Klaus Iohannis: Ma ingrijoreaza ca 30% din terenul agricol este detinut de straini

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 2 noiembrie 2016, 14:10 Actualitate | Esenţial

Agricultura
Foto: Euractiv
Presedintele Klaus Iohannis s-a declarat ingrijorat miercuri de faptul ca 30% din terenul agricol din Romania este detinut de straini, aratand ca ar trebui modificata legislatia in acest domeniu, potrivit Agerpres.

'De asemenea, de importanta extraordinar de mare pentru Romania, cine e proprietarul pamantului din Romania? Cel putin, in momentul de fata, aflu, de exemplu, de la domnul ministru (Achim Irimescu - n.r.), ca proprietari a 30% din terenul agricol din Romania sunt altii decat romanii. Pe mine, personal, aceasta proportie ma ingrijoreaza', a spus Iohannis, la dezbaterea 'Presedintele Romaniei in dialog cu agricultorii', organizata in cadrul Targului INDAGRA.

El a subliniat ca in aceasta chestiune este nevoie de o abordare pragmatica, aratand ca un minim necesar ar fi dreptul de preemptiune pentru cei care reprezinta statul sau comunitatea.

'E nevoie de o abordare pragmatica, dar in acelasi timp europeana. Suntem in UE, nu putem sa ne inchidem, sa revenim la izolationism, dar nu ne opreste nimeni sa facem o legislatie care sa permita romanilor sa stabileasca ce se intampla in Romania. Un minim necesar este un drept de preemptiune pentru cei care reprezinta statul sau comunitatea, iar, daca nici statul, nici comunitatea nu au interes intr-o anumita parcela care se vinde, atunci, sigur, putem sa ne gandim cum mergem mai departe, dar nu cred ca se poate merge la infinit asa, ca ne trezim ca ne uitam la pamant si ne intrebam al cui o fi, ca al nostru nu mai e. Este clar ca printr-o legislatie care ne protejeaza, dar este in acelasi timp si europeana, putem sa rezolvam aceasta chestiune care este foarte sensibila', a conchis seful statului.










3735 vizualizari
  • -8 (18 voturi)    
    Pai (Miercuri, 2 noiembrie 2016, 14:21)

    Snitzelvienez [utilizator]

    Nu e normal sa se revina la situatia anilor 30? Romanii sclavi iar strainii stapani
  • +2 (20 voturi)    
    30% nu cred (Miercuri, 2 noiembrie 2016, 14:21)

    Francisc 1 [utilizator]

    poate e lucrat 30 % , parte proprietate parte arenda ! da umbla un curent nationalist mai dubios care ne spune ca noi in ue avem drepturi mai egale decat altii , eu pot cumpara in ue , oricine din ue poate face la fel nu ne convine pa!
    • +4 (16 voturi)    
      Tu cumperi in UE? (Miercuri, 2 noiembrie 2016, 14:31)

      Snitzelvienez [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

      La noi e 2000 euro ha ..ia verifica cat teren este disponibil in UE si la ce pret
      • +2 (6 voturi)    
        El nu cumpara (Miercuri, 2 noiembrie 2016, 17:10)

        Chaos & Collapse [utilizator] i-a raspuns lui Snitzelvienez

        El face propaganda.
      • -2 (4 voturi)    
        vb prostii, (Miercuri, 2 noiembrie 2016, 18:35)

        danut lupascu [utilizator] i-a raspuns lui Snitzelvienez

        daca habar nu ai de gastile de mafiotii romani in spatele nationalismul fantic taci dracului din gura
    • +2 (2 voturi)    
      in nici o tara din U.E. tu ca roman (Miercuri, 2 noiembrie 2016, 21:09)

