Ciolos: O Romanie fara coruptie, o Romanie guvernata cu bun simt nu sunt iluzii, cum spune domnul Dragnea

de G.S.     HotNews.ro
Vineri, 28 octombrie 2016, 10:42 Actualitate | Esenţial

Dragnea si Ciolos la sediul PSD
Foto: AGERPRES
Premierul Dacian Ciolos a afirmat vineri ca principiile precum o Romanie fara coruptie si cu o clasa politica responsabila "nu sunt iluzii", asa cum sustine liderul PSD Liviu Dragnea, transmite Agerpres.

"Din punctul meu de vedere, un proiect de guvernare dupa alegerile din 11 decembrie ar trebui dezvoltat in baza unor principii asumate public, nu numai declarativ, principii transpuse in decizii politice, in fapte, in politici publice. O Romanie fara coruptie, o Romanie cu o clasa politica responsabila, o Romanie guvernata cu bun simt nu sunt iluzii, cum spune domnul Dragnea. Sunt pietre de temelie necesare pentru dezvoltarea tarii. Pentru mine, este singura cale pe care sunt pregatit sa mi-o asum. Nu alaturi de orice partid, nu de dragul de a continua intr-o functie sau alta, ci doar impreuna cu cei care isi asuma aceste valori. Aceasta a fost ideea lansarii Platformei 'Romania 100' si aceasta este cheia discutiilor pe care le am si le voi avea cu partidele care sustin aceasta platforma", a precizat premierul Dacian Ciolos, intr-o declaratie acordata Agerpres. 

Intrebat in legatura cu declaratia sa prin care face apel la PNL si USR sa nu foloseasca imaginea sa pe afisele electorale, Dacian Ciolos a sustinut ca aceste doua partide pot folosi "principiile si portofoliul de proiecte" expuse in Platforma 'Romania 100'. 

"Atat PNL, cat si USR au anuntat public ca sustin Platforma 'Romania 100'. In masura in care sustinem valorile din continutul acesteia, nu vad o problema ca, in contextul promovarii Platformei 'Romania 100', sa fie folosite atat principiile si portofoliul de proiecte, cat si elemente vizuale de pe site-ul platformei. In rest, atat PNL, cat si USR au propriile strategii de campanie, in functie de programele de guvernare si de prioritatile lor", a mai spus Dacian Ciolos.


Citeste mai multe despre   









9380 vizualizari
  • -56 (80 voturi)    
    vreau și io să știu (Vineri, 28 octombrie 2016, 10:50)

    Mazeta [utilizator]

    În ce țară din lume, în afară de Ciolosland, nu există corupție?
    • +21 (41 voturi)    
      E vorba de coruptie generalizata (Vineri, 28 octombrie 2016, 11:08)

      banel [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Daca vrei exemplu...ia lista de tari din UE si elimina din ea Romania si Bulgaria.

      Mie mi se pare incredibil cum cineva poate contesta principiile programului Ciolos. Cred ca deja nu mai e vorba de prostie, ci de faptul ca unii oameni au coruptia atat de puternic in sange, incat nu s-ar descurca intr-o societate care ar urma principiile lui Ciolos.
      • -7 (17 voturi)    
        ... (Vineri, 28 octombrie 2016, 13:46)

        1001001 [utilizator] i-a raspuns lui banel

        Exsta coruptie si in SUA: masinile de vot vor "vota" automat pe cine trebuie.
      • +4 (4 voturi)    
        mai elimina si (Vineri, 28 octombrie 2016, 14:07)

        ACP [utilizator] i-a raspuns lui banel

        Grecia, Italia
    • -19 (31 voturi)    
      :) (Vineri, 28 octombrie 2016, 11:11)

      Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      In Sorosland!
      • +10 (14 voturi)    
        Decat.... (Vineri, 28 octombrie 2016, 15:30)

