IPS Teodosie a mers iarasi la politie cu 30 de preoti

de Carla Dinu     HotNews.ro
Joi, 17 noiembrie 2016, 8:11 Actualitate | Esenţial

IPS Teodosie, arhiepiscopul Tomisului
Foto: Agerpres
Inaltpreasfintitul Teodosie, arhiepiscopul Tomisului, a mers joi la politia Constanta insotit de 30 de preoti din Arhiepiscopia Tomisului pentru a da subsemnatul, in dosarul in care este cercetat de DNA sub control judiciar, potrivit Digi 24.

Acelasi scenariu s-a petrecut si saptamana trecuta cand IPS Teodosie s-a prezentat la politie pentru control judiciar. Atunci, peste 20 de preoti s-au prezentat la sediul la Politiei Constanta ca sa-l protejeze de intrebarile presei.

Ei au spus ca au venit "spontan" pentru a "apara Biserica Ortodoxa Romana".

Arhiepiscopul Tomisului a fost pus sub control judiciar din data de 17 octombrie, intr-un dosar cu un prejudiciu estimat la peste un milion de lei instrumentat de procurorii Directiei Nationale Anticoruptie, iar de atunci trebuie sa se prezinte saptamanal la sediul IPJ Constanta.










11410 vizualizari
  • +40 (48 voturi)    
    politia e devina (Joi, 17 noiembrie 2016, 8:17)

    Francisc 1 [utilizator]

    permite circul de teama habotnicilor !
    • +34 (40 voturi)    
      Ce marlani (Joi, 17 noiembrie 2016, 9:59)

      Adriana_10 [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

      Astia ce cred ca daca vin cu tot cardul de popi impresioneaza pe cineva???
      Ne-am saturat de voi imbuibatilor.
      Mergeti numai cu gipane si nu platiti nici o taxa la stat.
      Pentru orice serviciu la biserica, cereti de la obraz bani la oamenii amarati, desi este ilegal.
      • +22 (28 voturi)    
        Asemanarea dintre BOR si ISIS! (Joi, 17 noiembrie 2016, 10:52)

        pedepsitorul [utilizator] i-a raspuns lui Adriana_10

        Asemnarea dintre BOR si ISIS este ca amndoua gruparile folosesc religia, pentru a castiga teren!
        • +13 (15 voturi)    
          De fapt asemanarea dintre BOR si orice alta banda (Joi, 17 noiembrie 2016, 12:07)

          clint [utilizator] i-a raspuns lui pedepsitorul

          de hoti. Dai intr-unul, vin toti peste tine.

          Totusi am putea sa invatam si noi de la ei cand e vorba de a fi uniti in a obtine ceva.
    • +6 (8 voturi)    
      nu, nu (Joi, 17 noiembrie 2016, 11:06)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

      politia e divina :)) d-aia ii permite circul cu oamenii in sutane.
      astia chiar nu-si dau seama ca se fac de ras si nu fac decat sa intareasca vinovatia care planeaza asupra spagoveanului?
    • +6 (8 voturi)    
      Coruptia, o problema reala a "crestinilor" romani (Joi, 17 noiembrie 2016, 11:09)

      cinevatus [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

      Daca Romania este in proportie covarsitoare crestina dar in acelasi timp avem un fenomen raspandit al coruptiei inseamna ori ca proportia coruptilor nu e adevarata ori ca proportia crestinilor reali (!) nu e adevarata.

      Ma tem ca a doua e realitatea. Denuntarea coruptiei trebuie sa fie ceva absolut, o datorie a crestinilor.

