Guvernul confirma liberalizarea vizelor pentru Canada in doua etape/ Dacian Ciolos: Este un moment important pentru Romania

de V.M.     HotNews.ro
Duminică, 30 octombrie 2016, 18:12 Actualitate | Esenţial

Eliminarea vizelor pentru romani
Foto: pixabay.com
Guvernul anunta ca, in urma semnarii tratatului CETA, Canada a confirmat ridicarea vizelor pentru cetatenii romani in doua etape, partial de la 1 mai 2017 si total de la 1 decembrie, premierul Dacian Ciolos afirmand cp este "un moment important" atat pentru cetateni, cat si pentru oamenii de afaceri.

"Guvernul Romaniei saluta decizia Guvernului Canadei de a elimina complet vizele pentru cetatenii romani incepand cu 1 decembrie 2017. Aceasta decizie se regaseste in declaratia Summitului UE-Canada si confirma eforturile depuse de Guvernul Romaniei pentru a ajunge la acest rezultat", se arata intr-un comunicat al Guvernului, citat de News.ro.

Executivul precizeaza ca, "in urma discutiilor intense din ultimele luni intre cei doi prim-ministri, Dacian Ciolos si Justin Trudeau", Guvernul Canadei a confirmat angajamentul de elimina total regimul de vize pentru toti cetatenii romani, incepand cu 1 decembrie 2017, dupa o prima etapa de liberalizare partiala de la 1 mai 2017.

"Este un moment important pentru Romania, nu doar pentru ca se deschide accesul romanilor la beneficiile Tratatului comercial intre Uniunea Europeana si Canada (CETA), dar si pentru ca se elimina ultima discriminare existenta pentru cetatenii romani fata de ceilalti cetateni europeni in chestiunea circulatiei fara bariere pe teritoriul Canadei. Consider, de asemenea, ca aceasta liberalizare a regimului vizelor va crea oportunitati  importante pentru oamenii de afaceri romani care doresc sa dezvolte proiecte cu parteneri canadieni", a spus Ciolos cu aceasta ocazie.

Premierul i-a multumit lui Justin Trudeau pentru "implicarea personala" in aceasta negociere.

In perioada de pana la momentul eliminarii depline a regimului de vize, Canada va introduce o ridicare partiala a vizelor pentru cetatenii romani eligibili care calatoresc in aceasta tara, informeaza Guvernul. Astfel, la 1 mai 2017, cetatenii romani care au detinut o viza canadiana temporara in ultimii 10 ani (Canadian temporary resident visa) sau care detin, in prezent, o viza valida, valabila pentru Statele Unite (valid US non-imigrant visa), vor putea sa viziteze sau sa tranziteze Canada pe baza unei autorizatii electronice de calatorie (eTA) in loc de viza.

Uniunea Europeana si Canada au semnat duminica, la ora locala 14.00 (15.00 ora Romaniei), la Bruxelles acordul istoric de liber-schimb, CETA.


Citeste mai multe despre   









5237 vizualizari
  • -17 (33 voturi)    
    prima de Sf Nicolae (Duminică, 30 octombrie 2016, 18:16)

    zaboo [utilizator]

    a doua de Sf Asteapta!
    • -2 (8 voturi)    
      Pe 9 Nov Canada introduce vize pt. toți străinii! (Luni, 31 octombrie 2016, 5:44)

      dumitrica [utilizator] i-a raspuns lui zaboo

      Va rog sa citiți cu atenție pagina de aici:

      http://www.cic.gc.ca/english/visit/visas.asp

      Începând cu 9 Noiembrie 2016 toți străinii (francezi, englezi, nemți, austrieci, etc.), care pana acum nu aveau nevoie de viza pentru a ajunge în Canada sau a tranzita țara, vor trebui sa aplice pentru o Autorizație de Călătorie electronica (eTA) ce se va elibera foarte probabil în câteva minute, cel putin asa promite situl mai sus menționat. Totuși unele cereri vor necesita zile întregi de procesare. Toti doritorii de Canada trebuie sa-și facă rost de un eTA (care este o viza mascata) înainte de a-și cumpăra biletul de zbor. Nu mai este ca înainte când se urca cetățeanul vest european în avion când dorea și ateriza la Toronto sau Montreal unde prezenta pașaportul și era lăsat sa intre.

      Selectati pe pagina: http://www.cic.gc.ca/english/visit/visas.asp un stat european occidental oarecare sa vedeti ca imediat va apare mesajul:

      "You need an eTA to visit or transit through Canada by air."

