Ciolos: In ultimele luni Parlamentul a votat majorari de salarii de 9 miliarde lei, 1% din PIB. Riscam sa ajungem in aceeasi situatie ca in 2010, cand s-au votat mariri foarte consistente ce nu s-au putut aplica

de G.S.     HotNews.ro
Marţi, 1 noiembrie 2016, 9:22 Actualitate | Esenţial

Dacian Ciolos
Foto: Guvernul Romaniei
Am vrut sa facem mariri de salarii cu cap, gandite, care sa rezolve disfunctionalitati de tratament intre diferite categorii de angajati, altfel riscam sa ajungem in aceeasi situatie ca in 2010, cand s-au votat majorari consistente ce nu au putut fi aplicate, a declarat premierul Dacian Ciolos la Adevarul Live, spunand ca masurile votate de Parlament in ultimele luni echivaleaza au un impact de 9 mld lei asupra bugetului. 

"Amintiti-va de 2010. Legea 284 a salarizarii care, la fel, a fost votata cu mariri foarte consistente care nu s-a putut aplica apoi. Riscam sa ajungem in aceeasi situatie cu lega salarizarii unitare daca ea va fi vreodata votata", a afirmat premierul.

Reamintim ca tot in 2010 a avut loc taierea salariilor bugetarilor cu 25% si majorarea TVA din cauza acumularii unor deficite bugetare uriase in anii de boom economic.

"Din perspectiva bugetara, din ce-mi spunea doamna ministru de Finante, din tot ceea s-a votat in ultimele luni in pregatirea campaniei electorale, asa cum, din pacate, ne-a obisnuit Parlamentul - inainte de alegeri voteaza in toate directiile mariri de salarii fara calcule bugetare consistente - s-au cam adunat in jur de 9 miliarde de lei, deci peste un procent din produsul intern brut, care sunt impartite in diferite directii", a acuzat seful executivului.

"E un impact bugetar care inseamna sau cresterea deficitului - ceea ce ar fi catastrofal pentru Romania - sau, daca nu, daca vrem sa tinem limitele deficituluisi - si aici e putin o situatie greu de inteles ca, cu o crestere economica atat de consistenta trebuie sa facem un deficit atat de mare - dar un deficit atat de mare inseamna  reducerea investitiilor", a spus Ciolos.


In privinta celor peste 100 de taxe scoase in parlament la initiativa PSD, premierul a explicat ca nu este de principiu impotriva unei astfel de masuri, in conditiile in care si guvernul sau a facut astfel de simplificari fiscale.  

Totusi, a explicat Ciolos, dintre cele eliminate erau si unele care nu trebuiau eliminate pentru ca poate afecta functionalitatea unor institutii publice. 

Dacian Ciolos a spus ca ar dori sa mentina intr-un viitor executiv pe unii ministri actuali, daca acestia vor fi sustinuti si de partide.  

￯Sunt niste oameni care au inceput niste reforme in domeniile lor, care au inteles bine domeniile in care activeaza si pe care i-as propune si intr-un viitor guvern￯, a declarat Ciolos, precizand ca vor avea nevoie de sustinerea partidelor.


Citeste mai multe despre   









22257 vizualizari
  • +68 (76 voturi)    
    Pai parlamentul actual (Marţi, 1 noiembrie 2016, 9:36)

    adrian88000 [utilizator]

    e in stare sa voteze orice marire de salariu.Oricat si oricui. Numai sa cera sindicatul. Ei stiu ca Ciolos va fi viitorul pri-ministru si ii leaga pietre de moara de piciore de pe acum.
    • +21 (31 voturi)    
      SALARII PT BUGETARI (Marţi, 1 noiembrie 2016, 11:07)

      Boham [utilizator] i-a raspuns lui adrian88000

      in alte tari cand cresc salariile, cresc pt toata lumea pt ca se creste salariul minim, doar in Romania se cresc salariile special pt bugetari

      spaga electorala PSD-ista din banii altora
    • -2 (4 voturi)    
      din pacate.... (Marţi, 1 noiembrie 2016, 11:24)

      midumi [utilizator] i-a raspuns lui adrian88000

      Nu mi se pare chiar atat de clar :(
    • +11 (15 voturi)    
      Taiati din bugetul Parlamentului (Marţi, 1 noiembrie 2016, 12:35)

      neagoe [utilizator] i-a raspuns lui adrian88000

      Cu deficitul e simplu. As face o lista cu parlamentarii care au facut aceste majorari si as taia corespunzator din bugetele alocate in circumscriptiile lor.
  • -79 (91 voturi)    
    parlamentul (Marţi, 1 noiembrie 2016, 9:45)

    xanti [utilizator]

    Il va pune cu botul pe labe pe acest infatuat.
    Lasa Ciolos ca vine ziua votarii ,vezi tu salarii nemarite.
    • +22 (28 voturi)    
      Domnu' schimbati site-ul ! (Marţi, 1 noiembrie 2016, 11:05)

      Idealistu [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      Matale intra pe site-ul lu' A3, ca de acolo ti se trage !
    • +13 (21 voturi)    
      hehe (Marţi, 1 noiembrie 2016, 11:08)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      E chiar foarte bine ce face parlamentul. In felul asta electoratul care de obicei sta acasa va intelege ca daca nu iese la vot, vom fi condusi in continuare de generatia teleorman. Inca 2-3 boroboate din astea si se repeta scenariul din 2014...
      • -12 (20 voturi)    
        Pai, atunci, kakaia zaravera? (Marţi, 1 noiembrie 2016, 13:14)

        newlook [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

        Pai, atunci, kakaia zaravera?

        Mergi si dormi linistit; populatia va vota cu aia care NU nmaresc veniturile; Ciolos va face guvernul, Parlamentul pokemonilor il va sustine si tarisoara va fi salvata.

        koo-koo
        • +12 (18 voturi)    
          n-am cum sa dorm acum.. (Marţi, 1 noiembrie 2016, 14:22)

          bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui newlook

          Intii tre sa-mi termin treaba la serviciu, sa imi cistig salariul si sa-mi platesc taxele ca sa aiba tot votacul PSD de unde lua ajutor social,pensie sau salariu de bugetar, dupa caz. Abia dupa aia o sa merg sa dorm linistit.

