Ministrul Muncii: Cand iti asumi discretionar mariri de salarii inseamna ca esti iresponsabil. Este ca mita electorala cu galeti si pui la o alta scara

de G.S.     HotNews.ro
Marţi, 1 noiembrie 2016, 14:25 Actualitate | Esenţial

Intentia parlamentarilor de a aproba majorari salariale inainte de alegeri reprezinta un act iresponsabil, echivalent cu cumpararea de voturi si cu promisiuni electorale care nu vor putea fi onorate, a declarat, marti, pentru Agerpres, ministrul Muncii, Dragos Pislaru. 

"Riscam sa nu intelegem un lucru elementar si anume faptul ca banii acestia sunt bani pe care ii dau toti romanii pentru a putea sa avem o tara guvernata mai bine. Daca tu iei banii acestia si ii dai discretionar, cum iti trece tie prin cap, fara niciun fel de analiza, vei avea niste bani care sunt luati din alta parte, adica drumuri mai putine, spre exemplu", a aratat Pislaru.  

El a sustinut ca o astfel de decizie ar crea inechitati pentru celelalte categorii de populatie care nu vor beneficia de aceste sume. 

"Iar in momentul in care iti asumi discretionar lucrul acesta, fara sa te intereseze care este impactul pe care il poti crea pe buget si fara sa te intereseze faptul ca, in acest moment, Romania este o tara stabila economic si pentru ca a avut o politica precauta de cheltuire a banului public, atunci inseamna ca esti iresponsabil. Acesta este cuvantul: iresponsabil", a acuzat ministrul

"Eu am crezut totusi ca in Romania anului 2016 suntem un pic mai evoluati. Nu ma asteptam ca toti sa fie sfinti in campania electorala, nu am ajuns la acest grad de poezie, dar ma asteptam la un pic de decenta. Dar nu s-a invatat nimic, nimic. Acestea sunt galetile, sunt puii, este exact acelasi lucru la o alta scara. Este cumparare de voturi in prag de alegeri, prin niste dealuri pe care tu aproape ca stii sigur ca nu poti sa le livrezi", a mai spus Pislaru.


Citeste mai multe despre   











[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
1652 vizualizari
  • +14 (14 voturi)    
    heh (Marţi, 1 noiembrie 2016, 14:35)

    Soljenitin [utilizator]

    Nivelul abjectiei in psd merge la un nivel de neimaginat. Cu astia trebuie sa pleci de la ideea ca le poate da prin cap orice mizerie, de cea mai joasa speta, si ca nu se vor rusina sa aplice mizeria respectiva.
  • -13 (13 voturi)    
    Eh, se alinta si el (Marţi, 1 noiembrie 2016, 14:42)

    newlook [utilizator]

    Eh, se alinta si el. Nu-l baga multi in seama. Oamenii normali vor genera prin alegeri un guvern responsabil, care poate face ceva SI pentru romani. Altfel, sigur, corul bocitoarelor "tarisoara, grija, bugetul, PIB-ul....". Ca la scaderea TVA.
    Apropos de scaderea TVA. Conform predictiilor acelorasi economisti acum Romania trece prin cea mai adanca perioada de recesiune economica. Nu stiu cum acest ministru vede "o tara stabila economic".
  • +14 (14 voturi)    
    Mita "legala" (Marţi, 1 noiembrie 2016, 14:46)

    Susufler0 [utilizator]

    Parlamentarii dadeau si pana acum doi trei ani legi populiste, inainte de alegeri : dar doar una-doua si, in general, era vorba de acte normative ce permiteau accesari de bani de la buget de catre primarii si Consilii judetene pe perioade determinate (un an fiscal, de exemplu, sau pe un exercitiu bugetar).

    Baza era punga cu ulei si zahar, puiul.
    De cand insa DNA a pus stapanire pe acest "teren de joc" al mitei in produse, inconstienta a pus stapanire si pe populisti iar acestia au dat drumul la "robinetul legislativ" : legi de mariri de salarii si de pensii, salarii speciale, pensii speciale, sporuri speciale, intr-un cuvant , o nebunie "speciala".

    PS. Daca acest "robinet" nu va fi inchis, Romania se va scufunda sub efectele legilor populiste, NESUSTENABILE !

    PPS. Retrimiterea unor astfel de legi spre reexaminare in Parlament, atacarea lor la Curtea Constitutionala, ori chiar prorogarea intrarii lor in vigoare nu inseamna decat o inchidere TEMPORARA a "robinetului".

    PPPS. Altfel, Dumnezeu cu mila !
  • -6 (10 voturi)    
    de marirea salariului lui johannis.... (Marţi, 1 noiembrie 2016, 14:50)

    king david hotel [utilizator]

    a uitat ministrul? Si a PM si a altor demintari?

    Sau s-au facut atunci analize? Un link atunci, va rog!
    • -4 (6 voturi)    
      Ai surmenat 87% dintre pokemonii de site (Marţi, 1 noiembrie 2016, 15:32)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui king david hotel

      Ai surmenat 85% dintre pokemonii de site. Cauta toti inebuniti ce ai vrut sa spui cu "Sau s-au..."? O fi bine, o fi rau? Ei au probleme majore cu "o data" si "odata"; tu i-ai bagat total in ceata.
      Asa ca mai ai de asteptat pentru link.
  • +2 (2 voturi)    
    Infractorul dragnea NE JIGNESTE! (Marţi, 1 noiembrie 2016, 15:34)

    Prea_Tarziu [utilizator]

    Crede ca poate fura prin primul sau ministru sute de milioane de euro si apoi sa dea o pleasca irealizabila si uitam toate hotiile lor si ii votam!
    • +1 (1 vot)    
      Exact! (Marţi, 1 noiembrie 2016, 16:10)

      Cristioan [utilizator] i-a raspuns lui Prea_Tarziu

      Darcnea are perfecta dreptate, electoratul lor nu se intreba nicodata "de unde banii?", ei stiu doar ca Statul este un tatuc, si vor sa voteze tatucul bun, care NE DA! De unde da - nu este treaba lor!
      In plus, Tariceanu, Shova si Tonta sunt d-ai nostrii, dintre noi, pentru noi, nu lifte straine de neam si tzara precum Julien sau Klauss!
  • +1 (1 vot)    
    spre bine? (Marţi, 1 noiembrie 2016, 16:08)

    aBSurd [utilizator]

    totusi faptul ca aceste mite electorale au intrat in domeniul public vizibil este un pas inainte.
    alegerile acestea par a fi compromise - mita electorala cu orizont economic de scurta durata pare ca va functiona.
    dar aceste politici populiste vor avea efecte economice vizbile in anii urmatori. romanii vor putea evalua competenta partidelor prin prisma deciziilor economice efectuate.