        Spiky [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

        .... Mujikstan, mai bine Sorosland! Ce-i Gigele, nu-ti place programul care impica lupta anticorupte? Ti-a intrat coruptia in sange? Ti-s prea dragi: mita, ciubucul, shpaga, bacshishul, shpertzul? De aia o tzii langa cu sorosistii? Cum incearca cineva sa schimbe mentalitatea de iobag la boierii roshii comunistoizi si bugetofagi, aia sunt vanduti strainatatii, vor sa faca din Romania o colonie (de parca nu voi si tatii vostri v-ati vandut rushilor). Ultima gogoritza, cu sorosistii, este doar varful imensului aisberg de rahat în care doriti sa tineti tara asta pentru ciolanul si fotoliul vostru - ma rog, in cazul tau este vorba de solda de trol-postak-raspandak-zvoner-agitator propagandist.
        • -9 (13 voturi)    
          Ba imi place... (Vineri, 28 octombrie 2016, 16:12)

          Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui Spiky

          Imi place mult programul "care implica lupta anticoruptie". Am insa impresia ca dl Ciolos candideaza pentru vreun post de procuror sef sau de judecator ceva ca altfel nu inteleg ce legatura exista intre o activitate a puterii judecatoresti cu activitatea puterilor legislative / executive. Eu credeam ca executivul se ocupa cu altele - nivel de trai, crestere economica, educatie, sanatate etc. Daca domnul Ciolos combate coruptia atunci Codruta cu ce se mai ocupa?
          • +7 (9 voturi)    
            Deh, mai Jiji... (Sâmbătă, 29 octombrie 2016, 1:01)

            Spiky [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

            .... astea e grele. E mai usor sa dai cu sorosistii de pamant. Puterile alea - judecatoreasca, executiva, legislativa, lucreaza in legatura unele cu altele. De exemplu, motivul pentru care lucrurile merg prost in tara asta - in principal nu din cauza sorosistilor, ca ei nu au avut niciodata puterea - este ca una dintre puteri - apartinand cu predilectie Partidului Unic (pluripartidismul este o fictiune de ochii occidentalilor) adica PCR-FSN-PDSR-PSD(+USL+U$D+ALDE-UNPR), este vorba de puterea legislativa, parlamentul, nu si-a facut mai deloc datoria. Legi facute cu piciorul, date pentru protectia penalilor, au facut ca NICI MACAR atunci cand PCR-...-PSD a avut si puterea legislativa, adica majoritatea parlamentara, si pe cea executiva, adica a format guvernul. acest guvern, in loc sa isi vada de treaba, a dat MAI MULTE HOTARARI DE URGENTA decat a facut-o guvernul minoritar PDL! Adica parlamentul este DEGEABA in Romania, ca treaba lui tot guvernul o face. Asa ca lasa mata gargara cu sorosistii, ca nu astia au fost in parlament si nu astia au avut un prim-ministru plagiator, viitor penal, si nici un sef de partid actualmente penal. Panimaesh, tavarisch Jiji? Sau ai nevoie de un pachet omonim - un Kent sa iti aduca aminte de zilele bune in care cu unul de ala rezolvai orice?
    • +20 (26 voturi)    
      Mai bine i-am accepta pe corupți? (Vineri, 28 octombrie 2016, 11:24)

      grigoreagape [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Vreau și io să știu ce țara din lume ai propune tu ca model?
      • +3 (5 voturi)    
        e rus, (Vineri, 28 octombrie 2016, 19:56)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui grigoreagape

        ce crezi c-ar propune? :))
    • +22 (36 voturi)    
      Te agiti inutil (Vineri, 28 octombrie 2016, 11:24)

      skanda7 [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      ... e dincolo de puterea ta de intelegere. Pentru un om fara simt moral toate astea sunt vorbe goale.
      Ce viata ai si tu, sa tot pandesti stirile pe hotnews ca sa fii primul la datorie. Se da premiu pentru asta?
    • +18 (26 voturi)    
      In mujicland (Vineri, 28 octombrie 2016, 11:29)