          P.S. Si ponta se credea candidatul unic si a iesit pe locul 2...
          • -9 (13 voturi)    
            Stiu, duci Romania in spinare (Marţi, 1 noiembrie 2016, 15:55)

            newlook [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

            Stiu, duci Romania in spinare. Cu salariul din PFA -ul matale neplatitor de impozite tii in spinare 8 medici, 16 profesori, 6 pompieri, doi politisti si trei soldati, toti bugetari imbuibati, cu salarii grase... care mai si cresc.
            • +8 (12 voturi)    
              esti penibil (Marţi, 1 noiembrie 2016, 16:53)

              bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui newlook

              PFA-ul nu-i neplatitor de impozite si taxe, ci e platitor de mai putine impozite si taxe. Chiar de-as fi si PFA, tot as plati o caruta de bani la buget, bani de care nu vad nimic inapoi, inafara de faptul ca din banii mei Dragnea da dea valma salarii la toata lumea fara sa ceara nimic in schimb inafara de votul la alegeri. Si daca iese dragnea si partidului cistigator in alegeri s-ar putea ma tirez si eu din tara asta plina de milogi care stiu doar sa stea cu mina intinsa la psd sa le mai arunce cite o bucatica de carne, exact ca la catelul din cusca.
    • +12 (18 voturi)    
      Penalmentul (Marţi, 1 noiembrie 2016, 11:12)

      cladob [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      va fi trimis la groapa istoriei de poporul roman!

      "Nimeni nu e mai presus de lege" Art 16 (2) Constitutia Romaniei
    • -16 (24 voturi)    
      daca nu se simte capabil de ce mai vrea? (Marţi, 1 noiembrie 2016, 11:24)

      robotel corporatel [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      a avut crestere ecomonica de 5% si se plange de cresteri salariale cu un impact bugetar de 1%? care cresteri salariale vor aduce alti bani la buget?
      de ce mai vrea sa fie premier daca nu poate da inca 1% in salarii dupa ce a avut o crestere de 5%?
      • +9 (15 voturi)    
        4 Clase + Doctorat? (Marţi, 1 noiembrie 2016, 13:02)

        Sani [utilizator] i-a raspuns lui robotel corporatel

        Bai, incep sa cred ca electoratul PSD n-are nici 4 clase....sau si alea facute la fara frecventa!
      • +8 (12 voturi)    
        Pentru ca (Marţi, 1 noiembrie 2016, 13:18)

        vindicomvs [utilizator] i-a raspuns lui robotel corporatel

        oamenii isi vor cumpara plasme si telefoane etc, adica chestii din import intelegi mata? Daca banii ar fi cheltuiti pe piata interna atunci salariile pot fi marite si cu 100% fara probleme. Dar cat timp industria locala nu acopera prea mult din cererea de consum si stii ca oamenii se orienteaza mai mult catre produse din import nu poti da drumul la robinet prea mult.
    • +10 (16 voturi)    
      Esti desigur vreun pomanagiu (Marţi, 1 noiembrie 2016, 11:41)

      Cuca [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      de prin vreun minister, nu ?
    • -16 (22 voturi)    
      Ducă-se învârtindu-se! (Marţi, 1 noiembrie 2016, 11:57)

      HaralambieHarpalete [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      Mostră de aroganță și tupeu din partea acestui Cioloș!
      • 0 (0 voturi)    
        pentru Haralambie (Miercuri, 2 noiembrie 2016, 23:44)

        adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui HaralambieHarpalete

        Mostra de onestitate si bun simt este acest Dacian
        Ciolos.
  • -72 (82 voturi)    
    si de ce nu a facut? (Marţi, 1 noiembrie 2016, 9:49)

    robotel corporatel [utilizator]

    Singura masura economica luata de guvernul ciolos este amanarea cresterii salariului minim.
    Ce ar vrea? Sa astepte toata lumea sa ia el vreo masura? Am asteptat un an degeaba
    • +54 (62 voturi)    
      "Lumea" (Marţi, 1 noiembrie 2016, 10:56)

      hollow [utilizator] i-a raspuns lui robotel corporatel

      "Lumea" la care te referi tu e cumva bugetara, platita din banii mei? Ca eu nu astept nimic, in afara de a nu-mi pune piedici atunci cand incerc sa produc indeajuns cat sa va mai bage pomeni in traista voua, putorilor.
      • -13 (21 voturi)    
        daca ai produce ceva ai sti cum merge economia (Marţi, 1 noiembrie 2016, 11:20)

        robotel corporatel [utilizator] i-a raspuns lui hollow

        daca ai produce si altceva decat matreata ai sti cum merge economia
        degeaba exista productie daca nu exista clienti
        putorile alea la care te referi sunt medici care te fac bine pe tine si familia ta, sunt politisti care te apara pe tine si pe familia ta (la ce idei ai este clar ca ai nevoie) si profesori care in cazul tau nu au fost de ajutor dar in cazul altora au fost
        p.s. nu sunt bugetar, am o mica afacere, import niste chestii, vanzarile nu pot creste daca oamenii nu-si permit sa cumpere
        • +8 (12 voturi)    
          robotel tampitel (Marţi, 1 noiembrie 2016, 13:20)

          sanutevad [utilizator] i-a raspuns lui robotel corporatel

          domnu robotel, inteleg si din nick-ul tau ca ai o problema cu deschiderea coccidentala, corporatia, etc. Dar nu poti avea decenta de a raspunde fara sa jignesti? Statul de plata e valabil doar daca strecori niste cuvinte urate la adresa interlocutorului? Oamenii comenteaza pe aici pertinent, nu e normal sa se dea asa fara masura si fara a calcula un impact. Din partea mea si a tuturor fi sigur ca suntem de parere ca toti ar trebui sa aiba mai mult sa le fie mai bine, etc. Pentru ca suntem oameni. Dar nu se poate sa sustii si sa incurajezi masa de manevra in asa fel, si fix inainte de alegeri. Hai sa avem putin bun simt, si sa gandim lucruri bune si corecte, asta daca suntem oameni seriosi, daca esti altceva atunci drum bun cale batuta, scuteste-ne de ineptiile tale si de stilul acesta nepotrivit de a purta dialog virtual. Din spatele tastaturii toata lumea jigneste, vorbeste, etc. As vrea sa va cunosc personal sa vedem daca mai ies asa usor cuvintele astea...
        • +4 (6 voturi)    
          Ah multumim (Marţi, 1 noiembrie 2016, 13:23)

          vindicomvs [utilizator] i-a raspuns lui robotel corporatel

          ca cresti deficitul comercial al Romaniei.
          D aia vrei si cresteri de salarii, ca sa trimitem cat mai multi bani afara si o mana de exportatori sa benficieze.

