parlamentul European.
 
Cei mai multi dintre cei intervievati in cadrul sondajului sunt de parere ca apartenenta la Uniunea Europeana este un factor pozitiv pentru tara lor (media la nivelul UE este de 53%, in scadere cu 2 puncte procentuale fata de anul 2015, insa cifrele difera foarte mult de la un stat membru la altul, de la 74% in Irlanda, la doar 31% in Grecia). Sondajul arata ca indicatorul de sustinere a UE a ramas relativ stabil comparativ cu anul 2009, cand era la acelasi nivel, de 53%.

Sondajul a fost efectuat in perioada 24.09-03.10.2016, realizandu-se 27.768 interviuri fata in fata la nivel european (1.006 in Romania).


  • Democratia si libertatea - valori-cheie ale identitatii europene


Printre elementele de identitate europeana, pentru 50% dintre respondenti, democratia si libertatea raman valori-cheie. In schimb, importanta monedei euro ca element de identitate europeana este mentionata de 33% dintre participantii la chestionar, inregistrandu-se o scadere de 6 puncte procentuale fata de anul 2015, in special in Zona Euro.

Desi in scadere cu 9 procente fata de sondajul din 2015, 34% dintre romani vad in moneda Euro drept un element de identitate europeana. Astfel, Romania este singura dintre cele 9 tari non-Euro care se afla peste media europeana la acest capitol.

Aproximativ unul din doi europeni (46%) considera ca armonizarea sistemului social ar intari ideea cetatenia europeana.

  • Nevoia unei implicari mai puternice?

Europenii sunt de parere ca vocile lor conteaza din ce in ce mai putin, in special la nivel national. Numai 53% dintre respondenti cred ca vocea lor este auzita in tara lor (-10 procente comparativ cu anul 2015). In general, numarul europenilor care considera ca opinia lor conteaza la nivel national este mai mare decat al celor care cred cu vocea lor conteaza la nivel european, cu exceptia romanilor si lituanienilor. Astfel, 38% dintre romani considera ca vocea lor conteaza la nivel european si 32% ca acest lucru se intampla la nivel national.

Oamenii nu au o viziune pozitiva asupra viitorului, majoritatea au mentionat ca lucrurile se indreapta catre o directie gresita la nivelul UE (54%, +13 procente comparativ cu anul 2015), sau in tarile lor (58%, +14 procente comparativ cu anul 2015).

Aceasta intrebare ii situeaza pe romani printre cei mai optimisti europeni in legatura cu perspectivele UE, intrucat 42% considera ca lucrurile merg in directia buna in Uniunea Europeana (25% este media la nivel UE) fata de cei 40% (54% este media la nivel UE) care cred ca lucrurile merg intr-o directie gresita. 60% dintre romani cred, in schimb, ca lucrurile merg intr-o directie gresita in propria tara, fata de 58%, media europeana.

  • Parlamentul European, intre o imagine neutra si nevoia de a juca un rol mai semnificativ

Parlamentul European are o imagine neutra pentru 44% dintre europeni (-2 comparativ cu anul 2015), in timp ce 46% (61% in Romania) isi doresc ca acesta sa joace un rol mai semnificativ (+2 comparativ cu anul 2015).
Alaturi de Bulgaria si Irlanda, Romania se afla pe primul loc in privinta imaginii pozitive a Parlamentului European (38% fata de media de 25%).

In total, ponderea celor care au o parere pozitiva sau neutra despre Parlamentul European este de 69% la nivel european, respectiv 78% la nivelul Romaniei.

60% dintre respondenti au auzit de Parlamentul European in media, in timp ce numai 32% considera ca sunt informati despre activitatile acestuia.


