Primul si cel mai mare clopot de la Catedrala Mantuirii Neamului, care are 25 de tone, a fost turnat la Innsbruck, in Austria

de V.M.     HotNews.ro
Duminică, 13 noiembrie 2016, 15:16 Actualitate | Esenţial

Catedrala Mantuirii Neamului - macheta
Foto: Patriarhia Romana
Primul dintre cele sase clopote de la Catedrala Mantuirii Neamului si cel mai mare, avand 25 de tone, 3,3 metri inaltime si tot atatia metri in latime, care va avea o viata de peste 400 de ani, a fost turnat la Innsbruck, in Austria, a declarat duminica parintele Nicolae Cringasu, consilier patriarhal.

"Primul dintre cele sase clopote ale Catedralei Mantuirii Neamului a fost turnat la Innsbruck, in Austria si cantareste 25 de tone. Clopotul ce va rasuna din turla Catedralei Nationale a fost turnat vineri, 11 noiembrie 2016, cu implicarea a trei generatii de ingineri metalurgisti. A fost o zi de apogeu in pregatirea si turnarea celui mai mare dintre clopotele Catedralei Mantuirii Neamului. Este o lucrare de specialitate inalta in ingineria metalelor. Acest moment a avut pentru noi o semnificatie duhovniceasca deosebita, data fiind semnificatia clopotelor binecunoscuta tuturor crestinilor. De asemenea, am oficiat si o slujba specifica momentului", a spus parintele Nicolae Cringasu, citat de News.ro.

Dupa procesul de racire, care va dura trei saptamani, clopotul va fi scos din matrice si va fi acordat pe nota Do.

"Executat din bronz, clopotul va avea un sunet pur, conferit atat de calitatea materialelor, cat si de tehnica folosita. Masurand 3,3 metri inaltime, 3,3 metri latime si 25 de tone, clopotul turnat in data de 11 noiembrie este cel mai mare dintre cele sase clopote ale Catedralei Mantuirii Neamului. Clopotele turnate la Innsbruck, in Austria, au o garantie de 15 ani si o viata apreciata la peste 400 de ani", a precizat consilierul patriarhal de la Sectorul monumente si constructii bisericesti.










5949 vizualizari
  • +23 (45 voturi)    
    La papistași? (Duminică, 13 noiembrie 2016, 15:31)

    dorul [utilizator]

    Cum se poate să nu facem clopote cu românii noștri verzi și drepți? Ce urmează, mașini pentru preoți făcute de protestanți în Germania? Radicalism de inspirație musulmană? Obiecte de cult fabricate în China?
    • 0 (18 voturi)    
      Mda, tara arde... (Duminică, 13 noiembrie 2016, 18:08)

      Iomen [utilizator] i-a raspuns lui dorul

      Cand noi inca mai avem industrie de avioane si importam F16 la mana a 2-a de portughezi, cand noi inca mai avem sere si eu am cumparat azi rosii importate din Albania, problema ta e de ce se toarna un clopot in Austria.
      • -4 (8 voturi)    
        Click (Duminică, 13 noiembrie 2016, 20:32)

        tudor74 [utilizator] i-a raspuns lui Iomen

        N-ai sezizat ironia lui "dorul".
  • +23 (55 voturi)    
    mda... (Duminică, 13 noiembrie 2016, 15:41)

    Dr.Mythnick [utilizator]

    aparatele de sterilizat la Spitalul Universitar nu functionau Vineri... noi cumparam de sute de milioane de euro pentru biserici.

    UN NEAM DE IMBECILI !!!
    • 0 (26 voturi)    
      .... da .... (Duminică, 13 noiembrie 2016, 16:29)

      cbogdan [utilizator] i-a raspuns lui Dr.Mythnick

      Vazand postarea ta cred ca ai dreptate.
    • 0 (24 voturi)    
      Dotarea spitalelor e treaba guvernului, (Duminică, 13 noiembrie 2016, 17:53)

      ids [utilizator] i-a raspuns lui Dr.Mythnick

      clopotele sint treaba bisericii, meciul cu Polonia a fost treaba lui Daum si Burleanu. Inteleg ca ai o problema cu biserica, dar invata sa faci diferenta intre responsabili si nu-ti jigni neamul degeaba (asta presupunand ca esti roman).
      • 0 (24 voturi)    
        pai ar fi "treaba bisericilor"... (Duminică, 13 noiembrie 2016, 18:58)

        Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui ids

        ... daca acestea n-ar cere mereu bani de la Stat (sau de la Primarii samd.)!
        • +3 (13 voturi)    
          Ce are clopotu' cu perfuzia? (Duminică, 13 noiembrie 2016, 19:58)

          Anarb [utilizator] i-a raspuns lui Codruta N

          Codruta, concentreaza-te! Se vorbea de clopot. Toate fondurile de la stat pt Catedrala sint inghetate. Care e treaba postarilor de aici pe cati bani s-a facut si unde?
        • +3 (13 voturi)    
          Bine ca esti pro-moschee, (Duminică, 13 noiembrie 2016, 20:21)

          Ioizu [utilizator] i-a raspuns lui Codruta N

          da' anti-catedrala. Bine ca iti pasa de banii romanilor, da'-l sustii pe Beke Istvan cand da cu bombe in ei. Mai Codruta, nu vrei tu sa ne scutesti!?
      • +1 (17 voturi)    
        vezi ca si biserica e pe statul de plata al (Duminică, 13 noiembrie 2016, 19:03)

        kkciosuldelahamangia [utilizator] i-a raspuns lui ids

        statului.
        suntem un neam de imbecili.
      • -3 (13 voturi)    
        :) (Duminică, 13 noiembrie 2016, 20:35)

        tudor74 [utilizator] i-a raspuns lui ids

        Se vede ca se apropie craciunul, ti-ai luat minusuri ca mna, s-a trezit crestinismul in rromani si au uitat ca BOR primeste sute de milioane de euro de la buget, asta in timp ce spitalele si scolile sunt ruina.
        • +5 (9 voturi)    
          Esti sigur pe ce afirmi? (Duminică, 13 noiembrie 2016, 21:10)

          Anarb [utilizator] i-a raspuns lui tudor74

          In 2016 bugetul cultelor (toate nu doar BOR) a fost vreo 70 mil. Eur din care pentru constructie si modernizare de biserici s-au prevazut 0 lei. Deci pe ce bazezi cu "sutele de milioane"?
          Bugetul pt sanatate e de 1,7 miliarde (!) Eur la care se mai adauga 5,4 miliarde Eur de la Casa de sanatate. Deci mai putin de 1% din bugetul sanatatii mergea culte. Asa ca despre ce vorbim? Mai bine am fi atenti la ce dezinfectanti se comanda sau aparate (vezi camera hiperbarica de la Floreasca, buna doar la terapii antiimbatranire).
          Cine nu crede sa dea o cautare dupa buget culte si buget sanatate...
    • +1 (13 voturi)    
      Logic (Duminică, 13 noiembrie 2016, 18:49)

      Snitzelvienez [utilizator] i-a raspuns lui Dr.Mythnick

      Daca nu serveste intereselor tale atunci poate fi gasit tap ispasitor pt interesele tale
  • +2 (24 voturi)    
    Cum? (Duminică, 13 noiembrie 2016, 15:47)

    Amoredivino [utilizator]

    Au o viață de 400 de ani? Și apoi? Coclește? Se dezacordează?
    Garanție 15 ani?
    • +10 (24 voturi)    
      Atat e garantia (Duminică, 13 noiembrie 2016, 16:00)

      AdrianBorza [utilizator] i-a raspuns lui Amoredivino

      Dupa aceea poate fi returnat daca nu bate bine nota do.
      • 0 (18 voturi)    
        Do (Duminică, 13 noiembrie 2016, 18:37)

        ipolitic [utilizator] i-a raspuns lui AdrianBorza

        DO-bitoci DO-cili, DO-vediti ai DO-gmei, DO-ldora de DO-lari, DO-nati DO-mnului DO-banda DO-xei
  • +13 (35 voturi)    
    ...In Austria.. (Duminică, 13 noiembrie 2016, 15:52)

    kilo877 [utilizator]

    Adică noi nu eram în stare să turnăm un clopot la Hunedoara. Adică noi nu avem ingineri metalurgiști, chimiști laboranți sau ce altceva mai trebuie pe acolo astfel încât să turnăm un clopot....
    Preasființiile dvs. sunt zdravene la cap?!
    • +9 (23 voturi)    
      Exact (Duminică, 13 noiembrie 2016, 16:29)

      MG [utilizator] i-a raspuns lui kilo877

      Copote se fac de sute de ani. Macar in anul 2020, era si Romania in stare sa toarne un clopot, daca tot o ardem pe nationalism ortodox. Bine ca nu l-au turnat la rusi sau la turci, ca nu-i mai spala nimeni.