      Nota:
      Nu au nevoie de eTA cetățenii Canadieni, rezidenții permanenți, cei cu vize de Tara Arțarului și americani. i
      • +2 (4 voturi)    
        panicarzii de serviciu (Luni, 31 octombrie 2016, 12:58)

        lucadd [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

        " transit through Canada BY AIR"

        If you travel by land or sea, you do not need an eTA
        • -1 (1 vot)    
          transit by air (Luni, 31 octombrie 2016, 18:57)

          Ellias [utilizator] i-a raspuns lui lucadd

          in cazul cand trebuie sa ai cel putin o aterizare pe teritoriul Canadei...la asta se referea probabil articolul. Daca nu opresti deloc...e fain.NU e nevoie de eTA
  • -15 (31 voturi)    
    a confirmat scris? (Duminică, 30 octombrie 2016, 18:29)

    mbembe [utilizator]

    sau vorbe la un paharel?
    Si daca o sa ridice + reintroduca vizele in 3 ani... ce o sa faca Romania, isi retrage cumva semnatura de sub CETA?

    P.S. Bine ca guvernul a fost transparent si informat cetatenii ce e cu CETA si TTIP-ul ala, ca daca nu eram informati chiar ne facem griji!

    P.P.S. Guvern politic sau tehnocrat- tot un ... ca oricum e romanesc!
    • -8 (24 voturi)    
      buna observatie (Duminică, 30 octombrie 2016, 19:24)

      ColonelTurcescu [utilizator] i-a raspuns lui mbembe

      Nu am fost informati deloc cu privire la acest acord. Si oare de ce se lauda acesti profesionisti cu obtinerea ridicarii vizelor din decembrie 2017, cand urmau sa fie ridicate in ianuarie 2018 ? PNL se pare ca se adreseaza electoratului sau, batut in cap si inchis la minte.
    • +4 (6 voturi)    
      mentalitate dimboviteana (Luni, 31 octombrie 2016, 10:22)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui mbembe

      In tarile cu apa calda cunfirmarea verbala are acceasi valoare ca si aia scrisa. Acolo nimeni nu confirma ceva dupa care se razgindeste, pentru ca si-ar terfeli imaginea si ar fi catalogat ca om fara cuvint. Doar la noi se fac intelegeri, scrise sau verbale, care se incalca in primul moment cind nu mai convin uneia din parti. Era si la noi o vorba mai de mult, "om de cuvint", vorba care intre timp a cam disparut.
  • +1 (25 voturi)    
    Si? Ar trebui sa iesim in piata sa "sarbatorim"? (Duminică, 30 octombrie 2016, 19:23)

    Prea_Tarziu [utilizator]

    Ridicarea vizelor inseamna ca putem vizita o tara care are acelasi turism raportat la populatie ca si Romania, deci nu ceva wow, si pentru care trebuie sa platim un bilet de avion substantial.
    Imi este indiferenta ridicarea vizelor oricand ar fi si cum ar fi. Estimez ca nu voi ajunge in Canada in nici unul din concediile mele!
    Nu mi se pare a fi "un moment important" pentru cetateni, cat despre oamenii de afaceri, sunt curios pentru care! O sa vedem in curand!
    Ma irita anuntarea asta triumfalista ca si cand toata Romania nu mai are decat un singur vis: sa mearga in concedii in Canada! Ne face sa parem un pic salbatici!
    • -1 (13 voturi)    
      Prea_Tarziu ca deja s-a semnat... (Duminică, 30 octombrie 2016, 23:06)

      Mari.an [utilizator] i-a raspuns lui Prea_Tarziu

      ca daca ne gandeam la timp poate ceream sa reduca si pretul la biletul de avion sa poata merge tot omu' ... Eu zica sa nu va faceti iluzii. Cu sau fara viza, nu doar ca parem salbatici, ba ne si comporam ca atare. In primul rand, nu vad ce ar putea castiga Romania in "afacerea" asta... Romania nu poatre decat sa piarda. Nu facem decat sa le facem viata mai usoara firmelor Canadiene care ar vrea sa exploateze ce a mai ramas de exploatat. Iar noi suntem fericiti ca putem merge la plimbare... mai mare rasul. In al doilea rand... hai sa fim seriosi: zicema ca avem avelasi turism raportast la populatie de parca am spune ca purtam toti pantaloni. Detaliie conteaza.
      • +8 (8 voturi)    
        da... agenturili straini... (Luni, 31 octombrie 2016, 10:29)

        bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Mari.an

        mentalitate tipic romaneasca... tratatul asta nu specifica nicidecum faptul ca orice firma canadiana se poate apuca sa exploateze resursele romanesti fara sa plateasca nimic. Nu ne opreste nimeni sa decidem daca vrem sau nu exploatarea, nu ne opreste nimen i sa impunem ce conditii de mediu dorim, nu ne opreste nimeni sa setam redevente la ce nivel dorim. Ce s-a intimplat la Rosia Montana e altceva: s-a dat terenul in copncesiune, dupa care s-a intirziat 20 de ani cu avizul de mediu (chiar nu mai stiu in ce fel e acum blocata exploatarea). Iar aici vina e a statului roman, nu a canadienilor. Aia vor profit maxim. Statul roman e ala care tre sa se decida cadaca vrea exploatare, in ce conditii si cu ce beneficii. Da' asha e la noi, dam tot timpul vina pe imperialismul putred in loc sa vedem ca de vina sunt hotii pe care-i votam la fiecare alegeri.
    • 0 (12 voturi)    
      Este o chestie de (Duminică, 30 octombrie 2016, 23:11)