Citeste mai multe despre   











[P] JYSK Romania plateste 15 lei / zi pentru tichetele de masa ale angajatilor sai

JYSK Romania, parte a grupului scandinav JYSK Nordic, unul dintre cei mai mari retaileri de mobilier si decoratiuni interioare din Europa, a majorat, incepand cu data de 1 decembrie 2016, valoarea tichetelor de masa acordate angajatilor sai. Astfel, valoarea nominala a unui tichet de masa a ajuns la 15 lei, suma maxima prevazuta de lege.
7818 vizualizari
  • +44 (52 voturi)    
    ne ametim cu sondaje (Vineri, 18 noiembrie 2016, 14:45)

    Francisc 1 [utilizator]

    cum a facut si madam clinton , si ne trezim cu pru si ghita la guvernare ! mergeti la vot ca din tastatura nu ajunge nimeni prim ministru !
    • +22 (30 voturi)    
      multumim antena3 (Vineri, 18 noiembrie 2016, 15:12)

      LiviusAcris1 [anonim] i-a raspuns lui Francisc 1

      si RTV !
    • -4 (26 voturi)    
      Mai rau (Vineri, 18 noiembrie 2016, 15:31)

      cinevatus [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

      Mai rau e ca pana si sondajele arata prost..
    • +10 (12 voturi)    
      Nu ne ametim deloc cu sondajele ! (Vineri, 18 noiembrie 2016, 16:29)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

      Mai ales cu cele ale Eurobarometrului. Sunt chiar necesare.

      Eu zic asa ca putem sa facem trei lucruri : sa le citim, sa le comentam (adica cum zici tu, "sa tastam") si sa mergem si la vot.

      PS. Multumit ?
      • +8 (14 voturi)    
        sa speram (Vineri, 18 noiembrie 2016, 17:40)

        Francisc 1 [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

        eu votez USR ,de exemplu , dar sunt si multi nehotarati sau care vor sta acasa.
        • +6 (6 voturi)    
          Bine-bine dar chiar crezi ca sondajele (Vineri, 18 noiembrie 2016, 18:55)

          Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

          ii tin pe nehotarati acasa ? Nu cumva, neincrederea in politicieni ?
          • +8 (8 voturi)    
            cel mai probabil lipsa educatiei.. (Sâmbătă, 19 noiembrie 2016, 2:21)

            pehash [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

            multi "nehotarati" platesc taxe. sa dai jumatate din munca ta statului, dar sa nu te duci la vot, unde poti sa decizi ce se intampla cu banii astia? ori esti prea prost, ori nu ai invatat cum functioneaza democratia.
            "neincrederea" asta in politicieni e o scuza lejera. victimizare ieftina. daca politicienii in care nu ai incredere castiga alegerile cu 20% din electorat, restul de 80% de ce n-ar putea rasturna situatia?
            pana cand nu vom invata macar o generatie de elevi ce inseamna democratia participativa si cum ar trebui sa functioneze o societate democratica, cred ca o sa tot auzim scuza asta cu neincrederea in politicieni.
            • -2 (4 voturi)    
              Educatia (Sâmbătă, 19 noiembrie 2016, 9:54)

              Marius_23 [utilizator] i-a raspuns lui pehash

              Individul si libertatea . Adica fiecare sa traiasca pentru el, la ce ne trebuie familie . " La mine sa-mi fie bine ", pai cu astfel de oameni nu construiesti nimic solid .
              Comunism, "democratie" sau ce a mai veni un lucru este sigur si stabil . Familia . Daca o sa am de ales intre iesirea din UE si familie aleg fara sa clipesc .
  • -1 (25 voturi)    
    ne unim cu Moldova!!!! (Vineri, 18 noiembrie 2016, 14:57)

    levierul [utilizator]

    Mama Rusia ne primeste cu bratele deschise sa ne unim cu Moldova
    • +3 (5 voturi)    
      Ironia nu prinde pe internet (Vineri, 18 noiembrie 2016, 20:14)

      Maniu [utilizator] i-a raspuns lui levierul

      eu greu de intuit cand suntem cu mujicia sclavagisto-oligarhica la granite.
  • -6 (14 voturi)    
    Dedicatie pentru cei care au treaba cu familia (Vineri, 18 noiembrie 2016, 14:58)

    Marius_23 [utilizator]

    Pink Floyd - Animals .
  • -27 (47 voturi)    
    Vesti bune ! (Vineri, 18 noiembrie 2016, 15:10)

    newlook [utilizator]

    Vesti bune !