      Soljenitin [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      In mujicland nu exista coruptie neam!
      • +10 (12 voturi)    
        Da, (Vineri, 28 octombrie 2016, 14:08)

        ACP [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

        acolo se numeste putinism.
    • +13 (21 voturi)    
      bravos monser (Vineri, 28 octombrie 2016, 11:29)

      nea_caisa [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Ia-te de mana cu Severin, sunteti ca 2 picaturi de apa.
      • +14 (18 voturi)    
        Corectie ! nu apa (Vineri, 28 octombrie 2016, 11:57)

        Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui nea_caisa

        ca vorba aceluiasi severin "are prea mult hidrogen" ci urina !
    • -4 (16 voturi)    
      In orice caz nu e vorba (Vineri, 28 octombrie 2016, 11:36)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      de lumea agramatilor. Acolo nici macar o fraza nu o puteti scrie fara greseli
    • +20 (30 voturi)    
      corect (Vineri, 28 octombrie 2016, 11:36)

      drs12345 [anonim] i-a raspuns lui Mazeta

      Peste tot in lume sunt corupti. Asa cum peste tot in lume sunt si analfabeti si prosti. Dar asta nu inseamna ca ii punem sa ne conduca tara.

      Si daca totusi au ajuns acolo, nu le permitem sa ramana.

      Tu ai sta linistit daca salarul tau ar intra intr-un cont controlat de un corupt? Ai avea incredere ca are grija ta?
    • +5 (25 voturi)    
      Cel mai slab comentariu! (Vineri, 28 octombrie 2016, 11:44)

      midumi [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Ai nota 2, stai jos!
    • +14 (24 voturi)    
      Corupti sunt peste tot.... (Vineri, 28 octombrie 2016, 11:45)

      Ritzi Pitzi [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      ... dar la noi au depasit limita suportabila...
    • +15 (27 voturi)    
      In Mama Rusia (Vineri, 28 octombrie 2016, 11:46)

      danen [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Acolo nu e deloc coruptie, doar democratie si oameni fericiti...
    • +10 (22 voturi)    
      Cum, nu ai observat ? (Vineri, 28 octombrie 2016, 11:49)

      NicolaeA [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      In Mazetaland ! Si stii de ce ? Pentru ca Mazetaland are nopti albe (Leningrad) si fiind lumina si noaptea nu pot fura ! E drept, restrictia la furat dureaza doar cateva nopti pe an !
    • +13 (23 voturi)    
      Intrebare de prost? (Vineri, 28 octombrie 2016, 11:51)

      Mihai Bucur [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Sau de viclean platit? Daca nu esti imbecil, stii prea bine ca e vorba si de gradul in care e raspandita coruptia intr-o tara sau alta; si de cat de adanc a patruns coruptia in societate. La acest capitol, Romania sta foarte prost, incomparabil mai prost decat celelalte tari din UE. Mai conteaza, evident, si frecventa cu care sunt prinsi cei implicati in coruptie, precum si felul in care se recupereaza prejudiciile.
      Chiar daca in Romania a sporit numarul condamnarilor, hotii raman cu averile furate.
      • +9 (15 voturi)    
        In acest caz nu sunt excluse (Vineri, 28 octombrie 2016, 12:01)

        Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui Mihai Bucur

        ambele ipoteze: e si prost (o dovedesc zeci de postari inepte) e si platit (propaganda e stravezie in fiecare postare a ipochimenului) ba chiar, in plus, e si rau intentionat. Un adevarat "exemplar" de postac bun de expus.
        • -8 (10 voturi)    
          Intalnire (Vineri, 28 octombrie 2016, 13:09)

          Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan_100

          Mazeta organizeaza maine la ora 12:00 la Universitate o intalnire cu fanii sai. Fanii sunt rugati sa vina pregatiti cu flori, carnetele pentru autografe si pixuri. Cu aceeasi ocazie se poate manifesta si sprijinul pentru candidatul care nu candideaza, respectiv dl Ciolos, strangandu-se pentru acesta o lista simbolica de semnaturi. Lista va fi plasata intr-o sticla sigilata si va fi aruncata in Marea Neagra pentru posteritate.
          • +8 (10 voturi)    
            La aceasta intalnire .... (Vineri, 28 octombrie 2016, 16:35)

