Iulian Chifu: Cumpanasu s-a descalificat definitiv, s-a "sinucis public"

de M.I.     HotNews.ro
Sâmbătă, 29 octombrie 2016, 0:45 Actualitate | Esenţial

Iulian Chifu
Foto: Hotnews
Fostul consilier prezidential Iulian Chifu il acuza pe presedintele Asociatiei pentru Implementarea Democratiei, Alexandru Cumpanasu, ca raspandeste in spatiul public teorii fantasmagorice. Cei doi au fost, joi, invitati in platoul unei televiziuni de stiri, unde au fost invitati sa vorbeasca despre alegerile din Republica Moldova. Cumpanasu a sustinut o terorie conform careia Germania cu Austria si Ungaria nu s-ar fi impacat cu unirea Transilvaniei cu Romania si au un plan secret de rupere a Tinutului Secuiesc de tara, anunta Cotidianul.

"Am fost aseara la emisiunea Jocuri de Putere cu Rares Bogdan vorbind cu precadere despre alegerile din Republica Moldova dupa ultimele schimbari determinate de retragerea din cursa a lui Marian Lupu. Marea mea surpriza a fost sa asist la partea a doua in care am luat cunostiinta de cele mai abracadabrante teorii ale cospiratiei sub titlul de teorie lansata de Alexandru Cumpanasu. Esenta e ca Germania cu Austria si Ungaria nu s-au impacat cu unirea Transilvaniei cu Romania si au un plan secret de rupere a Transilvaniei de Romania. Mai grav, teza e prezentata frust, direct si fara nuante, fara nici o referinta, iar fiecare "argument" reprezenta o noua aberatie a autorului. Pana la urma sustinerile erau discutii secrete cu unii diplomati, exemple selectate si imaginate si credibilitatea propriei persoane. Nu am vrut sa intervin in discutie pana cand, dupa 40 de minute de eleucubratii ale lui Cumpanasu si intrebari subtile si apropouri ale participantilor am realizat ca publicul e expus unei analize a unui mare NIMIC. E motivul pentru care a trebuit sa ies din haina diplomata si sa explic ca eram in fata unei fraude stiintifice, o aberatie de text cu impresii si credinte ale autorului (care s-a decalificat astfel definitiv) si ca nu exista nici un fundament pentur aceste elucubratii. Abia atunci toti cei din jurul mesei au rabufnit si au subliniat ca suntem intr-adevar in fata unei colectii de reverii extrem de periculoase vandute drept adevaruri pentru ca "erau discutate la mule televiziuni". Momentul culminant de sinucidere publica al numitului a fost interventia finala in care a acuzat pe toti cei de la masa (dintre care 4 profesori universitari, trei fosti consilieri prezidentiali si un fost ministru de externe) ca sunt agentii SIE si ai BND-ului german care disturg Romania. Mare-i gradina Domnului!", a scris Iulian Chifu, pe Facebook.










7307 vizualizari
  • -28 (42 voturi)    
    cine apreciaza pe cine//// (Sâmbătă, 29 octombrie 2016, 1:00)

    gazuldebasist [utilizator]

    ... ride alt ciob de alta oala sparta. Bas, Chifule, crezi ca pretuiesti mai mult decit o gulie degerata cind te-ai compromis caconsilier *sic!) al Basaului?
    • +13 (19 voturi)    
      . Asa trebuie facut. (Sâmbătă, 29 octombrie 2016, 9:39)

      valll [utilizator] i-a raspuns lui gazuldebasist

      Intotdeauna mi s-a parut acest Cumpanasu un mediocru insuportabil, ajuns prin cine stie ce mister intr-un post care-i dadea senzatia ca e destept. Prostia devine periculoasa atunci cand purtatorul ei capata o importanta prea mare.
      Eu nu spun ca trebuie sa fim duri cu prostii, dar uneori, cand ei capata ideea ca-s destepti, cand prin tenacitate si noroc capata putere si incep sa produca efecte, trebuie opriti.
      Am urmarit emisiunea lui Rares Bogdan in care, intr-un mod magistral, fara replica, dl Chifu l-a pus la locul lui pe acest impostor. Asa trebuie facut. Au incercat si ceilalti invitati, dar cu mai putin succes.
    • -3 (9 voturi)    
      ...de aceea (Sâmbătă, 29 octombrie 2016, 13:14)

      Viorica Alexandru [utilizator] i-a raspuns lui gazuldebasist

      ...de aceea nu are ursul coada...
      Nu oricine vorbeste... se si exprima....
    • +2 (4 voturi)    
      Cumpanasu esteo nulitate care si-a luat (Duminică, 30 octombrie 2016, 0:17)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui gazuldebasist

      avant in special in guvernarea Ponta, cand ONG-ul sau a supt bani buni de la guvern, si cand a fost cultivat de Realitatea TV !