      kkciosuldelahamangia [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

      nu vei putea cumpara nici 2m/p de pamant ! da, nu e interzis, dar conditiile din legi sunt de asa natura incat strainii nu le vor putea indeplinii niciodata, deci nu poti cumpara cu toate ca nu e interzis de vreo lege vanzarea catre straini.
      sunt tari in care e interzis vanzarea catre straini atat terenuri agricole cat si paduri, Austria de exemplu.
      problema reala va aparea in momentul unei crize alimentare mondiale, nu vei putea interzice strainilor cu pamanturi in Romania sa exporte produsele, ceea ce fac si acum, dar acum nu e criza.
  • +16 (22 voturi)    
    pe mine ma ingrijoreaza ca 70% (Miercuri, 2 noiembrie 2016, 14:21)

    tropotaru [utilizator]

    din terenul agricol e detinut de politicieni
  • +6 (8 voturi)    
    pai nu-i cam tarziu? (Miercuri, 2 noiembrie 2016, 14:22)

    un om [utilizator]

    peste 30% e deja vandut! daca poporul roman iubeste boierul si biciul? daca nu i-ar iubi, n-ar fi avut conducatorii pe care i-a avut si inca ii mai are ;)
  • -1 (13 voturi)    
    asta in timp ce peste 90% din capital... (Miercuri, 2 noiembrie 2016, 14:22)

    demaGOGU [utilizator]

    ...detinut de straini iti induce satisfactia lucrului bine facut (sic) in slujba altuia.
    • +3 (9 voturi)    
      mmm (Miercuri, 2 noiembrie 2016, 15:14)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      si daca lucrezi pentru capitalul autohton ce satisfactie ai? Ca te injura un natarau cu 4 clase aiurea, da macar lucrezi in slujba romaniei, sau cum? Nu generalizez, sunt si firme cu capital romanesc conduse impecabil, dar marea majoritate a patronilor romani asha sunt, se cred stapini pe-o plantatie cu sclavi...
      Si apoi, cu ce ma incinta ca lucrez pentru Sebi Ghita, dexemplu? Nu tot in Dubai isi face vacantele? Ia intreaba un salariat Dacia si unul Oltchim, sa vezi care e mai multumit? Sau unul de la Petrom versus unul de la CFR?
  • +6 (12 voturi)    
    40 % din Terenuri nu au fost RESTITUITE ! (Miercuri, 2 noiembrie 2016, 14:22)

    MeridianAlbastru [anonim]

    Dupa 26 de ani sta ANRP ul cu Dosarele nerezolvate !

    40 % din Terenurile al Romaniei nu au fost restituite la Propietari ci la clanurile PCR care au vandut repede la strain .

    Klaus Johannis a aplicat ca Primar al Sibiului aceasi metoda comunista unde din ca. 1900 de cereri doar 280 au fost solutionate prin restituire iar restul au fost trimise spre PLATA la ANRP !
  • +2 (6 voturi)    
    ingrijorat (Miercuri, 2 noiembrie 2016, 14:30)

    zigot [utilizator]

    este PREA PUTIN, MULT pre putin;
    cred ca pensiile spéciale, maririle abuzive si intempestive de salarii din ultimul timp sunt cu mult ma putin urgente decat vanzarea pamantului romanesc
    s-a vandut petrolul, gazele- rezervele naturale- ,acum si pamantul?
    dragnea si cp tariceanu mai sunt liberi?
    de ce nu se ocupa de aceasta problema?
  • -4 (12 voturi)    
    La cum functioneaza UE (Miercuri, 2 noiembrie 2016, 14:34)

    Snitzelvienez [utilizator]

    Nu-i dau viata multa..legile UE si pe cele ale Romaniei trebuiesc schimbate altfel se va ajunge ca 80% din suprafata tarii sa fie detinuta de straini..de ex Japonia interzicea vanzarea terenurilor la straini
    • +4 (10 voturi)    
      Pamant (Miercuri, 2 noiembrie 2016, 15:35)

      mircealun [utilizator] i-a raspuns lui Snitzelvienez

      Trebuie depasita ideea asta roman si strain, suntem in secolul 21.

