UPDATE Adrian Botez, liderul "Academiei Infractorilor", condamnat la peste 24 de ani de inchisoare. El trebuie sa plateasca si un milion de lei, cheltuieli judiciare

de G.S.     HotNews.ro
Joi, 3 noiembrie 2016, 9:30 Actualitate | Esenţial

Liderul gruparii "Academia Infractorilor Romani", Adrian Botez, zis "Țâță", a fost condamnat de Curtea de Apel Bucuresti la 24 de ani, doua luni si 20 de zile de inchisoare de inchisoare cu executare si ar trebui sa plateasca un milion de lei cheltuieli judiciare, transmite News.ro. Decizia este definitiva. 

Curtea de Apel Bucuresti a decis, miercuri, sa il condamne la 24 de ani de inchisoare, doua luni si 20 de zile de inchisoare pe Adrian Botez, zis "Țâță", desfiintand in parte sentinta Tribunalului Bucuresti, prin care Botez a fost condamnat la 30 de ani de inchisoare. 

Potrivit instantei, Adrian Botez este obligat sa plateasca un milion de lei cheltuieli judiciare. 

Curtea de Apel Bucuresti a mai decis, sa respinga, ca nefondate, apelurile declarate de Gheorghiu Alexandra, Padurean Florin Alexandru, Dita Florin Daniel, Ispas Catalin Ionut, Mihai Constantin, Munteanu Petru Cosmin, Movila Petru Bogdan si Rusu Cosmin Andrei impotriva sentintei date de Tribunalul Bucuresti. 

Tribunalul Bucuresti a mai stabilit disjungerea dosarului fata de inculpatii care au dorit judecare in regim normal, astfel ca Vasilica Popa (fost Purice), Florin Mircea Savu, Andreea Ioana Nita, Gabriela Ilinca Chirila, Adolf Gliga, Constantin Gheorghita Bostan, Mihail Alexandru Martiniuc, Adrian Petrut Chindea si Dorel Laurentiu Ursu vor fi judecati de un alt complet. 

In 14 octombrie 2015, procurorii DIICOT i-au trimis in judecata pe Adrian Botez si 17 "locotenenti" ai acestuia, pentru 27 de talharii, acuzatiile fiind de constituire sau aderare si sprijinire a unui grup infractional organizat, instigare si complicitate la talharie calificata, instigare la furt calificat, favorizarea faptuitorului si tainuire. 

In cursul urmaririi penale s-au administrat probatorii care au demonstrat legatura intre 29 de infractiuni, dintre care 27 de talharie sau tentative de talharie, comise in Marea Britanie, Belgia, Italia, Franta, Germania, Austria si Danemarca, alte doua fiind infractiuni de furt calificat comise in Andorra si Marea Britanie. 

Membrii gruparii ar fi produs un prejudiciu de 8.452.667 de euro. Potrivit rechizitoriului procurorilor, in 2011, reteaua criminala "Academia Infractorilor Romani" a fost conceputa, initiata si organizata pe criterii militare, avand o structura piramidala. 

Liderul retelei, considerat "comandant suprem", era Adrian Marin Botez, acesta avand subordonate mai multe esaloane de conducere.  

Fiecare palier era specializat si condus de anumite persoane de incredere, ce aveau grad de "ofiter", ultimul esalon fiind cel de executie, in cadrul acestuia fiind recrutati tineri, atat minori, cat si majori, din tot judetul Neamt, de regula provenind din familii fara posibilitati financiare, unii din orfelinate, altii cu antecedente penale, dispusi sa se alature gruparii si sa comita jafuri armate la magazine de lux din vestul Europei, primind sume modice in raport de sumele de bani castigate prin comiterea infractiunilor, au aratat procurorii DIICOT. 

Adrian Botez folosea tineri recruti la atacurile asupra magazinelor de ceasuri si bijuterii de lux, ii instruia pentru comiterea de jafuri in plina zi si imita metode folosite de celebra grupare infractionala Pink Panters, aparuta in fosta Iugoslavie, respectiv prin violenta si amenintare, bazat pe socul celor atacati. 

Membrii gruparii reuseau ca in cateva zeci de secunde sa fure bijuterii, pietre pretioase si ceasuri scumpe, de ordinul milioanelor de euro, sustin procurorii.


