UPDATE Sistemul cardului de sanatate este din nou blocat. CNAS si Teamnet negociaza inca semnarea contractelor de mentenanta pentru card si platforma informatica de asigurari de sanatate

de Alina Neagu     HotNews.ro
Vineri, 4 noiembrie 2016, 14:06 Actualitate | Esenţial

Card de sanatate
Foto: CNAS
Sistemul cardului de sanatate este din nou blocat, existand probleme la functionarea acestuia de 4 zile, a declarat vineri, la Digi 24, medicul Sandra Alexiu, vicepresedinte al Societatii Nationale pentru Medicina de Familie. Contactati vineri de HotNews.ro pentru a explica de ce nu s-au semnat cu CNAS contractele de mentenanta la cardul de sanatate si la platforma de asigurari de sanatate, desi Teamnet a castigat cele doua contracte in valoare de peste 5 milioane euro, oficialii Teamnet au precizat ca 'in acest moment, suntem in faza de negociere a termenilor contractuali. Momentul la care vor fi semnate acordurile cadru va fi dat de evolutia acestei etape'.

  • "In acest moment, suntem in faza de negociere a termenilor contractuali. Momentul la care vor fi semnate acordurile cadru va fi dat de evolutia acestei etape. Durata procesului de semnare este data de acest demers inerent de negociere. Teamnet si-a asumat toate cerintele din documentatia de atribuire si poarta discutiile de negociere in spiritul respectarii acestor cerinte", a declarat vineri pentru HotNews.ro Bogdan Padiu, directorul general al grupului Teamnet.

Sistemul informatic al cardului national de asigurari de sanatate a devenit din nou indisponibil marti seara, 1 noiembrie, incepand cu ora 10:00, din cauza unor probleme tehnice, iar pana la remedierea problemelor, serviciile medicale, medicamentele si dispozitivele medicale se acorda in regim off-line, anunta marti Casa Nationala de Asigurari de Sanatate.

Contactat marti de HotNews.ro, Liviu Nicolescu, director general adjunct in CNAS, spunea ca spera ca problemele sa fie remediate in cursul aceleiasi zile si ca, in aceasta luna, sa se semneze cu Teamnet si contractele de peste 5 milioane de euro pentru mentenanta la Cardul de sanatate (CEAS) si la Platforma Informatica din Asigurarile de Sanatate (PIAS).

Casa Nationala de Asigurari de Sanatate sustinea, miercuri seara (2 noiembrie) ca sistemul informatic al cardului national de asigurari de sanatate este in stare de functionare incepand de miercuri de la ora 19:00, iar in continuare se efectueaza operatiuni tehnice de monitorizare si consolidare a acestuia.

Guvernul a adoptat, la finalul lunii octombrie, masuri pentru situatiile in care este picat sistemul cardului de sanatate, hotarand ca serviciile medicale si medicamentele vor putea fi acordate si off-line.

Farmaciile vor putea elibera in sistem off-line medicamentele din retetele medicale emise on-line si off-line atunci cand nu functioneaza platforma informatica de asigurari de sanatate (PIAS), potrivit unor masuri adoptate de Guvern.

Anterior, medicamentele puteau fi furnizate de farmacii doar in regim on-line, iar cand era picat sistemul cardului national de sanatate, se aflau in imposibilitatea legala de a elibera asiguratilor medicamentele.

De asemenea, si serviciile si dispozitivele medicale, inclusiv cele din  cadrul programelor nationale de sanatate curative vor putea putea fi acordate off-line.