      Chifu joaca in cu totul si cu totul alta liga, fiindu-i superior din toate punctele de vedere : intelectual, moral, profesional.
      • 0 (2 voturi)    
        da (Duminică, 30 octombrie 2016, 9:47)

        Viorica Alexandru [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

        asa este ...multumesc...
  • -28 (38 voturi)    
    Un pupac basist. (Sâmbătă, 29 octombrie 2016, 1:07)

    newlook [utilizator]

    Un pupac basist. Se incearca reciclarea !
    • +22 (30 voturi)    
      Fiecare pupa ce-i place si ce poate. (Sâmbătă, 29 octombrie 2016, 4:01)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui newlook

      Tu, de exemplu, stai si tooot sugi la PSD si Tonta,...Pentru tine, e ca nectarul.
    • +9 (11 voturi)    
      de gustibus... (Sâmbătă, 29 octombrie 2016, 10:34)

      persuasiv [utilizator] i-a raspuns lui newlook

      da' tu de obicei,cam ce pupi?
  • +40 (46 voturi)    
    Presedintele Cumpanasu (Sâmbătă, 29 octombrie 2016, 1:21)

    math_2 [utilizator]

    nu mai are nevoie de nici o descalificare sau sinucidere. este mai mult decat descalificat si sinucis already.
    Niste presedinti autonumiti ale unor non-organizatii. Din categoria Alistar. Niste nimicuri, vuvuzele pesediste.
    • +10 (16 voturi)    
      DA DOMNULE! (Sâmbătă, 29 octombrie 2016, 6:21)

      schroedinger [utilizator] i-a raspuns lui math_2

      Tocmai de un tip de la Craiova avem nevoie ca sa ne invete si sa implementeze democratia! Auzi?! Din Craiova cea mereu rosie!
      Si mai este un tiriplici, de data asta din Focsani, unul cu ochelari si in permanenta nespalat pe cap, unu' apelat Geo (probabil ii este rusine cu Gheorghe!).
      Doi cercopiteci, care au dreptul (datorita televiziunii lui Gusa/e) sa prezinte si sa formeze opinii!
      RUSINE!
      • +8 (10 voturi)    
        asta nu e tot (Sâmbătă, 29 octombrie 2016, 13:35)

        kkciosuldelahamangia [utilizator] i-a raspuns lui schroedinger

        unii ong-isti, falsi moralisti sau mutat pe digi.
    • +9 (11 voturi)    
      + aservite moscovei, Puricele dughinist (Sâmbătă, 29 octombrie 2016, 8:00)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui math_2

      este "oaspete" permenent la Irealitatea !
    • +2 (8 voturi)    
      descalificare (Sâmbătă, 29 octombrie 2016, 8:59)

      grongobar [utilizator] i-a raspuns lui math_2

      In Romania nimeni nu se poate descalifica sau "sinucide politic". Indiferent ce ai face sau ai zice,daca partidul te pune pe liste,se vor gasi destui primitori de galeti,faina si ulei care sa te voteze.Avem din pacate atatea si atatea exemple de indivizi care ar trebui huiduiti pe strada,dar care ajung mereu primari sau parlamentari prin vot popular.
  • -2 (16 voturi)    
    Mare este gradina Domnului. (Sâmbătă, 29 octombrie 2016, 1:25)

    unTaran [utilizator]

    In ea incap agenti care sustin interese dinspre toate punctele cardinale. Ca acum ne simtim mai frati cu americanii si englezii decat cu europenii e alta discutie. Ce tare! Transilvania o sa intre in Schengen.
  • +21 (25 voturi)    
    oare de ce... (Sâmbătă, 29 octombrie 2016, 3:53)

    moshu49 [utilizator]

    ...ziarul l-ați putut cita dar televiziunea unde a avut loc grețoșenia nu
    deh, legile voastre deontologice pe care nu stau eu să le cercetez
    cît despre specimenul ăsta de Cumpănașu căruia i s-a dat prea multă importanță/atenție - emisiune proprie, coaliție, CNMR, cu care modernizează el România - ar fi sănătos pentru noi să i se taie țîța de unde suge el fondurile pentru aberațiile debitate :(
  • +9 (11 voturi)    
    trompeta PSD-ista... (Sâmbătă, 29 octombrie 2016, 10:31)

    astronaut [utilizator]

    dar pun intrebarea acestui ''presedinte'' de ce sa intre TRANSILVANIA in Schengen si nu DOBROGEA?
    tropetele se ''sparg ''singure din prea multa slugarnicie fata de ''sponsori'',linia propagandei este trasata de acestia si trebuie -musai sa se coformeze , indiferent daca debitez enormitati ! ba si ce mai discuta cu ambasadori (rusi, ucrainieni,burkina faso,etc, ziceai ca uite ce ''presedinte '' dastept !
  • +9 (11 voturi)    
    oooof! (Sâmbătă, 29 octombrie 2016, 13:12)

    Viorica Alexandru [utilizator]

    ...d-le Chifu... cine se aseamana, se aduna...
    Cumpanasu, Bogdan si Oreste au un sictir plicticos ...
    ...insa prezenta dvs dadea greutate vorbelor lor....
    ...bine ati facut ca ati reactionat...
    • +1 (1 vot)    
      technolingus pentru vrabia visatoare (Duminică, 30 octombrie 2016, 23:24)

      gazuldebasist [utilizator] i-a raspuns lui Viorica Alexandru

      pai nu? Dragu vrea viceguvernator BNR, Chifu ministru de externe, Alexandru la justitie...
  • -7 (9 voturi)    
    parere (Sâmbătă, 29 octombrie 2016, 18:47)

    IosifCiosif [anonim]

    Nici de domnul Chifu nu trebuie sa ne fie rusine ca si el clacheaza destul de des si puternic. Si daca prin "absurd"domnul Cumpanasu a avut partial dreptate?
    • +1 (1 vot)    
      Ipotezele socotite absurde nu se discuta ! (Duminică, 30 octombrie 2016, 0:30)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui IosifCiosif

      Mai ales cand sunt doar "partial" adevarate !

      PS. Mai simplu e sa te duci ss te lamureasca mama Omida in chestiunea asta !