    De la Pacific la Atlantic si Urali, populatia incepe sa actioneze impotriva globalizarii, sistemul care face clasa medie saraca, saracii mai saraci si bogatii (tot mai putini) tot mai bogati.

    Brexit, Trump, Bulgaria, Polonia, Ungaria, Moldova...
    • -16 (26 voturi)    
      Nu e politic corect (Vineri, 18 noiembrie 2016, 15:59)

      Marius_23 [utilizator] i-a raspuns lui newlook

      Stai jos domnule .
      • +7 (9 voturi)    
        E, dar la Moskva (Vineri, 18 noiembrie 2016, 20:16)

        Maniu [utilizator] i-a raspuns lui Marius_23

        la maika voastra Rassia, tara sclavilor albi.
    • +14 (18 voturi)    
      Nu-i nimic, adoptati inapoi bullshevismul (Vineri, 18 noiembrie 2016, 17:09)

      Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui newlook

      Nu te intrebi de ce 10% din populatia Rusiei de ex a plecat in Western Europe, America, Canada, Australia, Noua Zeelanda? Adica in tarile in care saracii devin tot mai saraci? In tarile in care au totusi o clasa medie, destul de mare.
    • +6 (16 voturi)    
      globalizare (Vineri, 18 noiembrie 2016, 17:59)

      samuraijack [utilizator] i-a raspuns lui newlook

      Dacă nu vrei globalizare ai face bine să scapi de internet și calculatorul de la care ai scris comentul și să te muți într-o colibă.

      Globalizare a început de sute de ani de când se face comerț la nivel global.

      Problema e cum să faci tranziția către un "satul global" cât mai "nedureroasă" pentru societate.
      • +4 (6 voturi)    
        Si mai implicata local ! (Vineri, 18 noiembrie 2016, 20:17)

        Maniu [utilizator] i-a raspuns lui samuraijack

        de exemplu Mega Image nu sponsorizeaza nimic, pe cand Carrefour, Kaufland, da. "Ie" globalisti si globalisti.
      • +1 (3 voturi)    
        Globalizare dar cu cap si suflet (Sâmbătă, 19 noiembrie 2016, 10:11)

        Marius_23 [utilizator] i-a raspuns lui samuraijack

        Oamenii isi aleg partenerii sau stapanii dupa caz .
    • +5 (7 voturi)    
      vesti bune pentru tradatorii intereselor tarii (Vineri, 18 noiembrie 2016, 20:15)

      Maniu [utilizator] i-a raspuns lui newlook

      sau pentru rusnacii invidiosi.
      • -2 (4 voturi)    
        Tradator este cine nu apara familia (Sâmbătă, 19 noiembrie 2016, 8:54)

        Marius_23 [utilizator] i-a raspuns lui Maniu

        Voi astia cu corectitudinea politica nu aveti viitor .
  • +1 (27 voturi)    
    Si din ce cauza? (Vineri, 18 noiembrie 2016, 15:35)

    mitg [utilizator]

    Din cauza cotelor de imigranti!

    Mare prostie au avut in cap cu cotele respective.
    • +4 (18 voturi)    
      Cauza (Vineri, 18 noiembrie 2016, 17:00)

      Soljenitin [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      Propaganda rusa. Aia este cauza principala.
    • -2 (2 voturi)    
      Ne-au denigrat destul (Sâmbătă, 19 noiembrie 2016, 9:18)

      Marius_23 [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      Discutam cu un prieten despre biciclete si imi spunea ca la noi nu se fac biciclete bune ci calorifere si de o calitate indoielnica . Drept repllica i-am spus ca in Germania nu s-ar fabrica nici la calitatea asta o bicicleta de 200-300 de euro . Nu a mai zis nimic, i-am taiat piuitul cum se spune .
      Nu-i nici o problema, in cel mult 20 de ani de acum multi nemti o sa fie multumiti sa aiba un vecin sau sa se inrudeasca cu un roman . Lasa-i pe ei sa experimenteze corectitudinea politica .
      Dar de campania europeana instrumentata cu marsavie cum ca am fi un popor de mana a doua nu relatam in presa ?
  • -8 (20 voturi)    
    Cifrele scad de la "BINE" spre "RAU", dar ni (Vineri, 18 noiembrie 2016, 15:39)

    Susufler0 [utilizator]

    se spune ca suntem inca peste "media UE" !