3263 vizualizari
  • -10 (16 voturi)    
    era normal sa nu functioneze (Vineri, 4 noiembrie 2016, 14:18)

    xanti [utilizator]

    Cu asa guvern incompetent.
    • +6 (10 voturi)    
      cu asa firma Ghita & Co (Vineri, 4 noiembrie 2016, 14:33)

      FPop2013 [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      cu asa firma Ghita& Co, normal.
      • 0 (2 voturi)    
        SIVECO Hp și Oracle (Vineri, 4 noiembrie 2016, 16:01)

        mumuishere [utilizator] i-a raspuns lui FPop2013

        Asta e la Socol Hp și Oracle in curte. Ghita doar a salivat puțin la proiect și i-a fost luat :)
    • +4 (4 voturi)    
      mai da' (Vineri, 4 noiembrie 2016, 15:23)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      esti tontalau rau de tot.
      nu handicapatul tau de tonta s-a laudat cu sistemul cardurilor de sanatate?
      nu el a bifat-o si pe asta ca si bucata aia de autostrada care se ineaca pe la Sebes, ca una din maretele lui realizari?
    • +4 (4 voturi)    
      Firma e de la psd (Vineri, 4 noiembrie 2016, 15:47)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      ghita !!! Ai perfeta dreptate, nu are cum sa functioneze cu incompetentii psd.
  • +4 (10 voturi)    
    Well...daca nu este prostie, atunci e clar sabotaj (Vineri, 4 noiembrie 2016, 14:22)

    MiticaPalarierul [utilizator]

    Well...daca nu este prostie, atunci e clar sabotaj !

    Oare pentru ce sunt plati oamenii si firmele acestea ?

    Eu cred sincer ca degeaba ...

    "Patria si Dreptul Meu!"
    .
    • +2 (4 voturi)    
      Infinitatea prostiei (Vineri, 4 noiembrie 2016, 14:54)

      gore_nasu [utilizator] i-a raspuns lui MiticaPalarierul

      E prostie. Am citit odata, urmatorul corolar, cred ca al lui Mark Twain, dar nu bag mana in foc:

      Daca ceva merge prost, si exista doar 1% sanse sa mearga prost din cauza prostiei unui om, atunci 100% aceasta este cauza :)
    • +1 (1 vot)    
      Sistemul se blocheaza la ordin! (Vineri, 4 noiembrie 2016, 15:13)

      Prea_Tarziu [utilizator] i-a raspuns lui MiticaPalarierul

      .
  • +10 (10 voturi)    
    praf (Vineri, 4 noiembrie 2016, 14:22)

    RTK [utilizator]

    Cei care au facut contractul si au permis downtime de genul asta trebuie trasi la raspundere.
    • +1 (1 vot)    
      Corect! (Vineri, 4 noiembrie 2016, 15:18)

      Leul in iarna [utilizator] i-a raspuns lui RTK

      Mă întreb în plus dacă mentenanța se va face tot cu această firmă cum va arăta ea în viitor?
  • +2 (8 voturi)    
    Și totuși (Vineri, 4 noiembrie 2016, 14:29)

    mumuishere [utilizator]

    Și totuși Oracle continua sa mai vândă baze de date in Romania cu licențe de 37500 euro pentru un core... Un core, Rick! Un core! Plus RAC 17500, plus partitioning 10000, active data guard 12500, plus suport 25% pe an din prețul licenței...si totul asta pentru un core de procesare! Si sa nu meargă! Ăștia au luat 96 sau 128 de core, nu mai știu exact. Fantastic!
    • +5 (7 voturi)    
      @mumuishere (Vineri, 4 noiembrie 2016, 14:54)

      bogdan192 [utilizator] i-a raspuns lui mumuishere

      Degeba ai 96 de core-uri cu uptime 99.9% si 100 de sisteme de backup si support pentru hardware, daca software-ul pe care merge e scris cu picioarele.
      • -1 (3 voturi)    
        Dezvoltare (Vineri, 4 noiembrie 2016, 15:55)