          Spre deosebire de tine, munca mea este exportata, iar noroc cu cei ca mine ca avem inca lumina pe strazi si medici in spitale.
        • +9 (13 voturi)    
          afacere indoielnica (Marţi, 1 noiembrie 2016, 13:34)

          AndreiSTG [anonim] i-a raspuns lui robotel corporatel

          Ma indoiesc ca ai o afacere. Atunci ai stii ca pentru fiecare lucru dat de stat el trebuie sa il ia de undeva? De la bugetari nu are ce sa ia, pentru ca ei nu produc.
          Tot de la cei privati iau.
          Daca mareste aceste salarii este normal sa spuna DE UNDE. Ca o pomana electorala se da usor din pix si dupa tu nu stii de ce mori de foame cand "lumea" are bani de cumparat.

          Si aberatiile cum ca actualul guvern nu a facut nimic deja sunt inutil de discutat.
        • +4 (12 voturi)    
          Nu produc matreata! (Marţi, 1 noiembrie 2016, 13:47)

          Bunicutza [utilizator] i-a raspuns lui robotel corporatel

          Robotel corporatel, iata raspunsul meu pentru tine:
          - degeaba exista clienti daca productia e pe moarte si importam mai mult decat producem. Cresterea economica bazata pe consum e ca si cum tot ai scoate intr-una bani din buzunar si nu ai pune nimic in loc. Dar avand in vedere ca esti importator, e normal sa gandesti cum gandesti. Doar ca la un moment dat clientii pe care-i ai acum s-ar putea sa dispara pentru ca nu vor mai avea de unde sa cheltuie pe ce importi tu.
          - medicii la care te referi mi-au bagat in mormant cu zile trei membri ai familiei in ultimul an, iar asta m-a invatat ca daca vreau sa ma fac bine de o boala, decat sa merg la spital, mai bine ma tratez singura, dupa ureche, la domiciliu, si daca nu-mi trece, merg la o clinica particulara si platesc o taxa, si sunt sigura ca macar sunt bagata in seama, chiar daca teoretic sunt asigurata in minunatul sistem al asigurarilor nationale de sanatate, care tocmai va mai baga 5 milioane de euro in buzunarul d-lui Ghita pentru mentenanta unui sistem prost facut de la baza tot de catre firmele domniei sale, intru slava pensionarilor beneficiari de retete gratuite si compensate.
          - politistii care, fireste, ar trebui sa ma apere sunt in cele mai multe cazuri mana in mana cu infractorii, cel putin aici, de pe unde sunt eu. Poate ca in alte parti ale iubitei noastre patrii e altfel, dar nu prea imi vine sa cred.
          - profesorii... Hmmm... Nu mi-au fost prrea de folos nici mie, cu cateva exceptii, care erau niste domni scoliti in perioada interbelica. Copiilor mei, nici atat. Noroc ca ei au putut iesi din sistem pentru o perioada, ca sa poata vedea cum e sa faci scoala aiurea in Europa. Altfel, cu minunata educatie primita in scolile romanesti, ar fi inca dependenti financiar de noi si, la 30 de ani, inca nu ar sti pe unde sa o apuce in viata, asa cum se intampla cu marea majoritate a fostilor lor colegi.
          PS: Lucrez in domeniul serviciilor, iar sotul meu, in domeniul productiei autohtone.
      • -5 (13 voturi)    
        deci banii bugetarilor nu sunt buni? (Marţi, 1 noiembrie 2016, 12:02)

        king david hotel [utilizator] i-a raspuns lui hollow

        DE ce nu incerci sa-ti vinzi marfa doar celor din "privat"?
        • +2 (4 voturi)    
          Moaaaama, ce argument barosan ! :)) (Marţi, 1 noiembrie 2016, 17:56)

          Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui king david hotel

          L-ai spart, i-ai inchis gura, l-ai umplut de sange ! :O
          Esti tare, man ! ;)

          PS. Ma inscriu la tine in partid... zi si mie parola. :))))
        • +3 (3 voturi)    
          O mica precizare pentru king david hotel (Miercuri, 2 noiembrie 2016, 0:24)

          Bunicutza [utilizator] i-a raspuns lui king david hotel

          Banii bugetarilor sunt la fel de buni ca oricare altii, dar sunt bani din impozitele si taxele cu duiumul platite de cei din "privat", care chiar muncesc pe bune si chiar produc ceva, nu asteapta 8 ore sa se termine programul de lucru si nu-si permit sa-si bata joc de clienti si sa risipeasca banii pe prostii inutile.
          De altfel e demonstrat stiintific ca bugetarii n-ar exista daca cei din "privat"nu ar plati impozite, ca statul nu ar avea de unde le plati salariile. Asa ca ciocu mic,si joc de glezne.
    • +3 (5 voturi)    
      esti sigur ca s-a amanat? (Marţi, 1 noiembrie 2016, 12:41)

      Gobelin [utilizator] i-a raspuns lui robotel corporatel

      pai parca a fost altfel, chiar dimpotriva, au contraire cum ar zice frantzuzul :)
      http://legislatiamuncii.manager.ro/a/19993/salariul-minim-2016-calcul-salariu-brut_net-cheltuieli-la-angajator.html
  • -30 (48 voturi)    
    Totusi... (Marţi, 1 noiembrie 2016, 9:57)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Mai bine ca banii să se ducă in salarii, decât in alte capitole de buget din care mafiile pot fura cum vor ele. De investiții din care se îmbuibă Ghitza si ai lui ne-am săturat. La fel, mai puține taxe, mai putini bani de furat de junta criminală care si-a anexat țara si o jefuiește de 27 de ani,
    • -27 (45 voturi)    
      asta cam asa este (Marţi, 1 noiembrie 2016, 10:54)

      jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      Numai sa nu faca precum Boc-Base, care a taiat din salarii, si, cum oricum nu erau bani, a facut un imprumut gigant, numit streang de siguranta, ca sa fie bani de furat. Mana in mana cu Isarescu...
    • +15 (19 voturi)    
      pai tocma asta e buba (Marţi, 1 noiembrie 2016, 11:13)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      tara functioneaza pe parcursul unui an dupa o lege a bugetului, care estimeaza veniturile si decide cheltuielile. Daca mirlanii din parlament ar fi venit si ar fi zis: luam 1 miliard de la aparare si-l dam la salariul minim, luam 2 miliarde de la transporturi si le dam la pensii, etc, atunci inca ar fi fost OK. Dar nimeni in parlament nu a avut o estimare a impactului bugetar si nimeni n-a zis de unde sa se ia banii. Si vad ca multi trepadusi se bucura ca "se dau bani la oameni", fara sa se intrebe si de unde vin banii astia. Iar cind banii de majorari salariale vin din imprumuturi, finalul e inevitabil: ori se vor mari taxe, ori se va repeta scenariul din 2010, ori mai rau se va da drumul la inflatie. Traiul bun pe datorie merge doar pe termen de 1-2 ani, dupa care nu te mai imprumuta nimeni.
      • -12 (14 voturi)    
        Lasa bre, ca nu ia nimeni din banii lui Ciolos (Marţi, 1 noiembrie 2016, 13:19)