    PS. Ok, inteleg ca o sa aflam de la voi cand o sa ajungem sa fim in c...t in mod iremediabil (in cadrul Uniunii), pt ca in propria tara stim deja ca suntem si fara a avea nevoie sa ne-o spuna EUROBAROMETRUL !!
    • +7 (13 voturi)    
      pardon (Vineri, 18 noiembrie 2016, 16:21)

      Orizont [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      cifrele scad de la "FOARTE BINE" spre "BINE"
      • -1 (5 voturi)    
        Sa zicem ca eu sunt un optimist mai pesimist ! (Vineri, 18 noiembrie 2016, 17:53)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Orizont

        ;)
  • +10 (18 voturi)    
    Hai in csi (Vineri, 18 noiembrie 2016, 16:09)

    KostasP [utilizator]

    Ca boborul iubeste prostia si coruptia.
  • +8 (18 voturi)    
    E limpede (Vineri, 18 noiembrie 2016, 16:12)

    UpNext [utilizator]

    ca multi, prea multi romani, nu au inteles si nu pot intelege beneficiile apartenentei la UE. Tot ce este in afara ogradei numita Romania li se pare ciudat, suspicios, chiar amenintator. Greeeu cu educatia (inclusiv politica) la valahii dusi cu vaca!
    • +6 (10 voturi)    
      mda (Vineri, 18 noiembrie 2016, 18:05)

      korkodell [utilizator] i-a raspuns lui UpNext

      in ultimul an principalele teme de dezbatere au fost invazia refugiatilor musulmani si maritisul gheilor.
      nu'i de mirare ca a scazut oleaca increderea in ue.
      nu stiu daca diasporenii au fost intrebati.
      tare ma tem ca procentul ala nu include parerea diasporei despre ue...
      aparteneneta la piata ue si monitorizarea justitie au impins romania inainte, chiar daca ai nostri ca brazii, politrucienii, fac tot ce pot sa tina lucrurile in loc.
      • +2 (2 voturi)    
        Daca o luăm logic? (Sâmbătă, 19 noiembrie 2016, 10:11)

        Spiky [utilizator] i-a raspuns lui korkodell

        Cum ar fi fost dacă nu intram în UE? Eram un fel de Belarus balcanic, condus de Năstase/Ponta, corupție până la cer, ciocu mic la presă, făceam scobitori și exportam ultimul ciot de lemn în beneficiul camarilei comunistoide care acum tremură de frica DNA. Nicolae ar fi cumpărat toate terenurile agricole și fabricile de îngrășăminte, iar statul i-ar fi dat gratis gaze - că oricum Moscova le dădea ieftin, și românii ar fi avut trai pe vătrai, doar că vătraiul ar fi fost încins la roșu...
        • -1 (3 voturi)    
          Rationament gresit (Sâmbătă, 19 noiembrie 2016, 11:51)

          Marius_23 [utilizator] i-a raspuns lui Spiky

          Europa nu ne respecta daca nu intelege ca familia nu se negociaza . Daca nu exista respect nu poate sa existe nici dialog . Lipsa de respect si agresivitatea nu au scuze .
          • +2 (2 voturi)    
            ce legatura are familia ? (Sâmbătă, 19 noiembrie 2016, 18:27)

            silviu_dumitrescu [utilizator] i-a raspuns lui Marius_23

            .... cu tabloul sinistru si f realist zugravit de Spiky ?

            daca esti reprezentat de Nastase, Tariceanu, Boc, Ponta, Basescu sau Dragnea-Ghita, nu cred ca te va respecta nimeni in vreun univers civilizat ...

            ideal ar fi sa te comporti ca Polonia - nu le sufla nimeni in ciorba si cand au ceva de spus sunt ascultati pentru ca sunt reprezentati de niste oameni nu de niste banditi tradatori si jegosi

            asa ca vedeti ce naiba votati !
            • 0 (0 voturi)    
              Cine nu-si apara valorile nu are prestanta (Duminică, 20 noiembrie 2016, 11:24)