        mumuishere [utilizator] i-a raspuns lui bogdan192

        In sistemele CNAS nu prea ai ce dezvolta. In siui și card sunt fluxuri și instrucțiuni simple. S-a dat suficient SW de baza ca sa fie o procedura bazată pe NexT NexT. SOA, weblogic, forms, portal, ruei, odi...Ca baza nu este optimizată sau este optimizată prost... e o alta poveste. Din câte am auzit eu exact DBA-ii de la Oracle s-au ocupat de asta pentru ca orAcle a dorit sa țină curtea sa bucata asta de servicii ( bani mulți greu de cuantificat in efort efectiv - pentru un SOW e mina de aur) . Iar când a picat prima data sistemul cei de la siv au apelat tot la Oracle sa rezolve problema ca cică era un bug de baza de date și așteptau patch-ul salvator. Disclaimer - nu lucrez la SIVECO, nu-mi place de ei dar când vine vorba de programatorii și DBA-ii lor am tot respectul. Cred ca este printre putinele abonate ale statlului care știe sa scrie cod. Socol a avut grija sa țină oameni buni lângă. Oraclistii, in schimb... niște incompetenți ordinari ce nu-și cunosc propriile produse.
    • +2 (2 voturi)    
      Wow deci e vina lui Oracle (Vineri, 4 noiembrie 2016, 15:49)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui mumuishere

      Nu facaturile de softuri ale lui ghita. Anunta de urgenta toate marile corporatii mondiale ce se bazeaza pe Oracle ca ai descoperit un risc major pentru ele!!
  • +14 (14 voturi)    
    evident (Vineri, 4 noiembrie 2016, 14:29)

    voxpopulix [utilizator]

    Cred ca e mai simplu sa postati stiri cand merge sistemul.

    "Sistemul de sanatate a functionat azi de la 3 la 5"

    "Sistemul a inceput sa functioneze acum jumatate de ore si inca e ok - va anuntam cand vine la normal"
  • -4 (10 voturi)    
    functionare (Vineri, 4 noiembrie 2016, 14:36)

    bobyrou [utilizator]

    De ce DNA-ul nu se sesizeaza aici? Pentru banalitati este prima care se sesizeaza.
    • +4 (4 voturi)    
      chiar (Vineri, 4 noiembrie 2016, 15:25)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui bobyrou

      vrei sa-l aresteze pe tonta repede de tot? de-o mana cu ghita?
    • 0 (2 voturi)    
      simplu (Vineri, 4 noiembrie 2016, 15:30)

      srpc [utilizator] i-a raspuns lui bobyrou

      aici, spagile au mers transpartinic
  • +3 (3 voturi)    
    spam (Vineri, 4 noiembrie 2016, 14:55)

    gore_nasu [utilizator]

    Alo, HotNewsul?

    Nu-i mai simplu sa ne anuntati CAND functioneaza, decat sa vedem zilnic stirea asta ca iarasi nu merge?
  • -1 (1 vot)    
    Tot sistemul e blocat, nu doar cel de sanatate !!! (Vineri, 4 noiembrie 2016, 14:58)

    Amad [utilizator]

    Tara însăși e blocată.
  • +3 (5 voturi)    
    Mai oameni buni... (Vineri, 4 noiembrie 2016, 15:18)

    Radius [utilizator]

    Mai simplu ar fi sa puneti un mic indicator colorat undeva in partea de sus a paginii: cand e verde stim ca merge, cand e rosu stim ca e oprit ;)
  • +1 (1 vot)    
    Puneți mîna pe carte ! (Sâmbătă, 5 noiembrie 2016, 9:02)

    stos [utilizator]

    Cînd o să înțelegeți că firmele securiste nu dau performanțe? Au fost create pentru furt sub acoperire, nu pentru performanță.
  • +1 (1 vot)    
    Umilinta pentru pacienti si doctori (Sâmbătă, 5 noiembrie 2016, 12:18)

    VasilePopescu1 [anonim]

    Pentru cativa oameni vizionari (gen Vasile Ciurchea si altii ca el, care afirma cu tarie ca sistemul este bun si functional) restul trebuie sa indure umiliri repetate.
    Responsabilii trebuie trasi la raspundere si sa plateasca.
    Sistemul cardului este depasit si nesigur - sa se revina la procedura clasica anterioara implementarii acestui sistem de colectare a informatiilor confidentiale ale pacientilor.
    Dosarul electronic de sanatate este la fel de vulnerabil ca si sistemul cardului. Niciun sistem nu poate acorda protectie absoluta datelor personale ale pacientilor,