            NicolaeA [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

            admiratorii sunt sfatuiti sa vina fara ceasuri si fara paltoane; Mazeta stie de ce !
    • +15 (19 voturi)    
      in Franta (Vineri, 28 octombrie 2016, 11:59)

      Eowyn [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      nu te duci cu plicul sa iti rezolvi problemele. Au si ei problemele lor, dar NU isi cumpara posturile si diplomele si asistenta medicala. Nu dau SPAGA pentru asta. Si daca ai o boala grava sistemul lor medical te trateaza chiar daca esti femeie de serviciu sau sortezi gunoaie. Impozitele platite de populatie nu se fura ca in codru.
      Nu exista perfectiune nicaieri, dar in Ro coruptia este generalizata. Coruptia unge rotitele mecanismului social, profesional, accesul la ingrijiri medicale. Este peste tot. Cine plateste are, doar banul conteaza. Nu conteaza dreptul de cetatean la asistenta sociala, medicala si conteaza prea putin meritul, valoarea profesionala a unui om in lumea politica, in administratia publica. De aceea invidiam noi pe vremuri occidentul, pentru sistemul lui social. Si ultimul de pe scara sociala la ei avea un ajutor dat de societate. Acum nu mai fac fata ca sunt prea multi care s-au bransat la beneficii.
      • -2 (14 voturi)    
        cand o sa citesti mai mult (Vineri, 28 octombrie 2016, 13:36)

        cristianaxl [utilizator] i-a raspuns lui Eowyn

        o sa intelegi de ce unele tari sunt prospere si altele nu...
        capitalismul ca si dogma de economie politia nu genereaza prosperitate...dar el poate fi exportat...
        acele tari prospere sunt asa ptr ca se dezvolta pe spatele tarilor ca romania...nu lipsa coruptiei le fac dezvoltate, ptr ca si al ei exista coruptie pana la cel mai mic nivel (un prieten de-al meu spaguia licitatii in germania de val mici aprox 15-20.000 euro ca sa prinda lucrari publice acolo)
        mecanismele sunt complexe iar domeniul de afaceri publice in sistem capitalist este vast...dar ca idee...te poti dezvolta ca tara capitalista doar daca furi de la alta tara...si ca sa furi trebuie sa induci in acea tara sisteme facile de furat...cel mai la indemana este prin coruptie...
        Coruptia si jaful nu l-au inventat romanii ne este bagat pe gat....industria ne-am vandut-o singuri...dar s-a intamplat in urma unor viduri legislative impuse deliberat de-afara....desigur ptr cei din tara au observat ca romanii se fura intre ei...obiectivul general insa era ca in romania sa numai existe industrie, ptr ca multinationalele din tarile prospere sa isi faca profiturile aici si sa le duca acasa la ei...
        Nu poti face afaceri ca si multinationala in state cu legislatie dura, corecta si impartiala...pana si apple este numai poleiala in SUA sau isi trage profiturile prin fabrici obscure in china cu copii sclavi...
        • +4 (8 voturi)    
          prosperitate (Vineri, 28 octombrie 2016, 16:38)

          Eowyn [utilizator] i-a raspuns lui cristianaxl

          Adevarat, prosperitatea nu e data de multinationale, au contraire... Ideea unei societati de succes nu e sa creasca profitul patronului de multinationala, de asta are grija el singur.
          Multinationalele franceze sau germane nu ii imbogatesc pe francezii sau nemtii de rand, ci doar pe actionari sau patroni..
          Tarile pe care le numim dezvoltate sunt cele care au un sistem social functional si sustenabil si prin urmare care nu au saracie intr-un procent mare al populatiei.
          >Nu cred ca raul vine deliberat din afara, pur si simplu Romania nu a avut oameni de calitatea care sa ii apare interesele, ci doar oameni care s-au gandit exclusiv la propriul buzunar.
          • 0 (4 voturi)    
            nene (Sâmbătă, 29 octombrie 2016, 11:58)