              Marius_23 [utilizator] i-a raspuns lui silviu_dumitrescu

              Putine lucruri valoroase mai sunt de aparat in Romania .
              Cine nu-si apara familia sau conceptul de familie nu merita sa ne reprezinte . Am fost zilele trecute in Cluj Napoca si arata foarte bine, domnul Emil Boc este un om de valoare cu o familie frumoasa .
              Domnul Traian Basescu a spus-o clar, ceva de genul eu sunt seful statului si datoria mea este sa apar interesul cetatenilor, iar interesul in chestiunea imigrantilor este sa nu-i primim .
              Noua ne trebuie politicieni care sa spuna lucrurilor pe nume, gen Trump .
              • +1 (1 vot)    
                Cred că refuzi să vezi realitatea! (Duminică, 20 noiembrie 2016, 12:21)

                Spiky [utilizator] i-a raspuns lui Marius_23

                Dacă valorile sunt apărate de un Ponta - imaginează-ți-l pe el apărând valorile create de savanții români, și mori de râs! Păi dacă un hoț îți apără valorile, va să zică că nu le ai, coane Marius!
                • -1 (1 vot)    
                  Ponta nu era o alegere buna (Duminică, 20 noiembrie 2016, 12:53)

                  Marius_23 [utilizator] i-a raspuns lui Spiky

                  Adica cum se zice domnul presedinte este "varful" societatii romanesti . Sa fim seriosi . Interesul pe termen scurt, mediu si lung este sa ne pastram valoarea familiei .
                  Familia nu se negociaza .
                  Daca a fost ales presedinte si intr-adevar o alegere mult mai buna decat Ponta nu inseamna ca poate sa negocieze valoarea familiei, asa ceva nu se poate uita si ierta niciodata .
                  • 0 (0 voturi)    
                    O ții lnaga pe lângă subiect (Luni, 21 noiembrie 2016, 11:45)

                    Spiky [utilizator] i-a raspuns lui Marius_23

                    Aici nu valoarea familiei este în discuție. CI apartenența la UE. Desigur că unele chestiuni s-ar putea să nu fie în concordanță cu valorile și interesele noastre, ale României, dar aceste chestiuni se discută la masa negocierilor - Polonia se prezintă exemplar, în timp ce Romania cu a ei birocratură de sorginte comunistă și mentalitate plecată Înaltei Porți, s-a dovedit incapabilă să facă acest lucru - nu UE ne-a transformat într-o colonie, ci propria noastră birocratură.
                    Valoarea familiei este intrinsecă - dacă ne facem toți homosexuali, într-o generație dispare omenirea. Faptul că UE pune accent pe drepturile minorităților nu înseamnă ca ar trebui să ieșim din UE - vezi cazul UK, care probabil va trage mai multe ponoase decât foloase.
                    • 0 (0 voturi)    
                      Familia nu se negociaza (Luni, 21 noiembrie 2016, 15:01)

                      Marius_23 [utilizator] i-a raspuns lui Spiky

                      Nu avem ce negocia domnule, daca astia nu inteleg putem iesi linistiti . Nu este familia agresata suficient de mult si acum ? Vrem sa-i sapam si groapa ? Pe ce lume traiti domnule ? Nu vedeti ca e plin de oameni divortati in jurul nostru ?
                      Pai tocmai ca dumneavoastra nu aveti capacitatea sa va dati seama ca pentru multi romani familia este mai importanta decat presedintele, decat partidele si EU separat sau impreuna .
                      • 0 (0 voturi)    
                        Nu se negociază nici o familie! (Marţi, 22 noiembrie 2016, 20:42)

                        Spiky [utilizator] i-a raspuns lui Marius_23

                        Este vorba despre definiția legală a familiei. Dacă România dorește să definească în mod categoric familia ca uniunea dintre două persoane de sex opus, este liberă să o facă. Nu există nicăieri în UE o directivă care să prescrie imperativ acceptarea perechii de homosexuali ca familie.
                        • 0 (0 voturi)    
                          Presiunea e mare pe politicieni (Sâmbătă, 26 noiembrie 2016, 9:49)

