Curtea de Apel decide vineri daca Victor Ponta isi mai poate folosi titlul de doctor

de Carla Dinu     HotNews.ro
Vineri, 28 octombrie 2016, 6:54 Actualitate | Esenţial

Curtea de Apel Bucuresti se va pronunta, vineri, asupra cererii lui Victor Ponta de suspendare a ordinului ministrului Educatiei prin care i-a fost retras titlul de doctor. Avocatul fostului premier a sustinut in fata instantei ca ordinul prin care lui Ponta i-a fost acordat titlul de doctor nu mai poate fi revocat dupa 13 ani, daca deja a produs efecte.

In replica, avocatul Ministerului Educatiei a spus ca nu ordinul ministrului ar fi trebuit atacat, ci hotararea Consiliului National de Atestare a Titlurilor, Diplomelor si Certificatelor Universitare (CNATDCU).

In 21 octombrie, avocatul sau a sustinut, in fata magistratilor de la Curtea de Apel Bucuresti,, ca ordinul prin care ministrul Educatiei i-a retras titlul de doctor anuleaza un alt act administrativ, un ordin din 2003, prin care lui Ponta i-a fost atribuit titlul de doctor, document care a produs efecte in circuitul civil.


Citeste mai multe despre   

























[P] Oferta publica pentru punctele ANRP, pe ultima suta de metri

Zeci de detinatori de puncte emise de Autoritatea Nationala pentru Restituirea Proprietatilor(ANRP) au decis sa vanda in cadrul ofertei publice de achizitie derulate de fondul de investitii Alpha Quest. Lansata la inceputul lunii februarie, aceasta mai are aproximativ o luna pana la termenul final, 30 aprilie. 


1603 vizualizari

  • +6 (6 voturi)    
    titlul il poate folosi (Vineri, 28 octombrie 2016, 7:17)

    Francisc 1 [utilizator]

    nu mai are voie sa opereze!
  • +3 (3 voturi)    
    La ce bun sa fi "doctor"cand si bacalaureatul ti-e (Vineri, 28 octombrie 2016, 8:38)

    Plagarus [utilizator]

    ........fake ?!
  • +8 (8 voturi)    
    ba eu as zice ca poate fi retras, (Vineri, 28 octombrie 2016, 9:18)

    natbl73 [utilizator]

    si daca a produs efecte (si a produs), acestea sa fie returnate

    acum sa te vad, dottore
  • +11 (11 voturi)    
    Cu efectele se rezolvă. (Vineri, 28 octombrie 2016, 9:20)

    asavreau [utilizator]

    Restituie tot ce a primit pe nedrept.Cel care a aruncat gogorița cu efectele să se gândească că o crimă rămâne crimă și hoția hoție și nu ești iertat că a trecut timpul.Ești iertat că te-ai îndreptat,dar nu-i cazul cu Victor Ponta.După cum vorbește are gena hoției.Trebuie izolat să nu contamineze.
    • +3 (3 voturi)    
      Subscriu ! (Vineri, 28 octombrie 2016, 10:36)

      wombatt [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

      intr-un stat de drept nici nu ar trebui sa se puna problema ca timpul spala hotia !
  • +2 (2 voturi)    
    Decizia Curtii de Apel (Vineri, 28 octombrie 2016, 10:31)

    tropotaru [utilizator]

    ar trebui sa fie obligarea cârlanului sa mai sustina odata doctoratul, de data asta in piaţa publică, sub privirile exigente ale multimii
  • +4 (4 voturi)    
    Argument stupid (Vineri, 28 octombrie 2016, 13:18)

    Comentatorul-x [utilizator]

    Cum sa spui ca un furt de acum 13 ani, nu mai este furt ?
    Faptul ca a produs efecte e adevarat, si din acest motiv ar trebui investigate toate avantajele obtinute si mers spre directia recuperarii lor.
    Daca as fi judecator l-as chema pe avocat la bara si i-as spune la ureche " omule, am vazut multi avocati prosti la viata mea dar tu esti de departe cel mai prost"
  • +1 (1 vot)    
    De ce sa nu foloseasca titlul de doctor? (Vineri, 28 octombrie 2016, 15:39)

    Spiky [utilizator]

    El este doctor in coruptie si mafiotizare - doctorat obtinut in Catana, SIcilia, patria Mafiei originale.