      Insa, e gresit sa facem eroarea precum comentatorul anterior generalizand. Asa cum la varful clasei politice s-au urcat cei mai lipsiti de moralitate dand din coate fara scrupule, la fel s-a intamplat se pare si intre reprezentantii crestinilor. Asta nu inseamna ca nu exista un dezgust fata de fenomen la fel ca fata de clasa politica.
    • +8 (10 voturi)    
      hmmm (Joi, 17 noiembrie 2016, 13:40)

      adrian_rolland [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

      Are propria echipa de ninjalai....
  • +38 (42 voturi)    
    mda (Joi, 17 noiembrie 2016, 8:25)

    SoulSearcher [utilizator]

    santaj religios :)

    aia de la politie care sunt mai slabi de ingeri si speriati de biserica, isi fac cruce si viseaza urat noaptea.. daca le fac acatiste cei din biserica

    daca as fi eu acolo, i-as lasa pe toti cei 30 preoti sa stea in frig afara cat teodosie da cu declaratia
  • +45 (49 voturi)    
    mafia pe fata (Joi, 17 noiembrie 2016, 9:11)

    rov [utilizator]

    structura paralela a statului, fara taxe, impozite, bazata pe indobitocirea gazdelor purtatoare.
    • +4 (4 voturi)    
      mai precis (Joi, 17 noiembrie 2016, 18:49)

      vizirul [utilizator] i-a raspuns lui rov

      structura paralela si PARAZITARA a statului, care actioneaza prin intimidare si inducerea ideii ca au puteri supranaturale(?!) si care actioneaza prin santaj si simbioza cu statul mafiot pentru care se erijaza in agent electoral.
    • +1 (1 vot)    
      cancer (Joi, 17 noiembrie 2016, 20:21)

      Francisc 1 [utilizator] i-a raspuns lui rov

      asta este , consuma resursele organismului pana il omoara
  • +43 (43 voturi)    
    hmmm (Joi, 17 noiembrie 2016, 9:16)

    Dr.Mythnick [utilizator]

    vor sa faca puscarie impreuna ?
    • +6 (6 voturi)    
      Pai da (Joi, 17 noiembrie 2016, 12:06)

      VictorS [utilizator] i-a raspuns lui Dr.Mythnick

      pe noua traditie, cu nevestele la inchisoare ;-)
  • +46 (46 voturi)    
    30 de arginti = 30 de preoti?( vor intoarce foaia? (Joi, 17 noiembrie 2016, 9:23)

    Plagarus [utilizator]

    Sclavi pe " plantatia " Spagoveanului IPS
  • +44 (46 voturi)    
    La puscarie (Joi, 17 noiembrie 2016, 9:23)

    M. G. [utilizator]

    Se vor duce dupa el? Tot asa, spontan.
  • +40 (42 voturi)    
    sper ca Justiţia (Joi, 17 noiembrie 2016, 9:29)

    Sorrows [utilizator]

    să aibă curajul şi să-şi asume răspunderea de a strivi aceşti viermi. Şi sper ca parchetele să aibă curajul să ia la întrebări şi Mitropolia Moldovei şi Mitropolia Ardealului, că sunt şi pe-acolo ceva uncheşi dintr-ăştia păcătoşi. Ei, şi să ajungă, încetişor, la Patriarhie, că acolo-i tataia viermilor; acolo-i rost de vânat păcătoşi din ăia cu aur pă ei.
  • +33 (35 voturi)    
    :) (Joi, 17 noiembrie 2016, 9:30)

    gigicel [utilizator]

    "Spontan" :))
    I-a cules de pe drum, ca la colinde.
  • +28 (28 voturi)    
    JENANT. (Joi, 17 noiembrie 2016, 9:33)

    Johanis [utilizator]

    Sa nu preia moda vreun parlamentar anchetat!
    • +7 (7 voturi)    
      ati uitat? (Joi, 17 noiembrie 2016, 11:11)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Johanis

      acu vreo 20 ani bombonel facea cu trupa lui marsuri in sprijinirea lui bivolaru (nu gregorian pisu, frati-su, sau ce neam o fi).
    • +5 (7 voturi)    
      S-a dus trendul (Joi, 17 noiembrie 2016, 12:08)

      VictorS [utilizator] i-a raspuns lui Johanis

      asa era la inceput cu politicienii... usor usor s-au obisnuit cu vizite din astea, nu mai protesteaza doar misca disperati din urechi sau vocifereaza pe la Antene.
  • +18 (20 voturi)    
    foc si pucioasa (Joi, 17 noiembrie 2016, 9:56)

    KwoAie [anonim]

    30 de popi sau 30 de arginti?, nu cred ca a fost aleatorie cifra.
  • +17 (21 voturi)    
    Stirea corecta era: (Joi, 17 noiembrie 2016, 10:14)