      Iohannis ar trebui sa se ingrijoreze ca pamantul nu-i lucrat, sau ca e tratat cu prea multe ingrasaminte chimice, ce conteaza cine il detine. Ne amestecam toti, cu toti strainii, trebuie sa incepem sa ne gandim colectiv ca omenire, nu asa, fiecare pe parcela lui.
      • +2 (6 voturi)    
        parcela nimanui (Miercuri, 2 noiembrie 2016, 16:29)

        Lakota [utilizator] i-a raspuns lui mircealun

        Ca fapt diverse francezii, ca si austrieci nu concep sa instrainez pamint agricol detinut de cetateni proprii, fara implicarea comunitatii si statului in decizie. Aia in ce secol or fi?
        Toata lumea deschisa la minte(nu la nou, ca astia sint spalatii pe creier cu sintagma "secolul 21") este orientata spre localism, descentralizare, distributism. E adevarat ca exista si un curent neomarxism, care are priza la tari mai inapoiate si care tocmai pe acest timp de retorica functioneaza: ce-i aia domle, fiecare cu parcela lui?
        comunismu' e mort. Dispareti, strigoilor!
        • 0 (2 voturi)    
          las ca nu e asa (Miercuri, 2 noiembrie 2016, 18:37)

          danut lupascu [utilizator] i-a raspuns lui Lakota

          se poate cumpara si in franta si in austria, problmea e nu se gaseste asta e problema
  • +2 (12 voturi)    
    trebuie oprita instrainarea pamanturilor!!! (Miercuri, 2 noiembrie 2016, 14:50)

    voxpopulix [utilizator]

    Asta e o problema URIASA.

    Si ar fi interesant sa vedem mai in detaliu cine detine cei 30%, macar in mare.
  • +6 (8 voturi)    
    ce ar fi... (Miercuri, 2 noiembrie 2016, 14:51)

    g01an [utilizator]

    ia sa fiscalizam agricultorii locali in mod corect. sa vedem atunci care este procentul real.

    pana una alta, aceste cifre nu ne arata decat ponderea celor care platesc taxe si activeaza in sectorul asta.
  • -7 (7 voturi)    
    30% europeni, cati britanici? (Miercuri, 2 noiembrie 2016, 14:54)

    anjin [utilizator]

    Probabil din acesti 30% mai mult de jumatate sunt fonduri britanice.

    Daca tot ies din Europa ca nu le placeau imigrantii romani, nu dau si ei terenul inapoi?
    • 0 (0 voturi)    
      ba da (Miercuri, 2 noiembrie 2016, 18:38)

      danut lupascu [utilizator] i-a raspuns lui anjin

      ca sa il mai vizi tu inca de 3 ori
  • +4 (4 voturi)    
    E bine ca atentioneaza, dar mai viguros va rugam (Miercuri, 2 noiembrie 2016, 15:27)

    L8MA [utilizator]

    O solutie ar fi sa existe un fond de investitii al Romaniei care sa achizitioneze tot ce se doreste a fi vandut.
    E ridicol si din punct de vedere comercial sa lasi sa se vanda hectarul la 1000-3000 euro cand in Italia,Franta,Olanda pretul minim sau mediu e de 5 ori mai mare!
    Af, pardon statul capusat de politicienii corupti are alta agenda...
  • +3 (11 voturi)    
    Ingrijorari populiste mai degraba, (Miercuri, 2 noiembrie 2016, 16:04)

    4Runner [utilizator]

    Care e diferenta intre a avea 100% din agribusiness in mainile strainilor si a avea 100% din producatorii auto in mainile strainilor? Raspuns: Nici una. Daca ai intreba azi in parlamentul roman daca se doreste ca in urmatorii ani sa mai vina inca 3 producatori auto cu investitii greenfiled, ar raspunde toti ca ii primesc cu bratele deschise, ba le-ar si da facilitati fiscale pana ar incalca legislatia europeana cu privire la ajutoarele de stat (vezi cazul Ford). Dar cand vorbim de investitii straine in agribusiness, perceptia noastra se schimba radical. Cu toate ca ei nu beneficiaza de nici un ajutor de stat, nici de fonduri europene ca producatorii autohtoni noi romanii suntem mult mai incantati de, sa zicem investitii de 1 miliard in industria auto decat de 1 miliard investitii in agricultura. Economic, ingrijorarea nu are sens, insa cel ce o pune pe tapet castiga puncte electorale.
    Pana una alta, avem 2 milioane de persoane ocupate in agricultura, si doar 17.700 de salariati (cam tot atatia muncesc in ferme moderne). Asta in conditiile in care SUA cu o populatie de 16 ori mai mare, are doar 960.000. Statul roman nu are nici un plan pentru ei, nici un program national de reconversie profesionala, nici macar nu constientizam problema.
  • +3 (9 voturi)    
    Si or sa ia pamantul cu roaba, nu? (Miercuri, 2 noiembrie 2016, 17:15)