        newlook [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

        Lasa bre, ca banii de cresteri se deconteaza de viitorul Guvern. Nu va fi Ciolos, nu va fi USR, asa ca nu-i nevoie sa le plangi de mila.
        • +10 (12 voturi)    
          bre postacila (Marţi, 1 noiembrie 2016, 14:24)

          bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui newlook

          banii aia nu-s de la Ciolos sau de la stapinii tai, ci de la noi astia fraierii care platim taxe si impozite la stat. De aia nu imi convine s-o las asha, ca vine in decembrie stapina-tu si pune inca 2-3 impozite ca sa aiba de unde plati pomenile promise acum.
          • -9 (11 voturi)    
            Usurel, ca ti se umfla vena (Marţi, 1 noiembrie 2016, 16:07)

            newlook [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

            Usurel, ca ti se umfla vena. Asa-i democratia, sunt optiuni diferite. Pari destul de nemultumit de situatia in care votul popular iti afecteaza destinul. Fugi repede intr-un loc in care oamenii nu conteaza. Cred ca mai sunt locuri prin Africa, prin Coreea de Nord....

            PS: sau cere statului sa nu mai platesti taxe. Cine palaria ta sunt aia 20 de milioane care sa-ti spuna tie ce taxe sa platesti !
            • +3 (5 voturi)    
              iar gindire de colhoz. (Marţi, 1 noiembrie 2016, 16:55)

              bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui newlook

              N-o sa fug in africa, ci intr-o tara unde de sacul de bani platiti lunar ca impozit primesti in schimb servicii medicale decente, invatamant performant, functionari amabili, autostrazi si tot asha.
    • +16 (20 voturi)    
      Mai plimbatorilor de hartii dintr-un birou (Marţi, 1 noiembrie 2016, 11:53)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      intr-altul si cand cresterea asta economica "sanatoasa", nemaiajutata suficient , va inceta, cine o sa va mai mareasca salariile ?

      Veti iesi in strada atunci ca sa cereti guvernantilor sa se imprumute ca sa va plateasca salarii si pensii sau veti accepta mariri de taxe si impozite si reintroducerea celor 102 taxe scoase ?

      PS. Sau, ca de obicei, n-o sa va intereseze... voi o sa cereti !
    • +11 (13 voturi)    
      Gandirea asta (Marţi, 1 noiembrie 2016, 11:55)

      adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      este asemanatoare cu cea a unuia care taie copacul ca sa nu-l deranjeze ciorile din acel copac. Ii pare lui ca asa este mai simplu .
  • -50 (66 voturi)    
    soluție simplă (Marţi, 1 noiembrie 2016, 10:01)

    Mazeta [utilizator]

    Renunțăm la 2-3 janghine F16 și se rezolvă problema.
    • +29 (39 voturi)    
      Asta e soluti rusnaca (Marţi, 1 noiembrie 2016, 10:52)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Noi preferam sa ne aparam ca altfel salariile vor fi stabilite la moscova - in ruble.
    • +7 (9 voturi)    
      Mazeta de la Kremlin (Marţi, 1 noiembrie 2016, 11:06)

      Idealistu [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Pai se putea sa nu faci matale niste observatii tip KGB !
    • +13 (15 voturi)    
      sigur (Marţi, 1 noiembrie 2016, 11:16)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Si ne aparam spatiul aerian cu prastia. Ca ce ne trebuie noua aparare? Noua ne trebuie cirnati de craciun si multa tsuica. Macar daca ziceai ceva de miile de generali, sau macar de aia de carton, gen tata puiu, oprea, ilie nastase... Da' tu doar reciti ceea ce ti-a zis gidea aseara.
    • +15 (17 voturi)    
      si mai simplu (Marţi, 1 noiembrie 2016, 11:20)

      cladob [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      renuntam la senat si reducem la 300 de parlamentari
      reevaluam toate institutille statului Roman si le eficientizam.
      impunem meritologia si desfiintam cumetria.
    • +8 (10 voturi)    
      te pomenesti (Marţi, 1 noiembrie 2016, 11:47)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      ca vine putin cu mig29 gratis mama soacra, nu?
      sa te tii atunci mariri salariale. in ruble, nu?
    • +12 (14 voturi)    
      RENUNTARE (Marţi, 1 noiembrie 2016, 12:07)

      oltean50 [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Mai bine renuntam la bugetarii incompetenri , care se ocupa mai mult de problemele lor personale decat ale celor pentru care sunt platiti . Daca mai renuntam si la cei angajati pe pile , putem dubla salariile celor ramasi .
    • +3 (3 voturi)    
      Mai simplu (Marţi, 1 noiembrie 2016, 19:06)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      renuntam la 166 parlamentari din viitorii 466 si mai cumparam o escadrila.
  • +46 (58 voturi)    
    ce mariri cu cap nene?! (Marţi, 1 noiembrie 2016, 10:01)

    liviu_ [utilizator]

    mariri electorale...
    si la anu o sa trebuiasca sa taiem de la investii casa pastram bugetu sub deficit de cat % tre sa fie!

    bravos... si in 2100 o sa ne intrebam de ce pasaju de la tineretului si metrou de la drumu ltaberei nu sunt gata!

