Popescu Piedone, trimis in judecata pentru conflict de interse dupa ce ar fi semnat autorizatii pentru firmele copiilor lui

de G.S.     HotNews.ro
Luni, 7 noiembrie 2016, 13:29 Actualitate | Esenţial

CRistian Popescu Piedone
Foto: Primaria Sector 4
Procurorii din Parchetul general au finalizat cercetarile si au dispus trimiterea in judecata a lui Cristian Popescu Piedone pentru trei infractiuni de conflict de interese (11 acte materiale), informeaza un comunicat de presa al institutiei.

In rechizitoriul intocmit in cauza, procurorii au retinut urmatoarea situatie de fapt: 

"In calitate de primar al Sectorului 4 Bucuresti, Popescu Cristian Victor Piedone, in perioada 2013 - 2014, a semnat acorduri si autorizatii de functionare pentru SC G.T.E. SRL, avand ca obiect principal de activitate restaurante, societate la care numitii P.V. si P.A.M., copiii acestuia, rude de gradul I, detin calitatea de asociat si functia de administrator, si in urma obtinerii carora unitatea a inceput/ si-a desfasurat activitatea comerciala. 

Totodata, in aceeasi calitate, acesta, in perioada 2013- 2015, a semnat pentru SC S.T.K. SRL, avand ca obiect principal de activitate alte activitati recreative si distractive, doua acorduri de functionare pentru punctul de lucru din Parcul Lumea Copiilor, zona karturi, sector 4 Bucuresti, societate la care numitul P.V. (fiul acestuia) detine calitatea de asociat unic si functia de administrator, si in urma carora unitatea a inceput/ si-a desfasurat activitatea comerciala.  

De asemenea, in calitate de primar al Sectorului 4 Bucuresti, Popescu Cristian Victor Piedone a semnat, in anul 2015, acordul de functionare pentru un punct de lucru din Bucuresti al SC C. SRL, avand ca obiect principal de activitate comert cu amanuntul al painii, produselor de patiserie si produselor zaharoase, in magazine specializate, societate la care numita P.A.M.( fiica acestuia) detine calitatea de asociat unic si functia de administrator, si in urma carora unitatea a inceput desfasurarea activitatii comerciale."

Dosarul a fost trimis, spre solutionare, Judecatoriei Sectorului 4 Bucuresti.

Agentia Nationala de Integritate a anuntat pe 10 octombrie ca a constatat existenta unui conflict de interese administrativ in cazul lui Cristian Popesu Piedone, fostul primar al sectorului 4. 

Acesta, in calitate de primar al Sectorului 4, a semnat, in perioada 2013-2015, sase acorduri de functionare si doua autorizatii de functionare pentru God Trust Enterprises SRL, Sport Team Kart SRL si Chocoland SRL, societati la care copiii sai detin calitatea de asociat si functia de administrator. 

Tribunalul Bucuresti a respins, pe 14 octombrie, toate cererile si exceptiile invocate de fostul primar al sectorului 4,instanta dispunand inceperea judecarii pe fond in dosarul Colectiv.


Citeste mai multe despre   











[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
1217 vizualizari
  • +1 (3 voturi)    
    O jigodie perfecta caruia, in vremurile "bune", (Luni, 7 noiembrie 2016, 15:17)

    Susufler0 [utilizator]

    o multime de prostanaci locuitori ai cartierelor din jurul parcurilor din sector aproape ca-i pupau mainile lui si lui dom Profesor !

    PS. Cand o sa iasa din puscarie se poate angaja ca sofer ca are vreo cinci categorii luate. Deci o sa poata munci.

    PPS La firmele copiilor ca doar a avut grija de ei !
    • +2 (2 voturi)    
      Pai si permisul de sofer... (Luni, 7 noiembrie 2016, 16:03)

      Flinder [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      Permisul de sofer e luat de la Pitesti tot fraudulos, ati uitat ? Acest imbuibat cu mancare pe gratis de la "degustari" facute din "grija pentru protectia cetatenilor" (ca numai gustul lui putea stabili calitatea alimentelor, iar dupa de se satura mai si amenda comerciantii)) a avut tupeul sa minta cum ca acele acte pentru copiii lui le-a semnat nestiind ca-s pentru ei (ce "inocent"). Nu degeaba arata ca un...ceea ce este...de gras si de comportament.
      • +2 (2 voturi)    
        Nu am uitat, am vrut sa fiu doar ironic ! (Luni, 7 noiembrie 2016, 16:15)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Flinder

        Care altii, decat copii lui (ce ii sunt profund indatorati), ar indrazni sa-l angajeze ca sofer, cunoscand modul in care Popescu a obtinut categoriile ?
    • +1 (3 voturi)    
      Asta (Luni, 7 noiembrie 2016, 16:17)

      Chappie [anonim] i-a raspuns lui Susufler0

      cu locuitorii din jurul parcurilor si oraselul copiilor este pentru ignoranti spalati pe creier ca tine.