            cristianaxl [utilizator] i-a raspuns lui Eowyn

            ti-am spus sa citesti inainte sa prezinti ceva...care sunt sursele de finantare a unui stat capitalist?...1.imprumuturi, 2.impozitarea fortei de munca, 3.impozitarea afacerilor....pentru sisteme sociale dezvoltate ai nevoie de bani...bani multi...bani pe care un stat capitalist nu are de unde sa-i procure in afara celor trei surse...
            pentru forta de munca...ai nevoie de populatii tinere si specializate ...iar pentru bani proveniti din afaceri ai nevoie de companii puternice...numai ca...citindu-l pe karl marx acolo iti explica cum ca....profitul intr-un stat capitalist are o dendinta descrescatoare (vezi in vest companiile au rate de profit de 1-2%)...pentru ca mediul concurential (unul dintre cauze) este acerb...practic tu ca stat incasezi mai putin din impozitele alora...atunci iti mai ramane o varianta...imprumuturile...dar si astea le faci la bancile de investitii ce sunt deja imersate in corporatiile care activeaza pe teritoriul tau....de unde stie o banca cand te imprumuta pe tine ca stat ca isi mai primeste banii inapoi?...doar luand garantii ca ii protejezi companiile la care ea este actionar...statele occidentate functioneaza ca si mari departamente de marketing pentru companiile lor....politica externa a ambasadelor au linie clara pentru promovarea economica a companiilor nationale....tu ca stat...ai tot interesul sa netezesti drumul companiilor tale pe alte meleaguri...si sa te ingrijesti ca ele acolo fac profit mai mare ca la tine in tara...e cam complicata economia politica nu?...hai mai bine sa il injuram pe tariceanu...e mai simplu....huoooo psd...huoooo usr...huoooo pnl....paine si circ
            • +2 (2 voturi)    
              Banii (Sâmbătă, 29 octombrie 2016, 15:51)

              KostasP [utilizator] i-a raspuns lui cristianaxl

              Ii procura din imprumuturi. Imprumuturi care apoi se transforma in bunuri, prin munca si inovatie. Dar pentru asta trebuie sa muncesti. Ceea ce explici tu se potriveste mai bine cu o economie centralizata. Ca sa-ti dau de exemplu germania, pe care o aduci in discutie, acolo 90% din economie este bazata pe SME (afaceri mici si medii). PRIVATE. Aceste afaceri se bazeaza pe IMPRUMUTURI de la stat. Intelegi cum merge economia acum? Romania nu are asa ceva pt ca oamenii nu sunt obisnuiti cu asta.
    • +5 (7 voturi)    
      ... " ce spui tu streine ? " (Vineri, 28 octombrie 2016, 13:08)

      Observatore [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      ... pe tine te consoleaza faptul ca si ALTUL moare de foame pe linga tine ???
      Esti sarac cu duhul .
      Sorry .
  • +11 (17 voturi)    
    Victor Vlad Grigorescu este tot Ministru (Vineri, 28 octombrie 2016, 11:04)

    Mediteranean [utilizator]

    ”O Romanie fara coruptie, o Romanie cu o clasa politica responsabila, o Romanie guvernata cu bun simt nu sunt iluzii, ...”

    Vedeți domnule Cioloș că nu l-ați demis pe Victor Vlad Grigorescu, Ministrul Energiei.

    Cel care afirmă că a obținut ...:
    ____________________________________
    Ministrul Energiei, Victor Grigorescu, a oferit vineri, pe Facebook, explicaţii suplimentare privind platforma monitoreu.com pe care a cedat-o în folosinţă timp de un an pentru 792.000 lei, susţinând că a oprit proiectul pentru că nu mai funcţiona, însă nu spune nici acum cine i-a plătit banii pentru închirierea site-ului.
    ________________________________

    Sunt oameni care știu cât s-ar putea obține pe închiriera unui asemenea site care spun că un site ca acela s-ar închiria cu vreo 600 de lei (600 RON) pe lună, și nu cu aproape 800.000 de lei pe an.