    Andor74 [utilizator]

    "Un sobor de preoti in frunte cu IPS Teodosie a oficiat sfanta slujba saptamanala de depunere a declaratiei " (sau ce trebuie sa faca aia sub control judiciar) :)
  • +22 (26 voturi)    
    BOR este stat in stat (Joi, 17 noiembrie 2016, 10:19)

    quietguy58 [utilizator]

    BOR este stat in stat.
    Nenea Spagoveanu ar trebui tratat ca orice cetatean al Romaniei.
    • -1 (3 voturi)    
      de ce stat in stat ? (Joi, 17 noiembrie 2016, 12:25)

      silviu_dumitrescu [utilizator] i-a raspuns lui quietguy58

      tocmai ce a fost chemat saptamanal un episcop sa dea cu subsemnatul / daca a gresit sa plateasca !!!

      ... daca BOR era stat in stat nu aparea aceasta situatie = omul este tratat ca orice cetatean

      prin aceasta manevra penibila a inteles ips teodosie sa se apere, aducand Biserica in situatia PSD atunci cand il conduceau la Parchet pe viitorul puscarias Bivolaru (care tocmai manglise ceva zeci de mil de $ de la BRD) sau pe viitorul puscarias A.Nastase care si el furase juma' de tara

      fiecare padure are uscaturi - la fel si organizatia numita "Biserica" / o asemenea situatie devine insa o oportunitate minunata pentru multi sa-si arate ura necontrolata fata de crestini
      • +1 (3 voturi)    
        Ceva probleme la cap? (Joi, 17 noiembrie 2016, 20:31)

        quietguy58 [utilizator] i-a raspuns lui silviu_dumitrescu

        Ceva probleme la cap? Cind erati mic, ati fost aruncat in aer de doua ori si prins numai odata?
        Altminteri, nu pot nu-mi explica acest "minunat" comentariu.

        Nu are nimeni nimc cu crestinii matale dar daca matale pui semnul de egalitate intre crestini cinstiti si prea Spagoveanu ai o problema grava la cap.
        • +1 (1 vot)    
          ??? (Vineri, 18 noiembrie 2016, 7:57)

          silviu_dumitrescu [utilizator] i-a raspuns lui quietguy58

          simpatizati cumva mega-banditii PSD ?

          pai daca il consider pe ips teodosie fix in aceeasi barca cu Bivolaru si A.Nastase, pt dvs arata ca "am pus semnul egalitatii" intre el si "crestinii cinstiti" ?

          inseamna ca dumneavoastra ii considerati pe Bivolaru si Nastase "crestini cinstiti" - ati atins astfel un prag de intelepciune si toleranta care nu este dat oricui ... felicitari !!
          • -1 (1 vot)    
            Continuare: probleme la cap. (Vineri, 18 noiembrie 2016, 9:41)

            quietguy58 [utilizator] i-a raspuns lui silviu_dumitrescu

            Papushica mica,

            Daca matale ai placeri sa crezi in chestii care nu exista este placerea ta, nu se poata c..ca nimeni in gustul omului

            Daca cineva a bagat in "caraiman" indiferent ca este civil, armata, politie, popa, politician, etc. este numai bun de arestat, judecat, condamnat.

            Nu ma lua cu Adrian Nastase & PSD, daca ar fi fost dupa mine, si azi astia spargeau la sare in ocna.

            Imi este sila de clasa politica romaneasca pe care o consider, alaturi de serviciile secrete, ca fiind principalii vinovatii de starea sociala, economica, etc. Romaniei si a poporului roman.

            Deci, ramine cum am stabil, nenea Spavogeanu o sa dea declaratii cu subsemnatul la DNA si daca se dovedeste ca a facut matrapazlicuri demne de inchisoare, atunci portile inchisorii ii vor fi larg deschise. Si lui si la cei 30 mameluci care-i poarta trena.

