Ion Stan, eliberat conditionat. Fostul deputat fusese condamnat in ianuarie la doi ani de inchisoare

de G.S.     HotNews.ro
Joi, 3 noiembrie 2016, 11:49 Actualitate | Esenţial

Ion Stan (foto arhiva)
Foto: Camera Deputatilor
Fostul deputat de Dambovita Ion Stan, condamnat la doi ani pentru trafic de influenta, a fost eliberat conditionat, miercuri seara, din Penitenciarul Gaesti, transmite Agerpres.

''A fost eliberat miercuri seara tarziu din penitenciar'', a declarat joi, pentru Agerpres, purtatorul de cuvant al Penitenciarului Gaesti, Florin Ispas. 

La sfarsitul lunii septembrie, Judecatoria Gaesti a dat solutie favorabila cererii de liberare conditionata formulata de Comisia de liberare conditionata din cadrul Penitenciarului Gaesti pentru Ion Stan. Decizia nu era definitiva si a fost contestata. Urmatorul termen a fost pe 2 noiembrie. 

Deputatul PSD Ion Stan a fost condamnat definitiv in ianuarie 2016 de Inalta Curte de Casatie si Justitie la doi ani inchisoare cu executare pentru savarsirea infractiunii de trafic de influenta, el fiind acuzat ca a primit bani in timpul campaniei electorale din 2012 de la oameni de afaceri in schimbul inlesnirii castigarii unor contracte cu statul. 

Potrivit DNA, in perioada 12 - 14 noiembrie 2012, Ion Stan a solicitat unui denuntator 130.000 lei, bani destinati achizitionarii combustibilului necesar unor autoturisme ce urmau a fi folosite in cursul campaniei electorale, precum si achizitionarii de produse alimentare ce urmau a fi impartite in preajma alegerilor parlamentare. 

"Inculpatul Stan a pretins banii lasand sa se inteleaga ca are influenta asupra unor functionari cu putere de decizie, in vederea inlesnirii derularii unor contracte in curs, precum si pentru obtinerea unor noi contracte de lucrari, de catre firmele controlate direct sau indirect de denuntator. In zilele de 16, 19, 21 si 22 noiembrie 2012, inculpatul Stan a primit, prin intermediul soferului sau, Florin Sarca, patru transe a cate 15.000 lei fiecare (in total 60.000 lei) o parte din bani fiind folositi pentru achizitionarea unor materiale de promovare ce urmau a fi impartite in campania electorala", sustineau procurorii. 

De asemenea, in perioada mai-noiembrie 2009, Ion Stan, avand functia de presedinte al organizatiei judetene Dambovita a PSD, in baza unei pretinderi anterioare, a primit, in mod indirect, in beneficiul formatiunii politice din care face parte, de la acelasi denuntator, produse pentru campania electorala in valoare de circa 535.000 lei.


Citeste mai multe despre   









2270 vizualizari
  • +7 (9 voturi)    
    Cam devreme (Joi, 3 noiembrie 2016, 11:58)

    Baboii [utilizator]

    La fel si Ioan Niculae - tot de la Gaesti si tot inainte de termen.
    Sa traiasca justitia din Dambovita! PSD-ul si Sache Neculaescu stiu de ce.
  • -8 (14 voturi)    
    justitie (Joi, 3 noiembrie 2016, 12:03)

    bobyrou [utilizator]

    uite aici justitie corecta: Ion Stan pesedistul care a furat milioane de euro a iesit din puscarie inainte de termen. Fratele lui Basescu a fost respins sa iasa inainte de termen, desi legal avea voie. Asta este justitia lui kovesi.
    • +5 (7 voturi)    
      Ce treaba are Kovesi ? (Joi, 3 noiembrie 2016, 14:42)

      Comentatorul-x [utilizator] i-a raspuns lui bobyrou

      E decizia unui judecator daca elibereaza sau nu un detinut ? Ce treaba are Kovesi cu asta ?
  • +6 (8 voturi)    
    hmmmm (Joi, 3 noiembrie 2016, 12:06)

    liviu_ [utilizator]

    10 luni din 24...
    sa dod incalci legea in Romania!
  • +9 (11 voturi)    
    mda (Joi, 3 noiembrie 2016, 12:11)

    SoulSearcher [utilizator]

    eficient...

    sa primesti aprox 30.000 euro si sa faci aprox 9 luni de inchisoare

    mai am si eu de dat la banca cam atatia bani pe urmatorii 20 ani, oare sa-i fur si eu, ca dupa 9 luni sa scap ?

    de ce sa platesc inca 20 ani + dobanzi, cand pot scapa cu banii luati in 9 luni ?

    multumim judecatorilor din romania, care dau atfel de exemple de urmat si pentru altii care sunt tentati sa fure bani
    • +2 (2 voturi)    
      30.000 de coco (Joi, 3 noiembrie 2016, 16:49)

      JustinCase [utilizator] i-a raspuns lui SoulSearcher

      Astia-s doar banii de care se stie. Aia despre care nu se stie sunt fara numar.
      • +1 (1 vot)    
        mda (Vineri, 4 noiembrie 2016, 7:58)

        SoulSearcher [utilizator] i-a raspuns lui JustinCase

        evident ca banii dovediti furati de DNA nu sunt decat varful iceberg-ului.

        cum e si cazul altora gen ghita, udrea, bombo.. etc

        ei mai mult sunt deranjati ca i-au prins cu sume de gainarii...
  • +2 (4 voturi)    
    da' banii (Joi, 3 noiembrie 2016, 12:20)

    nahir [utilizator]

    au fost recuperati.
    adicatelea, prejudiciul.
  • +3 (5 voturi)    
    Am si eu o curiozitate (Joi, 3 noiembrie 2016, 12:23)

    muvis [utilizator]

    Exista vreo lista de functii publice care ii sunt interzise de acum incolo?
  • +2 (2 voturi)    
    O gluma proasta (Joi, 3 noiembrie 2016, 14:45)

    Comentatorul-x [utilizator]

    Pai da, a ajuns spaga si coruptia la sentinte de 2-3 ani din care se executa vreo 9-10 luni.
    Au inceput judecatorii sa considere mita si coruptia un fel de gainarii simple, banale.
    Omul asta trebuia sa nu iasa mai devreme de 5-6 ani din puscarie, sa le fie frica altora sa faca la fel.
    Credeti ca 10 luni de puscarie e ceva de care sa se sperie un hot din categoria asatora de fura milioane ?
    Sa nu uitam, procurorii ancheteaza o mica parte din furturi sau din actele de coruptie.
    Sentinta e un act de descurajare pentru ceilalti corupti.