                          Marius_23 [utilizator] i-a raspuns lui Spiky

                          Nu ne obliga dar sunt presati . De catre cine ? PSD-ul va iesi lesi invingator detasat din alegeri .
                          Vreti sa spuneti ca toti politicienii care ies acuma sa atace ideea de familie o fac din convingere ?
    • +2 (6 voturi)    
      A avut grija Abram-ica sa creeze oi pt, abator (Vineri, 18 noiembrie 2016, 20:18)

      Maniu [utilizator] i-a raspuns lui UpNext

      sa nu gandeasca nimeni cu capul lui, sa nu stie pe ce lume traieste.
      • -3 (3 voturi)    
        Si eu ma uit la antene (Sâmbătă, 19 noiembrie 2016, 10:23)

        Marius_23 [utilizator] i-a raspuns lui Maniu

        Dar doar din amuzament . Totusi intre presedinte si familie aleg familia .
  • -11 (21 voturi)    
    mintea romanului de pe urma... (Vineri, 18 noiembrie 2016, 16:24)

    demaGOGU [utilizator]

    ...realizeaza ca si-a vandut tara pe...nimic.

    iar alta nu mai are!
    • +10 (10 voturi)    
      Si cine (Vineri, 18 noiembrie 2016, 16:53)

      KostasP [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      A vandut-o mai postac ignorant, nu tot comunistii pe care altfel ii ridici in slavi? Ce paranghelie e in capul tau...
    • -8 (8 voturi)    
      La mine in oras (Vineri, 18 noiembrie 2016, 17:18)

      Marius_23 [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      In ultimul an au crescut foarte mult numarul tranzactiilor imobiliare, multi romani plecati investesc acasa . Se pare ca si aia sunt prosti care au vazut de atatia ani cu ce se mananca . Da in orice caz Rusia e de vina ...
      Nu ma mir ca multi politicieni au pierdut contactul cu realitatea . Numai venituri si beneficii raspundere ZERO .
      • +2 (2 voturi)    
        Vin inapoi (Vineri, 18 noiembrie 2016, 18:58)

        KostasP [utilizator] i-a raspuns lui Marius_23

        Pt ca ies la pensie, mosule. Aia care-au plecat in anii '90. Si vin in Ro pt ca este mai ieftin. Da in orice caz, nu rusia e de vina...
        • -4 (4 voturi)    
          Imi place cum combati (Vineri, 18 noiembrie 2016, 20:48)

          Marius_23 [utilizator] i-a raspuns lui KostasP

          Sigur ca da, matale prin intermediul internetului sti sigur ca toti investesc pentru a avea ceva la pensionare . Banuiesc ca sunt si astfel de cazuri, normal . Saptamana viitoare se intoarce o cunostinta din UK cu sotia si copilul, mai au vreo 25 de ani pana la pensionare .
          Sunt si romani care prefera sa conduca o masina mai ieftina, sa locuiasca intr-o casa mai modesta dar sa fie aproape de familie . Cunosc bine doua limbi straine, am o calificare banoasa dar pur si simplu iubesc valorile romanesti autentice . Familia este pe primul plan, sanatatea, educatia si la urma banii .
          Domnul presedinte a comis-o rau de tot, discutam in primavara .
          Nu am votat niciodata PSD dar ma vad nevoit sa o fac de acum inainte .
          • +3 (5 voturi)    
            Gandire sanatoasa (Vineri, 18 noiembrie 2016, 21:19)

            KostasP [utilizator] i-a raspuns lui Marius_23

            Voteaza psd de-acum inainte si sa ai bafta.
    • +1 (1 vot)    
      Varanu' , Guitza, Tiriac si restul miliardarilor (Vineri, 18 noiembrie 2016, 20:19)

      Maniu [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      sunt straini tovarase?
  • +10 (14 voturi)    
    Ce scria nenea Iancu acum fix 115 ani (Vineri, 18 noiembrie 2016, 16:40)

    v_sile [utilizator]

    - Este o criză, mă-nțelegi, care poți pentru ca să zici că nu se poate mai oribilă... S-a isprăvit... E ceva care poți pentru ca...

