Presedintele Klaus Iohannis s-a fotografiat stand la Masa Tacerii, desi monumentul este insotit de mesajul "Va rugam sa evitati contactul cu operele!"

de M.I.     HotNews.ro
Vineri, 28 octombrie 2016, 22:19 Actualitate | Esenţial

Klaus Iohannis la Masa Tacerii
Foto: Radio Targu Jiu
Presedintele Klaus Iohannis s-a fotografiat, vineri, la Masa Tacerii, celebra lucrare a lui Constantin Brancusi, desi in apropiere exista un mesaj prin care turistii sunt rugati sa evite contactul cu operele, relateaza Mediafax.

Klaus Iohannis a participat, vineri, la ceremoniile prilejuite de comemorarea eroilor bataliei de pe Jiu, din octombrie 1916.

Dupa evenimentul care a avut loc in apropierea Coloanei Infinitului, presedintele Romaniei a acceptat invitatia autoritatilor locale si a vizitat si operele din Parcul Central.

La Masa Tacerii, seful statului s-a fotografiat in timp ce statea pe unul dintre scaune, desi la cativa metri de opera era afisat mesajul: "Stimati vizitatori, sa pastram intacta mostenirea Brancusi pentru generatiile urmatoare. Va rugam sa evitati contactul cu operele!".

Politistii locali sustin insa ca doar persoanele care se urca pe opere, cu picioarele, pot fi amendate.

sursa foto: Radio Targu Jiu

"In Parcul Central sunt amplasate placute care interzic urcatul cu picioarele pe operele de arta. Nu a avut loc nicio contraventie in cazul de fata", a declarat pentru Mediafax, Alexandra Petrita, purtatorul de cuvant al Politiei Locale Targu-Jiu.

Reprezentantii Primariei Targu-Jiu au precizat ca exista si o hotarare de Consiliu Local care prevede situatiile in care pot fi aplicate sanctiuni.

"Cea mai buna explicatie poate fi data de Politia Locala, care are hotararea de Consiliu Local privind operele lui Constantin Brancusi, pe care le are in paza. Politia Locala este in masura sa catalogheze acest gest", a declarat Aurel Popescu, viceprimarul municipiului Targu-Jiu.

Jurnalistii i-au cerut explicatii presedintelui Klaus Iohannis pentru acest gest, insa seful statului a refuzat sa faca declaratii.











8421 vizualizari
  • +31 (49 voturi)    
    Tocmai a fost creată o nouă operă de artă (Vineri, 28 octombrie 2016, 22:28)

    Nyk1 [utilizator]

    „Cumințenia Pământului așezată la Masa Tăcerii”
    • +2 (20 voturi)    
      La Poarta Sarutului il astepta propaganda (Vineri, 28 octombrie 2016, 23:02)

      robotel corporatel [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      La Poarta Sarutului il astepta propaganda cu buzele calde :)
    • +4 (8 voturi)    
      Numai ca plăcuța fusese furată de hoții de fier (Sâmbătă, 29 octombrie 2016, 16:20)

      Procuratorul [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      Iar conaționalii lor consilieri locali PSD au venit cu o idee salvatoare: vor scrie mesajele direct cu vopsea pe monumente.
    • -2 (6 voturi)    
      o noua opera de arta (Sâmbătă, 29 octombrie 2016, 19:26)

      lulu1 [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      Marele Mut asezat la Masa Tacerii
  • -3 (31 voturi)    
    pai (Vineri, 28 octombrie 2016, 22:30)

    korkodell [utilizator]

    nu si'a asezat marele si prezidentialul popou pe masa tacerii.
    era pe scaunul tacerii(!), simbolic.
    ca in ultimul timp e la microfon mai ceva ca reporterii de teren de la latrina 3 :-)
    incepe sa'mi placa, desi n'are spontaneitatea lui base. :-))
  • +3 (23 voturi)    
    si ce daca? (Vineri, 28 octombrie 2016, 22:32)

    gazuldebasist [utilizator]

    Dar se integreaza atit de bine in peisaj!!!!
    • -3 (7 voturi)    
      comentariu corect (Vineri, 28 octombrie 2016, 23:02)

      simur [utilizator] i-a raspuns lui gazuldebasist

      titulu insa ar fi fost: vai, cum ...
    • +4 (12 voturi)    
      Tăcuții se exprimă prin fapte, (Sâmbătă, 29 octombrie 2016, 8:47)