      'Ete clopote turnate in Ro pana la 35 de tone: http://www.clopoteblotor.ro/despre.html; o fi o traditie in Austria, dar nu vorbin de nave spatiale, totusi...
      • +6 (20 voturi)    
        Ei (Duminică, 13 noiembrie 2016, 18:06)

        ipolitic [utilizator] i-a raspuns lui MG

        fostii turnatori din BOR au declinat aceasta turnare. Nu mai sunt in forma.
      • +8 (10 voturi)    
        Gura pacatosului, adevar graieste (Duminică, 13 noiembrie 2016, 18:19)

        Anges [utilizator] i-a raspuns lui MG

        Daca aveai rabdare sa citesti saitul de l-ai dat referinta, ai fi vazut ca e exact traditie ruseasca exportata din 2003 si in Romania de firma Pyatkov & Co reprezentata de dl. Nikolai Pyatkov.
        Asa ca poate d-aia nu s-au turnat acolo. :)
    • -2 (10 voturi)    
      UNDE LA HUNEDOARA, MAESTRE... (Duminică, 13 noiembrie 2016, 17:50)

      schroedinger [utilizator] i-a raspuns lui kilo877

      Habar n-aveti unde va aflati si probabil in ce tara traiti! Cat despre clopotul respectiv, impreuna cu celelalte cinci, sper sa le cada-n cap la prima utilizare!
    • -4 (12 voturi)    
      Pai la Hunedoara, chiar nu >: (Duminică, 13 noiembrie 2016, 19:01)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui kilo877

      Combinatul de acolo e de MULT oale si ulcele! >:(
      In schimb, ar fi putut la Resita (cu o lunga traditie in oteluri speciale), la Galati sau chiar, eventual, la Campia Turzii (daca n-or fi matrasit-o si pe aceea)!
  • +14 (34 voturi)    
    Cum ? (Duminică, 13 noiembrie 2016, 16:00)

    AK-47 [utilizator]

    Cum, cel mai clopot din Romania, platit din banii enoriasilor romani, nu merita turnat in Romania?
  • +1 (19 voturi)    
    The Grassmayr Foundry (Duminică, 13 noiembrie 2016, 16:22)

    Carpati [utilizator]

    Cum sa aiba 25 de tone ? La fabrica respectiva nu au cuptor rotativ de 25 t si nici pod rulant pentru manevrarea unor astfel de mase !
    Din curiozitate, cat argint si aur au bagat in aliajul de bronz ?
  • -4 (12 voturi)    
    dileme.. (Duminică, 13 noiembrie 2016, 18:40)

    Jupanu1970 [utilizator]

    ..eu am deja doua:
    1. Va intra clopotul in clopotnita ?!
    2. Ce natie de enorias va fi viitorul clopotar angajat de BOR ?!
    ...la munca enoriasilor ! :))))))))))))
  • 0 (12 voturi)    
    Pentru cine bat clopotele,mai draga BORule? (Duminică, 13 noiembrie 2016, 19:07)

    Plagarus [utilizator]

    Spre deosebire de toaca,tehnica fabricarii este complicata si cere atentie, prin urmare, nu oricine poate lucra un clopot.
    Garantia de functionare a unui clopot, in cele mai multe cazuri, este de aproape trei secole.
    In Patriarhia Romana, clopotele se obisnuiau a se turna la Manastirea Plumbuita, in Bucuresti. Cel mai vechi clopot din Romania dateaza din secolul al XIV-lea, provenind de la Manastirea Cotmeana, judetul Arges.
  • 0 (12 voturi)    
    ce stire! (Duminică, 13 noiembrie 2016, 20:21)

    __alex__ [utilizator]

    ce linistit ma simt acum! Saptamana va incepe minunat. Bine ca a fost turnat cu succes, restul sunt nimicuri!
  • -2 (8 voturi)    
    am rasuflat usurat! (Duminică, 13 noiembrie 2016, 20:59)

    Francisc 1 [utilizator]

    .
  • +3 (3 voturi)    
    ! (Luni, 14 noiembrie 2016, 1:19)

    tudorr [utilizator]

    Imbecili! Dupa ce ca primesc banii de pomana de la stat pentru o poveste perpetuata de un clan mafiot in sutana, mai si scot banii din tara pentru soooooooooooooo tehnologia avansata frate, un CLOPOT! Clopotul ala e tichia de margaritar pe capul chelului BOR!
  • +1 (1 vot)    
    Baaaaaa (Luni, 14 noiembrie 2016, 15:37)

    Romanus [utilizator]

    Nu ați înțeles :ne meritam SOARTA.....:)