    – Lasă, Nae, că se mai și exagerează...

    – Ce se exagerează, nene? Este o criză, care, ascultă-mă pe mine, că dv. nu știți, care, mă-nțelegi, statul cum a devenit acuma, eu după cum văz ce se petrece, că nu sunt prost, înțeleg și eu atâta lucru, fiindcă nu mai merge cu sistema asta, care, când te gândești, te-apucă groaza, monșer, groaza!... Știi ce-ar trebui la noi?

    – Ce?

    – O tiranie ca în Rusia... Nu mai merge, mă-nțelegi, constituția, care aceea ce vezi că se petrece, nu poți pentru ca...
    • +1 (3 voturi)    
      Am avut deja "binefaceri" de la sclavia alba (Vineri, 18 noiembrie 2016, 20:20)

      Maniu [utilizator] i-a raspuns lui v_sile

      de peste Prut. Ajunge.
  • -10 (14 voturi)    
    Pe langa subiect (Vineri, 18 noiembrie 2016, 17:00)

    Snitzelvienez [utilizator]

    Odata cu aderarea la UE patrimoniul a fost tranferat din mainile pro-ruse in cele pro-americane. Cu un black cube care vegheaza ca noii stapani sa nu fie prinsi pe picior gresit, romanii privesc cu nedumerire si consternare la beneficiile UE si cum miliardele sunt cheltuite pe armament
    • +4 (8 voturi)    
      Moaaaamaa (Vineri, 18 noiembrie 2016, 18:55)

      KostasP [utilizator] i-a raspuns lui Snitzelvienez

      Ce dastept esti...grabeste-te si du-te-n rusia mosule, ca acolo se dau 500 ruble pt un dolar american. Iti dai seama ce afacere buna e?
  • +8 (14 voturi)    
    Din nefericire (Vineri, 18 noiembrie 2016, 17:10)

    Canadian13 [utilizator]

    Masina de propaganda a Rusiei, dar si ''cartitele'' infiltrate peste tot in politica europeana ( oh ! nu va amagiti, nu astia mici din Romania sunt cei mai grozavi, Rusia are infiltrati mult mai influenti si mai bine platiti in EU) incep sa isi arate roadele.

    Marioneta de Trump ( care incepe sa se trezeasca din betie) nu a fost decat bomboana pe coliva.

    Romanii de peste tot trebuie sa se mobilizeze impotriva ciumei rosii. Daca nu :“Cine nu îşi cunoaşte trecutul, va fi condamnat să-l repete.” (Goethe)

    Hai agentii FSB, sariti cu comentariile...Mazeta , Newlook , ceva ?
    • -2 (10 voturi)    
      Trump (Vineri, 18 noiembrie 2016, 17:45)

      Snitzelvienez [utilizator] i-a raspuns lui Canadian13

      Multi au votat Trump cand au vazut ca industria se muta in China sau Mexic. Ce beneficii pot aduce produsele ieftine daca tu nu ai alternative in zonele parasite? La granita cu Mexic sunt prinsi 500 000 imigranti anual incercand sa patrunda ilegal in SUA.
      De ce SUA a aprobat 5 miliarde de dolari pt inarmarea politiei? Vezi orasele de la granita cu Mexicul unde bandele mexicane fac legea
      Pana la urma de ce SUA n-ar avea relatii bune cu Rusia? De fe SUA poate avea relatii bune cu China, Vietnam? Sunt alte jocuri , alti jucatori in zona
      • +5 (7 voturi)    
        Mai Snitzel (Vineri, 18 noiembrie 2016, 19:19)

        AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Snitzelvienez

        US si UE i-au dat Rusiei statut de egal dupa disparitia URSS. Pentru Rusia a fost creat formatul G8, desi economic rusii erau la coada vacii. Numai ca rusii sunt realmente popor de iobagi(mujici) si nevoia lor de Tatuc i-a facut sa voteze KGB-ul din nou si din nou. Iar KGB-ul stie doar sa omoare si sa fure.
        Iar America nu vad de ce ar avea nevoie de relatii cu un stat condus de un serviciu de informatii criminal.
        • +3 (5 voturi)    
          Acum nici vaci nu mai au (Vineri, 18 noiembrie 2016, 20:22)