      Con_stan_tin [utilizator] i-a raspuns lui gazuldebasist

      limbuții se exprimă prin vorbe.
  • +11 (39 voturi)    
    ???? (Vineri, 28 octombrie 2016, 22:36)

    nikulae [utilizator]

    Va plictisiti la ora asta, nu mai aveti nici o stire?
    Chiar merita "evenimentul" asta un articol?
    Inseamna ca traim intr-o tara deosebita.

    noapte buna va urez
    • -1 (11 voturi)    
      Macar daca-si arunca paltonul pe masa (Sâmbătă, 29 octombrie 2016, 16:20)

      man_and_twin [utilizator] i-a raspuns lui nikulae

      ...
      • 0 (0 voturi)    
        Ori (Duminică, 30 octombrie 2016, 20:44)

        ionv [utilizator] i-a raspuns lui man_and_twin

        niște crenvurști, ceva bere ș-un ziar.
    • +6 (10 voturi)    
      Așa este! (Sâmbătă, 29 octombrie 2016, 16:37)

      Leul in iarna [utilizator] i-a raspuns lui nikulae

      Presa noastră seamănă din ce în ce mai mult cu babele care stau la poartă și-i clevetesc mărunt pe toți cei din sat...
      În altă ordine de idei, poate că ziariștii ar fi trebuit să facă mai multă gălăgie despre spălarea fără consultarea specialiștilor a operelor lui Brâncuși și despre felul cum a fost restaurată Coloana infinitului... Domnul Pavel Șușară ar avea multe de spus dacă s-ar obosi să-l întrebe cineva... Și se pricepe la artă, credeți-mă!
  • +1 (23 voturi)    
    Ne-am pricopsit (Vineri, 28 octombrie 2016, 22:41)

    hatru [utilizator]

    Parca pana acum nu era suficient de mut. Masa Tacerii e tot ce-i lipsea.
    • +5 (13 voturi)    
      Tăcuții fac lucruri multe, limbuții mai nimic. (Sâmbătă, 29 octombrie 2016, 7:53)

      Con_stan_tin [utilizator] i-a raspuns lui hatru

      Asta-i semnificația lucrării lui Brăncuși.
      • 0 (0 voturi)    
        Cred că semnificația e alta. (Duminică, 30 octombrie 2016, 20:54)

        ionv [utilizator] i-a raspuns lui Con_stan_tin

        Monumentul a fost făcut pentru cei care nu s-au mai întors din primul război mondial. E Masa Tăcerii. E cinstirea eroilor și, de ce nu, a artistului.
        Dar, ce să facem, Carol I a fost singurul neamț adevărat care a condus România. Ceilalți s-au mai balcanizat și ei.
  • +17 (31 voturi)    
    toata lumea (Vineri, 28 octombrie 2016, 22:41)

    pardalian [utilizator]

    se aseaza acolo asa ca mucles. Nu fiti voi mai catolici decat papa.
    • +6 (10 voturi)    
      ... nu pot fi ... (Sâmbătă, 29 octombrie 2016, 8:03)

      Observatore [utilizator] i-a raspuns lui pardalian

      ... ei sunt ortodocsi ... .
    • -4 (6 voturi)    
      vorba lui A Severin: (Sâmbătă, 29 octombrie 2016, 10:08)

      ilex2013 [utilizator] i-a raspuns lui pardalian

      daca toti suntem corupti inseamna ca nimeni nu e corupt".
  • +8 (24 voturi)    
    Era de înţeles (Vineri, 28 octombrie 2016, 22:41)

    Nautilus [utilizator]

    Fiind vorba de Iohannis, era ceva natural să fie fotografiat la Masa Tăcerii.