    BEDE [utilizator]

    Or sa ia pamantul cu roaba si sa-l scoata din tara, nu?
    Oricum, ei platesc impozite statului roman. Si impozit pe teren si impozit pe profit pt profiturile pe care le obtin.
    Vanzarea unui teren catre un cetatean strain sau catre o companie straina nu scoate acel teren din componenta Romaniei. Au cumparat strainii pt ca multi romani nu stiu cum sa faca pentru a obtine profit de pe urma pamantului. Parca este mai bine sa-l cumpere o firma straina sau un cetatean strain care sa plateasca impozite decat un Ioan Niculae care capata facilitati de la stat - adica platim noi, amarastenii impozit pt el!
  • +3 (7 voturi)    
    Comentatori (Miercuri, 2 noiembrie 2016, 17:55)

    Sani [utilizator]

    Bai, de cand au luat strainii pamantul, se mai si lucreaza...nationalismul este la trecut...din cei care comenteaza ca este rau cu strainii care au luat pamantul....cati doriti sa lucrati in agricultura?

    Ce usor este sa te ingrijorezi in fata tastaturii?!

    PS: De cand am vazut cat de bine isi stiu romanii interesele (vezi cu cine voteaza de 26 de ani), m-am lamurit cat de bun este nationalismul de stadion!
    Nu frate, cine vrea sa-l lucreze, sa-l cumpere...ca-i roman, sau strain!
    Doar atat: CHIAR SA-L LUCREZE!
  • +2 (4 voturi)    
    Dar faptul ca (Miercuri, 2 noiembrie 2016, 18:34)

    xolv [utilizator]

    isi consuma viata in carciumi nu va preocupa ?? Ei asteapta PCR sa le dea de muncit.
  • 0 (0 voturi)    
    straini sau hoti autohtoni? (Miercuri, 2 noiembrie 2016, 21:14)

    Irina25 [utilizator]

    Cate terenuri detine Videanu, un taranoi submediocru, in Bucuresti? Multe...Oricum, parca m-as simti mai putin jignit daca le-ar detine un strain.
    • 0 (0 voturi)    
      agricole (Joi, 3 noiembrie 2016, 12:32)

      Lakota [utilizator] i-a raspuns lui Irina25

      Repet: agricole. Despre asta e vorba in articol. Nu despre intravilan, ci despre ceva care poate fi folosit in scopuri de productie. Exista si un documentar despre cum e legislatia in alte tari UE si care sint avantaje/dezavantaje de a avea terenul detinut de straini. Fie si in situatia in care ei produc, pe cind detinut de un roman, ar fi lasat in paragina.
      Daca avem un parlament incapabil, asta nu inseamna ca lasam totul pe mina celor din afara, care au bani de investit si "fac treaba" si ne declaram nuli. Dimpotriva, cerem interventii care sa ii ajute pe proprietarii romani sa scoata ceva din pamintul ala. Motivati sau "fortati"(taxe, obligatia unei activitati productive etc), nu conteaza. Chiar nu poate nimeni sa isi imagineze ce consecinte pot fi, daca 50% teren agricol dintr-un judet, ar fi detinut de firme straine? Cu ce e diferit de CAP-uri? Ca si atunci tot ca salariati lucrau romanii.
      Si o tot dati cu terenuri de oras, retrocedari si altele, care sint pe linga subiect.