    popor de prosti!
    • +3 (23 voturi)    
      Investitii = studii de fezabilitate (Marţi, 1 noiembrie 2016, 10:55)

      jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Bine ar fi sa fie investitii, dar nu numai pe hartie.
      • +7 (11 voturi)    
        din ce (Marţi, 1 noiembrie 2016, 11:49)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

        sa faci investitii?
        ca a taiat tonta la investitii, tot intr-o dusmanie. ca altfel de unde crezi ca a facut majorarile alea de se lauda cu ele?
        • +5 (7 voturi)    
          Pentru "studii de fezabilitate" se gasesc bani (Marţi, 1 noiembrie 2016, 12:42)

          jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui nahir

          Vezi autostrada care leaga Moldova de Vest, si-au ingrasat burtile toti politicienii, fara exceptie, sdin studiile de fezabilitatte refacute. cred ca se construia si autostrada din banii de "fezabilitate".
          "Studiile" astea ori aduc ghinion, ori sunt a naibii de complicate, pentru ca blocheaza "investitiile".
          Sunt doua mari surse de venit la nivel de Romania, ambele aducand sume imense la buget:
          1. Proiecte Europene - dar daca nu se poate fura din ele, n-are rost.
          2. Diminuarea coruptiei - daca serveste unui razboi politic sau rotirii cadrelor, altfel n are rost.
          Dupa cum vedeti, "nare rost" oricum ai da-o.
      • +7 (13 voturi)    
        Pai intreaba-l pe nen' tu Ponta (Marţi, 1 noiembrie 2016, 12:03)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

        din ce a economisit pt salarii in cei trei ani cat a fost "cel mai bun prim ministru al Romaniei, de dupa 1989". Dar ce spun eu, din 1989 ? Din 1866 de la Catargiu, ba chiar mai dinainte, de pe vremea lui Burebista.
        • -3 (5 voturi)    
          Dezamagirea numita Ciolos (Marţi, 1 noiembrie 2016, 19:38)

          ty [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

          2008, 2009, 2012 au fost ani electorali
          2010 nu a fost an electoral.
          Sa compari anul 2010 cand parlamentul a dat legi importante dintre care:
          284/28.12.2010 LEGE - CADRU privind salarizarea unitară a personalului plătit din fonduri publice
          263/16.12.2010 LEGE privind sistemul unitar de pensii publice
          202/25.10.2010 LEGE privind unele măsuri pentru accelerarea soluţionării proceselor
          178/01.10.2010 LEGEA parteneriatului public-privat
          134/01.07.2010 LEGE privind Codul de procedură civilă
          135/01.07.2010 LEGE privind Codul de procedură penală
          69/16.04.2010 LEGEA responsabilităţii fiscal-bugetare
          cu acest parlament bezmetic care dupa ce si-a dat tot ce a vrut acum imprastie cu bani in stanga si dreapta este o porcarie.
          Da in plina criza nu au fost bani ca sa fie implementata legea unica a salarizarii. Nu se poate face nici acum o astfel de lege din moment ce se imprastie cu bani atat de fostul guvern cat si de catre un astfel de parlament caruia putin ii pasa de punctul de vedere al guvernului. Ciolos este scos din joc.
          • +2 (2 voturi)    
            Si va fi tot mai greu de dat o lege unitara (Miercuri, 2 noiembrie 2016, 1:25)

            Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui ty

            a salarizarii cata vreme se vor mari "la pausal" salariile diverselor categorii de bugetari dupa cum vor aprecia parlamentarii ca este in interesul lor !

            In momentul in care o lege de salarizare ridica stacheta salariilor intr-un anumit domeniu se mai bate un cui la cosciugul Legii salarizarii unitare.

            Practic actualii parlamentari PSD-ALDE sunt niste descreierati care dinamiteaza totul in jurul lor de dragul intrarii in Parlamentul viitor.

            PS. Folosesc o expresie sportiva la ideea ta, tragic de corecta si te completez, spunand ca Ciolos este scos de pe teren in urma unor faulturi grosolane facute asupra lui de echipa adversa.
            • +2 (2 voturi)    
              "actualii parlamentari . . . dinamiteaza totul (Miercuri, 2 noiembrie 2016, 9:45)

              ty [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

              . . . de dragul intrarii in Parlamentul viitor"?
              Consideri ca acesta este scopul lor final? Ce rost ar avea sa ajunga in parlament, sa formeze guvernul unei tari secatuite?
              • +2 (2 voturi)    
                Tara asta secatuita asa cum e condusa acum (Miercuri, 2 noiembrie 2016, 15:22)

                Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui ty

                nu poate asigura bunastarea tuturor cetatenilor ei (cca 18 milioane), dar luxul, bunastarea si huzurul a catorva mii...oho, cum mai poate !

                PS. Stai ca inca n-au vandut aerul pe care-l respiram in interiorul granitelor Romaniei si nici picaturile de ploaie si de ninsoare care cad intre hotarele tarii.

                PPS. Abia cand o sa-i vezi ca le scot la vanzare si p-astea se cheama ca au jefuit totul si nu le-a mai ramas aproape nimic de praduit ! Pana atunci au tot interesul sa faca aproape tot ce le sta in putinta ca sa intre in Parlament ! Nu are rost sa iti detaliez eu, care sunt avantajele intrarii in Parlament (DE PARTEA CASTIGATOARE !) pt ca tu le stii cel putin la fel de bine ca mine.
    • +9 (11 voturi)    
      nu doar de prosti (Marţi, 1 noiembrie 2016, 11:17)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      De prosti si de milogi. tot electoratul PSD sta la rind cu mina intinsa ca sa primeasca 3 lei in plus in schimbul votului. Fara sa se gindeasca ce se va intimpla la anul ...
  • +31 (37 voturi)    
    Cresterea deficitului sau reducerea investitiilor! (Marţi, 1 noiembrie 2016, 10:47)

    Susufler0 [utilizator]

    Asta ne-a lasat "nemaipomenita "guvernare Ponta !

    Din nefericire catre asta a fost impins Guvernul Ciolos de catre un Parlament PSD-ALDE-PNL populist si inconstient, care acum, prin cei mai nerusinati reprezentanti ai sai, il trage la raspundere pe Dacian Ciolos ca nu a facut si nu a dres in 10 luni, ce nu a facut guvernul USL in trei ani !

    PS. Ca o comparatie, dezastrul de la Amatrice nu va insemna nimic fata de dezastrul ce va lovi Romania daca nu se pune stop politicilor populiste.

