Reprezentantul Romaniei la UE a semnat acordul de liber-schimb cu Canada

de V.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 29 octombrie 2016, 17:02 Actualitate | Esenţial

Reprezentantul Permanent al Romaniei, Luminita Odobescu, a semnat sambata Acordul Cuprinzator Economic si Comercial UE-Canada (CETA), precum si Acordul de Parteneriat Strategic (SPA). Amintim ca duminica va avea loc, la Bruxelles, un summit pentru semnarea acordul de liber schimb UE-Canada, dupa ce Belgia a dat intr-un final unda verde semnarii acestuia.

"Un moment important in dezvoltarea relatiilor dintre UE si Canada. Cetatenii din Romania si intreaga Uniune Europeana vor beneficia urmare acestui acord", noteaza Reprezentanta Permanenta a Romaniei pe langa UE intr-o postare pe Facebook, insotita de o fotografie cu Luminita Odobescu semnand documentul.

Semnarea de către Reprezentantul Permanent al României, Luminița Odobescu, a Acordului Cuprinzător Economic şi Comercial...

Posted by Reprezentanta Permanenta a Romaniei pe langa UE on Saturday, 29 October 2016


Uniunea Europeana si Canada vor organiza duminica un summit pentru a semna acordul de liber schimb, a anuntat vineri seara presedintele Consiliului European Donald Tusk, dupa ce Belgia a dat intr-un final unda verde semnarii acestuia.

Ceremonia pentru semnarea acordului CETA va avea loc duminica dupa-amiaza la Bruxelles, a adaugat un purtatorul de cuvant al CE.

Odata cu semnarea CETA, romanii " vor putea calatori fara vize in Canada" , a afirmat joi presedintele Klaus Iohannis, dupa ce saptamana trecuta a anuntat semnarea unui acord cu Canada pentru ridicarea vizelor din 2017.

Summitul UE-Canada care trebuie sa aiba loc joi la Bruxelles si in cadrul caruia urma sa fie semnat acordul de liber-schimb "a fost anulat", dupa ce regiune belgiana Valonia a blocat acordul. Regiunile belgiene au ajuns ulterior la un acord asupra CETA, iar vineri parlamentul regiunii Valonia a votat in favoarea acordului UE-Canada.

Klaus Iohannis a anuntat saptamana trecuta un acord cu Canada pentru ridicarea vizelor, conditionat de semnarea acordului de liber schimb dintre UE si Canada. Acordul cu Canada privind ridicarea vizelor este unul etapizat: de la 1 mai 2017 Canada elimina vizele pentru romanii care au mai avut viza, iar de la 1 decembrie 2017 Canada elimina vizele pentru toti cetatenii romani. Potrivit presedintelui Iohannis, autoritatile canadiene si-au pastrat o posibilitate de a reveni asupra deciziei in cazul in care constata ca numarul de imigranti ilegali e foarte mare. Dar aceasta clauza poate fi activata doar in primii ani de la ridicarea vizelor, dupa 3 ani nu mai poate fi folosita de Canada.










3477 vizualizari
  • -19 (29 voturi)    
    Hmm (Sâmbătă, 29 octombrie 2016, 17:34)

    vov [utilizator]

    Se pare ca pe noi nu ne-a intrebat nimeni...nu mai zic ce atitudine obedienta pare sa aiba reprezentantul nostru..
    • +10 (14 voturi)    
      Sa te intrebe ce? (Sâmbătă, 29 octombrie 2016, 17:56)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui vov

      Ce numar ai la pantof?
      Te pricepi asa bine la Drept International sau la biologie, chimia metalurgica, etc? tu sau vecinii tai de bloc, cvartal, cartier, sat?
      Te intreb eu daca vrei. Ce parere ai despre Tratatul de liber-schimb intre UE si Canada.
      • +5 (11 voturi)    
        Realizare mare a președintelui (Duminică, 30 octombrie 2016, 0:05)

        andreitr [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

        Klaus Iohannis și a României. Una din primele dați când dovedim că avem coloană vertebrala. Bravo președintelui!
    • +7 (13 voturi)    
      Pe postacii rusi nu e cazul sa ii intrebe... (Sâmbătă, 29 octombrie 2016, 18:11)

      dexpropriat [utilizator] i-a raspuns lui vov

      Romania nu va intra in CSI niciodata.
    • -2 (6 voturi)    
      Pai tu ai vrut vize, le ai (Sâmbătă, 29 octombrie 2016, 18:34)

      Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui vov

      Acordul era la "liber" de ceva timp, ori nu ai inteles nimic din el ori nu te-a interesat. Prea tarziu sa carai.
    • +4 (8 voturi)    
      Volodea.. (Sâmbătă, 29 octombrie 2016, 19:51)

      deville2010 [utilizator] i-a raspuns lui vov

      Moskovskaia zemlea?
    • +5 (9 voturi)    
      nu mai fi frustrat (Sâmbătă, 29 octombrie 2016, 22:03)

      un.robot [utilizator] i-a raspuns lui vov

      "Se pare" ca data viitoare o sa te intrebe si pe tine. Acum inapoi in vagauna de unde ai iesit!
    • +5 (7 voturi)    
      Da, mosule (Sâmbătă, 29 octombrie 2016, 22:48)

      KostasP [utilizator] i-a raspuns lui vov

      Ne-au facut, ce sa mai vorbim. Trebuia sa ne punem poalele-n cap, ca valonii. Aia barbati.
  • -7 (9 voturi)    
    Si cu vizele (Sâmbătă, 29 octombrie 2016, 18:56)

    MoemBius [utilizator]

    pentru Canada ....cum ramane?
  • -5 (15 voturi)    
    suntem popor de linge blide (Sâmbătă, 29 octombrie 2016, 20:26)

    Je__ [utilizator]

    Daca aveam cojones, vizele se eliminau de la 1 ianuarie 2017, mai ales ca si SUA si Canada aveau aceasta abligatie inca din 2007 data aderarii Ro la UE.


    Si mai mult de atat, oricum noi ca economie, nu avem nici un avantaj. Nici nu avem firme potente sa exporte in Canada si nici investitori canadieni care sa conteze nu sunt pe meleagurile noastre.

    In schimb unii ca Germania, Franta, Italia sigur vor CETA. Asa ca noi de ce nu am folosit veto sa obtinem eliminare MCV, intrare in Shengen, si alte beneficii?

    Ajungem iar de unde am plecat, o natie de linge blide, multumita ca e tratata ca cetatean de rang III al UE.
    • -1 (3 voturi)    
      lingi din blid de aur? (Duminică, 30 octombrie 2016, 2:27)

      L8MA [utilizator] i-a raspuns lui Je__

      eliminare MCV?ce gluma !
      In Romania, la gradul de coruptie si hotie instaurat de gasca de politicieni ex-ceausisti, care au supravietui superb, capusand Romania pana la maduva,cei mai multi deghizati in PSD, MCV-ul trebuie mentinut inca 10 ani cel putin...
  • -1 (11 voturi)    
    Oh...si abia acum am citit si clauza minune (Sâmbătă, 29 octombrie 2016, 20:29)

    Je__ [utilizator]

    E de rasul curcilor.

    Adica aia pot reveni in urmatorii 3 ani asupra deciziei de a scoate vizele, fara nici un plan ulterior sau promisiune ulterioara de eliminare.

    Doamne, cat de pit palaci suntem.
  • -10 (10 voturi)    
    Mai pun inca o data intrebarea... (Sâmbătă, 29 octombrie 2016, 20:35)

    taticutu [utilizator]

    Cei care s-au opus initial Tratatului cu Canada au fost niste parlamente regionale ale Belgiei . Echivalentul acestor " parlamente " sunt la noi Consiliile judetene ; stiu ele care sunt problemele majore ridicate de aceste tratate ? Sunt ele in avantajul competitorolor romani ? Sau toate sunt lasate la latitudinea Bucurestiului, mergandu - se pe principiul ca Bucurestiul sti ce face ? Asta nu e descentralizare !
    • +1 (1 vot)    
      hei (Duminică, 30 octombrie 2016, 2:33)

      john70 [utilizator] i-a raspuns lui taticutu

      Belgia e stat federal, compus din Valonia si Flandra. Romania nu e stat federal.
  • -7 (13 voturi)    
    era de asteptat (Sâmbătă, 29 octombrie 2016, 21:41)

    Irina25 [utilizator]

    Neam de slugi...
    • -1 (3 voturi)    
      hei (Duminică, 30 octombrie 2016, 2:33)

      john70 [utilizator] i-a raspuns lui Irina25

      Slugi si curve.