      Snitzelvienez [utilizator] i-a raspuns lui Prea_Tarziu

      Nu mai suntem 3rd world country
      • -3 (13 voturi)    
        Extraordinar! (Luni, 31 octombrie 2016, 0:22)

        Prea_Tarziu [utilizator] i-a raspuns lui Snitzelvienez

        Nu mai suntem rupti in c*r si nu mai votam ca dobitocii cu comunistii PENTRU CA avem vizele de Canada ridicate!
        Poate creste si PIB-ul ridicarea asta a vizelor!
      • +2 (8 voturi)    
        Asa e (Luni, 31 octombrie 2016, 7:49)

        Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui Snitzelvienez

        Doar ca in Canada e mai greu sa te duci cite 6 luni la munca. Pacat. Marii cistigatori ai aderarii la UE sunt cele 4 milioane de romaâni care nu au mai putut suporta saracia si JAFUL practicat de securimea neo-comunistă din toate guvernele care au distrus Romania PAS CU PAS. u scuipat si au plecat, lasând aici o adunatură numita popor care voteaza hoti si borfași.
      • +2 (6 voturi)    
        mai degraba (Luni, 31 octombrie 2016, 10:32)

        bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Snitzelvienez

        Ca nu mai suntem tratati ca 3rd world country de catre Canada. Si asta doar pentru ca intimplator am fost luati la petrecere de niste baieti spalati, in speta UE, si aia le-au zis Canadienilor ca tre sa ne primeasca si pe noi la masa, ca desi suntem nespalati si paduchiosi, facem si noi parte din club.

        Asta nu inseamna ca noi suntem azi altfel decit eram ieri, nu inseamna ca nu votam la alegeri toti penalii, si tot asha.
    • -1 (7 voturi)    
      asa e (Luni, 31 octombrie 2016, 8:25)

      eu sunt [utilizator] i-a raspuns lui Prea_Tarziu

      asta e in primul rand un acord economic. voi ati auzit dezbatere pe punctele din acord? eu nu am auzit sa se fi discutat/negociat avantaje economice pt Romania.

      Il plac pe Ciolos dar asta cu ridicatul vizelor mi se pare praf in ochi
  • +8 (24 voturi)    
    he he (Duminică, 30 octombrie 2016, 19:24)

    Trojan.H [utilizator]

    Din comentariile sobolanimii e clar ca dusmanii Romaniei sunt fierti.
    • +2 (2 voturi)    
      Limpede ca buna ziua (Luni, 31 octombrie 2016, 18:02)

      Maniu [utilizator] i-a raspuns lui Trojan.H

      am cautat si regasit destul de greu postarea dvs. (o citisem pe mobil de dim.) ca sa -i dau like si sa scriu ca se vede de la o posta cine sunt aia. Anti UE si NATO intotdeauna.
  • -2 (6 voturi)    
    EXISTA SI O DIMENSIUNE SOCIALA (Luni, 31 octombrie 2016, 8:38)

    arheopterix [utilizator]

    Extrem de importanta pe care nimeni n-o sesizeaza . Minoritarii , aia cu ,,donemoasilvuple ,,se vor reloca peste ocean presto . O sa spuneti :,,si ce-i cu asta ? Pai nu poti sa faci blatu " pe avion ...Si? Pai 1000 de coco dus 1000 intors ...e prea scump ...si ne-am scos !
  • +1 (3 voturi)    
    ok... (Luni, 31 octombrie 2016, 12:03)

    L8MA [utilizator]

    bine, chiar si asa din punctul de vedere al calatoriilor este un plus momentan, dar care sunt costurile?....

    Daca tot e semnat putem cunoaste si noi continutul acestui tratat negociat si semnat intr-o mare secretomanie ?(intrebare reala fara sarcasm)

    Ar fi bine sa se faca o mica prezentare macar, in termeni simpli si pe intelesul tuturor, a minusurilor si plusurilor acestui tratat de ambele parti.

    Alte detalii mai sunt, de exemplu cele legate de concurenta , cele legate de alimente si produse care contin org modif genetic.

    Conform statisticilor internationale,rata cancerelor este mult mai ridicata in America de Nord fata de Romania de exemplu si asta poate avea sau nu, o legatura cu un anumit tip de hrana...

    Euronews mentioneaza ca din punct de vedere al tranzactiilor comerciale facute de Canada, EU reprezinta al doilea partener ca marime dupa SUA!
    Pentru UE, Canada e pe locul ....12 !!!

    Cred ca nu numai romanii dar toti cetatenii EU merita mai mult respect in privinta prezentarii transparente a continutului si consecintele acestui tratat cu dezavantajele si avantajele lui.