    PPS Deviza Romaniei ? Coruptie si populism !
    • +5 (9 voturi)    
      Populisme (Marţi, 1 noiembrie 2016, 11:25)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      E greu de controlat economia... Putina inflatie si maririle salariale votate de mafiile de partid vor deveni ca si inexistente. Orice lege cu tenta populista are in spate o clientela care trebuie servita de hotii din parlament
    • -7 (11 voturi)    
      Corect. Boc ne a lasat o datorie gigant la FMI (Marţi, 1 noiembrie 2016, 12:43)

      jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      Platita de guvernul Ponta. Macar evoluam.
    • 0 (4 voturi)    
      pai la cati de (Marţi, 1 noiembrie 2016, 12:45)

      Gobelin [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      'amatrice' si de 'amateur' sunt in politica dambovitean-teleormaneana, nici un dezastru nu ne mai mira !
  • +22 (30 voturi)    
    mariri de salarii la 1% bin PIB (Marţi, 1 noiembrie 2016, 10:54)

    sorin2011 [utilizator]

    Este foarte clar ca activitatile din sanatate , invatamant, justitie , aparare sunt vitale si ne definesc dar este regretabil , arbitrariul deciziei perlamentare de a folosi nemultumirile
    in scop propagandistic si manupularea sindicatelor , inainte de alegeri este mai mult decat evidenta .
    Exista mecanime ,chiar simple , prin care medicii si personalul medical ( si cel din invatamant) sa-si primeasca banii meritati si similar aceleasi mecanisme vor exclude pe cei nemerituosi . AR fi un cap de ata pe care tinerii medici ,profesor l-ar prinde cu speranta .Cele de mai sus in locul deciziilor arbitrare , si in scopul incurajarii muncii .
    Ar trebui sa se interzica, constitutional, parlamentului sa propuna si sa aprobe legi cu efect direct pe salarii , taxe ... etc
    Mai mult ar terbui sa se interzica propagarea unor astfel de legi inainte de alegeri .
    CFM Constitutiei :
    ARTICOLUL 73
    (1) Parlamentul adoptă legi constituţionale, legi organice şi legi ordinare.
    si in continuare
    ARTICOLUL 74
    (2) Nu pot face obiectul iniţiativei legislative a cetăţenilor problemele fiscale,
    cele cu caracter internaţional, amnistia şi graţierea
    deci vedem ca parlamentul ridica problemele salariilor la nivelul legilor constitutionale , organice ,
    si cum cetatenii nu au voie la initiative fiscale , Parlamentul de ce ar avea !
    Eu cred ca Parlamentul , in ce priveste salariile in invatamant , sanatate , ar putea (cel mult )
    sa propuna obiective desfasurabile in timp , pe care guvernele sa le indeplineasca , devenind astfel un mijloc eficient de evaluare a acestora .
    Se incearca discreditarea tehnocratiei ,
    scopul evident fiind accesul la banii publici prin ministere conduse politic.
    Din nefericire , nu exista platforma care sa se adreseze celor cateva milioane de "muncitori" ,
    a caror rezultate din munca este de fapt obiectul liberului arbitru si sfidarii .
    Fiti dvs , in ceasul cel din urma , vocea catre aceasta patura si adunati-i langa dvs .
  • -10 (14 voturi)    
    gandire de...technocrat (Marţi, 1 noiembrie 2016, 11:05)

    demaGOGU [utilizator]

    ...fara salarii medii de EUR 1,000/mo sistemele de sanatate si educatie vor fi complet depopulate de personal calificat in urmatorii 5 ani!
    • +4 (6 voturi)    
      Poate (Marţi, 1 noiembrie 2016, 13:13)

      Cuca [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      dar de unde propui sa vina banii ? Concret, te rog.
      • +2 (2 voturi)    
        OMW (Marţi, 1 noiembrie 2016, 18:07)

        1001001 [utilizator] i-a raspuns lui Cuca

        surse de venit:
        - se creste redeventa la OMW de la 3.5 % la 60 %. Cum e in Anglia. sau alte tari occidentale,
        - crestem redeventele la companiile straine care exploateaza bogatiile subsolului de la 3-4 % la 50 % minim (cum este in UK, Africa de Sud etc.)
        - ne aducem aurul din Londra inapoi nu mai platim chirie pentru el.
        - exploatam aur si alte bogatii din muntii apuseni, redeschidem minele. Doar castigam multe medalii de aur la olimpiade internationale deci in Romania sunt multi oameni destepti ! Daca nu avem tehnologie, cumparam. Daca nu stim sa lucram cu ea, invatam.
        - limitam cheltuielile facute de demnitari, parlamentari, guvernanti, presedintie (ex. sampania),
        - micsoram pensiile mai mari de 10000 lei
        - nu mai dam bogatiile tarii la companiile straine, le exploatam noi si le vindem la preturi normale
        etc.
        • +1 (1 vot)    
          Interesant (Miercuri, 2 noiembrie 2016, 11:28)

          UnuldinMultime [utilizator] i-a raspuns lui 1001001

          - Redeventa...presupun ca te referi la OMV (sa imi fie cu iertare daca era vorba de altceva)...acea redeventa a fost semnata in 2004 de guvernul psd si avea o clauza prin care redeventa sa nu fie modificata timp de 10 ani. Stiu ca a fost promulgata o lege care ne obliga sa renegociem contractul cu ei si sa marim redeventa...deci punctul asta e aproape bifat
          - Nu stiam ca avem aur la Londra...daca e asa, atunci cine a luat masura asta e un dobitoc (sau sunt niste dobitoci)
          - Sa redeschidem minele si sa le exploatam...asta e o idee foarte buna, doar ca e ceva de ar dura destul de mult...dureaza foarte mult doar pregatirile de redeschidere a minelor, nu mai zis de creearea altora.
          - Sa limitam cheltuielile facute de parlamentari...aici e SF...cine e atat de prost incat sa renunte la asemenea beneficii atat timp cat nu sunt presati de alta entitate..
          - Cu pensiile, desi ar fi o masura foarte buna, e foarte greu de facut asa ceva. Ai observat ca pe masura ce iti creste venitul, iti cresc si cheltuielile? Ala cu pensie de 10 000 lei, s-ar putea sa aiba cheltuieli de 9000 lei (si nu e obligatoriu ca pensia aia sa fie din "vina" lui...poate asa i-au calculat oamenii "destepti"). Sa il lasi fara pensia aia asa, direct...il arunci in faliment direct. Trebuie dezvoltata altfel asta...avut in vedere multe chestii.
          - Bogatiile tarii...asta ar intra in aceeasi categorie cu minele, dar asta include si alte exploatatii ce nu dureaza mult si chiar ar fi o masura foarte buna. Dar trebui ca si oamenii sa se implice. Degeaba tii bogatiile pt tine, daca nimeni nu se baga sa produca la nivel macro ci doar la nivel de subzistenta. Asta nu ajuta pe nimeni.

