Curtea de Apel decide vineri daca Victor Ponta isi mai poate folosi titlul de doctor

de Carla Dinu     HotNews.ro
Vineri, 28 octombrie 2016, 6:54 Actualitate | Esenţial

Curtea de Apel Bucuresti se va pronunta, vineri, asupra cererii lui Victor Ponta de suspendare a ordinului ministrului Educatiei prin care i-a fost retras titlul de doctor. Avocatul fostului premier a sustinut in fata instantei ca ordinul prin care lui Ponta i-a fost acordat titlul de doctor nu mai poate fi revocat dupa 13 ani, daca deja a produs efecte.

In replica, avocatul Ministerului Educatiei a spus ca nu ordinul ministrului ar fi trebuit atacat, ci hotararea Consiliului National de Atestare a Titlurilor, Diplomelor si Certificatelor Universitare (CNATDCU).

In 21 octombrie, avocatul sau a sustinut, in fata magistratilor de la Curtea de Apel Bucuresti,, ca ordinul prin care ministrul Educatiei i-a retras titlul de doctor anuleaza un alt act administrativ, un ordin din 2003, prin care lui Ponta i-a fost atribuit titlul de doctor, document care a produs efecte in circuitul civil.


Citeste mai multe despre   









1588 vizualizari
  • +6 (6 voturi)    
    titlul il poate folosi (Vineri, 28 octombrie 2016, 7:17)

    Francisc 1 [utilizator]

    nu mai are voie sa opereze!
  • +3 (3 voturi)    
    La ce bun sa fi "doctor"cand si bacalaureatul ti-e (Vineri, 28 octombrie 2016, 8:38)

    Plagarus [utilizator]

    ........fake ?!
  • +8 (8 voturi)    
    ba eu as zice ca poate fi retras, (Vineri, 28 octombrie 2016, 9:18)

    natbl73 [utilizator]

    si daca a produs efecte (si a produs), acestea sa fie returnate

    acum sa te vad, dottore
  • +11 (11 voturi)    
    Cu efectele se rezolvă. (Vineri, 28 octombrie 2016, 9:20)

    asavreau [utilizator]

    Restituie tot ce a primit pe nedrept.Cel care a aruncat gogorița cu efectele să se gândească că o crimă rămâne crimă și hoția hoție și nu ești iertat că a trecut timpul.Ești iertat că te-ai îndreptat,dar nu-i cazul cu Victor Ponta.După cum vorbește are gena hoției.Trebuie izolat să nu contamineze.
    • +3 (3 voturi)    
      Subscriu ! (Vineri, 28 octombrie 2016, 10:36)

      wombatt [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

      intr-un stat de drept nici nu ar trebui sa se puna problema ca timpul spala hotia !
  • +2 (2 voturi)    
    Decizia Curtii de Apel (Vineri, 28 octombrie 2016, 10:31)

    tropotaru [utilizator]

    ar trebui sa fie obligarea cârlanului sa mai sustina odata doctoratul, de data asta in piaţa publică, sub privirile exigente ale multimii
  • +4 (4 voturi)    
    Argument stupid (Vineri, 28 octombrie 2016, 13:18)

    Comentatorul-x [utilizator]

    Cum sa spui ca un furt de acum 13 ani, nu mai este furt ?
    Faptul ca a produs efecte e adevarat, si din acest motiv ar trebui investigate toate avantajele obtinute si mers spre directia recuperarii lor.
    Daca as fi judecator l-as chema pe avocat la bara si i-as spune la ureche " omule, am vazut multi avocati prosti la viata mea dar tu esti de departe cel mai prost"
  • +1 (1 vot)    
    De ce sa nu foloseasca titlul de doctor? (Vineri, 28 octombrie 2016, 15:39)

    Spiky [utilizator]

    El este doctor in coruptie si mafiotizare - doctorat obtinut in Catana, SIcilia, patria Mafiei originale.