    Domnule Cioloș, faceți mai mult și vorbiți mai puțin!

    Dacă spuneți doar niște lucruri generale, niște vorbe pe care le-am tot auzit în cei 27 de ani de la revoluție, nu am făcut nimic!

    Am vrea să vedem niște rezultate!
  • +11 (15 voturi)    
    vreau și eu să știu (Vineri, 28 octombrie 2016, 11:18)

    popestii [utilizator]

    în ce țara din lume, în afară de România, ceea ce este greșit se considera că mai bine să rămână greșit? Corupția este peste tot în lume, la fel și gunoiul. Comunitatea alege dacă vrea să traiască până în gât în ele sau să le limiteze, controleze, descurajeze. În rest, este doar o chestiune de caracter: sunt cei care luptă împotriva nedreptăților în fiecare moment al zilei și sunt cei care îmbrățișează chiar și nedreptățile a căror victime chiar ei sunt în stockholmiana speranță că poate le pică și lor parte din prada corupătorului.
  • -7 (21 voturi)    
    lasa-i mai (Vineri, 28 octombrie 2016, 11:37)

    cristianaxl [utilizator]

    ca ei sunt aia fara pata...dar stau pe un morman de puscariabili si ei...doar ca acum isi permit sa se prezinte astfel...stai sa vezi dupa alegeri cand va iesi psd-ul sa vezi adunci dosare la nenea ciolo si gasca lui....

    si inca ceva...cand a declarat dragnea ca sunt iluzii?...astea sunt vrajeli ce nu pot fi probate, dar prinde la prostime...

    si inca ceva care ma tot roade...chestia cu spaga pentru voturi in galeti si malai...imi aduc aminte foarte bine ca cei care au dat galeti si pui congelati au fost cei de la PDL,,...care acum sunt in PNL...iar puii congelati s-au dat inclusiv la alegerile astea de primari din anul asta ...de catre PNL...asa ca acei retarzi care voteaza pentru o galeata sunt ai pnl-ului....
    • +6 (12 voturi)    
      Citat din Dragnea (Vineri, 28 octombrie 2016, 11:57)

      MihaiChis1 [anonim] i-a raspuns lui cristianaxl

      "Am citit documentul ăla. În opinia mea este o listă de iluzii."

      Vrei să demontez și restul "adevărurilor" enunțate de tine? Nu, nu meriți timpul, și nu-ți fă iluzii, nu suntem chiar așa de proști.
      • 0 (6 voturi)    
        stii foarte bine (Vineri, 28 octombrie 2016, 12:56)

        cristianaxl [utilizator] i-a raspuns lui MihaiChis1

        la ce se referea dragnea cand a spus asta...tu scoti din context o fraza si o alaturi o altceva...doar ca sa dea bine...dragnea se referea la vestitul proiect a lui ciolos...care intradevar e o mare vrajeala copy/paste....
        Niciun guvern pana acum nu a avut oua ca sa dea legi in favoarea cetatenilor aceste tari...toti...absolut toti isi aliniaza politica cum li se dicteaza din afara...si apropo..legat de legi...spune-mi si mie o lege pe care a dat-o ciolo intr-un an de zile...facuta, gandita si asumata de guvernul asta...aaaA?....Este cel mai incompetent guvern pe care l-am avut...
        pana si la darea in plata se ascunde dupa degete si nu are oua sa o de-a pana in alegeri...ptr ca ii rupe capatana bancherii straini...
        Nicio lege...nimic nu au facut...totul a mers din inertie pe programele psd-ului...pana si vestitul program PNDL inceput de dragnea a fost continuat de ei in exact aceiasi formula...o virgula n-au schimbat din el....dar pe de alta parte ies toti martafoii si acuza programul lui Dragnea...dar ei il implementeaza de 2 ani fara sa il opreasca sau sa-l schimbe daca tot zic ca e prost facut si corupt...mai mult...de cand sunt ei...toate proiectele pe PNDL sunt ale liberarilor...nu mai finanteaza nimeni si vreo comuna de alta culoare, asa cum s-a facut pe vremea lui dragnea, cand au luat bani toate culorile politice.
  • -4 (8 voturi)    
    definitii (Vineri, 28 octombrie 2016, 12:21)

    johngalt [utilizator]

