Spitalul regional din Iasi va fi construit pe 10-12 ha, la doi kilometri de aeroport

de G.S.     HotNews.ro
Duminică, 30 octombrie 2016, 16:26 Actualitate | Esenţial

 Viitorul Spital Regional de Urgente din Iasi va fi amplasat in cartierul Moara de Vant, a declarat, duminica, in cadrul unei conferinte de presa, primarul Mihai Chirica, transmite Agerpres.

Edilul iesean a declarat ca recent a avut o intrevedere cu ministrul Sanatatii, Vlad Voiculescu, cu reprezentanti ai Autoritatii Aeronautice Romane si pentru a stabili locatia viitorului Spital Regional de Urgente Iasi. 

Conform acestuia, decizia a fost ca unitatea medicala sa fie construita pe o suprafata de teren de 12 hectare din cartierul Moara de Vant, care este situata la peste doi kilometri de aeroport, iar accesul rutier atat pentru pacientii din judetele din nordul Moldovei, cat si din sud se va face prin bulevardul C.A. Rosetti. 

"E terenul care va permite constructii care pot varia de la 30 la 50 de metri inaltime. Acolo am prefigurat si o legatura rutiera care duce la C.A. Rosetti. Sunt aproximativ 23 de hectare, din care Ministerul Sanatatii doreste intre 10 si 12 hectare", a spus primarul Mihai Chirica. 

Pe restul suprafetei terenului, sustine edilul, vor fi dezvoltate alte proiecte conexe, precum un campus pentru personalul medical si medicii rezidenti, dar si alte proiecte privind comunitatea. 

"Mai avem solicitari din partea Mitropoliei pentru un campus, dar si din partea celor de la Colegiul Wurmbrand. Noi, la randul nostru, am discutat cu cei de la Universitatea Al.I.Cuza si Universitatea Tehnica Gh. Asachi privind infiintarea unui campus IT", a explicat Mihai Chirica. 

Potrivit primarului, la Spitalul Regional de Urgente vor lucra aproximativ 2.500 de cadre medicale, iar unitatea medicala va fi realizata dupa un proiect suedez si va fi structurata pe trei module a caror inaltime variaza intre patru si sase etaje. 

Lucrarile, sustine primarul Mihai Chirica, vor incepe dupa ce Guvernul va emite o hotarare in acest sens, investitia fiind estimata la aproximativ 200 de milioane de euro, cu fonduri de la Comisia Europeana, iar constructia este estimata sa dureze 36 de luni.










2850 vizualizari
  • -1 (5 voturi)    
    e perfect (Duminică, 30 octombrie 2016, 16:31)

    muciflenduri [utilizator]

    Sa nu uitam ca in apropiere se gaseste si faimosul telescaun, realizat cu fonduri europene, deci ne asteptam la o realizare la fel de utila.
    Eventual pentru inca 100 de milioane se poate prelungi telescaunul, astfel incat turistii sa poata trage cu ochiul la bolnavi.
  • +1 (3 voturi)    
    Frumos (Duminică, 30 octombrie 2016, 16:34)

    mitg [utilizator]

    36 de luni dureaza constructia.

    Asta ar trebui declarata prioritate nationala, sa aduca ingineri din corpul fortelor armate si sa-l construiasca in 12 luni. Olandezii "civili" au reusit sa construiasca bloc turn din piatra (frumos lucrat, cele mai scumpe finisaje facute) in 15 luni.

    La noi de ce sa mai asteptam 3 ani pentru ceva care ne-ar trebui chiar azi?

    Ca sa avem de unde ciupi pe o perioada indelungata de timp?
  • +2 (2 voturi)    
    . (Duminică, 30 octombrie 2016, 16:38)

    theo667 [utilizator]

    Aaaaaa, 200 milioane de euro?!! IN 36 DE LUNI??? numai studiul ed fezabilitate o sa coste 2 milioane si se intinde pe 2 ani, iar o eventuala constructie.... sa fim sanatosi mai degraba
  • 0 (2 voturi)    
    pt. cei ce nu stiu (Duminică, 30 octombrie 2016, 18:50)

    Toni_Romania [utilizator]

    Actualul spital de oncologie a fost proiectat si executat ca SPITAL REGIONAL DE URGENTE pt. Iasi/Moldova.. Dupa finalizare destinatia i-a fost modificata.
    In spitalele din Iasi 70% din pacienti nu s din jud. Iasi.
  • +5 (5 voturi)    
    dati prioritate mitropoliei (Duminică, 30 octombrie 2016, 19:31)

    Francisc 1 [utilizator]

    ce spital ,sunteti prosti?
  • +1 (3 voturi)    
    "la 2 km de aeroport" (Luni, 31 octombrie 2016, 8:35)

    VidruBen [anonim]

    La 2 km de un aeroport in plina dezvoltare, pe cursul de aterizare-decolare a avioanelor, doar datorita intereselor financiare imobiliare a propietarilor de teren ce vor fi depagubiti .
    Deci ne dam cu "stangul in dreptu'" sufocand dezvoltarea aeroportului ce a ajuns deja la terminalul III . De ce sa blocam aeroportul cand am putea construi (regional fiind) in zona de intrare in oras ? sa nu mai strabata ambulantele toto orasul si asa supraaglomerat de autovehicule ? ...diferende PSD - Chirica = PNL aeroport
    Dupa spital, alaturi vor construi probabil groapa de gunoi, in acelasi ritm alert...doi ani !
  • 0 (0 voturi)    
    PSD power (Luni, 31 octombrie 2016, 14:42)

    Tomis [utilizator]

    Sunt multe motive pentru care locul ales nu este potrivit pentru spital regional. Dar iesenii au votat PSD, asa ca PSD vor primi in continuare.
    • 0 (0 voturi)    
      si Bucuresti a votat Psd (Marţi, 1 noiembrie 2016, 8:40)

      Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui Tomis

      ----