          Dar in principiu, punctele sunt bune, daca s-ar lua masurile astea, ar fi super
    • +2 (4 voturi)    
      Depopulare (Marţi, 1 noiembrie 2016, 14:00)

      Bunicutza [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      Decat populate oricum, ca in momentul de fata, mai bine depopulate temporar. Poate ca, daca oamenii vor sti ca nu au la cine sa mearga la spital, vor avea grija mai mare de sanatatea lor. Din pacate in momentul actual o parte a angajatilor din sanatate nu sunt profesionisti adevarati, chiar daca au studii de specialitate, si odata si odata ar trebui facuta o triere pe baza de competente. Nu orice absolvent de medicina este automat un medic bun, la fel cum nu orice absolvent de universitate poate fi un bun profesor. Cred ca nici dvs.nu doriti sa fiti tratat aiurea daca veti fi bolnav. La fel si in educatie. Nu cred ca v-ati duce copilul la orice scoala.
      Si atunci despre ce vorbim? Trebuie sa avem medici si profesori la numar, platiti cu minim 1000/mo, sau medici si profesori adevarati profesionisti, chiar daca mai putini o vreme, platiti si cu mai mult de 1000/mo. Poate ca in acest fel macar nepotii nostri nu vor mai muri transferati de la un spital la altul si vor primi o educatie care sa-i ajute sa faca fata problemelor vietii reale.
  • +1 (7 voturi)    
    Cinismul si nesimtirea politicienilor nu e o nouta (Marţi, 1 noiembrie 2016, 11:07)

    valll [utilizator]

    Dar, inca de la instalare, guvernul Ciolos trebuia sa o ia in calcul si nu sa o priveasca ca pe drobul de sare si sa le paralizeze actiunea, asa cum au facut (sau au simulat?)
    Daca ei ar fi incercat sa dea legi si sa ia masuri care sa contribuie la inlaturarea aberatiilor create de politicieni, iar parlamentarii s-ar fi opus, macar vinovatiile at fi fost clare pentru popor.
    De ce n-a intocmit si propus guvernul tehnocrat o lege a salarizarii unitare a bugetarilor, dreapta si echilibrata? Acum nu mai faceau medicii greva. Chiar daca le-au crescut salariile, nu pot sa nu se compare cu categoriile favorizate. Si, daca parlamentarii s-ar fi opus, vina cadea pe ei, i-ar fi costat electoral. N-ar mai fi facut-o cu acelasi succes pe filantropii pe banii altora.
  • +1 (3 voturi)    
    furat (Marţi, 1 noiembrie 2016, 11:08)

    bobyrou [utilizator]

    partea buna este ca guvernul si politicienii au mai putini bani de furat.
  • +8 (12 voturi)    
    acesti parlamentari penibili (Marţi, 1 noiembrie 2016, 11:50)

    unudincei20demilioane [utilizator]

    -indiferent de varsta, apartenenta politica/etnica, studii ( titluri de DOCTOR), experienta, nu inteleg nici in anul domnului 2016, ca nivelul de trai nu va creste niciodata cu marirea salariilor oamenilor !?

    -nu inteleg ca investind in infrastructura, servicii, automat anumite segmente de business vor creste si vor aduce bani, vor demara alte afaceri.

    -nu s-au saturat inca de pomeniile electorale si de lupta pentru fotolii si putere !? Nu s-au saturat, fiindca pentru asta au fost instruiti in ultimii 70-80 de ani, doar asta stiu sa faca, iar poporul este in continuare spalat pe creier si terorizat de structurile politienesti care in continuare sunt in slujba structurilor politice si nu in slujba poporului care-i hraneste.

    -nu s-au saturat sa stea toata ziua de pomana in parlament, nefacand nimic, dar de fapt pregatind strategiile electorale si afacerile proprii.
  • -16 (20 voturi)    
    Aroganță și tupeu tehnocrat! (Marţi, 1 noiembrie 2016, 12:02)

    HaralambieHarpalete [utilizator]

    Ne vedem la vot! Doar așa vom putea amenda aroganța și tupeul acestui prim ministru care pare că este paralel cu realitatea societății românești.
    • +6 (8 voturi)    
      esti incet? (Marţi, 1 noiembrie 2016, 12:36)

      Philipe [utilizator] i-a raspuns lui HaralambieHarpalete

      Esti incet la minte (era sa zic prost, dar mi-am amintit ca e posibil sa fiu cenzurat :) ) sau doar troll nesimtit?
      • +3 (5 voturi)    
        Este trol! (Marţi, 1 noiembrie 2016, 13:06)

        Sani [utilizator] i-a raspuns lui Philipe

        Aia inceti la minte = grosul electoratului PSD nu stiu 'sa se dea' pe calculator!

        Trolii sunt si ei un pic mai sus, dar nu exagerat...posibil un doctorat plagiat, au invatat din sedintele de partid PSD sa minta fara sa roseasca, ...etc...
  • +9 (13 voturi)    
    BANI CARE NU EXISTA (Marţi, 1 noiembrie 2016, 12:03)

    oltean50 [utilizator]

    Este absurd sa se dea bani care nu exista , pe care nu-i ai . Este ca si cum ai promite copilului cadouri dar tu nu ai banii necesari sa le cumperi. Oare parlamentarii nu ar trebui sa gandeasca cum sa facem mai multi bani la bugetul statului si apoi sa-i distribuie si sa-i cheltuie intr-un mod eficient , inclusiv in majorari de salarii mai mari la cei care muncesc bine ?
    Si nu pot sa urmareasca sa imbunatateasca selectia si activitatea bugetarilor pentru ca nimeni sa nu mai spuna ca se dau bani pentru nemunca ?
  • -1 (9 voturi)    
    de dublarea salariului presedintelui a uitat? (Marţi, 1 noiembrie 2016, 12:03)

    king david hotel [utilizator]

    Sau nu se pune?
  • -15 (21 voturi)    
    Tara lui Soros Voda (Marţi, 1 noiembrie 2016, 12:10)

    holograma [anonim]

    Domn' Ciolos, rugati-l Dumneavoastra pe Soros sa ne mai puna 2 lei la pensia de CAP ca o scumpit asteia iar tigarile!
    • +7 (9 voturi)    
      Da ce... (Marţi, 1 noiembrie 2016, 14:01)

      Bunicutza [utilizator] i-a raspuns lui holograma

      Mai bine cereti lu domnu Dragnea, ca daca tot vin alegerile, este de unde!
  • +4 (6 voturi)    
    Din nefericire, (Marţi, 1 noiembrie 2016, 16:39)

