Patru adolescenti din Bucuresti, plasati in arest la domiciliu dupa ce au batut o tanara pe strada

de Alina Neagu     HotNews.ro
Vineri, 18 noiembrie 2016, 14:07 Actualitate | Esenţial

Patru adolescenti cu varste intre 15 si 17 ani au fost arestati la domiciliu dupa ce au batut o tanara, in doua locuri publice din Bucuresti, anunta News.ro. Ei sunt acuzati de loviri si alte violente, santaj, lipsire de libertate in mod ilegal si tulburarea ordinii si linistii publice, a declarat Diana Sarca, purtatorul de cuvant al Politiei Capitalei, care a precizat ca una dintre agresoare va fi supusa unei expertize psihiatrice.

O adolescenta a fost batuta, zilele trecute, de mai multi tineri, imagini din timpul agresiunii fiind postate pe pagina de Facebook a grupului de adolescenti OffTopic.

Fata ar fi fost agresata in doua locuri publice din Capitala, fara sa intervina cineva in ajutorul ei, potrivit informatiilor publicate pe pagina OffTopic.

Adolescenta ar fi fost batuta, dezbracata cu forta si umilita, arata administratorii paginii OffTopic, care precizeaza ca agresorii, care faceau parte din grupul OffTopic, au fost exclusi din aceasta comunitate in urma incidentului.

Potrivit purtatorului de cuvant al Politiei Capitalei, Diana Sarca, au existat cinci agresori, cu varste intre 15 si 17 ani, iar patru dintre au fost plasati in arest la domiciliu.

Acuzatiile sunt de loviri si alte violente, santaj, lipsire de libertate in mod ilegal, tulburarea ordinii si linistii publice, a precizat Diana Sarca.

Ea a adaugat ca una dintre agresoare, in varsta de 15 ani, urmeaza sa fie supusa unei expertize psihiatrice, pentru a se stabili daca a avut discernamant in momentul comiterii faptei.










14340 vizualizari
  • +17 (17 voturi)    
    discernamant? (Vineri, 18 noiembrie 2016, 15:08)

    manon [utilizator]

    Hai sa fim seriosi, sa vada daca a avut discernamant?? Asta e o gogorita sa ii indulceasca pedeapsa, poate chiar sa o scape de ea. Oare cine or fi parintii acestei adolescente, ce venituri au, ce relatii...??? Urmezi o forma de invatamant si nu a bagat nimenide seama ca ai probleme psihice? Esti lipsit de discernamant cand planuiesti sa aduci inca 3-4 handralai sa iti tina spatele cand o calci pe fata aia in picioare si apoi dictezi sa fie luata pe sus si dusa in zona mai izolata sa continui bataia??? Asta e lipsa de discernamant??
  • +11 (11 voturi)    
    foarte bine (Vineri, 18 noiembrie 2016, 15:52)

    misunel [utilizator]

    violenta ar trebui pedepsita mai aspru ,legea aplicata mai rapid si pentru fapte mai ''usoare'' pentru-ca cine da o palma,in viitor va trece la pumni si asa mai departe..
  • +2 (6 voturi)    
    ei, (Vineri, 18 noiembrie 2016, 16:32)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    sint minori, si conform legislatiei ue, nu pot fi judecati ca adulti, indiferent ce fac. Asa ca vor mai face.
    • +4 (4 voturi)    
      uhm (Vineri, 18 noiembrie 2016, 19:42)

      tudor74 [utilizator] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

      Art. 113

      Limitele răspunderii penale

      (1) Minorul care nu a împlinit vârsta de 14 ani nu răspunde penal.

      (2) Minorul care are vârsta între 14 şi 16 ani răspunde penal numai dacă se dovedeşte că a săvârşit fapta cu discernământ.

      (3) Minorul care a împlinit vârsta de 16 ani răspunde penal potrivit legii.


      Ghici cine o sa aiba cazier de acum incolo ? Raspuns: toti 4 !
      • +3 (5 voturi)    
        sigur (Vineri, 18 noiembrie 2016, 23:37)

        baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui tudor74

        nu au avut discernamint. Fac pariu.
    • -4 (6 voturi)    
      La voi in Rusia ii impuscati? (Vineri, 18 noiembrie 2016, 21:48)

      Maniu [utilizator] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

      conform "legislatiei" voastre din Evul Mediu sau ii ardeti pe rug, direct?
      • +3 (5 voturi)    
        la (Vineri, 18 noiembrie 2016, 23:36)

        baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui Maniu

        mine in romania, care nu e ca norvegia ta, as proceda altfel, nu spun cum, ca sint pasibil de cenzura.
        • -3 (5 voturi)    
          Tu ataci UE cu orice ocazie deci postac esti (Sâmbătă, 19 noiembrie 2016, 11:20)

          Maniu [utilizator] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

          poate si semi-rus, rus sadea sau brainwashed.
  • +8 (12 voturi)    
    fara sa intervina cineva? (Vineri, 18 noiembrie 2016, 16:39)

    stefan2008 [utilizator]

    Pai normal. Era in Bucuresti, nu? Cine sa intervina intr-un oras plin de depresivi ce nu stiu pe unde sa se ascunda sau sa se faca ca ploua cand ar fi de intervenit?
    • 0 (8 voturi)    
      Ma mir (Vineri, 18 noiembrie 2016, 19:44)

      tudor74 [utilizator] i-a raspuns lui stefan2008

      Ma mir ca nu a intervenit nimeni alaturi de cei 4 sa o bata pe aceasta fata, ca asa functioneaza in Rromanistanu crestinopat !

      Sa ajute sau sa ia apararea cuiva nu se inghesuie niciun roman, sa puna mana pe furca si pe torta sunt primii !
      • -2 (4 voturi)    
        Erau toti preocupati (Sâmbătă, 19 noiembrie 2016, 17:29)

        Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui tudor74

        cu Trump.