    Cred ca ar trebui mai intii sa definim ce este aceea coruptia si care sunt TOATE formele ei. ! ?
    Coruptia limbajului de exemplu, exista ?
    Cine o practica si ce facem cu ea Dle Ciolos ?
    de exemplu ...
    ca mai sunt si altele, coruptia gindirii, coruptia moravurilor, etc,
  • +5 (7 voturi)    
    O Romanie guvernata de lozinci... (Vineri, 28 octombrie 2016, 12:40)

    Skipper1 [utilizator]

    ...ar fi o propozitie mai apropiata de realitate.
    Vin alegerile si a inceput concursul "Lozinca Romaniei". Plus concursurile adiacente de latrat "Lozincile noastre sunt mai marete decat lozincile voastre".
  • +8 (12 voturi)    
    Pentru Mazeta (Vineri, 28 octombrie 2016, 12:55)

    marki [utilizator]

    ... care pune o întrebare ruptă, parcă, din puțul gândirii lui Ponta („În ce țară din lume, în afară de Ciolosland, nu există corupție?”).
    Diferența dintre corupția din alte țări ale lumii și corupția din România este aceeași ca diferența dintre o gripă de sezon (trecătoare) și un cancer în metastaze. Dar probabil ți-e prea greu să înțelegi...
    • -3 (5 voturi)    
      Criza economica.... (Vineri, 28 octombrie 2016, 16:31)

      Skipper1 [utilizator] i-a raspuns lui marki

      ..a fost gripa, sau cancer? Daca nu iti e prea greu...

      Si pana la urma subiectul nu e asta, ci ca se vand iluzii. A spus "o Romanie fara coruptie", nu "o Romanie cu coruptie mai putina", sau "o Romanie cu coruptie la fel ca in alte tari". Tu raspunzi la o intrebare pe care n-a pus-o nimeni,

      Scopul nobil n-ar fi rau, daca nu ne-am fi saturat de lozinci utopice care nu se realizeaza niciodata. Mai ales cand in guvernul vanzatorului de iluzii cineva castiga sume enorme, lunar, cu o justificare penibila, ministrul justitiei minte la CEDO si nu pateste nimic etc. Nu face nimic in cazurile concrete din echipa lui dar ne promite ca o sa ploua cu carnati candva, in viitor.

      Nu ducem lipsa de oameni care sa ne spuna ca e mai bine sa fie bine ca sa nu fie rau.

      Sunteti atat de prosti incat nu intelegeti un text simplu si nu puteti raspunde la o intrebare simpla, dar tot latrati si va dati destepti.
      • +3 (3 voturi)    
        Dacă erai mai atent... (Vineri, 28 octombrie 2016, 20:09)

        marki [utilizator] i-a raspuns lui Skipper1

        ai fi remarcat că i-am răspuns primului comentator (Mazeta) care punea întrebarea („În ce țară din lume, în afară de Ciolosland, nu există corupție?”).
        Poate nu știi, dar vocabularul pe care-l folosești (Sunteti atat de prosti ... dar tot latrati si va dati destepti”) spune totul despre tine. Despre cei șapte ani de acasă (în primul rând) care-ți lipsesc cu desăvârșire.
  • 0 (8 voturi)    
    Intr-adevar,nu sunt iluzii (Vineri, 28 octombrie 2016, 18:07)

    ipolitic [utilizator]

    sunt fantezii.