Citeste mai multe despre   









13996 vizualizari
  • +35 (35 voturi)    
    liderul 'Academia Infractorilor' (Joi, 3 noiembrie 2016, 9:41)

    Francisc 1 [utilizator]

    parca il chema gabriel oprea ? sunt confuz.
  • +28 (28 voturi)    
    sa se nvete minte! (Joi, 3 noiembrie 2016, 10:13)

    razeshu [utilizator]

    Asa ii trebuie daca nu a intrat in politica! Ar fi facut doar vreo 2 ani. Si aia la Biblioteca transcriind rezultatele meciurilor de fotbal.
  • -12 (24 voturi)    
    Deh, academician... (Joi, 3 noiembrie 2016, 10:16)

    amycus [utilizator]

    Se pare ca si aici e dupa facultati...
    Inseamna ca adevaratul sef al academiei infractorilor PDL, traian basescu, sa primeasca o pedeapsa si mai exemplara.
    • +12 (22 voturi)    
      "Si mai exemplara" nu exista (Joi, 3 noiembrie 2016, 10:57)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui amycus

      in limba Romana. Agramati sunt duium !
      • -8 (14 voturi)    
        exista ironie si metafora (Joi, 3 noiembrie 2016, 11:37)

        jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan_100

        gramaticule.
        Incep a cred ca esti un calculator care raspunde dupa o schema logica deficitara.
        Partea cu Base infractor te a activat?
        • +5 (11 voturi)    
          Ca si la seful tau ponta (Joi, 3 noiembrie 2016, 12:50)

          Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

          lipsesc ghilimelele pentru a fi credibila "ironia". Partea cu "metafora" (a scrie agramat e o "metafora"? :-))) o punem pe seama cunoasterii deficitare a limbii Romane. Oare ce o fi o schema logica deficitara a unui calculator ? O fi vreun proiect IT facut de ghita?
          • -3 (5 voturi)    
            Nu toti sunt platiti pentru postari (Joi, 3 noiembrie 2016, 15:21)

            jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan_100

            unii doar scriu ca sa li se auda opinia
            La tine este important sa fie totul ca la carte. fiecare postare este un venit.
    • +1 (3 voturi)    
      Deh,academician! (Joi, 3 noiembrie 2016, 13:47)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui amycus

      La Ponta nu te-ai gândit?Păre-ți colegi!
      • -3 (3 voturi)    
        pare-m (Joi, 3 noiembrie 2016, 14:22)

        amycus [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

        da nu sunte-m.
  • +13 (13 voturi)    
    Cred ca ar trebui sa ..... (Joi, 3 noiembrie 2016, 10:16)

    gigiN [utilizator]

    ...explicati si ce vrea sa insemne aceasta "Academie a Infractorilor".Parerea mea este ca exista...mai multe.!!!
    • +12 (12 voturi)    
      Exista chiar si Partide ale infractorilor (Joi, 3 noiembrie 2016, 10:57)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui gigiN

      psd, alde, etc
      • +5 (7 voturi)    
        pmp, unpr (Joi, 3 noiembrie 2016, 12:12)

        mmmircea [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan_100

        ca sa fie lista completa
  • +5 (5 voturi)    
    .... (Joi, 3 noiembrie 2016, 12:07)

    sictireanu [utilizator]

    Aveau si program de doctorat? Daca da pun pariu ca gasim cativa parlamentari absolventi.
    • +2 (4 voturi)    
      considerand (Joi, 3 noiembrie 2016, 13:12)

      paranoid_android [utilizator] i-a raspuns lui sictireanu

      tentativa "shock and awe" bine implementata pe buget zilele trecute, cred ca sunt cativa 'ofiteri' infiltrati in parlament.
  • +3 (3 voturi)    
    stirea asta ar trebui publicata de HotNews (Joi, 3 noiembrie 2016, 13:49)

    stefan2008 [utilizator]

    si in engleza, ca sa o putem arata cunoscutilor din vest. Sa vada ca Romania chiar face ceva in legatura cu cei care ne-au facut o reputatie proasta ca natiune.
  • 0 (0 voturi)    
    recuperare prejudiciu (Joi, 3 noiembrie 2016, 16:39)

    boogiewoogie [utilizator]

    dar au recuperat ceva din furturi sau bani?
  • 0 (0 voturi)    
    Nu stiu ce sa zic... (Vineri, 4 noiembrie 2016, 0:02)

    Irina25 [utilizator]

    Poate lua de la bogati, si dadea la saraci. Daca-i asa, nu putem spune ca a fost un erou, in felul lui?