    (Realitatea bate fantezia lui Times New Roman.)
  • +12 (16 voturi)    
    Mare lucru (Vineri, 28 octombrie 2016, 22:46)

    mitg [utilizator]

    N-am vazut pana acum om care sa nu se aseze pe alea. Paza privata e o data pe saptamana prezenta, in rest cam subtire. Si si cand sunt acolo, doar cand se mananca seminte zice cineva ceva.
  • -10 (34 voturi)    
    presedinte (Vineri, 28 octombrie 2016, 22:48)

    bobyrou [utilizator]

    panarama noastra de presedinte. Dupa 2 ani de zile mai scoate si el cateva vorbe ca sa prosteasca lumea pentru voturi. Dar 2 ani de zile nu a facut NIMIC, a fost LEMN.
    • +8 (26 voturi)    
      da mai... (Vineri, 28 octombrie 2016, 23:06)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui bobyrou

      pentru ca presedintele are puteri nemarginite in Romania...
      ce a putut face a cam facut..
      nu il apar, probabil putea face mai mult...
      dar sa nu uitam ca puterea e la parlament nu la presedinte!
    • +2 (14 voturi)    
      De acum încolo... (Sâmbătă, 29 octombrie 2016, 0:10)

      Nautilus [utilizator] i-a raspuns lui bobyrou

      ...proverbul românesc va zice: "să i-o spui lui Iohannis!"
  • -9 (21 voturi)    
    Ghinion (Vineri, 28 octombrie 2016, 23:02)

    Lexis [utilizator]

    ...pentru opera de arta...
  • +8 (24 voturi)    
    mare stire (Vineri, 28 octombrie 2016, 23:03)

    L8MA [utilizator]

    Din categoria absurditate ''regulilor'' la romani!
    ploua,ninge,cade grindina,ingheata,vantul bate ... dar nicidecum sa nu te asezi pe un scaun de piatra...
    in schimb dca hotul iti aseaza mana in buzunar pe mijloacele de transport in comun nu se stie daca e infractiune,nu vine nimeni,nu exista nimeni sa observe delictul,nu sesizeaza nimeni nimic, e normal, banal sa arunci pe jos in centrul orasului,sa-ti faca cainele un k kt pe trotuar si sa nu-l cureti...
    DAR NICICUM sa nu va asezati pe scaunele de la masa tacerii, e scandalos si o echipa de juristi,politisti,senatori si constitutionalisti vor face un sobor ceausisto-patriotic,vor analiza, vor face spume la televiziunile de partid si vor decreta grav cat de mult si impardonabil a incalcat Presedintele legea...

    Noapte buna commone sens!
  • -4 (8 voturi)    
    a ratat "Poarta .....ului" (Vineri, 28 octombrie 2016, 23:04)

    simur [utilizator]

    ... ar fi fost un semnal pt corupti
    • +1 (13 voturi)    
      n-a ratat-o (Vineri, 28 octombrie 2016, 23:21)

      robotel corporatel [utilizator] i-a raspuns lui simur

      acolo il asteptau propagandistii cu buzele calda, ca inghetase :))
  • -2 (6 voturi)    
    S-a inteles! (Vineri, 28 octombrie 2016, 23:24)

    Jean_Valjeanu [utilizator]

    Eu unul o sa tac mai cu folos.
  • +4 (10 voturi)    
    semnul pus acolo e o timpenie (Vineri, 28 octombrie 2016, 23:53)

    sorin3 [utilizator]

    din ciclul "nu calcati iarba"
  • -3 (9 voturi)    
    ar trebui dată amendă (Sâmbătă, 29 octombrie 2016, 0:28)

    Mazeta [utilizator]

    Pentru Masa Tăcerii, fiindcă a atins opera de artă.
  • -1 (7 voturi)    
    da, (Sâmbătă, 29 octombrie 2016, 0:40)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    si a parcat pe locurile pentru handicapatii ''cu dizabilitati''.
  • -4 (16 voturi)    
    Un primitiv (Sâmbătă, 29 octombrie 2016, 1:00)

    newlook [utilizator]

    Un primitiv.
  • +1 (17 voturi)    
    Putea fi mai rau (Sâmbătă, 29 octombrie 2016, 1:37)

    Chaos & Collapse [utilizator]

    Bine ca nu a fost o statuie ecvestra, sau Mica Sirena din Copenhaga.