      Ce este el(piedone)? pai este un infractor ca toti ceilalti, care trebuie sa faca puscarie.

      De ce este olgiat de locuitorii sectorului 4 pentru mandatul lui si ce a facut el diferit fata de ceilalti primari? Pai exact ce trebuia sa faca restul primarilor, in afara de a fura permanent, anume a se mai si ocupa de sector...

      Este vinovat pentru colectiv? bineinteles!
      A facut trafic de influenta? garantat!
      A cumparat borduri si panselute cu 7 miliarde, foarte probabil!!...

      Ce incerc sa spun este ca sect. 4 devine usor usor ce a fost 18 ani la rand pana in mandatul lui, un sector jalnic, urat si murdar.
      • +1 (3 voturi)    
        Ai dreptate, doar sa insulti iti reuseste (Luni, 7 noiembrie 2016, 17:04)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Chappie

        repede si usor ! In rest, ca sa exprimi o idee care necesita cat de cat un minim efort intelectual "incerci sa spui" dar iti iese mai caznit ! :)

        Daca te numeri cumva printre cei care "l-au elogiat" pe "infractorul ca toti ceilalti, care trebuie sa faca puscarie", care "este vinovat pt colectiv, bineinteles", "care a facut trafic de influenta garantat" si " a cumparat borduri si panselute cu 7 miliarde, foarte probabil", intr-adevar facem parte din doua categorii de cetateni distincte.

        Tu faci parte din categoria aia multumita ca Primarul printre furturile permanente isi mai gaseste totusi timp sa se mai ocupe si de sector.

        Mie nu-mi convine asta. Eu vreau sa munceasca pt sector fara sa fure deloc.

        PS. In rest, iti doresc sanatate si, vorba cantecului, "sa nu-mi scrii !" ;)
        • 0 (2 voturi)    
          Esti (Marţi, 8 noiembrie 2016, 16:41)

          Chappie [anonim] i-a raspuns lui Susufler0

          fix pe langa, sau cum spunea un ilustru "viata e pustiu, nu toti poate" ca si in cazul tau.

          Nu l-am elogiat, nu l-am respectat si nicidecum nu am fost de acord cu cea ce a facut. Nu am facut decat sa sesizez realitatea strazii, a cartierului... a sectorului, una in care tu, in calitate de postac (culmea ipozcriziei ca tot faceai referire in primul tau mesaj) nu ai sesizat-o si care de altfel nu iti permite sa ma pui pe mine intr-o categorie.

          Stereotipurile si ignoranta sunt specifice persoanelor cu mintea odihnita. Somn usor.
          • 0 (0 voturi)    
            Nu ai obosit de-atata sesizare a realitatilor (Marţi, 8 noiembrie 2016, 21:28)

            Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Chappie

            sectorului 4 ?

            Tocmai tu vorbesti de "stereotipuri",tu care le folosesti din plin, asa cum lesne se observa inca din primul tau comentariu !? Si aici nu ma refer doar la stereotipurile verbale reprezentate de insulte, ci si la acela al ideilor pe care le maschezi sub asa zisa "sesizare a realitatii."

            Sa stii ca prostanacii care voiau sa-i pupe mana lui Popescu Primaru, nu reprezinta un stereotip ci o realitate.

            Faptul ca nu au reusit sa faca asta se datoreaza catorva "spalati pe creier"(printre care m-am numarat si eu), care au intervenit in discutie si le-au deschis practic ochii, facandu-i sa inteleaga ca niste gratare amplasate in parc si doua-trei tonete
            cu popcorn la vanzare, ridicate pe domeniul public, nu-s tot una cu a canaliza si a asfalta niste strazi din sector.

            PS. O seara buna si, deja stii vorba cantecului !