          Maniu [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

          la coada carora sa stea,
  • +7 (9 voturi)    
    sar toti cu vanzarea de tara ! (Vineri, 18 noiembrie 2016, 17:43)

    Francisc 1 [utilizator]

    poate intelege cineva sau nu , dau si eu un exemplu: prin 2000 presedintele Mugabe din Zimbabwe a zis ca nu pot fi proprietari albi pe pamantul Zimbabwe , ok , prin 2015 ii invita inapoi pe fermieri albi , in 2016 cere ajutor 1.7 miliarde dolari pentru depasirea crizei alimentare ! intelegem ceva sau Zimbabwe?
    • +4 (4 voturi)    
      foarte buna comparatia (Vineri, 18 noiembrie 2016, 19:28)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

      Inainte de luarea puterii de catre dinozaurul comunist Mugabe, Rhodesia era un stat care dadea clasa Africii de sud.
      I-au trebuit cam 25 de ani babuinului sa o puna pe butuci definitiv.
      PS cand am zis babuin ma refeream la nivelul mediu de inteligenta al comunistilor nu la culoarea blanii
      • -1 (1 vot)    
        Mugabe (Sâmbătă, 19 noiembrie 2016, 18:32)

        silviu_dumitrescu [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

        s-a inscris in secret in PSD
  • +5 (11 voturi)    
    Capra raioasa tine coada batoasa (Vineri, 18 noiembrie 2016, 18:02)

    Ricochet [utilizator]

    Poate ca n-ar strica deloc sa fie intrebati acesti... cetateni si DE CE cred ei ca apartenenta la UE e un lucru rau.
    Probabil ca majoritatea n-ar fi in stare nici macar sa formuleze un raspuns, dar'mite sa-l ortografieze...
  • +2 (4 voturi)    
    UE lasa Rusia sa imputa cu propaganda ei (Vineri, 18 noiembrie 2016, 20:23)

    Maniu [utilizator]

    toate lucrurile importante pe care UE le -a adus in viata a milioane de cetateni. Patru milioane de romani muncesc in UE, sansa pe care altfel nu ar avea-o ci ar fi iobagi pe mosia lui DraCnea sau sclavi la oligarhii rusi.
  • +1 (5 voturi)    
    mă întreb cine formulează întrebările la sondaje (Vineri, 18 noiembrie 2016, 22:49)

    vrempeBaselamititica... [utilizator]

    pentru că problema este foarte greşit pusă.
    nu apartenenţa la UE ar trebui să fie subiectul discuţiei ci catastrofalul leadership european contemporan, cu austeritate la momentul crizei în loc de stimulare a consumului, cu deschiderea largă a porţilor europei către "refugiaţii" musulmani (pun refugiaţi între ghilimele pt. că mulţi dintre ei nu merită acest apelativ), iar pt. noi românii, mizeria pe care ne-au făcut-o în 2012 când am dorit să-l suspendăm pe sceleratul băsescu.
    extrapolând, dacă ne nemulţumeşte guvernarea, dăm jos guvernul, nu desfiinţăm ţara.
    la fel şi în cazul europei, apartenenţa noastră e firească, actuala conducere este bolnavă...
  • 0 (4 voturi)    
    migrantii (Vineri, 18 noiembrie 2016, 23:00)

    ileana14 [utilizator]

    Pentru ca ni se baga migrantii pe gat! Acest proprietar de hotel din Italia s-a trezit ca e fortat sa accepte migranti in hotelul lui:
    https://www.youtube.com/watch?v=BzZ6--p01KM

    Pe cand locuintele private???
    • -1 (1 vot)    
      m-am uitat la videoclip. (Sâmbătă, 19 noiembrie 2016, 2:26)

      cititoare [utilizator] i-a raspuns lui ileana14

      Absolut socant! Parca-i pe vremea comunismului.
    • -1 (1 vot)    
      Nu este corect politic (Sâmbătă, 19 noiembrie 2016, 9:57)

      Marius_23 [utilizator] i-a raspuns lui ileana14

      Deci nu se pune in discutie .