    Daca trece prin Cluj, o sa urce pe cal, in spatele lui Mathias Rex?
  • +18 (28 voturi)    
    Din putul gindirii unora!!! (Sâmbătă, 29 octombrie 2016, 1:40)

    Sthelian [utilizator]

    Acum vreo 10-12 ani cind scaunele au fost spalate cu furtunul cu presiune (cel de incendiu), n-a mai zis nimeni nimic.
    Ca tot atunci un scaun a fost ciobit (o bucata din el sparta), iar n-a zis nimeni nimic.
    In loc sa scrie niste panouri explicative despre Brincusi, opera si ansamblul monumental din Tg Jiu, se pun placute cu "Sa pastram mostenirea!!!"
    Astea sunt opere urbane, ce pot fi atinse de mina umana.
    Sunt locuri in lume unde exista astfel de opere si nu se intimpla nimic daca te integrezi in ea si faci o fotografie...
    Am stat pe scaune de mai multe ori si nu s-a intimplat nimic... Ca d-aia sunt scaune, sa te asezi...
    Ati innebunit sa faceti stiri din orice? Mai ramine sa dati ca break-news ca si-a curatit dintii cu o scobitoare si n-a folosit mina stinga, ci dreapta...

    Sa comemorazi dezastrul de pe Jiu??? Hm, ciudate gusturi si idei. Pai de ce nu si Turtucaia? Sau si evacuarea Bucurestilor?
  • +2 (14 voturi)    
    Salut (Sâmbătă, 29 octombrie 2016, 3:54)

    Littleboy [utilizator]

    Pentru evenimentul zilei si ion cristoiu

    Literele mici sunt doar un simbol de protest.
    Cel care a scris imbecilitatea de mai sus si ziarul care a publicat-o sunt la nivelul zero al inteligentei.
    Pentru toti fanii evz, cand cititi si va umpleti de spume, sa stiti ca e greu sa gasiti o sleahta mai imbecila decat voi.
    • -4 (6 voturi)    
      hai (Sâmbătă, 29 octombrie 2016, 13:06)

      Viorica Alexandru [utilizator] i-a raspuns lui Littleboy

      hai, pas...
  • +3 (15 voturi)    
    Incălcare (Sâmbătă, 29 octombrie 2016, 5:54)

    Vladescu [utilizator]

    Dacă scrie să nu le atingi apoi trebuie respectat; față de alte infracțiuni ale președintelui asta e mică !
  • +2 (6 voturi)    
    Romani nu fiti ingrijorati... (Sâmbătă, 29 octombrie 2016, 7:07)

    tontu [utilizator]

    ... presedintele era vaccinat.
  • -3 (11 voturi)    
    Sa-l (Sâmbătă, 29 octombrie 2016, 9:07)

    rutger [utilizator]

    sus...pendam ?? Pozitia pare ca-i aia de la Hammangia, dar poti sa zici ca e pas cu pas ! Iar nenea ala de linga el nu-i cumva seful institutiei care a scris "Interzis asezatul" ?? Sa vina militia locala sa-i dea amenda pe shezut !!
  • -1 (11 voturi)    
    Ma intreb si eu (Sâmbătă, 29 octombrie 2016, 15:20)

    ipolitic [utilizator]

    cine e mai indreptatit sa se aseze la Masa Tacerii, daca nu Iohannis? Ca de doi ani practica tacerea mai ca Sfântului Cuvios Teodor cel Tăcut.
    Lui mirel palada care ii ordona lui Johannis sa ceara scuze pentru ca s-a asezat pe Brancusi (sic!) ii transmit sa ceara scuze fiindca a calcat cu picioarele pe pamintul sfant al patriei.Tocmai el?
  • +1 (5 voturi)    
    A mai bifat realizarea unei dorinte (Sâmbătă, 29 octombrie 2016, 21:19)

    Susufler0 [utilizator]

    de cand este presedintele Romaniei !

    Si, in plus ne ofera tabloul asta fenomenal al garzilor de corp in exces care scruteaza vigilente cu privirea fiecare frunza care cade din copaci.

    PS. Tabloul asta a fost intrecut doar de imaginea de asta vara de la Ziua Marinei, cand garzile prezidentiale scrutau de pe dig valurile marii ca si cum din valurile acelea ar fi putut oricand aparea un pericol pt augustul Presedinte !

    PPS. In rest, la o simpla cautare o sa dati de o groaya de provinciali care s-au imortalizat exact in ipostaza in care a fost fotografiat Klaus. Nimic deosebit .

    PPPS. Ce mai are Klaus in agenda sa ? Curcanul de fier din Parcul Herastrau ? Gasca ?