    Gladiatorul [utilizator]

    domnule Ciolos, comunistii astia au calcat intotdeauna pe cadavre. O fac, din nefericire, si in prezent. Comunistii romani, o spun de multa vreme, au fost pentru romani ceeace nici comunisti rusi nu au fost pentru poporul rus. Oh, Dumnezeule, ce blestem au adus Stalin-Dej -Groza pe meleagurile noastre!
  • +7 (9 voturi)    
    dA (Marţi, 1 noiembrie 2016, 16:50)

    Babilou [utilizator]

    PSD-ul face intentionat aceste mariri: daca ele au efect si castiga la alegeri, OK; daca nu, vor crea probleme viitorului guvern, pe care are tot interesul sa-l incurce si sa-l discrediteze.... Deci pentru PSD e o situatie win-win.
  • -2 (2 voturi)    
    e bine ca s-au crescut salariile in invatamant (Marţi, 1 noiembrie 2016, 23:34)

    mihaitzateo [utilizator]

    Dl. Ciolos se pare ca nu pricepe ca masura nu e cu totul aiurea.
    Ca s-au crescut salariile in invatamant e ceva foarte bun.
    E chiar in acord cu ce doresc cei de la USR sa faca.
    Bine,dl Ciolos o sa priceapa el,dar peste cateva zile,ca nu e graba.
    • +1 (1 vot)    
      Bine, bine, dar... (Miercuri, 2 noiembrie 2016, 0:40)

      Bunicutza [utilizator] i-a raspuns lui mihaitzateo

      Sunt cam grea de cap, seaman cu dl. Ciolos, asa ca as avea o mica nedumerire. E ceva bun pentru cad(av)rele didactice, sau pentru elevi?
      • -1 (1 vot)    
        e bun pentru elevi (Miercuri, 2 noiembrie 2016, 11:11)

        mihaitzateo [utilizator] i-a raspuns lui Bunicutza

        E bine si pentru elevi.
        O sa fie mai motivati profesorii si profesoarele cand ii invata.
        Eu am facut scoala,majoritatea dupa 1990 si sunt foarte multumit de ce profesori am avut,in scoala generala ,in liceu si in facultate.
        Sunt atatia romani care muncesc in UE,in SUA etc si au facut scoala cu acesti profesori si profesoare pe care multi ii injura.
        • +1 (1 vot)    
          Motivati sa ce? (Miercuri, 2 noiembrie 2016, 13:01)

          Bunicutza [utilizator] i-a raspuns lui mihaitzateo

          Copiii mei au facut scoala integral dupa 1990. Nu zic ca nu au avut si cativa profesori decenti. Insa putini, foarte putini. Pentru marea majoritate a acestora elevul nu prea conta ca persoana. Veneau, isi spuneau poezia, dadeau note, de multe ori pe cu totul alte criterii decat cunostintele reale ale copilului, si apoi plecau in sala profesorala, unde, daca intrai in pauza, trebuia sa tai fumul de tigara cu cutitul. In invatamantul superior de asemenea sunt incurajate supunerea si conformismul. Datorita "competentei" unei profesoare de neinlocuit se pare intr-o scoala cu staif, copilul unor prieteni a incercat sa se sinucida din cauza tratamentului la care aceasta il supunea in timpul orelor de curs, numai si numai pentru ca-i era antipatic. Nu cred ca mentalitatile unor astfel de oameni se vor schimba doar printr-o marire salariala. Mai degraba ar trebui desfintata institutia definitivatului pentru a permite scolilor sa faca o selectie reala a celor competenti. Oricum avem mai multe cadre didactice decat este necesar in momentul de fata. Nu ar fi mai util oare sa le pastram pe cele bune si sa le platim mai bine, fara a plati mai mult din bizunarul nostru?
  • +3 (3 voturi)    
    1% din PIB doar pentru majorari ? (Marţi, 1 noiembrie 2016, 23:37)

    MoemBius [utilizator]

    Ma intreb cit anume ne costa acel mare "closet" de la veritabila Groapa de Gunoi cunoscuta sub numele de "Casa Poporului"
    Ma intreb de cind / sau de ce 0,00272727 % din populatia tarii are dreptul sa mareasca cheltuielile din PIB cu 1% doar pentru ca ei vor asta in interesul personal al 600 de (nu am cuvinte care sa ii defineasca pe cei care "populeaza" acea groapa de gunoi
  • +2 (2 voturi)    
    Dau de ştire cui vrea sa audă (Miercuri, 2 noiembrie 2016, 0:36)

    Bunicutza [utilizator]

    No, aşe dară! Mi să pare mie, ori parlamentu tocma o aflat copacu în care cresc galbini si coteţu în care ouă găina ouă de auăr? Aşa că şo pă iei, oamini buni, să căpătaţi şî voi oareşce!
  • +2 (2 voturi)    
    da, este tactica straveche (Miercuri, 2 noiembrie 2016, 9:48)

    revo [utilizator]

    Este tactica "arde si parjoleste, otraveste fantanile" practicata in vremea navalililor tatare.

    Dupa cum reactioneaza in ultima luna + ancheta ciudat de prompta care se desfasoara in legatura cu finantarea USB/ USR-ului lui Nicusor Dan, sigur au niste sondaje cu niste cifre catastrofale pentru ei.
    Nu s-a mai intamplat asa ceva pana acum; in general ancheta incepea dupa 6-10 ani de la campania electorala, dupa prescrierea faptelor.

    Deci se retrag pustiind totul in urma lor pt. ca viitorul Guvern sa fie legat de maini si de picioare. Pentru ca viitorul Guvern este tinta, nu Parlamentul si parlamentarii care au emis aberatiile.
    Ei, prin lege, nu pot fi trasi la raspundere pentru absolut nimic! Ei sunt "reprezentatii alesi ai poporului", isi voteaza legile in numele poporului si deci poporul este vinovat!

    In ritmul acesta, in bataia aceasta de joc pe fata si fara nicio frica, in cativa ani se va ajunge la o dictatura sangeroasa. Dar sangele nu va mai curge in Piata, va curge in PARLAMENT!!!!!
  • 0 (0 voturi)    
    Parlamentarii sa dea bani din propriul buzunar! (Miercuri, 2 noiembrie 2016, 21:45)

    Metec [utilizator]

    Este scandalos ca parlamentarii, care habar n-au despre conditionarile bugetare, sa stabileasca ei insisi majorari salariale pentru unele categorii de salariati. Guvernul ar trebui sa aiba dreptul de a stabili singur, prin HG, ce salarii sa aiba personalul bugetar. Parlamentul este chemat sa faca legi pentru intreaga natiune romana, nu doar pentru unele categorii. De ce e atat de greu de inteles?!