            P.S: comentariul tau anterior mi-a intarit convingerea ca ai ceva niscaiva probleme intre cele doua urechi, dar asta este...
            • +1 (1 vot)    
              ??? (Vineri, 18 noiembrie 2016, 10:06)

              silviu_dumitrescu [utilizator] i-a raspuns lui quietguy58

              am spus in primul comentariu:
              "daca a gresit sa plateasca !!!"

              tocmai faptul ca un inalt prelat al BOR a fost chemat la Politie saptamanal si este supus procedurilor judiciare ca orice alt cetatean demonstreaza falsul afirmatiei dvs initiale: "BOR este stat in stat."

              daca dvs considerati ca il sustin in vreun fel pe ips aveti dvs o problema de intelegere sau interpretare; eu propun sa va calmati si sa incercati sa ramaneti intr-un registru civilizat de dialog, pentru ca ura pare sa va reduca dramatic capacitatea de a rationa

              o zi buna !
  • +11 (17 voturi)    
    sfintii (Joi, 17 noiembrie 2016, 10:25)

    ic.ram1945 [utilizator]

    De ce nu ia cu el si pe PF: gasca ar fi mai complecta?
    • +3 (5 voturi)    
      E oproblema de timp... (Joi, 17 noiembrie 2016, 15:33)

      pedepsitorul [utilizator] i-a raspuns lui ic.ram1945

      In BOR, regula este sa selectezi in jurul tau mercenary mai mafioti decat tine, astfel sa poti sa-i tii in scurt folosindu-te de pacatele lor!

      Daniel, poate fi dat jos, cand se va dovedi ca a incalcat juramantul si are copii...
  • +18 (24 voturi)    
    30 - hai sa vedem !!! (Joi, 17 noiembrie 2016, 10:30)

    Marius_2016 [utilizator]

    5 tin "coroana"
    5 tin acel "sceptru"
    5 tin "fusta" sa nu se murdareasca
    5 il sterg de transpiratie - ca de, s-ar putea sa "naduseasca"
    5 tin cartea din care mai baga o rugaciune sa-i fie iertate pacatele
    5 baga o cantare de fiecare data cand popa zice vreo prostie, pardon, citire - sa luam aminte

    Am ratat ceva?

    Deci, 30
    • -4 (6 voturi)    
      sceptrul (Joi, 17 noiembrie 2016, 12:54)

      capitan [utilizator] i-a raspuns lui Marius_2016

      Sceptrul lui Teodosie îl tinea deja Mazare când defila la carnavalul din Constanta deghizat în tarul Moscovei. De pe atunci priveam oripilat la acea stire, stiind ce însemnatate avea, de fapt, sceptrul unui arhiereu :((
      dar de ...
  • +5 (13 voturi)    
    Daca la politie vine cu 30! (Joi, 17 noiembrie 2016, 10:55)

    pedepsitorul [utilizator]

    Daca la politie vine cu 30, la inmormantare cati o sa adune?
  • +4 (8 voturi)    
    Clanul Popilor (Joi, 17 noiembrie 2016, 11:54)

    evoque [utilizator]

    intre clanul popilor si vreun clan de interlopi?
  • +6 (10 voturi)    
    In zeghe (Joi, 17 noiembrie 2016, 12:08)

    AlinCiulă1 [anonim]

    Daca o ia cu executare, logic ar fi sa mearga si cei 30 cu el in zeghe. Impreuna la furaciuni, impreuna la judecata, impreuna dupa gratii!
  • +7 (11 voturi)    
    Intrebare ??? (Joi, 17 noiembrie 2016, 12:26)

    13adi [utilizator]

    Cei 30 sunt in timpul liber sau sunt pontati ca lucreaza avand in vedere tinuta de service si evident platiti din banul public!!!!
    • -7 (9 voturi)    
      In afara de slujba de duminica, (Joi, 17 noiembrie 2016, 13:23)

      Ord [utilizator] i-a raspuns lui 13adi

      singura unde este la job si care este gratis, ce alte servicii mai stii tu fara bani?
      • +4 (8 voturi)    
        Mai citeste o data (Joi, 17 noiembrie 2016, 14:36)

        alexpro [utilizator] i-a raspuns lui Ord

        "si evident platiti din banul public!"
  • +5 (7 voturi)    
    si daca va fi condamnat? (Joi, 17 noiembrie 2016, 16:41)

    tba [utilizator]

    se duc toti cu el la bulau?